Козак із бідою - як риба з водою.
Народна приказка
Коли вам казатимуть, що життям людини керує доля, талан чи призначення - не вірте!
Всім верховодить проста випадковість. Маю велику підозру, що Бог, створивши цей світ, відразу ж зайнявся важливішими справами, полишивши землю на саму себе. І все пішло самопливом. Якщо Творець і позирає сюди, то лише від випадку до випадку - упевнитись, чи все гаразд у його господарстві, при потребі навести сякий-такий лад та пригнуздати найбільш нахабних представників роду людського.
Якби механізм, що його філософи називають буттям, працював інакше, не було б і цієї розповіді. Та й я залишився б колишнім. Уже й не збагну, краще це було б, чи гірше. Воістину, ніхто не знає, де віднайде, а де втрачає.
А все почалося через спрагу. Їхав я з Чигирина на Січ, віз кошовому якусь грамоту від гетьмана. Ми тоді саме замирилися з ляхами, але всі розуміли, що це ненадовго, й гарячково готувалися до нової баталії.
Стояв посушливий червень. Сонце пекло так, ніби заповзялося перетворити весь степ на суцільну копицю сіна. Від жароти заморилися навіть цвіркуни та зазвичай бадьорі жайворонки. Як на те, не було навіть леготу.
Поганяю я свого Орлика битим шляхом, а сам ледве в кульбаці тримаюся. Горло пересохло, як стара халява; баклага давно порожня - останню воду ще зранку вилив у шапку, щоб напоїти гнідого. Але терплю - до полудня треба дістатися перевозу: гетьманська бумага вельми спішна.
Аж гульк - удалині якісь будівлі замріли. Невже хутір? Ото пощастило - це ж не більш як за версту від гостинця! Поверну, нап’ємося з Орликом досхочу - то і шлях здолаємо вдвічі швидше.
Гнідко підтримав мене охоче - зачув воду, шельма. Повертаємо голоблі - й гайда у степ.
За кілька гонів помічаю, що попереду направду зимівник, але старий, чи не покинутий. Однак довга шия журавля обіцяє жадану вологу, тож рішення свого не міняю. Та й спрага - кепський порадник.
Коли чую - кричить хтось. Не кричить - волає не своїм голосом, та так жалібно, що серце крається. Здається, жінка!
Мій Орлик став, мов укопаний, вухами пряде, форкає - далі йти остерігається. Роздратовано острожу його - нумо, вражий сину, там щось лихе коїться! Не інакше як татарва приблудила. То ми їх зараз умить вихрестимо - не сподіваються, либонь, гостя.
Гм, брама чомусь зачинена, та й слідів копит не видно. Значить, не татари. Проте жінка голосить ще дужче, вже аж харчить. Пологи в неї, чи що?
Прожогом зіскакую на землю, дістаю шаблю й пістоля - про всяк випадок. Прочиняю хвіртку - на подвір’ї нікого й нічого підозрілого. Кричать із хати.
Простую туди. Двері незамкнені, на стук ніхто не зважає. Заходжу в сіни, а звідти - до світлиці, закосиченої по стінах і сволоку в’язками зілля та грибів.
Коли очі звикають до сутіні, бачу: на постелі борсається в корчах розкуйовджена літня жінка. І волає так, мов із неї жили витягують.
Де вже там пологи. Вмирає стара, це напевне. Й терпить при цьому невимовні муки. Чи то сама грішниця непокаянна, чи за чиїсь гріхи покуту тримає.
Стою я ні в сих ні в тих, не знаю, що й робити. Треба б допомогти якось бабусі, полегшити її страждання. Але як? Я ж не знахар. Рани рубані хлібним м’якушем із павутиною заліплювати та дірки від куль порохом чи землею засипати - оце й усе, чим можу зарадити. Але ж тут не така поміч потрібна.
- Може б вам водиці, матінко? - питаю, аби не мовчати.
Стара мене досі, схоже, навіть не помічала. Та коли голос почула, на мить завмерла - хребет вигнутий, ребра крізь сорочку проступають, зуби вискалені, очі аж білі від болю. Потім знову заметалася, але погляду з мене не зводила, бурмотіла щось незрозуміле в паузах між зойками.
- Що, паніматко? - приступив я ближче, схилившись над нею співчутливо.
Пересилюючи хвилі дрожу, що стрясали кістляве тіло, стара звела до мене руку. В жесті цьому було стільки надії й благання, що я мимоволі схопив висхлу долоню.
Вона виявилася гарячою - це все, що я встиг відчути.
Наступної миті мене віджбурнуло від постелі й кинуло на піч. Крізь тіло мовби пропеклася блискавка, випалюючи по дорозі всі відчуття й думки, лишаючи лише невмовкаючий комариний дзвін. Руки й ноги не корилися, стали геть чужими. Я продовжував бачити, але так, немов сидів під водою - все навколо було розмитим, ледь розпливчастим, із перлистими сяючими мазками по краях.
Так тривало лише кілька ударів серця, а тоді я разом повернувся до тями - мов зі ставка випірнув. Виявилося, що сиджу на долівці, розкарячившись, мов той павук. Плечі болять, але стерпно.
Підводжуся, дивлюся на стару - лежить собі любісінько, зморшкувате лице спокійне, аж ніби просвітлене якесь, очі заплющені, а руки благопристойно на грудях складені. Відмучилася, сердешна, віддала Богові душу.
Став я в ногах постелі, помолився похапцем за душу новопреставленої раби божої - і гайда з хати. Поміч моя вже не була потрібна, належало подумати й про нас із Орликом. Витягнув я цеберце води, напоїв коня, тоді й сам призволився. П’ю й міркую собі: дякувати Богу, що зимівник цей нагодився, а то клята спека ледь зі світу не зжила. Оце якби впав отак посеред дороги, то міг би вже і не встати. Заодно й душу християнську спорядив на той світ за давнім звичаєм.
Напився я по саму зав’язку, наповнив баклагу, тільки почав попругу гнідкові підтягати, коли чую:
- Здоров, пане-брате! Давай знайомитися, чи що?
