Сьогодні потвора вбила уранці. Решта – як звичайно. Повністю знекровлене тіло, ланцюжки посинілих округлих ранок на руках та шиї – неначе доклав зусиль якийсь віртуозний майстер тортур і попрацював дрилем із тонким свердлом. Свідок, дружина загиблого, нічого не бачила, точніше, не пам'ятала, і нині перебувала в шоковому стані.
Нік Бартон нервово крокував довкола трупа. Тут не завадили б досвідчені криміналісти з купою необхідного обладнання. А ще – цигарки та склянка віскі. Бартон давно вже забув їх смак, але у хвилини нервового напруження старі звички досить настирно про себе нагадували.
Нині був саме такий випадок. На свою халепу, Бартон погодився виконувати неофіційні обов'язки місцевого наглядача. Щоправда, поселенці частіше величали Ніка шерифом. І зовсім не жартома, а шанобливо. В колонії не віталося цікавитись, хто чим займався раніше, але про поліційне минуле Бартона звідкись прочули. Як давно це було...
Нік закінчив формальний огляд, дозволив помічникам спакувати труп для транспортування в морозильну камеру і подався додому. Роль домівки виконувала одна з секцій величезної печери природного походження. Хоча її кремнеземні «стіни» були пористими, протягу не відчувалося, кисень вивітрювався досить повільно. І не холодно. Одним словом, жити можна.
У «вітальні» Бартон кинув капелюха на вбитий у стінку гвіздок. Як завжди, схибив – ніяк не міг звикнути до зниженої сили тяжіння. Потім, не роздягаючись, ліг на поспіхом заправлене ліжко і заходився відсторонено вивчати чудернацькі візерунки з тріщин на стелі.
Доглядач намагався осмислити, що відбувається, і знайти вихід із ситуації.
Отож, Марс уперто опирався освоєнню. А його ще впертіше намагалися прибрати до рук. Хоча б частково, упорядкувавши одну-дві бази. Проблема перенаселення Землі загрозливою тінню нависала над людством, а червона планета цілком реально підходила для терратрансформування. Його початкові етапи належало здійснити групі злочинців-добровольців, переведених із режиму жорсткого контролю у статус «обмеженої свободи». Тобто, в суспільство їм ще зась, а от у компанії подібних до себе – живи й працюй задля благополуччя того-таки суспільства. Можливо, воно оцінить твою сумлінність і колись вибачить. Якщо, звісно, залишишся живий.
Функції проміжної бази виконувала безпілотна орбітальна станція «Надія». Саме з неї на Марс «десантувалася» перша робототехніка, яка здійснила підготовчі роботи. Процес ускладнювався тим, що в багатьох місцях ґрунт червоної планети виявився токсичним для білкових форм життя. В принципі, роботів можна було б застосувати і для подальшого розширення бази, але тут у когось із урядовців виникла ідея використання дешевої праці в’язнів. Майже три календарні місяці все було відносно добре. Але ось планета знову «показала зуби», і, маєш: за два тижні – три трупи.
Вже після першого нападу Бартон повідомив про НП на Землю. Відповідь була передбачуваною: посилити охорону колонії, поводитися обережно, чекати транспорт із фахівцями. Транспорт прибуде за графіком.
Тобто, майже через місяць.
Певна річ, ніхто не збирався змінювати розклад польотів через смерть колишнього в’язня. Після другого випадку відповідь слово в слово повторилася. Зараз Бартон сумнівався, чи варто відправляти третє повідомлення. І взагалі, чи буде кому зустрічати візитерів на Марсі. Шериф наполегливо намагався знайти відповідь на свої-таки питання.
Отже, якийсь місцевий монстр пробирався в кімнати колоністів і вбивав. Чому тільки чоловіків? Чому ніколи жертвою не ставали одинаки? А з двох, що перебували поряд, гинув лише хтось один? Чому дружини не могли чітко розповісти про трагічну пригоду?
Перший напад істоти дивним чином збігся в часі з прибуттям на Марс жінок, доставлених останнім транспортним кораблем. На це ніхто не звернув уваги, але, після наступного трупа, колонією поповзли зловісні чутки. Генріх Шульц, зашкарублий жінконенависник, похмуро буркотів: «До нас завітала упириця. Гаплик, мужики, якщо ми її не вирахуємо, вона не лише зі свого бахура – з усіх крівцю висмокче».
Жінки колонії злочинницями не були. Ці самовіддані дами прибули до чоловіків, як тільки узаконили відповідний дозвіл.
