Бляхи вишикувались двома рядочками обабіч дороги. Гарні, блискучі, притихлі – вони притягували, милували й тішили око. І лише досвідчений автолюбитель міг би помітити якісь вади.
– Старьйо … ! – вилаявся один зі спостерігачів.
– Нічо Пєтровіч. Нє баїсь … ! – заспокоїв його інший. – Зато нашару! Помню, дєдушка расказивал а трідцат втаром. Тоже старйо всюду, но зато: бєрі – нє хочу! Ну почті как січас! – і "іхтамнєти" радісно загиготіли.
– А всьо-такі странна, что бєндєравци папалісь сразу возлє граніци! – перервав загальну ейфорію якийсь необачний рядовий.
– Ой, та можна падумать! – огризнулась решта, і навперейми заходились ділитись знаннями:
– Да в Кієвє всє уже наши!
– Да шо там Кієв – Львов счітай захватілі!
– Мєлко, мєлко мислітє… – озвався офіцер – Уже і в Лонданє наш футбольний клуб! Прав бил Захарич – "прайті, і взять всю Брітанію, как такавую!"
Натовп радо загудів, зашумував і, мабуть, від надміру щастя, видобутого з таких райдужних перспектив, почав ляскати по броні найближчих танків.
Як закономірний наслідок – з тих танків повилазили невдоволені пики й почали верещати щось неприємне, бридке й брудне.
Так всі вони й гиркались, втративши на якийсь час цікавість до "нічийних" євроблях.
Ідилію перервала людина. Одна людина посеред вулиці. На шляху у багатотонних Армат. А на довершення сюрреалізму ситуації – вона ще й прапор тримала.
Повстанський прапор!
Поодинокі верески уважніших іхтамнєтов привернули увагу решти – і, на якийсь час, натовп занімував.
– Ета шо іщо такоє … … …! – нарешті ревонув той, хто вважав себе керівником.
Повстанець, слушно припустивши, що звертаються не лише до дивного й нездорового переліку секс-партнерів, а також і до нього – прочистив горло і вигукнув:
– Маєте останній шанс повернути назад! Ми, вояки новітньої УПА, гарантуємо безпечний відхід до кордону!
— Ета у вас паслєдній шанс здать горад бєз боя! – заверещав розлючений іхтамнєт.
І, як наслідок, танки і солдати, звиклі чутливо, миттєво, і без будь-яких роздумів ("ва ізбєжаніє"!) реагувати на вказівки "свише" – одразу "прийняли рішення", прийняли якось незрозуміло, майже що містично, чи може телепатично, бо прийняли ще до його озвучення – і почали повертати всю наявну зброю у пошуках ворогів. Тих самих, що "всєгда і вєздє вакруг"…
Переговірник був не в тім'я битий, і, одразу зрозумівши заданий напрямок дебатів, пробурмотів собі під ніс щось нерозбірливе, але явно невдоволене, й відскочив з дороги під захист бетонних блоків. І щойно він сховався, як, тієї ж митті, десь біля задньої частини колони прогриміло два вибухи. Іхтамнєти заметушились, забігали, а частина кинулась під прикриття блях. Хоч і не один подумки скрушно зітхнув "почті наши машинкі папортіть могут…!"
І так воно й сталось – на падіння тіл, які, в раптовому нападі прозріння, несподівано усвідомили, що їм у цій країні не раді, не раді навіть більше, аніж у власній, і схотіли прихиститись – "бляхи" реагували якось напрочуд вороже. Сліпучі вибухи вихлюпували липучу рідоту, що миттю обліплювала й іхтамнєтів, і їх техніку, добуту, не інакше як, з бездонних чудо-шахт. Обліплювала й спалахувала. За лічені секунди вулиця дрібного, мирного райцентру "Ч" стала повною протилежністю до будь-яких проявів раю.
