Навіть після незліченної кількості тренувань я, зійшовши на борт, розгубився серед безміру кольорів і запахів. Барвисто блимали індикатори, на численних табло відображались параметри роботи корабля. Все мінилось зеленим, жовтим, червоним, та й звичайне біле світло, здавалось, сліпило очі. А запахи… Здавалось, тут не має бути якогось певного запаху, але в стінах новенького корабля свій, особливий запах – аромат новесенької обшивки, свої, характерні запахи обладнання і ще щось, майже невловиме – я ніяк не міг згадати що це – так пахло на батьковому судні. Ох і дурне порівняння! Як можна порівняти стару риболовецьку шхуну з новим космічним кораблем?
Навіщо я лечу на Марс? Не знаю. Мені немає місця на Землі. Дивно, колись людство рвалось в космос, відчайдушні герої відривались від Землі мало не в бляшанках. А тепер, коли ми змогли дотягнутись до інших планет, майже немає бажаючих зробити цей крок.
Якщо довго-довго після повернення з холодного моря сидіти у ванні, ніжитись у теплій воді, насолоджуватись легкістю, то відчуття того, як тіло набирає вагу по мірі витікання води, не зрівняти ні з чим. Спочатку мозок просто відмовляється повірити, що на нього знову навалилось тяжіння, і тільки зусиллям волі можна змусити тіло коритись.
Шість місяців невагомості, незважаючи на щоденний сон в центрифузі, атрофували м’язи настільки, що навіть слабке, у третину земного, марсіанське тяжіння викликало обурення тіла.
– Марс-танго-фокстрот, Марс-танго-фокстрот, ви мене чуєте? – Ніжний жіночий голос наполегливо вимагав відповіді. – Ви мене чуєте? Це Марс-зеро, це Марс-зеро.
– Це Марс-танго-фокстрот, вас чуємо. Здається, приземлились.
– Марс-танго-фокстрот, вітаємо на Марсі! Телеметрія в нормі, цілісність капсули не порушена. Бур…
– Марс-зеро, повторіть фразу.
– Марс-танго-фокстрот, ви потрапили в бурю. Краулер, позивний Марс-браво, зараз вирушить до вас. Чекайте.
– Марс-танго-фокстрот, це Марс-браво. Тримайтеся, дівчатка, скоро вас доставлю ціленькими на базу. – Густий чоловічий бас одразу викликав образ вусаня, що впевнено веде свою машину через бурю.
– Чекаємо вас, Марс-браво. Довго доведеться чекати?
– Навігатор показує, що ви примарсились в майже в десяти кілометрах від бази, так що з годину доведеться почекати. Не переймайтесь, все буде добре. Не пробуйте покинути модуль.
Поїздка до колонії виявилась зовсім нецікавою: ну легеньке похитування, ну ревіння мотору краулера, ну ще й пил з-під гусениць, що перетворив й без того не надто ясний марсіанський день в темну ніч. Підтягування рукава та його герметизація зайняли не кілька хвилин, як обіцяли, а майже півгодини, та врешті-решт, колоністи обережно відкрили люк капсули.
Піднявши забрало шолому, Йорн пальцями трохи причесав русе волосся і, нарешті, зміг роздивитися першого марсіанина. Ним виявився височенний негр із товстими губами, приплюснутим носом, мужнім виразом обличчя та лисою, як коліно, головою.
– Звіть мене Кінг. Голова марсіанської колонії. Радий вітати.
Йорн потиснув руку.
– Йорн Йоргенсен… А ти Кінг… – Йорн замовк, чекаючи на продовження.
– Кінг, просто Кінг, – усміхнувся негр.
Залишивши медцентр, вони попростували широким, добре освітленим коридором. Раптом завила сирена, заблискотіли лампочки, почулося тихе шипіння. Кілька секунд хлопець смикався, не знаючи що робити, далі зірвав з вішака кисневу маску, кинув її Кінгу, а другу вдягнув сам.
– Оу-кей, непогано, – прокоментував той, повертаючи якийсь важіль. – Але спершу одягати маску самому. Втім, тривога навчальна, спеціально для прибулих. Стінки тут подвійні, між ними товстий шар ґрунту і герметик, тому надто різко тиск не падатиме.
– То ми, фактично, в землянці?
– В марсіанці, – кашлянув Кінг, Йорн зрозумів, що той так жартує. – Марс не має магнітного поля, яке б захищало нас від сонячного вітру, а зайве опромінення нам не потрібне. Отже: покидаючи житлові приміщення завжди чіпляй персональний дозиметр. Взагалі тут правила прості: коли ти робиш дурницю – ти помираєш, коли ти робиш помилку – ти помираєш, коли ти просто дурний…
– Я зрозумів. І багато… трапляється?
– Ні. На Марсі швидко розумнішають. Отже, ми спускаємось на другий ярус. Тут виробничі приміщення. В наступній залі набір обладнання, що може відтворювати себе та інші пристрої, необхідні для існування колонії. Ферми рівнем вище.
Перед наступними дверима Кінг зупинився та плямкнув губами.
– Це, так би мовити, святилище. Зайдемо.
«Святилище» виявилось дитячою кімнатою, обставленою найрізноманітнішими іграшками: від простеньких брязкалець для немовлят до неймовірно складних конструкторів для підлітків. Йорн здивовано огледів порожню кімнату, на якусь мить він майже почув дитячий сміх.
– Так, – несподівано м’яко відповів на незадане питання Кінг. – Поки що кімната порожня. Але колись, тільки-но ми зможемо собі це дозволити… Може вже навіть дуже скоро…
Через кілька днів, коли Йорн прийшов на своє нове робоче місце, він з подивом розглядав аеропонну ферму. Звичайно, він бачив таке і на Землі, та на Марсі все здавалося якимось інакшим.
– Йорне, слухайте уважно, адже невдовзі вам прийдеться допомагати мені, – намагалася таки зібрати увагу хлопця технолог, кучерява красуня Семі. – Та не крутіть так головою! У нас достатньо часу, щоб ви встигли все роздивитися. Спочатку розкажу вам про ферму, потім пройдете інструктаж, а вже через кілька днів допомагатимете – роботи тут багато.