Щастить же декому... Погляд Бартона перемістився на єдину світлину, що прикрашала стіну поряд із капелюхом. Дружина й син... Вони залишилися там, в іншому житті. Точніше, пішли з нього раніше від Ніка. Це була остання поліційна справа Бартона, що стосувалася угруповання сектантів-маніяків. Ті гребували кров'ю, але систематично приносили в жертву якомусь жахливому божеству задушених людей. Кому саме вони поклонялися, в матеріалах справи не вказувалось. Та Бартон і не став їх розпитувати, коли першим з підрозділу швидкого реагування вдерся у виявлене лігво. Побачив у зашморгу посеред кімнати тіло підлітка й перестріляв усіх виродків до дідьчої мами. Потім – звільнення з поліції, суд, в'язниця. Звістка про загибель сім'ї. «Задушені відомим вам способом...» Подальше життя, немов у кошмарному сні. Точніше, не життя, а так, існування. Душогуб убив тоді не двох. Третя жертва залишилася в тілесній оболонці, але повільно згасала як особистість...
Пропозицію про переведення на Марс Бартон сприйняв без особливих емоцій. Чи не однаково, де чекати фізичної смерті – за ґратами чи в колонії на далекій планеті. Робота не вимагала спеціальних знань. Головне – дотримуватися чітких, детально прописаних інструкцій. Потім два колоністи чогось не поділили й побилися безпосередньо на робочому місці. Бартон угамував задирак, а наступного дня в його «квартиру» прибула делегація з пропозицією стати місцевим наглядачем. Коли на планету доправили жінок, одна з них привезла спеціально замовлений колоністами подарунок – крислатий капелюх. Так би мовити, своєрідний символ шерифської влади. Нова посада щось змінила в існуванні Бартона. Принаймні, він став потрібен трьом десяткам людей. Нехай, чужим. А що залишилося свого? Ці стіни, вкриті тріщинами? Ця планета? Своє – так. Але ж не рідне…
Нік відкинув спогади і, вже вкотре, повернувся до нагальної проблеми. Припустимо, злочинець – людина. Проникнути в кімнати потерпілих непоміченим він міг тільки в тому випадку, якщо двері залишалися відчиненими. Але дружини загиблих стверджували протилежне. Брехати їм не було сенсу – цим вони наводили підозру на себе, як єдиних присутніх під час убивства. Та й характер ран не узгоджувався з можливостями людського організму. Якщо ж хтось мав якусь особливо збочену зброю – куди вона поділося після скоєння злочину? І як її змогли протягти через добре організований для таких рейсів митний контроль?
Напад місцевої тварюки здавався логічнішим і ймовірнішим. Виходить, на Марсі все ж є життя? Чуже, незрозуміле. Смертельно небезпечне...
Шериф, не встаючи, дістав зі столу шматок білкового брикету. Їжа колоністів не вражала смаком, та Бартон любив пожувати під час роздумів. Тим більше, дефіциту продуктів не було – їх запаси поповнювалися з кожним прильотом транспортних кораблів.
Отже, виходить, хтось або щось пробирається порами у кремнеземних стінах? Адже ніхто не знає, у які глибини планети простяглися ці щілини. Можливо, їх варто чимось заліпити?
Так, питань багато, а от із відповідями... Бартон сам не помітив, коли задрімав.
Йому снилися потворні кліщі чи то павуки, котрі виповзали зі шпарок у стелі й стінах. Вони падали на тіло Бартона, через одяг упиналися в тіло, а він не міг ні поворухнутися, ні крикнути. Кремнезем розтріскувався і осипався, щілини розширювалися, монстри теж збільшувалися і гидко тріскотіли, клацаючи кривими щелепами...
Шум ставав чимраз голоснішим, і Бартон різко підскочив на ліжку, очманіло роззираючись. Тріскотів, надриваючись, телефон. Нік ще якийсь час сидів, звісивши ноги й оговтуючись від моторошного сну. Відтак підняв слухавку, замість привітання хрипко кашлянув.
– Ніку, це Анрі. У нас новий труп. Єва Маркес.
Ну от, виходить, і до жінок дійшла черга.
Що добре в їхньому поселенні, то це близькість сусідів – вийшов зі своєї кімнати, прогулявся звивистим коридором – і вже в гостях. Помічник шерифа, так само суспільно обраний, як і сам Бартон, Анрі Ферра, чекав шефа біля входу до кімнати, де стався інцидент. Поруч із ним стояв інженер колонії Яніс Захаріас.
– Що тут, Анрі? З Антоніо все гаразд?
– Він живий. А от чи в порядку... Як почувається чоловік, котрий дізнався, що його дружина... Вибач, Ніку...
Бартон злегка кивнув, чи то приймаючи вибачення, чи то погоджуючись із твердженням помічника, й увійшов у розчинені двері.
Антоніо Маркес із відстороненим поглядом сидів у кутку кімнати й тремтячою рукою дряпав щоку, що злегка кровила.
– Це він сам порізався. Яніс, їхній сусіда, почув крик, вибив двері й застав Антоніо, котрий дико волав над трупом і розмахував небезпечною бритвою. Є ж унікуми – користуватися такою допотопною штукою! Яніс сам не ризикнув відібрати лезо, подзвонив тобі. Ти не відповідав, він тоді до мене... Удвох ми заспокоїли бідолаху, як змогли.
