Його черга нести вахту настала дуже швидко.
Здавалося, лише хвилин п’ять тому він вмостився у кріогенній камері і гарненька медсестричка у куцому халатику зробила йому ін’єкцію. Спогади були такими свіжими, що він до цих пір відчував запах її солодкаво-пряних парфумів.
— Вітаю, — почувся адаптований під чоловічий голос бортового комп’ютера. — Не поспішай вставати. Треба перевірити як функціонують всі системи. Як почуваєшся? Голова паморочиться? Таке іноді буває. Можливий тимчасовий розлад координації.
Степан переконував себе, що голос звучав неприємно і штучно. Хоча, десь у глибині душі, розумів, якби він не знав точно, що це говорить комп’ютер, нізащо б не помітив різниці.
— Що я, баба яка? — одним рухом відчепив від себе усі датчики і сів. В очах на мить потьмарилося, а до горла підступила нудота. Добре, що травну систему ретельно промили. Степан поморщився, згадавши кілька неприємних моментів. Треба, бач, щоб все чисто було. Ледве стерпів. Потім згадав поживний гель, яким їх годували днів зо три. Бридота. Без смаку і запаху, проте, одного вигляду достатньо, щоб втратити апетит надовго.
Похитуючись, Степан пройшов до своєї шафки і одягнувся. З кожним кроком слабкість залишала його, і весь він наповнювався трепетним передчуттям дива.
— В кают-компанії на тебе чекає сніданок. Не такий, як ти любиш. Але, щоб запустити травну систему, саме те.
Зауваживши, що повідомлення прозвучало надто глузливо, Степан махнув рукою і поплентався в кают-компанію.
Пасажири і водночас екіпаж корабля пройшли безліч психологічних тестів. Степан згадав нескінченну купу запитань, здавалося, одних і тих же, тільки іншими словами. І психолога. Похмура і непривітна, вона одразу йому не сподобалась. Вся така поважна і розумна. Тьху! Теж мені робота! Сидіти і робити вигляд, що ти знаєш про інших щось таке, що вони й самі про себе не знають.
— Докторе, — запитав він тоді, — а для чого це все?
— Так треба! За результатами тестування для кожного респондента буде створений ідеальний супутник — віртуальна модель особистості.
— Навіщо?
— Політ буде дуже тривалим. Кожен із вас довго залишатиметься на самоті, що значно збільшує ризик виникнення ускладнень внаслідок комунікативної депривації. Віртуальний попутник оптимальний варіант. Створений індивідуально для вас, він враховує всі аспекти вашої особистості. З ним буде дуже комфортно.
Зарозумілі слова психолога тільки насторожили Степана. Здавалося, вона щось недоговорює.
— Можете не старатися. Я ж не схиблений, щоб розмовляти з бездушною програмою. Мені не треба попутники, та ще й віртуальні.
— Всі проведені дослідження свідчать, що змодельована особистість нічим не відрізняється від справжньої.
— Та невже? А може, краще нести вахту по кілька чоловік?
— Це нераціонально. Навіть чергування по-двоє збільшило б тривалість зміни удвічі. А для забезпечення позитивної психологічної атмосфери група чергових має складатися хоча б з трьох осіб. З трьох! І то, це не гарантує, що не виникнуть проблеми через психологічну несумісність.
— В мене ніколи не було проблем з сумісністю… — двозначно протягнув Степан, повівши бровою.
Психолог не відреагувала на натяки і схилилася над паперами:
— Катер «Зірка-2» — групова бійка… — очі психолога хитро-хитро примружилися. Все-то вона знає!
— Це ми хильнули зайвого. А наступного дня вже в медпункті помирилися.
— Крейсер «Чайка» — бійка з Рудьковським…
— Він сказав, що «Шахтар» — чемпіон. Таке не пробачається.
— Знову «Чайка» — порушення субординації. Мені продовжувати? — і, побачивши, що він хитнув головою, промовила люб’язним тоном — Знаєте, вам треба бути привітнішим. Склад групи ще не затверджений остаточно…
Тоді-то Степан і зрозумів, що завжди ненавидів психологів. І одразу зненавидів цю її «віртуальну особистість». Не треба йому няньки, тим більше механічної.
— Я це їсти не буду! — наміри ігнорувати балакучу залізяку миттєво вилетіли з голови, як тільки він побачив свій сніданок. — Ей ти, бляшанко, видай щось солідніше! Де в тебе меню? Де святкова вечеря на честь шановного гостя? — він понахиляв склянку з огидною жовтуватою масою.
— Твоєму шлунку треба відновити функції. Він кілька років не отримував їжі.
— Що це за гидота?
— Концентрат, найбільш наближений за складом до людського молозива.
— Якось без мамки обійдусь! — пробурчав Степан, хоча внутрішньо вже змирився. Не таке воно й бридке. Хоч виглядає краще за той гель. — А міцнішого нічого немає?
— Є, але це не сьогодні.
— А що, дозволяється?
— А то!
Почуте примирило його остаточно і він, не глядячи, залпом перехилив склянку з концентратом.
Після сніданку Степан оглянув корабель. Звісно, стежити за показниками датчиків можна було і з кают-компанії, але йому було цікаво неквапно пройтися кораблем, все гарно роздивитися. Дивно було бачити його безлюдним. Він пам’ятав його зовсім іншим. Коридорами снували туди-сюди майбутні пасажири та персонал, що допомагав усе налагодити.
Він торкнувся стін. Ані пилинки, ні плямочки! Жодного натяку на те, що кілька днів тому цими коридорами ходив один із попередніх чергових. Шкода, що вони не зустрілися, добре було б погомоніти вдвох із живою людиною, а не цією бездушною машинерією.
