- Ну, все, відлітаємо, – сказав командир екіпажу, перехрестився і натиснув на кнопку. Шум перебив усі наступні репліки. В ілюмінаторах ще кілька хвилин не було нічого видно…
- Дивіться, люди! Земля!
- Аж не віриться, що ми – останні, хто її бачить.
- Чому? А може, хтось зараз сидить за телескопом і спостерігає цю синю планету, поки вона ще існує. От як наш біолог. Гей, Олю, що ви там бачите?
- Місто…
- Яке?
- Моє рідне місто… Парк, центральна вулиця… Університет…
- Ану, ну! Мені й самому цікаво стало.
- Покажіть!
- Дайте, я теж подивлюся… Гарний!..
- І дуже старий. Це ви тут навчалися?
- Так.
- Мій не такий, – зітхнув головний механік Ярослав. Заглибився у роздуми і бачив перед собою, мабуть, старі «світлини» з минулого відрізку свого життя. Так, усе, що відбулося до того, як команда ступила на борт космолайнера, відходило у минуле. Ціла епоха відлітала у небуття. – Я навчався у новітньому технічному вузі. Дуже хотів мати престижну професію, тому вступив на факультет всесвітньої інформації та обробки даних.
- Ну а тепер працюєте не за фахом.
- Ні, я вчасно перекваліфікувався. Обрав наномеханіку.
- А я мала стати спеціалістом із міжпланетної економіки.
- Хм… Круто!
- Смішно! Не можу себе навіть уявити з такою освітою. Просто більшість родичів працюють у великих міжпланетних компаніях, тому мої батьки, зрозуміло, хотіли і мене туди.
- А ви вступили на біологічний.
- Так. Напрям – ДНК-технології. Тобто те, що колись називалося генетикою.
- І, виявилося, не дарма вступили.
- Хто зна…
- Ностальгія… Ностальгія косить наші лави.
- А я взагалі навчався не на Землі. В університеті «Чумацький Шлях».
- Андрію, ти там не відволікайся, слідкуй за сонячно активністю.
- Та ти там не переймайся, Богдане, всі показники в нормі, ситуація контролюється. Це поки твій хом’як знову не залізе, куди його не треба. Він в тебе страшенно любить натискати маленькі кольорові кнопки.
Усі весело сміялися, поки Богдан активно розшукував свого улюбленця, що втік із коробки.
- Перевірте внутрішню апаратуру, хто-небудь! А то ще дійсно залізе. Ви, Ольго, перевірте свою генотеку.
Пухнастий білий гризун на ймення Рафік знайшовся – ну де би ви думали? – звичайно, в харчовому відсіку.
- Мій маленький Рафіку! Ти зголоднів? Бідолаха. Я зараз тебе нагодую.
Ольга перевірила цілісність генотеки.
- Все гаразд.
- Знаєте, я тут подумав: а навіщо нам ДНК хом’яка? Он живий екземпляр бігає.
- Тільки спробуй зачепити мою генотеку!!!
- Та добре, добре, я ж пожартував…
За маленькими віконцями мерехтіли зорі. Долинув голос Андрія з-за панелі управління:
- Ми щойно минули кільце астероїдів. Пошкоджень лайнера не відбулося.
Всі полегшено зітхнули.
На борту було десять чоловік. Ну і, звичайно, хом’як Рафік. Вони – останні земляни, що залишили рідну планету. Довелося летіти, так би мовити, в ар’єргарді. Всі інші вже давно покинули небезпечну зону і тепер уже, мабуть, долітали до своїх нових домівок.
Мільйони років тому прадавні вчені визначили, що Сонцю залишилося жити ще рівно стільки, скільки воно вже прожило – п’ять мільярдів років. Це була перша спроба передбачити його вік. Пізніше дослідники продовжували спостерігати за зорею і називали все менші числа: три мільярди, два мільярди, вісімдесят мільйонів… Але всі вони помилялися. Роки проходили, а сонячна активність надзвичайно швидко зростала. Останнім часом у його надрах почала утворюватися критично велика кількість вуглецю. Ще трохи – і ядерні реакції припиняться. А це означає, що зоря просто вибухне. І разом із нею розщепляться на атоми всі найближчі планети (Земля – в тому ж числі).
