Енергетичний кийок блимав, підіймаючись і опускаючись. В кімнаті смерділо сирим м’ясом та кров’ю, наче на бійні. Дихання зі свистом виривалося з впалих грудей чоловіка з кийком. Спостерігаючи за цим, його керівник занепокоївся.
– Руї, годі, – звелів він, гидливо кривлячись. Підлеглий не відповів, продовжуючи розправу.
– Я сказав годі! – підвищив голос керівник. – Ти його вб’єш. Спинися!
Він схопив ката за худу руку, легко її викрутив і виштовхав його за двері. Прикутий до крісла чоловік безсило відкинув голову, спльовуючи кров. Гаса, наймолодшого з катів, знудило прямо на підлогу.
У коридорі керівник відпустив Руї. Той посунув на нього, стиснувши кулаки, але вчасно похопився.
– Що в біса на тебе найшло, Руї? – обурився керівник, пильно вдивляючись в тхоряче обличчя підлеглого, обрамлене брудно-рудими баками. – Ти ж професіонал! Від мерця інформацію не отримаєш.
– Набридло мені з ними панькатися, Дон! – Руї зазирнув керівнику у глибокі сині вічі. – Самовпевнені такі, дивляться на нас згори вниз. Вважають, начебто вони щось більше, ніж купа м’яса, кісток та лайна. Ненавиджу їх! Всіх цих недолюдків ненавиджу. Була б моя воля, розірвав би на шматки всіх до одного!
Привабливе обличчя Дона скривилося від огиди.
– Ти ж сам місцевий, – нагадав він. – Як можна так свій народ зневажати?
– В тому й справа, – підлеглий криво посміхнувся, дивлячись на нього знизу вгору. – Я й себе через це ненавиджу. Свою вимову, походження, освіту. Відчуття, наче в моїх венах пульсує розпечена лава. Вам, з Авторії, цього не збагнути, бо ви справжні люди, а не знахабніла худоба!
– Так, годі! – керівник обірвав його. – Від сьогодні ти з нами не працюєш. Переводжу тебе у відділ Жу, будеш рядових допитувати. Там, якщо хтось й помре дочасно, то не так шкода.
– Ти не посмієш! – сполошився Руї. – Послухай, я визнаю, що перегнув, але це не привід мене виганяти. Я виправлюся…
– От і доведи це, працюючи з Жу, – Дон обернувся до нього спиною, даючи зрозуміти, що розмову завершено. – Як гарно себе проявиш, то швидко повернешся. А як ні… Допитувати рядових далеко не найгірше направлення. На передовій завжди бійців не вистачає.
Двері зачинилися, зоставивши Руї на самоті. Вилаявшись, він стягнув залиту кров’ю поліетиленову накидку і жбурнув її в урну. Раніше кати носили шкіряні фартухи. Кров у них в’їдалася, зостаючись там навіки. Вони передавалися з покоління в покоління, від батька до сина, від тестя до зятя. Але зараз інші часи і нікого не цікавить історія. Єдине призначення одноразових накидок: не забруднити кров’ю форму.
Проходячи повз кабінет командира частини, Руї мимохідь спинився, почувши його стурбований голос:
– Послухайте, я все розумію, але мені потрібно більше інформації. Коли саме прибуде підкріплення, як надовго затримається, скільки бійців та яку техніку очікувати? Ви просите мене підготуватися до зустрічі, але не кажете кого саме. Я ж не можу прийняти кота в мішку!
– Це секретна інформація, – Руї впізнав скрипучий голос старшого зв’язківця. – Розголошувати її заздалегідь надто небезпечно, адже від неї залежить доля всієї війни. Просто будьте наготові. Це все, що я можу вам сказати. І все, що я знаю, якщо на те пішло.
Руї скептично гмикнув, простуючи коридором. Авжеж, ніхто нічого не знає. На прибуття підкріплення очікують вже другий місяць, навіть заздалегідь відвели окрему казарму, змусивши потіснитися власних солдатів. Але що це за підкріплення і коли його очікувати ніхто не відав. Схоже, навіть на найвищому рівні діяли наосліп.
У номері єдиного в містечку офіційного готелю Руї зустрівся з Ежо. Не гаючи час на порожні балачки, вони одразу взялися за справу.
– То як щодо підкріплення? – запитав Ежо, невисокий лисуватий чоловічок зі зморшкуватим обличчям. – Нічого нового не дізнався?
– Тільки те, що ніхто нічого не знає, – розвів руками кат. – Я навіть не певен, що воно взагалі прибуде.
– Тобто? – розгубився зв’язковий.
– Для нього відвели казарму, але не облаштували її ліжками, не запасли провізію чи змінну форму, – пояснив Руї. – Це все дуже схоже на дезу. Начебто, авторійці зі шкіри пнуться, аби переконати всіх, що підкріплення прийде саме сюди, тоді як насправді воно з’явиться геть в іншому місці.
– І навіщо їм це? – не зрозумів Ежо.
– Щоб завдати раптового удару, який переломить хід війни, – відповів кат. – Зломить оборону Лібертанії і відкриє авторійським військам шлях на столицю.
Чоловічок невесело розсміявся.
– Цього не станеться, – запевнив він. – Наші дрони фіксують всі переміщення авторійців, тож їм не вдасться провернути несподіваний маневр.
– Не верзи дурню! – розсердився Руї. – Дрони це дорогі іграшки, які неважко обманути. Дрібка магнітного пилу в повітрі перетворює їх на металобрухт. Та й взагалі: якщо вони такі гарні розвідники для чого тоді ми потрібні?
– В будь-якому разі не можна діяти, опираючись лише на твої припущення, – заявив Ежо. – Потрібні факти, бажано задокументовані. Тепер щодо Лю…
– Мене відсторонили, – нагадав кат. – Віднині я допитуватиму рядових.
– Ти маєш повернути попереднє положення, – звелів чоловічок. – Зараз нагляд за Лю є твоїм першочерговим завданням.
– З якого дива? – насторожився Руї.
– Не маю права відповідати, – відказав Ежо. Кат розлючено скреготнув зубами.
– Ти зі мною в ці ігри не грай! Я не в настрої, – випалив він. – Якщо хочеш, щоб я діяв відповідно, надай мені всю необхідну інформацію.
– Добре, – чоловічок понурився. – Він бачив мапу.
– Яку ще мапу? – напружився Руї.
– Інтерактивну, у Генштабі, – пояснив Ежо. – Ту, де вказано всі позиції та переміщення лібертанійських військ. Сам розумієш, що буде, якщо ця інформація потрапить до твоїх колег.
– Це я чудово розумію, – скривився кат. – Що мені зовсім не ясно, то це як така інформація потрапила до фронтовика. Ви там взагалі по інший бік фронту подуріли? Давно в котлах не опинялися?
– Годі тобі, – відказав чоловічок. – Він приїздив у Штаб з доповіддю, випадково зазирнув не до того кабінету. Міг побачити мапу…
– То міг побачити чи побачив? – в’їдливо перепитав Руї. Ежо розлючено зиркнув на нього:
– Ти справді ризикнеш це перевірити?
Кат промовчав. Звісно, вони не могли дозволити собі і найменший ризик. Навіть якщо полонений не пам’ятає розміщення військ, але бачив мапу, телепень витягне її з його голови. Добре, що до наступного візиту читців думок зоставалося вдосталь часу, аби щось вдіяти.
– Є дозвіл на ліквідацію? – облизавши пересохлі губи, поцікавився Руї. Чоловічок похитав головою:
– Поки що ні.
Шпигун вилаявся.
– І як тоді вони пропонують мені його заткнути? – обурився він. – Лю міцний чолов’яга, але рано чи пізно розколюються всі. А навіть якщо він витримає катування, від телепня нічого не приховаєш. Мені потрібен дозвіл.
– Ти маєш розуміти, що їм в Лібертанії нелегко віддати такий наказ, – спробував виправдати керівництво Ежо. – Дати дозвіл на вбивство свого, героя, що проливав кров за Вітчизну, не кожному до снаги.
– А вбити свого що, кожному? – в смарагдових очах Руї блиснули сльози. – Я ж теж жива людина, а не бісів робот! Поки всі обурюються жахіттями війни, я змушений їх чинити. Та мене навіть Дон з Гасом садистом вважають! Тому, будь ласка, поясни керівництву, що я на межі і, якщо вони не хочуть, щоб я зірвався та накоїв дурниць, нехай вирішують швидше.
– Зрозумів. Так і скажу. Слово-в-слово, присягаюся, – запевнив зв’язковий, примирливо піднявши руки. – Не нервуй. Вітчизна цінує твою службу.
– Знаєш, коли снайпер чи танкіст повертається додому, його нагороджують, – задумливо промовив кат. – Медаллю чи орденом, неважливо. Називають героєм, дякують при зустрічі, іноді навіть в політику запрошують. А коли повернуся я, то мені зроблять пластику, призначать пенсію і відправлять в якусь глушину, аби зайвий раз не згадувати. Бо про наші з тобою діяння з трибуни говорити не прийнято і паради влаштовують не в нашу честь. І це я ще найкращий варіант озвучив. Цілком можливо, що мене таки викриє Дон або взагалі свої підстрелять.
– Ти знав на що погоджувався, – заперечив Ежо. Руї похитав головою:
– І гадки не мав. Та це вже неважливо. Я спробую повернутися до Лю, а ти не гай часу і отримай для мене дозвіл.
– Ти вже знаєш як це зробиш? – стурбовано поцікавився чоловічок.
– Імпровізуватиму, – відказав кат, виходячи.
– Ще раз хочу запевнити, що для мене велика честь працювати з вами, – Жу дріботів поряд, ледь не підскакуючи від захвату і нагадуючи Руї грайливе щеня. – Сподіваюся, ми вас не розчаруємо.
– Як і я вас, – відказав рудий, простуючи у підвал, де тримали рядових полонених. – То хто наш затриманий?
