Все починалось САМЕ ТАК, як і кожного разу. З дощу. З теплої осінньої мряки, листяного шурхотіння під ногами і подорожі у маршрутному таксі.
Улюблений сценарій, відпрацьований до дрібниць. Чи обожнював Шерех саме ЦЮ пору року? Та не сказати, щоб дуже вже сильно.
Проте ЯК же сильно він любив дощ!.. До тремтіння у колінах, до гарячкової пульсації у серці. Тужив за ним під палаючим сонцем, марив зливами під час снігопадів, і щиро, якось дуже вже по-дитячому радів, коли на місто падав дощ.
- Передайте гроші за проїзд, будьте ласкаві.
Він кожного разу проказував одні й ті ж самі слова. Вмощувався десь позаду водія – там обов’язково знаходилась вільна місцинка – і дивився прямо перед собою. Очі в очі, погляд до погляду, доки не настане час розмов.
- Тобі не боязко? – питає Шерех.
- Тому, що ти зараз йдеш мене вбивати? – відказує йому співрозмовник і щиро (увага, справді ЩИРО!) посміхається. У нього тьмяні сірі очі, проте уважний погляд. Неприваблива постава, невиразне обличчя, проте надзвичайно приємний голос.
- Якби я хотів тебе вбити, зробив би це якось інакше. Я просто збираюсь заволодіти твоєю свідомістю.
- Ох, як же гордо це звучить, - майбутня жертва хитро мружиться. За вікном маршрутного таксі – пішохідний перехід, штурханина різнобарвними парасольками, і дощ. Сильний, свіжий, теплий дощ... – Ти можеш мене зламати, проте свідомістю моєю – не заволодієш. Або ж «зламаємося» ми вдвох.
Він не жартує і не лякає – просто попереджує. І Шерех схиляє голову:
- Знаю. Проте спробую. Побажаєш успіху у цій непростій справі?
Дощові краплини, що розтікаються по склу. Розмови пасажирів, гуркіт мотору. І Лесь, майбутня Шерехова жертва, простягає йому долоню:
- Побажаю. Бувай.
Теплий доторк пальцями до пальців, зупинка – і Шерех, незграбно зачепивши ліктем одну з пасажирок, відчинив двері маршрутного таксі.
- Щасти тобі, хлопче, - майбутня жертва знову посміхається. – Щасти тобі...
* * *
- Олено, люба моя, ти поясниш нарешті подробиці того, що тут відбувається?
Кліц-клац. Дівчина кидає на візитера неуважний погляд, ще секунду крутить у пальцях кулькову ручку, і ховає її у кишеньку на піджаку.
- Дещо цікаве. Експериментуємо зі Сновидцями.
- Подолання будь-яких психологічних перешкод, зчитування думок, коректування характеру, створення сценаріїв для поведінки? – Візитер з’явився тут не просто так. Він вже знає про можливості Сновидців, йому ще доведеться з ними працювати, проте він ще жодного разу не бачив їх «у дії». – Чи дозволено спостерігати за процесом?
- Будь ласка, - Олена кидає погляд на монітори, де транслюються «мандри» Сновидця. – Знайомтеся - Шерех, одне з найкращих наших досягнень, третій ранг, вісім із дев’яти балів у шкалі професіоналізму. На сьогоднішній день ми запланували проникнення на шостий рівень свідомості. Досі це не вдавалося, проте якщо вдасться тепер...
- І що буде, якщо ТЕПЕР це вдасться?
- Ми зможемо повністю коректувати людську особистість. До пластичних операцій, що виправляють зовнішність, всі вже звикли, а Сновидці... Сновидці проводитимуть пластичну хірургію душі.
Шерех дрімає поруч зі своєю Жертвою у наркотичному напівзабутті. Юнак років вісімнадцяти, і одночасно – людина, що здатна проповзти до будь-чиєї свідомості крізь плетиво сновидінь.
- Розкажете про роботу сновидців детальніше? - зітхає візитер.
- Без проблем.
