Коли Нежата вийшла на балкон, заспано протираючи очі, було ще темно. Вірніше, як кажуть люди, котрі провели в Алагос Амарі більшу половину свого життя, починало «сіріти». Зірки й місяць зникали, залишаючи по собі ледь помітний сріблястий туман, що, згодом згущуючись, і справді створював ілюзію розмитого кольору дощових крапель.
Дівчина смачно позіхнула, розглядаючи чудесну панораму ще сонного ельфійського міста. Витончені будівлі, величні храми й альтанки, створені руками талановитих майстрів; розкішні сади, викохані ледь не з материнською ніжністю; шумливі потічки, що весело збігали з самих Заборонених гір до міста, перетворюючись згодом у чисті повноводні ріки - усе тут було ніби єдиним цілим, живим та неповторним…
Нежата зітхнула, ця краса нагадала їй про те, що людям тут не місце, що вони тільки псують картину однією лише присутністю в Алагосі. Проте, як би парадоксально це не звучало, Алагос Амар спочатку був людським поселенням, щоправда, називався він тоді по-іншому, і, до того ж, звичайно, й на одну мільйонну не був таким гарним, як нині. Власне, то було звичайнісіньке село, котрих до Року Великих Змін (1) налічувалось десятки й сотні по всьому материку.
Дівочий погляд зупинився на центральній площі Ранкової Зорі, куди виходили всі вікна й балкон її будинку. Нежата посміхнулась. Вона раптом згадала, як ще замурзаним дівчам, років з десять тому, швендяла по цій величній площі, де відбуваються зараз найважливіші наради й найгучніші свята, в одній лише довгополій сорочечці, випасаючи ґелготливих бабусиних гусей. Тоді це був широкий вигін з чудовим моріжком, який так полюбляли домашні птахи; та величезними вибоїнами в піщаній дорозі, де вода, налита весняними дощами, не висихала цілісіньке літо, поступово зацвітаючи й перетворюючи калюжі на неглибокі болітця, котрі теж полюбляли гуси…
Зараз усе по-іншому… Ельфи не тримали тварин, як говорив старійшина Келіар «на забій». Власне, м'ясо тут вживали вкрай рідко, зазвичай після полювання, абощо…
Порівнюючи минуле з сучасним, Нежата незчулася, як задрімала, спершись на різьблений карниз. Її збудив мелодійний звук ріжка, котрий сповіщав про зміну варти. У Алагос Амарі, як і в більшості ельфійських міст, варта змінювалася кожні шість годин. Отже, була шоста ранку.
Дівчина стрепенулася. Як вона могла заснути? Не для того вона не спала півночі сьогодні, й майже тиждень шпигувала за старійшиною Келіаром, щоб зіпсувати весь план через якусь дурнувату сонливість! Це ж сьогодні уночі привезли таємничі мапи й фоліанти з Мертвого міста!
Зі швидкістю комети Нежата дременула до кімнати - спершу потрібно було вмитися й привести себе до ладу. Не вистачало ще, щоб її лаяли через неохайність!
Так-сяк зачесавши непокірне волосся й начепивши першу сукню, що потрапила їй до рук, дівчина кинула швидкий погляд на своє відображення в люстерку й помчала в іншу половину будинку, де проживав голова їх міста, і взагалі, один з великих ельфійських старійшин - Келіар. Саме він опікувався Нежатою після Року Великих Змін, коли безвісти зникли рідні дівчини. Власне, така увага до її персони була не проста: Келіар доводився Нежаті рідним дядьком. Ну, можливо, не зовсім рідним, а таким собі пра- , пра- , пра- і ще разів зо двадцять (якщо не більше) прадядечком. Про що сама дівчина дізналася лише декілька років тому, після Великих Змін.
Виявляється, що одна з її бабусь по материнський лінії була сестрою Келіара і жила в центральному місті Старого Світу, але вона покохала смертного й залишила свій народ. Досить трагічна історія, чи не так?
Щодо самої Нежати, то вона попри все цінувала своє ельфійське походження і не проміняла б його навіть на десять коханих. О ні! Нізащо! Ще свіжі були спогади про те, як жилося їй до Року Великих Змін, ще зблискували на щоках сльози втрати, ще скипала кров, коли звучали імена тих, хто ображав її! Жорстоко. Люто. Цинічно. І лише тому, що вона була іншою; тому, що заздрили; тому, що нерозуміли; тому, що зараз вона порпається в дядькових документах у високому кабінеті Сонячної Світлиці, а колишні «хазяї Землі» не мають права голосу в ельфійській спільноті.