– Диверсант. Радше за все, – Жу пам’ятав написане до останнього слова, але все одно підглядав у планшет. Ця звичка коштувала йому підвищення, виставляючи в дурному світлі перед керівництвом. – На камуфляжі жодних нашивок чи розпізнавальних знаків.
– То може це черговий ополченець? – скривився Руї. – Пам’ятаєш як наші обстріляли вантажівку, а потім виявилося, що там свої були?
– Ну, цей точно не свій, – запевнив Жу. – Я до війни у Горах підробляв, на кордоні з Пшеславом, і то там таких говірок не чув. Знали б ви, які тамтешні вергуни смачні, пальчики оближеш! Вибачте, відволікся. Але ні, цей хлопчина явно звідкілясь із Західної Лібертанії, ручаюся.
– Добре, – не став сперечатися Руї. – То як його взяли?
– Їх четверо було, – взявся розповідати Жу. – Радше за все частина більшої групи, знищеної в іншому районі. Зупинилися в однієї старої, та їх пожаліла і прийняла, сховавши від наших патрулів та жандармів.
– Відчайдушна стара, – гмикнув шпигун. – Гадаєш, вони підтрахували бабусю з вдячності?
– Побійтеся Бога, їй 94! – обурився Жу. – Як би там не було, якось всі п’ятеро сіли дивитися телевізор, а там саме новини йшли. Авторійські. А ви ж знаєте, як в них про Лібертанію відгукуються. Тож, один з диверсантів не витримав і ногою розбив телевізор. Стара страшенно розсердилася і наступного дня заявила на них в жандармерію. Синім мундирам не надто до вподоби лізти під кулі, тож вони передали справу нам. Операція минула… не дуже успішно. Четверо наших вбито, тринадцять поранено. З них двох застрелили, один втік, а одного ось взяли.
– Втікача оголосили в розшук? – діловито поцікавився Руї. Жу скрушно похитав головою:
– Так, але чи є сенс? Молодий, коротко підстрижений, одягнутий в камуфляж. Здається, білявий, можливо, середнього зросту. Я перед роботою таких щодня з півдесятка зустрічаю. Доки не пограбує якусь крамницю чи заправку, ми його не знайдемо.
– Гаразд, не забивай цим голову, – порадив йому шпигун, спиняючись біля брудних залізних дверей. – Не твоя турбота.
– І ще одне, – Жу зам’явся. – Стара просить новий телевізор за поміч у виявленні диверсантів. Видати їй з наших запасів?
– За одного незрозуміло кого? – обурився шпигун. – Ще чого! Хай подякує, що її не арештували за співучасть. Вручи бабці трофейний кип’ятильник і жени під три чорти. Я заходжу?
– Добре, – Жу поспішно дістав ключ. – Вам асистувати?
– Поки що спостерігай разом зі своїми хлопцями, – звелів Руї, заходячи всередину. – Набирайтеся досвіду.
Після успішного допиту Дон не лише люб’язно прийняв Руї назад, а й запросив до себе за стіл в їдальні. Жу явно були не до вподоби подібні тасування співробітників, та що він міг вдіяти? Й так пощастило, що лаври за впійманого диверсанта його відділу дістануться.
Дон підвівся і, діставши гаманець, почав відраховувати гроші. Шпигун помітив зелену пляму на синій тисячній купюрі. Він спробував заплатити й собі, але керівник спинив його:
– Сьогодні я пригощаю. Ти ж не проти?
Простуючи вулицею, юнак смачно плюнув на порепаний асфальт. Дон це побачив і страшенно обурився.
– Спинися! Негайно! – гукнув він хлопчині вслід. – Гей, приведіть його до мене! – звелів він військовому патрулю, що саме нагодився неподалік. Впізнавши офіцерів, солдати поспішили виконати наказ.
– Що? – юнак був не те щоб п’яний, але, скажімо так напідпитку, тож не одразу збагнув у яку халепу втрапив. – Що вам від мене треба?
– Недолюдок. Як я й думав, – зневажливо відзначив Дон. – Ти чому вулицю забруднюєш, мерзото?
– Я… я більше не буду, – винувато проказав молодик і миттю перекреслив собі шлях до порятунку наступною фразою: – А в чому взагалі справа?
Руї закотив очі. За роки під прикриттям він звик до людських зла та жорстокості, але дурість продовжувала дивувати його щодня.
– То ти не розумієш? – Дон зазирнув жертві у вічі, змусивши відвести погляд. – Гадки не маєш в чому провинився? Вулиці рідного міста це вкрита асфальтом земля, що тебе породила. Фактично, це все одно, що в рідну мати плюнути. Це ти розумієш?
– Розумію, – невпевнено пробурмотів юнак. Дон недовірливо гмикнув.
– Щось я сильно сумніваюся. Хтось з вас знає цього покидька? – поцікавився він у солдатів. Один з них несміливо, по-школярськи підняв руку.
– Це мій сусіда, – проказав він з напрочуд сильним лібертанійським акцентом, часто плутаючи і заміняючи слова. – За три двори… подвір’я живе.
– Мати у нього є? – діловито поцікавився Дон. Руї пополотнів.
– Не гай часу на цю дрібноту, – спробував він вмовити колегу. – Прибережи свій запал та фантазію для ворожих генералів.
– Це важливіше, ніж командирів допитувати, – відказав Дон. – Якщо ви, недолюдки, прагнете приєднатися до Авторії, то я зроблю вас гідними. Ми не задля того стільки крові пролили, щоб пустити до себе орди брудного бидла. Я перетворю вас на гідних людей. Ти! – він обернувся до солдата, що аж відсахнувся з переляку. – Негайно приведи сюди його матір! Швидше!
– Добре! Вона тут, недалечко живе. Всього за три двори… – запевнив вояк, зникаючи за рогом. Протверезілий юнак збліднув.
– Що ви задумали? – стурбовано запитав він. Дон не вдостоїв його відповіді.
Менш ніж за десять хвилин повернувся солдат з матір’ю затриманого. Літня жінка з довгим скуйовдженим сивим волоссям прибігла у нічній сорочці, лише взувши чоботи та накинувши зверху ватник й пухову хустку. Сльози текли по її зморшкуватим щокам і, побачивши Дона та Руї, вона схопилася за серце.
– Відпустіть його, благаю! – заволала жінка. – Він ще молодий та дурний. Не відає, що чинить.
– На коліна її! – звелів Дон. Солдати зі скам’янілими обличчями мовчки підкорилися. Жінка скрикнула, опустившись на холодний асфальт.
– Щоб зрозуміти яке неподобство ти вчинив, повтори його буквальніше, – майже приязно промовив Дон, поклавши руку оторопілому затриманому на плече. – Плюнь у свою матір і ви обидва вільні.
– Дон, це занадто… – пробурмотів Руї, але вчасно схаменувся. За легендою, він садист, що не знає жалю, тож яке йому діло до цих двох? Натягнувши на обличчя звичну кровожерливу гримасу, шпигун мовчки спостерігав, чекаючи розв’язки.
– Я не буду, – рішуче заперечив юнак. Розлючений Дон зацідив йому ляпас.
– Не будеш? А якщо так? – він вихопив пістолет і приставив жінці до скроні. Вона злякано скрикнула, юнак подався до них, але його стримали солдати.
– Дозволь повідати тобі, що станеться, якщо ти відмовишся, – гарне обличчя і ввічливість Дона настільки контрастували з його вчинками, що він нагадував самого диявола, який навідався на землю. – Вона помре швидко, а от ти пошкодуєш, що взагалі народився на світ. Твоя агонія триватиме годинами, днями, тижнями. Зваж на це і подумай ще раз, як тобі вчинити. Вибір за тобою.
– Плюнь, синку, – схлипуючи, попросила жінка. – Всього раз.
– Краще плюнь, – підтримав її Руї, прикидаючись байдужим.
Крапля слини впала на неприкрите хусткою помережане зморшками чоло.
– А найгірше у всьому цьому те, що у якомусь своєму збоченому сенсі Дон все ж правий, – пробурмотів шпигун, сидячи на ліжку в готельному номері. – Плювати на вулицях це огидно.
– До речі, чув про чергове зіткнення на фронті? – змінив тему Ежо. – Під час обміну полоненими авторійці відкрили вогонь і повбивали не тільки наших, а й власних солдатів. От звірі!
– Не бачу в цьому нічого звірячого, – відказав Руї, з хрустом потягнувшись. – Звичайна військова тактика. Авторійців більше, тож вони можуть дозволити собі жертвувати бійцями. Замість того, щоб обурюватися, вам краще перестати потрапляти на цей гачок.
– Нам, – виправив його чоловічок. Шпигун нерозуміюче зиркнув на співбесідника:
– Що?
– «Нам», а не «вам» – пояснив Ежо. – Ти сказав «вам», наче сам не лібертанієць.
– Я надто довго був Руї, – пояснив спохмурнілий кат. – Іржа в’їлася в душу, наче кров у шкіряний фартух. Та годі про це, як справи з дозволом?
Зв’язковий винувато понурився:
– Ще й досі не отримали.
Шпигун розлючено вдарив кулаком по ліжку.
– Й довго вони кота за хвіст тягтимуть? – обурився він. – Лю вічно не мовчатиме. В нас обмаль часу.
– Гадаю, вони не насміляться прийняти настільки серйозне рішення до виборів, – припустив Ежо. Руї здивовано зиркнув на нього:
– Хіба вже не минули?
– То були місцеві.
– Яким боком вибори взагалі впливають на наше керівництво? – здивувався шпигун. – Хіба розвідка не повністю автономна?
– Не будь наївним, – чоловічок втомлено посміхнувся. – У Лібертанії вибори впливають на все. Я мрію дожити до тих часів, коли наші співвітчизники перестануть дивуватися, що звинувачений у хабарництві політик, потрапивши до парламенту, бере хабарі замість виконання передвиборних обіцянок.
– А знаєш, що я думаю? – Руї підхопився на ноги. – Вони навмисне затягують з відповіддю, щоб не брати на себе відповідальність. Бо нам все одно його вбити доведеться, а без дозволу керівництва воно начебто й чистеньким зостанеться. А там й від нас можна відхреститися, оголосивши зрадниками. Що ти на це скажеш?
