Хоча влітку Хорватія і відкрила свої кордони, але все одно організатори Futuricon, який виборов право прийняти у себе «Єврокон-2020», вирішили провести конвент онлайн.
Програма була сформована у три паралельні потоки і кожен, хто сплатив внесок у €10, отримав посилання на закриту частину сайту, де кожен потік отримав свій відеоканал. Для живого спілкування був використаний Discord, в якому ставили питання спікерам – і на які спікери одразу відповідали, і пройшли зустрічі Європейського Товариства Наукової Фантастики, на яких відбулося голосування за премії; і просто неформальні теревені.
І жодних попередньо записаних виступів.
Розділившись, ми змогли подивитися значну частину програми, і тепер коротко переповімо, про що йшла мова.
Правові системи при створенні науково-фантастичного чи фентезійного світу.
Дж.Р.Г. Ловлесс
Лекція про те, чому важливо розуміти не тільки як влаштований світ, про який ви пишете, але й як у ньому працюють закони. Як регламентується міжнародним правом ситуація, коли ви знаходите у космосі покинутий корабель? Чи буде злочином облаштовувати колонію на невідомих землях, витіснивши місцеве населення? Як політика впливає на дії навіть простих людей? Про все це, та як уникнути інфодампів розповів Дж.Р.Г. Ловлесс. Особливо він наголосив на тому, що якщо автор твору не знає, як працюють закони у вигаданому світі, то не може дати оцінку діям власних персонажів: чи суперечать вони загальноприйнятим нормам і чи свідомо персонажі порушують їх.
Створення світу без інфодампів
Клер Бартлетт
За двадцять хвилин важко розповісти як саме можна обійтися без інфодампів, але декілька порад письменниця все ж встигла надати. Вона порадила не забувати, що в тексті можна використовувати не лише «картинку», а й звуки, запахи, тощо. Непоганою ідеєю є використати діалог між персонажами, який познайомить зі світом, проте пані Бартлетт застерігала від використання дурного прийому «As You Know, Bob…» - англійського аналогу нашого «Скажіть, професоре».
Натомість порадила для тренування написати діалог, у якому персонажі заварюють чай і, відповідно, використати максимально все з цієї сцени: звідки вода, чайне листя, які у цьому світі смаки, сервування, традиції…
Не-англомовна фантастика
Кароліна Гомес Лагерльоф, Івана Делач, Франческо Версо
Учасники дискусії спробували поміркувати, як європейським мовам залишатися почутими у світі, де все більше англійської, та де саме англійська стає не тільки мовою міжнародного спілкування, але й мовою, на якій читають фантастику. Пані Лагерльоф розповідала про конвенти та фандом у скандинавських країнах, те, як час від часу виникають розмови про необхідність створення фантастичної літературної премії. Представник Італії – Франческо Версо – про свій досвід створення міжнародної антології фантастичних оповідань письменників із країн Євросоюзу, та те, що це його внесок у промоцію малих мов. Він підготував вже 7 випусків та бачить за цим майбутнє у промоції фантастики та об’єднанні фант спільноти. Головна думка, яка прозвучала: якщо хочемо щось мати, треба самим щось робити та докладати для цього зусилля.
Кіберпанк: Повернення до Майбутнього
Сімон Хабьян
Лекція, що була більше розрахована на тих, хто ніколи не цікавився кіберпанком (раптом серед глядачів Єврокону такі знайдуться). Пан Хабьян підібрав багато дат, імен та назв, котрі, проте, більше цікаві досліднику літератури, аніж представляють жанр. Хоча один факт нагадаємо: «Кіберпанк» - назва оповідання Брюса Бетке, яка виявилася настільки вдалою, що її підхопили для визначення усього напряму фантастики.
Жіноча монструозніть у «Зоряному шляху»
Єва Ванчо
За пів століття існування франшизи Star Trek фанати бачили майже все: ігри з архетипами, ретелінг та безліч алюзій на відомі твори і події.
Пані Ванчо спробувала зрозуміти, як у цьому всесвіті зображували жінок-антагоністок на самому початку серіалу, та як змінилося ставлення до образу жінки з часом; яким вигаданим істотам надавали жіночих рис, щоб зіграти на архетипічних страхах та побоюваннях; які риси та типажі перекочували з «темної сторони» на «світлу» та які архетипи жінок досі розглядають творцями франшизи як небезпечні. Під час спілкування зі слухачами зійшлися на тому, що такий персонаж, як капітан Джорджіо, на початку серіалу був би зображений «на темному боці».
Історій та гейміфікації для поліпшення розуміння та мотивації у STEM-освіті
Меган Гарднер
Невелика презентація про можливості, які дають ігри з фантастичними елементами під час освіти. Меган Гарднер розповідала про свій власний досвід роботи зі студентами, дорослими і про їхні успіхи під час навчання. Якщо коротко: фантастика – це добре для навчання та розвитку у будь-якому віці!
