Сутеніти почало рано, як і має бути восени, а навколо мене дедалі густішав туман. І дороги не видно – добре, я хоч відчувала її ногами. Зупинилась, аби роздивитись, де я, але що тут угледиш?
Десь у шарах лахміття, яке колись було моїм одягом, я намацала свою коштовність. Єдина річ, яку ще боюся загубити – правильної форми кристал, якраз такого розміру, щоб зручно було узяти його в руку. Мій Камінь Душі.
Кому розкажи, що я його маю – не повірять. Більшість людей вважають камені душ міфом. Але я багато про них читала і зуміла знайти спосіб, як витягнути назовні мовби частинку душі, всі її сили, і матеріалізувати їх в камінь. Якщо все зробити вірно – а я зробила саме так, бо дуже ретельно підійшла до справи – то отримаєш найсильніший у світі магічний артефакт, здатний творити такі дива, що людям і не сняться! Той, хто володіє цим каменем, що палає гарячим вогнем і світиться яскравим світлом, але ніколи нікого не спалить і не засліпить, той може вважати себе всемогутнім.
Але мій Камінь вже давно не світиться і не горить, зараз він нагадує чорний шматок пекучого льоду. Справа в тому, що сила його не безмежна, вона вичерпується від використання. Щоб Камінь діяв, душевні сили треба постійно поновлювати, а це можливо лише завдяки іншим людям. Душа оновлюється від власного доброго ставлення до людей, від терпіння їхніх недоліків та образ, від вдячності за отримане добро… Але хіба могла я передбачити, що обраний мною шлях виявиться таким безлюдним? Я йшла ним дуже довго; ніде, де могли б знадобитися мої здібності, мене не прийняли. Я зайшла невідомо куди, де все рідше траплялись знайомі об’єкти. А тим часом на цьому шляху треба було вижити! От я й використала Камінь повністю, і тепер ледь трималась на ногах. Одяг давно зносився, взуття стопталось, але ж мушу прийти хоча б кудись!
Сховавши Камінь, я рушила далі. Яким же було моє здивування, коли з туману раптом виникла залізна брама! Очам своїм не повірила! Може, збилася зі шляху? Так ні, босими ногами я його дуже добре відчуваю і свій шлях ні з яким іншим не переплутаю!
Підійшла ближче. Над брамою золотим сяйвом світилися написи: українською мовою «Зоряна Фортеця» та англійською – “Star Fortress”. Ще дивніше! Не мало тут бути ніяких фортець! Або її недавно збудували, або я вже зовсім дурна, коли, вирушаючи в дорогу, прогавила такий об’єкт.
Я здогадувалась, що вигляд маю такий, з яким соромно людям на очі показатись, тож майнула думка: чи не піти далі, оминувши цю фортецю? Та ледь озирнулась, як все в мені запротестувало. Ну куди йти, в ніч, в туман і зовсім без сил? Тут напевне є люди – не може ж фортеця стояти порожньою! А мені зараз саме люди й потрібні, без них же гину. Тож я рішуче і навдивовижу легко відчинила браму.
…І опинилася в саду. Туман стояв і тут, але між деревами світились золотаві ліхтарі, тож розгледіти місцевість не було проблемою. Роззирнувшись, я пішла туди, де, на мою думку, мав бути вхід у замок.
Спершу я почула чоловічі голоси, а за мить побачила і тутешніх мешканців. Було їх троє – вони стояли осторонь під розлогим деревом. Один – у довгому чорному плащі – спиною до мене. Другий – боком; на перший погляд, звичайний собі чоловік в окулярах, але на руках він тримав живого білого кролика. У зовнішності третього не було нічого незвичайного – молодий чоловік з привітним, хоча й трохи втомленим обличчям. Я не чула, про що саме вони між собою говорили, але стало ясно, що ті двоє сперечаються, а третій – той, що звичайний – ніби має їх розсудити. Та тут цей молодий чоловік глянув на мене – я злякалась, аж вклякла на місці! – і неприховано зрадів.
- Чернідаре, давай ми згодом це вирішимо, - сказав він квапливо. – Мені он новеньку треба зустріти!
І пішов просто до мене. Втім, його випередив білий кролик, що, зістрибнувши з рук, прискакав і почав мене обнюхувати. Господар тваринки теж підійшов ближче і, уважно мене оглянувши, скептично сказав:
- Якась вона маленька, і виглядає кволою… Не впевнений, що від неї можна чекати чогось цікавого.
- Тобі яка різниця? – огризнувся чоловік. – Людину спочатку треба зустріти, а вже потім чогось від неї чекати.
Непривітний буркотун на це нічого не відповів, а взявши свого звірика на руки, пішов до чоловіка в чорному плащі; здається, вони там продовжили свою суперечку.
Ну а я лишилась сам на сам зі своїм співбесідником.
- Я – Сергій Торенко. Засновник Зоряної Фортеці, - відрекомендувався він. – А ти хто?
Я назвала себе. Він запросив:
- Ну то ходімо, знайдемо тобі вільну кімнату.
І повільно повів мене до замку – схоже, він туди не дуже поспішав. Я не втрималась і спитала, що це в них тут за фортеця така, що я про неї ніколи не чула. І Сергій з готовністю взявся пояснювати. Виявилось, що Зоряна Фортеця існує зовсім недовго – близько чотирьох років. На душі в мене полегшало – я вирушала в дорогу значно раніше, тож не дивно, що пропустила таку новину. Займались тут усі написанням оповідань, але якось незвичайно… Втім, в чому ця незвичність, я не второпала. А тут ми увійшли до замку - і я вже не стала нічого питати.
Сергій дав мені час роздивитись, що всередині. Типовий замок, як у фентезійних мультиках – тільки замість лицарських обладунків у повний зріст тут були якісь химерні статуї людей та міфічних істот, а в стінах замість смолоскипів блакитним світлом горіли електричні ліхтарі у вигляді зірок.
