Як оцінювати конкурсні оповідання ми вже знаємо, а тепер давайте-но поспілкуємося про те... Ні, не як їх писати. Тут я жодної поради дати не можу. Поговоримо про те як слід оформлювати свою роботу. Деякий час автор цих рядків працював з документообігом невеликого підрозділу державної установи. І ось що скажу: з документом, який правильно оформлений, приємно працювати. І не має значення на папері він чи в електронному вигляді. Звичайно я не вимагаю повного дотримання нашими авторами положень ДСТУ 3008-95 (до речі, вкрай рекомендую ознайомитись - в житті знадобиться), все ж ми творчі люди, але кілька порад спробую дати.
Отже, перше і головне. Майте повагу до того хто читатиме вашу роботу. Можете вважати що відсилаєте своє оповідання у редакцію. І саме від оформлення залежить чи будуть читати рукопис взагалі. Не полінуйтесь передивитися свій текст в режимі "Preview" (ця опція є як у MS Office Word, так і OpenOffice Writer) або навіть роздрукуйте і перечитайте. Не один раз пересвідчувався, що текст на папері сприймається значно краще, ніж з монітору. Особливо автором, в якого вже "замилені" очі.
Друге. На що потрібно особливо звернути увагу, так це діалоги. У чималій кількості робіт, що надійшли на цей конкурс, "риски" діалогу було автозамінено на перелік (у рос. версії MS Office Word "Маркированный список по умолчанию"). Звичайно така зміна призводить до "зсуву" форматування по усьому тексту. Ну і, звичайно, правила прямої мови. Вони існують не просто так і мають обов’язковий, а не рекомендований характер.
Третє. Пробіли - це ваш особистий ворог! Пробіл має стояти лише між словами або між пунктуаційним знаком і словом. І в жодному іншому випадку. І ні в якому разі не форматуйте пробілами. Потрібно відцентрувати по центру або по правій стороні - використовуйте відповідні команди панелі "Форматування". Окрім зниження естетичної складової оформлення тексту, пробіли збільшують його об’єм в статистиці. Подивитися чи не сховався десь пробіл можна за допомогою кнопки "Непечатаемые знаки" (для рос. версії MS Office Word).
Четверте. Якщо ми вже згадали про форматування. Текст краще за все читається з форматуванням "за шириною", абзаци потрібно починати з відступу (стандартом вважається 1,25-
П’яте. Шрифт. Розмір шрифту може бути 12 або 14 пунктів. Назву краще зробити напівжирним, а усілякі там присвяти та епіграфи - курсивом. Сам шрифт краще за все використовувати Times New Roman, він є в усіх версіях найбільш розповсюджених текстових процесорів.
Дрібниці. Ну, я думаю, усім зрозуміло, що твір має бути оформлений під друк на папері формату А4 з "книжковим" орієнтуванням, з хоча б якимось полями, бажано без нумерації сторінок та колонтитулів (все одно на сайт викладати - там усе на одній сторінці) ну і таке інше. Згадаю ще щось - напишу.
І наостанок, я би хтів поставити на розгляд шановного суспільства можливість внесення в Правила змін, що регулюють саме оформлення твору. Як вважаєте, є в цьому необхідність?
З повагою,
Сергій Торенко.
Коментарів: 13 RSS
1Chernidar03-03-2010 09:44
дякую. деякі речі неочевидні. зокрема про список, ворд таки надто розумний і все прагне по своєму зробити.
стосовно змін у правил - ІМХО це варто зробити, але готуйтесь, що вам будуть по пару раз присилати невірно оформлені твори... втім, судячи з допису вам не звикати.
2Ksavier03-03-2010 11:39
На рахунок правил і офрмлення.
Зокрема це те , через , що я сам спіткнувся на конкурсі. Сам звичайно винен, оскільки через особисті причини робив поспіхом.
Я пропоную от що. А чому б, не прикріпити десь у правилах, на видному місці, порожній ( а чи з оповіданням переможця котрогось за рахунком конкурсу )файл, у якому б були, уже виставлені усі потрібні налаштування.
3Пухнастик-Шалапут03-03-2010 15:31
Невже закономірна, але все ж таки малоймовірна катастрофа сталася? кінець світу вже наступив?
*нервово кусає кігтики*
Схоже, ПуШа забанили...
*плаче*
4Пухнастик-Шалапут03-03-2010 15:32
Ні...
Виявляєцця не забанили))))
УРА!!!!
5Рися03-03-2010 17:30
Ооо, я вас розумію, з пробілами я навоювалася ще коли редактором працювала.
6Coren04-03-2010 10:48
Якщо організаторам так треба - хай вводять. Однак не варто бракувати оповідання тільки за недотримання правил оформлення. Особисто я і так їх дотримуюсь.
7Sergiy Torenko04-03-2010 15:49
Ну добре
Вносити оформлення до Правил поки не будемо Щоб творчу думку не гальмувати.
8Рися04-03-2010 16:01
Гарне оформлення - в інтересах атворів. Якщо текст буде "нечітабєльний", автор сам себе покарає, бо багато хто може просто недочитати оповідь.
Отже бракувати твори зовсім не обов"зково, достатньо просто виложити у тому вигляді, в якому його надіслали))
9Wave14-09-2010 08:58
Правила — не правила, — но в Довідку или куда-то в навигацию эту ссылку дать нужно.
10Sergiy Torenko14-09-2010 15:32
2Wave.
Там на главвной есть ссылка на эту страничку...
11Аноним19-09-2010 19:22
Найшов адрес... вишлю таки
Миьско
12Аноним19-09-2010 19:23
Пухнастк Пирвіт!
13Sergiy Torenko19-09-2010 21:39
Ось що буває, коли з правилами ознайомлюються в останню чергу.
e-mail наявний в тексті правил. п.2.5.