– А що я робитиму? – спитав Йорн, – я ж нічого такого не вмію…
– Робитимете, що я скажу, – відрубала Семі. Її вже почав трохи дратувати розгублений тон хлопця. Глянула на спантеличеного Йорна, усміхнулася і похапцем додала: – Не страшно, що не вмієте, тут нема нічого складного.
– А можна… можна мені подивитися на яблуні?
Семі знов усміхнулася, її карі очі на мить потепліли. Вона дуже любила свої сади, але яблуні були таки улюбленцями.
– Звичайно, можна! Ходіть за мною, нам потрібно в інше крило.
Йшли недовго – минули кілька вузьких коридорів, піднялися на інший рівень.
– Зараз ви побачите нашу таємну кімнату, – змовницьки почала Семі, але помітивши, як ніяковіє хлопець, голосно розсміялася і відчинила двері.
Йорн очікував побачити біло-рожеві пелюстки квітів, а натомість побачив лише як розпускаються бруньки. Дівчина глянула на його вираз обличчя і знов мало не розсміялася.
– Йорне, ви думали, що яблуні цвітуть завжди?
Через тиждень Йорн вже доволі вправно працював на фермі. Там не було багато роботи – автоматизація всіх процесів на доволі високому рівні – треба лиш час від часу оглядати рослини, адже навіть в техніки трапляються збої. Тому хлопець міг довго сидіти і думати. Його цікавило яке ж повне ім’я у Семі, може, Саманта?.. Але спитати соромився. Інколи виникало серйозніше питання – що далі? Здавалося, що всі його недолюблюють, хоча це могло бути всього лиш грою уяви. Часто, після того, як закінчував роботу, подовгу дивився на місто. Насправді, можна було побачити небагато, але все одно цікаво.
– Гей, Джонні! – Гаррі помахав рукою, – ходи до нас!
Йорн переважно снідав із Семі, бо в її компанії почувався невимушено. Але сьогодні за одним столиком з дівчиною вже сидів Гаррі. З говірким і жвавим американцем Йорн ніяк не міг знайти спільну мову, але жертвувати ранковою розмовою з Семі через якогось там базікала теж не хотів.
– Джонні, про що так задумався? – змовницьки підморгнув Гаррі. – Подобається наша цариця?
Семі при цьому трохи знітилася.
– Мене звати Йорн, – ледь чутно крізь зуби процідив хлопець і розгублено озирнувся.
– Ай, байдуже: Йорн, Джон. То що, – не вгавав Гаррі, – подобається тобі Семіраміда?
Спантеличений Йорн не знав навіть що відповісти.
Після цієї витівки Гаррі Йорн ще більше переконався в тому, що з нього тихцем глузують.
А вночі снилося море – сіре, холодне, вітер хльостко бив в лице дощем з мокрим снігом. Дуло все пронизливіше, починався шторм. Вода почала заливати судно, Йорн закляк на палубі, не знав що робити. Батько щось гукнув, але хлопець не розчув, що саме. Здавалося, що від поривів вітру судно ось-ось перекинеться. Йорн був нажаханий, він не хотів повільно помирати в холодній воді. Батько знову крикнув і хлопець прокинувся.
Минуло ще кілька тижнів – Йорн все більше і більше часу проводив сам. Думав, що варто було таки лишитися вдома. Затія з польотом на Марс виявилась вкрай невдалою. І, що найгірше, повертатись до дому вже пізно. А тут на Марсі… Що тут робити? З дитинства мріяв бути актором, але батько б нізащо не дозволив. Тато хотів, щоб Йорн продовжив сімейний бізнес, але не склалося. Тому на Землі Йорн не міг знайти свого місця, сподівався, що Марс допоможе. Тут його ніхто не знає і можна почати жити спочатку. Але знову повторював свої помилки – мовчазний, навіть пожартувати смішно не вмів. От було б добре бути як Гаррі! Той білявий американець може мати яку схоче дівчину, а в Йорна навіть стосунки з Семі, з якою попервах хоч трохи спілкувався, розладнались.
Якось зранку допомагав на фермі – «садив» ростки помідорів. «Садив» надто гучно сказано – так, просто розкладав по поличках. Здавалось, легка робота, а кілька саджанців зламав. Ох і сварилася Семі – після того майже не розмовляли!
Скільки вже разів шкодував, що полетів! Були ж якісь передчуття чи що. Йорн вже погано спав, бо з кожним разом сни були все страшнішими. Але ж не спати неможливо. Після чергової невдачі пішов до себе в кімнату – лежав, розпластавшись на ліжку і старався не думати. Зрештою, заснув.
Наснилося море – льодяне і сіре. Подекуди плавали крижини. Віяв холодний вітер. Почався шторм. Вода заливала судно, хлопець від переляку заціпенів. Батько щось крикнув. Йорну здалося, що він кличе до себе. Здалося, що навіть чує, що каже батько. Раптом прокинувся.
Довго намагався пригадати що кричав батько і ніяк не міг. Наче пам’ятав, видавалось, що ще трохи і згадає, а все не виходило.
Потім з’явилась робота на станції, але, коли випадала вільна хвилина, то допомагав на фермі. Поводився якомога обережніше – і з рослинами, і з дівчиною. Стосунки, зіпсовані помідорами, поступово почали відновлюватися. Йорну навіть здавалося, що він трохи подобається Семі. А з рештою «марсіан» стосунки були дещо напружені. Якщо спочатку Йорна після роботи запрошували піти кудись разом і посидіти, то тепер його вже ніхто нікуди не кликав. «Мабуть, зрозуміли, який я насправді нікчема і зануда», – сам до себе осміхався Йорн.
Деколи мріяв про те, що було б якщо був би сміливішим. Він зміг би запросити Семі на побачення, бадьоро жартувати, а потім вони б залишились наодинці. Кілька разів пропонував їй піти кудись ввечері, але дівчина завжди знаходила причину аби відмовити – то їй треба довше залишитись на фермі, навчатись, то вже домовилась провести час із Гаррі. Клятий Гаррі! Всюди він встигає – і гуляти з Семі, і працювати з Кінгом на поверхні. Як же і Йорну хотілося нарешті зробити щось важливе, відчути себе авторитетом, але до складної чи небезпечної роботи його не допускали. Не раз вже думав – от із завтрашнього дня почну нове життя, але наставало завтра, а поводився, як і раніше. Ще й Семі аж надто подружилася з чорнявкою, що прилетіла останнім рейсом.