Деякі Армати пробували втекти, не дивлячись, хто ж там потрапляє під гусениці. Хоча, можливо, вмерти під своїм, рідним, танком – то все-таки краще, аніж горіти живцем. Але шлях і вперед, і назад вже був перекритий парою знерухомлених Армат, які, засліплені полум’ям, не змогли відбити загрозу, й тепер, розполовинені вибухами мін, мирно палахкотіли. Ще вцілілі, в центрі колони, намагались тікати вбік – по "бляхах". Але ті, навіть після перших вибухів, якимось дивом зберегли свої незадокументовані вибухові властивості і відкидали Армати назад – повільно згорати.
А загалом, складалось враження, що сумарна вартість спалюваних танків тисячократно перевищує ціну жертовних "блях". Кілька таких, по тисячі доларів кожна, створювали довкола одного, за мільйони доларів, танка – пекельну пастку, де той і здихав.
Як не крути – вигідно.
"Євробляхери", ховаючись в будинках довкола – мали би радіти.
*
Мишко стежив у приціл автомата й невдоволено бурмотів:
– Я не можу на це дивитись…
– Тихо дурню, – застеріг його старший побратим, – І не здумай тратити на них кулі! Бо це ж такі, що не подякують! Та ще й відстрілюватись почнуть… А кулі ж грошей коштують! А ми не у державному супер-колгоспі, де все, і зброя зокрема – "нічиє". Хай краще вмирають як є… Досить вже й того, що ми стільки своїх машин попалили, щоби вправити їх мізки.
– Та… Недешевий "феєрверк"… Але все-одно це вигідніше, аніж терпіти податковий зашморг! – переконано мовив Мишко й відвернувся від вуличного пекла, повернувши думки на приємніше.
*
За місяць до того війни ще не було.
Хоча, як не було? У світі ж щойно розпочалось нове глобалізоване тисячоліття. І розпочалось воно, як і завжди, якоюсь мірою неспокійно. А як інакше? Як інакше світ міг би терпіти глобальне податкове ярмо? Як змусити людей, у всіх і кожному куточках планети, платити захмарні податки на невідомо що? Як інакше, окрім як постійно їх залякуючи? Хоч чимось…
Тисячоліття "проб і помилок" довели – лише залякані люди віддаватимуть на ефемерне ніщо – під назвою "державне управління" – більше, аніж витрачають на себе і свої сім'ї.
А найкумеднішим, наразі, було залякувати людей наступом так званої "глобалізації". Макіавеллі тихо заздрив з труни… Бо то ж просто казка – змусити овець повірити, що головною їх проблемою є ефемерні ризики гіпотетичної втрати "самобутнього" кольору шерсті, а не регулярні втрати більшої частини самої шерсті! Й молока на додачу!!
Але, хоч як це й дивно, все вдавалось!
Донедавна.
*
Повстання почалось в Україні.
Мишко, краєм вуха слідкуючи за вуличними гммм… "подіями", почав тихо згадувати вслух:
– А я був на Ягодинському пункті пропуску… І в якісь дні здавалось, що все втрачено. Частина наших здалась і пішла "стригтись"…
– Не можна їх засуджувати… – озвався досвідчений Петро. – Людині у житті потрібен спокій. Задля нього вони завжди потрапляли в "гостинні" руки нових рабовласників, навіть коли знаходили в собі сили повстати проти старих. Скільки разів вже таке було… Сказано ж – податки глобалізували світ по саме не можу…
– Але ж цього разу навіть до нових, "кращих", рабовласників не продерлись! – дивувався Мишко.
– Податкова знижка – то страшна сила. Ще в старовину придумана формула: "розділяй і володарюй". От і володарюють…
– Ха! Але у нас вже більше ніколи! – запишався Мишко.
– Поглянь що витворяють! – не став його розчаровувати Петро.
А наразі в заблокованій колоні відбулись певні зміни. Іхтамнєти змінили тактику. Тепер вони не просто спалахували й згоряли. Хтось здогадався для чого в колоні вогнегасники і навіть почав ними користуватись.