– Що в тебе параноя почалася, – відказав Ежо. – Та, якщо хочеш, переклади всю відповідальність на мене. Адже я твоє єдине джерело зв’язку з Лібертанією і ти не в змозі оскаржити мої накази.
– От тільки вбивати Лю все одно доведеться мені, – похмуро відказав шпигун. – Гаразд, нам час.
– Я заплачу, – чоловічок дістав гаманець і Руї помітив в ньому синю тисячну купюру із зеленою плямою.
Повернувшись додому, шпигун, не вмикаючи світла, сів за стіл і схопився за голову. Він лишався непорушним, наче скам’янілим, але його думки при цьому майоріли зі швидкістю блискавиць.
Отож, у Дона і Ежо тисячні купюри з однаковим дефектом. Що це означає? Можливо, нічого. Ні, на все має бути своя причина. Можливо, вони отримали зарплатню з однієї партії, наприклад, одного банкомата. Отже, вони могли перетнутися? Бачити одне одного, заговорити? Можливо. Але чому тоді жоден з них не згадав про зустріч? На це немає причин, хіба що вони навмисне приховують її від нього. А це… це означає лише одне. Ежо переметнувся. Дон завербував його, зробивши подвійним агентом. А отже його прикриття розкрите.
Коли твій зв’язковий зрадник, інструкція велить перервати виконання завдання і якнайшвидше покинути місто, емігруючи до своїх. На жаль, від його успіху залежала доля всієї війни, тож Руї не мав права на втечу. Дон не таке велике цабе, щоб кинути його за ґрати без доказів, а тому він матиме час покінчити з Лю. А після нехай роблять з ним, що хочуть: навряд чи у колишніх колег вийде випитати у нього щось варте уваги. Отже, вирішено.
Його роздуми перервав надокучливий писк. Підвівшись, Руї відсунув фальшиву стіну і його очам відкрилася дорога до міста, по якій котився самотній автомобіль. Писк стверджував, що в ньому знаходився телепень, що неабияк здивувало шпигуна: ці хлоп’ята надто рідкісні і зазвичай не пересувалися без надійної охорони. Але це був його шанс і він не міг ним знехтувати.
Відшукавши таємний сховок, Руї натягнув на себе бронежилет, вдягнув каску і зібрав крупнокаліберний міні-автомат юдейського виробництва. Ввімкнувши прилад нічного бачення, він продирався крізь чагарники, здійнявши страшенний ґвалт і стривоживши всіх довколишніх пташок та щурів. Каска падала на очі, ремінці бронежилета повсякчас ослаблялися та розтягувалися, а автомат, попри невеликий розмір, виявився дуже важким. Діставшись дороги, Руї знесилено впав у канаву на узбіччі. Його серце гупало, мов божевільне і на мить шпигунові здалося, що він прямо там і помре.
По планшету Руї стежив за наближенням автомобіля. На екран передавалося зображення зняте автономним дроном, що слідував за машиною на безпечній висоті. Так продовжувалося, доки дрон не врізався у дерево, застрягнувши між гілок. «Так і знав, що цій техніці не варто довіряти» – скреготнув зубами Руї, вдягаючи тепловізор і чекаючи наближення авто. Він має підпустити їх впритул, адже другого шансу не матиме. А стріляти шпигунові не випадала нагода вже дуже давно.
Ось шум двигуна сповістив про близькість машини. Визирнувши, Руї побачив, що у салоні четверо. Телепень не опиратиметься, але на їхньому боці все одно чисельна перевага і досвід. Шкода, що з ним немає Ежо.
Піднявшись на одне коліно, шпигун вистрілив короткими чергами, намагаючись поцілити кожному в голову. Це йому не вдалося, про що одразу сповістив здавлений плач. Машина з’їхала в кювет, водій випав назовні крізь відчинені дверцята. З салону долинали обурені завивання і, по такій незвичній реакції, Руї розпізнав у вцілілому телепня. Полегшено усміхаючись, він рушив до авто, та раптом куля збила його з ніг, боляче штурхнувши в живіт.
Перевернувшись, шпигун вистрілив довгою чергою у водія. Той скрикнув і завмер, випустивши пістолет. Насторожений, Руї підійшов до нього, тримаючи на мушці. Чоловік лежав у траві із залитим кров’ю обличчям. Про всяк випадок, шпигун все ж вистріляв в нього решту обойми.
Тепер настала черга телепня, що тихо схлипував у салоні. Відчинивши дверцята, Руї побачив голомозого юнака з виряченими очима і покатим чолом. Телепнів прозвали так не лише тому, що це прізвисько личить телепатам. Вони й справді не відрізняються інтелектом. Зберегти свідомість, всмоктуючи сотні й тисячі чужих думок неможливо, тож телепні фактично не мають власного «я». Вони лише дзеркало, що безпристрасно відбиває кожного, хто насмілиться у нього зазирнути. Хіба що це «дзеркало» показує відображення душі, а не тіла.
– Ти дуже любиш Вітчизну… Лібертанію, – усміхаючись, заявив телепень. – І тому я маю померти.
– Мені шкода, – Руї наставив на нього зброю і натиснув на гачок. – Але ти й так це знав.
У машині він побачив теку та нетбук. Прихопивши їх з собою, шпигун втомлено поплентався назад, вглиб лісу.
Отримана за допомогою дешифратора інформація вразила його до глибини душі. Підкріплення справді передбачалося, як і прорив крізь позиції лібертанійських військ, але не на їхній ділянці, а на 200 верст північніше. В документах описувався не лише склад додаткових військ, а й кожен їхній запланований крок, навіть імена колабораціоністів згадувалися. Ця інформація неодмінно має потрапити до Лібертанії, але після зради Ежо Руї втратив всі контакти з нею. Можливо, варто було одразу рушити до лінії фронту, але він не міг покинути напризволяще справу з Лю. Врешті-решт, ніщо не завадить авторійцям прислати до нього іншого телепня або розговорити полоненого «по-старому».
Ситуація на роботі склалася краще не вигадаєш. Через вбивство телепня керівників всіх служб зібрали на нараду, яка швидко перетворилася у затяжну прочуханку. Відіславши Гаса в архів, Руї зостався наодинці з Лю.
Вкритий засохлою кров’ю, полонений розплющив очі і з ненавистю зиркнув на нього.
– Що ти дивишся? – насправді шпигун звертався не до нього, а до відео-камери, яка фіксувала кожну деталь допиту. – Гадаєш, у мене не вийде тебе обманути? Вийде, друже, вийде. Я ж бо заздалегідь вимкнув диктофон.
Зустрівшись поглядом з Лю, Руї криво посміхнувся.
– Знаєш, ти ще можеш здійснити свій останній подвиг і не дати мені взяти гріх на душу, – прошепотів він. – Просто вбий себе. Вітчизні треба, щоб ти здохнув. Хочеш вір, хочеш ні, та я б охоче з тобою помінявся. Але від мене вона вимагає продовжувати жити. Жорстоко, правда? То ти мені допоможеш?
Полонений щось нерозбірливо промугикав.
– Не знаєш як? – здогадався шпигун. – О, дуже просто. Чув про Японію, Країну Сонця, що сходить? Колись в ній жили самураї, помішані на честі. Для доньки самурая ганьба від зґвалтування була куди гіршою долею, ніж смерть, тому вони віддавали перевагу самогубству. Але ж зовсім не завжди у дівчини є можливість накинути на шию зашморг чи перерізати собі горло. Що робити тоді? Дівчата знайшли відповідь.
Руї зазирнув йому у вічі, перш ніж продовжити.
– Вони відкушували собі язик і захлиналися кров’ю. Не приховуватиму, це важко й дуже боляче, але коли на таке спроміглися неповнолітні японські дівчата, то невже мужній лібертанійський вояк не зуміє? То як, спробуєш?
Лю напружився. Його обличчя перекривила гримаса болю, а потім з рота потекла тоненька цівка крові. Знесилено відкинувши голову, полонений важко дихав.
– Не виходить? – співчутливо запитав шпигун. – Нічого страшного, я знав, що це надто важко. Не переймайся. Головне пам’ятай, що ти помираєш героєм.
Він швидко затиснув носа Лю, змушуючи його вдихнути розтерту в порошок отруйну пігулку. За кілька секунд, полонений забився в конвульсіях, випльовуючи пінисту слину. Руї поламав над ним руки і навіть спробував надати першу медичну допомогу, але в’язень вже віддав Богові душу. Зійде за вбивство по необережності.
Після цього розпочалася метушня і пошуки винуватця. Скориставшись загальним переполохом, Руї пошкодив запис розправи над Лю і відпросився додому. Там одразу почав збирати речі. Якщо пощастить, він покине містечко вже за годину, а завтра перетне лінію фронту і вийде до своїх. Аби тільки встигнути вчасно.
Скрипнули вхідні двері, прочинившись. Схопивши пістолет, Руї притиснувся до стіни біля дверної пройми, очікуючи незваного гостя. Доки той проминув прихожу та вітальню, шпигун встигнув витягнути зброю з кобури і зняти із запобіжника. Ось в кімнату повільно впливають руки у камуфляжі з пістолетом, за ними атлетичне спортивне тіло. Руї намагається наставити зброю, але її відбирають у нього, а самого шпигуна штовхають на підлогу.
Над ним нависає Дон з двома пістолетами у руках. Він навіть не цілиться, цілковито переконаний у своїй перевазі.
– Вітаю, зраднику, – люб’язно посміхнувся він. – Радий нарешті побачити твоє справжнє обличчя.
– Що мене видало? – прохрипів Руї. Дон розсміявся.
– Ти надто скажений та патріотичний, – пояснив він. – Мало в кому може поєднуватися садизм і любов до Батьківщини. Щось одне обов’язково награне. Плюс, твій зв’язковий доволі швидко розговорився.
– То Ежо мене таки зрадив? – гмикнув шпигун. – Шкода, він мені подобався. Ще хтось в курсі?