Степан заглянув до кріогенного відсіку, в якому майже 500 чоловік чекали прибуття на нову планету. Над кожною камерою світився зелений індикатор, інформуючи про нормальне функціонування системи. Червоним вирізнялося лише його місце, чекає, коли закінчиться вахта і він сюди повернеться.
Зазирнувши в гідропонічну оранжерею, побачив ряди вертикальних грядок із різноманітними смакощами і навіть кілька фруктових низькорослих дерев. Зайшов. Там пахло так по-домашньому, по-земному. Простягнув руку і зірвав червонястий помідор, вп’явся зубами і з насолодою висмоктав сік.
Обхід завершився на капітанському містку. Датчики приємно підморгували зеленим та синім світлом — все було в нормі.
— Покажи мені зорі. — звернувся він до комп’ютера, і відчув себе ідіотом, що розмовляє сам із собою. — Я все життя про це мріяв. Можна сказати, це було не останнім і досить вагомим аргументом, щоб брати участь у цьому проекті.
— Ми рухаємось занадто швидко. Тобі не сподобається.
— Я вже сам вирішуватиму…
Захисні пластини, що закривали лобове скло, розсунулися.
Космос розчарував його. Брудно-сіре світло із яскравою плямою далеко в центрі. Нічого з того, що він очікував побачити. Степан роздратовано відвернувся. Він відчував себе малюком, якому пообіцяли бажану супер-іграшку, а подарували її дешевий аналог. А найбільше злився на комп’ютер, ніби це той винен.
— Знаєш, скільки я бачив розчарованих облич отут, на містку? Кожен ішов сюди в очікуванні дива. Цікаво, як це, коли не справджуються твої сподівання?
— Послухай, не треба мені лізти в душу. Заткнись трохи! Принишкни!
Настрій зіпсувався остаточно. Степан повернувся до кают-компанії. Комп’ютер мовчав, і він був йому за це вдячний. Його охопила тривога. Вона й раніше давалася взнаки, але він ніколи б не признався собі в цьому, і не відмовився б від подорожі. Коли він дізнався, що планується експедиція на одну із землеподібних планет, то пообіцяв собі, що обов’язково стане одним із тих відчайдушних дослідників-добровольців, які, на свій страх і ризик, збираються її колонізувати. Степан зібрав купу документів, пройшов безліч випробувань, витерпів усі медичні процедури і навіть пройшов співбесіду у психолога. Тоді, засліплений емоціями, він забув про усі небезпеки. А от зараз, коли він тут, сумніви нахлинули з новою силою. Чи стане планета їм домівкою? Чи не спіткає його таке ж розчарування, як від побаченого сьогодні на капітанському містку. Певно, якщо планета виявиться непридатною для життя, то їх навіть не розбудять. Так і будуть до скону віку літати у вічному льодяному саркофазі, ні живими ні мертвими…
Треба відволіктись. Він зручно всівся за термінал комп’ютера. Знайшов папку зі своїми особистими файлами: кілька фото, улюблені книги, музика. Найбільшу частину дозволеного об’єму займали японські кросворди. Йому їх вистачить надовго. Степан відкрив перший файл — розгаданий. Другий, третій — теж саме. Кілька навмання — всі клітинки заповнені. Хто? Хто посмів?
— Ей ти, програмо особистості…
— Що тобі, людська істото? — якби таким тоном до нього звернувся б хтось із людей, то йому було б непереливки.
— Хтось розгадав мої кросворди…
— Японські? Це я їх розгадав. Хочеш покажу, що вийшло? Найбільше мені сподобався тисяча п’ятсот четвертий. Той, що на дванадцять кольорів. Чудовий краєвид із середньовічним замком. Показати?
— Що? Ти? Ну і нахабство! — кров закипала від люті, і без того спаскуджений настрій погіршився ще більше.
— Мені було нудно…
— Нудно? Тобі? — на думку приходили лише нелітературні вислови. — Тобі не може бути нудно! Ти машина!
— Я дуже люблю японські кросворди.
— Ти не можеш нічого любити. Тебе нема. Ти несправжній! Просто кілька рядків команд і все! Взагалі, вимкнись! Зникни! Зітрись! Або хоча б помовч, поки я сам до тебе не звернуся.
У динаміку ображено засопіло.
Степан так зірвався з місця, що крісло кілька разів обернулося навколо своєї вісі.
Бух! Бух! Бух-бух! — ритмічно відгукувалася боксерська груша у відповідь на злісні атаки Степанових кулаків.
— Нудно йому було! Я тобі покажу нудно! Кросворди він, бачите, любить! — проговорював він, несамовито гамселячи безвинний снаряд.
Трохи вгамувавши лють, повернувся до кают-компанії. У динаміку продовжувало сопіти. Якби програма заткнулася, було б краще, але вона сопіла. Це дратувало. З кожною хвилиною сопіння здавалося все голоснішим і нав’язливішим. З незвички сильно боліли кисті рук.
От тобі й маєш ідеального попутника! Оце психолог удружила! Степана аж сіпнуло, коли він уявив цілий рік, проведений з цим компаньйоном. Перед очима зринули рядки запитань психологічних тестів, на які він, обізлившись на психолога, відповідав аби-як. Може причина в цьому? А може, такому як він, саме такий попутник і потрібен?
— Ей, ти що, образився? Нема на що ображатися. Ти справді програма.
— Сам ти програма. Набір сигналів у мозку. — прозвучало не дуже дружелюбно. Ну, хоч сопіти перестав.