А якось трапилась подія, яка остаточно вибила Йорна з колії. Йшов до Семі аби поговорити і побачив, що двері трохи прочинені. Хотів постукати перед тим, як увійти, але рука зупинилася, не торкнувшись дверей – те, що побачив в кімнаті, змусило застигнути. Чорнявка схилилась до Семі, наче щось шепнула на вухо, потім заходилась цілувати шию, розстебнула кілька ґудзиків піжами. Мабуть, вона зайшла в кімнату коли Семі готувалась до сну. В напівтемряві Йорн розгледів обриси оголених грудей Семі. Її подруга язиком ніжно торкнулася сосків – дівчина відкинула голову назад.
Сидів в себе в кімнаті і плакав, відчуваючи себе слимаком і нікчемою. Від розпачу то охоплювала лють, то хотілося плакати. Хотів зі всіх сил щось вдарити. Думав піти в спортзалу та вивільнити лють, але боявся, що не стримається і заплаче на людях, тому вирішив сидіти в кімнаті. Лиш би заснути, аби не думати про то все, але, на лихо, сон не брав. Заснув вже під ранок.
Знову снилось холодне море і зловісне чорно-синє небо. Насувався шторм. І от небо наче прорвало – полилась вода. Вітер шарпав судно туди-сюди, заливало водою. Йорн злякався і не міг навіть поворухнутись. Батько кричав щось, кликав до себе. Хлопець підбіг, намагаючись не послизнутися. «Йорне, ставай за штурвал! А я піду…» – вітер обірвав останню батькову фразу. Хлопець ставши за штурвал, відчув величезну відповідальність, і вирішив триматись до останнього, хай там що.
Прокинувся Йорн з полегшенням – якщо уві сні може щось зробити, то чому не діяти тепер? Так, він не такий, яким хотів бути, але ж може спробувати поводитись сміливіше? Було страшно, та він вирішив не відступати.
Після сніданку пішов на станцію – потрібно полагодити систему живлення. Звичайно, це тільки навчання, та все ж із механіки в Йорна були лиш теоретичні знання, але під командуванням міг допомагати. Роботою керував Лі. Неполадка здавалась не надто серйозною, але з ремонтом виникли труднощі. Гаррі ніяк не міг усвідомити, що тут головний не він, сперечався з Лі, хоча всі добре знали, що коли розмова заходить про техніку, то Лі нема рівних.
– Послухай, послухай, що я тобі кажу! – Гаррі ледве стримував своє роздратування, – я краще знаю, як це зробити!
Лі мовчав.
– Дивись, спочатку треба перевірити оце – Гаррі показував на невідому Йорнові деталь, – а потім вже перейдемо до самого блоку.
– Гаррі, – Лі видавався незворушним, – командую тут я.
– Що?.. – американець схопив Лі за сорочку.
«Треба щось робити! – подумав Йорн. – Ось мій шанс. Владнати суперечку, значить, виявити рішучість».
– Лі, Гаррі, перестаньте. Не можна розводити непорядок на станції.
– Не лізь! – відрубав Гаррі.
Але, після цього втручання, конфлікт почав згасати. Всі добре розуміли, що за бійку від Кінга добре б влетіло. Гаррі таки зробив те, що казав Лі й скоро все відремонтували.
– Ну що, останній раз все перевіримо і зможемо йти, – задоволено мовив китаєць. – Вмикаю!
Блок показав готовність.
Після обіду Йорн пішов до Семі на ферму.
– Як тут все?
– Нормально, – Семі була зайнята і не дуже відволікалась на запитання.
– Може, треба допомогти? – хлопець ніяк не міг придумати що говорити далі.
Дівчина нічого не відповіла, заходилась перевіряти програму клімат-контролю.
Після того дня Йорн думав який же він дурень. Мав шанс, щоб хоч що-небудь розумне зробити, але через кляту нерішучість так і не зміг. Знав, що говорити, але боявся, що просто не зможе вимовити. І так вже не перший раз: коли треба говорити, слова наче застрягають у горлі. «Ну нічого, – заспокоював сам себе, – я ще матиму нагоду».
Через день, під час сніданку, знову став свідком конфлікту Лі та Гаррі – американець ніяк не міг вгомонитися. Цього разу Йорн твердо попросив припинити. Здивовані його тоном хлопці таки перестали сваритись. «Ну що ж, все потроху налагоджується», – вирішив він. Та насправді все було не так просто і він це розумів. Нестерпно важко постійно змушувати себе щось робити, проявляти ініціативу. Краще б, як раніше, на Землі – годинами після роботи дивитись на яблуні чи лежати, розпластавшись долілиць, в кімнаті – так спокійніше, коли від тебе ніхто нічого не чекає. А зараз, якщо вже розпочав, то треба йти далі – метушитись, намагатись стати не просто як всі, а кращим.
З часом всі почали помічати зміни в поведінці Йорна. Інколи він все одно поводився трохи по-дурному, але поступово виявилось, що його вміння згладжувати гострі кути вкрай необхідне в умовах колонії. Адже «марсіан» небагато і від їхнього вміння ефективно працювати разом багато залежить.
Набираючи команду для робіт на поверхні, Кінг вирішив взяти і Йорна. Для хлопця це було подією. Нарешті є нагода показати, що чогось вартий, але, водночас, страшно, а що, як не впорається? Чи зможе?..
Кінг пильно глянув на хлопця та рухнув щелепою.
– Готовий до серйозних справ?
– А були, значить, несерйозні, – буркнув Йорн. – І непотрібні. Помідори вирощувати, боби. Допомагати автоматам, так?
– Сердишся? – усміхнувся негр. – Ну, сердься, будеш дурнем. Адаптаційний період розробляється індивідуально для кожного згідно рекомендацій психологів там, – він показав кудись вгору.
– Все одно…
– Йорне! – Кінг піднявся з-за столу й навис над хлопцем. – Ми тут самісінькі. Допомоги не буде. Кожен має вміти все, будь-які функції повинні бути про дубльовані. Ти маєш вміти вирощувати томати та програмувати верстати, ремонтувати термоядерну станцію та водити краулер, будувати сховища та розводити форель. До речі, про форель… не хотів би зайнятись? Ти ж рибалка?