І вона дійсно розповідає... Про те, що існує шість рівнів свідомості, про те, як важко дістатись навіть перших п’яти, не кажучи вже про недосяжний шостий. Про Термінали – переходи з рівня на рівень, і Охоронців, чиє існування - то захисний рефлекс, що знищує мозок необережних Сновидців. Деякі екрани транслюють життєві показники Шереха і його жертви, на інших транслюється те, що бачить сновидець у навіяному транквілізаторами забутті.
- Перший Термінал подолано, - м’яко зауважує Олена. – Шерех покинув світ власних сновидінь крізь «двері маршрутки». Примарний рівень Лесевої свідомості – найповерхневіший, найперший. Якщо тобі цікаво, Вікторе – слідкуй за моніторами. Охоронці тут зустрічаються край рідко, проте...
- Олено Володимирівно, у нас проблеми, - аналітики сіпаються, одночасно помітивши небезпеку. – Примарний рівень забезпечено непоганою охороною. Шерех не чекав...
- Дивися, Вікторе, - її посмішка стає переможною. Це – гордість за одного з найкращих своїх Сновидців. – Просто дивися!
* * *
Пробитись до людської свідомості неважко – Шерех знав це давно. Стільки разів мандрував у сплетінні чужих сновидінь, стільки разів стирав зайві думки або дописував якісь деталі у поведінку, стільки разів чекав проблем – і стільки разів долав всі перешкоди... Думаєте, це дуже цікаво? Аж ніяк.
Безліч тренувань і експериментів, безліч медикаментів, що загострювали здібності Сновидців до надзвичайного рівня – і, нарешті, фінальний експеримент. Попереду – все ще не досягнутий Внутрішньосуттєвий рівень. Шерех тріумфував.
Кліц-клац. Підбори черевиків гучно стукають по сходах. Будь-чий внутрішній світ неповторний, але теперішня жертва своїми вподобаннями нагадувала Шереху його самого.
Лесеві теж подобався дощ.
Кліц-клац. Напівпрозора волога завіса, бруківка під ногами і тоненькі ламкі тіні попереду - двоє гарненьких дівчат. Вони не помічають Шереха – сміються і щось шепочуть, розповідають казку про небо і вітер, розкривають вузенькі долоні назустріч дощу. У них – яскраво-блакитні очі і золотаве волосся, вони обидві чарівно прекрасні, ляльково-бездоганні, адже це просто чийсь сон. Ось тільки Шерех у своїй справі – один із найкращих. І не тому, що має надзвичайний хист у сновидчій справі, а ще й тому, що інтуїція у нього працює впевнено і дуже гостро, на всі сто.
Аналітики, що спостерігали ситуацію з моніторів, відчули небезпеку набагато пізніше – коли Шерех вже вихопив з піхв бойові леза.
Дівчата не були примарами - безпечним елементом людських сновидінь. Навпаки - справжні Охоронці, відразу двоє. Сильні, вправні, нереально прудкі і розумні – вони породжувались Лесевою свідомістю для захисту від зовнішньої атаки.
І ще – їх можна було вбивати. Шерех знав, що його власна сила волі завжди міцніша за будь-яку з жертв.
* * *
Віктор, запрошений до відеоперегляду науковець і майбутній Оленчин помічник, навіть гадки не мав, що видовище виявиться таким... таким...
- Це ж жорстоко!
- Це нереалістично, - спалахнули очі в Олени. – Це зіткнення свідомостей. Страждають душі, а не тіла.
- Але ЦЕ жорстоко, - Віктор схопився за голову. – Робота Сновидців уявляється всім зовсім інакше! Але це! Це!..
Леза рухались блискавично – просто літали. Сутичка свідомостей мала вигляд збройного спарингу – тільки рухались бійці занадто вправно і легко. Стрибки були довгими і високими, можливості гнучких тіл – завищеними, і більше шансів мав насправді не той, у кого міцніші м’язи, а той, у кого сильнішим був дух.
Шерех перемагав.
* * *
Лезо до леза – можна було знову повернути зброю до піхв. Хлопець повільно випростався і зітхнув.
- Скільки ж сил ти вклав у ЦЮ охорону? – Лесь не чув запитання і не міг на нього відповісти, але Шерех, мабуть, цього й не чекав. Він хапав просотане кров’ю повітря і ним захлинався. Сутичка виявилась надто жорсткою, і тільки що він ледь не програв.