Тремтячі пальці дівчини швидко перебирали сторінки товстої книги. Поряд з таким звичним тепер рунічним письмом зустрічалися загогулини українських, російських, англійських та ще якихось літер, котрих Нежата не розуміла. Вона усміхнулася, не так давно англійська була однією з провідних світових мов, але тепер, забуте всіми і не потрібне нікому, крім таких колекціонерів-ентузіастів, як її дядько, письмо туманного Альбіону зникало з ужитку, як і безліч інших мов.
Раптом за спиною почулося «ввічливе» кахикання. Дівчина сполохано відскочила від полиці. Їй здалося, що то повернувся старійшина. Хто ж ще може ввійти до цієї кімнати так непомітно й тихо, що вона навіть не зрозуміла, коли це сталося? Хто ж ще може так претензійно «кахикати»? Але вже за декілька секунд Нежата спокійно видихнула: той, котрий стояв на порозі не був Келіаром. Власне, то був молодий ельфійський юнак. На цьому можна й зупинитися, але, навіть живучи в Алагос Амарі вже більше десяти років, Нежата й досі не звикла до їх зовнішності.
Гарні? Прекрасні? Ні, не одне з цих слів не могло б сповна відобразити зовнішність ельфів, бо немає в людській мові таких слів… Ельфи, вони, найчудесніші створіння, найвродливіші, але ще кращі…
От і незнайомець поєднував у собі всі найкращі якості, що їх можна було уявити: високий, статний, з витонченими рисами обличчя, він мав пронизливі блакитні очі та пряме на диво світле золотаве волосся, що спадало йому нижче плечей. Юнак стояв біля порогу, не наважуючись увійти до кімнати, й вичікувально дивився на дівчину.
Нарешті отямившись від кількахвилинного шоку, Нежата опустилася в реверансі, вірніше в пародії на нього - її ноги зрадницьки задрижали у «найвідповідальніший» момент.
- Вітаю… - як можна безтурботніше промовила дівчина, «натягуючи» на обличчя одну з тих штучних посмішок, що їх вона «використовувала» для нарад та офіційних прийомів.
Юнак ледь кивнув головою на таке привітання й, не говячи ні слова, зайшов до кабінету. Звичними рухами він зайнявся пошуком якогось, одному йому відомого, сувою. Нежату розізлило таке відношення до власної персони, але сказати те, що вона в той момент подумала, дівчина не наважилась - надто непристойно. Вона лише стенула плечима й зібралася було йти геть, але зупинилась почувши неочікувані слова незнайомця.
- Занадто штучно… - промовив він, не відриваючись від роботи.
- Що, пробачте? - не зовсім зрозуміла Нежата.
- Усмішка. - коротко кинув юнак. - Ваша усмішка була дуже вже натягнутою.
- Справді? - ніби не розуміючи про що йдеться перепитала Нежата. Її голос бринів різко й ображено, але, дівчину заінтригував цей чужинець, що так по-господарському перекладав Келіарові книги. - Ви, до речі, також не надто ввічливо мене привітали. То чому я повинна церемонитись з Вами?
- Невже? - він нарешті відірвся від книг і зміряв Нежату вивчаючим поглядом, немов бачив її вперше. Очі ельфійського хлопця світилися добрими вогнями. - Виходить, я помилився. - усміхаючись промовив він.
Його звали Халдір. Він був одним з тих лучникив, що прибули до Алагос Амару з метою розпочати славетний похід за Книгами, котрий не давав Нежаті спати спокійно ось уже декілька останніх місяців.
Справа була проста - дівчина мріяла про подорож, але суворий дядько-старійшина й думати не хотів про те, щоб відпустити любу племінницю в нетрі Мертвого міста.
- Навіщо засмучуватися через минуле? - питав він, по-батьківськи обіймаючи Нежату. - Тобі не потрібно туди ходити…
Вона вже й зовсім втратила надію на те, що їй вдасться умовити Келіара. Навіть вирішила поцупити в нього книгу з мапами Мертвого міста, котру привезли вночі товариші Халдіра, але знайомство з цим юнаком змінило всю ситуацію, переважуючи шальки терезів «відпустити - не відпустити» на користь юної активістки.
- Пане старійшино, - говорив він, схиляючись в шанобливому поклоні. - Чи варто відбирати у Нежати таку чудову можливість побачити світ і показати себе? Це не небезпечніше за звичайне полювання, запевняю вас! Крім того, я й мої товариші наглянемо за нею.
- Моя повага до Вас, Халдіре, не має меж, але ви не знаєте, на що здатна ця дівчина… - сумно хитав головою Келіар.
- Ну то дізнаємося! Я повторюю, що для вашої племінниці ця подорож видасться легкою прогулянкою! Чи Ви не довіряєте ельфам Аеру?
Так-чи-так, але старійшина мусив поступитися. Уже наступного ранку, гордовито похитуючись в дорогому сідлі білосніжного скакуна, Нежата покинула Алагос Амар разом з загоном Халдіра. Однак, прощаючись дядько відкрив ельфові таємницю Нежати, про яку сама дівчина воліла б забути.