Серце аж зайшлося від несподіванки. Все-таки ураза ще не минула, аж тут отой приблуда ні сіло ні впало мов уродився. Хай тобі грець із таким знайомством!
- І чого б ото чесний чоловік підкрадався до християнина, яко тать в нощі? - воркаю похмуро, не озираючись.
- Бог з тобою, хто б то підкрадався? Ти ж сам прийшов, із доброї волі. До того ж, я теє… не те щоб чоловік.
От халепа, гадаю. Невже бабуся відкрияла? Та ні, голос начебто чоловічий. Чи, може, вона тут не сама живе?
Обертаюся… І серед жаркого полудня вкриваюся холодним потом. Нікого!!!
Мабуть, головою вдарився, - думаю. Її й так сонце напекло, а тут оце…
Проте одночасно нишпорю очима по подвір’ї у слабкій надії таки помітити співрозмовника. Але марно - крім кількох курей та мого Орлика ніде ні живої душі.
- Та ти заспокойся, - чую знову з-за спини. Рвучко обертаюся - нікого! - Перестань крутитися, зроби ласку. - Зирк-зирк навсібіч - порожньо. Що за мана!
- Де ти, трясця, заховався, вражий сину? Ану вилазь по-доброму, бо зараз ребра перерахую!
- Який-бо ти грізний у гніві, - глузує невидимець. - Аж моторош бере. Але нічого не вийде. Краще вгамуйся, побалакаємо спокійно.
- Або ти покажешся, або…
- …ти в штани вгатилишся від натуги. Кинь, друже, це марна річ.
Може, гадаю, це мій Орлик говорити навчився? Подейкують же, що худобина на святвечір балакати може.
- Орлику, - відчуваючи себе повним дурнем, озиваюся до коня, - це… ти?
Гнідко ствердно киває. На мить мене поймає незбагненна полегша. Проте Орлик тут-таки крутить головою, обганяючись від мух.
- Балакати з кіньми - це, мабуть, так захопливо, - знов чується з нізвідки.
Я вже остаточно впевнився, що маю справу не з людиною. А раз так, лиха година звела мене з самим ворогом роду людського!
- Знаю, хто ти, - ціджу крізь зуби. - Тільки не видати тобі душі християнської, як своїх рогів.
- Здалась мені твоя душа, - невидимий співрозмовник ледь-що не позіхає від нудьги. - Мене більше тіло цікавить.
- А ось це бачив? - тичу в повітря дулю, заскакую в кульбаку й, на ходу перехрестившись, пускаю коня ристю в чистий степ.
Відпочилий Орлик біжить охоче, не треба навіть підострожувати. За хвилю зачарований зимівник зникає вдалині. Кілька разів озираюся, але нічого тривожного не помічаю. Здається, спекався Антипка, щоб йому чиряк на дупі.
Дістаємося битого шляху. Тут можна трохи перепочити, стишити хід - до полудня ще далеко.
Потроху заспокоююся. Довкола все звичне й знайоме, і думки мої повертають у стару колію. От же приверзеться таке! Розкажи комусь - не повірять. Ще й засміють, до лиха! Ото козак! Спочатку зомлів, наче дівка на сіножаті, потім із конем шепотівся, нарешті з порожнього зимівника так п’ятами накивав, мовби за них чорти кусали. Посланець гетьмана, називається.
Врешті мені стало не так соромно, як весело, я навіть підспівувати почав стиха, а тоді й уголос - аж Орлик став із неспокоєм оком косувати. Пхе, байдуже, нікого ж не видно…
- Я б так не легковажив, - зненацька, мов грім серед ясного неба, лунає знайомий голос. - Ти все-таки в дикому полі, та ще й із завданням.
Несвідомо натягую посторонки. Гнідко різко зупиняється, здивовано повертає голову. Мене тіпає остуда, язик майже віднявся, в голові формений калабалик.
- Х-х… Г-геть від мене, вража сило! - видушую.
- Ну-ну, не лайся, не личить це християнину, - голос явно забавляється.
- Згинь, нечистий душе! - вперто йду в наступ, слабо вірячи, що заклинання чимось зарадять. Тому додаю від себе: - Терен тобі в очі, а гівно в зуби!
- Та я чистіший від тебе! - ображається невидимець. - Тільки те й робиш, що лихословиш. А від мене хоч слово криве почув?
- Знаю я підступи ваші бісівські, - в голосі моєму вже не чути колишньої переконаності; я збентежений: схоже, куць мене допік.
- Та що ти заторочив: злий дух, нечистий, вража сила! На себе краще глянь: не козак, а півтора нещастя. Марновірство на пересуді й забобоном поганяє.
- Що? Це я марновірний? - не витримую й собі. - Та, щоб ти знав, я в самій Київській колегії вчився… у свій час… трохи…
- Тоді мисли ширше, щоб тебе підняло й гепнуло!
Тут мене направду підіймає з коня і впускає на землю. Не сильно, можна сказати лагідно. Не встигаю навіть перелякатися.
- Т-т-ти що собі дозволяєш! - скрикую обурливо, хапаючись за шаблю. - Та я зараз…
- Цить уже, коня злякаєш.
Тут я зауважую, що Орлик дивиться на свого господаря, як на останнього пришелепка. Чухаю в потилиці, впорядковуючи думки.
- Він тебе що, не чує? - дивуюся.
- Зате тебе чує чудово, - фиркає порожнеча. - І не лише він. Глянь-но - попереду. Тільки ані руш. Завмри.
Дивлюся на дорогу - й не те що завмираю - каменію. Назустріч у хмарі куряви вискакують п’ятеро чи шестеро татар на своїх приземкуватих конях. Передні наготували аркани, решта оголили шаблі. Либонь, заповзялися живим узяти, хоча хто тих невір знає. У серце холодною змією заповзає безнадія. Не встигну! Ні на коня скочити, ні зброю вихопити. Та якби і встиг - не здолати мені стількох ворогів зараз. Ех, пропало життя козацьке, а заразом і честь лицарська - не виконаю тепер наказ, та ще й грамота гетьманська кримчакам у лапи потрапить. Вони хоч і союзниками вважаються, та насправді служать тому, хто більше заплатить. А ляхи за таємниці Хмелеві золота не пожаліють.