Нік оглянув кімнату. Знекровлене тіло Єви лежало на ліжку, Антоніо втупився в одну точку на протилежній стіні. Бартон присів біля ніг Маркеса, провів пальцем по підлозі, понюхав. Роззирнувся навсібіч і пройшов до ванної.
– Що там, Ніккі?
– Всюди кров. Він порізався біля умивальника.
– Напевно, чогось злякався?
Нік вийшов із ванної й ще раз уважно вивчив кімнату. Дивно: весь цей час його не покидало відчуття сторонньої присутності.
– Антоніо, що ти бачив? Антоніо!
Маркес здригнувся від різкого крику, і в його очах з'явився осмислений вираз.
– Я... голився, вийшов... а вона...
– Що ти бачив, Антоніо?
– Нічого... Я ж голився. Порізався... Сильно... Вийшов заклеїти рану. Не пам'ятаю... Тільки пам'ятаю – стою над нею, а вона...
– Анрі, відведіть його з Янісом до медпункту. Нехай док дасть заспокійливе. Потім до мене, будемо думати, як жити далі...
***
Бартон вивчав інструкцію до нового кисневого пристрою, але його думки блукали далеко. Колонію лихоманило, працювати ніхто не поспішав. Утім, паніки не було, і то добре. Але це поки що. Як захиститися від всюдисущого монстра-невидимки? Мати зброю колоністам не дозволялося, тож доведеться знімати з пожежних щитів ломики та сокири. Мабуть, незабаром усі будуть носити з собою ножі. А потім добропорядні громадяни згадають своє темне минуле й почнуть чинити самосуд. Хто виявиться першою жертвою очманілої юрби?
Анрі сказав, що багато чоловіків, особливо холостяки, бурчать щодо жінок-упириць. Трясця, це все Шульц зі своїми фобіями! Хоча... Можливо, останнє вбивство трохи остудить завзяття жінконенависників?
Від роботи та роздумів Ніка відвернув ниючий біль у долоні. Треба ж було вчора, коли розпаковував обладнання, загнати скабку! Йти в медпункт через таку дрібницю не хотілося. Бартон дістав із тумбочки конфісковану в Маркеса бритву й почав акуратно длубатися лезом у зашкарублій шкірі.
Навіщо митниця дозволяє провозити такі штукенції? Хоча... З тим самим успіхом можна заборонити кухонний ніж.
– Чорт! – рука з бритвою здригнулася, і з досить глибокого порізу виступила кров.
Бартон вийняв скабку, затиснув кулак, щоб зупинити кровотечу, і раптом застиг.
Знову, як у кімнаті Маркесів, виникло неприємне відчуття чужої присутності. Намагаючись не робити різких рухів, шериф міцніше стиснув у правій руці бритву й прихопив закривавленою долонею ніжку стільця.
Минуло кілька хвилин, але нічого не змінювалося. Бартон притиснувся спиною до пористої стіні й розслабився.
До лікаря таки доведеться зайти. Хоча б за заспокійливим.
***
– Ніку, заспокійливого, вочевидь, буде замало. У вас підвищений тиск. Рекомендую ось ці таблетки. Добре розслаблюють стінки судин, знімають головний біль. Підозрюю, що їх запаси в мене швидко вичерпаються – бо жінки дуже полюбляють... в особливі, так би мовити, дні. Онде й покійний Лайчек минулого тижня брав для своєї дружини, бідолаха. Я, до речі, ваше розпорядження виконав: весь ріжучий медінвентар і паралізуючі речовини зібрані в тому ящику, на канапці. Зараз заберете чи прийдете з помічником?
Лікар не вгавав, але Нік лише кивав за звичкою й слухав неуважно. Балакучість місцевого ескулапа була всім відома і багатьох напружувала. Чоловіки не любили в нього засиджуватися. Втім, можливо, головною причиною стали чутки про нетрадиційну орієнтацію говіркого господаря медпункту.
Якась важлива й необхідна для вирішення проблеми думка весь час крутилася в голові Бартона, та він ніяк не міг, як кажуть, піймати її за хвіст. Бракувало визначального сигналу. На здивування шерифа, такий сигнал пролунав у словесному потоці лікаря.
Діана Лайчек! Він не провів повторного опитування свідків. А треба було б – вони, напевно, вже прийшли до тями.
Враховуючи відсутність у медпункті необхідних для стаціонарного лікування умов, лікар виводив нещасних вдів із шокового стану в них удома. З його слів, зараз із жінками вже можна акуратно розмовляти на делікатну тему.
Бартон прикинув оптимальний маршрут і незабаром виходив від першої вдови. Розмова вочевидь дала результат! Якщо інші жінки підтвердять підозри шерифа, можна робити якісь висновки.
Тиша у відповідь на стукіт насторожила Ніка. Передчуваючи лихе, шериф злегка штовхнув двері, зазирнув до кімнати. Жінка лежала посеред розкиданих речей без ознак життя. На шиї – туго затягнутий зашморг зі звичайної мотузки для білизни. У Бартона перехопило подих: минуле наздогнало його навіть тут, на проклятій планеті з її монстрами. Тільки тепер до місцевих монстрів приєднався ще один, страшніший.