– Ні. Я боявся тебе сполохати, – пояснив Дон. – Ти мав почуватися у безпеці, щоб витягти зі сховку всі свої темні секрети. Тепер вони мої. Як гадаєш, я отримую за це підвищення? Може, навіть до Авторії повернуся. Справжньої, а не цієї дикої колонії.
– Це навряд, – пролунало в нього за спиною. Дон заточився і впав на підлогу. По його широкій спині розпливалася червона пляма. Над ним стояв Ежо у бежевому плащі, фетровому капелюху і чорних окулярах, тримаючи в руці пістолет з глушником.
– А менш очевидно ти вбратися не міг? – здивувався Руї. Зв’язковий розвів руками.
– Я люблю стиль, коли він виправданий, – пояснив він, простягаючи руку і допомагаючи шпигуну підвестися.
– Тож, гадаю, ти не подвійний агент? – про всяк випадок уточнив Руї.
– Ні, я потрійний, – самовдоволено посміхнувся Ежо. – Помітивши підозрілість Дона, я дав йому себе завербувати, очікуючи вдалої нагоди, щоб завдати удару. Тебе ж я не попередив задля правдоподібної реакції.
Шпигун втомлено розсміявся:
– І ця людина ще звинувачує мене в параної!
Лежачи на операційному столі, Руї затято сперечався з лікарями.
– Послухайте, я не хочу надто сильно змінюватися, – наполягав він. – Вставте блакитні лінзи, перефарбуйте мене в блондина й досить.
– І тобі справді здається, що цього вистачить? – недовірливо поцікавився старший з хірургів. – Хлопче, ти підсмажував людей живцем і виривав їм зуби без наркозу! Гадаєш, лінзи та волосся їх обмане?
– Добре, якщо треба, то ламайте ніс, – скрушно зітхнув шпигун. – Але череп не чіпайте.
– Може, бодай щелепу? – запропонував молодший хірург. – Все одно вона скошена.
– Нормальна у мене щелепа! – обурився Руї.
Раптом в операційну увірвався Ежо.
– Зупиніть операцію! – звелів він і, спершись на стіл, зазирнув Руї у вічі: – Зарано тобі ще для нового обличчя.
– Чому це? – насторожився Руї, рвучко сідаючи. – Я своє відслужив і заслуговую на спокій. Мені вдалося вберегти наші позиції і запобігти ворожому наступу. Хто ще може похвалитися тим же?
– З’явилася інформація, що авторійці готують диверсійні загони з колишніх військовополонених, – пояснив чоловічок. – Незабаром має відбутися великий обмін і тебе вже внесли у списки. Точніше, Руї. Ти єдиний, в кого є шанс проникнути в один з їхніх загонів та інформувати нас про його діяльність. Більше нікому.
– Чомусь я навіть не сумнівався, – шпигун зістрибнув на підлогу. – Бодай добре пообідати, перш ніж перейти на в’язничну баланду, мені дозволять?
Колишніх полонених вели до потягу крізь різнобарвний натовп, над яким майоріли десятки прапорів. Солдати конвоювали обміняних, тоді як правоохоронці стримували юрбу. На відміну від решти, понурих і пригнічених, Руї намагався спіймати погляди співвітчизників перед прощанням. Дехто дивився з ненавистю, інші – байдуже, але більшість обурено. Раптом серед сотень обличь він розгледів знайоме.
– Це ти! – заволав юнак в камуфляжі, з механічними протезами замість рук і ніг. – Ти мене катував!
«Ага, тільки я тобі й пальчика не відрізав, – подумки нагадав йому шпигун. – Скалічили тебе вже на авторійській зоні»
Охоплений несподіваним завзяттям, він пробіг під рукою конвоїра і, відштовхнувши правоохоронця, скинув з візка і кілька разів копнув ногою каліку.
– Так тобі й треба, обрубку! – скажено розреготався Руї. – Ми ще повернемося і тоді ви всі кров’ю умиєтеся. Пам’ятайте про загрозу. Пам’ятайте про нас. Війна ніколи не скінчиться. Не для мене.
Наступної миті обурений натовп накинувся на нього, завзято лупцюючи. Дивно, але приймаючи удари як належне, шпигун не відчував їх, радий бодай такій можливості подовжити перебування на Батьківщині. Його повалили на брудний порепаний асфальт, всіяний сміттям, недопалками і плювками. Краєм ока він розгледів безхатьків, зігнаних з насиджених місць задля конвою і застиглих в очікуванні, коли їм дозволять повернутися. На трибуні надривався політик, ще рік тому засуджений за корупцію. Лібертанія зосталася такою, якою він її пам’ятав: неідеальною, але любою понад усе на світі.
«Війна ніколи не скінчиться, – подумки повторив Руї. – Не для мене».
Коментарів: 32 RSS
1Спостерігач20-11-2020 11:23
Дякую за те що вам не байдуже у якій країні живите. Це дуже круто.
Важливу тему ви гарно перплели з темою конкурсу. Історія іде доволі рівно та без провисань.
А от що не сподобалось це саме подання у тексті. Емоції та звернення почас здавались прісними та штучними. Всім є куди рости. )
Аби далеко не ходити:
"Енергетичний кийок блимав, підіймаючись і опускаючись. В кімнаті смерділо сирим м’ясом та кров’ю, наче на бійні. Дихання зі свистом виривалося з впалих грудей чоловіка з кийком. Спостерігаючи за цим, його керівник занепокоївся.
– Руї, годі, – звелів він, гидливо кривлячись. Підлеглий не відповів, продовжуючи розправу."
А чому ми не знаємо ім'я керівника? Це таєвниця для Руї? Він керівника вперше бачить?
"– Я сказав годі! – підвищив голос керівник. – Ти його вб’єш. Спинися!
Він схопив ката за худу руку, легко її викрутив і виштовхав його за двері. Прикутий до крісла чоловік безсило відкинув голову, спльовуючи кров. Гаса, наймолодшого з катів, знудило прямо на підлогу.
У коридорі керівник відпустив Руї. Той посунув на нього, стиснувши кулаки, але вчасно похопився."
Отак легко вивив? Роз'ятраного (спойлер) підготовленого мужика/мудака? Сам? ВІн що 200кг важить? І звідки уязвся Гас та чому його знудило коли Руї скуртили?
"– Що в біса на тебе найшло, Руї? – обурився керівник, пильно вдивляючись в тхоряче обличчя підлеглого, обрамлене брудно-рудими баками. – Ти ж професіонал!"
Ні н епрофесіонал. Ви це показали. В такі слова від невідомого чоловіка який Руї бачить вперше - не віриш.
"Від мерця інформацію не отримаєш." - так можна обрізати військовий сленг. Прибрати з тексту відомовсті про сексуальін примхи пращурів критикуємого і як це вплинуло на його розумові здібності. Але не прибирайте емоцію! "Допитати а не вбити! Що не зрозуміло?" - зміст тойже. Звучить інакше.
Дякую за оповідання.
2Chernidar20-11-2020 11:54
Згадався Рендал Гаррет "The Highest Treason" - "Найбільша зрада". Десь те саме, але без людиноїдських подробниць. Власне саме ці подробниці і не сподобались - навіщо таке смакування? Хіба для того, щоб "замазати" сюжетні вади.
Критична із них це перехід від абстрактного світу до згадки нашого.
Ну й дрібниці типу: кийок-енергетичний. Навіщо? Дрони, що так легко виводяться з ладу. Явна надлишковість негуманних методів допиту - а хімія і все таке? Забагато сутностей.
Тепер головне: не вірю в те, що людина із такою збоченою психікою може зберігати вірність кому б то не було. Це констатується, але не описується.
Ну й так, фантастика тут сугубо для антуражу. Все, що описано можна описати й без фантастичного елементу. Але тоді треба буде більше працювати над матеріалом, щоб ляпів не було. Ну й сміливості набратися. То що, фантастика просто для того, щоб полегшити життя?
3Автор20-11-2020 13:42
Спостерігач:
"А чому ми не знаємо ім'я керівника? Це таєвниця для Руї? Він керівника вперше бачить?"
Намагався наслідувати кіношний стиль. Так, можливо це зайве.
"Отак легко вивив? Роз'ятраного (спойлер) підготовленого мужика/мудака? Сам? ВІн що 200кг важить? І звідки уязвся Гас та чому його знудило коли Руї скуртили?"
Далі в тексті я кілька разів вказував, що Руї нижчий та худіший від Дона. Гас - це ще один з катів, а знудило його від того, що Руї витворяв з полоненим.
"Ні н епрофесіонал. Ви це показали. В такі слова від невідомого чоловіка який Руї бачить вперше - не віриш."
Професіонали різні бувають. Ніхто ж не вимагає від будівельника чи сантехніка чистої роботи. Плюс, завжди є особова справа.
""Від мерця інформацію не отримаєш." - так можна обрізати військовий сленг. Прибрати з тексту відомовсті про сексуальін примхи пращурів критикуємого і як це вплинуло на його розумові здібності. Але не прибирайте емоцію! "Допитати а не вбити! Що не зрозуміло?" - зміст тойже. Звучить інакше."
От Ви далеко не перший, хто мене за це критикує. Ну, не емоційні люди з такою професією. Це все одно, що м'ясник який плаче, бо корова довго конає. Тому з художньої точки зору це може й правильно, а з реалістичної не дуже.
Дякую за відгук!
4Автор20-11-2020 14:03
Chernidar
"Десь те саме, але без людиноїдських подробниць. Власне саме ці подробниці і не сподобались - навіщо таке смакування? Хіба для того, щоб "замазати" сюжетні вади."
Це дивно, бо я навмисно уникав прямого опису катувань і найжорстокіша сцена це фактично психологічне насилля, а не фізичне. Насправді жорстокість вся жорстокість у творі існує тому що її вимагає ця історія.
"Критична із них це перехід від абстрактного світу до згадки нашого."
Альтернативна історія, не чули про таке? Плюс, я певен, що ірландець, наприклад, побачить зовсім інші паралелі, ніж українець, а це, як на мене, великий плюс.