- Моя племінниця - напівкровка, розумієте, Халдіре? - драматичними голосом заявив він, залишившись наодинці з лучником. Останній здивовано подивився на Келіара, вдаючи, що не розуміє його слів.
- Не робіть вигляд, ніби Вам байдуже! - скипів старійшина. - Я ж бачу, що Вам до вподоби Нежата!
- Пане старійшино! - юнак підвівся і з осудом поглянув на стурбованого Келіара. - Якщо я вирішу освідчитися Вашій племінниці, то мене не зупинить те, що хтось з її рідних був людиною! - і він покинув залу, швидко наздогнавши свій загін, що вже був на виїзді з міста.
Перший тиждень подорожі пройшов на диво спокійно. Герої без пригод подолали Заборонені гори, а на сьомий день їм відкрилась панорама Мертвого міста: величезне звалище бетонних будівль, проіржавілих машин та сумних спогадів.
Побачивши цю картину, Нежата зіщулилася в сідлі - колись це темне кладовище було її домівкою, було домівкою для її родини, для безлічі людських родин…
Заночувавши на окраїнах колись величного мегаполісу, подорожні рушили до міста з першими променями сонця. Потрібно згадати, що їх ціллю було проникнення в міське книгосховище, щоб врятувати як можна більше рукописних згадок того часу; тому й загін складався лише з дванадцяти осіб: десяти ельфів, Нежати та людського хлопчини-механіка Джареда, що мав перевірити стан машин в місті.
Блукаючи спорожнілими вулицями колишньої столиці, Нежаті раптом закортіло відвідати свою стару квартиру, котру вона покинула восьмирічною дівчинкою десять років тому. Непомітно відставши від загону, дівчина побігла туди, де пройшли щасливі роки її дитинства…
Там нічого не змінилося… Її диван, іграшки, телевізор, книги… навіть, татусевий лептоп… Непрохані сльози забриніли в зеланавих дівочих очах. Їй раптом згадалося, як весело їх родина проводила вечори й свята, разом, завжди разом…
- Навіки разом… - прошепотіла Нежата, міцно притискаючи до грудей руки…
Захрумкотіло розбите скло з шиби - в кімнату хтось зайшов.
- Пробачте… пані Нежато, вас вже всюди шукають… - зляканий голос Джареда відірвав дівчину від спогадів, що накрили її непрохано, немов хвиля могутнього цунамі.
- Так… так… звичайно… - заметушилася вона, похапцем витираючи сльози. - Ходімо звідси…
Вже біля виходу до холу Джаред раптом помітив лептоп. Очі хлопчини нервово зблиснули, а руки ніби самі потягнулися до механізму.
- Ви дозволите? - спитав він Нежату тремтячи від збудження, що на нього справили відголоски забутої минувшини.
- Так, звісно… - знизала плечима дівчина. - Він усе одно не заряджений…
Вона помилялася, лептоп виявився зарядженим. Зарядженим рівно настільки, щоб сталася трагедія…
Швидкими рухами Джаред увійшов в одну з систем, що колись була соціальною мережею, усмішка заграла на його худорлявому обличчі, а Нежата вжахнулася - над деякими фотокартками світилося загрозливе «Online».
- Пані Нежато! - захоплено вигукнув хлопець. - Виходить, все можна змінити! Ми зможемо повернути все в старе русло! Усе стане, як колись!
«Як колись…. як колись… як колись…» - ці слова похоронним маршем гримнули в свідомості дівчини. «Як колись… ВОНИ фарбуватимуться й вважатимуться красунями… ВОНИ називатимуть її божевільною… ВОНИ знову сміятимуться з неї… ВОНИ змусять ельфів та інші магічні створіння знову зникнути… як колись… але вже не буде її родини… вона не допустить… вона не втратить те, що подарувала їй ельфійська спільнота… вона не втратить свою нову родину…»
- Ніщо не буде «як колись»! - високий, істеричний голос Нежати потонув в передсмертному крикові Джареда. Багряні струмені крові забризкали вже темний екран лептопу. І меч… Гарний ельфійський меч, по якому стікали червоні краплі… Меч, яким вбито бідолашного Джареда… Як він потрапив до рук Нежати? Чому вони були вкриті липкою тягучою рідиною, ще теплою, і такою огидною…
Халдір прибіг першим. Картина, що він побачив переслідуватиме його все життя - вічність: посеред занедбаної кімнати стояла Нежата, її меч, одяг, руки і, навіть, обличчя червоніли від крові, а долі, під ногами дівчини, лежав Джаред, вірніше його тіло, скривавлене й мертве.
- Нежато… - тихо покликав Халдір й зробив декілька кроків назустріч дівчині.