Словом, обдурив мене диявол. Забив баки, відвернув увагу й віддає оце на поталу людоловам - безпорадного й тепленького.
Міркую так, а вороги вже й поряд - зиркають зизо з-під малахаїв, дихають важко, збуджено. І тхне від них зовсім не по-християнськи, прости Господи.
Зажмурююся, щоби власної смерті не бачити. Прощай, білий світе! Прощай, рідна земле! Про…
Лице обдає вітром та пилюкою. Мимоволі розплющую очі - татари вже далеко. Промчали поряд, навіть уваги на мене не звернувши. Летять тепер кудись нагинці, гортанно галайкаючи, наче за зайцем полюють.
Знесилено прихиляюся до кінського крупа. Пронесло. Не інакше, сам пан-Біг охоронив, Пресвята Діва своїм омофором заступила…
- Знову вдаєшся у крайнощі, - клятий гаспид і не збирався зникати. - Нема Богові роботи, як різних бурлаків у степу доглядати.
- То це твоя робота, - здогадуюся. - Що ж, непогано, як для чортяки.
- Власне, робота це обопільна, - з притиском відказує мій мимовільний попутник. - Сам я нічого б не вдіяв… про тебе й мовчу. Але спільно…
- Ось що, - відрізую рішуче. - За допомогу вдячний, хоч не знаю, навіщо ти це зробив. Але про жодне «спільно» і мови бути не може. Я добрий християнин, і занапащати свою душу не збираюся. Так що відступися від мене по-доброму, зроби ласку.
- От убоїще! Та будь собі хоч магометанином! Надав же мені дідько здибати такого марудного телепня!
Те, що чорт лається дідьком, видалося мені дуже кумедним, та не подаю виду, щоб дарма не злити біду.
- А я в попутники не набивався, - відкараскуюся гордо. - Не по дорозі мені з такими товаришами.
- На жаль, це вже не тобі вирішувати, - скрушно зітхає невидимець. - Сам не рад, проте доведеться терпіти таку нуду до самої смерті. Твоєї, звісно.
- Про що це ти? - починаю поволі лютитися. Переконуюся, що біс не становить явної загрози, однак провокувати його щось неохота. Чеши дідька зрідка, щоб не задернути.
- Сідай-но на коня та рушай, куди їхав, - радить куцак. - Дорогою побалакаємо.
- А ти що ж, за конем побіжиш?
- Та вже якось не відстану.
- Може, все ж покажешся?
- Не можу. Це одне з того, чого направду мені не дано. Хоча… глянь-но під ноги. Що бачиш?
Я поглянув. Тьху, морочить, вражий син.
- Нічого, - кажу. - Дурень ти, і жарти твої дурнуваті.
- Тінь бачиш, йолопе! Оце й є для тебе я. Віднині і до скону.
- Далебі, тебе так просто не спекаєшся, - заскакую в кульбаку. - Цікаво, всі чорти такі затяті, чи ти особливий? Я ж на Січі до Сірка піду - він тебе ураз спровадить до татка в пекло.
- Легше власну тінь обтяти, - не злякався мій співрозмовник. - Поїхали, чи що.
Рушили далі. Точніше, рушили ми з Орликом. Але й нечистий залишався десь поряд - чи то літати вміє, чи то за спиною примостився. Голос постійно чується на рівні вуха.
- Як мені тебе називати, до речі? - питаю лихого.
- Як хочеш. Баба Оляна Лиском кликала.
- Як собаку? Ні, зватиму тебе… Анциболом.
- Гаразд. А я тебе - Бовдурякою. От і познайомилися.
- Но-но, вважай, жартуне! Мене Самійлом величають. Можна Самусем.
- Як скажеш, пане-брате.
- То ти, виходить, у бабки на зимівнику ховався, - змінюю тему, бо треба ж хоч щось визнати про люципера, котрий уп’явся в тебе, мов реп’ях у псячий хвіст.
- Чому ховався? Я в Оляни жив. І то непогано.
- Стара, значить, відьмувала потроху, - киваю; от чому вона вмирала так важко - гріхи не пускали! - Вона тебе, либонь, пестила, несоленим годувала…
- Темний ти, як опівнічна година, - голос не сердитий, радше поблажливий. - Далі забобонів і носа не поткнеш.
- Скажеш, ти зовсім не злий дух? - сміюся. - Може, янгол?
- Я не злий дух. І не янгол. Не чоловік. І не жінка. Так зрозуміло?
- Куди вже зрозуміліше, - тягну спантеличено. Як же його вивести на чисту воду? - Тоді хто ж ти будеш?
- Цього пояснити не можу, - відказує. - Прийми як даність, що я - просто я.
- Е ні, мушу ж я знати, хто мене з путі істинного звести хоче.
- Однаково ж не збагнеш. Ну та гаразд, - мовить невидимець по паузі. - Я народився не тут, не в цьому світі… Та ні, мова не про ваш «той світ», просто про інший… Мій світ відрізняється від вашого. Тому й ми такі різні.
- Ще б пак, - підтакую глузливо, натоптуючи й запалюючи люльку. Подейкують, що чортяки тютюну бояться - так от брехня все це, мій і не чхнув.
- Одного разу я з побратимами вирішив здійснити мандрівку, щоби дізнатися, як воно в інших світах. Ми збудували… гм, корабель і пустилися в подорож через пітьму і безмежжя. Довго були в дорозі, побачили чимало дивовижного й загадкового… Нарешті дісталися вашого світу… І тут наш корабель… гм, наскочив на пороги, розбився. Ми врятувалися, але опинилися в геть чужому довкіллі, звідки вже ніколи не могли повернутися додому. Ба більше - були приречені на загибель. На щастя, нам зустрілися ви - люди, завдяки яким з’явилася можливість відстрочити неминучу смерть.
- Чув я щось подібне, - пахкаю димом. - І почалася на небі війна, бо повстав Денниця і янголи його проти Бога. Проте переміг їх Господь і скинув на землю. І постали з них духи зла… Зрозуміло, чого ти опинаєшся, щоб тебе кликали чортом чи янголом: першим-бо ти зватися не хочеш, а другим - не можеш!