– От зарази… Навіть не вмруть спокійно – бридливо мовив Мишко, націлюючи зброю. Потім завагався. – А то, схоже, хтось з наших! І зовні, і за поводженням!
– Та може бути… – згодився Петро. – Багато наших вижило у 1933p. І на Поволжі, і на Кубані… Але що з того? Нині вони вже остаточно скалічені. "Мертві Душі…" – протягнув з гіркотою і замовк.
– Глушник витрачати? – єдине чим вже переймався Мишко.
– Я не раджу. Глушник таки грошей коштує. А там шумно. Але працюємо одиночними. Не варто привертати зайву увагу!
За п'ятнадцять секунд все було скінчено. Особливо активні лежали з діркою в тулубі. А решта – продовжувала хаотичну біганину і самоспалення.
Коли все стихло, Мишко заметушився:
– Підемо збирати трофеї?
– Підем… Але краще почекати, поки остаточно скінчаться детонації. Хоча там мало що вціліліє, але ж не тягати каштани з вогню голими руками? Тут вже більше сподівань не на трофеї, а на повну компенсацію від місцевих.
– Думаєте…?
– Вони голосували за захист міста від вторгнення, вони й оплатять наші збитки.
– Але ж таке мале містечко вже зібрало й озброїло майже тисячу бійців до лав УПА! Хто зна чи у них хоч щось лишилось… – невпевнено мовив Мишко.
– Та хоч набої нам компенсують. І частково за лікування поранених і сім'ям вбитих. Повинні ж люди розуміти ситуацію і мати совість! І хоч якось довести, що вони й справді з нами. Не вистачало ще захищати відморожених, які завтра ножа в спину всадять!
– Дісно… – згодився Мишко. – Ми вже за межами глобального світового колгоспу. Тут кожен повинен робити свій вклад! І жодна падлюка більше не скаже: "дайте мені побільше, й безплатно!" – зло прошипів, і продовжив з ненавистю: – Ох, як же мене злили отакі почвари у старі часи… Працював я водієм маршрутки в Києві, то й дня не минало, щоби якийсь жлоб не починав верещати: "Вєзітє міня бєзплатна! Какіє-такіє два пасажира максімум…?" І хоч би хто в салоні пискнув слово на захист водія! Так, ніби не розуміли, що і автобус грошей коштує, і пальне, і водій не просто покататись прийшов – а таки щось заробити! Так, ніби не розуміли, що кожен безплатний – то більша ціна за проїзд для решти. Так, ніби забули, як ті безплатні можуть зайняти увесь автобус майже на цілий день, наплювавши на всіх інших. На звичайних працівників, платників тих довбаних, безрозмірних податків, з яких тоді годувались всі кому було не лінь! – вигукнув і скрився, ніби сплюнув.
– Та що ж там дивного…? – заспокійливо мовив Петро. – У ті дикі часи майже всі працівники ще не знали, що платять податків більше, аніж витрачають чистих грошей на себе. Все ж було шито-крито. Все забирали не питаючи дозволу і навіть інколи й не сповіщаючи! Повна "димократія"! І мало хто задумувався, що варто порахувати, скільки грошей пішло на всілякі ПДФО, ЄСВ, ПДВ, акцизи… Скільки здерли з виробника і продавця, а вони, звісно ж, все те переклали на споживача… Страх як мало хто думав про це…
– Але ж всі, якось аж інстинктивно, намагались щось "вкрасти" від держави! Тобто, про щось таки здогадувались? – припустив Мишко.
– Та мабуть… Цікаво співала Білик. "Не плач Марічко". Отакі слова: "Ти кажеш, що вчора вкрала, не красти ж сьогодні – гріх!" От у такому мерзенному стані жив увесь світ, і ми зокрема.
– Яке ж щастя, що до наших людей таки дійшла вся мерзенність такого життя!