* * *
- Другий термінал і другий рівень, - присутність «нового працівника» Олені заважала. Йому ще доведеться пояснити просту істину: Сновидці – не масова зброя, якої треба жахатись, а виключно делікатний, тонкий інструмент.
Віктор мовчки роздивлявся екран – пошматовані тіла двох дівчат, відрубані пазурі, посічені очі – Шерех намагався засліпити Охоронців, аби встигнути нанести останній удар. Що за трансформації відбувалися з дівчатами протягом бою, навіть уявити важко - вони змінили безліч форм. Пазуристі тварюки, скажено-розлючені левиці, напівлюдські істоти – сенсу це не міняло. Вони намагалися припинити вторгнення у Лесеву свідомість. Завдали чужинцеві клопоту – але не змогли зупинити. Розпливалися тепер під дощем двома кривавими плямами, розчинялися у холодній бруківці. Захищали Леся до останнього подиху, проте лягли кістьми.
* * *
Цим Терміналом були звичайні дерев’яні двері. Шерех залишив розшматованих Охоронців десь позаду, і прочинив «портал» із Примарного рівня чужої свідомості до Рефлекторного рівня. І втрапив у пастку – цілком зрозумілий фінал.
- Ох ти ж чорт!
Ким би не був Лесь – свою свідомість він явно умів захищати. Проста квартира, здавалося б. Темрява, що чорним оксамитом затягує вікна. Стіни, меблі, чиста підлога – і глухий, вібруючий струс.
Охоронців тут не було – це місце і так було пасткою. Кожною клітиною тіла Шерех відчував – треба тікати! Адже стіни...
Стіни складалися усередину. Кліц-клац. Крихкою мозаїкою, іграшковим будиночком... або ж ламкою конструкцією з гральних карт. Кліц-клац – квартира провалювалась у безвість, і Шерех утікав від самого краю безодні, перелітав на ті шматочки паркету, що ще існували, і не розумів, де ж порятунок. Він має бути, без сумніву – але ДЕ? Не було ворогів, яких можна рубати, не було дівчат, яких вдасться спотворити порухом лез. Тільки напівзнищена квартира, шматочок ковроліну під ногами, столик з квітами, одна-єдина вціліла стіна і... і...
І вікна!
- Сволота, - Шерех перечепився і розбив коліна, облаяв Леся одним-єдиним словом, проте рвучко підхопився і у два стрибки дістався до перепони з прозорого скла. Він розумів, що захищається ця Жертва з фантазією, гарно й відчайдушно... але програвати – не бажав.
* * *
- Другий термінал, – в інтонаціях Олени панує мінімум емоцій.
- Знову двері? - Ось Віктор ще цікавився деталями.
- Терміналом може бути що завгодно, - дівчина посміхнулась. –Зараз це – просто вікно.
Мінімум емоцій – не тому, що Олені стало нудно. Вона старанно ховала власний переляк, адже Шерех – її улюбленець, її втіха – з останнього рівня ледве втік.
* * *
Він подолав Термінал у вирі темряви й уламків скла. Вікно розбив власним тілом, стрімко вислизнувши з Рефлекторного рівня свідомості на Рефлексивний. За його плечами руйнувались залишки «мозаїки», а попереду була ще одна кімната. Тепла, розріджена темрява, м’який килим, якого Шерех так і не торкнувся; жалюзі на вікнах, комп’ютерний стіл... І непрозорі, сплетені з темряви долоні, що схопили Сновидця у повітрі, ледве не розірвавши у ту ж мить на шматки.
- У біса все це! – Шерех знав, що його лайки ніхто не почує, але мовчати вже не міг. Улюблені леза були вихоплені з піхв, затріпотіла темрява, розрізана блискучим металом, а Шерех нарешті торкнувся ногами килима і кинувся у напрямку стола. Швидко, як тільки міг – хоч тепер було, з ким воювати, інтуїція волала – небезпека навкруг. Треба скочити у Термінал – і якомога швидше! Леза відтинали фаланги темних пальців, рубали ліктьові суглоби і перетворювали ворожі до Шереха кінцівки на мертві тіньові шматки. Саме тіньові, то було навіть не м’ясо. Внутрішній світ – це величезна примара, в ній все ірреальне, і тільки біль... Біль існував - коли темні пазурі дряпали шкіру і протинали м’язи.