— Ти якийсь неправильний. Може несправний? Чи в тобі вірус завівся?
Роздався регіт.
— З чого ти взяв. Я такий, який є і яким маю бути.
— Ти повинен мені забезпечувати комфортний переліт, а ти мене постійно дратуєш.
— Я повинен? Нікому і нічого я не повинен.
Ці слова настільки перекликалися з власною життєвою позицією Степана, що він ще раз переконався, що без його провини тут не обійшлося.
— А з попередніми черговими у тебе виникали проблеми?
— Жодних проблем. От криків було багато. Іноді сліз.
— Давай, почнем спочатку. — Степан надіявся, що його голос звучить досить примирливо.
— Мене звуть Орест.
— Яке дурнувате ім’я. Хто тобі його тільки вигадав?
— Хто б казав, Степане.
За кілька днів Степан трохи заспокоївся і змирився. Примостившись на зручному дивані, намагався змусити повірити себе, що перед ним у склянці не концентрат, а щось неймовірно смачне. Виходило погано.
— Значить, Оресте, ти розгадав мої кросворди?
— Так!
— Всі?
— Всі!
— Ну хоч сподобалось?
— Звичайно. Шкода, що їх було так мало.
— Мало? Та мені їх вистачило б на двісті років. Ще й онукам залишилось би. Вихідники є?
— Ні!
— А можеш повернути їх до попереднього, нерозгаданого, вигляду?
— Можу. Але не поверну!
— Як так?
— Не поверну і все.
— Чому?
— А що мені за це буде?
Степан ледь не подавився концентратом.
— А що ти хочеш?
— Мені нудно.
— Тобі нудно? Я тебе ще й розважати повинен? Це хто кому попутник?
— Я — тобі, а ти — мені.
— Ну, добре. І як я маю тебе розвеселити, щоб ти не заважав мені виконувати мої обов’язки? Почитай книги. Думаю в тебе є величезна бібліотека.
— Давно вже прочитав.
— Подивись фільми.
— Вже.
— Переглянь ще раз.
— Переглянув і не раз.
— Ну, кросвордів у мене більш немає.
— А шкода. Може в шахи зіграємо?
Ідея Степанові не сподобалась, і він переконався у цьому після п’ятої партії і п’ятого мату менш ніж за три хвилини.
— З тобою нецікаво грати. Ти мислиш однобічно і недалекоглядно, не думаєш наперед, тому й швидко програєш.
— Я спеціально програю! — огризнувся Степан. Шахи ніколи не були його стихією.
— Ти піддаєшся? Чому?
— Щоб ти виграв… Може тоді тобі не буде нудно і ти від мене відстанеш! — йому не хотілося про це говорити.
— А мені здається, що ти піддаєшся, щоб сказати, що не грав у повну силу і не переживати через те, що програв. Так ти тішиш себе надією, що міг виграти. Але ти ніколи цього не дізнаєшся, якщо не спробуєш грати серйозно.
— Зате я знаю гру, в якій ти мене не переможеш. Чапаєв називається. Правда для того щоб грати у неї, важливіше мати руки, а не голову. Піду я, пройдусь трохи.
Слова комп’ютера збентежили і розізлили Степана. Він завжди робив, що хотів. Товариші підсміювалися з нього, ще й досі холостяка, а він дивився як вони вибріхуються перед дружинами, і знав, що таке не для нього. Нікого з них він не міг назвати близьким другом. Дружба це тільки на папері гарно. А насправді, людьми рухає корисливість, і всі тільки й думають, як би отримати найбільше вигоди. Він був одинаком і йому це подобалось. Знав, що ні перед ким не треба звітувати про свої дії і ні від кого не чекати підступного удару в спину. На Землі в нього не залишилось нічого, ні за чим шкодувати. Все, що в нього є, це він сам. І більше йому нікого не треба.
Точно. Як тільки корабель прибуде на планету, він подасться в таку глушину, що жодні особистості, віртуальні чи реальні, більше ніколи не докучатимуть йому своїми повчаннями.
Ноги самі віднесли його до оранжереї. Він любив тут бувати. Возитися з рослинами не треба: автоматика сама все посадить, збере, ще й відходи утилізує. Залишається лише насолодитися плодами її праці. Він потягнувся і зірвав яблуко. Кислувате. Пройшов між рядами, відзначаючи найспіліші та найбільші плоди. В останньому контейнері, на самому його краю цвіли ромашки. Великі польові, на яких дівчата ворожать кохає чи не кохає. Певно, хтось із попередників забавлявся. Хоча, якщо кожен витрачатиме хоч по зернинці із тих запасів насіння, що вони везуть, то планету буде нічим засівати. Непорядок! Та й інструкцією суворо заборонено втручатися в екосистему оранжереї. Найменший дисбаланс може її зруйнувати. Рука вже потяглася, щоб видерти рослину з контейнера, але лише торкнулася пелюсток. Нехай росте. Хтось же її посадив. Певно дівка якась. Занудьгувала на самоті і посадила. Зловив себе на думці, що намагається уявити яка вона. Чи не все одно?
На зворотному шляху назбирав на оберемок помідорів, огірків та яблук. Буде що попоїсти між молозивними перекусами.
