– Воно мене вкусило!
Пантелеймон Рейвах стояв, піднявши вгору закривавленого вказівного пальця. Від здивування біолог не звертав уваги на біль і захоплено дивився услід кенгоморфі. Ну й дитятко в неї! Вчений хотів лише доторкнутися пухнастої мами – а мало пальця не позбувся.
Добре, що не позбувся: зуби у бебі-кенги – що в земної акули!
Із заціпеніння Панька вивів крик на два голоси. Один – українською – належав помічникові Рейваха, науковому співробітникові Київської лабораторії ксенобіології Самійлові Карапузу. Другий белькотів якісь тарабарщину – місцевий єгер висловлював усе, що думав про безалаберних земних науковців. Яскрава жестикуляція свідчила – бравий захисник природи стурбований не пошматованою кінцівкою чужоземця, а станом сімейства, що зникло в буші.
– Аконга сердиться, – повідомив Карапуз, що встиг частково освоїти місцеву говірку. При цьому помічник діловито вхопився за начальникового пальця і почав бризкати на рану з якогось балончика.
– Дуже сердиться! – уточнив Самійло, бо єгер замахав руками ще активніше.
– А що не так? Ніби ж не я кусав, а мене, – потроху приходив до тями Рейвах. Палець майже не болів – речовина з балончика діяла чудово.
– А раптом ви отруйний, шефе? Бідна дитинка кенги зараз скопититься в торбинці у мамці, і що тоді? Нас випруть із заповідника, базу від лабораторії прикриють, позбавлять ліцензії на кілька років. І гроші – тю-тю. Ще й повернути витрачені накажуть.
Єгер швидким підстрибом рухався туди, де зникла тварина. Ось його вже не видно з-поза колючих кущів. Панько зітхнув і перевів погляд на уражену кінцівку – Карапуз часу не гаяв і бризкав уже з іншого флакончика. Палець перестав кровити, а тепер огортався рівномірним шаром полімеру, котрий, застигаючи, утворював чудову стерильну «пов’язку».
– Бовдур! – несподівано вигукнув Панько і ляснув себе пораненою рукою по лобі.
Карапуз відкрив було рота, щоб заперечити, але не встиг.
– Що ти накоїв?! У нас була така можливість! Слина! Слина бебі-кенги! Ми ж могли отримати зразки генетичного матеріалу!
Карапуз закрив рота, голосно клацнувши зубами.
А шеф таки має рацію! Біодез знищує будь-який біологічний матеріал, відмінний від людських тканин.
– О, Гнатовичу, кров! Я як пальця вашого тримав – мені кров могла на руку потрапити! Я руку не митиму! Ми все зробимо! Гайда на базу!
Рейвах зітхнув і похитав головою, не надто сподіваючись на удачу: дезінфікуючий спрей вилітав із балончика широкою хмарою.
– Все буде добре! – не вгавав Самійло. – А знаєте, до мене дружина навідалась? Із сином і сестрою. Продуктів навезла. Навіть свіже сало через карантин примудрилася протягти! І борщу обіцяла зварити, доки повернемось. Справжнього! Знає, як ми тут без рідних харчів хиріємо!
Рейвах похмуро оглянув помічника – той абсолютно відповідав прізвищу і на «захирілого» аж ніяк не скидався. Видно, дружина й на Землі гарно годувала…
Панько знову зітхнув – а він досі сам, хоч розміняв четвертий десяток. Ніби й не був затятим холостяком, а все якось не складалося. «Відлякуєш дівчат, – казали знайомі, а коли Рейвах дивувався, пояснювали: – Ти ж на першій зустрічі починаєш про своїх тварюк розказувати. Ще і з термінами. Та ще з латиною. Яка ж таке витерпить? Уявивши, що потім разом жити…»
А таки ж правда. Ну не міг стриматися. Кожного разу, як випадала нагода познайомитися ближче – все повторювалось.
Фанат!
Так що до зізнань у почуттях було як до Землі возом…
– Борщ, кажеш? Ну давай, спочатку в лабораторію, змив зробимо, а потім до тебе. Сам вивести зможеш? Бо клятий єгер, схоже, не збирається повертатися.
– Будьте спок, шефе! Тут – природний навігатор, – Самійло вказав на свою виголену налисо голову й відразу ж зайняв позицію ведучого.
