Цього року мене обрали обличчям корпорації «Щасливий світ». У нашій глобальній конторі, а, отже, й по всьому світі цього року найвище котується слов’янська краса. Широкі й високі вилиці, вперте підборіддя, що формують обличчя сердечком, акуратний носик, довгі прямі попелясті коси й округлі сірі очі з довжелезними натуральними віями – це моє обличчя, обличчя Світлани Маковій, й це – світовий еталон на сьогодні.
На простих відеофонах сидять прості серкетарки. Я ж приймаю лише відеодзвінки найвищого рівня. Для цього мені стає в пригоді мій економічний бакалаврат, три мови, окрім рідної, й вишукані манери. Я перемикаю на шефа дзвінки від власників глобальних корпорацій, президентів країн та світових знаменитостей.
Наша корпорація покликана зробити щасливим цілий світ. Багаторічні дослідження, проведені нашими вченими, довели, що щастя кожної окремої людини – продукт генетики. Гормон ендорфін робить людину щасливою. Декому просто щастить – його мама й тато мали цього гормону вдосталь, тому й нащадкові, незалежно від соціального походження, реготати на голодний шлунок – що з гори котитися. А що робити іншим, у кого, ось як у мене, з «щасливою» генетикою не все гаразд? Мою маму називали царівною несміяною, а тато (він був відомим актором, але, нажаль, актором однієї ролі) взагалі покінчив життя самогубством в пяному дурмані. Отож, за результатами аналізу природного ендорфіну у мене в крові обмаль, що сприяє розвитку дипресій та загальному сприйняттю світу у сірих тонах.
Мені що, з такими природними данними все життя залишатися нещасною? Чи пожирати кілограмами шоколад, псуючи своє досконале тіло? Чи пускатися в розпусту, висікаючи в чужих обіймах з власного тіла необхідну іскорку ендорфіну всього на кілька секунд? Чи займатися самоколупанням на кушетці психолога два рази на тиждень, сто баксів за годину?
Вчені нашої корпорації винайшли цілком безпечний, без побічних ефектів, спосіб підняття гормону ендорфіну до «середнього показника задоволення» Усього одна пігулка «енді» на день, після чищення зубів, і привітна усмішка на обличчі – природний результат задоволення життям.
«Енді» нічого спільного не має з наркотиками, не викликає звикання. Хоча, як то кажуть в старій приповідці: «До хорошого швидко звикаєш», якщо, звичайно, можна звикнути до щастя. Хоча, як на мене, ліпше звикнути щоранку приймати пігулку, а не обїдатися солодощами чи віддаватися малознайомим людям. Науковці нашої корпорації довели, що на німфоманію чи проміскуїтет страждають ті люди, кому бракує природного ендорфіну, цього, такого необхідного, гормону щастя.
Сірі хмари не навівають тугу, затори на дорогах не дратують, адже можна увімкнути веселу музику в авто, озлоблені на життя обличчя... Але де ті озлоблені обличчя? Я їх уже давно не помічала. Адже, доглянута й гарно вбрана, прийнявши зранку пігулку «енді», зі своєї комфортабельної квартири я спускаюся в блискучий від чистоти підземний гараж, сідаю до свого новенького авта з білосніжними, оббитими найтоншою шкірою, кріслами, та їду по виділеній для працівників «Щасливого світу» смузі на роботу. Заходжу до офісу, якого досконало облаштував наймодніший дизайнер. Мені привітно й щиро усміхаються співробітники, такі само красиві й задоволені життям як і я.
Пігулки «енді» - далеко не для кожного. Вони коштують надзвичайно дорого. Пігулки «енді» означають приналежність до високого соціального кола, так само як і робота в «Щасливому світі», як виділена смуга на автотрасі. Ми – щасливі люди, усі решта мають лише прагнути до щастя.
Останнім часом, щиро кажучи, я відчуваю себе щасливішою від «середнього показника задоволення». Це все від того, що Ендрю Меддок, молодший партнер власника корпорації, виявляє до мене непідробний інтерес. Після того, як ми потанцювали вальс на корпоративній новорічній вечірці, він надіслав мені букет натуральних квітів із запрошенням на вечерю. «Світлано», - сказав мені Ендрю після дисерту, - «у вас дивовижні очі». У мені стало так гарно, неначе щойно після прийняття «енді».
Наш роман був прекрасним і стрімко розвивався. Цукерки і квіти переросли в коштовності. Ендрю Меддок дарував мені діамантові кольє й браслети, сережки і навіть одну діадему, але я так і не дочекалася від нього простого персня з невеличким діамантом, до якого зазвичай долучають руку і серце.
Як завжди буває в нашій корпорації, перед новим роком влаштували щорічний конкурс на нове обличчя «Щасливого світу». Цьогоріч я мала увінчати короною нову переможницю. Нею стала Лолі Спаркс, тип «ельфійська принцеса»: коротко підстрижене чорне волосся з синюватим відливом, ніжно-рожевий румянець на білосніжній шкірі, велетенські, на півобличчя бірюзові очі.