Люди евакуювалися у безпечніші місця галактики. Це ті, хто жив на своїй астрономічній Батьківщині. Безліч інших однак вже давним-давно оселилася в різних затишних куточках Всесвіту.
Останніми з могікан (чи то пак землян) було десятеро молодих науковців. Усі вони добровільно згодилися вилетіти останніми серед останніх. Їм дали достатньо короткий термін: рік. Але цього часу вистачить із запасом, щоби долетіти до місця призначення, поки вибухне Сонце.
Ольга – єдина жінка в команді. Серед усіх присутніх вона мала справді поважну причину того, що пізно покинула Землю. В її руках перебувала генотека – така собі невелика герметично закрита скринька, всередині якої зберігалася спадкова інформація всіх існуючих видів живих організмів. Ну, тобто, майже всіх – немає ж нічого абсолютного. Звичайно, потрібно було багато часу та зусиль, щоб її зібрати. Ольга витратила на це понад п’ять років свого життя після закінчення навчання. Це, власне, і затримало її на Землі.
Генотека стала справою її життя. Мало хто вірив у доцільність такої роботи, адже існували значно сучасніші способи зберегти видове різноманіття. Тому ніхто не допомагав і не фінансував цей останній земний проект. Друзі з команди жартома називали скриньку «Ноєвим ковчегом»…
Вони летіли вже кілька тижнів. Космічний простір був спокійним, тому вирішили вимкнути системі сповіщення, щоби зекономити енергію. Вона могла знадобитися пізніше.
Одного ранку за земним часом усі раптово прокинулися від сильного поштовху.
- Що це?
- Що сталося?!
Почувся твердий голос командира:
- Припинити паніку! Ввімкніть систему сповіщень.
- Не працює! Я ввімкнув систему. Жодного сигналу, зв’язок відсутній!
- Вимкніть і увімкніть ще раз.
- Немає сигналу!
- Що показують прилади?
- Температура ззовні підвищена.
- Швидкість нормальна.
- Двигуни працюють.
- Зате приладів половина несправна! Ви подивіться: щомиті вистрибують інші цифри. Це же шалені показники, це нереально!
І тут почувся тихий голос механіка, сповнений жаху:
- А знаєте, що це було? Вибухова хвиля.
- Та яка в дідька вибухова хвиля!!! Що ти верзеш?!
- Повітря ж немає!
- Зате є розірвана матерія.
Командир втрутився:
- Навіть якщо й так, це все одно не може бути вибухова хвиля від Сонця. Поштовх був занадто слабкий. І, до того ж, нас би спалило впрах.
- Тоді що трапилося?
- Несправність. І треба негайно вияснити яка.
Такі слова дещо заспокійливо вплинули на присутніх. Кожен брався до своєї роботи. Прилади поступово приходили до норми.
- Спробуйте визначити, де ми зараз знаходимося. Які координати.
- Якщо вірити техніці, ми далеко від Сонячної системи. Але це не може бути правдою, адже зі швидкістю космолайнера ми покинемо її тільки через вісім днів.
Командир сам підійшов до панелі управління і поглянув на показники.
- Все гаразд. Якщо ми рухатимемося в одному напрямку так, як заплановано, то вчасно дістанемося до місця призначення.
Тоді він поглянув у телескоп. Його обличчя сполотніло. Як добре, що того ніхто не помітив. Хом’як бігав туди-сюди по своїй коробці і скажено пищав. Усі намагалися його заспокоїти, Богдан узяв до рук, гладив, але намарне. Ніщо не допомагало. Вереск маленької тваринки сіяв паніку, хоча ніхто її не показував своєю поведінкою. Всі розуміли, що щось негаразд. І справа не в несправності лайнера.
- Може, йому дати снодійного? Рафік сам знервується і нас тут усіх перенервує.