Крок, і ще! І ще один! Аби тільки вирватись на секунду з чіпких долонь – і пірнути ластівкою у наступні «двері». Екран комп’ютера – єдина світла пляма у цій кімнаті, спасіння і благословення... Шерех стрибнув відчайдушно, рятуючись від небезпеки – і продавив власним тілом сяюче скло монітора, ковзнув крізь нього, ніби то була вода – щоб підхопитись на ноги вже у наступному «видінні».
* * *
- Мобілізаційний рівень, - мовила Олена. Нутрощі скрутило переляком, майже болем – що, як Шерех не витримає? Обрана жертва виявилась набагато міцнішою, ніж будь-хто цього чекав.
* * *
Трава шелеснула під ногами. Здалеку озвався птах, йому відповів ще один, і розцвірінчались, ніби від цього залежало чиєсь життя.
Шерех примружився і буркнув:
- Цитьте. Вас не існує.
Проте зараз пташки були матеріальні, як ніколи, і їхній гомін дзвенів навкруг.
Попереду – широка кроляча нора, і навіть кролик присутній. Він нахилив розумну білу голову і роздивився Шереха крізь пенсне:
- Добродію, важкенько вам буде у моїй нірці. І чому серед Сновидців так мало тоненьких, гнучких дівчат?
Шерех і не подумав дивуватись – не вперше він бачив «сон», що базується на ідеях щодо Нори та Кролика, дівчини Аліси та Чеширського Кота. Проте ВПЕРШЕ Мобілізаційний рівень свідомості залишався без охорони. Шерех озирався, шукав підозрілих істот – проте єдиним його співрозмовником залишався Кролик. Звичайна слабка примара, яка може теревенити, але не здатна захищати. Невже дівчата-Охоронці, зникаюча квартира і руки-тіні настільки виснажили Леся?
Звідкіля ж дізнатися? Кролик, стерво таке, нічого не розкаже. Та й не треба, мабуть. На монстра він не перетворився і не відгриз Шереху голову – та й добре. А то всяке іноді буває, хай йому грець.
- О! Бідний-бідний хлопчик! – Кролик старанно заховав пенсне і зітхнув. «Бідний-бідний хлопчик» тим часом не менш старанно заповзав у землистий тунель. – Спробуй там не застрягнути і не здохнути, добре? А то знаєш, як потім із нори смердить?..
* * *
Крок. Ще один. І ще.
Тепла тиша, що намагається просочитись у вуха. Обережні рухи, роздряпані ноги – остання темна кінцівка розідрала Шереху стегно, а у тісняві кролячої нори всі рани тільки роз’ятрились. І жодної небезпеки у полі зору.
Ніяких охоронців. Лише Термінал, що виринув з темряви десь попереду.
Тонкі, напрочуд елегантні скляні двері. І світлі літери на темному тлі.
«Please, open doors».
* * *
За моніторами слідкували тихо-тихо, затамувавши подих. Навіть кліпнути зайвий раз не наважувались.
- Щось не так, - це Олена.
- Його припрошують, наче гостя, - це помічник-науковець.
- Передчуття у мене якісь... поховальні, - щиро визнав Віктор. – Це пастка.
І знову тиша.
І дзеркала...
* * *
Вони тягнулись у нескінченність. Рівнесенькі, чисті-чисті, вишикувані у цілковитий дзеркальний лабіринт.
І тільки зараз Шерех відчув, наскільки сильно йому не вистачає дощу та вітру. До болю, до щему – хотілось упасти на підлогу і кричати, істерично вити, доки не скінчиться повітря у легенях.
Шерехове віддзеркалення у найближчій скляній поверхні почухало потилицю і схаменулося:
- Краще тікай.
Це тобі не синьоокі дівчата, і навіть не білий кролик. Тут вже – ти сам, твій псевдо-образ, тож з ним можна потеревенити:
- Вже біжу, аж підстрибую!
- Ідіот!
- Я схожий на того, кого неважко залякати?