«Соски в неї мають бути гостренькі й блідо-рожеві», пробурмотів Ендрю, не зводячи з Лолі очей. Він пробурмотів це несвідомо й ледь чутно, але для мене його слова пролунали як грім.
Нехай корона тепер належить Лолі Спаркс, нехай тепер вона сидітиме у моєму кріслі й відповідатиме на дзвітки на найвищому рівні, нехай. Все одно на різдвяні канікули Ендрю запросив мене на тиждень до Мексики.
Усе було прекрасно, як у казці. Ми разом пірнали у теплі хвилі Карибського моря, засмагали під тропічним сонцем, ходили до найкращих, лише для щасливих людей відкритих ресторанів. У останній день нашого відпочинку Ендрю Меддокс сказав мені:
-Світлано, крихітко, я маю сказати тобі дещо важливе.
-Так, я слухаю тебе, коханий, - просіяла я в очікуванні заповітних слів.
-Ми маємо розлучитися, - насупивши брови, мовив Ендрю. – Ти чудова дівчина, я не хочу завдавати тобі болю, ми прекрасно провели час, але, ти розумієш, я бачу, що ти прагнеш створити родину, а я... Я іще не готовий до такої відповідальності.
До столиці я поверталася сама. Пігулка «енді» зранку не мала жодного ефекту. І тоді я вирішила прийняти дві. Вийшла на рівень «середнього показника задоволення» й вирушила на роботу. Тепер я працювала перекладачкою, в одній кімнатці з двома іншими дівчатами. Вони щось вічно щасливо щебетали про покупки й нові модні колекції та про чудові гармонійні стосунки зі своїми бойфрендами, а мені ледь вистачало сили щиро посміхатися їм у відповідь.
Щодня мій організм потребував подвійної дози ендорфіну, щоб вийти на потрібний рівень усміхненості. За місяць довелося обміняти виділену лінію автотраси на шістдесят пігулок «енді». Дівчатка перекладачки гомоніли про щасливий роман молодшого партнера Ендрю Меддокса з обличчям корпорації Лолі Спаркс. Первно, мій колишній коханець уже дізнався про форму грудей «ельфійської принцеси».
Мені довелося обміняти свою шикарну машину на стареньку таратайку, а виручені гроші спустити на «енді».
Автотраса, не виділена для щасливих, а звичайна у години пік – це справжнє пекло. Мені коштувало пари «енді» долати шлях від квартири до роботи, щоб не випадати з щасливої форми.
За півроку я обміняла свою квартиру за містом у сосновому гаї на маленьку студію в загазованому середмісті. Але, насправді, це було на краще – зовсім близько до роботи. Три години трафіку викреслила зі свого життя. Ненависну стару машину не треба щомісяця здавати в ремонт. Тому я продала непотрібну вже таратайку.
Почала приходити до форми. Для того, щоб щасливо усміхатися мені вже вистачало однієї щоденної «енді». Я вважала, що легко відбулася, моє розбите серце вже не так щеміло. До того ж, на горизонті вимальовувалися нові прихильники, що запрошували мене пограти в гольф на вік-енди.
Наближався Новий рік. Усміхнений хлопчик-кур’єр вручив мені запрошення на бал-коронацію нового обличчя фірми. Нею стала зеленоока мулатка Аврора Коффі з пишними каштановими кучерями й точеною, але не тендітною фігуркою.
Що гріха таїти, я тихенько зловтішалася, очікуючи падіння Лолі Спаркс.
Але, замість того, щоб переміститися з головного залу відеоконференцій до тісного кабінетика секретарок чи перекладачок, Лолі переїхала до триповерхового маєтку Ендрю, ставши пані Меддокс.
Після різдвяної відпустки, яку я провела на фермі зі своєю матінкою-несміяною та її новим чоловіком-фермером, фі! – я повернулася до столиці, ледь стримуючи бажання нажертися висококалорійного морозива й піти та віддатися півдесятку незнайомців, щоб трохи підняти життєвий тонус.
Я зустріла Ендрю на конференції, де синхронно перекладала з німецької одного з наших засновників на французьку для старенького мільярдера – потенційного вкладника «Щасливого життя».
-Привіт, Світлано! – сяючи від щастя, вигукнув Ендрю Меддокс, підносячи мені келих шампанського на фуршеті після конференції. – Для тебе є хороша новина! Можеш стати головою паблісіті для нашого нового проекту: «Щасливі діти щасливих батьків». Уяви, ще й досі деякі потенційні вкладники вагаються, не бажаючи жити щасливо завдяки «енді». Витрачають шалені кошти на психоаналітиків та небезпечні психотропи. Ось ми з Лолі вирішили, що наш первісток буде отримувати свою часточку «енді» вже з материнським молоком, а згодом, коли трошки підросте ми даватимемо йому дитячу суспензію «енді»! У будь-якого скептика відкриються очі на безперечні переваги нашого винаходу! Ну як, Світлано, ти згодна?
-Лолі вагітна? – вичавила я з себе.
-Так, уже на восьмому місяці! Ти навіть уявити не можеш, яке це щастя! – іскрився від радощів Ендрю.