Йорн закрив очі.
– Оу-кей, жартую. Ти гарно «тримаєш» радіацію, тож основна твоя робота буде на поверхні. Як і моя. А у вільний час вчитимешся. Вибирай будь-яку спеціальність, до замкнутих циклів виробництва нам як… далеко, одним словом. Колись ми повинні себе всім забезпечувати.
– А ми… ні?
– Ні. Поки що ми з заледве забезпечуємо себе харчами та повітрям. Та й то із кожним колонізаційним кораблем шлють вітаміни й БАДи. Невдовзі маємо вийти на самозабезпечення тритій-дейтерієвою сумішшю для електростанцій. Отже дивись, – Кінг висвітив на екрані карту. – Ми знаходимось на Рівнині Еллада. Ось тут – колонія, тут же всі виробництва. Із планом колонії ти знайомий, так? Чудово. Навколо електростанції. Колись ми збудуємо свої, наразі використовуємо силові установки колонізаційних кораблів. Ось тут, – карта трохи зсунулась, – я вас підібрав. Силовий модуль сів дещо північніше, автомати зараз завершують монтувати до нього ЛЕП. Ось тут, – карта поїхала на північ, – гематитове родовище. Потреби в залізі поки що немає, роботи там ведуться за залишковим принципом. На глиноземах стоїть Колонія, воду розробляємо на півдні. В ідеалі варто було б трубопровід прокласти, проте поки що їздять вантажівки. Рейс – десять тон.
– І це все робиться автоматично?
– Майже, – Кінг зітхнув. – Тут ми робимо тільки ту роботу, з якою автомати не впораються. На жаль, і її надто багато. Отже так, ось інструкції, відтепер ти заступаєш дублером на чергування.
Сперечатись Йорн не наважився, тільки зітхнув, передбачаючи знову лише рутину. З одного боку, було б корисно зробити що-небудь важливе, заробити авторитет і все таке, а з іншого страшно, – що як потім щось піде не так? А якщо щось зламається? Якщо аварія чи нещасний випадок? Тоді, окрім падіння в очах «марсіан», може статися й страшніше – каліцтво чи… смерть?.. Ет! Не варто про таке й думати! Але ні. Треба, треба, треба! Треба заставити себе, хоч як би важко не було!
Під трьома парами коліс шурхотить бурий пісок, дорога петляє поміж дюн, біляво-рожевим небом котиться горошина Сонця. Годинник поруч із табло показує майже південь.
– Агов, Кінгу, ти тут?
– А де ж? – лунає поруч.
– Давай повернемо за той бархан.
– Тут не варто, – відповідь звучить аж через кілька секунд, мабуть, Кінг підключався до іншої вантажівки, – сипучі піски. А як тобі машинки?
– Сила! – Не втримався Йорн, – мені б…
– Не поспішай, поки що ти тільки спостерігаєш. Автопілот повинен впоратись із будь-якою ситуацією. Оу-кей, тепер перемкнемось на будівництво. Ти пам’ятаєш свою ракету? Хоч на неї глянути?
– Навіщо?
– Будівельні автомати закінчують спорудження електростанції. Глянь сам.
Йорн відшукав на схемі відповідні іконки та активізував спостереження. Велетенські павукоподібні роботи саме завершували спорудження куполу.
– А де корабель?
– Всередині. Там модульна система, все, що мали зняти – зняли, а решту перемонтовують. Як дотягнемо ЛЕП, то доведеться поїхати запускати.
– Поїхати? – Йорн відключився від камер. – Ти ж сам розповідав, що за нормальних умов…
– Друже, – Кінг наморщив чоло, – не все можна довірити автоматам. Зустріч новоприбулих не можна автоматизувати із психологічних міркувань, а запуск термоядерного реактора – із технологічних. Тобто через якийсь час ви з Гаррі залишитеся на господарстві.
– Удвох? Самі?
– Не зовсім, звісно, самі. Але за нормальних умов вся відповідальність на тобі. Тобто ти сидітимеш, дивитимешся і нічого не чіпатимеш. Оу-кей, поїхали далі. Тепер перемкнись на шахту.
Через кілька тижнів, під час першого самостійного чергування до Йорна прийшло відчуття влади. Оте відчуття, коли серед бурхливого океану стоїш за штурвалом і тобі скоряється стихія. І нехай довкола не північне море, а руда пустеля під білим небом, проте в його руках зосереджена стократ більша могутність. Та це відчуття трохи лякало, хоч і було приємним. А насмішки Гаррі, разом із постійним нервовим напруженням, робили життя все нестерпнішим. Задоволення після того, як ставлення «марсіан» покращилося, після того, як виникла повага, змінилося на втому. Тепер для кожного вчинку потрібно докладати зусиль. Інколи здається, що більше не витримає. Тепер хочеться щоб прийшов хтось мудріший і допоміг, сказав як правильно, хочеться, щоб якоїсь миті все змінилося само собою. Але так, на жаль, не буває.
Побоювання, що робота зведеться до споглядання за розумними і самостійними машинами виявилась марною – автомати тільки брали на себе важку, небезпечну і рутинну роботу, але оператору доводилось раз у раз втручатися в непередбачені обставини.
Якось Йорн вирішив, що варто взяти управління на себе і помилився. Його помилка вилилась в кількагодинну спільну роботу трьох операторів та серйозну розмову із начальником колонії. Втім, із чергування його таки не зняли. Дивно, розуміння, що за схожий вчинок на Землі він вилетів би з будь-якої організації, мобілізувало, змушувало читати підручники, інструкції, моделювати ситуації на тренажерах. Поступово, непомітно для себе Йорн ставав професіоналом, живучи чимраз повнішим життям. Для колоністів він ставав тим, ким хотів, тільки Кінг позирав на нього із сумнівом та Гаррі кпинив, інколи досить дошкульно.
«Я ж навіть ніколи не молився, – Йорн дивився кудись вперед, але нічого не помічав. – Боже, якщо ти все-таки чуєш, допоможи мені. Я так більше не витримаю. Я так не можу. Я обіцяю… Що я можу обіцяти? Що можу віддати? Як був ніким, так і залишився. Правда, тепер до мене ставляться по-іншому, але ж я не змінився! Господи, допоможи мені!». Того вечора Йорну було важко, як ніколи.