Земляни рухалися химерним різнотрав’ям, і незабаром їхні постаті ледь виднілися на тлі помаранчевої вечірньої заграви.
Аконга, старший єгер управління охорони Чампа-Пали, найкращого заповідника Теони, з усмішкою дивився услід чужинцям. Він уже заспокоївся – з тонго-борі, чи, як їх величають земляни, кенгоморфами, все гаразд. Але нахабних науковців слід провчити. Це ж треба – зазіхнути на символ суспільного устрою Теони, що красується на державному гербі! Отож, нехай попетляють. До ночі на базу повернуться. Аконга перевірить.
Бракувало, щоб на вечерю борі-мунгу потрапили!
***
Борщ і справді вдався на славу. Панько з Самійлом гриміли ложками, змагаючись у швидкості поглинання кулінарного шедевру. Галя із задоволеним виглядом спостерігала за процесом, підперши кулачком підборіддя. Поряд сиділа її сестра Тетянка, студентка Інституту прикладного фантастикознавства імені Володимира Арєнєва, що прилетіла розважитись на час канікул разом із сімейством Карапузів. Вона теж зиркала на хлопців, але робила це нишком: зі свояком Самійлом дівчина була в гарних стосунках, але ж Рейвах – чужа людина.
«Рейвах». Смішне прізвище! Як і у свояка. Втім, якщо Карапуз своє повністю виправдовував, про Панька, за словами Самійла, того не можна було сказати: папери в документах і думки у мізках завжди перебували на потрібних поличках і в будь-який час були доступні господареві. Хіба що одягові Пантелеймон Гнатович не надавав особливого значення й міг дозволити якусь неакуратність.
Отож, цікавий екземпляр. Та ще з унікальної чоловічої популяції – холостяків!
Симпатичний…
Панько нарешті відірвався від миски, задоволено зітхнув і вперше з усією науковою прискіпливістю роздивився помічникову родичку. Професійний погляд біолога відразу зауважив чудовий фенотип дівчини, яка, до того ж, зашарілася й стала ще чарівнішою.
– Хена! Шехашка! Шехашка і Хена! – то малий Карапуз перервав ідилію мовчазного милування, вихором пронісся через усю кімнату й заскочив на коліна до татка. В руках трирічне чадо тримало по знімку, де були зображені кенгоморфи з дитинчатами.
– Романе! Звідки взяв?! Ану…
– Ану, не кричи на дитину! – гримнула Галя і взялася в боки.
Самійло припинив видирати з рук сина раритетні знімки, і чадо, радіючи, що здобич не відібрали, з веселим сміхом зникло в коридорі.
– Галю, ти чого? То ж моя робота! І в кого воно таке вдалося?! Хуліган зростає!
– Сам винен! Треба було більше часу з сином проводити, а не зі своїми слонопотамами! І взагалі, забув, хто в домі господар? Ану…
Тут Галя схаменулась, що вони з чоловіком не самі, й Панько, котрий зачудовано спостерігав за сімейною сценою, так і не дізнався, що хотіла закомандувати жінка. Мабуть, щось страшне, бо Карапуз витягся, мов земний ховрах біля нірки, здавалося, аж худішим став. І очима не кліпне. Та ось, зрозумівши, що безпосередня небезпека минула, Самійло пішов у контратаку:
– Сама казала – гроші треба заробляти. Я й заробляю! І взагалі: Галюсю, не лякай людей сімейними пристрастями. В них же все попереду. Еге ж, Танюхо?
Карапуз розвернувся до шефа, збираючись і тому щось сказати, але стримався, кахикнув і тільки розвів руками.
– А що Роман сказав? Ну, про знімки? – спробував розрядити обстановку Рейвах.
– Та хіба його зрозумієш? – Самійло скоса глянув на дружину, збагнув, що зараз розпочнеться новий сеанс психотерапії і швиденько додав. – Малий ще. Говорить поганенько. Галя й то не все розбере. Правда ж, кохана? Е-е-е… Пантелеймоне Гнатовичу, можна вас на хвилинку…
Чоловіки вийшли в коридор, і Карапуз голосно почав:
– Шефе, так от, лабораторія обіцяла повідомити результати за пару годин. Раптом щось таки знайдуть?