-Іще якийсь рік тому ти казав мені, що не створений для сім’ї...
-Так, не ображайся, саме так я тоді й думав...
...Після того, що я влаштувала Ендрю в залі прийняттів «Щасливого життя», мені письмово повідомили, що таким як я не місце в корпорації. Я спакувала свої речі (серед яких був світленький кучерик зрадливого Меддокса, нещодавно видраний з його пишної шевелюри) й пішки подалася в свою занедбану студію. «Мені й справді не місце серед щасливих людей», – думала я спалюючи над мийкою волосся того, кого й досі кохала.
Я нещасна. Ендрю мене не любить і ніколи не полюбить. Він щасливий з іншою, яка народить йому купу прекрасних, невередливих, бо щасливих, дітей. Я втратила фешенебельну квартиру й машину, втратила роботу, врешті решт. Але – ось у чому сіль – я не мушу більше нікому всміхатися!
Я впала на своє вузеньке ліжечко й солодко, на весь голос, заридала. Потім замовила собі в квартиру шоколаду, морозива, пива та чіпсів, а за північ – двох стриптизерів зі скульптурними тілами.
На ранок, втерши соплі й розплатившись з хлоп’ятами, що знали свою справу на п’ятірку з плюсом й «відпрацювали» зі мною до ранку, я змила всі свою запаси «енді» в унітаз і поїхала до мами.
Мамин новий чоловік – Андрій Потоцьких – був із тихих «відмовників» від глобальної політики «Щасливого життя». Він віддавав перевагу натуральному. У наш час, коли вже двісті років сільське господарство настільки автоматизоване, що фермер за життя може жодного разу не побачити тварини чи рослини, Потоцьких та йому подібні відкривали натуральні свої фермочки, де, пардон, власними руками вичищали з-під корів.
І оце туди я й поїхала. Потоцьких був із тих щасливців, у яких природний ендорфін зашкалює. Ми з моєю матінкою ледви витримували натиск його солоненьких жартиків, з якими він підіймався зранку й засинав опівночі. Я зауважила, що моя мама щиро закохана в цього грубіяна, хоча вона й не показує своїх почуттів. Вона тихо, сама в собі, в своїй замороженій серцевині щаслива. Там – на глибині – тихо горить її ендорфінове багаттячко.
Я ж усе прислухалася до свого нещастя. Якісь відгомони легкий бриз далекого-далекого щастя відчувала у полі, відсторонено збираючи помідори чи пересаджуючи ніжну розсаду в тлустий, родючий грунт навесні. На фермі ми жили як в доіндустріальну епоху. Робили все руками, ні телевізора, ні радіо не було. Мали лише невеличку вантажівку на якій Рікі – молодий китаєць, якого десь підібрав Потоцьких, – возив городину до міста.
Два роки час від часу я віддавалася любовним утіхам з Рікі на сіновалі. А тоді нам довелося одружитися, бо я від нього завагітніла. Мене дуже хвилювало природне відчуття щастя, яке мав Рікі. Він начебто боявся зі мною заговорити. Лише тіло його було гарячим і нестримним.
Коли я сказала йому, що вагітна і, певно, треба нам розписатися, щоб дитина не росла базбатченком, Рікову плотину мовчання прорвало і його понесло. «Ти, прекрасна, небесна, кохана! Тільки дихання твоє на цій землі сповнює мене сили. Воно духмяне, як весняна трава, губи твої солодкі, наче персик, шкіра твоя, наче шовк, а волосся схоже на вітер, я вдихаю його і плачу! Ти, щастя всього світу для мене, ти в своєму лілейному лоні зачала від мене й питаєш, чи захочу я бути з тобою!? Я тисячу разів цього не гідний. Ти допустила мене до себе і я завмирав від щастя лише думаючи про твою тінь. Я не маю зараз багато. Але для тебе, Світлано, я зроблю все. Я зроблю все, щоб ти стала щасливою!»
Я сиділа мовчки, намагаючись в уяві піднести з грунту свою відпалу щелепу. Зі щастям в цього хлопця все гаразд, отож, навіть якщо дитині перепаде лише половина батьківських генів, з рівнем ендорфіну в крові малого проблем не буде.
Такого щастя я не відчувала ніколи-ніколи-ніколи! В своєму житті. Коли нарешті цей головастик після шестигодинних потуг вийшов з мене. Мій синок! Жовненький, схожий на свого тата. Нічого такого особливого, окрім великої, красивої голови, в зовнішності малого не було. Але моя матуся-несміяна плакала від щастя, навіть грубіян Потоцьких втирав розчулені сльози. Я вже не кажу про Рікі, що позрізав на фермі всі троянди, обставивши вазами з ними всю лікарняну палату, й дивився оце то на мене, то на нашого хлопчика такими очима, що в них утопився б увесь всесвіт і захлинувся б від щастя.
Щось трапилося зі мною після перших пологів. Я раділа з приводу й без. Не так часто, звичайно, як Рікі чи вічно піднесений Потоцьких. Але ендорфінчик пускав свої іскри раз-по-раз і в моєму тілі. За сином Байроном я народила доньку Флору й молодшого синка Матвія. Роботи було – не продихнути, бо ми з Рікі купили свою власну маленьку фермочку.