Вона усміхнулася, якось розгублено і по-дитячому невинно, меч випав з її рук, а сама дівчина, переступивши мерця, якось непевно похитнулась і, немов підкошена квітка впала в обійми ельфа.
- Халдіре… - шепотіла вона, тремтячи від жаху й втоми, що зявилася незрозуміло звідки. - Я ненавмисне… Халдіре, я не хотіла… він….
Лучникові не потрібно було нічого пояснювати. Він вже не вперше бачив смерть, його руки ніжно пестили коси дівчини, а мелодійний голос тихо й заспокійливо запевняв: «Усе буде добре… я обіцяю… ніхто не дізнається… я все поясню… вирішу… я обіцяю тобі, Нежато… Чуєш? Я даю тобі слово, моя нещаслива любове… даю тобі слово…»
Їх загін повернувся до Алагос Амару за тиждень. Багато книг привезли з собою лучники Аеру. Усі були задоволені. Звичайно, людський квартал міста трохи сумував за загиблим від нещасного випадку в Заборонених горах Джаредом, але сум скоро розвіявся, бо Алагос Амар готувався до насправді великої події - весілля племмінниці старійшини Келіара Нежати та Халдіра з Аеру. А вже коли ельфи святкують, то не сумує ніхто: ні бідний, ні багатий, ні молодий, ні старий, ні гном, ні людина…
Як же тут не радіти, коли сама природа, здається, веселиться разом зі своїми дітьми? І нема тій радості кінця-краю, як нема кінця їх молодості та життю…
Коментарів: 24 RSS
1Капітошка19-01-2013 19:02
Найперше на що хочу звернути увагу читачів – розкішна побудова речень, що надає стилю автора краси, гнучкості і милозвучності, що посилює сприйняття майстерно створених образів, які перебувають у тісному зв’язку і гармонійно поєднуються у цілісне утворення.
Захоплює мальовничий опис ельфійського міста.
Автор(мабуть авторка, текст занадто чутливий і емоційний, як для чоловіка) дивує тим, що її така лірична героїня здатна на вбиство. але ж ніхто з нас і сам не відає на що здатний у екстримальній ситуації.
Вже 10 балів заробили. Навряд чи хтось перевершить ваш текст. Принаймні для мене.
Хоча є деякі завваги:
начепивши сукню - можливо так можна говорити, але вибивається з вашого стилю.
лучникив(мабуть одруківка)- лучників.
дорогому сідлі - коштовному сідлі.
2R2D220-01-2013 13:32
Не хочеться після такої захопленої оцінки критикувати, але доведеться. Не скажу про все, але жменю "бліх" назбирав. Правда, пропоную протиотруту одразу.
Неточне вживання слів - гріх перший, але маленький.
Замість слова "швендяла" варто б ужити щось більш нейтральне: бродила, міряла кроками і т.п..
"Дременула" варто замінити на "метнулася". "Начепивши" - "нап‘явши" (точнішого відповідника не знаю). "Як можна" варто замінити на "якомога", бо пахне русизмом. Прикметник "татусевий" у контексті недоречний, замінити на "татусів". "Захрумкотіло скло" - неточне висловлювання. Скло не жива істота і хрумкотіти щось не може, тому варто замінити на таку конструкцію "хруснуло під ногами". "Ні, не одне" негайно замініть на "ні, жодне". У словосполученні "зібралася було йти" слов "йти" зайве (за правилами російської мови фраза цілком добра).
Ще один маленький грішок стосується ком у дієприслівникових зворотах. Авторе, пошукайте самі, бо це шкільна програма.
Є ще два речення, конструкція яких повністю спотворює їх зміст, вибиваючи з контексту, але тут потрібна вже ретельна редакторська чистка.
А Нежата Ваша - фашистка конкретна. Отак запросто людину прикінчити - свинство.
Автору успіхів. Маю надію, що зауваження по тексту не будуть сприйняті як особиста образа.
3Шибальба20-01-2013 14:27
Страшне. Гарно написано, але про, що йдеться? Про травмовану психіку дитини, а тепер молодої жінки? Про переляк повернення старих часів?
Не вистачає в оповіданні накалу психологічного моменту. Нежата здалася мені ідіоткою, яку потім і судити не можна, по причині неосудності. Вона справжній нащадок тих, кого терпіти не могла, та ще й без клепки і без серця.
4Фантом20-01-2013 18:36
Написано гарно. Щоправда майже суцільний масив тексту - його б трохи діалогами розбавити. Сюжет...не знаю, чомусь мене не зачепив, щось таке й очікувалося. Конфлікт є, але він настільки швидкий і малоемоційний, що його мені не вистачило. Та й вирішення його - взяла і вбила. Хоча можна було просто розбити лептоп.
З.І. Халдір - то навмисна алюзія до ВП? Це не принципово, просто із цікавості
Успіхів.