І додав пошепки:
– Шефе, виручайте! Дружина другий день тут, а ми ніяк самі побути не можемо. Ромчик, Таня, теє-сеє. Ви мене в «поле» висмикнули. Ну, тямите? От Галя й нервується. Ви… Запросіть Таню на прогулянку. Гарна ж дівчина. Розумаха! Самі побачите. А Ромцю ми приколихаємо.
Рейвах глянув у вічі Самійла і зрозумів – треба рятувати. Бо так і без помічника можна залишитися.
Повз чоловіків у кімнату з вереском проскакав Ромчик, а за мить там щось загуркотіло, і Галя почала виховну роботу. Все ж комусь із чоловічої частини сім’ї Карапузів потрібно було «вигребти».
Присплять, значить?
Ну-ну!
***
– Розумієте, Таню, це неймовірно загадкові тварини – навіть тут нічого подібного більше не трапляється. Місцеві над ними трусяться – не дай боже зачепити кенгоморфа! Це ж їхній національний символ, є навіть на гербі держави. А нам, науковцям – біда. Унікальні істоти, тільки вивчити зблизька не можна.
– В чому ж унікальність?
– О! Чудове питання! – Панько поправив рюкзак на плечі, і, скориставшись тим, що дівчина припала до бінокля, відверто милувався спортивною фігуркою попутниці. – Ви бачили знімки?
– Ні. Те, що в руки Ромчика потрапляє, іншим не дістається.
– Гм… діти-квіти. Ну добре. Дорослі кенгоморфи – щось середнє між австралійськими коалами й кенгуру. Пухнасті, великі округлі вуха, але задні ноги довші від передніх, рухаються стрибками. Ну, звісно, з сумкою. А от дитинчата! Без шерсті, шкіра – як у рептилії, зеленава. Ноги куці. А зубиська – о! – і Рейвах гордо виставив забинтованого пальця.
– Клас! Це ж фантастика! Хотіла б роздивитися!
– Ну… – Панько зробив багатозначну паузу. – Без провідника заборонено. Але! Задля такої дівчини… Орієнтир – он та псевдоакація в буші. Вперед!
«Така дівчина» зашарілась і бадьорим кроком рушила у вказаному напрямку.
Гарна природа й чудова погода сприяють добрій розмові. Першим порушив мовчанку Рейвах:
– Ми один раз узяли зразки тканин дорослої особини. Загинула в буші. Маляти поряд не було – може, хижаки з’їли. Склали генетичну карту. Все інше – на дистанції. Навіть не знаємо, чим самці від самок відрізняються. Торба є у всіх, яких бачили. У кожній торбі – по «зубастику». І всі зелені майже однакові. Як проходить метеморфоз до «пухнастика» – таїнство!
Тетянка мовчала, і Панько вкрився холодним потом.
Добалакався!
Казали ж йому: не «вантаж» дівчатам мізки термінами. Від таких зануд і тікають.
– Таню?!
– Що? А, я задумалась. Ви так цікаво розказуєте. Ви…
– А давайте на «ти»?
– Давайте. Поважаю таких, як ви… ти. Я теж люблю свою професію. Майбутню. Знаєте, як у нас цікаво? Вивчаємо класиків української фантастики, створюємо стилограми й обчислюємо піки таланту з проекцією на… Ой, вам… тобі не нудно?
– Ні, що ти, я сам читаю фантастику… кхм, іноді.
– А Геника читали? Це ж класика української космічної та хоррору! А стім-панк Сіліври! А пригодницькі Сіліна! А… Ой, хто це?
На горизонті з’явилося кілька рухливих цяток. Вони швидко наближалися. Ще кілька секунд – і вже добре видно пухнастих довгоногів, які півкільцем оточували мандрівників.
– Лапусі! А чого це вони… – не встигла закінчити фразу Галя.
Бо «лапусі» дружно зупинились, нагнулися вперед – і з їхніх «торбинок» вивалились зелені зубастики. А потім дітки широкою шеренгою зачимчикували до Панька й Тетяни.
– Таню, а давай-но… Лізь на дерево! Бігом!
Спеціалістка з фантастики жваво оцінила реальність і показала дива підготовки, зупинившись лише на висоті трьох людських зростів. Рейвах трохи відстав, але за мить примостився на гілці поряд.
– Ти ч-чого?! – запитала Таня, без успіху намагаючись приховати тремтіння в голосі.
– Що «чого»?