Про «енді» я в’яло згадала на похоронах Байрона – мого малого веселуна. Я подумала, що мені б зараз і візка тих пігулок не вистачило, щоб вибабратися з горя.
У той день, коли сталася трагедія, ми поверталися з регіонального ярмарку для «відмовників від щастя»: продали десяток поросят, дітвора накаталася на старих скрипучих каруселях. Рікі в тирі виграв для малих по м’якій іграшці, а для мене – дошку для відбивання м’яса. Гарна така дошка, дерев’яна, різьблена. Байрон попросився на переднє сидіння, коли ми поверталися на нашу ферму. Воно й краще, бо менші двоє люблять засинати на задньому, широкому, поклавши голови мені на коліна. Пам’ятаю, мій старший синочок сказав, повернувши до мене своє красиве обличчя з сірими розкосими очима: «Мамо, я сьогодні такий щасливий! Цей день, напевно, найщасливіший у моєму житті!» А Рікі йому відказав: «Будуть іще сотні таких чудових днів, Байроне»
Ми собі потихеньку повзли по звичайній, не виділеній для щасливчиків, смузі. Аж раптом спереду почувся гул перегонів. Три надшвидкісних автомобіля вилетіли з-за повороту. Певно, «щасливці» були нетверезі й змагалися на швидкість. Одна з машин – велика, потужна – пішла на обгін свого сусіди й, добряче черкнувши крилом, відкинула нашого «старигана» з траси. У Флори – опіки на спинці, у Матвія – зламана ручка, у мене – вибито половину зубів і обличчя було – вночі насниться, злякаєшся. Рікі втратив обидві ноги. А Байрон, мій старшенький, вилетів з машини головою на гранітний стовп. Ховали в закритій труні.
Ховали на кладовищі корпорації «Щасливий світ». Виявляється, я там і досі мала місцинку як колишнє «обличчя» корпорації. Зараз важко з місцями на кладовищах. Земля дорогоцінна. Насправді, Потоцьких – мільйонер, тому він зміг собі дозволити тримати еко-ферми для своєї й нашої з Рікі родин.
Поховати Байрона на території ферми я не захотіла, не змогла. На похорони до столиці ми їздили всі разом: мама, Потоцьких, я в масці, Рікі на протезах, перебинтована Флора й Матвійко з ручкою на перев’язі. Їхали по виділеній смузі. Потоцьких купив для нас це право «щасливого світу».
Уже три роки пройшло по смерті мого синочка. Я відпрошуюся в Рікі час-від-часу, щоб з’їздити сюди самій, поговорити з Байроном, моїм щасливим хлопчиком, наодинці. Плачу тут сиджу. Від горя й від щастя. Від горя, бо немає вже мого Байрона. Й від щастя – що він у мене був.
Мою тиху бесіду з Байроном перервали звуки пишної поховальної процесії, що наближалася. Я поцілувала гранітний камінь на могилці сина й наблизилася до процесії.
У дорогій відкритій труні, яку несли дванадцятеро молодиків в уніформах сек’юріті «Щасливого світу» лежала молода жінка з красою типу «ельфійська принцеса». За труною йшов добряче розповнілий Ендрю Меддокс і двоє красивих дітей: хлопчик і дівчинка. Усі троє мило всміхалися й щасливо перемовлялися про плани на вихідні.
Коментарів: 51 RSS
1Sergiy Torenko02-09-2010 10:14
Довго думав що мені нагадує це оповідання. Нарешті згадав.
Синтетичне щастя та "гетто" нормальних людей, тих що живуть без щоденної "підзарядки". Це, звичайно, окреме незалежне оповідання, але воно може бути "приквелом" до "Дикої енергії - Лана" Дяченків... Ну, так я думаю
2nil02-09-2010 16:12
Життєстверджувальна концівка. От так по заслузі тій нахабі із сосками, а хорошим людям - всюди щастя!
3Coren03-09-2010 09:14
Нормальне оповідання.
Не все можна вирішити пігулками, якими б всесильними вони б не здавалися.
От тільки кінцівка трохи якась сіпана вийшла.
І героїв шкода.
4Пухнастик-Шалапут10-09-2010 01:20
Ну що ж - неочікуваного не трапилося - жіноча проза залишається домінантною на цьому деклараваному як фантастичний, літресурсі.
ПуШ змирився і більше з цього приводу не рефлексує.
Він став тихим і покірним серцем звірятком.
Оповідка нічо так - читати можна, а якраз фінал і сподобався - трохи розбавляє поверховість більшої частини тексту.
Мораль є.
Удачі автору.
ПиСи - таки да, я знову тут))))
5Таша10-09-2010 15:08
Я, чесно кажучи, не розумію яким місцем це непогане оповідання торкається завданої теми. Ніяких артефактів, або хоча б товарів, що не підлягають поверненню чи мають дефект я тут не вичитала.
6Sergiy Torenko10-09-2010 16:51
Дивно... Відірвані кінцівки є (Рікі втратив обидві ноги.), трупи є...