"Ну й дрібниці типу: кийок-енергетичний. Навіщо? Дрони, що так легко виводяться з ладу. Явна надлишковість негуманних методів допиту - а хімія і все таке? Забагато сутностей."
Як я вже зауважив це альтернативна реальність, що розвивалася іншим шляхом. Тому й наука в них теж могла інакше піти.
"Тепер головне: не вірю в те, що людина із такою збоченою психікою може зберігати вірність кому б то не було. Це констатується, але не описується."
Цікаво, от для кого Руї рефлексує перед зв'язковим? В тому й жорстокість його положення: все гаразд з його психікою, просто він змушений вдавати садиста. Ну, а параноя - це професійне.
Хоча в дечому, Ви, звісно, праві. Більшість шпигунів працює на всіх і ні на кого, зливаючи інформацію тому, кому вважають за потрібне. Я це й згадав мимохідь "потрійним агентом" Ежо. Але завжди хочеться вірити у краще.
"Ну й так, фантастика тут сугубо для антуражу. Все, що описано можна описати й без фантастичного елементу."
А як же "телепень"? Саме його наявність змушує Руї діяти активно і взагалі підвищує ставки, роблячи критичним справу з Лю.
"Ну й сміливості набратися. То що, фантастика просто для того, щоб полегшити життя?"
Ні, заради авторської свободи, бо не хочеться облажатися,переплутавши марку зброї чи відтінок камуфляжу. Знову ж "телепнями" я пишаюся: мабуть, така версія телепатів вже десь була, але я не читав. Підбиваючи підсумок, я розумію, що Вам могло не сподобатися. Проте, як на мене, причина в тому, що Ви не зрозуміли задум. Тож викладу тези:
- Фантастичний світ може бути близьким до нашого, доки в ньому є суттєві відмінності і фантастичний елемент;
- Телепати - це фантастика;
- Шпигунство це не Бондіана і радше за все доведеться забруднитися. Це актуально для нашого світу і має право реалізовуватися в будь-яких жанрах. В тому числі й фантастичному.
Дякую за відгук!
5Нікетамід30-11-2020 13:18
Класичний, добре продуманний бойовик з елементами фантастики.
Втілено вправно. Особисто я не виявила якихось недоліків в діалогах, тому що я відчувала саме ті емоції, які відчували герої. А створити такі умови в літературі надзвичайно складно.
Авторе, пишете яскраво.
6Автор30-11-2020 16:04
Нікетамід
Щиро дякую за похвалу. Радий, що зміг порадувати Вас своїм твором.
7Нікетамід01-12-2020 15:44
Більше того, я відзначу вас високим балом в голосуванні. Чому?
1) Тому що ви нагадуєте мені Джека Лондона, котрий у себе на батьківщині є маловідомим і розкритикованим, але на території СНД - став улюбленим автором, який входить до списку золотої класики.
2) Пишете ви дуже вправно, цікаво, а головне - так як і буває в справжньому житті. За ващу щирість в своїй роботі прониклася до вас повагою.
3) В своєму жанрі у вас дуже потужний сюжет.
Ось так.
8Автор01-12-2020 17:08
Нікетамід
Дуже вдячний.
9Survivor03-12-2020 17:59
Мені сподобалось. Динамічний фантастичний бойовик з кількома сюжетними поворотами та некартонним протагоністом. Придиратись до мови, стилю, орфографії чи ще чогось не хочу, та й не впевнена, що це варто робити.
10Автор03-12-2020 20:21
Survivor
Щиро дякую. Мені дуже приємно, що мою творчість так схвально оцінюють.
11Нікетамід04-12-2020 11:56
Включено в топ-5
12Автор04-12-2020 15:40
Нікетамід
13Анонім04-12-2020 16:44
Вітаю!
Хороший бойовик.
Трішки не вписуються фантастичні і "можливо" фентезійні елементи (телепатія), відчувається їх штучність.
Але сюжет рівний і логічний, надмір катувань мене не лякає (люди різні , можна і більше.
Успіхів!
14Автор04-12-2020 17:36
LSfyf
Дякую за відгук. Щодо штучності, то вони вигадані не першими і здебільшого фонові, тож можливо в цьому причина. Або ж в тому, що я нічого не пояснюю, одразу жбурляючи читача в незнайомий світ. Наступного разу матиму на увазі і щось вигадаю.
15Карасятко06-12-2020 16:30
Я, мабуть, приєднаюся до коментарів двох перших читачів - і щодо безперечних позитивів тексту, і щодо недоліків. Я прочитала і відповіді автора на них, і далеко не всі вони здалися мені переконливими. Зокрема, хотілося б сказати про "альтернативну історію". Переконливий вигляд має альтернативна історія, де є конкретна точка біфуркації - наприклад, Гітлер виграв Другу світову. А тут і телепатія, і енергетичні кийки, і алегоричні назви країн, а тоді хлоп - і цілком реальна Японія. Разом усе це не витворює якоїсь цілісної картини нового світу. Зміни вибіркові - тільки там, де треба зашифрувати й увиразнити нашу сучасну українсько-російську ситуацію. А чого з огляду на це Руї не може бути Петром, неясно. Мало що тут насправді зміниться від вилучення фантастичного припущення й екзотичного неймінгу.
16Автор06-12-2020 23:33
Карасятко
Дякую за відгук. Щодо конкретної точки зміни, то це має сенс, якщо важлива сама історія, а не конкретна ситуація. Хоча, визнаю, можливо, так було б легше орієнтуватися.
"А тут і телепатія, і енергетичні кийки, і алегоричні назви країн, а тоді хлоп - і цілком реальна Японія."
А у Говарда в його Гіпербореї був цілком собі класичний Китай. В цьому й особливість вигаданих світів - змінювати все так, як зручно автору.
"Разом усе це не витворює якоїсь цілісної картини нового світу."
Бо світ не важливий. Я насправді хотів, щоб читачі замислилися, що в реальності чекатиме на подібного героя й взагалі прийняли можливість його існування.
"Зміни вибіркові - тільки там, де треба зашифрувати й увиразнити нашу сучасну українсько-російську ситуацію."
А я повторюся, що це тому що Ви бачите в ній лише українську-російську ситуацію. Азербайджанець проведе зовсім інші паралелі.
"А чого з огляду на це Руї не може бути Петром, неясно."
Бо "Петро" це "камінь" грецькою, а "Руї" "іржа" французькою. Я люблю алегорії)
"Мало що тут насправді зміниться від вилучення фантастичного припущення й екзотичного неймінгу."
Доведеться мучити себе й читачів суржиком. Зізнаюся, саме це й була основна причина, чому я відійшов від реальності. Плюс, знову повторюся: без телепатів зникає сам сенс вбивства Лю (може бачив, може не бачив, може скаже, може не скаже), а отже й головний моральний конфлікт історії.
Ще раз дякую за Вашу думку.
17Злий Критик07-12-2020 14:26
Вирішив читати і коментувати по 4 оповідання в день. Коментар №1.
В своєму коментарі зроблю так само, як Ви, з місця в кар’єр. Трохи видно неопрацьованість тексту. І я не кажу про помилки лінгвістичні чи ще там якісь, я кажу про помилки логічні та сюжетні.
Що таке цей «енергетичний кийок»? При пошуку в гуглі, якраз на 3-му місці було посилання на це оповідання :D Не є фізиком, але моїй голові «енергетичний» якось та зв’язано з енергією, а енергія при дії на людську плоть випалює її, тому не зрозуміло чому в кімнаті смерділо саме сирим м’ясом, якщо мало б смердіти… Пригорілим чи що? (якщо я не правий, забираю слова назад і відразу ж вибачаюсь).
В коментарях вище писали про це. В кімнаті є: керівник, Руї, Гас і хтось. Якщо щодо «хтось» цей момент знеособлення працює, бо він являється безіменною жертвою, то щодо керівника, можливо було би краще відразу назвати його, бо як показує оповідання далі, він грає досить значну роль в долі ГГ. Навіть Гас, якого розберу пізніше, названий своїм ім’ям!
Крім того, щойно Руї хотів побити керівника? Що? В сенсі? Чого тоді керівник називає його «професіоналом»? Це звичайний холерик, який не викликає симпатії від слова зовсім. Тут керівник більш симпатичний, бо на звичайній кровожерливості ГГ далеко не заїдеш, хоча ок, спишемо це на закони світу. Продовжуємо.
Це помітив при другому перечитуванні. То Руї місцевий? То від авторіанець чи все таки лібертаріанець? Якщо він місцевийй – лібертаріанець (ну, ми зрозуміли, їх країни називаються за формами свого політичного режиму), то сумнівно, що потрапив би до карального апарату, навіть якщо мова йде про окуповані території. Так, дрібним чиновником він міг би бути, але ж далі все показує, що він таким не був. При подальшому читанні, все таки стає зрозумілим, що вони знаходяться в колонії Авторії. Ну добре, припустимо, що через брак кадрів, Руї все таки вдалося туди потрапити (ой як зручноооооо).
Знаєте, доволі зручно (ой як зручноооооо) для сюжету, коли Руї ВИПАДКОВО чує важливу розмову командира частини ;)
Оппа! То Руї, виявляється, агент під прикриттям? Значить він входить в певну структуру з певним доступом до певної таємної інформації? Тоді не зовсім зрозуміло хто такий ГГ в цьому світі, він:
або дрібний служака – який підслуховує інформацію, проходячи повз кабінети командирів частин та якого перекидають з відділу у відділ як непотріб,
або особа, яка входить в структуру відділу, та як і керівник, має досить широкі владні повноваження (судячи з подальшої розповіді про хлопця, який плював на асфальт, підготовки ГГ, де він самостійно розстріляв автомобіль з телепатом та й взагалі важливості місії, яку йому доручили, Руї якраз друге?).
А дійсно, побачив чи міг побачити? Якось цей момент мені геть не сподобався. ГГ приймає рішення про ліквідацію
керуючись лише здогадками? Професіонал кажете? Ну таке.