– Х-хотів же їх вивчати. Зб-б-б…. Зблизька. А т-тепер стовбур обіймаєш.
– А ти чого? Погладиш лапусь? – не спасував Рейвах і якось штучно розтягнув губи у подобі посмішки. Стовбур усе ж не відпустив.
Обоє дружно глянули вниз.
Кенгоморфи оточили дерево, повсідалися й уважно вивчали людей.
Зате зелені малюки часу не гаяли – шкребли стовбур кігтями так, аж тріски летіли на всі боки.
– А що вони їдять? – поцікавилась Таня, трохи заспокоївшись.
– Старші – травоїди. Ніби. Я точно бачив, як листя жували. А дітки…
Неприємний скрегіт посилився: бебі-кенги задіяли зуби, і справа пішла швидше – стовбур почав тоншати.
– М-може, щось з-зробиш? – голос дівчини знову дав збій. – А т-то це мені вже нагадує ан-некдот. Про мисливців і вовків.
Панько дістав візіофон, натиснув виклик.
– Ну?
– Що «ну»?! Твій свояк зв’язок вимкнув. Він же там «відпочиває». А тут…
– А я свій візіо в кімнаті лишила. Втім, не д-думаю, що Г-галя зараз в-відгукнеться.
Зубастики не припиняли роботи, а їхні мамусі (чи татусі) мов зачаровані спостерігали за процесом.
– П-пів години, – прикинула Таня.
– Що?
– У нас. П-пів г-години, якщо вони темпу не з-з-збавлять.
– Схоже на те. Слухай, а ти мені подобаєшся.
– Я р-р-рада. Н-нагадаєш, як б-будемо у б-безпеці.
Рейвах хотів щось відповісти, але тільки насупив брови. Згадалося: колись в універі займався джиу-джитсу і фехтуванням. Можна зараз рвонути вниз, розметати нападників, Таню на плечі й – гайда на базу!..
Уявив це все і зітхнув: на татамі Панька товкли всі, кому не лінь. Дістав кишенькового ножика. М-да, фехтування буде коротким. І не на користь біолога.
Значить, просто – Таню на плечі…
Дзвінок візіофона прозвучав так несподівано, що Рейвах ледь не зірвався вниз.
– Привіт, молодьож! – пролунав радісно-бадьорий голос Самійла, і на екрані з’явилась його розчервоніла задоволена фізіономія. – Розважаєтесь? А в мене надзвичайна новина!
– Ага, вітаю, – злісно буркнув Панько. – У вас усе вийшло, і за дев’ять місяців сім’я Карапузів чисельно зросте.
– Ви чого шефе? Таня зубки показує? Не сподобались?
– Не Таня. Бебі-кенги. І якраз навпаки – аж горять бажанням близького знайомства. Не гальмуй, Карапузе! Рятуй! Шукай нас навігатором і надсилай підмогу. Бо з’їдять! Ось, дивись!
Самійло таки кмітливий помічник – швидко втямив ситуацію. Візіофон залишився увімкненим, і Панько чув, як Карапуз керує всіма підряд, у тому числі й дружиною з сином.
– Шефе, ви як?! – пролунав захеканий голос Самійла.
– Чудово. Сонце, чисте повітря, чудовий пейзаж. Гарна дівчина поряд. Романтика.
– Ага, жартуєте, значить усе гаразд. Ну, давайте я вас розважати буду.
– Не люблю про чужі інтими.
– Шефе. От злий ви. Я ж про кенгів! Уявляєте: на вашому, чи, пак, моєму пальці збереглись фрагменти вашої крові. І слини «зубастика».
– От і вір у дезінфекцію…
– Що? А? Тут така петрушка – вони з «мамами» різні! Це не може бути один вид!
Самійло ще щось захоплено розповідав, а Панько ошелешено дивився вниз.
Різні? Як?
Удалині почулося тихе бриніння мотора. Ось уже видно гелікоптер небесного кольору.
– В гвинтокрилі блакитнім чарівник завітає, й безкоштовно покаже кіно… – тихенько наспівала Таня.
– Це не гвинтокрил, – виправив Панько. – А ти про що?
– Пісенька з ретромультика. Ромчикові дуже подобається. Про крокодила Гену й Чебурашку. Дивись!
«Зубастики», налякані небезпекою з неба, залазили в торбинки кенгоморфів, і незабаром про них нагадувала лише крупна остружка під деревом.