А ПуШу, все рівно, не подобається.
7Пухнастик-Шалапут10-09-2010 17:20
Сергію, ви неуважні - копіпастю:
"а якраз фінал і сподобався"
Трупами. Мабуть)
8Sergiy Torenko10-09-2010 21:51
Ага... Зрозуміло. Трупів має бути протягом усього тексту
Спробуємо
9Знавець13-09-2010 19:39
Яка маячня!!!!!!!!!!!! Читаючи, я все чекала коли буде інтрига, коли стане цікаво. Дочитала. Висновок: Це твір на тему учня 3 класу.
І одцінка йому 3, або по теперішньому 6.
В творі немає ні інтриги, ні закрученого сюжету, ні обставин які б хоч трохи заслуговували на те, щоб їх записати.
10авторка14-09-2010 01:20
Здивуйте нас, о знавице, закрученим сюжетом і інтрижною інтригою! А ви, бува, не вчителькою молодших класів працюєте? Трояки ліпите на право й на ліво. Сподіваюся, ваша творчість варта самих п"ятірок!
11Пухнастик-Шалапут14-09-2010 02:16
ух... який грунтовний комент))) а яка палка і щира відповідь...
ану дівчатка, утніть нам творчу дискусію...
ПуШ - борець за адекватну реакцію на адекватну критику
12Рися14-09-2010 22:04
Справжнє щастя приходить тоді, коли робиш щасливими інших...
.
Щодо тексту. Гарна ідея про ендорфіни, гарна мораль, що розкривається у фіналі: плата за штучне щастя - втрата простої людяності. Взагалі, могла б вийти дуже яскрава річ...
.
Але... Написано дуже вже схематично. Більш нагадує синопсис твору, або його (твору) переказ, а не сам твір. Мораль - про природу та справжнусть - подано геть прямолінійно, "у лоба".
Мільонер у вас в кінці вилазить роялем з кущів.
Нескінченні повтори про солодощі та секс, які необхідні організму при дефіциті ендорфіну, роблять текст схожим на наукову статтю, а не на художній твір.
І зовсім дрібниця: стриптизери - не "хлопці по визову". Вони танцюють, а не задовольняють сексуальні примхи.
13авторка14-09-2010 23:29
Дуже дякую, Рисю, за змістовну критику. Схематизм у тексті присутній, він цілком свідомий і навмисний - такий наразі у мене сформувався стиль письма. Як у живописі - хтось вимальовує кожну детальку, хтось - цього не робить, маємо різноманіття відображень реальності.
Щодо повторюваності солодощів-сексу - згодна, нав"язливо й неприємно, треба почистити.
А зі стриптизерами якось розслаблялися мої колєжанки. Розказували, що хлопці діють за принципом: "Будь-який каприз за ваші гроші". Ото мені ті їхні оповідки й навіяли
14Пухнастик-Шалапут14-09-2010 23:41
Ррррися - і ви тут? Залиште трохи слави для зільоної маладьожі, майте Бога в серці!
Поза тим - салют
15Рися14-09-2010 23:55
Пухнастик, ну я прям почервоніла уся!
Салют!
16злИЙ15-09-2010 18:39
Якщо бути обєктивним, то дане оповідання потрібно дискваліфікувати через невідповідність темі. А то ще переможе, якщо ніхто про жабок або про ангеляток не напише. Який смисл в темі конкурса, якщо постять всі хто що хоче. Хай авторка не ображається. Може краще проводити конкурси без теми? Також цікаво було би окремий конкурс жіночої фантастики заповадити.А то й так тотальний дитячий садок.
17авторка15-09-2010 19:58
Я бачу,потребує пояснення відповідність темі. Артефакт з дефектом тут не один - їх ціла серія - це таблетки "енді", призначення яких, згідно реклами - зробити людину щасливою. Насправді ж, підтримуючи людину в стані "середнього показника задоволення" таблетки перетворюють її на одномірну істоту, не здатну до людяності.
18Аноним16-09-2010 09:02
У Вас оригінальне трактування терміну "артефакт", почитайте от тут http://uk.wikipedia.org/wiki/Артефакт.
Артефа́кт (лат. artefactum, «штучно зроблений») — явище, процес, предмет, властивість предмету або процесу, поява якого в спостережуваних умовах за природних причин неможлива або є маловірогідною. Поява артефакту є ознакою цілеспрямованого втручання в спостережуваний процес або наявність якихось неврахованих чинників.
Артефакт в археології — це продукт людської діяльності, об'єкт матеріальної культури, що містить у собі певний зміст інформації про минуле: господарські знаряддя, зброя, одяг, предмети культу і поклоніння, тощо.Синонім артефакту — археологічна пам'ятка.
Саме археологічне значення терміну мав на увазі Coren.
Ви стверджуєте про цілу серію артефактів у Вашому оповіданні, але наводите тільки один, який артефактом, на мій погляд, не є. Яка невідома дія ендорфіну виявлена/описана Вами? Які ж інші артефакти?