– Схоже, що серед тодішньої влади були якісь наші диверсанти. І це саме вони поставили нас перед голим фактом, що мито може бути більшим за ціну машини! А далі, припускаю, що саме поширення легкодоступної інформації про обсяги наших податків і переламало згасання "бляшаних" протестів. Додало таки іскру. Та й інші платники податків зрозуміли, що всі ми в одному човні, і всі ми насправді, просто гребці… І що то якось дивно – платити податків більше, аніж витрачаєш на себе, і отримувати за це аж нічого! Ні хороших доріг, ні якісної медицини, ні результативної освіти, ні надійної охорони… НІЧОГО! Вони навіть склади зі зброєю не могли захистити, убозтва нещасні! І ми тепер змушені більше платити за кулі, сняряди…, щоби Головний Отаман мав що приватизовувати і виплачувати оті колгоспні пенсії людям, яких все життя грабували податками, і які вже не можуть зібрати пенсійний фонд самостійно.
– Есемска прийшла! – перебив його Мишко, зреагувавши на вібрацію. – Якраз зі штабу Головного Отамана! Пишуть, що НАТО повідомляє про швидке накопичення військ біля нашого відтинку кордону і радить відійти! І в дужках – "інфо ненадійна".
– Умгу… То ж нАТО… – без особливої радості озвався Петро.
– Та вже що є…
– У нас, на передовій, на південному фронті, ще коли справжню, масовану війну і далі сором'язливо й лагідно називало "АТО" – ходила приказка: "послухай нАТО – й зроби навпаки". Щоправда, потім вони про неї дізнались, і тепер вже важко спрогнозувати достовірність їх даних. Можуть давати і хорошу інфо…
– А колись вони нас ніби ж то підримували – тужливо мовив Мишко.
– Колись. Але, по суті, чим вони відрізняються від тих природжених колгоспників, які тепер на нас пруть? Якщо копнути глибше – то і на землях НАТО – те ж саме: зусебіч обкладене податками рабовласницьке болото.
– То що робитимемо? – непокоївся Мишко
– Вичікуємо. Скоро керівництво військ нашого сектору має запропонувати, щоб купили інформацію від незалежної комерційної супутникової компанії. Лише таким можна довіряти. Вони й так на нашому боці, бо лише у вільному світі матимуть гарантію, що ніяке падло не прийде і не "націоналізує", причому не інакше як "волею народу"… Але люди не можуть працювати за так. Скинемось, заплатимо, знатимемо точну інфо, виграємо бій. І виграємо всі. Всі вільні люди!
– Пане Петре, думаєте ми переможемо у війні? – несміливо спитав Мишко.
– Після того, як ми збили їхню ядрьону бомбу, навіть і вони вже про це знають! – впевнено відповів той. – А от Захід не зможе прямо виступити проти нас, бо цим – просто викриє свою колгоспність перед своїми ж виборцями!
І пан Петро не помилявся. Комплекси вдосконалених Кольчуг – станцій теплової і радіотехнічної розвідки – стежили за кордонами. За всіма кордонами. Про всяк випадок… Хмари позмінно літаючих безпілотників – від великих, до зовсім крихітних – використовуючи дані добуті кольчугами – перехоплювали й знешкоджували будь-яку заразу, що лізла в першу вільну країну на карті ще донедавна всуціль глобалізованого скаженими податками світу.
І це вперше засоби захисту стали значно дешевшими порівняно до засобів нападу. Вперше броня перемогла снаряд. Вперше вільні люди могли захиститись і не жити більше в страху.
Світ змінився.
Ера глобалізації скінчилась.
***
Через кілька років.
Старенький "Богдан", впустивши пасажирів, зарипів дверима, ображено загарчав, і, випустивши хмару чорної кіптяви, повільно рушив із зупинки.
Хмара невдоволено поклубочилась, а потім обволікла кілька "євроблях" типу кабріолет.
А справа відбувалась влітку…
Не минуло й хвилини як "Богдан" був підрізаний і заблокований.
А п'ятеро озброєних кабріолетників вийшли й повільно наближались до його кабіни.