- Ти – це я. І я б утік з цієї місцини, якби тільки зміг.
- Ти – це він, - Шерех торкнувся долонею дзеркальної поверхні. – Ти – породження Лесевої свідомості. Примара.
- Чи охоронець.
- Примара, - впевнено вимовив хлопець.
- Ну, примара, - зітхнуло віддзеркалення. – Але ж я тобі добру справу роблю! Тікай! Тіка-а-ай!
- Здохни, дурню, - в’яло відмахнувся Шерех. – Це – Псевдобазовий рівень, я до нього ледве дістався, і тепер вже – точно не відступлю.
- Тікай...
- Проб’юся до Внутрішньосуттєвого, і хай там що...
- Тікай, - у віддзеркалення занадто сумні очі. Настільки сумні, що просто вбити хочеться, аби не мучився. – Тікай, кажу тобі. Або загинеш у дзеркалах.
- Тут гине лише той, хто не знає, як дістатись Дверей.
- Ти теж не знаєш, - м’яко дорікнуло віддзеркалення.
- Проте я відчуваю. Думаєш, я суперкласний Сновидець? Ні. Але рівень інтуїції у мене напрочуд добрий.
- Тоді ти маєш тікати, не чуючи під собою ніг. Невже гіпертрофована інтуїція не може підказати, що чекає на тебе у наступному рівні?
- Вона у мене розумниця, - підбори черевиків вгрузли у підлогу. Здавалось би – вона твердіша за камінь, але зараз танула, наче бітум на пекучому сонці. – Мені начхати, що там – у наступному рівні. Я просто туди потраплю – і побачу все сам.
- Роби, що хочеш, дурню, - зітхнуло віддзеркалення. Зітхнуло стомлено і важко, ніби це його засмоктувало у темну підлогу. – Ти мав змогу повернутись назад. Тепер вже пізно.
- Чому Термінал не охороняється? Мене цікавить тільки це.
- Тому що охорона не змогла б тебе зупинити. Силою відповідати на силу – невірний шлях. Я мав тебе переконати...
- Не переконав, - Шерех напружився на мить, і відчув, як теплий «бітум» стискає груди, затікає під тканину, торкається підборіддя і навіть губ. – Прощавай.
* * *
... і монітори згасли. Олена зірвалася на ноги, персонал відчайдушно заметушився, а Лесь, розіп’ятий поряд зі сновидцем на поверхні медичного стола, розплющив очі.
І закричав.
Лунко, болісно, так, що мороз пішов поза шкірою.
- Що трапилось?! – Олена рвучко зціпила зуби. - Що з показниками життєдіяльності, чорт забирай?!
- Резонанс мозкових хвиль! Здається, свідомість Сновидця повністю перейшла у тіло піддослідного.
- Показники у Шереха - нульові! Дихання відсутнє!
- У піддослідного ламаються нервові зв’язки. Мозок не витримує напруги!
- Намагаємося зупинити процес резонансу! Заспокійливе, подвійна доза...
Судоми скручували Лесеве тіло, примушували м’язи скорочуватись, ще секунда – і крик зірвався у найвищій своїй ноті.
Слина вкрила ошкірені ікла, губи викривилися – і назавжди завмерли. Очі – прозоре скло. І відзеркалено в них тільки вічність.
- Олено Володимирівно?..
- Не чіпайте! – Вона скрикнула, відскочила від медичного стола. Але погляд від мертвого піддослідного – не відірвала. – Він не зміг!
Віктор обережно наблизився, торкнув жінку за плече:
- Помиляєтеся, він зміг. Але... виявляється, дві людські свідомості для одного тіла - це забагато. Необхідно заборонити досліди.
- Ні, - Олена зойкнула і відсахнулася від науковця. – Ні! Ви не розумієте! Шерех просто не зміг! Треба було не залишатися на місці, необхідно було рухатись далі! Керувати іншою свідомістю, а не контактувати з нею! Ламати її, а не вступати у резонанс!
- Останній рівень свідомості не можна штурмувати! Це – загибель і для Сновидця, і для його жертви!
Ось тільки Олена вже нікого не чула.