Бо народився колись людиною.
Мерщій до Діани!
Шериф вилетів у коридор і відразу ж почув крики й якийсь гуркіт, що нагадував глухі постріли. Цього тільки бракувало!
Двері до кімнати Діани Лайчек були розчинені. На різних відстанях від них, використовуючи виступи стін як укриття, причаїлося кілька колоністів на чолі з Анрі Ферра. Побачивши шерифа, помічник замахав руками, мовляв, не підходь, і кинувся тому назустріч.
– Анрі, хто?
– Генріх Шульц. Зовсім дах зірвало! Захопив Діану як заручницю. Стріляв, сволота! В дюбельного пістолета, виявляється, ще та дальність і пробивна сила. Слава Богу, стрілець із нього кепський. Кричав, що буде розмовляти лише з тобою. Як гадаєш, зможемо його переконати?
– Ні, Анрі, він не зупиниться. Він уже вбивав. Слухай сюди...
***
...– Ніку, ти впевнений у тому, що збираєшся робити? – Ферра, на відміну від Бартона, помітно хвилювався.
– Так, Анрі. Тепер давай ще раз, спочатку. Ти за старшого й мусиш контролювати ситуацію. Якщо мені не пощастить... не перебивай! Так от, якщо не пощастить, ніхто на рожен не лізе. Ні мені, ні Діані ви вже не допоможете, а трупів для нашої колонії й так вистачає. Зачекаєте годинку, як буде тихо – зайдете. Тільки обережно! Якщо мої здогади правильні, цей виродок звідти вже не виповзе. Вийдеш на зв'язок і повідомиш Центр про все, що я тобі розповів. Не забудь: жінок відселити в окремі кімнати, проконсультуватися з лікарем, посилити контроль у зазначені ним дні. Чоловіки можуть тимчасово потіснитися й пожити колективно. Як тільки прибуде транспорт – дам евакуюєш. Мужики – за бажанням, ситуацію їм поясниш. Хоча... Можливо, я помилився, й тоді діяти доведеться спонтанно. В тому, що сталося, досі є моменти, які годі логічно пояснити. Думаю, незабаром ми це дізнаємося... Удачі, Анрі!
Бартон потиснув руку помічникові, поправив капелюха, впевненою ходою попрямував до оселі Діани Лайчек і зупинився на вході.
– Ну, шерифе Бартон, що ж ви нехтуєте нашим товариством? Я зачекався! – Шульц хрипко засміявся.
Нік повільно увійшов до кімнати, на ходу оцінюючи відстань до супротивника.
Далеко. Особливо, враховуючи спрямований на тебе пістолет. Трясця, а Бартон і не подумав, що таку штуку можна використовувати, як зброю!
Генріх Шульц прикривався Діаною, мов щитом, захопивши її лівим передпліччям за шию. У цій-таки руці виблискував чи то ніж, чи то скальпель.
– Чого витріщився? Все ще чіпляєшся за життя, шерифе? Не чекав! Твої дружина й син були податливішими. Руки підніми, щоб я їх бачив!
Бартон глибоко зітхнув і, вгамувавши пекуче бажання кинутися вперед навмання, спокійно відповів.
– Облиш жінку, тоді побалакаємо.
– Ні, шерифе, так не піде. Всадити б у тебе кілька дюбелів... Але надто вже довго я чекав цієї миті. Сам напросився за тобою на кляту планету. Я хочу чути, як ти, козел, хрипиш у моєму зашморгу. І знати, що згадуєш у цей час моїх застрелених Братів. Ти ж тоді був немилосердним, га, шерифе? Ну що, міняєш своє життя на упирицю? Бачиш, у кутку висить петля? Давай, покажи самовідданість, встроми туди голову. А я відпущу це стерво, нехай далі жере мужиків.
– Ти ж не встигнеш її задушити, я доберуся до тебе раніше.
– Постарів, шерифе, став кепсько бачити. В мене не зашморг, а ніж, і я переріжу їй горлянку, перш ніж вліплю дюбеля тобі в пузо!
– Кинь, Шульце, ти ж гидлива тварюка. Ти боїшся крові.
– Один раз переживу. Ризикнеш перевірити? Дивись!
Наступні миті здалися Бартону кадрами зі сповільненої зйомки. Ось Шульц злегка натиснув на руків’я ножа, ось Діана хрипко крикнула, й по її шиї потекла тонка багряна струминка. Ось сам Нік із криком рвонув уперед, до мети, неймовірно повільними, якимись тягучими стрибками. Ось ствол пістолета виплюнув сніп сріблястих стріл, і в грудях Ніка спалахнув пекучий біль...
Уже падаючи, шериф помітив над головою свого ворога примарне сяйво, що мінилося всіма відтінками багрянцю...
***
Тиша... Темно... Тіло... не відчувається.
«Хто я?!»