- Я ж казав, що не збагнеш, - зітхає гемонське поріддя.
- Добре, з твоїм родоводом ми розібралися. Тепер кажи, що тобі треба від мене?
- Нічого.
- Тобто як?
- А отак. Хочу просто жити, та й усе.
- То живи, - дозволяю милостиво. - Але дай мені спокій.
- Зрозумій, - терпляче повторює дідько. - Я можу жити лише з тобою. Без тебе - ні.
- Я таке часто дівкам кажу, - сміюся. - Але ж то лише слова.
- Для мене - не лише. Я - не людина, і самотужки в цьому світі не виживу.
І стільки в голосі вчувається суму й щирості, що я мимоволі починаю йому вірити. А від цього стає моторошно. Що, коли й справді цей дух існує за рахунок людини? Ссе її, наче п’явка… поки не виссе все життя? Чував я подібні розповіді - про літавців, огненних зміїв. То он хто він - цей Анцибол!
- Не вигадуй, - мовби відмахується мій співрозмовник. - Шкоди тобі від мені ніякої. Сама користь.
- То ти… й думки мої читаєш? - ледь не задихаюсь від обурення.
- Вони в тебе на чолі написані, - глузує лукавий. - До речі, можеш не розмовляти вголос. Хіба не ясно, що я - це ти?
- Що-що?
- Ну, уяви собі, що ти - свитка. А я цю свитку взяв - і вдягнув.
- Ах ти ж вража сило! Це я - свитка?!
- Насправді радше - я, - відказує чортяка примирливо. - Вірніше, навіть сорочка - вона ближча до тіла. Зніми з тебе одіж - і постанеш ти голий, босий і простоволосий, жалюгідний і беззахисний перед спекою, холодом, дощами та ґедзями. Я - твоя одіж, твій панцир, якщо хочеш.
- Та не просив я ніякого панцира, хай тобі грець!
- Та й я не просив такої свитки, - парирує він мстиво. - Ех, жив я в Оляни, як у Бога за пазухою, не те що…
- От і жив би далі!
Мій супутник замовкає. Довго їдемо мовчки. Так довго, що я вже починаю сподіватися на диво: а раптом таки вдалося мені віднадити настирливого гаспида?
- Є межа моїм можливостям, - повідомляє він тут-таки, розбиваючи мої сподівання на друзки. - Я можу довго підтримувати людське тіло в бадьорому стані. Знищую хвороби та паразитів. Охороняю від зовнішніх уражень… Але мені не дано втримати в ньому іскру життя. Ви, люди, смертні істоти, і коли приходить ваша пора, вдіяти вже не можна нічого.
- А що буває з вами, коли людина помирає? - цікавлюся знічев’я.
- Помираємо також. Я ж казав, що ми чужі в цьому світі.
- Виходить, ти жив у Оляні й помер би разом з нею, якби…
- Якби не нагодився ти? Так. Це наше благословення і наше прокляття. Коли ми… гм, підселяємося до людей і мимоволі наділяємо їх надприродними можливостями, всі навколо починають уникати їх, боятися… Називають відьмами, чаклунами й іншими образливими кличками… Тому нам важко врешті змінювати… гм, вмістище. Багато моїх друзів через це загинуло. Сьогодні мав умерти і я - тіло Оляни було вже на межі, я спалював останні його запаси, щоби втриматися - навіть ціною її страждань. Боляче згадувати, але це правда. Бог надніс тебе саме вчасно.
- Це сталося, коли я торкнувся її?
Відповідь була очевидною, й він не відказав нічого.
Мені стало прикро. Чим завинив я перед Творцем, що він покарав мене так жорстоко? Хіба не жив як усі? Хіба грішив надміру? За що такий непосильний тягар?
- Бог не під силу хреста не дає, - повчально мовить невидимець. - До того ж, не така вже це важка ноша. Розглядай її як додаткове вміння, коли охота. Скажімо, ти балакаєш польською, татарською, турецькою?
- Н-ні…
- Тепер так. Чи вмієш ти боронитися без зброї? Знаходитися невидимим у натовпі? Лікувати людей? Не відповідай. Насправді вже вмієш. Тобто, все це до снаги мені, але ж ми вже з’ясували, що я - відтепер ти, і навпаки.
- Та збагни, - намагаюся достукатися до його сумління. - Не потрібно мені все це. Відпусти мене з миром, га?
- Не можу. Рад би, але…
- Тоді знай: не відчепишся - вкорочу собі віку! Сам згину, але й тебе, падлюку, з собою прихоплю.
- Візьмеш гріх на душу? - не дуже переймається бісюра. - Якийсь ти непослідовний: ще земне життя не прожив, а вже мене на той світ тягнути зібрався. Бач, як ми зблизилися!
- Я не жартую, хай тобі грець!
- Я також! Чи ти не чув? Без тебе мені - смерть!
- Гаразд, тоді я тобі татарина піймаю. Вселяйся в нього. Нехрист, невіра, напевне вашому братові близька рідня. Житимете, як рука в рукавиці.
- Для цього треба, щоб ти помер, - пояснює невидимець із сумом. - А померти ти можеш лише природним ладом. Так що звиняй, пане-брате, але це не обговорюється.
- Та пропади ти пропадом! - спересердя скрикую, і тут чую позаду кінський тупіт. Татари повертаються!
Миттю ухвалюю божевільне, позбавлене будь-якого здорового глузду рішення. Зі мною таке буває іноді, особливо у вирі бою: втрачаю владу над собою, й тоді мене несе на одчай душі, куди очі бачать.
- Природним ладом, кажеш? - регочу зловісно. - Це ми ще побачимо!
Орлик аж хропе від несподіванки, коли я рву йому вудилами губи, розвертаю й штрикаю острогами. Зойкнувши, кінь стрілою мчить до все ближчої хмарки куряви. На скаку дістаю шаблю… Ех, раз мати породила!..