Тож дорослішаємо! (To Oldly Go)
Сильвія Ріглі
Як змінювалися уявлення про вік та старість за 50 років існування всесвіту Star Trek? Сильвія спробувала відповісти для себе на це питання, для чого влаштувала справжній марафон і за 25 днів подивилася весь Star Trek. Це потребує додаткового акценту: ВЕСЬ Star Trek.
Уявлення про вік дуже змінилися, і якщо в оригінальному серіалі 70-річні зображувалися немічними та помираючими, а всю команду складали виключно дуже молоді люди, то з часом герої ставали все старші, жіночу сексуальність припинили пов’язувати лише з молодістю, а старіння вже не зображується як кошмар та кінець всьому.
Будуємо зорельоти!
Роберт Корвус
Огляд того, на що може звернути увагу автор, коли хоче написати про космічні кораблі. Серед іншого лектор радив подумати про антигравітацію, силові установки, паливо, двигуни, захист корпусу, інформаційні технології, комунікацію, зброю та умови життя на борту. Кожен з цих аспектів може значно змінити світ і, відповідно, майбутній сюжет.
Зустрічайте Human Library і Terra Fantasia
Калін Ненов
Презентація болгарської громадської організації «Human Library», яка займається популяризацією та промоцією болгарських авторів, що працюють із фантастичним та досліджують, що ж означає бути людиною. Калін Ненов розповів про свій багаторічний досвід волонтерської діяльності та серію антологій фантастичних оповідань, які вдалося видати завдяки підтримці фанатської спільноти. А ще про свою мрію: премію Г’юго для болгарського автора
Пан Ненов розповів, що вони не женуться за кількістю, тому можуть працювати над кожною збіркою більше двох років, якщо це необхідно. «Human Library» займається не тільки книжками, але ілюстрацією та веб-серіалами. Також він наголосив, що ще 10 років тому здавалося, що світ відкритий для будь-якої культури, але зараз це змінюється, і ми все більше відмежовуємося одне від одного.
Створення світу і Стать та Гендер
Черил Морган
Доволі часто, коли автори створюють світ, усі відносини між представниками інших рас не виходять за межі двох статей та відносин, властивих хомо сапієнсам. Лекція переважно була сконцентрована на показі різноманітних біологічних видів, реально існуючих на Землі, де ролі самців та самок кардинально різняться від властивих приматів та ссавцям. Павуки, риби, ящірки живуть зовсім інакше, і варто іноді «відкинути антропоцентризм». Крім того, частина лекції стосувалася змін статі серед амфібій та риб: так, мультик про пошуки Немо недоречний з точки зору біології, адже риби-клоуни в показаних умовах змінюють стать.
Witches and Bitches (не будемо перекладати гру слів)
Антонія Межнарич, Сребренка Перегрін, Мойца Бренко-Пузак, Весна Курилич
Розмова про те, чому дівчат (і хлопців теж) так приваблюють образи відьом та чому вони такі популярні у масовій культурі: від казок до блокбастері і популярних серіалів. Які відьми погані, а які лише жертви системи, що прагнула їх поневолити? Що означає «мати силу» та чому Баба-Яга – «найкрутіша» відьма усіх часів та народів? Гості поділилися власними думками, спостереженнями та розповіли про своїх улюблених відьом.
Гік-бесіда з Адріаном Чайковським та Іваною Делач
Дуже гарний формат бесіди, коли з гостями розмовляють не з позиції «Ми такі от інтелектуали, і зараз пафосно поговоримо про інтелектуальне інтелектуальництво», а розмовляють про те, чим живуть і дихають ці люди. Так, Івана Делач розповідала як у найпохмуріші моменти життя їй допомагають темні комікси, бо вони такі нуарні, що одразу світ навколо стає кращим. Адріан Чайковський розказав, що ніколи не був на конвентах, аж поки не почав писати – і цим дуже здивував Івану, яка довго була у фен-спільноті, перш ніж почала створювати своє.
А ще говорили про улюблені серіали, мірялися, хто скільки персонажів «Ксени» пам’ятає і все у тому ж дусі.
Подорож Героїні
Валері Естель Франкель
Багато хто з тих, хто цікавиться фантастикою і пробує писати, знає про мономіф та теорію «подорожі героя» Джозефа Кемпбелла. Пані Франкель розглядає, як змінюється подорож, якщо протагоністкою історії буде жінка, які елементи притаманні лише цьому шляху, та наводить приклади з популярної культури та улюблених книжок. Від Баффі до Катніс Евердін – що найважче на цьому шляху?
Життя повсюди? Наукова фантастика проти астробіології
Юлія Новакова
Наукова лекція про те, що життя можливе далеко не на кожній планеті, а авторам наукової фантастики слід вчити матчастину. Лекторка розповіла про те, як змальовували життя на планетах Сонячної системи у Золоту добу фантастики і порівняла з реальними дослідженнями Венери, Марса, Титана, Європи та Енцелада і на прикладі концепції «Зони життя» навела приклади планет, на яких теоретично може існувати життя. Також розповіла про майбутні космічні місії та проаналізувала перспективи.