19Кsks16-09-2010 10:16
Здивували коментарі 5, 16 та 18. Як на мене, в оповіданні тему розкрито ну прямо як в підручнику. Коли прочитала це оповідання вперше, хотіла написати такий коментар:"якби конкурс був на "хрестоматійність" розкриття теми, то більше робіт присилати не треба було б." Хтось із коментаторів читав умови конкурсу і визначення артефакту звідти?
А вцілому оповідання, мабуть, не надто захоплююче, особливо на чоловічий погляд, хоча деякі інші роботи на цьому конкурсі починала читати по кілька разів, примушуючи себе таки ознайомитись і сформувати свою думку. Я думаю, що якби додати ще кілька ліній і героєв, то тема краще виглядатиме у великому об"ємі.
20Chernidar21-09-2010 17:27
Ну що, панове, і я добрався до конкурсу.
коротко про твір: "пра сабачку". тобто собачку жаль: сюжет твору побудований виключно на тому, щоб "давити сльозу" Сюжет грає на автора, але тут дуже важко не переграти. Автор переграв. Якщо ж "собачку", яку читач жаліє викинути із твору, то не залишається нічого.
Відношення до теми конкурсу певне є. але слабеньке.
резюме. в кошик.
21John Smith10-10-2010 08:49
Про що це попвiдання? Про те, що обдовбанi нарки вважають себе щасливими? А що, хтось не в курсi? Чи, може, про те, що краще бути багатим i здоровим, анiж бiдним та хворим?
Нудна жiноча проза. Схематизм це пiдкреслює.
З мотивацiєю нiфоманiï та промiскуiтету - пальцем в небо. Моральне обличчя героïнм вбиває всяку спiвчуття до неï.
Помилки - серкретарка, пяний.
А от русизмiв майже нема, щось одненньке проскочило на початку, та й то "на межi". Сподiваюсь почитати вашi iншi, бiльш вдалi оповiдання.
22John Smith10-10-2010 09:01
Рисю, ваше уявлення про щастя заслуговує на повагу й цiлком вiрне... але не для всiх. У мене, наприклад, щастя тiсно пов'язане з досягненням мети, i я знаю людей, у яких уявлення про щастя геть iнше. Мабуть, є й такм, для яких i справдi вся справа у банальному гормонi.
23авторка10-10-2010 20:11
"Моральне обличчя героïнм вбиває всяку спiвчуття до неї"
Моральне обличчя героїні "кувалося" не в ностальгічних 60-х. Світ не чорно-білий, дівчина не "хороша", суперечлива. Найменше, чого б хотіла, певно, героїня так це всезагального співчуття.
24Аноним10-10-2010 20:33
Нудна жiноча проза.
Я - жінка і це медичний факт. Було б дивно, аби мені все писалося щось безстатеве чи "забойні чоловічі бойовички"
25Ктатат10-10-2010 21:15
Так тут ще й жынки є... оце да. "Я - жінка і це медичний факт. " прикольно.
Я вас полюбив за це, тільки не як жінку а як людину жіночої статі... Ну без сексу і крові...
26Сибіряк11-10-2010 00:05
Дістався нарешті і я, з-під сибірських завалів, до читання конкурсних оповідок.
Написано ніби непогано, читати не нудно, хоч спершу мене візуально злякав суцільний текст практично без діалогів. Темі, безперечно, відповідає на всі сто.
Із негативу - образ героїні мені не сподобався, дійсно, ніякого співчуття до неї немає, навпаки, хотілося її "крові"))) Саме через її моральне обличчя, як тут дехто зауважив.
Світ у моральному вимірі завжди однаковий (змінюються лише звичаї, але не людська суть), і чорно-білим він ніколи не був. Однак якщо героїня ***, то вона така і в 6 столітті до н.е., і в 1960-х, і нині.
27авторка11-10-2010 02:43
Прекрасиний і бездоганний моральний лик ваш, о Сибіряче!
То що - спалити відьму?
І справді людська сутність не змінюється - що в Середньовіччі, що в шістдесятих, що нині...
28John Smith11-10-2010 07:41
Нi, палити не варто, хай саме здохне. Все-таки жiнки еволюцiонують вiд бля... пардон, неандертальского промiскуiтету до якихось засад моралi. Потроху, з рецидивами, але все-таки. Так що краще просто душити бля... пардон, таких "героïнь" морально.
29John Smith11-10-2010 08:12
>Я - жінка і це медичний факт.
Фiгня, 21е столiття надворi, зараз i не таке лiкують! ;) ;)
Жартую, звiсно, не ображайтесь. Але водночас натякаю, що не варто навмисне звужувати аудиторiю, пишучи виключно для жiнок або виключно для чоловiкiв. Одна моя знайому написала повiсть виключно для дiвчаток вiком вiд 12 до 13 рокiв. А Гомер написав тупий бойовик, однак чомусь вiн уже три тисячi рокiв живе.
30авторка11-10-2010 08:26
Вє, Сміте, від вас аж такого не чекала...