Несподівано курява розвіюється, з неї показуються верхівці… Сині жупани, шапки з малиновими шликами… Свої, чи що?
Збентежено стримую гнідка, тоді й зовсім спиняюся, крутячи в руках непотрібну шаблю. Справді, свої. В передньому вершникові впізнаю пана Витвіцького, сотня якого саме стояла під Чигирином.
- Чолом, пане-брате! - вітається той, підкручуючи чорний вус. - А що це ти з шаблюкою гостинцем розгулюєш?
Його козаки обступили нас, регочуть білозубо, обтріпуючи дорожній пил із рукавів та шапок.
- Та я того… гадав, що то татари… - белькочу знічено.
- Татари? Та вони так далеко не заходять, - недбало змахує батогом пан сотник. - Якийсь ти лякливий став, пане-брате. Не дарма гетьман наказав у тебе грамоту перейняти й доправити на Січ власноручно.
- Чому? - моє здивування не має меж: хто-хто, а старий Хміль мені довіряв, як собі самому. Ми з ним ще до Жовтих Вод у халепах бували, таке не забувається. - Не може того бути!
- Ну-ну, не нам обговорювати гетьманські накази, - суворо насуплюється Витвіцький. - Давай мерщій бумагу, а сам повертайся до Чигирина. Там татар немає.
Його пахолки знов охоче гигочуть, і в тому сміху - нараз розумію - нема й тіні добродушності. Щось тут не чисто.
- Добре, - роблю вигляд, що погоджуюся. - Кажіть гасло - і бумага ваша.
- Як смієш, хаме! - вибухає пан сотник. - Балакаєш зі шляхтичем, пся крев! Із лицарем!
- Багато вас, лицарів, розвелося, важко розпізнати, - вклоняюся й тут-таки здаю конем назад, піднімаючи шаблю. - Без гасла не віддам - наказ гетьмана.
Посіпаки Витвіцького погрозливо загули, хапаючись за зброю.
- Гаразд, - лихо зблиснув очима сотник. - Ось тобі гасло.
В руці його казна як опинився пістоль. Бухнув постріл. У лице мені сапнуло жаром та пороховим гаром. Я встиг лише подумати, що зараз буде боляче - з кількох кроків куля мусила зробити з моєї голови криваве місиво.
Але… нічого не сталося! Я й далі ошелешено стовбичу при дорозі, а витяга пана Витвіцького збараніло витріщається на мене.
- Гасло неправильне, - кажу з удаваним спокоєм (а що мені залишається?).
Тут вони всі, мов за командою, дістають хто пістоль, хто самопал, поволі наставляють на мене. Зграйний постріл зливається в лункі розкоти.
Орлик злякано здригається. Та я сиджу собі, мов і не було нічого. Лише посміхаюся все ширше. Збагнув уже, в чому річ.
- Твоя робота? - питаю в нечистого.
- Краще вже називай мене Анциболом, - стогне моя невидима тінь. - Інакше підніму і гепну. Боляче.
- Але не до смерті?
- До смерті не можу - самому боком вилізе.
Переслідувачі - а я вже зрозумів, що ніякі то не гетьманські посланці, - поволі оговтуються від урази. Й усе дужче сатаніють, не тямлячи, що діється.
- Та що він, замовлений, чи що, куррва маць?! - хрипить Витвіцький здавлено. - Ану, пошаткуйте його на капусту!
На мене з гамором кидається натовп кіннотників, вимахуючи гострою шиплячою смертю. Останньої миті спадає на гадку, що треба хоча б прикритися, але, по-перше, на це вже нема часу, а, по-друге, якась згубна цікавість - як ото коли стоїш на краю прірви - примушує стримувати коня, сидіти прямо й не опускати очей.
Відчуваю лише пругку хвилю повітря. Нападники один за одним проносяться поряд, щоразу незбагненним чином хиблячи. Я знову цілісінький.
- Знаєш, а від тебе таки може бути користь, - визнаю з деяким сумнівом.
- Певна річ, я ж рятую власне життя.
Тим часом збиті з пантелику харцизи повертаються до свого зверхника. В очах їхніх уже нема пекельної веселості - там хлюпається розгубленість і - так-так! - страх.
- А тепер я спитаю, - кажу здивованому Витвіцькому. - Нащо вам знадобилася гетьманська грамота?
- Те твоє собаче діло! - випльовує з люттю. - Все одно ти вже труп.
- Ще ні, як бачите, - рушаю до нього. - Здається мені, на Січі з вами захочуть побалакати про дещо. Поїдете зі мною.
Він зневажливо регоче, і собі дістаючи шаблю. Пахолки відступають трохи назад, тоді об’їздять нас, беручи кружка. Позірно в мене жодних шансів. Але тепер нас двоє.
- А покажи-но, на що я тепер здатен, - підохочую свого куця.
- Доведеться не лише дивитися, - попереджає той.
- Тим краще. Тільки щось би зробити з кіньми, а то незручно буде.
Тварини нараз схарапуджено форкають, починають скажено брикатися. Верхівці летять у дорожній порох. Коли з прокльонами підводяться, ми опиняємося в рівних умовах. Ну, майже рівних.
Я також повагом спішуюся.
А відтак вибухає короткий бій…
Ну, що вам сказати? Попервах вражає. Одному вкласти дев’ятьох здорових парубків, не діставши жодної ґулі, жодної подряпини - це видовище не для нервових. Мабуть, я виглядав збоку молотарем на току. Але… Я був лютий, дуже лютий. А в результаті всього лише вибив із ворогів пилюку й урешті свідомість. Тобто, ладен був роздерти кожного на шматки, проте… не зміг!
- Це ще одне обмеження, над яким я не владен, - якось соромливо зізнається мені Анцибол. - Ти став невразливим, але відтепер не можеш забрати життя в живої істоти. Вибач.
Розгублено чухаю чуприну.
- Як же мені виживати - ти подумав? Це ж ні зайця тепер не вполюєш, ні рибки не піймаєш. Згинемо з голоду, як руді миші.
- Не перебільшуй, - буркотить моє друге я. - До того ж, зі мною не пропадеш.