Імпульс пробіг нервовими ланцюжками, намагаючись відшукати хоч щось знайоме, зачепитися за уривки пам'яті... Так, ще, ще, далі... Ось, є!
Нік Бартон... Здається, так його звали раніше... А зараз?
Шериф Нік Бартон. Наглядач колонії на Марсі. Мисливець на тварюку-кровопивцю й маніяка-душителя...
Маніяк... Схоже, шериф усе зробив правильно. Не можна було відразу кидатися під постріл. Тоді Тварюка вбила б і Шульца, й жінку. Всіх, хто знаходився біля пораненого.
А так кров'ю стікали Діана й він, Нік Бартон...
Схоже, маніяка знищено. Тварюка майже завжди вбивала людей, котрі були поруч із тими, хто втрачав кров. Із жінками в їх перший «критичний день»... Із порізаним під час гоління Антоніо Маркесом... Чомусь, не любить вона таких... І сама забирає в них кров.
Залишається сподіватися, що Діані не сильно дісталося й їй зможуть допомогти. Анрі – меткий хлопець і проконтролює ситуацію. А потім прибуде транспорт із Центру й нехай з Тварюкою розбираються фахівці.
Де Тварюка зараз? Можливо, чатує на нову жертву в колонії? Який він, цей всюдисущий кровопивця? Цікаво...
Й чия це присутність знову відчувається поруч? Поряд із тілом... якого, здається, немає? Чи, зі свідомістю?...
Тільки «це» не видається тепер чужим...
Хто ти, сусіде ? Відгукнися!
***
Грол був одним з останніх Хранителів Закону Мерани. Суворого, але справедливого. Симбіонт, котрий пролив чужий Еліксир Життя, мусить віддати свій. Весь, до останньої краплини.
Хранителі мали право використовувати Еліксир симбіонтів, що готувалися завершити свій шлях у тілесній оболонці. А в нагороду – дозволяли їм жити духовно, зчитуючи свідомість. Прикро, та Грол був занадто молодим і не встиг здійснити ритуал єднання – симбіонти примудрилися знищити один одного за допомогою якоїсь жахливої зброї, перетворивши прекрасну Мерану на мертву планету. Тепер про них нагадував лише хімічний елемент, який входив до складу Еліксиру життя. А нині осів у поверхневих шарах планети, надаючи ґрунту специфічного відтінку. Грол та інші Хранителі ізолювалися в своїх домівках, увійшовши в стан анабіозу. Скільки тривав вимушений «сон», він не знав.
Потім з'явилися прибульці. Чужі, але, як не дивно, чимось близькі, бо ж нагадували рідних симбіонтів. Принаймні, їх організм містив значну кількість Еліксиру.
Спочатку Грол зачаївся. Відтак, знемагаючи від тривалої самотності, довго блукав пористими лабіринтами своєї захопленої прибульцями домівки, спостерігаючи за чужим життям. А одного разу відчув втрату Еліксиру і згадав свої обов'язки.
Він усе ще Хранитель. Він виконає обов'язок і покарає винних.
Гролу дуже кортіло зрозуміти вчинки прибульців. Якби ж вони поділилися своєю свідомістю... Але добровільно чужі навряд чи це зроблять, а вивчати думки покараних ним злочинців, які пролили Еліксир побратимів – огидно.
Ще Грол не міг збагнути, як прибульці пошкоджують одне одного. Ось вони поруч і, начебто, мирно спілкуються. Затим – несподівана втрата Еліксиру! Бентежило Хранителя також те, що деякі потерпілі й далі продовжували втрачати Еліксир. Він геть заплутався, чи треба когось при цьому карати, вирішив не поспішати й діяти за ситуацією. Кілька разів Грол відчував Втрату, хоча поруч із постраждалими взагалі нікого не було. В таких випадках Хранитель тихенько зникав, дивуючись протиприродному. В його симбіонтів ніхто не втрачав Еліксир довільно, зі своєї вини.
Й ось новий злочин. Двоє чужих втратили священну речовину. Винен, без сумніву, третій. Той, із гримаючою штукенцією. Грол здійснив акт покарання, потім посилив ментальні хвилі, торкнувся свідомості потерпілих, позбавляючи, як завжди, зайвих вражень. І раптом зрозумів, що один із прибульців іде з життя.
Грол миттєво зробив те, про що, можливо, ще не раз пошкодує.
Він забрав свідомість потерпілого.
Зараз Хранитель гелеподібною райдужною масою розтікався поверхнею стелі житла, неспішно просочуючись у її пори. Він уважно прислухався до своєї нової частинки – дивовижний побратим по еліксиру поки що мовчав.
Що ж, Грол зачекає. Щоби перемогти самотність, їм необхідно зрозуміти одне одного. Й тоді домівка знову стане затишною.
Як ти, сусіде? Відгукнися!
Коментарів: 20 RSS
1Тощо17-09-2013 14:23
Читається легко.
До біса русизмів.