Ну це вже капєц. Тут і далі Автор говорить, що ГГ насправді не такий, насправді він добра, ніжна та витончена натура, яка потрапила сюди випадково, та що Руї жорстокий, кровожерливий вбивця лише тоді, коли надягає фартух ката. Так, це дійсно відповідає загальній темі конкурсу, і гарно сюди вписувалося б в загальну концепцію, але я не розумію, як ГГ може продовжувати далі здійснювати свою діяльність. Можете критикувати мене за те, що я надягаю образ Руї на себе, але я бачу його таким собі звихнутим поламаним психом з роздвоєнням особистості, якого очікує не пенсія, про яку він мріє, а в кращому випадку психлікарня, а в гіршому – відкушений язик і заклинання власною кров’ю (чи як там робили доньки самураїв у оповіданні?).
Ще раз питання: хто такий цей Руї в структурі авторіанського карального апарату? Ну хто такий, що він вирішує всі питання – від допиту полонених, до вирішення питання про нагородження і видачу майна «казьонного»?
Ой, як же зручнооооо. Дійсно – справжній професіонал. Серед всього того, що відбувалося навколо, він таки зумів вихопити таку дрібницю, як зелена пляма на купюрі та запам’ятати цей факт. Чого? Для чого? Бо ж професіонал? Чи це потрібно для сюжету?
Момент з плювком в обличчя матері особливо не коментую. Тут все нормально. Він тут існує для загальної побудови оповідання: в одному моменті Руї жорстокий цинік, в іншому – ясне сонечко. Тим більше, момент з плювком автор гарно пояснив одним реченням:
Хоча, ні – таки прокоментую. Після моменту з плювком, де на Руї не було надягнуто фартуху ката, тобто де він ясне сонечко, йде момент, де на Руї знову ж ніби як і таки немає того фартуха, але під час розмови з його зв’язковим, відбувається наступне:
Автор, якщо це вийшло випадково – зізнайтесь. Якщо це Ви зробили спеціально – це геніальний хід. По суті, відбувається те, що я й казав раніше: ГГ почав плутатись в тому, коли він в фартуху, а коли без нього (тобто: Привіт, психлікарня! Здрастуйтє, відкушений язик).
Ну серйозно? Такий професіонал, як Руї, агент, мать його під прикриттям, і не знає які відбувалися вибори? Ну ***!
Заплачу? Заплачу за що? Перший раз вони зустрілись
що, в принципі, мало би бути підозрілим а тим більше, в автократичній державі. Заперечте мені, що поява двох військових, які пішли в один і той же номер в єдиному в містечку готелі це не підозріло. Однак я все таки вирішив, що вони там просто проживають, за відсутності військового містечка, і їх зустріч там здалася більш логічнішою, ніж зустріч десь в людному місці. Але заради всього святого, поясніть мені за що заплатив зв’язковий в цьому моменті?
Вони на цей раз зустрілися в кафе? Для чого, якщо в них є та кімната, чи квартира? Чи може він заплатив за вбивство Лю? Тоді що це за такий ГГ, чи радше, що це за світ такий, де за їжу і за вбивство Героя Лібертанії платять однією і тією ж тисячною купюрою?
Але тут стає зрозумілим, чому ГГ запам’ятав ту пляму на купюрі свого керівника, щоб зараз мучитись здогадками чи не являється подвійним агентом його зв’язковий, і для того, щоб не брати в нього дозвіл на вбивство Лю! О, як!!! (насправді – ні.)
Але ж, якщо зв’язковий і дійсно подвійний агент, і ГГ про це запідозрив, навіть на стільки, що пішов на відкриті дії, то інформацію про те, що Лю бачив якусь там карту, ГГ почув саме від Зв’язкового. При чому той не казав впевнено про те, що той бачив карту. Чому Руї не подумав про те, що Зв’язковий може його обманювати і щодо Лю? Можливо ГГ і є інструментом в руках цього Ежо? Ну блін!
Далі ГГ розправився з цілим автомобілем військових, включно з телепатом (телепатів не коментую, я не знаю які в них є суперможливості, але момент з тим, що він ніяк не опирався – здивував).
Автор. Я міг би пробачити багато з того, що написано вище і того, про що я не писав, оскільки вважав, що світ повністю вигаданий і гіперболізований. Але у вигаданому світі «Японія»? *похитав головою, пишучи ці слова*
Вбивство Лю і позування на камеру. Для чого це було, якщо ГГ потім все одно знищив відео з тим, як він його вбиває? І що робити з Гасом, який бачив, що останній, хто спілкувався з Лю був саме ГГ?
Чи Гас раптом про це забуде? Ой, як зручноооо.
Далі «вотетапаварот» з потрійним шпигуном – зв’язковим, але це ще можна вважати більш-менш логічним та навіть цікавим, з огляду на написане автором перед цим.
Але далі ГГ дають нову місію, оскільки Лібертанії знову потрібна його допомога. Тому його обмінюють як полоненого. Є одне-два зовсім не важливі питання.
Як ГГ потрапив у полон?
Чому його, лібертаріанця, який зрадив свою батьківщину, так хоче знову бачити в своїх рядах Авторія та включила в списки на обмін?
Чому вирішили, що його пошлють у
?
Чому ніхто не згадує, що роблять з полоненими авторійці?
Чому всі вирішили, що його не будуть допитувати, як допитують полонених та ГГ може опинитися на місці Лю?
Хто вирішив, що ГГ перед відправкою не прозондують за допомогою якогось нового телепата?
Куди ділось тіло керівника, якого застрелили в квартирі Руї?
Якщо розвідка Лібертанії така могутня, чого вони до цих пір не виграли у війні?
І головне, провали у пам’яті Гаса не заразні?
Та що це за світ такий, де полонених довго проводять крізь ряди місцевих мешканців, щоб ті дивилися на цю колону? Ви не бачили як обмінюються військовополоненими?
В кінці ГГ знову надягає на себе фартух ката, бо починає бити ногами інваліда з натовпу, який впізнав у ньому цього ката.
А, зрозумів, натовп для цього й був на місці обміну полоненими – ой як зручнооооо!
Від мене теж кінець. Ну вибачте, не вкладається в мене в голові світ, де співіснують дві видумані країни і цілком реальна Японія з згадками про самураїв, і в той же час відсутня Женевська конвенція про поводження з військовополоненими…
Не намагався образити автора, всі претензії - виключно до твору.
18buga.Ga07-12-2020 19:08
Вітаю, авторе!
Добрим є те, що оповідання сюжетне, з поворотами та несподіванкою. Жодного надміру катувань та "жесті" не помітив, власне, в кадрі майже нічого немає.
Але де тут фантастичне припущення? "Все відбувається в альтернативній реальності" - це не воно. У фантастичного припущення має бути така-сяка цілісність. Тут на щось таке претендує хіба наявність двох гіперболізовано-спрощених супротивників, але вони спрощені аж до рівня казки, тоді як опоаідання казкою точно не є. Якщо "хороші" ще мають неоднозначні риси, то "погані" аж карикатурні.
Також є питання до особистості головного героя. Так, справді, шпигуни бувають специфічними людьми, але тут героя кидає із сторони в сторону в тій самій гіперболізовано-спрощеній манері, якось по-дитячому.
Також варто попрацювати над деталями шпигунської діяльності, але про це тут вже писали.
Успіхів!
19Владислав Лєнцев07-12-2020 23:00
Я був упевнений, що шпигун - це ще якийсь персонаж, але згодом таки здогадався, що це і є Руї... Це вкрай необхідна експозиція, без якої я ніяк не міг зрозуміти, на якій стороні герої - Авторії або Лібертанії? І так, це дуже тонкий ворлдбілдінг, ДУЖЕ.
Коротше, маємо шпигунський трилер на мінімалках із примотаною скотчем фантастикою і купою сумнівних деталей, про які вже все розписали вище. Наскільки я розумію, тут мав би бути складний психологічний внутрішній конфлікт між тим, ким має бути Руї на завданні і хто він насправді... Але його по факту немає. Як і моєї емпатії до будь-якого персонажа.
А, ну телепня було шкода. Хоча можна йому і позаздрити: він вистрибнув з оповідання раніше за всіх, а Руї й досі там воює...
Загалом історія балансує десь між компетентністю та наївністю. Поки не знаю, що перевішує, враження змішані.
20Автор07-12-2020 23:52
Злий Критик
Дякую за розгорнутий відгук. Спробую відповісти конкретно:
- Так, психлікарня для Руї далеко не найгірший вихід. Так, надто довго прикидаючись кимось, починаєш ним ставати. Продовжувати займатися тим, чим займається він може, бо більше нікому. Повернувся в Лібертанію, тому що він збирався линяти одразу після вбивства Лю. У нього на руках ворожі плани наступу, плюс конспірація вже пішла тріщинами, тож вони разом з Ежо поспішили звалити.Труп Дона в цьому плані неважливий, доки його знайдуть втечуть далеко. А про вибори не знає, бо це вибори у Лібертанії. Він працює катом, водночас визбируючи крихти інформації, в нього чисто фізично немає часу новини цікавитися. Знову ж, це може викликати підозри.І так, до розкриття Руї має викликати огиду. Я навмисно хотів, щоб у першій сцені Дон виглядав симпатичніше, аби твіст вразив сильніше.
- Ежо не військовий, він зв'язковий Руї, який забеспечує зв'язок з керівництвом. Для безпосередніх шпигунів це надто небезпечою. Щодо пляма це не одна купюра, а одна партія. Подібний дефект зазвичай зачіпає кілька десятків банкнот, перш ніж зітреться. Якби це була б одна купюра він просто запам'ятав номер.
- Щодо ліквідації Лю це й повинно бути спірним моментом. Суть в тому, що на кону надто багато, аби ризикувати. Так зазвичай і буває насправді, неважливо, добре це чи погано.