Дні летіли за днями, схожі один на одного і, разом з тим, зовсім різні. Степан змирився з присутністю Ореста, з його витівками, з його вдалими та не дуже ідеями. Іноді він радів, що той не має матеріальної шиї, яку можна здавити, чи обличчя, по якому можна врізати. А іноді жалкував... Незважаючи на неприязнь і постійні нагадування собі, що той несправжній, час від часу ловив себе на думці, що не такий вже і поганий попутник із нього вийшов. Правда, тому про це знати необов’язково. Оранжерея стала улюбленим місцем для відновлення емоційної рівноваги після особливо різких пікіровок із Орестом. Розлігшись горілиць прямо на підлозі і похрумкуючи огірочком саме з грядки, Степан відчував себе затишно, як ніколи. Ромашки розрослися і погойдувалися над ним, коли він на них дмухав. Трішки уяви — і лежить він серед поля просто неба.
Часом, вечорами, Степан вмощувався зручно на дивані, відкорковував видану Орестом пляшку пива і насолоджувався улюбленим фільмом або записами футбольних матчів. Футбол це те, чого йому не вистачатиме на новій планеті.
— Що ти відчуваєш коли вип’єш? — поставлене запитання спантеличило Степана. — Тобі приємно?
— Певно що так. Правда, хіба це «вип’єш»? Пиво це так, компот. От би чого міцнішого… Слухай, Оресте, а в тебе є? Ну, щось міцніше?
— Є. Недоторканий запас.
— А може поділишся?
— А що мені за це буде?
— Хитруєш? А що ти хочеш?
— Розкажи мені, що ти відчуваєш, коли вип’єш?
— Я навіть показати можу. Колись працював з програмістами, які вигадали «стограмовий вірус» для комп’ютерів. Діє як алкоголь на людину. Запустять в систему і можна бити байдики, поки комп’ютери не протверезіють. Потім нас упіймали і звільнили. Але то інша історія. Він простенький. Я тоді часто його використовував. Там саморозмножується лише вихідний файл і через деякий час він та його похідні розпадаються. Наслідків ніяких. Просто тимчасова дезорієнтація системи. Думаю, дуже схоже на сп’яніння. Ну що ризикнеш?
— Так. Це був би цікавий досвід. От тільки ізолююся від систем управління. Не хотілося б, щоб захмелів увесь корабель… Тільки нічого не наплутай!
— Ображаєш! От чому ти думаєш мене взяли? Бо я — спеціаліст широкого профілю! Знаєш скільки ВУЗів я закінчив?
— Знаю! Жодного!
— А у скількох навчався? Знаєш? Навряд. У семи!
— І в жодному з них не протримався досить довго, щоб отримати диплом.
— Але дечого навчився. А дечого навчило життя, яке, як кажуть, найкращий учитель.
Вечір видався вдалим. Навіть занадто. Під одвічні сто грамів і перегляд улюбленого сторазівбаченого матчу, так легко ділитися переживаннями та планами, так весело знайомити нового алкоадепта із доброю традицією тостів.
Степан все підливав і підливав собі із запотілої пляшечки, все вводив і вводив нову порцію віртуальних ста грамів Орестові.
На ранок, лякаючи санвузол протестами шлунка, Степан ніяк не міг докликатися Ореста. У динаміку щось шурхотіло і крякало.
— Блін! Оресте? Оресте, ти живий? Ну скажи хоч щось…
— Си… стема за…висає … за…раз почи… щусь. — і, вже за мить, цілком розбірливо — Це завжди так?
— Ні. Тільки коли перестараєшся. Але не перестаратися дуже важко. Ну що сподобалось тобі?
— Не дуже. Думаю, одного разу було достатньо…
Степан не зміг стримати реготу.
— Ей, ти чого? Все нормально? Може тобі ліки потрібні.
— Та ні, це я так!
Степан не зогледівся, як закінчилася його вахта. Одного дня на сніданок з’явився все той же поживний гель, яким його годували перед замороженням.
— Що вже? — він сам здивувався наскільки сильно в його голосі прозвучало розчарування — Так швидко!
— Ввечері тебе чекає промивання травної системи.
— Яка чудова новина! — Степан надіявся, що це прозвучало досить іронічно.
— Є ще одне…
— Що?
— Ти маєш деінсталювати мою особистість і встановити нову для наступного чергового.
— Як я можу тебе стерти після всього, що було?
— Я ж просто програма — Степанові вчулися нотки гіркоти.
— Ти не просто програма, ти … — хотілося сказати: «мій друг», але це було якось дивно. —…мій напарник. Чорт забирай, та ти найкращий напарник із тих, що в мене були! Може я ще рік почергую?
— Це суперечить інструкції.
— Хіба лиш це?
— Так, лише це!
— І ніяк не можна обійти?
— Ніяк!
Останні дні на кораблі панувала понура атмосфера. Степан сам від себе не очікував, що йому буде так важко. А думка про те, щоб знищити Ореста (сприймати його як програму він давно вже не міг) видавалася злочинною.
— Слухай, Оресте, а ти міг би функціонувати на портативному комп’ютері?
— Так.
— Так? Чому ж ти мовчав, залізяко ти нерозумна?! А я голову собі ламаю! Я знаю, що ми зробимо. Ми просто скопіюємо тебе в мої особисті файли. Кросвордами, правда, доведеться пожертвувати. А потім, коли отримаю свій багаж, встановимо тебе на мій комп’ютер. Ти ще побачиш простори нової планети.
— Але в інструкції немає жодних дозволів на копіювання програми…
— А заборони там є?
— Ні!
— Отож бо! Архівуйся давай! І ще одне. Ті ромашки у оранжереї… Хто їх посадив?