Якась дивна заборона зброї: ножі, ломи, бритви, сокири дозволені і доступні. З одного боку, я розумію, що тих в'язнів ніхто не рахує. А з іншого, якщо вони тільки й робитимуть, що різатимуться, то хто ж буде працювати?
Ще одне: гепатит, я так розумію, в цій реальності вже перемогли? Інакше чому шериф колупає руку бритвою, якою щойно порізався інший в'язень?
2Зіркохід17-09-2013 19:25
Ух ти, НФ-детектив, та ще й із космічним антуражем! Зізнаюся чесно: приємно вражений! Не так часто в нас на ЗФ таке можна зустріти. Фантскладова вельми оригінальна, таємниця присутня й дозована, динаміка в наявності, а в результаті - цікавий триллер із марсіанським колоритом. Марс, щоправда, вже починає набивати на ЗФ оскому , але це в жодному разі не дорікання Авторові - що ж удієш, Планета Таємниць .
Мова гарна, спіткнутися на чомусь не випало.
Мабути, ми з шановним Тощею читали під різними кутами до площини екліптики. Бо мені як клінічному русизмофобові ніяк не вдалося б пройти повз купу русизмів. Одначе я не завважив ні першого, ні другого: чи то старію, чи то дурію, чи то щось третє. А тому просив би конкретизувати, бо стало аж надто цікаво.
3Автор17-09-2013 23:11
Вдячний коментаторам!
Тощо:
Дякую за зауваження.
Звичайно, з таким треба боротися. Тому буду вдячний за підказки. Звісно, підтримка Зіркохода в такій справі тішить, але й він міг щось пропустити.
Щодо інших зауважень, при кінцевій правці, погоджуюсь, треба внести кілька фраз, щоб уникнути питань. А саме:
Заборонена вогнепальна зброя. Не вітається носіння з собою холодної. Звісно, на робочих місцях ломами, сокирами і т.д. користуватись буває необхідно.Тим більше, ні ломи, ні сокири, здається, не класифікуються, як холодна зброя.
Можу запропонувати кілька пояснень:
1. Хто з нас не чинив нелогічно в екстремальній ситуації?
2. Бартон зовсім не турбується про своє здоров"я. Як вже відмічалося, йому все рівно, що з ним буде далі.
3. Перед відправкою з колоністами провели належну санітарно-профілактичну роботу, зокрема, зробили купу щеплень і медичних обстежень.
Зіркоходу:
Дякую за підтримку!
4Olex19-09-2013 21:14
Сподобалось, виникло одне питання, якщо
то чому, таку потрібну річ віддали злочинцям? Та й ще залишили їх без нагляду.?
Уявляю Марс: маклери, ріелтори, агенти з нерухомості, представники корпорацій - та злочинців затопчуть
Цікаво було до останнього. Успіху.
5Автор19-09-2013 22:02
Olex, дякую за відгук!
Та не віддали, а використали злочинців, як "пушечне м"ясо". І для чого наглядати - куди вони дінуться? Крім того, основну частину колонії сформували з частково реабілітованих в"язнів. До ріелторів, агентів з нерухомості, представників корпорацій ще ой як далеко.
6Автор19-09-2013 22:08
Ще додам: хай спробують, Бартон з Гролом наведуть там порядок
7Olex19-09-2013 22:14
Не впевнений, як правило все саме з них і починається
8Ката Стифан28-09-2013 01:51
Скидається враження, що автор спочатку пише,
а потім намагаєтесь пояснити доцільність
написаного:
Спочатку було сказано, що вбито чоловіка з
подружньої пари - потім довелося
пояснювати звідки взялись жінки серед
увязненних.
Спочатку написали, як шериф кинув капелюх на
цвяшок, далі довелося пояснювати звідки
взявся капелюх.
Якщо мені це надумалось, вибачте будь-ласка.
стосовно русизмі лише вдалося виявити
НП, якщо це невдалий переклад ЧП,то краще НС (надзвичайна ситуація)
ага таки вдалося натрапити на поодинокий
русизм у Вашому творі
акуратно - обережно
Бартон прикинув - русизм, але український
відповідник щось в голову не приходить (може
обмізкував)
ще кілька зауваг на Ваш розсуд:
упиналися в тіло - впивалися в тіло по-моєму
краще.
на канапці - канапі (канапки бувають з
сиром)
"захопивши її лівим передпліччям" -
формально правильно, але якось в голові
картинка не складається, так ніби не
говорять.
Більшу половину оповідання я гадав, чи є таки на Вашому Марсі атмосфера, чи немає. Врешті зрозумів що таки немає. Хотілось би, щоб хоч кількома фразами була звернута на це увага в тексті, а не лише двома натяками.
Такі моменти в творі подобаються особливо (говорю щиро, не іронізую)
"Тільки тепер до місцевих монстрів
приєднався ще один, страшніший.
Бо народився колись людиною." Не знаю як це
по літературному називається, назву
авторською знахідкою.