5Автор20-01-2013 19:00
Дякую всім за коментарі!
Дуже багато корисних зауважень та побажань. Як то кажуть, буду працювати над удосконаленням.
Рада, що мій текст комусь сподобався, або хоча б викликав бажання прокоментувати.
Тепер щодо питань, котрі були задані до змісту.
- так, справді, Нежата - образ неоднозначний. Створювався він спочатку для того, щоб показати можливість життя людей серед ельфів, як рівних з рівними, але, як бачите, рівності не вийшло. Чомусь мені захотілося показати беззахисність цієї дівчини перед обставинами, неможливість її життя без ельфів, що стали її новим народженням, новим життям. Звідси й кохання Халдіра. Нежата ніби не може існувати самостійно: спочатку вона знаходиться під опікою дядька, згодом - Халдіра. - усе чекала, коли ж помітять? Справді, це невеличка алюзія. Якось так вийшло, думала про цей образ і згадала Халдіра... Не знаю, чому саме так, але скільки б імен не підбиала, не могла побачити "картинку", а от с Халдіром усе вийшло.Ще раз дякую за коментарі. Щиро вдячна тим, кому сподобалось.
6Chernidar20-01-2013 23:03
Одразу два зауваження. Перше - посилання. Його немає - це раз. Подруге, як мене колись переконали тут та майстри - вони відволікають. Аж тепер можу із цим погодитись - таки відволікають. Конкретно тут можна і треба розкрити в тексті, що воно таке. Або викинути. Ну й друге - неспіврозмірність масштабів. Континент (материк-русизм - не знаю, варто перевірити) - і десятки або сотні сіл. Тобто люди в ноліті знаходяться?
Ще зауваження - в українській мові не так багато слів пишуться з великої літери, ви цим явно зловживаєте. Проте, в фентезі уже склалась така традиція, тобто це в принципі. допустимо. Але все-таки зменшити б кількість отих "Років Великих Змін", Старих Світів ітд. хоч би не підряд.
- а раніше вказувалось, що замурзана пасла гусей. Якщо це не буде пояснено далі - то великий шлюк. Якщо ж ні - то під час читання звертажє увагу. Українських-російських - зайве. Я. допустимо, окрім кількох випадків не відрізню яка саме літера - українська чи російська.голосом Арєнєва: "немає-не пишіть!"
якщо уже ельф, то Хадаріель! е... це через скільки років? Не вірю!Отже резюмую. написано доладно. Світ можна було б проробити й краще, - деталі. потрібні деталі. Про ельфів ітд.
Епізод із ноутом розкрито погано - це найсуттєвіша претензія. Я тут не бачу достовірності ні технічної. ні психологічної. Для того, що когось руками зарубати треба неслабенький накал емоцій - його не видно. Наявна мотивація - смішна. на рівні аніме - дівчинка-вбивця. Також не надто зрозуміло що сталось узагалі, але про це можна здогадуватись, це не так уже й погано.
Ага, ще. "окремі сотні сіл людей" на початку та "мегаполіс" в кінці диссонують.
Начебто все, успіхів!
7Зіркохід22-01-2013 23:46
Ну чому якщо фентезі, то відразу ельфи, та ще й прекрасні. Це вже такий заяложений штамп, що може сміло брататися з маленькими зеленими чоловічками . Словом, гарно написаний твір не викликав відчуття РЕАЛЬНОСТІ, а відтак і не співпереживався. Над ним висіла тінь ВП, бо антураж годі й відрізнити, навіть попри домішану в кінці постапокаліптику. А все могло б сприйматися зовсім інакше, якби Автор вигадав СВІЙ інший світ або хоча б творчо опрацював традиційну спадщину (в Сапковського також є ельфи, але то зовсім інші ельфи). Втім, то на мій погляд.
Тепер по тексту. Спочатку непринципове, та все ж я об це спіткнувся:
випасаючи ґелҐотливих бабусиних гусей – випасають овець, гусей, мабуть, просто пасуть
площа – таке слово вживається, але це радше щось із геометрії, краще майдан
Зі швидкістю комети – оце швидкість: виникає на небі й може місяць стояти на місці ! Оскільки героїня - людина, як вона може знати про швидкість комети, планети чи галактики?
отямившись від кількахвилинного шоку – у хвилині 60 секунд, спробуйте простояти стільки в шоці; якщо ж кілька хвилин – це вже буде ступор чи навіть правець .
церемонитиСЬ З Вами – купа приголосних поряд, легше вже вимовити Ктулху фтагн .
Тепер принципове, принаймні для мене :
говячи – говОРячи (куди спішимо?)
відношення – ставлення
в той момент – тієї миті
небезпечніше за звичайне – від звичайного
племінниці – небоги
Так-чи-так – Так чи так
Зеленавих – зелЕнавих
Начебто все не пишу, бо так уже писали мої папєрєднікі .