Йому вкололи снодійне і поклали назад до коробки…
Минула доба. Дві. Три. За цей час несправність не виявили. Кожен у глибині свідомості розумів, що сталася катастрофа. Багато хто з команди погано себе почував: головний біль, слабість, нудота, у декого навіть почалася апатія до всього, що відбувається. Рафік уже не бігав. Він ледве пересувався, не маючи сили навіть пищати.
Командир наказав людям спуститися до харчового відсіку та випити все молоко, яке там ще було. Механік не пішов. Коли вони залишилися наодинці, він запитав:
- Командире, ви коли останній раз дивилися на дозиметр?
- Він несправний, як і всі прилади.
- Е ні, дозиметр якраз не бреше. Я ще на Землі особисто проконтролював, щоби нам поставили дозиметр старого зразка з автономним живленням.
- Я підозрював, але…Нічого не розумію. Не може бути. Лайнер захищений від радіації, у нього потужна свинцева обшивка. Вона ж була розрахована на подібну форс-мажорну ситуацію!
- Вона не витримала. Я вам більше скажу: вона горить.
Пауза.
- З лівого боку. Вже впродовж двох діб семи годин. І ще трохи погорить, аж поки полум’я не добереться до пального. Кисень просочується із запасного резервуару.
- Не може бути. Як? Така надійна обшивка…
- Надійно зробила Ольга: її скринька має втричі товщий шар свинцю, ніж лайнер… Що плануєте робити?
- Тут неподалік є космопорт. Якщо координати правильні.
- Це надто далеко. До того ж, ми не знаємо, чи він узагалі працює.
- Ви бачите інший вихід?
- Ні.
- В будь-якому разі доведеться покинути борт.
Тут повернулася команда. Всі нахилилися над коробкою і завмерли.
- Рафік, ні!!!
Звернув на себе увагу командир:
- Слухати всім! Сталася катастрофа, Сонце справді вибухнуло. Вчені вкотре прорахувалися. Вибуховою хвилею нас відкинуло далеко із колишньої Сонячної системи. Обшивка лайнера горить, тому ми змушені його покинути. Зараз усім узяти в руки скафандри і одягнути. Ми намагатимемося дістатися до найближчого космопорту. З собою нічого не брати. Спілкуватися будемо за допомогою пристроїв, що є в кожного на скафандрі, на лівій руці. Триматися разом.
За кілька хвилин люди спокійно одягнули скафандри. Це тільки на перший погляд спокійно, а насправді всі нервували. Тоді відкрили двері й почали по одному покидати лайнер. Все поглинула невагомість.
Обшивка справді повільно тліла, але коли відкрили двері – вмить спалахнула. Вона складалася з декількох захисних шарів. І ніхто навіть припустити не міг, що вона може загорітися у відкритому космосі, не те, щоби виготовляти її з вогнетривких матеріалів.
Ольга вирішила рятувати генотеку, незважаючи на слова командира, щоб ніхто нічого з собою не брав. Коли переступала поріг, полум’я зачепило скриньку. Свинець почав плавитися. Ольга затулила скриньку руками. На табло її лівої руки з’являлися повідомлення: « Кидайте це! Негайно! Ви пошкодите скафандр!..»
… Сталося чудо. Їм пощастило дістатися до космопорту. Ольга все-таки пошкодила скафандр, крізь нього пройшла велика доза опромінення. По дорозі вона втратила свідомість.
Але космопорт зачинив перед ними свої двері. Мотивували так: «Вам усім необхідно пройти радіаційну очистку». Командир поспішно повідомляв: «У нас кисню залишилося на п’ятнадцять хвилин!..»
Десь далеко яскраво сяяла щойно народжена вибухом наднова…
Потім вони всі видужали. Всі, крім Ольги. Генотека виявилася безцінним скарбом, бо інші схеми зазнали невдач. За її допомогою почали відновлювати види. З’явилася велика кількість мутантів, що загрожувало назавжди втратити земну біосферу. Але через кілька поколінь частка мутацій зменшилася з перспективою у майбутньому взагалі зникнути.
Коментарів: 10 RSS
1Chernidar05-09-2011 12:43
останный абзац відверто зайвий.