– Шехашка і Хена… Чебурашка й Гена! Таню, твій племінник – геній! – Панько рвучко нахилився вперед і поцілував ошелешену дівчину. – Звісно, різні! Дивись: кенгоморфи – прудкі, але практично беззахисні. А зубастики… сама бачила, але ж надто повільні. Дивовижна дружба! Так файно доповнюють одне одного! Всі задоволені. Як у тому мультику – рептилія й звір. Це називається…
– Знаю! Симбіоз! – заплескала в долоні Таня.
«Мутуалізм. Взаємовигідне співжиття», – хотів поправити Панько. Але змовчав. Таня, звісно, поважає профі, але ризикувати не варто.
Щоб у наступних стосунках був справжній мутуалізм, треба знати міру.
А іноді – взагалі промовчати.
Коментарів: 48 RSS
1Зіркохід21-02-2015 14:36
Ну що скажеш - пречудово! Будем сподіватися, що цим твором темна смуга в конкурсі закінчилася. Дотепно, цікаво, достовірно і, головне, смішно. Плюсик за НФ однозначно. І за галерею класиків . Так мене ще ніхто не тролив - "хорор української космічної" . Натяк поняв. Висновки будуть зроблені .
2Автор21-02-2015 19:59
Дякую, Зіркоходе!
А от перекручувати фразу з тексту навіть класикам не дозволяється
3Док22-02-2015 11:11
Гумористична фантастика з біологічними моментами. Таке подобається
До біологічного чіплятися не буду.
А от сюжетно зацікавив такий момент:
Отже, вечір?
4Док22-02-2015 11:12
Чомусь, запитання в цитату потрапили... Ну, ви зрозуміли.
5Автор22-02-2015 11:46
Доку, дякую за коментар і слушне запитання!
Звісно, ні. Зранку.
Але погоджуюся, щоб не виникало подібних питань, потрібно зробити акцент. Наприклад, так:
Або так:
І всі проблеми
6Ловчиня птахів22-02-2015 19:03
Вітаю!
Оповідання з тих, що піднімають настрій.
Читаєш собі — усе рівненько, неспішно тчеться оповідь, оживають герої, розгортається світ, а потім...
Раптово вискакує перед очі дещо знайоме і оригінально вшите в канву твору, такий собі маркер з реального життя — і дочитуєш уже з усмішкою на вустах.
Дякую, Авторе, розвеселили!
7Автор22-02-2015 21:11
На здоров'я, Ловчине! Дякую за коментар
8Олександр23-02-2015 19:32
Я так бачу, анонімність конкурсу лише на папері, насправді постійні учасники прекрасно один одного знають і хвалять. От не розумію, що особливого у творі, з чого тут такі схвальні відгуки. Нічого особливого чи надто цікавого ні в ідеї, ні в сюжеті, коротенький твір, так, якісно написаний але не більше. На конкурсі є цікавіші, але їм нарозказували такого, що можна й в депресію впасти.
9Автор23-02-2015 23:08
Олександре, дякую за коментар!
Ви абсолютно праві. І що тут скажеш? Смаківщина + заговір масонів
Що Ви, так не можна! Пропоную два способи виходу з депресії:
1. Самому стати членом клану
масонівпостійних учасників. Але це дуже дорого коштує2. А давайте порахуємо "старожилів", котрі коментують, а отже присутні на конкурсі: Зіркохід, Док, Ловчиня, Капітошка, ЛЛ, Скелелаз, Марко. Пан Мишиус вибув з гри.
Сім. А скільки оповідань? Майже сорок. Отож, новачків значно більше, навіть якщо не по одному оповіданню писали. Висновок: при голосуванні вибираєте оповідання, що Вам реально подобаються - і всім договірнякам кришка! Логічно?
Тим більше, Ви думаєте, у тій компанії старичків, що перераховані, всі такі дружбаки?
Так що вище носа - справедливість переможе!
10Автор23-02-2015 23:18
Збрехав! Я ж мабуть восьмий. Все одно малувато
11Пан Мишиус23-02-2015 23:36
Вас дезинформировали.
12Автор23-02-2015 23:45
Дев'ятий... Таки заговір
О, і виходить Пан Мишиус ще одне оповідання виклав!