Звучить обнадійливо. Хоч і непереконливо.
Після перепочинку далі продовжуємо шлях, тільки тепер у більшій компанії. Зі мною табунець коней, і на нього всього один верхівець. Пан Витвіцький мандрують зв’язаним по руках і ногах, із власною онучею в роті. Анцибол запевняє, що це зайве, але мені здається, що зовсім ні. Зрадник - не лицар, хай звикає.
Попереду нас чекає Січ. А далі? Що ж, гадаю, з моєю кебетою та вміннями Анцибола ми ще таких справ намудруємо, що чортам у пеклі парко стане.
Коли в тобі не лише ти сам, мимоволі задумуєшся, що жити слід не тільки для себе. А коли при цьому маєш майже безмежні можливості… Що ж, світ цей такий недосконалий і несправедливий. Спробую хоч щось виправити.
Ти як, Анциболе, підтримуєш?
Авжеж підтримуєш. Бо ніякий ти не дідько. Хоч і не янгол.
Коментарів: 36 RSS
1Ловчиня птахів27-02-2015 13:49
Вітаю!
Ги, було на одному з конкурсів у мене оповідання про якогось молодого віршомаза Тараса. Як він подорожував із хлопчиком Диким Полем і вночі над ними сяючі будинки літали. Мені тоді дорікнули — мовляв, що у цім оповіданні роблять інопланетні космічні кораблі??? От розумію вас, Авторе! Чому б і ні? Сучасний погляд на минувщину, а то прямо обмежені усі занадто, ніби вони тільки у ХХ ст. почали літати...
Схоже, автор знається на характерництві, «сорочка» — то звідти
Мова дуже хороша. Гумор на висоті.
Якщо придиратися, то питання про бабцю. В ті часи люди були ближчі до потойбічного. Остаточно віра у сільську магію померла лише у минулому сторіччі. ТО чому ж Самійло одразу не зметикував, що бабця, яка конає у страшних муках, непроста була? У мене в селі і досі про це говорять — мучиться при смерті, значить, відьмачила. Значить, треба стелю ламати...ну чи якось інакше... До того ж, герой — набожний дуже, і точно має поостерегтися...
Хоча, звісно, можна пояснити тим, що Самійло був, як назвав його Анцибол, трохи телепнем
Загалом же так: настрій підняли. Читати було цікаво.
Успіху!
2Док27-02-2015 18:16
До сказаного Ловчинею й додати нічого.
Гарне оповідання.
Успіху на конкурсі!
3Автор Рахуби27-02-2015 22:13
Довчине Птахів, Доку - дякую, що читали!
Козацька набожність - дещо особлива й зазвичай проявлялася більше зовні . До того ж поостерегтися - це не про козака. Не про цього .
4Автор Рахуби27-02-2015 22:15
Перепрошую, Ловчине Птахів - ці кляті клавіші поряд хтось розмістив .
5Ловчиня птахів27-02-2015 22:39
не образилась ні разу
про козаків стільки міфів, що хз, як насправді.
6Лютеранка28-02-2015 13:33
Вітаю! гарний твір, зачиталась успіхів, бо це вартісна річ
7Автор Рахуби28-02-2015 14:51
Лютеранко, спасибі!
8Олександр28-02-2015 16:28
Думаю, знайшов для себе перше місце на конкурсі. Однак, незрозуміло що далі. Втручання такої істоти дало б козакам велику воєнну і технологічну перевагу, однозначно змінивши історію. Тобто уже по роздумі приходить відчуття неможливості (на жаль) історії.
9Автор Рахуби28-02-2015 19:55
Дякую, Олександре! Далі... ну, можливо, доведеться й справді досліджувати, чим усе врешті скінчилося . Але не думаю, щоби вплив на історію міг бути хоч трохи мінімальним. Власне, козак усього лише отримав можливості, притаманні, за переказами, характерникам. Він не став надлюдиною чи безсмертним. Мабуть, мав і вразливі місця. До того ж, не варто переоцінювати вплив особистості на історичний процес. Про інопланетну особистість уже й мовчу .
10ДонькаДонКіхота28-02-2015 22:25
прекрасне оповідання. однозначно. одне з найкращих на конкурсі. інтрига є. мова колоритна. герой індивідуалізований і яскравий. чимось нагадало "Козацькому роду нема переводу.." Ільченка і "Северина Наливайка" Вінграновського, в чомусь навіть Шевчука - із старішого. але згадала ці твори не для того, щоб довести неоригінальність "Козацької рахуби". навпаки, це конкурсне оповідання цілком на рівні. цікаво було читати.
що можна було б покращити?
1) трішки мене турбує мовлення "супутника". якщо вже витримувати "атмосферу епохи", то і мовлення мало бути відповідним. а в цьому уступі дуже вже пафосно-сучасні речі упізнаються
виділені фрази здалися мені штучно-надуманими. але то моє особисте враження.є деякі дрібненькі мовні хиби
- прізвисько - надніс? не дуже вдале слово природним ЛАДОМ? шкільна премудрість - слова з будь-, -небудь, казна-, хтозна- пишуться завжди через дефіс зграйний постріл? звучить оригінально.. але...Те твоє собаче діло! здається, там мало бути НЕ...
ну і ще там місцями можна дещо покращити.
насамкінець - я би прибрала останні три абзаци, а саме:
це моє особисте враження, але вони тільки затягують розв’язку, надто пафосні якісь. достатньо було міркування про можливість наступних пригод...
але - знову ж таки - це моя приватна думка.
а твір - дуже гарний
11Автор Рахуби01-03-2015 11:43
ДонькоДонКіхота, щира дяка за зауваження! Що тут скажеш - іду правити вихідник .
12Читач02-03-2015 14:38
Хороша оповідка! Колоритненько, оригінально! І весело!
Тільки, що ж далі? З такими здібностями - гетьманом мало стати!
Не стикується тільки те, як цей супутник-невидимка дібрався до Землі без носія-людини...
Удачі!
13Автор Рахуби02-03-2015 23:23
Читачу, спасибі за відгук!
Гетьман у козаків - посада виборна, а навіть чортяка не мастак оперувати психологією великих груп .