Коли перший подив минув, Сергій, привітно усміхаючись, повів мене далі. Ми увійшли до просторої і вже дуже яскраво освітленої зали. Тут мою увагу привернули величезні картини, схожі на фотографії. Троє молодих чоловіків в різних образах: тут лицарі, там якісь східні вояки, там екіпаж зорельота – але всюди та сама трійця. І один із тих трьох – Сергій Торенко.
- Хто це? – спитала я.
- Це – ми. Засновники і господарі Зоряної Фортеці.
І розказав, що ще двох звуть Скай і Зіпа. Але тут, у Фортеці, живуть тільки Сергій та Скай, а Зіпа – ні. Це не видалось мені дивним, бо справді, мусить же хтось вести фортечні справи поза її межами.
Щойно Сергій хотів вести мене далі, як до нього підлетіла якась кулька… Спочатку я вирішила, що це штучний засіб зв’язку. Та кулька заговорила, і я страшенно здивувалась – це була жива істота! Вона просила Сергія прибрати оповідання з поля… Я нічого не зрозуміла. Звучало так, ніби вони тут оповіданнями у футбол грають.
Сергій зовсім не зрадів проханню.
- Ну добре, добре, - скоріше пробурчав, аніж проказав він. Кулька полетіла з зали, а Сергій звернувся до мене: - Ну що сьогодні за день, що всі сваряться? Тут діймали, вийшов у сад відпочити – і там знайшли…
- Співчуваю, - щиро сказала я.
- Сергію! – голос кульки долинув вже від виходу.
- Та йду, йду! – і бідний господар поспішив на голос.
- А я?! – гукнула я навздогін. – Що робити мені?!
Сергій зупинився, якусь мить подумав і вирік:
- Почекай тут. Я пришлю до тебе Ская.
І я залишилась чекати сама у велетенській порожній залі. А потім з’явився Скай. Так, саме з’явився, бо я не помітила, звідки він вибіг. Весь такий світлий, усміхнений…
- Привіт, - до мене. – Це ти та новенька у лахмітті, яку треба поселити? То ходімо, знайдемо порожню кімнату.
Широкими сходами піднялися ми на другий поверх, а там усюди двері, двері… Скай каже:
- Вибирай.
А сам ледь не сміється – мабуть, жартує. А що мені було не до жартів, то я відповіла:
- Та мені все одно… Ви ж тут хазяї, ви й вирішуйте, де мені жити.
Скай перестав сміятись, і скоро якісь двері мені вибрав:
- Ну, то ходи сюди.
Я ввійшла. Кімната як кімната. Ліжко, стіл і шафа – нічого зайвого. Рожевий круг, намальований на підлозі, я зауважила не відразу. І скриню, що стояла за ліжком, теж.
- Ну, розташовуйся, - сказав Скай. – Мені зараз треба збігати ще в одне місце; я ще потім до тебе зазирну.
І зник. Швидкий, як блискавка; мабуть, недарма має ім’я, пов’язане із небом.
А мене потягнуло до ліжка – от би поспати! Але в лахмітті під ковдру не ляжеш, перевдягтися нема у що, а зовсім роздягнутись не можна було. Тому я лягла на ковдру. Тут мені замуляв Камінь, і я його витягнула. Здається, так і задрімала, тримаючи свою коштовність в руці.
Скільки я так пролежала, не знаю, але швидкі кроки Ская почула і підхопилась саме вчасно – він якраз забіг до кімнати з уже знайомою мені усмішкою на обличчі.
- Ну що ти тут? – спитав він.
А я схаменулась, що в мене ж Камінь в руці! і інстинктивним рухом спробувала сховати його за спиною. Скай враз посуворішав:
- Що там у тебе таке?
- Нічого, - відповіла я.
- Нічого й не приховують! Що то таке?
- Це особисте!
- Я мушу знати! Я ж, як господар, відповідаю за безпеку Зоряної Фортеці! Раптом ти сюди вибухівку принесла, щоб влаштувати теракт?
«Ну й фантазер», - подумала я. Тоді я ще не знала, що тут усі такі фантазери. Більше того – тут навіть треба бути таким фантазером! А що Скай ніяк не хотів від мене відчепитися, я вирішила схитрувати. Неохоче показала йому Камінь.
- Що це? – спитав він.
- Камінь Душі, - я спробувала відповісти якомога іронічніше – може, сприйме за жарт і перестане допитуватись?
Але Скай навпаки – зацікавився. Узяв Камінь в мене з рук і, уважно розглянувши його, хмикнув:
- Оце – Камінь Душі? А чому він не горить? Вони ж мають бути гарячими.
Я страшенно здивувалась. Виявляється, в цій загадковій Фортеці є людина, що чула про камені душ і, здається, навіть вірить у них! Цікавість охопила мене настільки, що захотілось поговорити про це.
- Він вичерпаний, - пояснила я. – Його треба відновити – тоді він знову загориться…
Я замовкла, бо Скай почав вертіти Камінь у руках, і мені стало неприємно. Вам би сподобалось, якби шматочок вашої душі хтось у руках вертів? Я забрала свою коштовність назад.
- Краще сховай його, - порадив Скай. – Красти в нас не крадуть, але до кімнати зазирнути можуть – потім від питань не відіб’єшся. У скриню поклади, її ніхто, крім тебе, не відкриє. І знаєш що, - додав він, поки я ховала Камінь, - зміни свій зовнішній вигляд. Я розумію, що в нашій країні письменники небагаті, але ж не настільки вже жебраки. Такого образу тут не зрозуміють.
- У мене немає іншого одягу, - повідомила я.
Скай на мене подивився, як на дурепу:
- Нафантазуй! Вмієш фантазувати?