- Щодо статусу і національності: генерали не стріляють і не бруднять руки. Навіть у нацистів, при всій їхній фанатичності, були і поліцаї, і зондер-команди для брудної роботи. Руї для Авторії: дрібна сошка, що прагне вислужитися і тому робитиме те, на що більшість не піде. Руї для Лібертанії: агент у важливому місці, що дає йому унікальні можливості, бо, як ви і сказали, займатися тим, чим займається він зможе далеко не кожен.
- Щодо Жу. Структура така: Дон керує відділом допиту полонених офіцерів, Жу - рядових. Відповідно, відділ Дона вище та елітніше. Жу ввічлива особа, тож ставиться з повагою до переведеного Руї. Знову ж таки, щодо нагороди це була радше рекомендація, ніж наказ.
- Гас. Тут піду супроти правил і трохи розширю історію. У початковій версії Руї підставляє Гаса, виставляючи його шпигуном (ось чому йому все так легко сходить з рук) і лише Дон знає справжнього винуватця. Довелося прибрати, щоб влізти в 30 тисяч знаків, тож Гас твору огризок своєї сюжетної лінії. Винен, визнаю.
- Можливо, я погано пояснив, але "телепні" через свої здібності неспроможні мислити самостійно. Вони як дзеркало відбивають чужі думки. Тому опір від нього настільки ж неможливий, як від кататоніка.
- От з плювком зовсім не вгадали. Ця сцена розкриває (чи. принаймні, має розкривати) не Руї, а Дона, його мотивацію та світогляд. А також показати, як навіть добрий намір (себто, чисті вулиці це ж добре, погодьтеся) може бути викривлене темною душею. Ну, й в ідеалі після прочитаного читач самому мало б перехотітися плювати на асфальт, та, певно, я забагато прошу.
- Це не обмін полоненими, а радше їх повернення на Батьківщину. На архівних відео німців везли у відкритих вантажівках. Якщо зараз не так, то що ж... альтернативна реальність.
Щодо зручностей визнаю, але:
а) Суть оповідання все ж психологічному стані агента, а не в досконалому описі його роботи;
б) Знову ж об'єм.
Тепер мої питання:
1) З чого Ви взяли, що вона могутня, якщо два агенти діють мало не в сліпу?
2) Яку війну у світі взагалі виграла розвідка?
Що не так з Японією? Тим більше, вона аж до другої половини XIX-ого сторіччя взагалі ні з ким не взаємодіяла. Та якби всі континенти до того окупували прибульці чи огірки-людожери, це б на неї вплинуло трохи менше, ніж ніяк.
21Автор08-12-2020 00:00
buga.Ga
Дякую за відгук. Наявність телепатів це, що норма? Щодо карикатурності поганих, то вони просто в тих ситуаціях, які демонструють їхні найгірші риси. Крім того, що карикатурного в Жу, наприклад? Я намагався зробити його максимально звичайним.
Щодо особистості, то в чому його кидає. Руї хоче виконати завдання і вийти на пенсію. І виконує для цього всі необхідні умови. Але як би він робив все це механічно, як робот, то не був би особистістю, тож в нього трохи їде дах. Але від своєї мети він ні на мить не відмовлявся. В тексті жодного разу навіть не розглядається можливість пощадити Лю, або перейти на бік Авторії (що, до речі, роблять справжні шпигуни, щойно запахне смаленим).
22Автор08-12-2020 00:12
Владислав Лєнцев
Дякую за відгук.
Допомагає не витрачати знаки на мотивацію сторін, яку все одно не всі приймуть. Себто, наскільки очевидне зло Імперія в ЗВ і все одно є безліч теорій, що вона насправді добро і Палпатін це галактичний Ісус.
Фантастика не основна тема, це правда. Але вона важлива і без неї сюжет не працюватиме, тож я вважаю що цього досить, аби вважати її повноцінною частиною твору.
Ні. Сенс в тому, щоб читач замислився, що чекає на Руї, коли завдання скінчаться. А точніше на таких як він у реальному житті. Психологічні проблеми це побічний ефект, головне те, що країна, заради якої він готовий на все, не спроможна навіть відправити його на спокійну пенсію.
23Анонім08-12-2020 00:25
Любий авторе, зізнайтеся, яку останню книгу з описом психологічного стану шпигунів ви читали, як давно? Чи ви спиралися на фільми і серіали? Тоді які?
На жаль, шпигун - то такий персонаж, коли задля розкриття особистості ви маєте показати професію і конкретну роботу. Достовірні професійні дії або надзвичайно захопливі пригоди чи вражаючі деталі. Йоган Вайс може спостерігати за катуваннями і розстрілами лише тому, що читач і глядач, зі скрипом і недовірою, але бачать його користь для батьківщини. Якщо не видно корисної роботи шпигуна, або вона одночасно наївна і не дуже захоплива, споживач не розуміє навіщо участь у злодійствах.
Споживач пробачає "книжковому" Борну, що він психопат, бо він надзвичайно ефективний в кадрі.
Якщо ж ви хочете зобразити справжню рутину шпигунства, де в житті все не так, як в кіно, ви маєте бути надзвичайно достовірні.
Як порада. Можна намалювати випадок шпигуна, який божеволіє, і не показувати шпигунську роботу. Флешбеки, посттравматичний розлад, шпигун на пенсії чужий серед своїх. Не знаю, будь-який серйозний текст чи документальний фільм про життя Лоуренса Аравійського після війни, і ось вам герой, що втрачає розум.
Що ж до антагоністів, то звісно в житті трапляються трохи одновимірні люди, повністю чорною чи сірою фарбою. Але всередині тексту краще, коли не всі представники з боку антагоністів - одновимірні. Бо виникає помилкове враження, баг сприйняття, що і за кадром, в уяві автора, всі вони такі.
Дякую за текст.
24Автор08-12-2020 02:52
Анонім
Дякую за відгук, але відверто кажучи я взагалі не розумію Ваш відгук. Себто, конкретна робота показана, користь також обумовлена. Гадки не маю, що можна було не помітити. Не зачепило? Питання смаку. Не реалістично? Альтернативна реальність, свої закони.
Порада не має сенсу, оскільки справа не у психологічному стані шпигуна. Він наслідок та додатковий штрих особистості. Справа в його приреченості. Для нього не буде пенсії, бо війна не скінчиться, а коли раптом і скінчиться, то його не назвуть героєм. Тому ні, в показі лише психологічного стану я сенсу не бачу.Тим більше, в такому випадку, фантастику там ще більш недоречною буде.
Антагоністи. По-перше: чому в множині? Їх два і у Жу всього-навсього одна сцена. І щодо карикатурності: як відзначив Злий Критик Дон у першій сцені симпатичніший від Руї. А що карикатурного в Жу? І по-друге: назовіть мені бодай одного не карикатурного російського (раз вже вирішили відкинути маски) антагоніста в українській літературі? Бажано після 2014-ого.
І ще одне. Можливо, я й помиляюся, але Ваш коментар настільки розмитий і вторинний, що у мене виникло враження начебто Ви взагалі не читали оповідання, а лише відгуки до нього. Буду радий виявитися не правим.
25Анонім08-12-2020 07:07
Ви не про Україну і Росію написали. Якщо хотіли про них, якщо хотіли скористатися впливом реального світу на читача, то треба було не соромитися, а прямо давати альтернативну історію і точку біфуркації. Це було б сміливо, і навіть невдача, викликала б повагу. Однак тоді ви не могли б посилатися на те, що світ вигаданий і там альтернативні логіка і психологія.
Щодо ваших відповідей, то я перепрошую наперед за свій майбутній не надто етичний вчинок. Правилами він прямо не заборонений. А я не люблю, коли до читачів ставляться наче до грибів (moderate_cut). От просто в очі кажуть, що написали карикатуру і картон, бо в усій же літературі національній карикатура, тож чого той читач вередує...
До зустрічі тут, у коментах.
P.s.: Я не беру участі у цьому конкурсі. Для розуміння.
26Злий Критик08-12-2020 10:16
Любий Автор, прошу вибачення, але я коментую тут востаннє. Прикро, що Ви не зрозуміли, що я читав Ваше оповідання, яке опубліковане для конкурсу. Прошу вибачення, що я не читав розширеної початкової версії і не володію можливостями телепня, щоб віддзеркалити думки, які Ви заклали в кожне речення твору. Однак з того, що я можу - то це відреагувати на цей коментар.
Про подальшу долю Руї, як особистості, я все сказав, тому продовжувати немає сенсу.
Про повернення його в Лібертанію теж зрозуміло, але мене більше цікавило як він туди попав, якщо нам показали лише цих двох агентів, а не агентурну сітку, але то таке, не вистачило би місця розвернутись, згоден.
Як це труп керівника не важливий? Якраз важливий, бо Руї повертається саме в Авторію. Чи Ви вважаєте, що виявлення трупа керівника підрозділу після всієї тієї "дічі", яка творилась навколо цього підрозділу забудеться? Або навіть якщо труп не знайдуть, Ви уявляєте масштаб того, що відбулося? Побуду катом і позагинаю комусь пальці: 1. вмирає телепень, якого доставляють для допиту одного з полонених; 2. вмирає цей полонений; 3. зникає безвісті керівник підрозділу, де утримувався цей полонений; 4. зникає безвісті співробітник підрозділу, де утримувався цей полонений; 5. співробітник підрозділу виявляється живим, і включений в списки на обмін. А тепер, спробуйте все співставити? Яка доля очікує Руї при поверненні?
події відбуваються в якому столітті? Судячи з енергетичного кийку на початку, це вже точно постінтернетна епоха. Я, як читач, припускаю, що це депресивний аналог ХХІ століття. Як в цей часовий проміжок не знати про вибори в сусідній країні? Та навіть в суперавторитарній державі не можна не допустити витоку такої інформації. Тим більше, що засоби масової
інформаціїпропаганди трубили би про вибори на все горло, користуючись Гебельсовськими методами, звинувачували би новообраних у всіх смертних гріхах.Річ в тому, що твіст після того не зовсім працює. Так, я згоден, що в той момент керівник вийшов симпатичнішим за ГГ, але. Виходить, що ми маємо: огидного ГГ, який працює в каральному підрозділі і його керівника, який трохи симпатичніший за ГГ, але все одно, нагадую, працює в каральному підрозділі і навіть більше - очолює його. Ну, Ви зрозуміли.