Також сподобався момент, де говорилось, що сектант вбив не двох, а трьох, хоча третій і залишався ще живим.
В таких знахідках мені здається і проявляється справжній авторський талант, який необхідно розвивати.
Загалом оповідання сподобалось, всі зауваги другорядні, і можливо кинулись у вічі лише тому, що класику читав перед тим. Оповідання незважаючи на кровавість приємне і затишне, є ідея, є динаміка. Фантастичний детектив вже сам по собі вартий уваги.
Автору наснаги і творчих успіхів!
9Автор28-09-2013 09:41
Ката Стифан, щиро дякую за відгук!
Зауваження слушні, врахую при доопрацюванні.
Зрозуміли правильно
10Ал04-10-2013 11:20
Що ж, детектив. Звучить непогано. Принаймні не філософська притча і не любовна історія.
Детективи мені подобаються тим, що в них не можна звалити все на стилістичне забарвлення і на декорації. Повинна бути інтрига, бо без неї всі зусилля перетворяться на пшик.
Це оповідання інтригу містить. Десь посерединці стає і справді цікаво, що ж там таке вбиває тих поселенців? Місцевий? Колоніст? Робот? Незрозуміло тільки, навіщо стільки розповідей про зашморг і вбитих дружину з дітьми (хід не надто оригінальний, але менше з тим, у нас же детектив). Шериф замість того, щоб розслідувати ностальгує, лікується, намагається втрапити капелюхом на вішак, словом займається відвертим марнуванням часу, коли вбивця десь поруч.
Момент з лікарем проливає перший промінчик світла на загадку. Щось, значить, пов’язане з кров’ю. Плюс до того два абзаци тому монстряка ледь не хряпнула самого шерифа. Чому не хряпнула? Бо був один? Треба подумати. Які ще деталі кине автор зацікавленому читачеві? Які ще елементи відкриються з наступним промінчиком світла?
На жаль, далі починається щось страшне. Замість повільного відкривання і занурення, читачеві пропонується холодний душ. Відволікшись від основної справи, шериф кидається рятувати жертву від маньяка. А як же монстр? – не розуміє читач і напруга, що її так гарно нагнітав автор з самого початку, втрачається майже повністю. Далі відбувається дія, якісь незрозумілі діалоги, детектив перетікає в бойовичок, ллється кров і зверху апогеєм розчарування падає рояль. Образно, звісно.
Оповідання – занадто коротка форма, щоб намагатися втиснути туди дві інтриги. Увага розпорошується, читач втрачає думку і розслабляється. Йому вже не цікаво, хто вбивав поселенців, його більше цікавить, якого біса відбувається цей карнавал. Марсіанин з машини, який приходить в кінці і розповідає щось про свої релігійні переконання виглядає насмішкою. Де ти раніше був, марсіанине? Чому я, читач, дізнаюся про тебе тільки зараз. Я ж не мав жодного шансу зрозуміти, що відбувається, метався між невірними здогадками, а ти лежав за портьєрою, прихований автором до кращих часів.
Словом те, що починалося як хороший детектив (хоча і не без стилістичних огріхів), переросло зрештою у якусь подобу дешевого психотрилера. Плюс домівка, приплетена в кінці виключно для відповідності темі. Ось і все, що тут можна сказати.
Порада: Спробуйте написати цей твір з точки зору вашого марсіянина. Час від часу можна хапати уламки думок людей, щоб було приблизно зрозуміло, що відбувається насправді. Було б цікаво почитати.
Рекомендації до ознайомлення: Вербер, Ми Боги. Там теж детектив у дивному середовищі з надміром деталей. Але, я думаю, ознайомитися буде корисно.
Успіхів!
11Ловчиня птахів04-10-2013 12:57
Все-то вам, Але, на цьому конкурсі нудне, сире, дешеве і графоманське. Ви вже хоч, як радять Правила, додавайте десь у своїх текстах "На мою думку" чи "Я так думаю", чи "ІМХО", коли пишете нищівні реци, бо все-таки вони чисто суб'єктивні, а помпи ж...
Даруйте, Авторе, за втручання.
12Автор04-10-2013 15:02
Але, дякую за відгук.
Всі зауваження проаналізую й відповідні висновки зроблю. Погоджуюсь, що оповідання не відповідає класичній детективній схемі. Причина - воно й не задумувалось, як детектив. Детективний елемент виник у ході роботи і він мене влаштував. Вийшла така собі суміш жанрів. Чи це погано? Подивимось, якщо судити з коментарів, деякі читачі сприйняли експериент досить позитивно.
Тут з Вами не погоджуся. І у шерифа, і у марсіянина є свій дім. Але одному він ще не став рідним, а для другого таким перестав бути. Намагався, щоб протягом твору акцент на такому прозвучав.
Ловчине, дякую за підтримку. Якщо я правильно зрозумів, Ви не зовсім погоджуєтесь з Алом? Можливо, будуть якісь конструктивні зауваження по тексту, не підмічені попередніми коментаторами?