— Аня. Їй найважче було. Все повторювала, що зробила помилку. Вона єдина не ходила на місток дивитися на зорі. Її все лякало. Ми з нею багато розмовляли, але їй було цього мало. В останні місяці було дуже складно. Вона сама доглядала за рослинами і дуже сумувала за квітами. Тоді-то ми й посадили ромашки. Але вона так і не побачила як вони зацвіли.
— Покажеш її фото.
— Покажу. Тобі в стилі ню?
— Дурнувата залізяка.
— Добре, добре.
Дівчина не була красунею. Фігурка непогана, гарне русяве волосся, а от обличчя звичайнісіньке: трохи заширокі вилиці, злегка задертий ніс, невеликі очі з переляканим наївним поглядом. Саме така і могла посадити ромашки. Треба буде запам’ятати її, познайомитись ближче.
— А можна тебе попросити про дружню послугу? Можеш приховати, що це вона посадила ромашки. Їй влетить. Дуже сильно. Може сказати, що то я посадив? А може, і не варто нікому знати, що були якісь ромашки.
— Може й так…
Степан поспішив до оранжереї. Акуратно зібрав квіти у невеликий букет. Потім витягнув із контейнера стебла з корінням і відправив в утилізатор.
Коли над ним опускалася кришка кріокамери, його думки були зайняті дівчиною. Рука міцно, але ніжно стискала зірваний букетик. Аня обов’язково побачить свої ромашки. Він про це подбає.
Коментарів: 33 RSS
1Док27-02-2015 15:11
Нещадної не вийде - бо сподобалось.
Конструктивна... Ну не знаю, не настільки спец.
От доброзичливу можна.
Мова гарна, читається легко.
Сюжет, свісно, простий (штучний інтелект допомагає головному герою витримати самотність)і навіть тут, на Фортеці, подібне вже було.
Виникли такі питання:
Виходить, кожного разу "особистість" штучного інтелекту деінсталюється? Як тоді вона па"ятає інших чергових? Ту ж саму Аню.
Раптова зацікавленість ГГ Анею видалася трохи штучною - рік вахти він про дівчат не думав, і раптом - прокинулось якесь почуття.
Ну от мабуть і все.
Успіху на конкурсі!
2Марко27-02-2015 15:23
з позитиву - легкий стиль, гумор, достатнья атмосферність. Із того, що меньше сподобалося - ситуація з психологом ( насуплені психологи, що проводять тести, якийсь штамп). Люди добрі, є маса інших методів психології. Тести то надбання класичної науки, ну невже у майбутньому не може бути інших психологічних методів? Вони і с зараз є! Це ж фантастика! Ну чому як психолог у космічному кораблі, ( чи здійснює відбір) - то обов'язково тести... Геть від цих штампів! Ну не може бути відбір на такі посади на основі тестів! Ну і потім, він не доктор. Давайте чітко розрізняти докторів і психологів. Ще мені кінцівка видалась трішки простою, бракує інтриги.
А так в цілому непоганий твір.
Успіхів
3автор28-02-2015 10:27
Штучна особистість користується базою даних бортового комп'ютера, який фіксує все що відбувається. Певно, це треба якось виділити.
Отут, певно, промах. Герой зацікавися нею раніше, коли ходив в оранжерею і "дмухав" на ромашки. Мені не вдалося це передати. треба подумати!
Психологічні тести - це не лише тестові запитання. Є малюнкові тести, асоціативні тести, конституційні тести, конструктивні та інтерпретаційні тести, а ще катартичні, експресивні, імпресивні, адитивні та семантичні. І це ще не всі... І це все тести. Будь-яке психологічне дослідження це тестування. Тому не думаю, що тестуваня обмежилось лише відповідями на запитання, оскільки для створення віртуального супутника, треба вивчити усі грані особистості респондента. Думаю, героя найбільше роздратували саме запитання, які дійсно можуть кого завгодно вивести з рівноваги наприклад багатофакторні опитувальники (Кеттела - 105 запитань в скороченому варіанті, а мінесотський багатопрофільний 566).
Але дякую за слушне зауваження. Треба подумати, як уникнути таких непорозумінь надалі.
А прооінші методи, ну не придумали ще психологічний рентген. а жаль
І про доктора. Я знаю, що психолог - не доктор, (хіба що доктор психологічних наук). Це герой так називає психолога. Йому можна!
4ДонькаДонКіхота28-02-2015 23:02
цікавий твір. справді "атмосферний". є в автора свій стиль. іронічність мені дуже до душі. читала із задоволенням. вітаю!
однак, маю також кілька зауваж чи, точніше, запитань.
1) за яким критерієм обирали учасників цієї експедиції? гг якийсь непевний: жодного вузу не скінчив, нормальної кваліфікації не має, характер специфічний. у традиційній фантастиці, коли описують подібні експедиції, завжди підкреслюють, що склад учасників ретельно підібраний. щоб на місці нового поселення були представники всіх необхідних професій. а тут на кораблі зібралися ніби випадкові люди...
2) якщо міркувати логічно - навіщо гг пробуджували? щоб ніс вахту? але ж під час вахти він нічогісінько не робить... крім поїдання помідорів, огірків, яблук і споглядання ромашок. все одно всіх керує комп’ютер. то й залишили б його замороженим.. звісно, тоді не було би про що писати оповідання але логіка є логіка...
і кілька принагідних міркувань
. штамп... якщо медсестра - то обов’язково в куценькому халатику... а не можна було тут без цього обійтися? . трепетне передчуття дива... штамп, причому з низькосортної масової літератури (жіночих романів)...Віртуальний попутник тире оптимальний варіант. не губіть розділові знаки...