Будівництво гілки ЛЕП завершилось безпосередньо перед сезоном вітрів, ось-ось бурий марсіанський пил закриє небо на довгі місяці й більшість робіт на поверхні припиняться. Кінг все ще не довіряв хлопцю надто складних завдань, тож відлучився на пускові роботи нової електростанції.
– Йорне, – в комунікаторі виникло зображення Гаррі. – Біда. Сонячний шторм. Кінг повернувся?
– Ні, але ось-ось. Буря починається.
Гаррі скривився.
– Буря? Ти певен?
– Не дури, – буркнув хлопець. – Глянь на екран. Видимість десять метрів, буде ще гірше.
– Йорне, – зв’язківець посерйознішав. – У нас проблеми. Зараз підійду.
Через кілька хвилин Гаррі увірвався в диспетчерську.
– Кінга нема?
– Нема. І зв’язку теж. Що сталось?
– Кажу ж, сонячний шторм! Зв’язок накрився, навігація померла.
Йонр сполотнів.
– А як Кінг повернеться?
– За приладами.
– За якими, в біса, приладами? Гірокомпас приблизно вкаже напрямок, але, якщо нема зв’язку і не працює навігація, то він просто не знайде базу.
Йорн швидко викликав дані по краулеру Кінга.
– Чекай, щось же можна зробити… маяк якийсь запалити… – Гаррі відверто запанікував.
– Маяк – можна. Займись цим, – Йорн підхопився на ноги. – Кінг навіть по гірокомпасу вийде десь неподалік. Як поталанить – то побачить.
– А як ні? Видимість погана…
Йорн стис голову руками, потім піднявся.
– Дід розповідав, як повертались в завірюху. Тоді розкладали по обидва боки від стоянки кілочки, пов’язані мотузкою. Я – на поверхню.
– Заблукати хочеш?
Йорн повернувся.
– Я не заблукаю. Не відходитиму від бази далі, ніж на довжину линви. Я взагалі не відходитиму від бази – зв’яжу мотузками всі самохідні автомати, що у нас є, а потім розставимо їх як стовпчики. Розумієш?
– Чекай, я з тобою.
– Ні. Якщо зв’язок не працює, то диспетчерська на тобі. Я – пішов.
Якби Йорн повернувся, то побачив би хитру посмішку зв’язківця, проте він надто поспішав. Півтори сотні метрів до шлюзу пробіг менш, ніж за двадцять секунд. Ще тридцять пішло на вдягання скафандру. Перед тим, як шлюз відкрився, накотилась хвиля страху – зробити крок у завірюху з нехай невеликою, проте реальною можливістю загубитись – страшно. «Тут немає рятувальних служб» – пригадався голос Кінга.
«Я йду» – прошепотів хлопець.
Шлюз відчинився – і в очі йому вдарило світло фар краулера.
– Йорне? Ти куди?
Кінг повернувся.
– «Ну і дурень ти, Йорне! Хоча ідея непогана, – сам до себе всміхнувся хлопець. – Поліз на поверхню в бурю розставляти кілочки. А якби щось трапилося? Звичайно, Гаррі би не допустив, але всеодно». Йорн дивився на яблуні – вони вже встигли розцвісти – і думав. Кажуть, що в небезпечних ситуаціях перед тобою постає все життя. Коли йшов «рятувати» Кінга, то думав, що, можливо, все обійдеться, м’яко кажучи, не зовсім добре, але то був не час для вагань і роздумів, хоча й було страшно. Нерозважливий і дитячий вчинок! Дивно, що тоді не думав про себе, не думав, як виглядатиме в чиїхось очах – головним було лише життя Кінга. Повівся нерозумно, от і дотепер то зі сміхом згадують! Але тоді справді відчув свою відповідальність за інших, відчув себе чоловіком і тепер це відчуття не покидає.
Йорн стояв і дивився на розквітлі яблуні, до нього тихо підійшла Семі, обійняла. «Чому сумуєш? Ходімо!»
Коментарів: 40 RSS
1R2D213-02-2013 10:58
В наявності: непогана мова (хоча купа мовних "бліх"), непогана візуалізація.
Відсутні: стержнева ідея.
2автор13-02-2013 11:04
Планувалась ідея - духовна еволюція головного героя. Від непевності через "роль" - до знаходження себе. В останніх епізодах він уже не грає роль "впевненого", він насправді робить героїчний поступок, хоч той і виявляється непотрібним. Якщо цього не видно, то твір недостатньо пророблений. Треба буде подумати чому так.
Дякую за відгук.
3Chernidar13-02-2013 14:56
Ну, Марс, я традиційно люблю. Тому почну ґанити
мовні огріхи, ну про них уже згадували. А прийде Зіркохід - згадає ще більше.
Недомовленість світу - у мене склалось враження, наче твір добряче скорочувати і купа цікавих речей випало.
далі.
Толерантність повна - є розумний негр, є китайці, американці... думаю і українці є, тільки за кадром.
Марс зображений правдоподібно, яскраво. Втім, бажаючі можуть читати твіттер "Кюріосіті" - це здорово допомагає, фактично потрібно не придумувати пейзажі чужої планети, а описувати їх. Читається нормально, хоча інколи "спотикаєшся". Появилось би воно на початку конкурсу - послав би вичитувати.
Є запитання про видимість в умовах марсіанської бурі - чи дійсно вона буде такою низькою, як тут описано. Важко сказати - може буде, може - ні.
Резюме: для НФ нормально. "Інше життя" є. Проте багато залишилось поза кадром. Десь так.
Успіхів!
4engineer13-02-2013 15:22
сподобалось, що назва помагає звернути увагу на важливі для оповідання речі - от розцвіли яблуні вкінці - згадується назва і пригадується, що десь на початку оповідання вони лиш розпускали бруньки - одразу аналогія з ГГ - він, як і листочки яблунь спочатку був нерозкритий, а потім розквітнув разом з яблунями
як я вже не раз казала, добре, коли можна подумати над оповіданням - от бачу ще одну паралель - розвиток снів і відчуттів ГГ
але мені не вистачило яскравості кульмінацій - моментів перетворень - і сцена з дівчатами блякла, і молитва якась не молитва, а сюсі-пусі - авторе, де драматизм? хай би він на собі волосся рвав чи раптово увірував - вважаю, що цей момент варто доопрацювати
а початок крутий - успіху!