- Вмію, - буркнула я.
- То які проблеми? Он шафа з одягом, стіл з їжею і ліжко для снів. Береш і фантазуєш.
В шафу я поки що не заглядала, але на столі, крім стопки паперу та різного письмового приладдя, не бачила нічого, скільки очима не лупала.
- А отут, - Скай показав на рожевий круг на підлозі, - змінюють образ. Стаєш сюди, уявляєш, ким хочеш бути, і виходиш з кімнати…
- А собою? Не можна?
- Чого ж, можна, звичайно. Але в образі цікавіше. У нас тут незвичайне місце, тож і мешканці мають бути незвичайними.
Що місце тут дивне, то це правда. Їжу й одяг фантазують… Я спробувала уявити, що на столі лежить маленький пиріжечок. І там дійсно з’явилося щось схоже, але якесь прозоре. Так, а з чим, власне, має бути пиріжок? З м’ясом! І тільки тепер він став справжнім, аж довелося слину ковтнути. Я відразу схопила його в руки – треба ж і смак зацінити, а не лише наявність продукту. Смачний! Треба було більший уявити, чому я так фантазії пошкодувала?
- Ну, ось так це й працює, - задоволено сказав Скай, з усмішкою спостерігаючи, з яким захопленням я жую.
Він вже збирався йти, коли я спитала:
- А ліжко для снів – це як?
- Так само, - відповів Скай вже з дверей. – Лягаєш, задумуєш, що хочеш побачити уві сні, і засинаєш. В нас тут цим користуються, щоб пробудити в собі натхнення, творчих ідей набрати…
Я потрапила в казку! Нафантазувала собі одяг, такий, як у мене вдома був, а потім весь вечір їла й спала. Вже пізненько зайшов до мене сусід, чия кімната була поруч – познайомитись. Назвався Доком. Трохи поговорили, а потім він побачив, що я позіхаю, ввічливо попрощався і пішов.
А от наступного дня мені було значно гірше. Я почувалась хворою і розбитою. Це завжди так: поки мусиш щось робити, робиш із останніх сил і не думаєш про втому. От і я йшла своєю дорогою, не зупиняючись, бо спинитись означало б загинути – і як я просто на ходу не впала? А тепер, коли не треба нікуди йти – все, ні на що ніяких сил немає! Тіло потребувало відпочинку – от я й продовжила їду та спання.
А десь під вечір прийшов Скай і, побачивши, що я лежу, висловив незадоволення:
- Мабуть, це дуже цікаво – цілісінький день просидіти у кімнаті!
Я сіла на ліжку і приготувалась слухати далі.
- В нас не можна нічого не робити, а ти вже майже добу байдикуєш. Ходімо зі мною! Я тобі поясню, що в нас тут до чого… Ну, чого кривишся?
На моєму обличчі, мабуть, чітко відобразилось небажання кудись іти. Але що я могла вдіяти? Як господар Скай, звичайно, правий – якщо мені надали тут притулок, не можу ж я зовсім нічого не робити, це свинство. Але хіба він не бачить, у якому непрацездатному я стані?
Сповзши з ліжка, я неохоче спитала:
- А що треба робити?
- Писати оповідання. Вмієш писати?
- Вмію, - сказала я. А подумки додала: «Інакше б не пішла тим шляхом, який привів мене сюди».
Ми вже залишили мою кімнату і йшли коридором. Скай на ходу пояснював:
- Ми проводимо змагання. З усіх оповідань, написаних за певний строк і на певну тему, вибираємо одне найкраще. Як це робиться, зараз побачиш.
Ми підійшли до широких сходів. Я думала, зараз спустимось униз, але Скай, на мій подив, пішов угору. Згодом ми опинились, як він пояснив, на оглядовій стіні, що нагадувала довжелезний коридор з великими вікнами з обох сторін. Скільки ж тут було різного люду! Мешканці Фортеці або ходили туди-сюди, або стояли і дивились назовні; деякі активно і не без емоцій щось обговорювали.
- А ось і Торенко, - сказав раптом Скай. – Саме він нам зараз і потрібен – покаже, як він працює.
Сергій ішов у наш бік, тримаючи в руках чималу пачку аркушів – таких, які я бачила в своїй кімнаті на столі. Сергій відокремлював по кілька листів і навіщось ліпив їх до стіни коло вікон. Коли проробив те саме зовсім близько, Скай сказав:
- А тепер дивись у вікно.
Я визирнула назовні. В першу мить побачила лише чисте осіннє поле. Та не встигла нічого перепитати, як перед моїм поглядом з’явилось видіння: спочатку я побачила звичайне місто, потім у ньому виокремився один будинок, а з будинку – одна квартира, у якій була молода дівчина… Скай розповідав далі:
- Автори пишуть оповідання, а наша стіна перетворює їх на картини. Ти наче дивишся фільм. Цікаво, правда ж?
Тут я не могла з ним не погодитись. Але не втрималась, щоб не зауважити:
- А вчора я на цьому полі бачила лише густий туман…
Скай засміявся:
- Ну значить хтось напустив туди туману! В нас тут на це майстрів багато!
Поки я дивилась оповідання, Торенко пройшов мимо, а тепер-от, не поспішаючи, підійшли ще двоє осіб. Один – мій учорашній знайомець у чорному плащі, а другий – в дивному блискучому одязі, схожому на скафандр. Вони хотіли подивитись те саме оповідання, і я поступилась своїм місцем. Роззирнулась, шукаючи поглядом свого провідника – Скай за кілька кроків від мене спілкувався з якоюсь дівчиною. Та, поговоривши, пішла, і Скай повернувся до мене.
- Ну як? – спитав він зі своєю незмінною усмішкою.