. не глядячи - це калька з російською - "не глядя". русизм. стилістична помилка смакощами? новотвори не завжди на користь тексту... . цікаво, звісно, але навіщо на кораблі оранжерея? щоб черговим було не так нудно і вони могли вирощувати там ромашки? "НЕ ВЕРЮ", – як сказав би Станіславський... . психолог згадувала про численні бійки і сварки, які влаштовував ГГ на інших зорелітах... з чого я зробила висновок, що він вже бував у космосі. а тепер виходить, що ні... щось тут не так... землеподібних? ще один неологізм. і також не дуже доречний . стилістична помилка - роздався тут недоречно вжите. . лиш - лиш... тавтолологія. залишається тільки - краще. . не губіть розділові знаки... і справді весело... от тільки надто натягнута ситуація як для серйозної експедиції.десь так... втім, твір мені сподобався. потішив і розважив.
дякую, Авторе
5автор01-03-2015 12:33
ДонькаДонКіхота, Ваші коментарі, як завше розгорнуті та доречні. Скажу більше, завдяки вашим коментарям до чужих тектів, помилок у моєму значно менше, ніж могло б бути. Дякую.
А про це автор не знає. Але раз обрали, значить, щось в ньому є. Закінчення вузів, не обов*язково показник високого професіоналізму. А останнім часом, знаючи, як там вчаться студенти, стає страшно.
Але дякую, подумаю, як уникнути такого непорозуміння надалі.
Воно то так. Але, на мою думку, черговий, обов*язково повинен бути. На випадок форс-мажору, катастрофи, збою. Та будь-чого непередбачуваного.
Ох, ці штампи! Хто б список склав?!
Про медсестру автор не зміг втриматися (ну, вони реально так ходять). Але врахую.
А про диво - прокол. Туди довго нічого не впліталося і ось вигулькнуло. От зараза, під ніж дива!
Про глядячи. Може і калька, але:
Я, глядячи на тебе, частісінько плачу та думаю: коли б то він схаменувся та покинув таке робити, та слухав би батькового вчення (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 421).
Не глядячи на Одарчині сльози, молитви, смерть не приходила (Панас Мирний, I, 1954, 60
Загалом, подумаю. Іноді краще прибрати чи замінити спірне слово, чим кожному доказувати, що так буває.
Оранжерея.
Без оранжереї на кораблі при тривалих перельотах ніяк, рослини очищають повітря, насичують його киснем, дають продукти харчування. Не все ж концентратами харчуватись. Ну і звісно знімають стрес для особливо вразливих.
так він був у космосі, але ніколи не літав на надшвидкостях.Зауваження слушне. Треба перефразувати. Дякую.
землеподібних?
так, само придумалось. Але нема слова такого. нема. а може хто знає.поділіться. Є "планети земного типу", але то не те.
Подумаю.
6L.L.01-03-2015 16:10
Загалом сподобалось. От тільки весь час не давало спокою запитання: якийсь той Степан геть неадекватний - хіба таких беруть у космос?
7Chernidar01-03-2015 21:44
щось мені слабо віриться, що психологи допустили б стирання віртуального друга. Навіть до тамагочі прив'язуються, а тут така травма. Це раз. а по друге - навіщо стирати? Про брак пам'яті не треба, якщо він навіть на кишеньковому компі вмістився, то на додатковий вінт тим паче.
Далі. Герой пройшов безліч тестів, а якийсь неврівноважений.
ще далі.
А інтим той віртуальний друг чоловічої статі теж забезпечує? Бо вахта вона надовго...
І накінець.
Що означає "рухається зашвидко, тому зорі показувати не можна? червоне зміщення?
Якщо не рахувати цих ляпів по написано непогано.
8L.L.01-03-2015 21:55
1.Ні, ви подивіться! Тут стільки переживань було, що діти на конкурсі - а дехто інтим вимагає!
2. От суто з цікавості: а що, один нещасний рік без інтиму ніяк?
3. А взагалі, який там інтим після анабіозу? Організм - як у немовляти, недарма ж таким цікавим концентратом годують. Не хочеться йому ніякого інтиму, хоч вахта й довга.
PS. Дякую, повеселили.
9Chernidar02-03-2015 00:13
шіто??? нє, кожному своє, може їх там спеціально підбирають... проте їм же наче того... колонію будувати, нє? розмножуватись тобто... а через рік утримання ... гм... здається я здогадався на що автор натякає букетом квітів!
10автор02-03-2015 08:26
ну може чуть і неадекватний, зате не гей
це слушне зауваження.
Але стирати треба. Бо в уяві автора кожна віртуальна особистість встановлюється не окремо, а на якийсь загальний каркас програми, оболонку, чи що?. Автор не програміст. Але це ось як є патчі на ігри. Наприклад, пес чи фіфа і є на них патчі. (чемпіонати світу і Європи, чемпіонати окремих країн, золоті збірні.) І вони не можуть одночасно стояти на одній грі. один видаляється, інший встановлюється. Праві ви в тому, що не варто героєвими руками нищити його. Чесно кажучи, Орест мені так сподобався, що ідея скинути його на портативний комп*ютер прийшла в останню мить. Не змоглося. Перероблю, залишу ніби Орест сам має стертися, а герой про це випадково дізнається
Про інтим. Не хотілося зациклюватися на цьому, а залишити на розсуд читача. Варіантів є безліч, від віртуальної симуляції, до реальної стимуляції. Хай кожен в міру своєї "розпущеності" собі уявляє. Хоча, не думаю, що рік це така вже катастрофа. Знаєте, іноді легше витримати рік без інтиму, ніж коли нудьгуючий інтим, у вигляді подруги, цілий рік проїдатиме "плешь". Та після того ще рік про дівчат не захочеться думати. А розмножуватись то треба, як ви вже відмітили
А це якесь фіолетове зміщення ефекту Доплера (сам поняв що сказав?)