13Скелелаз24-02-2015 00:04
Я не можу пройти, бо вже втрапив до списку, навіть відкладу чергове сходження, на якийсь Халар-лапур Отже заговір розкрито, перейдемо до замовляння. Будемо відвертими, оповідання без згадування вельмишановних класиків і справді втрачає блиск. Але я сам грішив поєднуючи гумор і фантастику - допоки значних здобутків не досяг, бо не втрапив на алею героїв. Одначе, віддамо належне автору - для нас же старався.
14Пан Мишиус24-02-2015 08:24
Правда? Придется все прочитать, может, найду достойный.
15Пан Мишиус24-02-2015 08:27
Хотя я думал, что "выбыл из игры" - это я не комментирую. Комментировать-то я могу, если понадобится. Для этого не обязательно посылать рассказ.
16Аноним24-02-2015 10:22
Та ні, повноцінна гра, як на мене - з оповіданням і можливістю оцінювання.
Теж збирався йти шукати.
17Автор24-02-2015 10:23
Попередній коментар мій
18Автор24-02-2015 10:27
Скелелазе, дякую за відгук!
Е ні, так негоже: відкладати важливі справи заради таких дрібниць
Ви хіба не помітили - героїню просто відволікли, фраза обрізана. А так список майбутніх класиків був ще довгий
Ви там були точно!
19Олександр24-02-2015 10:33
Додам ще про справедливість та чесність голосування. Ви памятаєте (як тут апостроф ставить?) давню кацапську розважальну передачу "Слабое звено"?. Так от, там теж голосували між собою, виключно учасники. І як правило, лише на початку вибували слабкі, а потім середнячки вибивали найсильніших. Я до того, що у автора немає мотиву голосувати за справді кращий твір, ну окрім честі і совісті)). Ні, переможець, звичайно, якийсь буде, але от чи той, у кого дійсно кращий твір, це велике питання. Ні в якому разі на себе не натякаю, я тут взагалі випадково опинився, от закінчив читати Шестой Дозор Лукьяненка, трохи поплювався та й пішов у Гугл нові українські твори шукати.
20Стрілець24-02-2015 10:46
О, Шестой Дозор ще та маячня. Ще після третьої виникло бажання закинути. А я от закінчив "Слова сияния" Брендона Сандерсона і все ще не можу відійти. Кращого фентезі не зустрічав.
А щодо конкурсу, то не так важливо, хто переміг, адже якщо твір чогось вартий - його і так надрукують.
21Ловчиня птахів24-02-2015 10:46
Скільки я на ЗФ ... років три, мабуть... стільки й проскакують натяки на вседружбу і кулуарність
Олександре, а може, справа в тому, що тут атмосфера специфічна і потоваришувати один з одним легко, нє? Втім, це абсолютно не є свідченням того, що хтось комусь підігрує чи підхвалює.
Всі коментарі - суб’єктивні і кожен коментатор виражає лишесвоє ставлення до прочитаного. Хай, наприклад, Док, з яким ми перемогли на попередньому конкурсі, напише щось про сексуальні збочення, я його перша розірву.
Зважте й на інше: якби усі ті учасники, що надіслали свої твори, коментували, а не відсиджувались в тиші, то не виникало б зайвих підозр, угу
22Ловчиня птахів24-02-2015 11:05
зрештою, якщо й ви підсядете до загального казана куліш їсти, то й самі не помітите, як стали одним з пілігримів на цім Чумацькім Шляху...
А загальний казан - це не лише конкурси. Це ще й літстудії і інші зустрічі, які організовують координатори і на яких люди, зазвичай, знайомляться і спілкуються. Творчий симбіоз. Життя...
23Ал24-02-2015 11:15
Тут проблема трохи в іншому насправді. Вгадати чий твір, якщо там звісно не фігурує напівгорила-напівкальмар не так вже й легко.
І не тому, що стиль не впізнається. Навпаки, в "кістяка" постійних учасників стиль з часом змивається до невпізнаності. І не скажу навіть що це погано, усі літературні школи зрештою мали щось спільне. Для "кістяка" це ухил в ретрофантастику і ретромовність (сільський варіант лексики, навіть у космічних операх).
Проблема навіть не в тому, що свої голосують за своїх. Твір, який буде відрізнятися від звичного, відразу має більше шансів на перемогу чисто за рахунок незвичності. (Читальня пана Єжи тому приклад).