13Альтаїрченко05-10-2013 02:55
Правду кажуть: відправ перфекціоніста молитися, так він собі лоба розіб'є. Тільки, цього разу, не собі, а іншим. Службове рвєніє - страшна річ: доручили безтолковому Хранителю захищати від втрату Еліксиру, а він проявив ініціативу. Результат - море трупів.
Але нічого: зараз пройде стажування в американського колеги (теж шерифа) - і навчиться уму-розуму. Висновок: Шерифи усіх планет - єднайтеся.
А взагалі твір сподобався. Є таємниця, небезпека, інтрига. Читачеві цікаво, що буде далі. Та й читається легко.
Що зайве (імхо) - секта душителів і трагедія шерифа.
Що неправдоподібно: щоб у західному світі людей, що -вже- відсиділи примусово селили у небезпечних місцях.
Зауваження: на Марсі живуть виключно нащадки європейців і американців - із англійськими/французькими/іспанськими іменами-прізвищами. Людей з арабськими, індійськими, китайськими, в'єтнамськими іменами чи прізвищами туди не відправляють (видно, вони не роблять злочинів ). Земля страждає від перенаселення, але видно що народжуванись підвищилася лише на заході і лише серед осіб європейського походження
14Ловчиня птахів05-10-2013 14:53
Авторе, я виросла на зачитаних до дір Шерлокові Холмсові і Алісі з майбутнього Буличова. Ці книги були моїми бібліями, і в їх світ я поринала з головою. Виходить, що детектив і фантастика супроводжували мене з усвідомлених років. Шерлока я й у дорослому віці перечитую час від часу, а от "Дівчику із Землі" уже настав час читати доньці.
До чого це я? До того, що вплетення детективного сюжету у канву фантастичної історії - це для мене вельми несподіваний мікс. Звісно, поєднання жанрів уже давно використовують письменники, починаючи, мабуть, від часів Алана По. Але я раніше мало читала подібного, власне, до минулого мініатюрника ("Підошви") і не замислювалась, скільки ж осилила фантдетективів. Отож, відверто кажу - оповідання читала з цікавістю. Попри марсіанський антураж Земля добре відчувається, навіть скажу так: Землі у оповіданні більше, ніж Марса, який несподівано вискакує, наче чортеня із табакерки, тільки у фіналі. Причому, цілком несподівано вискакує. Чудовисько виявляється не зовсім чудовиськом, зате люди у повній мірі проявляють характерні риси чудовиськ.
Деталізація - той же сто раз згаданий капелюх на цвяхові чи тріщинки на стіні печери - тільки поглибила сприйняття твору, оскільки, як на мене, без тонкої деталізації не буває гарної історії, що чіплятиме.
Жодних порад у мене немає - відчувається рука майстра. А якщо чіплятися до дрібниць, то можна розкритикувати і багаторазових володарів Неб'юла чи Г'юґо. До слова, подібні експерименти тут уже проводили і на форумі це обговорювали. Дружно посміялися з критики, як такої, простіше кажучи.
Бажаю твору і автору успіху!
15Автор05-10-2013 15:51
Альтаїрченко, Ловчине, дякую за відгуки!
Питання філософське, особливо, коли мова йде про майбутнє. І колоністи - не відсиділи, їх перевели з одного режиму утримання на інший.
Людей в колонії ще зовсім мало, в центрі подій ще менше із них. Звісно, підтримуючи традиції американців з їх політкоректністю, в сюжеті обов"язкові "білий", "жовтий" і "чорний".
Втім, щоб не виникало подібних запитань, можна когось із героїв обізвати Лі, Джавахарлалом чи Абдурахманом. Не проблема.
PS. Щойно згадав: у китайців свої плани на Марс, вони з іншими в цьому контактувати не буде
16L.L.05-10-2013 17:43
Взагалі я не люблю детективи/бойовики/трилери, де кров, убивства, божевільні маньяки та численні жертви. Але це саме той випадок, коли авторові вдалось написати так, що мені сподобалось те, що зазвичай не до вподоби. Особливо вдалим вийшло закінчення. де інопланетна істота робить спробу зрозуміти прибульців. Спробувати зрозуміти інших - то завжди добре, а хепі-енди я люблю.
17Автор05-10-2013 22:34
L.L., дякую!
Приємно, що сподобалося
18Chernidar08-10-2013 15:19
кінцівка - надто "в лоб", це псує інтригу. Ну й варто було б світ краще описати - при перенаселеній Землі Марс би заселяли не злочинці, а піонери.
19Автор08-10-2013 20:37
Чернідаре, дякую за відгук!
Вже подібне питання зустрічалось. Піонери ще будуть (можливо), а поки що немає відповідних умов. Злочинці - такі собі живі "техзасоби"
20Альтаїрченко12-10-2013 22:56
P.S. Авторе, для американців це вже не просто австрактна "політкоректність", а відображення реального стану речей на вулицях та в офісах. І там і там - давно вже не тільки John Mikeson і Jessica Gretzky