"свинцева обшивка" не захистить від радіації наднової, краще придумати якийсь свій матеріал.
а все інше - було у когось із класиків... чи то "реквієм по землі, чи то щось таке...
по моєму Артур Кларк, хоча можу й помилятись. згадаю - напишу.
2Chernidar05-09-2011 12:49
згадав. "реквієм", Гамільтон.
http://www.serann.ru/t/t471.html
уточнюю - я не звинувачую автора у плагіаті
3Зіркохід05-09-2011 16:33
Наївність твору мене аж розчулила. Це ж треба: скільки часу людство переселялося, а генофонд біосфери вирішили вивезти останьою ходкою в ЄДИНОМУ екземплярі.
Є й моторошні сцени: хом'яку, щоб не нервував біганиною екіпаж, ВКОЛЮЮТЬ ШПРИЦОМ снодійне. Б-р-р...
А є й відверто незрозуміле, скажімо, тліюча обшивка корабля. Вона що, з ДСП зроблена? По ідеї обшивка мала або згоріти/сплавитися відразу, або вціліти... Взагалі з точки зору вульгарної фізики оповідання не витримує критики.
Ну і кінцівка... Тобто, яка ж мораль твору? Як на мене, є задум, але нема сюжету. Треба б оповідання доопрацювати, особливо в плані матчастини.
4Аноним07-09-2011 18:20
Chernidar, дякую за посилання, цікаво було ознайомитися.
Мало спільного. Не бачу "всього іншого".
В моєму варіанті причиною знищення Землі є власне вибух Сонця, а не її падіння на зорю-карлика, яка утворилася задовго після вибуху. А те, що Сонце колись-таки вибухне - не вигадка письменника-фантаста, на яку існують авторські права, а науково доведений факт. Це так само, як, наприклад, явище падіння метеоритів: колись хтось перший описав це у своєму творі, всі наступні, значить, займалися, як Ви висловилися, плагіатом...
Ну, але на майбутнє доведеться мені більше почитати класиків...
"Генотека стала справою її життя. МАЛО ХТО ВІРИВ У ДОЦІЛЬНІСТЬ ТАКОЇ РОБОТИ, АДЖЕ ІСНУВАЛИ ЗНАЧНО СУЧАСНІШІ СПОСОБИ ЗБЕРЕГТИ ВИДОВЕ РІЗНОМАНІТТЯ. ТОМУ НІХТО НЕ ДОПОМАГАВ І НЕ ФІНАНСУВАВ ЦЕЙ ОСТАННІЙ ЗЕМНИЙ ПРОЕКТ. Друзі з команди жартома називали скриньку «Ноєвим ковчегом»..." - то так, між іншим. Зіркоходе, цілий абзац пройшов мимо Вашої уваги. Наївний твір - можливо. Але щодо останньої ходки та єдиного екземпляру, по-моєму, все ясно.
Про хом'яка - висновок елементарний: Ви боїтеся уколів тут і психологом бути не треба
можна припустити, що в майбутньому люди якось спокійніше будуть до того відноситися.
А моторошність - поняття відносне. Перше, що приходить в голову, - "Штольня". Наприклад.
І, до речі, хом'як нервував екіпаж не стільки тим, що бігав (він і на початку бігав), як тим, що пищав. Тварини, нібито, відчувають небезпеку))...
Обшивка з ДСП - а чому б і ні? у нас всяке буває. Там вказано, що вона складалася з декількох захисних шарів, один (чи більше) з яких свинцевий. Тобто решта могли бути з чого завгодно, нехай читач уявляє. А ДСП - то ше не найгірше, що придумало людство. Воно винахідливе, потім ще багато чого придумає.))
ну а мораль... То ж не байка!.. От уявіть собі: Ви би зробили для загального блага щось грандіозне, коли у Вас ніхто не вірить, а Ви впевнені, що це потрібно? Попри все?
Якраз останній абзац, до речі, тут і потрібен.
Доопрацьовувати треба, звичайно. Будь-що можна і треба доопрацьовувати - немає меж досконалості, як то кажуть. Фізика? Справді, я не фізик. "В плані матчастини" - що Ви маєте на увазі?