Все стикується . Звідки нам знати, як виглядав чужинський зореліт? Може - як вулик із біологічними чарунками-комірками? Хтозна! А людина - це як дошка посеред кораблетрощі - крайний і аж ніяк не ідеальний вихід.
Але історію треба таки спробувати продовжити - ви, критики, мені вже стільки нових ідей накидали .
14Ліандра04-03-2015 15:10
Не впевнена, що скажу щось нове...
Загальне враження: дуже сподобалось
Ідея: цікава, не нова, але нова її реалізація, для мене.
Мова: Багата, насичена, з різноманітними перлами та словечками, що, проте, не йде на шкоду твору, а лише на користь.
Персонажі дуже вдалі, козак такий колоритний, а супутник його потішний. Дуже подобається, що персонаж розкривається не описово, а в діалогах, діях і думках. Ну дуже майстерно. Декому, наприклад мені, ще вчитися і вчитися.
Атмосферність зашкалює, вміло, ненав*язливо, яскраво, реалістично та правдоподібно.
Звісно є певні загадки, які залишаються нерозгаданими, але то таке.
15Автор Рахуби04-03-2015 20:14
Ліандро, щиро вдячний за відгук!
Загадки розгадаємо, чого там. Але не всі .
16Ал05-03-2015 18:11
Мене звісно зараз трохи поб’ють, тому маленький дісклеймер. Це оповідання - на голову вище за більшість творів тут. Виключно тому, що може претендувати на звання "оповідання" а не "учнівський твір, який я назвав оповіданням тому що в ньому є кілька героїв". Саме тому, на фоні сусідів цей твір виглядає суттєвим кроком вперед.
Але разом з тим, якщо відкинути критерії учнівського твору, якими ми тут всі оперуємо і почати судити твір, як власне оповідання, виникають певні проблеми.
Проблема перша: що сталося? Ми маємо зачин, козак зустрів якусь чортівню, яка йому стала допомагати. Хороша зав’язка, постмодерн, змішування стилів, усе правильно. Але що далі? В чому тут сюжет? Потасовка проти вісьмох? Дайте спокій, придумати щось нудніше важко. Це як п’єса, в якій поставили декорації, вийшли актори в гарних костюмах, і стоять.
Проблема друга: конфлікт. Кілька хороших зачинів просто викинуто на смітник.
Не можна вбивати живу істоту - чудесно, постав перед ситуацією, коли вбивство потрібне. Наприклад старої, яка мучиться, але померти не може. Кінь там ноги поламав чи бісова бактерія, яку можна вбити горілкою, але тепер не можна, бо ми типу благородні. Але все, що слідує з цього - ми не вбиваємо зрадників. Подумаєш.
Постійна присутність з тілом. Чи сподобається комусь, коли за ним підглядають? А якщо з дівчиною? А якщо таємні справи з гетьманом? Чи можна довіряти чорту за спиною?
Релігійність можна приплести. Чи можна заходити в церкву? Чи можна молитися і кому тепер молитися?
Справжні цілі цих істот. Просто вижити - нудно. Треба корабель побудувати і додому полетіти. Інакше набагато простіше перетворити носія в овоч, хай лежить на дивані, їсть, п’є і паралельно бачить сюжет про те, який він крутий. А в бою може і ядро гарматне прилетіти, і чорта з два ти щось зможеш з цим зробити.
Гумористична частина - хай цей прибулець трохи недобачає, хай приймає дерева за древніх ворогів, від яких треба ховатися, хай приймає придорожніх собак за божество і кидає козака кланятися кожного разу як вони поруч.
Словом, це все додумування і я не кажу, що це все можна було втиснути в рамки одного маленького оповідання. Достатньо було чогось одного. А на даний момент цей твір нагадує мелодраму, в якій герої зустрілися, закохалися одне в одного і зіграли весілля. Кінець. На біса комусь таке читати? На біса комусь таке писати?
Так от, знову дісклеймер. Автор вміє складати слова у речення. Якраз час починати задумуватися над тим, що сказати за допомогою цих слів. В рамках цього конкурсу шанси на перемогу є. Але чи є сенс обмежуватися цим конкурсом?
17Док05-03-2015 19:08
А може й ні.
Адже думка висловлена цікава.
Але дещо заперечити можна:
Так можна інтерпретувати любу ідею. От одну з ваших, наприклад
І буде твір нагадувати комедію, в якій ходили в церкву, ходили, молилися, молилися і вирішили, що атеїсти. І що?
Мені сподобалося. Припустимо, вік дає своє і мій смак "застарілий". Але оповідання сподобалося кільком значно молодшим читачам. У них теж щось зі смаком?
У мене, наприклад, поки що не викликало захоплення жодне ваше оповідання. Це не значить, що вони погані. У мене такий смак. Все. Тут нічого не зробиш. Можливо, цього разу мене здивуєте і я зміню думку.
І це не в захист автора, а так, задля бесіди. Чогось здається, що захист авторові не потрібен.
18Автор Рахуби05-03-2015 21:42
Дякую, Але і ще раз дякую - Доку!
Щодо першого - не в курсі. Щодо другого - планувався коротенький твір, який би давав раціональне пояснення феномену відьомства-чарівництва-характерництва. На жаль (чи на щастя ), від теми почали відростати все нові й нові відгалуження, які в рамках одного твору не вирішаться. Доведеться зв'язуватися з космосом і з'ясовувати, що там буде далі. Хоча б для себе .
19Ал05-03-2015 23:41
Тоді план міг бути такий: ставиться питання, шукається відповідь (детектив), потім несподівана розв'язка, мовляв інопланетяни.
Або будь-яким іншим способом. Інтрига - раз, проблема+вирішення - два, цікава подія - три, мотивація - чотири. Будь-який з факторів підійде, щоб перетворити твір на оповідання. Поки що це схоже на ессе: я думаю, що козаки були характерниками тому, що ментальний паразит. Ідея цікава, але розвиток на нулі.
Менше з тим, не буду набридати. Я сказав усе, що хотів, далі ваша справа.