Крім того розповіла про «Strangest of All» - міжнародну антологію астробіологічної фантастики під її редакцією, де після кожного фантастичного оповідання вміщено есей з коротким описом того, яка наукова концепція була використана при написанні твору. Антологію англійською мовою можна вільно прочитати на сайті Юлії.
Декамерон 2020: Розповіді з Карантину
Антонія Межнарич, Ана Церовац, Весна Курилич
Карантин став випробуванням для багатьох. Щоб не втрачати здоровий глузд та підтримати одне одного, фантспільнота організувалася та відтворила Декамерон, але у цифрову епоху. Були проголошені кілька тем, на які організатори очікували отримати оповідання. Найбільше з тем запам’яталося формулювання «In Universe, no one can hear your cough» - про ізоляцію. Також були теми «Дивний новий світ», утопії, дистонії, про надзвичайні ліки і надзвичайних лікарів… Був створений сайт та сторінка у ФБ, де щоденно викладалося нове оповідання, але перед тим твори проходили премодерацію, а з відібраними оповіданнями працював редактор. Загалом надіслали більше 150 оповідань, модерацію пройшла приблизно третина. Найменшій за віком авторці було 11 років, найстаршому – за сімдесят. Писали не тільки з Хорватії, а також з Боснії та Сербії.
Якщо хтось читає хорватською мовою, то може вільно завантажити збірку, створену за результатами проєкту, а зараз автори готують переклад англійською.
Онлайн-журнал Morina Kutija
Антонія Межнарич, Весна Курилич
Анонс класичного паперового фензину, для якого команда організаторів оголосила набір творів та онлайн-версії, яка буде доповнена різноманітнознавчими есеями. Якщо хтось пише хорватською – може себе спробувати.
Нові міфи, віри та фейкові новини
Івіца Пуляк, Клаудія Рапп
Найнауковіша з розмов Єврокону була присвячена особливості людської психології створювати міфи і вірити у вигадки. Ось деякі з тез, які проголосили спікери:
Про релігії
Люди завжди прагнуть пояснити все максимально просто. Наприклад, вам треба пояснити неосвіченій людині чому треба мити руки. Ви можете розповідати про гігієну, мікробів і все таке інше, або просто сказати «Того хоче Бог». У другому випадку ви скоріше досягнете мети.
Як не дивно, релігіозність є еволюційною перевагою, бо передає далі те, що допомагає вижити. Але релігіозність – то не означає про Бога чи богів. Це про віру у щось, і щось може бути навіть наукове. Або рептилоїдне.
До речі, кудись поділися всіляки НЛО та бігфути. Кажуть, це через те, що камери стали краще. Або ці істоти просто стали краще ховатися.
Про новини
Новини стали негативними, бо страх краще продає. Більше не можна вірити одному джерелу інформації, особливо якщо це джерело – Russia Today. Але не так страшні фейкові новини, як бульбашка, яка заважає коректно оцінити ситуацію навколо. І не треба контролювати контент у мережах, проте треба ретельно чистити ботів та тролів.
Про власну думку
Ми завжди праві. У кожну мить, коли ми проголошуємо щось, ми завжди віримо, що саме так і є, що це істина. Питання полягає в тому, чи здатні ми змінити свою думку під впливом аргументів. Але міняти свою думку важко, адже тут починається біохімія. Бо визнати, що був не правий – це запустити реакцію, що продукує страх. А це організм, звісно, робити не хоче.
Про виклики
Дуже скоро нам доведеться співіснувати зі штучним інтелектом. І чим раніше ми прийдемо до цієї думки, тим меншим буде шок.
Автокеровані машини
Річард Стівенсон
Лекція, присвячена стрімкому розвитку автоматичного транспорту, можливостям, які відкриває використання робомобілей та робопоїздів, і нових загроз, пов’язаних із ним. Серед іншого пан Стівенсон торкнувся питань організації руху, різного правового статусу такого транспорту у різних країнах та суто технологічних аспектів – як, наприклад, викликати свій автомобіль, якщо в тебе розрядився мобільний телефон.
Квіз «Магічний світ Гаррі Поттера»
Лада Божич, Дубравко Богович
Для всіх бажаючих був інтерактивний квіз по світу Гарі Поттера. Учасники слухали запитання, які звучали у прямому ефірі, та вносили відповіді у гугл-форму. Гарна нагода перевірити, чи пам’ятаєш як виглядали палички героїв та яке закляття вони найчастіше використовували. Дуже веселий та захопливий квест.
Церемонія закриття
Найбільш демократичний конвент з усіх, що ми бачили Церемонія тривала 2 хвилини і склалася лише з подяк, після чого прозвучала фраза «Світло» - і все закінчилося.
Використані фото з офіційної групи Futuricon.