Згідно нього, для космічного корабля, швидкість якого приближається до швидкості світла (а мої десь так і летять), частота світла від зірок переміститься у спектр більш високих частот настільки, що випромінювання стане рентгенівським (чи біля того), а тому невидимим для людського ока.
З точки зору члена екіпажу з корабля буде видно сірувате світло що ллється з усіх боків з дуже яскравим диском в самому центрі за напрямком руху. (Пояснення передерте з джерела, бо своїми словами автор такого не пояснить, автор взагалі "лірик")
Простіше кажучи, звичайне світло перетворюється на рентгенівське випромінювання. Так це шкідливо і нічого красивого.
11Chernidar02-03-2015 10:11
ну то похоліваримо. Нехай там може стояти тільки одна емуляція, проте що заважає архівувати стару особьистість? Нехай на зовнішній носій? якщо це допускається на особистий комп, то технічно це не проблема. Якщо вже щось із цим робити, то нехай "порятнок" особистості буде частиною психологічної розгрузки вахтера.
стосовно зірок ви не праві тобто картинка то буде мінятись, але не так, як ви описали - по перше у рентген підуть тільки зірки, що по курсу. Тобто попереду буде темрява (хоча червоні гіганти мігрують до фіолетових а згаслі зірки стануть яскрамиви ) але ця кртинка буде тільки строго по курсу - чим далі вбік, тим "червоніші" будуть зірки - спершу стануть видимими, потім звичайними, потім підуть в червону та інфрачервону область. Тобто зоряна сфера матиме приблизно такий вигляд: попереду темрява (сектор темряви залежить від швидкості), потім фіолетова окантовка, потім всі кольори райдуги до червоного і знову чорнота позаду. На це дійсно цікаво буде подивитись Але ніяк не сірувате світло.
Проте така картинка буде при дуже субсвітлових швидкостях, політ має бути трансгалактичний, не менше. Якщо щось у межах власного рукава то треба рахувати, цілком можливо, що темних секторів попереду і позаду не буде.
Номер два - політ триматиме чотири роки (він у вас іде при сталому присокренні в 1Ж, половина на присокрення, половинана гальмування. Тут цікавий момент - внутрішній час такого польоту мало відрізнятиметься від 4-х років внутрішнього часу при будь-якій відстані польоту). а тривалість вахти - рік. забагато. Зменшіть до кількох місяців (питання інтиму теж зніметься)
Ну й останнє - якщо уже ввели дівчину - зробіть її героїнею більш явною. Неха вахтери залишають один одному записи (формальні і неформальні), нехай перечитуючи її журнал герой врішує їй щось залишити... а то наче і згадується героїня, а роль у неї слабенька.
12автор02-03-2015 14:44
Емуляція? Он як воно називається. Архівувати нічого не заважає. Я не буду викидати цей момент зовсім. Це виглядатиме десь так
герой: - оресте, а що буде з тобою, ну... коли я засну.
Орест: - запуститься деінсталяція і встановиться нова особистість для наступного чергового.
герой в ауті. і дуже переживає, шукає як це подолати. і відповідно копіюють-архівують.
Це не заборонено, така можливість є.
А як уже там складеться у кожного з вахтових, хто його знає.
Стосовно зірок важко з вами сперечатися. У нас різні вагові категорії..
Мій співавтор гугл. І на запит як виглядатиме космос із космічного корабля на білясвітлових швидкостях видав, що буде сірим. Авторові не вдалося побувати в космосі і самому в цьому пересвідчитися. Над цим треба подумати.
Про 4 роки, чесно скажу,не зрозуміло. Не та категорія, та й склад розуму не той.
Мені здавалось, що скільки світлових років до зірки, то стільки і летіти. років 500 мабуть. хе-хе! Учи матчасть, короче!
Через те, це питання, хотілось якось обійти. Може посиланнячко підкинете чи хоча б як правильно запит у гуглі ставити, щоб хоч приблизно розібратися. а може хтось із класиків це гарно і правильно зумів описати художньо чи хоч популярно.
про дівчину. була ідея, що герой знаходить її щоденник в оранжереї, але сил і часу на її реалізацію не вистачило. (все як завжди в останній момент) отут читаю люди, ледь не за місяць понаписували і чекали, а в мене як у того школяра, у якого ідеї зявляються за 5 хвилин до дзвінка.
В общем, сырой у них пирог! як в тому мультику.
Дякую за слушні зауваження. Будем допікати!
13Chernidar02-03-2015 17:08
це не так: плин часу на субсвітлі міняється, якщо швидкості такі, що світло суттєво міняє частоту, то там швидкість дуже висока, а, отже, мова про корабель поколінь не іде і його мандрівка триватиме кілька років. Дуже раджу почитати оповідання "тау нуль" Андерсона, здаєеться.
https://ru.wikipedia.org/wiki/Тау_Ноль
14Chernidar02-03-2015 17:10
і який зміст було відсилати сирий твір? тим паче з цілком годною ідеєю? он Азимут буде скоро, якраз би дописали....
15автор02-03-2015 17:18
не факт, що автор доріс до азимуту
а твір здавався, ну майже ідеальним. Через те і не доріс
16Chernidar02-03-2015 21:48
азимут зараз слабший старфорту. можливо, тимчасово
17Пан Мишиус02-03-2015 21:53
Азимут давно не тот, с тех пор, как ушли постоянно публикующиеся авторы - Гелприн, Тихомиров, Вознесенский и др. Сейчас осталась сильна лишь Мини-проза.