- Класно! – з щирим захопленням відповіла я. – Я раніше ніде такого не бачила! А хто це такі? – спитала я тихше, показавши на тих двох дивних чоловіків.
- Чернідар і Зіркохід. Вони цими днями чомусь тут удвох ходять, - і Скай знову засміявся. Такий він веселий.
А я розгубилась, бо думала, що Чернідаром звуть чоловіка з кроликом. Виявляється, я їх переплутала – через те, що Сергій учора звернувся до Чернідара, а зреагував на це той чоловік…
- А з білим кроликом – то хто? – спитала я.
- Мішиус, - відповів Скай. – Ти з ним вже познайомилась?
- Ну, бачила вчора… А познайомилась я тільки з Доком.
- Он як? – чомусь зрадів Скай. – Значить, Док розказав тобі, як тут змагання проходять?
- Ні, не встиг. Він тільки сказав, що доглядає фортечний сад…
- Чому ж про головне не розповів?.. Ну, ти вже й сама все побачила. Якщо хочеш тут лишитись, теж маєш писати. В кімнатах для цього є все необхідне. Якраз і змагання триває.
Тепер я вже не заперечувала; сама здивувалась, що більше не відчуваю втоми – готова сісти за письмовий стіл хоч зараз!
Змагання так захопило мене, що я забула про все на світі! Писала і викладала на розгляд твір за твором! Познайомилась ближче з деякими авторами-глядачами. Критики вони, правда, суворі, але загалом класні. Я нікого з них не боялась, окрім Мішиуса – той надто суворий!.. Так що коли я бачила поблизу білого кролика, намагалась якомога швидше з того місця втекти.
Оповідання мої успіху не мали – що вже було сліз у подушку! Та я старанно виписувала їх, щоб щоразу виходило все краще й краще. Так і прожила у Фортеці аж два змагання. За цей час настала й минула зима, за нею весна, а коли прийшло літо,Торенко оголосив канікули. Багато авторів залишили Фортецю на цей час, господарі теж поїхали відпочивати, але дехто лишився. Я теж - мені не було куди йти, а тут уже прижилась, Фортеця стала ледь не другим домом. Хоча влітку тут так нудно!
Я зовсім забула навіть про Камінь Душі! Я б і не згадала про нього, коли б мені ненавмисне не нагадали. Сталося це досить смішно.
В один літній день я вирішила себе трохи розважити і обстежити замок. Я знала, де тут житлові кімнати – на другому поверсі; знала сад і оглядову стіну. Тепер же мені стало цікаво, що на першому поверсі. Я там бачила лише ліхтарі і картини. Але за традиційними для кожного замку колонами стояла темрява, а щось же там є! Я нітрохи не боялась, бо знала, що Зоряна Фортеця цілком безпечна. Недаремно ж за це Скай відповідає, як похвалився мені під час нашої першої розмови! Він такий гіперактивний, що встигає п’ять разів на день оббігти кожний закуток своїх володінь!
Отож я без страху спустилась на перший поверх і пішла просто в заколонну темряву. Нічого особливого там не було – стіна та й годі. Але мені чомусь спало на думку пошукати, чи є тут вихід у підземелля, бо що за замок без підземелля, а для цього треба було в пітьмі йти уздовж стіни. Я побрела між колонами і перед поворотом раптом побачила в освітленій залі привида! схожого на відомого Каспера, тільки жовтуватого відтінку. Воно-то й логічно, щоб у замку був привид… Але я так злякалась, що завмерла на місці і не могла поворухнутись! І то б ще нічого, якби він пройшов, не помітивши мене. Але він точно прямував до сходів на другий поверх, а це зовсім поруч – тут важко розминутись.
І справді: привид побачив мене і спинився. Тут би й втікати, а я стою, охоплена жахом. А він, хвильку подумавши, пішов до мене! Тоді вже з криком я побігла геть із замку – за колонами, у темряві! Озирнулась пару разів назад – привид несеться за мною і от-от наздожене!
Вибігаю я в сад, а там неподалік Чернідар і Мішиус знову сваряться… ці двоє постійно щось між собою з’ясовують… Трохи осторонь стоїть Зіркохід, явно когось із них чекаючи… І тут просто на них лечу я! Чернідар зупинив мене й спитав:
- Ти чого?! Від кого це тікаєш така налякана?
І Зіркохід, здивований, підійшов ближче.
- П-привид! – вимовила я, затинаючись. Для вірності ще й повернулась і показала на того, хто за мною гнався. А вони, усі троє, дружно з мене регочуть.
Виявилось, що ніякий то не привид, а Фантом – повноправний мешканець Зоряної Фортеці. Просто образ в нього такий… Побачивши новеньку в залі серед колон, він вирішив, що дівчина заблукала, і захотів допомогти, тому й пішов до мене. А коли я побігла геть, то вже взагалі не знав, що подумати. Та твердо вирішив мені все пояснити і помчав за мною.
Ну й повеселила я тутешній народ! І самій стало смішно! Як я забула, що тут можуть бути різні образи? Адже бачу їх щодня: Чернідар, схожий на алхіміка, Зіркохід – такий собі космонавт… А найдивніша Капітошка – та сама кулька, яку я бачила в перший день, як прийшла сюди. Вона справді схожа на мультяшного Капітошку, тільки прозора… Заразом мені ще й про Сновиду розповіли – це Фантомова напарниця у створенні оповідань. Виглядає вона сонною ельфійкою, що ходить з заплющеними очима. Але насправді вони напівзаплющені – усе, що відбувається навколо, Сновида чудово бачить, так що ні на кого не наштовхнеться, тож нічого від неї сахатись, вона цього не любить.
- Ти б теж придумала собі якийсь образ, - щиро побажав мені Зіркохід. – Це ж так весело! Може б, теж якогось новачка злякала!