Враховуючи ваші смаки, по тому, що вам сподобається моє оповідання, я буду знати, що пішов кардинально не в тому напрямку.
20Док06-03-2015 09:06
Пропоную не зарікатись
Юрію, я не хотів вас образити, якшо що, поважаю, що відстоюєте свою думку, шукаєте свій шлях і стиль у літературі. І взагалі, вважаю, літературні уподобання не потрібно переносити на особисті стосунки.
21Буревій07-03-2015 16:47
Оповідання на дуже високому літературномі рівні.
Але... Якби не це "але"...
Авторе, не принижуйте українське козацтво. Бо, виходить, характерники - просто якісь симбіонти, а не сильні власним духом, волею, самодостатні люди.
І подвиги наших славних предків - то не їх заслуга? А якоїсь чужопланетної нечесті?
нащо відчайдушна хоробрість, самопожертва, якщо тебе від усього захистить могутній незримий інопланетянин?
Може, автор і не хотів цього, у пошуках нових ідей зійшов на далекі манівці, та своїм оповіданням просто ганьбить українських героїв минувшини.
22Ліандра07-03-2015 17:29
Буревію, не погоджусь з вами
23Олександр07-03-2015 17:44
Моя думка з приводу порад щодо сюжету така - не суньте лапки у справу автора, можете краще - пишіть самі, а додумувати сюжет як на мене - просто неввічливо. Далі - якщо б автор усунув усе те, що придумав Ал, в оповідання - вийшла б як мінімум повість. Потім - заявка кому треба таке читати? Зайдіть до того діяча, який про патологоанатома оповідання виклав, і там таке розказуйте, тут це не за адресою. Повторюю - я особисто знайшов для себе перше місце, жаль, не можу проголосувати, група не та. І так, погоджуюсь з Доком - такому автору захист не потрібен.
24Ловчиня птахів07-03-2015 20:19
Та ні, автор не кидає тіней на козаків і не ганьбить. Він просто описав один конкретний випадок - як деякий «обраний» став характерником не тренуваннями, а через випадок. А так - у самому ж тексті Автор згадує Сірка, який славився своїми характерницькими здібностями. Виходить, характерники вже були до нашого героя?
Звісно, були. Ця наука дуже-дуже давня, з тих часів, коли й історія була іншою... Характерницькі роди живуть і досі, можете познайомитися з книгами Чумаченка, Скульського, Чернікова. А як познайомитесь, то стане зрозуміло, що характерництво характерництвом, а художня література — це просто спосіб поглянути на речі під іншим, цілком нестандартним кутом.
Тож ще раз — Автор не ганьбить, а навпаки звертає увагу на минувщину, дає літературне тлумачення деякому містичному умінню наших предків-кшатріїв. Чи багато українців знають про характерників? Отож бо...
25Автор Рахуби07-03-2015 20:19
Буревію, Ліандро, Олександре, спасибі!
Не буду!
Ви просто неуважно читали оповідання. Або упереджено. Прибулець ніяк не впливає на свободу вибору козака чи його внутрішній світ. Він - просто "свитка", яка може захищати від дечого. Крім того, один козак чи кілька характерників - не козацтво, а власне характерники ніякого впливу на історичний процес не справили й погоди серед козаків не робили.
Схоже, у своєму ура-патріотизмі ви пропустили те загальнолюдське, що насправді становить сенс твору. Шкода, хоч, мабуть, у цьому також частка вини автора .
26Автор Рахуби07-03-2015 20:23
Ловчине Птахів, дякую.
Все майже так і було .
27Ліандра10-03-2015 09:36
можете розраховувати на місце у моєму топі!
28Автор Рахуби10-03-2015 14:01
Дякую .
29Olex10-03-2015 19:53
Можна декілька питань до автора7
Кінь відчув прибульця у бабці, а після того як той всилився у козака перестав реагувати. Чому?
Відьма помирає в муках і не може померти доки не передасть своє відьомство іншому через дотик. Навіть я це знаю. Чому козак цього не знав?
І нарешті, одержимі бісом. Чому козак не зацікавився цим і не з’ясовував це? Побоювання в нього повинні бути великі. В тексті, це питання, мало висвітлене, як на мене.
30Автор Рахуби10-03-2015 21:39
Olex, дякую!
1. Кінь нічого такого не відчув. Спинився, бо почув лемент. А бабки він і в очі не бачив, вона в хаті була .
2. Ви це знаєте, бо надворі ХХІ ст., а тоді було всього XVII . До того ж, звідки козакові було знати, що перед ним відьма? Він хотів просто допомогти.
3. Про одержимість у нас узагалі мало матеріалу у фольклорі. Фактично, я не зустрічав конкретно таких переказів. Біс міг вселитися, але потім, як правило, виходив.
31Кляча12-03-2015 06:48
Бойовий кінь, що зупиняється почувши лемент?
32Автор Рахуби12-03-2015 18:08
Я забув додати - жіночий лемент .
33Chernidar13-03-2015 09:32
Автор агубився в минулому та кліше. Навіщо вам узагалі писати фантастику? Приберіть кілька сторінок і буде типова "козацька ітсорія" для "патріотичної" (у лапках, наголошую!) постановки. Козаки, звісно, круто, але ж твір прямий як дошка і передбачуваний як серіал "мєнти!". Я вес ще до останнього сподівався, що він матиме другу частину, де все відбувається уже в теперішньому часі і боєць "Дід" 95-ї аеромобільної раптом чує голос... ітд. Щось таке.
А так - гарно написаний лубок.
ЗІ
із конструктивних порад - герой мав би подумати "он які вони, характерники" коли сам здобув подібні здібності.
34Автор Рахуби13-03-2015 22:08
Chernidar, спасибі за відгук!
Можливо, з часом удасться відшукати шлях із манівців минулого до світлого майбутнього, долаючи нагромадження кліше та штампів . Бажання, у всякому разі, є, і то велике.
Працюватиму.
35Ліандра14-03-2015 18:13
Вітаю! Дуже рада шо всі мої фіналісти пройшли... Ну майже всі
36Зіркохід14-03-2015 18:54
Ліандро, спасибі велике!