5Пан Мишиус13-02-2013 15:46
М-да. Нынче совсем не помнят старых песен.
К песне как раз у автора и отсылка.
6engineer13-02-2013 15:55
а, може, й пам'ятають - якщо Ви про мене, бо я таки пам'ятаю
а якщо й пісню врахувати, то назва здобуває ще більше відтінків і це добре
7Пан Мишиус13-02-2013 16:04
Совсем недавно в издательстве "Фантаверсум" вышел сборник, который так и называется "Яблони на Марсе".
8Альтаїрченко13-02-2013 20:21
Перші параграфи зацікавили і сподобались. Усі ці "Марс-танго-фоксрот" жіночим голосом, теплі ванни після холодного моря, інша романтика...
А далі - самі зауваження.
Перш за все, абсолютно усі герої - англомовні американці чи вже скандинави. Не знаю, наскільки добре автор знає їхній менталітет. Якщо пожив серед них - то "оу-кей". Якщо ні - то треба вважати, щоб не вийшов аналог американських чи французьких романів "про Росі і росіян" Зрештою, не розумію, чому на Марс не міг прилетіти жоден українець (поляк, білорус, росіянин). Візу не дали?
Дозволю зауважити, що пісня "На Марсе будут яблоки цвести" таки гарна. І дуже підходить до цього оповідання: твір нагадує оповідь про БАМ. Молодий комсомолець спершу не знаходить собі місця на цій будові століття. Але - "Девушки пригожие парня песней встретили и в забой отправили". Парубок знайшов себе, і вірний товариш похлопав по плечу.
Усе це чудово і романтично. Знов-таки, не зрозуміло, чому це трапляється виключно з Джонами і Семі.
Ритм дуже і дуже повільний - на
Західному фронтіМарсі - без змін.У принципі, написано добре і гарно. Може б додати динамізму.
9George13-02-2013 20:23
космічний корабель, не має бути східним базаром
Буяння фарб та кольорів – абсурд для піпелацу,
Запах – свідчення неякісного розчинника що також не вельми доцільно.
Пригадалась Ендрю Нортон «Королева сонця»
неоковирні терміни НМСД
Це точно!
На тему Марсу писали такі автори і стільки – що авторські спроби відверто розчарували,
хоча назва це гарантувала – бо чого ще від совковсько-шапкозакидайської пісні очікувати ?
10автор13-02-2013 20:39
2 George
має бути. Але не є. Автор уважно вивчив екскурсію по МКС і описав, екстраполюючи. Так що і запахи і вигляд - претензія до конструкторів НАСА, сприйняття космонавтів та припущення, що політ до Марсу в 6 місяців виглядатиме десь так само, як 6 місяців перебування на орбіті.
земні психологи так не вважають - буяння фрб та кольорів повинно розвантажити нервову систему. На жаль, автор не мав змоги самостійно провести дослідження, тосу скористався припущеннями науковців НАСАі купа-купезна усього іншого. Краулер - звичний фантастичний транспорт
\"землянка" - не термін. Це приміщення, вирите в землі. А як герої назвали землянку, викопану на Марсі - на совісті автора.
дуже жаль. Автор сподівався, що опише Марс достовірніше від класиків. Класики мусили фантазувати, а автор мав змогу роздивитись справжні фотографії Марсу.
хто його знає? Втім пісні в тексті автор не знайшов. Може пропустив?11автор13-02-2013 20:44
2 Альтаїрченко
на жаль так. ГГ мусив бути скандинавом - через той трюк, що він придумав у кінці. Кінг - надто сподобався образ. А Гаррі - для противаги Кінгу, не хотілось його робити ні українцем ні росіянином. Втім, колонія велика, українці там теж є.
хіба сприйняття тексту залежить від біографії автора? Хоча ляпи можуть і бути... вони всюди можуть бути :-(
що ж тут незрозумілого - вони головні герої!Втім, там усі герої, проте на всіх місця не вистачило. Та і Гаррі не поганий, насправді, просто він помічав, що ГГ "грає роль" і боявся, що він колись зірветься і накоїть лиха.
Треба, дуже-дуже треба. Але - розмір, розмір...
Дуже вам дякую за витрачений час та поради.
12автор13-02-2013 20:47
2 Chernidar
Є,Є! всі там є!
2 engineer
Молитва писалась дуже важко і, можливо, недороблена. Автор спробує це врахувати.
Усім дякую за витрачений час та відгуки!
13Альтаїрченко14-02-2013 03:32
Ідея створити інтернаціональну команду не погана. Але те, що серед головних героїв нема жодного "нашого" - імхо становить певну ваду. Не чараз патріотизм А просто це створює почуття певної штучності.
Взагалі, у радянській фантастиці була установка, що НАШІ вчені мають бути ідеальними (особливо у майбутньому). А тому якщо у творі відбувається щось цікаве - ну там вивели ведмедів-мутантів чи посварилися з прибульцями - то це мало ставатися за кордоном, а персонажі мали бути іноземцями. І оскільки більшість авторів толком за кордоном не жили, а знали про захід більше з книжок, то виходило досить... екзотично.
Я розумію, що в Вас інша ситуація і інша моливація. Але чому б не вставити бодай одного співвітчизника? Ну хочаб вже дівчат-бісексуалок зробити Машею та Надійкою? Це відразу б додало реалізму
14Зіркохід15-02-2013 20:27
Сподобався епізод із приземленням і потім з роз'ясненнями Кінга. Автор добре володіє НФ-антуражем, і це плюс. Але оте сіре ледащо-ГГ - великий мінус. Та й інші герої не виблискують - звичайні собі заробітчани, духовних запитів у них я щось не помітив. Романтики іншого світу також. І мрії. А без цього всього й алюзії з піснею Олеся Бердника видаються цілком недоречними.
Далі - по тексту:
безміру кольорів і запахів – як можна міряти запах і колір? Узагалі в абзаці п’ять разів ужито слово «запах». Не забагато?