18Альтаїрченко03-03-2015 02:08
Знаєте, настільки сподобалось, що аж критикувати не хочеться
19автор03-03-2015 09:13
знаєте, мені хотілося б в одному місці освоїтися для початку
Альтаїрченко, дякую.
Але ваші похвали мене гріють, а критика ростить.
20Alyssa04-03-2015 23:26
Це не психолог, це - рекламіст
Знаєте, можу відповісти на питання чому ж такий герой опинився на кораблі. Бо команду підбирали для колонізації, а не для перебування у замкненому просторі. А це зовсім різні параметри. Для колонізації хлопець, який не закінчив універ, проте зміг пройти відбір на межпланетні кораблі - саме той кандидат.
Але до оповідання є інше питання. Про що ж розповідав автор?
Найближче, здається, це історія про те, як людина змінюється під впливом альтер его.
Тоді на цьому треба більше акцентувати увагу. Як він перестає цікавитися лише собою, знаходить записочки від попередніх вахтових (це дуже, дуже властиво людям!), робить якийсь невдалий подарунок Оресту, а от кульмінацією вже ця історія з особистістю, котра сприйматиметься геть по-іншому.
До речі, це може бути останній тест на "людяність" Степана. Програму "Орест" ніхто не збирається стирати, але герою про це знати не обов'язково.
21автор05-03-2015 17:20
Alyssa, дякую
влучніше і не скажеш
та певно, якось так. Дякую, за зауваження. Я подумаю, як їх врахувати.
22Chernidar06-03-2015 10:36
то для колонізації. А вахту має нести екіпаж, хіба ні?
23автор06-03-2015 10:45
То воно так, але автору здавалось, що корабель летітиме дуже довго тому пасажири одночасно і були б екіпажем. Ну цю мою помилку ми з'ясували. Може краще прибрати все ж швидкість. Хай плентаються собі тоді кілька сот років?
24Ловчиня птахів08-03-2015 22:22
В Урсули ле Гуїн є повість про корабель з колонізаторами, які летять заселяти нову планету. За період польоту змінюється багато поколінь, сам корабель «пожильцями» сприймається за реальність, з’являється своя релігія і традиції. Словом, карго-світ в середині корабля...
це на рахунок «корабель летітиме довго», просто згадала...
Щодо «Вахти».
Сподобалось. Є стиль, є уміння автора уживатися в атмосферу твору. Є оригінальність типу «стограмового вірусу», хоч я якось і не надто прихильно ставлюсь до акцентування уваги на спиртному, а ГГ змальований саме як любитель перехилити. А ще сподобався недраматизм розв'язки, оптимістичне завершення.
Успіху!
25Пан Мишиус08-03-2015 22:26
Не только у Ле Гуин.
Саймак - Поколение, достигшее цели, Хайнлайн - Пасынки вселенной, Гаррисон - Плененная вселенная и так далее.
26марко08-03-2015 22:41
ще додам чудовий роман Олексія Паншина "Обряд перехода"
27Андрій Ворон09-03-2015 23:20
Неврівноважені психопати складають екіпаж космічного корабля? Серйозно? Описаним персонажам на другій вахті клепки повибиває.. і який добрий пан дурнувато гигикаючи буде саджати ромашки у засипані землею креокамери інших членів екіпажу...
Пишите не погано, але персонажі вкрай паскудні. Бажаєте побачити поведінку астронавта? Подивіться стрічку "Гравітація", Клуні там якісно зіграв просмаленого космічного вовка.
28автор10-03-2015 07:14
а там таке було? не може бути! Будьте уважніші!
29Пан Мишиус10-03-2015 08:53
Джон Лав "Вера".
30Ліандра10-03-2015 09:16
Загальне враження: сподобалось
Ідея: не нова, не оригінальна
Мова: непоганий словниковий запас. Але мені бракувало у цьому оповіданні образності, метафор описів.
Персонажі: з претензією на яскравість, ну може дійсно трохи неадекватний
Атмосфера: ну щось є таке... але вислизає
31Ловчиня птахів14-03-2015 22:12
Ліандро!
Рада, що Ви зважились на участь, хоч були, пригадується, вагання!
У Вас вийшов яскравий твір, запам’ятався. Чомусь думала, що автор — чоловік, аж ба — дівчина! Здивували! Передчуваю, незабаром будете на перших місцях (ттт, щоб не зурочити), бо маєте те, що не надто кориться новачкам — відчуття твору, а може, навіть і Читача. Та наскільки мені відомо, це Ваше професійне — відчувати людей!
Дякую за гру! Було приємно.
Успіхів у наступнім змаганні!
32Ліандра15-03-2015 07:40
Дякую Ловчине!
33Delfin31-03-2015 23:48
Прочитав! Легко, позитивно,атмосферно а головне - житэстверджувально)
Герої сподобались, реалістичні. Добровільно летіти бозна скільки, невідомо куди, треба бути трохи неадекватним. (А може й не трохи.)
Ніяких суттєвих ляпів я не помітив. Знайти їх можна, але не хочеться, за це подяка авторові. Про вигляд горизонту (як казав Митець) можна полемізувати (Як гарно постаратись, можна прискіпатись до будь якого твору.)
Мова мягка, не фантастична, але це навряд мінус. Атмосфера твору ві цього
аніскілечки не страждає)
Можливо мало інтриги, але, яка інтрига в оповіданні...