Після тої пригоди в мене з голови не виходили слова Зіркохода про образ. Повертаючись до своєї кімнати – після такої пробіжки треба було відпочити – я себе уявляла то так, то інакше… Воно було б прикольно – отак змінитися. Але все-таки я воліла б залишатися собою. Торенко ж он теж в образи не бавиться… Зрештою, виглядати тим, ким ти насправді не є – це значить ховати душу. А якщо вже й душі придавати якийсь образ, так я це вже зробила – у мене є Камінь Душі…
Отак я й згадала про нього. Згадала – і перелякалась. Як я могла про нього забути, це ж все одно, що забути про власну душу! Ні, нічого з ним не мало статися – та я все одно поспішила до кімнати. Треба ж перевірити!
Камінь так і лежав на дні скрині. І – на мій превеликий жаль – нітрохи не змінився. Так само чорний та холодний. Аж сльози виступили на очах! Ну чому так? Я ж стільки терпіла, коли мої оповідання критикували, стримувала себе, не відгавкувалась, хоча мені це коштувало чималих зусиль – а він холодний. Ну міг же хоч трохи потеплішати? І от маєш – щойно я весело сміялась, а тепер ридати хочеться.
Вже потім, заспокоївшись, я почала роздумувати, що ж саме зробила не так. І – вже не пам’ятаю, як – дійшла висновку, що мені не вистачає справжньої доброї справи. Та де її тут взяти? Не чіплятися ж до людей із запитанням, чи не треба їм чимось допомогти.
Шанс зробити добру справу з’явився за два тижні. Торенко, чомусь весь побитий, повернувся до Фортеці… точніше, не сам повернувся, а в Зіпи на плечі. Людей було ще небагато, але всі, почувши цю новину, вибігли назустріч. Я тоді Зіпу побачила вперше.
Виглядав наш бідний Торенко, що й казати, кепсько. Однак на закономірне питання, що сталося, обоє господарів відповіли жартом: «Небитий битого привіз – хіба не бачите?»
Ось зараз підійти б до них і допомогти Зіпі провести Сергія до його кімнати… Та не встигла я про це подумати, як Сновида – вона теж була тут – вже й зробила. От що значить постійно жити серед людей! Оце реакція!
Мені ж лишалось тільки йти до своєї кімнати і знову рюмсати. Першу частину цього висновка я успішно виконала. Але замість рюмсання хотілось діяти. Я вирішила піти до Сергія в кімнату і запропонувати свою скромну допомогу. Може й відмовиться, та в лоб же не дасть. Головне – не бути надто нав’язливою.
Я постукала у двері кімнати. «Заходьте!» - пролунало звідти голосом Зіпи. Я несміливо увійшла.
Торенко лежав на ліжку, відвернувшись від дверей. А Зіпа стояв навпроти мене, чекаючи, що я скажу.
- Я хотіла спитати, чи не можу я чимось Сергію допомогти? – пояснила я.
- Та що йому треба? – відмахнувся Зіпа. – Нічого з ним не станеться, він до такого звичний.
Я мовчки здивувалась: його тут що – постійно б’ють?
Наші голоси, схоже, розбудили його; побачивши мене, Торенко миттю скочив і сів на ліжку:
- Ні, дякую, мені нічого не треба! Зі мною все гаразд!
- От бачиш, - задоволено усміхнувся Зіпа, - йому вже й так набагато краще!
Я не сперечалась:
- Ну, якщо буде щось треба – тільки покличте!
А сама таку радість відчула від того, що Сергій так збадьорився! Ніби на душу пролився теплий дощ і залив її сповна! Таке тепло, така легкість на серці! І я знову пішла до себе, цього разу твердо переконана, що хоч трохи того великого тепла перелилося в Камінь.
Але – ні! Все так само! Ну що? Що я роблю не так? Камінь вже давно мав хоча б потеплішати! Десь я припустилась якоїсь помилки. Чи може, це означає, що моя душа… мертва?
З того дня минув ще один рік. Життя у Фортеці текло звичним плином. Веселі змагання, яскраві оповідання, запеклі суперечки, в яких все одно ніхто ні на кого не ображався. Захоплююче життя!
Але мене ніщо не радувало, настільки оволодів серцем смуток. Камінь я тепер знову носила за собою, схованим в одязі, сподіваючись, що він ще оживе, та всі очікування були марними.
І от, коли я вже облишила всі надії відновити свій всемогутній артефакт, сталася подія. Стояла золота осінь, день був погожий, сонячний. Народ уже повернувся з канікул, і Фортеця азартно готувалась до чергового змагання. Урочиста метушня заповнила замок.
А мені хотілося тиші, хотілось побути на самоті. Тому я піднялась на оглядову стіну – там зараз так затишно. З одного боку у розчинених вікнах видно фортечний сад: крони дерев з золотавим листям, де-не-де між ними – останній, вже перестиглий виноград. З іншого – порожнє осіннє поле і візерунки доріг. Чудові краєвиди.
Під деякими вікнами – лавки, можна сісти й посидіти. Хтось щоліта приносить сюди, нагору, кілька лавочок із саду; а перед змаганнями, щоб не заважали, їх повертають на місце.
Я сіла на одну з таких і відшукала поглядом свій шлях. Хоч і минуло, здається, вже два роки, як я тут, але дорогу, що привела мене сюди, впізнала відразу. Ніде вона не ділась, навіть навпаки… Я сама собі здивувалась, коли, побачивши її, раптом захотіла піти далі. Я ще якийсь час прислухалась до своїх відчуттів і зрозуміла, що не помилилась – моя дорога кликала мене! І якщо все кинути і піти нею я не могла, то мусила хоча б надивитись на неї…
Може я й зібралась би в нові мандри, коли б тут не змагання, що от-от розпочнеться. Та подумки я вже йшла – упевненим кроком, назустріч сонцю, як тоді, коли вперше вийшла з дому. Аж на серці потеплішало… і тут на мене чекало несподіване відкриття!