8Альтаїрченко24-01-2013 02:22
Оповідання про те, що було б, якби німці перемогли у другій світовій, а одну українську дівчинку визнали б фольксдойче і племінницею рейхскомісара
9inter124-01-2013 12:05
Оповідання про те, що було б, якби німці перемогли у другій світовій, а одну українську дівчинку визнали б фольксдойче і племінницею рейхскомісара
Найкращий коментарій)))
10inter124-01-2013 12:24
*коментар, звичайно
11Автор24-01-2013 12:39
І, до речі, коментар не без логіки) Дещо так воно (себто оповідання)) й мало виглядати, єдине "але" - це порівняння ельфів з німцями) занадто вже радикально. Крім того, люди самі втратили свій шанс, то чому б не заселити планету кимось достойніше і краще?
Щодо інших зауважень, знову ж таки, щиро вдячна за те, що допомогаєте знайти й виправити недоліки.
Дякую)
12Критичний25-01-2013 16:18
Насправді, в читача виникають справедливі питання:
1. чому похід до міської бібліотеки вважається чимось небезпечним? У руїнах живуть якісь звіри? Адже люди покірні, опору не чинять і небезпеки не становлять.
2. як звичайний лептоп може повернути усе "як було"?
3. чим власне відрізнялася Нежата від інших дітей і чому з неї сміялися?
13Автор25-01-2013 16:51
Спочатку "Нежата" планувалася як повість, тому, можливо, деякі аспекти я опустила, АЛЕ, якщо я це й зробила, то навмисне, а не тому, що ліньки писати було.
Та все ж на ці питання можна відповісти й по тексту:
Усе значно простіше. Напевно, Ви помітили, що для того щоб дістатися Мертвого Міста потрібно перейти через гори. Не дуже вже легка прогулянка, якщо завважити, що для моїх героїв епоха безпечних доріг давно минула. А потім й саме місто могло таїти в собі небезпеку, просто Нежата та її супутники про неї не знали, як наслідок не знали й читачі.
Не лептоп налякав дівчину, а той факт, що інтернет мережа ще діє ,й існують люди, котрі нею користуються, а отже у старого світу ще є опора.
Справа в тому, що Нежата - напівкровка і з цієї причини з самого дитинства не могла "затесатися" в "правильні" ряди людей. Психологія у неї була інша й світосприйняття відрізнялось. Тут цитую з тексту:
Нежата розкриває собою образ неоднозначний. Образ, який напевне був у кожному класі чи групі, образ особистості, що відрізняється від інших і за це отримує їх кпини та ненависть, хоча частіше за все ті, хто ображають не розуміють чому вони це роблять.
Начебто все Дякую за слушний коментар.
14Дврг квдл02-02-2013 11:26
Отже дане оповідання супер і заслуговує на перемогу. Автор молодець!
Подумав і вирішив написати схвальні відгуки до всіх оповідок, без виключень... а то повторюється старорежимне минулоконкурсне ярликування і зомбування. Це - супер і заслуговує фіналу, а це - не дуже.
15Автор02-02-2013 13:27
Дякую!
Це справді добре, що Ви вирішили підтримувати всіх. Часто після занадто жорсткої критики у початківців починається "письменницька депресія", а це може призвести до втрати бажання писати. Я не про себе, просто є така імовірність. Ще раз дякую!
16Лариса Іллюк09-02-2013 16:29
Отже, маємо спробу поєднати фентезійний світ зі світом звичним. Ідея особисто мені сподобалася, вона заслуговує на те, щоб довести її до ладу. Перш за все, це стосується найслабкішого місця, що його зауважили інші - батарея лептопа. Насправді, її цілком би можна було легко виправдати, якби технік, скажімо, мав би із собою якийсь портативний блок живлення. Власне, у мене взагалі виникли запитання: а для чого їм перевіряти справність машин старого покинутого міста, у якому вже ніхто не живе? Але таке глибоке занурення можна й упустити.
Думаю, автору слід краще проробити героїв: наразі бачу Нежату, трохи намічені - дядько і Халдір. Але на тлі описів міста і спогадів Нежати герої губляться.
Дуже хочеться побачити вбитого хлопця. Наголосити б на його таємному бажанні повернути все до колишнього (я так розумію, ельфи навряд чи цього прагнуть?). От би й загострити той конфлікт, тоді все б стало на місце.
Технічне.