по мірі – в міру
мотору – мотора
забрало шолому – забороло шолома
височенний негр – почули б це слово чорношкірі! Одним «сніжком» ви б явно не відбулися
хлопець смикався – метушився
до дому – додому
льодяне – крижане. До речі, в нього що, інших снів не було - постійно саме море в шторм? Тоді
психіатрпсихолог потрібенПрокинувся Йорн з полегшенням – полегкістю, полегшено (з полегшенням прокидаються немовлята й немічні люди :coolsmile
Відволікалась – відверталася
Вгомонитися – угамуватися
рухнув щелепою – ворухнув
а з іншого – з другого
Не дури – не дурій
стис голову – стиснув
по обидва боки від стоянки – обабіч стоянки
вдягання скафандру – скафандра
15engineer15-02-2013 21:20
доброго вечора, Зіркоходе
от я знов читаю коментарі і в вкотре бачу, як Ви замість слова інший пропонуєте другий
скажіть, будь ласка, слово інший якесь не таке чи його просто вживають лиш у вийняткових випадках?
справді цікаво =)
16Зіркохід15-02-2013 21:56
Якщо ви перелічуєте щось, то рахуєте вголос: перший, другий... і т.д. Ніхто ж не каже: перший цукерок, інший цукерок ... Інший позначає іншість , тобто щось відмінне від усталеного зразка: інший світ, інше життя, інші погляди.
Взагалі-то я інститутів не кінчав , але так логіка підказує. Якщо помиляюся, охоче визнаю своє невігластво. Агов, філологи!!!
До речі, на попередньому конкурсі було в мене таке слово як "мерхнути" вжито в означенні "зменшуватися в розмірах". Потім при вичитуванні зрозумів, що сплужив - має бути "морхнути". Так що на помилках учаться .
17engineer15-02-2013 22:56
Зіркоходе , Ви не помиляєтеся - я думаю так само =)
пам'ятаю Ваше ''мерхнути'' =)
а коли перечитую місця (правда, не всі), де Ви пропонуєте заміну ''інший - другий'', то, бува, цілком не згодна - от як тут, де говориться про інший рівень
перейти на інший рівень, то як поїхати в інше місто =)
тай, може, вони з -4ого рівня піднялися на 0ий, а 0ий не 2ий
це як інша вулиця чи інший берег
а 2ий це той, що після 1ого - хіба Ви не так думаєте?
2ий рівень це порядковий номер того, що після 1ого
інший - той, що не 1ий
наступний... ну Ви самі розумієте =)
18Ловчиня птахів15-02-2013 23:30
Все (чи майже все) про слово інший:
http://sum.in.ua/s/inshyj - Академічний словник укрмови.
19engineer16-02-2013 00:41
Ловчине птахів , дякую за посилання (якщо Ви мені), а якщо й не мені, то всеодно дякую =)
я знаю що означає ''інший'' та інші слова (кумедна тавтологія )
20engineer16-02-2013 00:49
просто було цікаво що думає Зіркохід
21Ловчиня птахів16-02-2013 12:50
То всім
22автор18-02-2013 16:37
2 Зіркохід
ех, Йорн не ледащо - він звичайна людина - в дитинстві жив під постійним контролем, тому і виріс не надто ініціативним
а в оповіданні крок за кроком віднаходить себе - стає таким от гарним хлопцем
думаю, що писати про мрійників і героїв чудово, але не треба й забувати про звичайних людей, які всетаки можуть щось змінити, передовсім в собі
і нехай та зміна й інколи важко дається - як от Йорну - але вона можлива
були й інші, але вони в оповідання не вмістилися
буває така штука, що сюжети снів у людей часто повторюються - от і з Йорном таке трапилося
як-не-як, а в оповіданні сни важливі - по мірі того, як Йорну вдається згадати свій сон він розуміє про що той був - що зміг стати "капітаном життя" - кермувати судном - життям
ну і, якщо чесно, через те, що довелося скорочувати, певно, сни надто щільно подані
дякую за Ваші думки!
23марко19-02-2013 12:20
мені здається, твір гарний. Реалістичний, історія вийшла. Нарешті прочитав не про колоністів, які воюють, чи яких притискують, а про звийчайні, виробничі питання. Такий собі утопічний, виробничий твір. Але. Якщо автор хотів показати духовне зростання, не вийшло. Не зовсім вийшло, дивіться "Сидів в себе в кімнаті і плакав, відчуваючи себе слимаком і нікчемою". М-да, отже герой, рефлексивний тип, який постійно думає про те правильно він зробив чи ні. А в чому зростання? Що у героя змінюється - звички? цінності? регуляція? самоконтроль? Та ні. Змінюються міркування, рефлексії героя. Автор говорить про вчинки,але реально він лише в кінці,а інше то перевчинок.Рекомендую полдивитися праці Роменця, автора теорії вчинку. Отже, посилити динаміку, прописати детальніше саме етапи зростання. Десь так. А що не скандинав не міг цього зробити? Дивіться, ГГ наприклад, наш співітчизник, що захоплюється скандинавською культурою, чи має друга, чи якого героя, із яким себе ідентифікує. І так далі. От вам івчинок. Не вистачає чогось нашого. Скибочки хлібця із салом ))))))
24автор19-02-2013 14:40
браузер самозакрився - треба писати наново
дякую Вам, Марку!
зростання героя - не знаю чи зараз добре сформулюю - в тому, що він від думок про дію переходить до дії
спочатку це дається важко - не сприяює характер Йорна, комплекси, викликані домінуванням батька і стрес від зміни обставин
далі ще один стрес, після якого герой вирішує діяти
залагодження конфлікту між Лі та Гаррі - перший крок - непомітний для оточуючих, але не для Йорна, вчинок - йому важко не мовчати, проявляти ініціативу, але він робить це, хоч і через силу
вкінці Йорн, сильно ризикуючи, рятує Кінга - хоч ризик і вчинок лиш в голові героя, та все ж він це робить не тому, що так треба - для підвищення власного статусу і т.д., а тому що відчуває внутрішню потребу
правда, треба було це так описати, щоб не довелося пояснювати
спочатку поведінка чоловіка не відповідає його внутрішньому стану - звідси і страждання, а потім, в якийсь момент, відбувається, так би мовити, суміщення
це, знову ж таки, не помітно для оточуючих, але Йорн здобуває гармонію, позбувається дисонансу
дякую Вам за пораду щодо Роменця - це цікаво і корисно
звичайно, герой таки міг бути і не скандинавом, та мене норвезькі холодні моря і сміливі дослідники - на декого герой хотів в дитинстві бути схожим, хоч це все й залишилось в мене в голові - спонукали саме до такого
правда, смачненький хлібчик із сальцем і тут міг би бути не зайвим
ще раз дякую!