У чому, власне, "моральна похибка" Світлани Маковій? Вона ж бо не вбила, не вкрала, не зрадила, не побажала чоловіка ближньої своєї, ні осла, ні вола... Просто поюзала пару-трійку мужичків, та й те - не ґвалтом взяла, а в першому випадку - за гроші, в другому з великої любові партнера. Що б ми сказали про чоловіка, що платить повії чи одружується без любові з по самі вуха закоханою в нього панянкою, що до того ж іще й "залетіла"? Високоморальним би ми його назвали крендельком! Чи не так? Якщо ж це робить дівчина Як же ж їй не а-я-яй! Фейсом об тейбел її і до стайні! Вишивати петунії!
31John Smith11-10-2010 09:11
Саме та, шановна авторко, саме так. П'яна жiнка - видовище значно гидкiше за п'яного чоловiка. У нас, чоловiкiв, жiнка асоцiюється з обережнiстю, помiркованiстю, поряднiстю, материнством... навiть святiстю, можна сказати. Викликає iнстинктивне бажання допомогти й захистити. Жiнка, що намагається поводити себе за чоловiчою моделлю поведiнки - втрачає цi своï переваги, й водночас не набуває чоловiчих - бо вона таки слабкiша за чоловiка. Вiдповiдно, ми ставимося до таких iстот з презирством, а воно вам треба?
32Пухнастик-Шалапут11-10-2010 10:08
Уууууууууу, Джонні - а ВАМ воно треба?
Жіноцтво - воно ж мстітєльне таке, запомнить... І не простить)
Як цитіруємий вічно живий класик, ПуШ просто не може пройти мимо такого відвертого шовіністичного меморандуму)))))
І слід сказати - що проза ця не нудна. Те що жіноча - хвакт, але в цілому читабельна, і далеко не найгірша з того, що є)
33злИЙ11-10-2010 13:54
Яке жваве обговорення досить посередньої жіночої (примітивної) фантастики! Шановні критикани - зверніть свою увагу на інші шедеври - там теж є до чого доколупатися!!! Слабо зазирнути далі з аперший номер списку ?? )))
34John Smith11-10-2010 13:54
Аякже, шановний Пухнастику, звiсно теба! Навiть з суто егоïстичних мiркувань: волiю буди оточеним нормальними дiвчатами, а крейзанутими фемiнiстками або ***, як делiкатно висловився не менш шановний Сибiряк.
35Сибіряк11-10-2010 14:51
Ви ж автор, якщо вам подобається саме така героїня, то нащо її палити?
Взагалі, ви, мабуть, правильним шляхом йдете. Бо твори з цікавими і красивими жіночими образами просто мовчки читають, а всілякі контроверсійні штуки завжди викликають шалену реакцію, жваве обговорення, а там і до мільйонних (в українських умовах десятитисячних) тиражів недалеко.
Власне, і феміністичні образи, і образи повій і т.д. можуть бути дуже цікавими і навіть красивими, взяти он хоч Достоєвського, чи ближче до нас Альмодовара. Однак для того, щоб читача такий образ вразив, він має бути цілісним, із мотивованими вчинками, повинен мати риси чи здійснювати дії, які викликають повагу. Це якщо ви хочете, щоб він вразив з позитивної точки зору, бо можна і навпаки.
Із вчинків героїні єдиний, що міг у мене, нариклад, викликати повагу - це її останній шлюб, однак він був описаний із такою тваринною мотивацією, що виникають сумніви у її належності до homo sapiens. У здорової людини розум чи хоч почуття все ж вище інстинктів.
Мені здається, що це більше стереотип (хоча, може, я неправильний чоловік). Жінка може бути дуже різною, не відповідати усьому вищепереліченому, і при цьому бути прекрасною. Як в літературі, так і в реальному житті. Єдине, що таки викликає відразу - це відсутність порядності, однак це ж стосується не меншою мірою і чоловіків.
*
У будь-якому разі не сприймате цю критику вороже, вона не стосується художнього рівня оповідання, який досить високий.
36John Smith11-10-2010 15:22
Мабуть я, шановний Сибiряче, трохи незрозумiло висловився. Звiсно, й образ повiï може бути цiкавим - але спiвчуття така героïня вiд мене не дочекається. В реальному життi є висока ймовiрнiсть, що я з такою пересплю - але ж, сподiваюсь, у мене вистачить кеби не закохатись й не пропонувати руку та серце. У нашому випадку - персонаж не викликає анi поваги, анi спiвчуття, анi цiкавостм, а, отже, гладенько написаний текст за зачiпає, а чи цього хотiла шановна авторка? Певег, що не цього.
злИЙ>зверніть свою увагу на інші шедеври
Та ну ïх, шановний злИЙ, воно вам треба? Бо я теж сьогоднi не добрий.
37Сибіряк11-10-2010 16:16
John Smith, а як же Соня Мармеладова зі "Злочину і кари" Достоєвського? Зовсім ніякого співчуття?
38авторка11-10-2010 16:46
Я не Джон Сміт, але таки подам голос, якщо вже дісталася до компа. Соня - не моя Свєта, вона жертвує собою заради коханого, а Свєтин коханий її кинув, ото ж вона й вчиняє увесь той морально негативний бєспрєдєл. Світлана в економічному плані ні від кого не залежна, як от Соня, взагалі вона - просто незалежна, тому це так дратує. Так що Соню можна й полюбити, назвати "прекрасним жіночим образом", зверхньо так, знаходячи в собі моральні сили на прощення падшої, а Свєта... Ви вже самі сказали, що про неї думаєте.