Маємо зловживання складними реченнями, дієприслівниковими зворотами, прикметниками:
до кінця речення я вже задумалась, хто ж не давав Нежаті спати - чи похід, чи лучник Коли таких конструкцій декілька, краще речення спростити, розбити на коротші, та прозоріші. Від того текст виглядає надто масним, йому бракує динаміки.Варто точніше добирати слова, як зауважив R2D2, наприклад
якщо мова про колір: пронизливо-блакитні, якщо мова про здатність бачити наскрізь - то все ж пронизливий погляд. перелік зіграв злий жартМожна було б прибрати зайві уточненя, на кшталт: Ельфи, вони; ...волосся, що спадало йому нижче плечей; переслідуватиме його все життя - вічність
Взагалі, уточнення чистити й чистити:
людського хлопчини-механіка Джареда, що мав перевірити стан машин в місті - як я вже казала, не зовсім ясно, для чого те ельфам, щоб брати хлопчину-механіка, та ще й із людей;
лежав Джаред, вірніше його тіло, скривавлене й мертве - нагадало мені старенький жарт про мёртвый труп убитого человека
Не впевнена, чи там потрібні ті лапки - сприймається цілком собі іронічно й без них: «найвідповідальніший» момент
«натягуючи» на обличчя одну з тих штучних посмішок, що їх вона «використовувала» для нарад - хм, для нарад? Нежата була такою в новому світі персоною, що із нею радилися правителі?
Є проблеми з розділовими знаками при прямій мові.
Ви з великої літери - якщо то літературний твір, таке написання допустиме тільки у певному контексті, наприклад, у листі, та аж ніяк не у репліці діалогу.
Ну, ще кілька дрібниць:
Тобі не потрібно туди ходити - не варто
юної активістки - дуже вже вибивається із фентезійного стилю
Це не небезпечніше - Це ще менш небезпечно, ніж...
їм відкрилась панорама - перед ними
дівчина побігла туди, де пройшли щасливі роки її дитинства - так все ж, щастям було її дитинство чи кошмаром?
Сподіваюся, мій розбір буде корисним. Автору - наснаги. Ви маєте куди рости, але й перспективи росту цілком помітні.
Наснаги!
17Олена09-02-2013 17:27
Комент недолугого критика:
(усе тут лише моя скромна думка)
Взагалі-то досить обережно ставлюся до усіх навколоельфійських вигадок. Ти більше тих, що мають за основу Володаря Перснів.
Що погано:
«Виявляється, що одна з її бабусь по материнський лінії була сестрою Келіара і жила в центральному місті Старого Світу, але вона покохала смертного й залишила свій народ.» - Краще розбити на кілька речень. За власним досвідом знаю, такі речення важко читаються. Та й майстри запевняють у тому ж.
«навіть на десять коханих» - навіщо їй стільки?
У вас дуже-дуже багато довгих і плутаних речень. Їх краще розбивати на більш прості.
Взагалі-то усе б було добре, якби цинізм був більше обґрунтований. А то мотивація вчинку вискакує у кінці, як рояль із кущів: «Ой не хочу, бо мені доведеться фарбуватись!». І Нежата вбиває хлопця. Цікаво. Не хочеш фарбуватися – не фарбуйся, але навіщо такі крайнощі? Цей момент – дуже слабке місце у цілком нормальній оповідці.
Ще б і героїв трошки проробити.
Що добре:
А ви знаєте, мені сподобалося фантприпущення. Реалізація, майже, теж. Не думала, що мене можна таким зацікавити. Сюжетна лінія цілком сформована, усе що автор хотів сказати – сказав. Світ теж непогано описаний, але тут ще є де розвернутися. Особливо Мертве місто випало, але я думаю, що це може бути через обмеження по символам.
Висновок:
Отак завжди: «Online» зіпсував усю ідилію. Хоч і викликало оповідання суперечливі думки, добре що воно їх викликало. Це вже плюс.
Успіхів, автору!
18Автор09-02-2013 20:33
Дякую за коментар, Олено!
Приємно, що моє оповідання викликає хоч якісь думки, значить воно хоч трохи вдалось
19Coren10-02-2013 21:45
Ах, какая женщина! Мне б такую!
Загалом, задум зрозумілий. Вибір між двома життями. От тільки оце краще життя так схематично писане, що у нього дуже слабо віриться. Хочу, щоб картинка ожила, а вона як радянский плакат. Жити стало краще, стало веселіше. В магазинах на прилавках сири незасижені, лампи сяють, ціни знижено. Загальні фрази нікого не переконають.
20Пан Мишиус18-02-2013 15:28
Сноску я так и не нашел. Придется додумать историю самому.
Ну очень длинные предложения, навевающие скуку. Может, сдабривать их более короткими?
Вас надо писать с маленькой буквы.
Мертвый город, заржавевшие машины и работающий ноутбук. Ладно, может быть, но как он вышел в Интернет? Или не все города изменил таинственный Рик Великих Змин?
Автор, очень любите троеточия.
Что-то рассказ навевает скуку, что шутить не хочется.