Я навмисне нафантазувала собі такий одяг, щоб кишені були не в районі стегон, а ближче до серця, щоб зручніше було носити з собою Камінь Душі. І от тепер я відчула справжнє тепло, хоч і слабеньке, і хотіла вийняти свою коштовність, подивитись… та тут в полі зору з’явився Торенко, і я облишила свій намір.
Господар сам мив і чистив стіни біля вікон, куди незабаром клеїтиме листки з оповідками. Звичайно, у Фортеці знайшлося б багато бажаючих допомогти, та він нікому не дозволяв.
Дійшовши до моєї лавки, Торенко доброзичливо спитав:
- Що ти тут робиш?
- Дивлюся на свою дорогу.
- Це на яку? – він і собі визирнув у вікно.
Я показала на стрічку шляху, що вилась кудись за обрій…
- Та вона ж геть крива! – здивувався Торенко. – У нас нею ніхто не ходить, бо є значно пряміші і вже давно вивчені! Чому ти обрала саме цю?
Я знизала плечима:
- Яка трапилась мені на очі, тією й пішла. А хіба не однаково?
- Кому як. І що на ній є цікавого?
Я коротко розповіла про свої невдалі мандри. Торенко підсумував:
- Ну, так і є. Куди ця кривулька веде, невідомо, а скоріше за все, що нікуди.
- Але це мій шлях! – спробувала заперечити я.
- Ну й добре, - Сергій присів коло мене зі своєю ганчіркою. – Може, колись розкажеш, куди він веде, то ми хоч знатимемо. А то єдина дорога, що веде звідси, про яку я нічого не можу розказати, коли мене питають…
Я була трохи приголомшена: щойно вирішила, що після змагання піду далі, а Торенко про це вже здогадався. Я вирішила з’ясувати, як це сталось:
- Звідки ти знаєш, що я ним ще піду?
- А тут ніхто не лишається назавжди. Люди приходять, трохи грають, трохи вчаться, а потім знову йдуть своїми шляхами. Кому подобається тут, залишаються на довший час. Багато хто з наших, мандруючи світом, повертається сюди знову – і теж не назавжди…
Слухаючи це, я все ясніше усвідомлювала: моя доля вирішена. А Торенко продовжував:
- Твій шлях може перетинатися з іншими, вже сто разів пройденими. І ти можеш зустріти там знайомих з Фортеці. Я тобі можу розказати, куди яка з тих доріг веде…
І він, показуючи на кожну з них, розповідав, які об’єкти, цікаві для письменників, на них зустрічаються. Радив іти на північ, там тих об’єктів найбільше, хоча сам Сергій від тої півночі був не в захваті. Втім, на сході і півдні теж цікаво, а на заході багато проблем, хоча й вирішуваних…
Але поговорити про захід уже не вдалося, бо перед нами виник усміхнений Скайчик-побігайчик. І відразу до Торенка:
- Ось ти де. Слухай, всі ці лавки треба позносити вниз у сад. Сам я не впораюсь, так що давай…
- А Док що робить? – ліниво поцікавився Торенко.
Скай засміявся:
- Виряджає Мішиуса в дорогу. Ви б це бачили! Ходімте, покажу, може ще застанете його в саду! Тільки, Сергію, лавку прихопимо…
Довелося звільнити насиджене місце і йти з господарями в сад. І вже як майже спустились зі сходів, вони двоє раптом стримано засміялись. Я йшла позаду і не бачила того, що їх розсмішило, тільки почула голос Дока: «Отут овочі, тут фрукти, а тут – травичка для кролика…» Торенко, озирнувшись на мене, зауважив:
- Я казав, що всі звідси рано чи пізно йдуть. Так-от, іноді мені здається, що дехто тікає з Фортеці, як із божевільні.
Спустившись, я теж побачила, як кумедно виглядає Мішиус – тримає не менше шести клунків, а кролик стрибає навколо хазяїна і марно проситься на руки. Смішно; але зараз я навіть позаздрила Мішиусу – адже він повертався на свій покинутий колись шлях.
Я повернулась до своєї кімнати і нарешті взяла в руки Камінь Душі. Він справді трохи потеплішав і з чорного став темно-сірим. Не встигла я зрадіти, як тепло тут же зникло, а мене мовби осяяло: я зрозуміла, що відбувалося з Каменем – він сам те підказав.
Так, душевні сили можна поновлювати лише серед людей. Але це не єдине, що потрібно душі, хоча й найголовніше. Не менш важливо обрати свій шлях і йти ним. Я не могла відновити Камінь у Фортеці – я не йшла своїм шляхом. А поки йшла ним, поруч не було людей. І навряд чи будуть – мені ж щойно розказали, що цією дорогою майже не ходять.
Ситуація могла видатись безнадійною: як одночасно йти і залишатись в одному місці? То треба або самій роздвоїтись, або іти, а потім вертатись сюди. Але я вже не хвилювалась, адже ще певна кількість зусиль, ще певний проміжок часу – і в моїх руках знову буде найсильніший у світі артефакт, який здатен зробити можливим навіть найнеможливіше!
Коментарів: 34 RSS
1Док08-02-2014 22:04
Думаю, фортечанам оповідання сподобається
Дізнався багато цікавого. Не зовсім зрозумів, де й за що дісталося Торенкові (втім, з нього станеться)
Мишиус... я думаю, йому овочів надовго не вистачить і доведеться повертатися.
Сказав би більше, та час доглядати за садом.
Авторе, а ви не спішіть покидати Фортецю, з Каменем душі вже почалися позитивні зміни.
Успіху!
2Пан Мышиус08-02-2014 22:19
Это не кролик, а шиншилла.