добре, не військовий, але це не впливає на той факт, що у вас прогалина вийшла з цим місцевим готелем, і місцем, де вони розплачувались.
Я зрозумів, що це не одна й та ж сама купюра, можливо я не правильно пояснив у коментарі. Річ в тім, що по суті, розплачувалися за їжу тисячною купюрою, і за вбивство Лю розплачувались тисячною купюрою, виходить так? Тобто життя героя Лібертанії оцінюється в ту ж тисячу? При другій зустрічі Ежо і Руї якраз то і не вказана її локація, а тому й складається враження, що герої знову знаходяться в готелі, і Ежо платить Руї саме за вбивство Лю (хоча я й знаю, що це не так).
Суть в тому, що в даному моменті Руї вже геть нічого не заважало напряму запитати Лю чи бачив він ті карти. В той момент Руї, після вбивства телепня і розстрілу автомобіля з військовими, вже фактично пішов на відкриті дії. В той момент вже були обрубані всі кінці, бо він вважав, що Ежо подвійний агент і зрадник. Що заважало йому розсекретити себе та запитати напряму Лю про карти?
Уявіть таку картину: Руї розповідає Лю що він насправді шпигун та переконує розповісти про карти. Той вірить йому та відповідає, що дійсно бачив ці карти. Тоді Руї пояснює всю ситуацію та говорить, що він не може вивести Лю з камери. Лю все це розуміє, та просить вбити його.
або: Лю не вірить словам Руї, і той зі сльозами на смарагдових очах, але вже без свого "фартуху ката", вбиває його.
Як вважаєте, де тут більше трагізму?
Але замість цього, Ви придумали/взяли якусь історію про дочок самураїв та про кривляння на камеру, відеозапис якої Руї все одно в подальшому знищив.
ок, згоден, але його повноваження все одно мені не зовсім зрозумілі, що впливає на атмосферу світу в цілому. Я би не сказав, що це схоже на рекомендацію, чи на відносини начальник-підлеглий взагалі. В цьому моменті складається враження, що начальником якраз є Руї.Майже всі автори в коментарях розповідали, що вони тут скорочували обсяг. Але, любий Автор, я повторюю: ми тут читаємо не початкову версію, а конкурсну. Гас тут і дійсно має вигляд огризка - Чеховської рушниці. Якщо Ви вже взялися вирізати, то вирізайте повністю, по живому, не залишаючи навіть натяку, так як Гас на історію у конкурсному варіанті абсолютно ні на що не впливає. Абсолютно. Якщо ж вже брати Ваш коментар за основу, а точніше брати за основу початкову версію з підставлянням Гаса, про яку Ви описали, то це кардинально міняє весь сюжет. Така маленька дрібниця, яку Ви дозволили собі вирізати, абсолютно все переставляє з ніг на голову. Однак, навіть в такому випадку, в оповіданні є телепні, тому все одно, застосувавши одного з них до Гаса, а потім до Руї, можна було би співставити "А" і "Б".
Ну вибачте тоді. Але скажу таке: Ви Руї не до кінця розкрили, щоб розкривати Дона. І якщо й так, то теж скажу: це дико контрастує з тим Доном, який на початку і геть не вписується у оповідання. То Руї не єдиний, хто носить той фартух? Ну, але хай буде й так, згоден.
то у Вас тут який період часу охоплений? Яке століття? А енергетичний кийок? Чи тут теж треба згадувати Чехова з його рушницею?Якщо це не полонені, а... Хто? Ні, буду все одно називати їх полоненими, бо для Авторії Руї, який на них працював, все ж буде полоненим Лібертанії. Крім того, я відмовляюсь називати це "поверненням", бо це якраз таки обмін полоненими. А знаєте чому? Бо Ви, Автор, самі пишете про одне і друге:
Але тут пригальмуємо, бо це ж конкурсна версія, в початковій же все це пояснено, судячи з коментаря. Правда, Автор?
Тепер щодо цього:
чесно кажучи, смішно таке читати але все таки відповім.
З того, що Ви тут понаписували, в мене особисто склалося таке враження, що лібертаріанська розвідка в цій
дійсно наймогутніша організація, до того ж яка має якийсь атрибут в +100 до удачі. І це при тому, що вони діють всліпу.
та ніяка. Однак, лібертаріанська розвідка дуже близька до цього. Їм варто лише відкрити очі, або хоча б одне... Око ;)
Я ж Вам написав що не так. Поясню докладніше. Що ми маємо: дві абсолютно вигадані країни і цілком реальну Японію.
Однак на початку оповідання Ви не пишете в історії якої країни і коли саме щось пішло не так і з'явилися ці Авторія і Лібертанія. Про це немає згадок зовсім, як немає і якихось відсилок на певні країни, які існували в певний період часу. Лише у Вашому коментарі я прочитав щось про
та вже тоді додумав, що Авторія це, можливо, аналог такої собі нацистської Німеччини.
Однак щодо Лібертанії - "аналогов нет"?
В результаті читач читає історію про війну двох вигаданих держав та кориться тому факту, що і світ цей вигаданий. Однак, в середині оповідання, раптом вилазить цілком така собі реальна Японія. І ти такий думаєш: що за "дічь"? До чого все це?
На цьому все. Прошу вибачення, якщо десь був грубий.
27Автор08-12-2020 12:03
Анонім
Але купа читачів їх побачила) Тому знаєте весь Ваш коментар по суті особисте "Фе!". І яку повагу, враховуючи, що теми АТО за останні роки не торкався лише лінивий?
Та в тому ж і справа, що я не вважаю, що написав "карикатуру і картон". Тож прошу вказати мені конкретно, з цитатою, де і який антагоніст діє картонно. І зауважити, як він мав би вчинити. Це б заодно довело, що Ви бодай читали оповідання. А то навіть говорите, як представник якоїсь міфічної профспілки читачів.
Що ж, тоді у Вас багато вільного часу, заздрю. Скористайтеся ним продуктивно.
До зустрічі.
28Автор08-12-2020 12:16
Злий Критик
Не знаю чи має сенс вдповідати, та все ж:
- Повністю вирізати Гаса не можна, адже що це за підрозділ, в якому є лише начальник і підлеглий? Оце справжня карикатура! Хіба що зробити його взагалі безіменним, але тоді всі недоліки зостануться;
- Весь характер Жу визначається через те, що він дивиться у планшет, хоча пам'ятає все напам'ять. Це людина невпевнена у собі, тиха й неконфліктна. А такі навіть на керуючій посаді здаються підлеглими. Як приклад, навіть з військової тематики, то в нас взводом командував молодий лейтенант і мій друзяка йому якось навіть копняка дав. Без наслідків. Чому тоді Жу керівник? Бо старанний і готовий брати на себе відповідальність? Зовсім карикатурний антагоніст, правда? Хоча, можливо, це моя вина, що я не показав цього більш явно.
- Як на мене розкрити антагоніста, не менш важливо, ніж протагоніста. Навіть більше, оскільки саме антагоністи створюють сюжет, тоді як протагоністи йдуть по ньому. До того ж, знову таки уникнути карикатурності. Плюс: чому не співпадає? Він не заперечував, коли Руї говорив про ненависть до свого походження. Дон не ненавидить місцевих, а прагне зробити їх "гідними" Авторії. Плюс, робота й на нього накладає свої наслідки. І так, ніхто не може у фартуху ката їсти, спати і ходити в туалет, всі його іноді знімають. Як і геройські медалі.
- "Телепні" рідкісні, інакше в катах взагалі не має сенсу. Плюс, я порівнював їх з дзеркалом, а воно не покаже виразку печінки. Можна просто гімн Авторії подумки наспівувати і це обдурить телепата.
Радше за все Ви цього не прочитаєте, але може бодай повторів у коментарях вийде уникнути.
29Злий Критик08-12-2020 12:48
Ви відповідаєте лише на ті запитання, на які більш-менш зручно відповідати. І жодного пояснення чому у Вас настільки нелогічний сюжет)
Наголошую: я зовсім не маю нічого проти Вас особисто, але, вибачте, так вже склалося, що саме Ви відповідаєте за все написане.
30Автор08-12-2020 13:09
Злий критик
Бо життя нелогічне) Ми живемо в країні, де більшість дійсно вірить, що під час війни/військового конфлікту найкраще з управлінням державою впораються кондитер та гуморист. Якщо цього не досить, щоб послати логіку під три чорти, то я навіть не знаю більш абсурднішої ситуації. Я можу зрозуміти, що Вам, як вдумливій серйозній людині, важко сприймати серйозно мій твір через сюжетні пробіли, але тоді ставтеся до нього як до бойовичка без мізків. Себто, для мене як для автора головне, щоб читач отримав задоволення, донести свою думку вже вторинний плюс. Якщо так він Вам більше сподобається, то прошу.
31Добра злюка09-12-2020 21:58
Це оповідання мені дуже сильно перегукується з "мистецтвом війни", яку я недавно вивчала. А саме з розділом про шпигунів. Подвійні/потрійні агенти - ще та няшність.
Але якщо в гг повинні були бути внутрішні конфлікти щодо свого становища - я їх не відчула. Тому його дії, хоч по сюжету еіби і є логічними, але емоційно не зрозумілі.
32Автор09-12-2020 22:38
Iva
Дякую за відгук. Кумедно, але "Мистецтво Війни" це одна з трьох книг, які я постійно тримаю під рукою. Інші дві "Про письменство" Кінга і "Міфи та легенди українців" Винничука. Мабуть, щось та відклалося)
Щодо внутрішнього конфлікту, то в прямому сенсі його немає, адже Руї ні на мить не сумнівається у відданості Лібертанії. Інша справа, що говорячи технічно, він потроху ламається і не знає, скільки ще протримається. Знову ж перспектива вічної і далеко не героїчної війни мало приваблива.