5Фантом08-09-2011 20:35
Ех, не дає Сонячний вибух спокою фантастам
Може й так, та ми цього точно не побачимо, нам тут взагалі трохи більше року лишилосяА взагалі, мало екшену, як на мене. Хоча, це певно, справа смаку.
6Лариса Іллюк19-09-2011 07:19
Згодна із коментами вище. Свинцевий шар проти радіаційного випромінювання, тліюча обшивка, полум'я, що добереться до пального Діло в горючому ваккуумі, нє?
Надійно зробила Ольга: її скринька має втричі товщий шар свинцю, ніж лайнер - тобто, мона було і лайнер отак от без огляду на ресурс огорнути свинцем втричі більше, а вони цього не зробили? Яка недолугість
На рахунок генотеки у мене питань не виникло. Там усе логічно, я абзац не пропустила.
Ще отаке питання до автора: Люди, котрі покинули корабель - вони пішки у найближчий космопорт добиралися? Бо у творі про це ні слова.
Ну і чисто літературні, так би мовити, моменти:
Перший діалог: тісне сусідство ти там не
Це поки твій хом’як знову не залізе, куди йому не слід. Бо, може, треба йому таки - хто тих хом'яків розбере?
Припинити паніку! Ввімкніть систему сповіщень... Вимкніть і увімкніть ще раз. - цікавий підхід майбутнього до вирішення проблеми... А що, справді могло б спрацювати?
Все ж таки в прах. Якщо разом, то вщент.
Звеселило словосполучення астрономічна Батьківщина. Допоки чувала лише про астрономічні числа. Астрономія - то наука така, а батьківщина усе ж галактична чи космічна.
Взагалі, згідна із Зіркоходом: нема сюжету. Діалоги є, ідея є, а сюжету нема. І матчастина кульгава. Дочитавши до кінця, я зрозуміла, що мене не полишає думка про щось таке, зроблене нашвидкуруч, та й то, кинуте в процесі напівдорозі. Поясню.
Сталося чудо. Їм пощастило дістатися до космопорту. - прекрасно. Наступний абзац містить конфлікт, який зразу ж обломується. Тоді для чого він? Або тре було розвивати, або й не вплітати його до сюжету.
Хай мене вибачить автор за такий розлогий коментар, я просто намагаюся бути йому корисною. Ви запитали на рахунок матчастини - я відповіла. Ну і з літературної і граматичної точки зору теж трохи.
Автору - наснаги!
7goddo22-09-2011 11:31
З першого ж рядку розчулився - "сказав командир екіпажу, перехрестився і натиснув на кнопку". Міг би для підсилення ефекту ще й хрестика поцілувати, бо подальші дії вказують на його нерушиму віру в Бога - "Космічний простір був спокійним, тому вирішили вимкнути системі сповіщення, щоби зекономити енергію." Тобто корабель почав летіти під девізом - Бог не видасть, свиня не з'їсть))) Слабко уявляючи схвильований, розбурханий та штормлячий космічний простір, все ж зауважу, що заради економії енергії треба було ще лампочки в туалетах повикручувати. Ну а загалом до мене тут вже багато наговорили... Та хоч би там як, а фантазія у автора присутня - удачі!
8марко26-09-2011 19:12
так, приклад традиційної, класичної фантастики. Новизни замало. Здалося, щоу першій частині твору збагато зайвого - діалоги можна скоротити, хто де навчався, і т.д. Це не цікаво. А так... романтично, трохи наївно, гуманістично.
9Пан Мишиус01-10-2011 12:06
Очень, страшно наивно, как уже писали выше. Как будто бы сочинение школьника.
Кстати, может, я профан, но за счет чего могла гореть в космосе обшивка? Плавиться - да. А гореть - если только из середины корабля вырывался воздух. Мне так кажется.
Извините, автор.
10Анонім03-10-2011 10:27
загалом думка непогана, є сюжет але якесь воно недопрацьоване. Єдине, що тішить – доброю мовою написане