Інша справа, що цей "кістяк" з горем пополам за років п’ять вже навчився нарешті складати слова у речення, і перші спроби новачків на їх фоні виглядають сирими і невичитаними, хай навіть ідеї там оригінальніші і герої живіші.
І основна помилка, яку може зробити новачок, це спробувати пробратися в "кістяк" міняючи свій стиль до загальновизнаного. Це повний тупик. Будьте самі собою, постійно самовдосконалюйтеся і не звертайте особливої уваги на похвалу і гану. Це рандом, в основному.
А для того, щоб отримати перевагу над "кістяком", достатньо читати а) щось окрім фантастики б) щось написане після вісімдесятих років. І все
24524-02-2015 11:21
Добрі ви
25Док24-02-2015 12:24
Тільки помітив: а мене теж до класиків не вписали
Добре, хоч у "кістяк" попав.
Раз так, вставлю свої п"ять копійок.
Олександре, я теж колись дивувався, коли не потрапляв до фіналу. А потрапляли оповідання, які мені особисто видавалися слабкими. Потім зрозумів, що це лише гра, але, беручи у ній участь, можна чомусь трохи навчитися. Так що приєднуйтесь і творіть!
Погодьтесь, це вже щось, що є важливим при написанні художнього твору.
Але, ви ж пропагуєте звільнення від любих догм! Чому заперечуєте можливість, що в майбутньому стане модною саме така говірка?
Це ж про мене! А чогось не допомагає
І, насамкінець: дивіться, у нас є учасник із "старих" (а отже навчився складати слова в речення), при цьому не загруз у "кістяку". І має прогресивні погляди, не обмежені догмами (що сподобається молоді-новачкам). Я знаю, хто виграє цього разу! Але, не підведіть!
26Автор24-02-2015 12:43
Ого, заглянув, а тут такий движняк!
Наче на основній конкурсній гілці. І все про оповідання.
Хотів кишнути, а потім подумав - оце РЕКЛАМА!
Так що, шановні, продовжуйте, продовжуте, щиро раді
27Фантом24-02-2015 13:01
Сам винен А я от нікуди не потрапив, а отже від мене не потребують ні оповідання, ні коментарів. Красотища то какая (с)
28Sergiy Torenko24-02-2015 13:04
Рекомендую продовжити в основній гілці обговорення.
29ДонькаДонКіхота25-02-2015 19:31
правильно - тут не про "кістяк" і "класиків" мала би йти мова, а про оповідання. так що - по суті.
оповідання непогане. інтриги особливої немає... але читабельно. логічно. іронічно - я таке люблю. художній світ переконливий. мовлення - нарешті дочекалася - нормальне, без особливих ляпів і огріхів.
що не сподобалося - заголовок. він ні про що. варто було б ще трохи подумати і вигадати щось цікавіше. що більше відповідає твору.
ну і певні - як мені здалося - неув’язки, на які варто було звернути увагу:
Краще – «як у земної акули» - природніша форма для української мови. Якщо йдеться про КРИК (у першому реченні), то з белькотінням він ніяк не в’яжеться. І чого «якІсь тарабарщину» - ЯКУСЬ, напевне? Але ж на початку йшлося ЛИШЕ про закривавлений палець, а не пошматовану кінцівку? Адже є різниця між пальцем і кінцівкою? . ВХОПИВСЯ? Недоречне дієслово. Якщо палець поранений – навіщо за нього хапатися? після слова «пояснювали» замість двокрапки треба ставити крапку. Не буває в українській мові такого поєднання знаків – двокрапка й тире. Ставиться або одне, або інше. Остружка – це що? Стружка з’являється тоді, коли щось тешуть, а тут гризли – тобто огризки? Щепки?загалом - дуже непогано.
30Сторонній25-02-2015 21:47
Особливих емоцій не викликало, але написано якісно. Може це через те, що я захоплювався біологією з дитинства, про симбіоз здогадався одразу як сказали, що метаморфози не бачили. І від того мені не віриться, що вчені до того не додумались.
Назва - посилання на Стругацьких?
31Автор25-02-2015 23:10
ДонькоДонКіхота, Сторонній, дякую за коментарі!
Всі зауваження слушні, обов'язково врахую. На деякі спробую відповісти.