3Ловчиня птахів08-02-2014 23:20
Дякую, Авторе! Ви зробили мій вечір!
4Зіркохід08-02-2014 23:36
Це оповідання треба зробити заголовним у майбутньому часописі "Зоряна фортеця" . Ойой, давно я так не сміявся з упізнаваних образів. Мораль присутня. Мова гарна, читати цікаво (хто б сумнівався ). Не знаю, чи переможе воно в цьому конкурсі (хоч декому свої білети відробляти доведеться :coolsmile, але для Фортеці воно певною мірою знакове.
Удачі на конкурсі!
5Фантом08-02-2014 23:56
Авторе, you make my day... night
От тільки не зрозумів, чого я жовтуватого відтінку?
Успіхів та наснаги!
6Ловчиня птахів08-02-2014 23:58
...позитивчик продовжується
7Зіркохід09-02-2014 00:12
Золотий ти наш .
8Фантом09-02-2014 00:15
9Лариса Іллюк09-02-2014 08:40
Прикольно )) Ну, на рахунок жити серед людей - то автор Сновиді лестить
І, так, покидати Зоряну Фортецю поки що ранувато - ще роботи й роботи А на рахунок шляху я так скажу: підготовка до подорожі - це найважливіший етап. Так що нафантазовуйте все потрібне в дорозі, пакуйте пліцака, позбавляйтеся від зайвого - щоб не нести надто важких клунків - але й компаса з картою, та правила виживання у зовнішньому світі засвоїти не забувайте!
Наснаги!
10Док09-02-2014 13:01
Зранку подумалось: Скай, Торенко і Зіпа побудували Фортецю. А далі там іде світське життя - бесіди, суперечки, написання творів, самоудосконалення (Торенкові, звісно, час від часу дістається, мабуть, коли влазить у суперечки). І тільки Док пихтить на городі. Де справедливість? Або ж треба вимагати доплати
Ще завдяки оповіданню згадав одну свою давню задумку, все не було часу реалізувати. Якщо не завадять обставини, до кінця конкурсу постараюсь зробити. І хай тепер всіх мучить цікавість. Бо, раз мене на город заслали, не зізніюся .
11Пан Мышиус09-02-2014 13:20
>Якщо не завадять обставини, до кінця конкурсу постараюсь зробити.
Решил общий шарж нарисовать в виде группы людей на фоне крепости?
12Док09-02-2014 13:22
13Ловчиня птахів09-02-2014 14:45
Доку, по ходу, крім засновників, ти там єдиний, хто зайнятий справами, а всі решта - богемляться.
Виникло два питання:
- що ти там вирощуєш, у саду?
- Авторко (чи Авторе, мені вчувається чоловіча рука), а ім"я, ім"я ваше де, бодай буква? Інтриганка (нин)!
14Фантом09-02-2014 14:52
15Фантом09-02-2014 14:52
Пардон, вештаюсь
16Пан Мишиус09-02-2014 14:54
>- що ти там вирощуєш, у саду?
Баобабы.
17Sergiy Torenko09-02-2014 14:56
Без провокацій. Всі імена не раніше закінчення конкурсу.
18Док09-02-2014 15:15
Крім баобабів, цитую:
І цього всього багато, бо:
А якщо й інших доведеться виряджати?
Крім того, деякі культури засекречені, продаючи їх, назбираєм кошти на
19Пан Мишиус09-02-2014 15:18
В темном лесе?
Кажется мне, что сама Капитошка и писала. Потом проверю.
20Пан Мишиус09-02-2014 15:36
Прочитал. Написано наивно, явно женщиной. Я бы сказал, что это Белый дракончик под редакцией Дока, но написано более профессионально. Из старых знакомых выбрал бы Капитошку. Из новых - не знаю. Но - интриги в рассказе нет. Все слишком просто, и, если бы не наши имена, то рассказ не представлял бы интерес. Из советов - не рассказывали бы вы, что за камень с самого начала, сохранили бы секрет для читателя. И ники можно было так явно не писать, а написать так, чтобы догадались.
21Ловчиня птахів09-02-2014 15:37
Та ні, я ж натякала на образ! Там же ж героїня кругами довкола імен ходила, псевдо вигадувала... Я про те. А так я без провокацій, я Правила знаю. )
22Ловчиня птахів09-02-2014 15:45
Чомусь мені видається, пане Мишиусе, що це оповідання писалося більше для розваги, ніж для перемоги. Імена цілеспрямовано обиралися такі - на основі ніків учасників Фортеці. І писалося виключно для Фортеці, де гумор "вистрелить". Саме оповідання написане доволі просто, сюжет нехитрий, але особисто я хочу ще раз подякувати Автору за цю безшабашну витівку - все-таки добряче я вчора посміялася.
23Капітошка09-02-2014 15:58
Ні. Не я.
Я взагалі у вашу компатію старожилів випадково потрапила. Завдяки тому, що дістала Торенка, наполягаючи зняти з поля оповідання. Навіть тоді, коли він у сад втік.
24L.L.09-02-2014 20:38
Що смішніше: оповідання чи коментарі до нього?
Ну взагалі-то видно, що це оповідання-жарт. І тут головне, щоб жарт не став системою, бо якщо на кожному конкурсі хтось писатиме про Фортецю, то буде вже зовсім не смішно.
25Олена13-02-2014 22:06
Вітаю усіх!
Цікаво. Приємно знов зустріти усіх персонажів, давно відомих із життя, на сторінках цієї оповідки. Дарма, що шиншилу із кроликом переплутали. І через Торенко образливо. Мало того, що побили, ще й не пояснили за що.
І нехай Док, може, якесь там путлібне дерево навирощує? А то як пошлють когось... у далекий путь. Ніяких торб не вистачить.