Я не мстива, хоча й жінка, як от там ПуШ щось писав. Якщо оповідання Сміта буде одним з 5 найсильніших, воно, без сумніву,посяде місце в моєму топі. Авторка - не войовнича феміністка, хоча особисту свободу цінує надзвичайно й навряд чи дозволить себе образити. Як особистість проти використання як жінок, так і чоловіків в емоційному й сексуальному плані.
...Ви знаєте, сама не сподівалася, що обговорюватимуть не оповідання як таке, а "моральне обличчя" героїні... Мені трохи смішно. Отож, тисну руки, і запрошую до читання решти оповідань: там парочка є непоганих і парочка справді сильних
39коментато11-10-2010 18:57
Здивувалось, коли побачило, що писала жінка... Виглядає, як написаний чоловіком "твір-експеримент": а чи зміг би я "намалювати" жінку.
Особливої аморальності я в характері героїні не побачив, бо ГГ просто ніяка. Як, загалом, і ввесь твір.
Одразу ж вивалювати на читача усі "пояснювальні" подробиці - то є моветон.
Закінчення виглядає відносно прикольно (у порівнянні з твором взагалі).
40Ктатат12-10-2010 08:20
Палить все, щоб було нове... Побільше всім Сексу і крові...
41John Smith12-10-2010 12:42
Швновна авторко, щиро перепрошую, якщо випадково образив. Моï претензiï до моралi героïнi - виключно лiтературного плану, цебто, якщо вона нецiкава. не викликає любовi. спiвчуття або ненавистi - то вона нецiкава. Як i вийшло у нашому випадку.
Що ж до незалежностi - то вона аж нiяк не впливає на ставлення. Це з чоловiчоï ТЗ другорядний параметр, а може й третьорядний. Дрiбниця, коротше кажучи. Жiноча звичка виносити незалежнiсть на п'єдестал для нас малозрозумiла.
Й, до речi, менi не здалося, що героïня незалежна. Вона трохи завуальовано торгує собою, а, отже є утриманкою роботовця.
На вашу особисту свободу нiхто, звiсно, не зазiхає. Й, звичайно, я не плутаю автора й персонаж - не настiльки я недосвiдчений читач.
42Лялякралечка12-10-2010 15:13
Бойовик? Три тисячі років живе? У маскулінному світі? Яка дивина!
43авторка12-10-2010 16:04
Сміту. Вибачення прийняті. Ваше бачення героїні - ваше бачення, того, що ви в ній побачили, я не вкладала.
Велике прохання - не матюкайтеся більше. Не подобається
44Аноним12-10-2010 18:39
Гм... Нецікава героїня... Чому ж навколо рнеї стільки піни? Я вже давно прочитав це оповідання, воно мені здалося надто простим, хоча "вшкрябнуло". Тоді ще не було так багато коментів. Прочитав коменти. Сибіряк і Джон Сміт - не всі чоловіки, хоча так просто за всіх розписуються. Я й інші оповідання прочитав. Обдумав. Мені ця героїня, хоча вона точно - не мій тип подобається більше ніж Любов з оповідання "сплетена". Бо ця по чоловічому чесна, а та, хоча так жіночно надіває цепок на шию - по жіночому підступна.
45ігор12-10-2010 23:30
З яких тхорячих нір повиповзали оті два архарівця, що влаштували тут суміш комсомольського зібрання з автодафе? Її тіло - то її діло, хай спить з ким хоче.
Удачі автору
46Сибіряк13-10-2010 00:42
А з якої, вибачте-не-називатиму-епітет-що-проситься, нори виповзли ви? Наші коменти - наше діло. А то така влада, так ще й тут свободу мислення намагаються прикрити У нас в Сибіру і то краще.
47s.solovey13-10-2010 01:23
Панове, гарне оповідання, ГГ чесна до кінця, може не така жіноча, як би комусь хотілося і без особливої інтриги. Ідея класна, враховуючи, що на дворі 21 століття, є про що подумати! Автору дякую! Кінцівка класна!
48Аноним13-10-2010 09:25
49Аноним13-10-2010 11:13
Охороно!Тьху, модератори! Робіть шось, бо тут драчка починається - шановне панство перейшло на лічності!
50Аноним13-10-2010 11:40
[+] Підбурення
Про оповідання є що сказати?
Автор Марки долі
51авторка13-10-2010 13:45
Дякую свюєму чоловіку, що врешті ознайомився з оповіданням (то він - s.solovey), шкода, що він не голосує. Дякую незнайомим мені Аноніму й Ігорю за добрі слова, підтримали, а то вже й справді - думала один у полі воїн...
Наразі змушена на день-другий позбавити нас адреналіну від дискусії з приводу "Ендорфіну", температура зашкалює, від чого погано думається. ПЕво, в мене грип, але то так, "про собачку".
Не сумуйте!