В оповіданні іронізував над науковцями. Хотілося і в назві це зробити. "До питання..." - традиційний початок природничих публікацій, особливо у зоологів, який є пережитком 19-го та початку 20-го сторіччя, і яке ніяк не можуть викоренити, незважаючи на сучасні вимоги. Ну а стосунки... Оповідання ж про стосунки?
У попередніх реченнях часто зустрічалися "палець" і "рука", вирішив розбавити. В принципі, пальці на кінцівці, отже, якщо уражений палець, то, можливо, так можна сказати й про всю кінцівку. Ну а "пошматований" - скажімо, сарказм в розумінні аборигена.
Хотів сказати за основу пальця, але воно якось звучить невдало. Може, за кисть?
Ну, науковці бувають такими
занудаминедовірливими - нічому не вірять без лабораторного аналізу . Он Док як всі цікаві вірусні ідеї в оповіданнях пресуєІ взагалі, не ставтесь до описаної історії надто серйозно
Про назву вже пояснив.
32ДонькаДонКіхота25-02-2015 23:56
дякую за пояснення
з назвою зрозуміло... то справді варте іронії. зараз, до речі, дуже не радять називати наукові статті, використовуючи в заголовку кліше "до питання...", "проблема така-то"... оповідання потішило, ба більше, виявилося корисним і пізнавальним... принаймні дізналася нове слово – "мутуалізм"... як і героїня, я би раніше казала симбіоз... а так при нагоді блисну ерудицією і скажу "мутуалізм". нехай колеги-філологи тім’ячко почухають, що то воно за звір такий )
33Док26-02-2015 10:40
Це був легкий тролінг?
Чи автор таки хоче детального аналізу біологічних моментів?
34Автор26-02-2015 19:13
Боронь боже! Просте спостереження, не більше
35Ліандра28-02-2015 19:05
Класно. Все сподобалось і атмосфера, і гумор, і романтика, і загадка. Супер. Отримала море задоволення коли читала. Дякую!
О! О! О! Теж в такий хочу
біолог до глибини душі
Ага. в мене вдома подібний шкодороб ганяє. знайомо і дуже реалістично
36Автор01-03-2015 18:07
Дякую, Ліандро! Авторові приємно таке чути
37Марко06-03-2015 20:53
гарно написано. Влучний гумор, чудова атмосферність, нагадало твори Буличева. В мене дві маленькі зауваги. Перше - це фортечність твору (перепрошую про новояз). Поза межами Фортеці, цього деякого не зрозуміють (саме про авторів Фортеці). Друге- було палке бажання порахувати окличні знаки. Гадаю, втомився б швидко.
38Автор07-03-2015 12:12
Марку, дякую!
Проглянув - дійсно окличних багато. Подумаю, де краще прибрати. Просто, герої дуже емоційні
39Віталій Павленко07-03-2015 15:40
Сподобалось.
Дякую.
40L.L.09-03-2015 14:04
Ну що це за автори такі?!
Одні кидають героя напризволяще, коли його збираються вбити; інші залишають героїв на дереві... Ну хто так пише, кінець кінцем?!
41Автор09-03-2015 14:26
Віталій Павленко, LL, дякую, що відгукнулися!
Я!
І врешті решт всі отримують допомогу і всі залишаються живі і здорові. Що - головне!
42Ліандра10-03-2015 09:34
авторе, можете розраховувати на місце у моєму топі.
43Chernidar12-03-2015 22:10
Гвинтокрил (англ. rotor-winged aircraft) — аеродинамічний літальний апарат, що дозволяє вертикальний зліт та посадку, в якому підіймальна сила створюється завдяки комбінованій несучій системі, побудованій на одному або двох несучих гвинтах та крилі [1].
це НЕ ВЕРТОЛІТ!!!
а по суті - кульмінацію загострити б, бо змазана.
успіхів.
44Автор12-03-2015 22:33
Chernidare, дякую за підказку, тільки щось я зовсім заплутався:
До героїв летів гелікоптер. Це ж вертоліт? Чи ні?
Дівчина назвала його гвинтокрилом, ГГ виправив. Де помилка?
45Автор12-03-2015 22:35
Ліандро, розраховую!
46Ліандра14-03-2015 18:14
Мої вітання!
47Док14-03-2015 19:04
Дякую! Навзаєм - з фіналом дебютного оповідання
48Юлес Скела15-03-2015 02:29
Вітаю з майже перемогою!
Стабідьність - свідчення майстерності!