25Тетяна23-02-2013 14:13
Автору - респект за НФ.
Основна проблема твору - автор не показує, а розповідає, тому етапи зміни характеру ГГ очевидні для автора, проте непомітні для читача. Краще,наприклад, не констатувати факт "Йорн посварився з Семі", а показати ту сварку, не казати про те, що Йорн почувався чужим на станції, а змалювати один-два епізоди, з яких читач сам би зрозумів, як той ставиться до оточуючих, а ті - до нього. Але твір повинен бути більшим. Цей варіант сприймається як стислий переказ повісті.
Сни героя - вдалий хід.
26автор23-02-2013 22:50
2 Тетяна
насправді оповідання дуже скорочувалося, тому замість деяких епізодів лишились лиш згадки про них
про розширення оповідання - думаю, це варто зробити - додати дещо з того, що довелося викинути + більше прописати деякі речі
а про повість варто подумати
Тетяно, дякую Вам за відгук та Ваші міркування!
27Падаван Сітх24-02-2013 19:28
Цікава історія на актуальну тему перспективи майбутньої колонізації Марсу. Мені сподобалось. Цікаво читати розповіді на теми які зараз дуже популярні як в науковому світі так і взагалом в сфері літератури. Бажаю успіху автору!
28L.L.03-03-2013 11:44
Це було моє улюблене оповідання на конкурсі, і шкода, що не пройшло у фінал. :(
29Chernidar03-03-2013 11:48
угу, дуже шкода. Втім, недопрацювали, не до кінця розкрили перспективу. Основна помилка - здорово помилились із оцінкою об'єму, схаменулись коли було уже понад 55К тексту і ще до кінця було трохи
Ну й дуже скорочували, фактично залишили тільки одну лінію Йорна, викинувши все решту. В результаті втратилась об'ємність картини... ну та що там говорити, треба робити висновки.
Взагалі раджу глянути інші Олині оповідання, у неї непогано виходить е... як би назвати... індустріальна романтика.
30engineer03-03-2013 12:07
Ігоре, Ти надто мені лестиш - індустріальність в мене хіба що в ''Перемозі'' із ЗФ-9 більш-меш показана
L.L., дякую!
мені дуже приємно таке чути
по правді, мені це оповідання теж дуже подобається і шкода, що через об'єм вдалося так мало показати - поза кадром лишилося безліч цікавого...
31марко03-03-2013 12:12
твір був у мене в топі. Отак от.
32engineer03-03-2013 12:34
Олексію, ми намагалися показати в рамках оповідання один із проектів колонізації Марсу - коли це політ в один кінець (здається, Ловчиня птахів про нього згадувала десь у загальному обговоренні) і люди летять по четверо
в оповідання колонія ще досить невелика і ми старалися обміркувати і припустити як вони там житимуть
життя звичайних людей, які з різних причин покинули домівки, в кожного своя історія, яка, на жаль, не вмістилася :-(
якщо Вам сподобалося, значить, це добре
33марко03-03-2013 12:38
гадаю, твір варто розширити. Щоб реалізувати все, що треба.
34Chernidar03-03-2013 12:45
боюсь це не вийде. До роману на цю тему я не готовий, повість важко кудись просунути. Крім того я схильний не стільки концентруватись на старих творах, скільки враховувати їх помилки в наступніх.
Хіба Оля соло захоче. Я не буду проти, якщо вона вирішить розгорнути твір і погоджусь, аби мене записати в ньому не як співавтора, а як консультанта
Або колись, в майбутньому...
35engineer03-03-2013 13:08
Ігоре, я хочу і ловлю тебе на слові, консультанте
правда, Ти знаєш, я поки технічно обмежена, тому дуже вже інтенсивно працювати не можу, але до кінця року, сподіваюся, зможу вернутися додому, і тоді... ну дві повісті таки зможу
а до того часу зможу почитати роботи Роменця, які порадив Олексій - сподіваюся, що допоможе, бо мені дуже бракує вчинків - лиш рефлексії
знаєте, мені дуже хочеться, щоб виходили психологічні особистості, а не просто характери, тому, певно, поки й виходить так однобоко...
але я вдосконалюватимуся!
36Chernidar03-03-2013 13:12
я не проти, весь напрацьований матеріал у твоєму розпорядженні. Тільки тему "шоу" не чіпай, я ще колись планую до неї повернутись. Втім, вона й так ще давніше випала. Всі решта наробки - у твоєму розпорядженні, питайся якщо що.
37engineer03-03-2013 13:25
згода!
не чіпатиму
тут вже багато нарадили на що звернути увагу - врахую і постараюся зробити хорошу повість
от мені лиш ще цікаво - наскільки читачі прагнуть динаміки і наскільки готові вникати в психологію героїв, в мотивації їх вчинків
дуже б хотіла дізнатися відповіді на ці запитання, адже серйозно збираюся розширювати
буду дуже вдячна за будь-які дружні чи фахові поради
38Пан Мишиус03-03-2013 13:33
А вы судите по себе - просто пишите, что вам интересно, а свой читатель всегда найдется. Иначе сказать, что хочет тот или иной читатель, трудно. Что могу посоветовать - почитайте книгу "Яблони на Марсе", проекта Марс-Тефо. Там куча рассказов с темой, аналогичной вашей, посмотрите, что выбрал издатель. Так же есть рецензия в Мире фантастики, где книгу похвалили неплохой оценкой, но сказали, что почти все герои рассказов держатся на одном энтузиазме, а в современном обществе такое не проходит. Плохо, что пропал энтузиазм.
39L.L.03-03-2013 13:34
Головне не зіпсуйте ідею спільного виживання, що вижити можна тільки всім разом - в оповіданні ця ідея дуже вдало розкрита.
40engineer03-03-2013 15:26
дякую, пане Мишиусе, за добрі поради
а тут, бачте, ентузіазму нема, так що в сучасному суспільстві таке буде норм.
L.L., я це збережу + ще дещо додам, а дещо заберу
тай з героями попрацювати треба
от в мене вже виникли навіть деякі ідеї