Попытка засчитана. Работайте дальше. Пока далеко не шедевр, но потенциал есть. У автора, не у рассказа. Просто, наверное, у автора есть гораздо лучше, а это просто не самый удачный из его рассказов.
21Лін20-02-2013 11:32
З цієї теми, якби прибрати (замінити) ельфів, можна було зробити непогану соціалку. Єдине слово «оnline» в тексті інтригує більше за всі описи прекрасних надлюдей, романтику та ін.
Али вийшла знов ж таки невеличка замальовка, яку, втім, автор може потім додумати і написати дещо геть інше – роман, повість. Світ же ж до біса цікавий! Але – благаю – без ельфів! Ми ж люди, і перш за все нас цікавлять проблеми таких, як і ми.
Щоправда, якщо без ельфів нікуди, можна і з ними спробувати, але ж то вдвічі, а то й втричі важче змусити людей співчувати недосяжно вищим, чужим істотам.
22samnasam23-02-2013 18:51
А ось і я - Б-52!
Шматок тексту с лептопом и интернетом треба було б прибрати, бо яка мережа і який робочий лептоп можуть бути справними за 10 років розваленому до щента місті. Навіщо людина Джаред повинен наглядати за якимись машинами у зруйнованому місті, якщо це, за принципом, зовсім не цікаво жодному з ельфів. Ще дещо, зовсім не відчуваю якогось співчуття ГГ, яка, у кращих садистських традиціях, по звірячому вбила неозброєну дитину, на 50% таку ж, як вона сама, аби у подальшому без жодних моральних страждань, весело готуватися до свята. Та і загалом, якось не в'яжуться між собою жахлива апокаліптика, як наслідок перемоги над людьми і притаманні менталітету ельфів, як це намагається довести автор, ідеалізовано позитивні риси їхього характеру. Такі собі веселі- превеселі гарні-прегарні садисти. Щось підказує мені, що доля безсловесних рабів для виживших людей - це найкраще, на що вони можуть сподіватися у даному творі. У порівнянні з запропонованим у творі новим світоупорядкуванням й фашизм видається дитячою забавкою. І наостанку: напівкровка між різними видами хоч і споріднених істот, це зовсім інше, ніж подібний результат між підвидами одного виду, а тому ГГ таке й же гибрид, як мул, тобто і не віслюк і не кобила. За суттю, реальний другосортне створіння для новоприбулих господарів, а зовсім не фольксдойче для корінних німців, а тому маловірогідний запропонований автором щасливий фінал у вигляді весілля між ельфом і ГГ, надто це різні за зовнішнім виглядом створіння. Не менш сумнівний і моральний вибір ГГ між ефемерним (бо яким "поверненням" може за бажання скористатися Джаред - дуже слабке місце у творі) поверненням у минуле і її сучасним життям, де все базується на спогадах восьмирічної дівчинки, у яких власна "меншовартість за шкалою вроди" переважає над любовью її власної родини. Чомусь пригадалися польський фільм "Нові амазонки", де є дуже схожа ситуація, яка так само непереконливо обіграна, як і у творі. Невідомо звідки поява холодної зброї і уміле його використання дівчиною опосередковано говорить про те, що людські залишки таки не дають спокою новим хазяям і їм доводиться задіяти для цього жіночу частину ельфійського суспільства. Пробачте, яле якось збройні сили Ізраїлю самі напрошуються до порівняння.
З дозволу господаря сайту, запрошую на www.samete.blogspot.com
23Бурлака23-02-2013 23:32
Авторе,
Оповідання цікаве. Потенціал світу не поганий: є що розкривати.
Проте в мене є кілька суб'єктивних зауваг.
Не чітко окреслені часові рамки:
Тобто люди з ельфами жили разом як мінімум 20 (середня тривалість людського покоління) * 20 = 400 років. І тільки 10 років тому трапився Рік Великих Змін. Ну, з моєї точки зору, Рік Великих Змін прийшов трохи пізно.
Напівкровка - це коли або тато, або мама напів. А в Неждани
тобто вона не напівкровка, а 1 / 2 (20) (степінь) = дуже мало.
Як на мене, занадто швидкий перехід з одного місця подій в інше у випадку: розмова в бібліотеці - бесіда Хадліра з Келіаром.
Кімната, куди зайшла Неждана, близько 10-ти років простояла без людей. Проблема в тому, що з розбитою шибкою (постійні зміни мікроклімату в середині приміщення) речі навряд зможуть залишитися такими, як і були, через вплив температурних коливань та вологи.
Наскільки я зрозумів, Неждана вдарила хлопчика мечем лише один раз. Тож навіть, якби вона поцілила в артерію, то крові забагато:
Удачі!
24Бурлака23-02-2013 23:36
Авторе,
Пробачте, не Неждана, а Нежата. Довго писав коментар, а тут ще й телевізор був увімкнений...