І не забувайте, що в організаторів теж є свій шлях. Дарма, що Торенко, як равлик, за собою цілу Фортецю тягне.
Наснаги автору! Дякую за оповідку, що висмикнула мене із круговреті життя і примусила пригадати усіх вас.
26Ловчиня птахів14-02-2014 00:15
Олено, повертайтеся до нас. Чому більш не берете участі в ЗФ-тусівках?
27Олена14-02-2014 10:30
Здається, це офтоп
Можливо й повернусь. Просто на сьогодні так сталося, що геть не маю ані вільного часу, ані бодай краплини сил на щось, окрім родини та роботи. Але за вами дуже сумую. Тож бажаю успіхів усім! Захопливої Фортеці!
28Chernidar18-03-2014 21:17
АГА!!! авторррр!!!
29Фантом18-03-2014 21:19
А ти не здогадувався? В тексті ж є прямий натяк - на конкурсі такий то раз
30Док18-03-2014 21:21
А я підозрював всі три оповідання автора!!!
31L.L.19-03-2014 16:40
Гадаю, тепер можна пояснити, що у героїв звідки взялося.
Почну з того, про кого питали найчастіше - з побитого Торенка. Я просто хотіла, щоб його пожаліли. Він же для нас стільки робить, а ми тут чвари влаштовуємо, правила порушуємо... Не жаліємо!
Але розумієте - за задумом твору він не хотів зізнаватись, що з ним сталось, і подробиці інциденту для фортечан мали залишитись невідомими. Тож я їх і не придумувала! Так що де й за що Сергія побили - знаю не краще за вас. Самі вже придумайте, де він у бійку встряг.
Чернідар. Ну, нік мені нагадував старовинне слов'янське ім'я; на аватарі була свічка; а обличчя його я довго не знала. Тож іще на першому конкурсі виник фентезійний образ мага у довгому чорному плащі з капюшоном, який закриває майже все обличчя. Потім, правда, розібралась, що фентезі Чернідар не пише, і образ змінився на дещо науковий - з мага на алхіміка. (Так що плащ не такий, як був на аватарі, і не такий, як у діснеєвського героя).
А ще я на своєму першому конкурсі чомусь вирішила, що Венгловський, то Чернідар, і це теж закортіло додати в текст. Ну і як ці двоє на Іншому житті сварились між собою, цього теж було не оминути.
Що там про Мішиуса? А, ну то я потім дізналась, що тварина - шиншила, а спочатку подумала, що кролик, тож для твору зробила кроликом. І крім того, подумала, що білий кролик проасоціюється з тим, що в книзі про Алісу, і вирішила, що така асоціація буде доречною до такої Зоряної Фортеці, якою я її зобразила - таке собі веселе й трохи божевільне місце.
Зіркохід. Ну, тут все просто, космічний нік - космічний образ.
А от обличчя Віталія я наче і досі ще не знаю. Мабуть, час знімати шолом скафандра.
Док. Зробила його своїм сусідом, бо запам'яталось, що моя Аномальна зона була викладена поруч з його Кощієвим царством. А ще він до Аномальної зони сам присусідився з рецензією.
А оскільки завжди вказує авторам на помилки, пов'язані з природою, то я й знайшла йому на території Фортеці таке місце - ближче до рідної стихії. І навіть малось на увазі, що за садом він доглядає добровільно, а не "припахали".
Капітошку в твір ввела, щоб урізноманітнити образи фортечан, а ще, щоб трохи збільшити жіночу компанію, бо так виходили тільки я і Сновида, а то все чоловіки. Ну, образ, звичайно, мультяшний, від ніку, а прозорий, бо в Капітошки немає аватару. Ну і зняті оповідання - було таке на тому ж таки Іншому житті...
Зі Сновидою теж більш-менш просто: нік + аватар.
Фантом. Привид - бо Фантом; схожий на Каспера, бо Каспер відомий привид і найпершим мені згадався; а "жовтуватого відтінку", бо хотіла, щоб від мультяшки чимось відрізнявся, от я і взяла колір з аватара. Лізти на сайт, перевіряти кольорову гамму картинки було лінь, пригадалось, що ніби є там жовтий колір - от його і використала.
Зіпа відомий, як співзасновник Фортеці, та коли я прийшла, на сайті його вже не було - тому я "відправила" його працювати десь поза Фортецею.
Зі Скаєм, мабуть, вийшло найвдаліше, раз ні в кого ні питань, ні зауважень.
Ну а мені хочеться послухати враження тих, хто читав оповідання до прочитання коментарів. Будь ласка.
32L.L.19-03-2014 17:03
От ніяк не можу визначитись, боятися чи не боятися цих погроз?
Та в тексті насправді багато чого є, що дає можливість як не здогадатись, то сісти й вирахувати, хто автор.
А за якими ознаками, якщо не секрет?
33Док19-03-2014 17:11
Людмило, вітаю.
Що можу сказати? Якби оповідання було в підсудній групі, в топ мені потрапило б, хоч і з невисоким балом. Мишиус правий у тому, що, якби не знайомі персонажі (з більшістю зустрічався наживо), воно сприймалося б по іншому. Ще воно нагадує репортаж з певного місця події, трохи монотонне. Аналізуючи твої твори цього конкурсу, однозначно можу відмітити ріст як автора. А за фінали не переживай. Наступного разу точно вийдеш. У мене з 9 Фортець чотири потрапляння, строго по черзі. Так що наступного разу зустрінемось у фіналі
Щоб не здирати скафандр із Зіркохода, фото можеш глянути тут:
http://eurocon.org.ua/page/guest-ua.html
34Док19-03-2014 17:14
Навіть не знаю, якась "чуйка". Втім, спостерігається поєднання пристойної якості з (сподіваюсь, бе образ?)трохи дитячою безпосередністю. Не скажу навіть, що це погано.