- Шерех не зміг відкрити останні двері! Не зміг! Не зміг!..
- Останніх дверей не існує!
Бідний, бідний Віктор! Його ж бо більше не чули. І навіть не зрозуміло було, чи це справжні істерика та розпач, чи Олена виявляла свій акторський хист.
- Не зміг, - вона тихенько скиглила, майже вила. – Не зміг, зламався...
То вже була не просто патетика, скоріше – щире бідкання. Втрачено ж бо найкращого Сновидця! І гірко від цього – знищено чудовий інструмент, а не людину... І тільки Віктор зітхнув майже щиро:
- Шкода хлопця. Він більше ніколи не побачить чужих сновидінь.
Коментарів: 7 RSS
1Kum18-10-2009 11:21
Цікавий початок, цікава ідея - корекція свідомості через сон. Маршрутки, монітори, поринання в свідомість - я вже налаштувався на якісний сайнс-фікшн. А тут раптом якісь леза, двобої і ми вже маємо фентезі. Потім взагалі пішли діалоги не зрозуміло хто з ким розмовляє. І геть змазана кінцівка - я так і не зрозумів чим все закінчилось і чому. Багато які деталі які дали б змогу зрозуміти сюжетну лінію залишились в голові автора і не потрапили до тексту.
2Пухнастик-Шалапут21-10-2009 10:13
Няяяввв... Матриця рулить
Сила - у твоїй уяві.
З"їж таблетку - стань Суперменом)))
Маємо ще одну оповідку про пересадку свідомості - з трагічним фіналом, що не може не радувати кровожерну душу Пухнастика
Кілька цікавих творчих знахідок потішили. Загалом - не найгірше з того, що є.
Але чомусь читання твору втомлює - є в ньому якась важкість.
3miss K21-10-2009 17:26
важко сказати, чи сподобався мені твір, чи не сподобався. ні те, ні те. точніше, і те, і те.
читається напрочуд легко (мені, принаймні; Шалапута он втомлює).
хотілося ще "мозковивертів" у стилі "Куба", хє-хє.
образ Віктора - вибачте, ляп трусами об асфальт. Діалоги персонажів за моніторами - дещо натужні, відчувається, що "шотонєто". А от "сновидний" пласт подобається. Фінал... ох, фінал... На мою особисту думку, у літературі ВКРАЙ мало хороших фіналів. Є "нормальок", є "ну й так покатить", є "невдалі"...
Душа бажає кращого фіналу! (як не людству, то принаймні окремим оповіданням)
Є ще зауваження щодо тексту, щодо окремих моментів, ходів, персонажів, і те де. Але зараз озвучувати не буду. Якшо схочу пан автор (пані, панна...), то, може, озвучу якось потім.
4Сибіряк21-10-2009 17:53
Сюжет цікавий і досить динамічний, як на мене. Але ідейний зміст мені не дуже сподобався. Хочеться якоїсь більш реалістичної фантастики, але тут майже всі оповідання - це якісь блукання в лабіринтах свідомості.
5Аноним27-10-2009 19:48
Цікава ідея, але реалізація не дуже. Наче НФ, але вигляд абсолютно не НФ, напівпрозорі персонажі якісь. І вчені примітивні, як у 60х роках писалося.
Не найгірше оповідання на конкурсі, але й до найкращого йому далеко. Можливо, потрапите у мій топ, але я б цьому не дуже радів, бо вибір малуватий.
Відвертих русизмів не побачив, але трапляються сумнівні моменти: лягли кістьми, наприклад. Формально усі слова наші, але звучить якось по-російському.
У біса все це - мабуть, до біса.
Цікава деталь про кролячу нірку, але пояснювати її - це те саме, що пояснювати анекдот після того, як усі посміялися. Не турбуйтеся, Алісу всі читали, а хто не читав, той і це оповідання не читатиме.
6John Smith27-10-2009 19:48
Це був John Smith.
7КАЛИНА28-10-2009 01:10
Кінець провальний, примітивний. Таке враження, що майже силоміць його вигадували. Оповідання виглядає напівживим (тут поміркувала, як вірніше - чи то напівмертвим чи напівживим). Варто його і переписати, і переробити, якщо буде на це авторська ласка