Водій "Богдана" занервував, схопився за свій пістолет, потім відсмикнув руку, кинув розпачливий погляд на пасажирів, але, не промовивши і слова, вирішив вийти.
За дивним збігом обставин це був наш знайомий – Мишко.
– Хлопці! Чого ви! Що сталось? – знервовано запитав "євробляхерів".
– А ніби ти не знаєш? – зло огризнувся один з них.
– Та скажіть вже!
– Не вари воду, а краще давай техпаспорт на автобус! – мовив інший вже спокійніше.
Мишко скис. Але паспорт дістав.
Кабріолетники по черзі наблизили свої смартфони. А потім один сказав:
– От, маєш ще 5 скарг… До сотні зовсім мало лишилось! А далі знаєш же як буде? Прострелять колеса і заплатиш ще й за евакуатор. Ми б радили вже знімати автобус з маршруту!
Тим часом до групи під'їхав велосепидист:
– Ох хлопці! Дякую, що зупинили його! Він тут постійно їздить і вже кілька разів доводилось отим дихати… А на вело не завжди ж і донежеш, особливо вхопивши в легені отієї бридоти – розповідав він про свої біди, радісно записуючи скаргу в техпаспорт автобуса. – Жаль, що не можу одразу кілька штук записати.
– Люди! Як же ж так? Я ж ветеран Великої Визвольної Війни!
Люди чомусь не розчулились… Нарешті, велосипедист вирішив озвучити їхню точку зору:
– Я теж ветеран. Як і більшість українців. Але й дихати нам теж чимось треба! Тому, як ветеран – ветерану, дуже раджу: сходь з маршруту, і якомога швидше, бо я бачив велику групу вело позаду…
– Дякую! – Мишко бігцем подався до автобуса, дістав з НЗ останній фільтр, почепив його на випускну трубу, і рушив. Так, фільтр грошей коштує. Але евакуатор значно дорожчий. А штрафи за блокування дорожнього руху – і взагалі неприйнятні.
*
Залишивши бус в автопарку – хай власник вирішує його подальшу долю, Мишко подався додому.
Хоч якась приємність – неочікувана половинка вихідного.
Яке б кіно подивитись?
Розбурханий недавніми подіями, Мишко розмірковував: "Бойовичок би якийсь… Але який? На Заході добре знімають, але, як виявилось, надто вже комедійно! Де то бачено, щоби машина їздила як їй хочеться, таранила всіх довкола, та ще й безкарно? То ж якийсь цирк! У нас все просто: кілька пошкоджених машин – і вже вслід полетять автоматні черги! Минули часи, коли можна було безкарно нищити чуже майно. Та навіть і ДТП вже не такі. Бо й найвідмороженіші водії швиденько роблять фоти дрібних пошкоджень і миттю роз'їзджаються! Просто тому – що оплачувати компенсації всім тисячам, десяткам тисяч, чи може й сотням тисяч людей, і управителям дороги, якщо вона ще й платна, і всі вони постраждають від блокування руху – то занадто дорого! Більше того – вже кожен автовласник запрограмував оплату послуг волонтерам на випадок свого каліцтва або й смерті. Бо краще трошки заплатити за фоти і відтягування пошкоджених машин з дороги, аніж передавати своїй родині у спадок багатомільйонний штраф!"
Зрештою, Мишко скрушно зітхнув: "які ж дивні й смішні ті глобалізовані бідолахи", і зупинився на фільмі про Велику Визвольну Війну. Там хоч якась реалістичність. Так, може забагато стрілянини (дорогими кулями!), але, все-одно правдивіше.
Коментарів: 23 RSS
1Віктор Полянко06-12-2018 14:08
Трохи сумбурно написано, але, загалом, оповідання залишає приємне враження. Видно, що автор переймається тим, про що пише. І, хоча непрямої мови небагато, думки автора добре проступають крізь слова персонажів.
Є ще одне зауваження, суто суб'єктивне - щодо написання російськомовних реплік в українській транслітерації. Особисто мені приємніше читати весь текст однією мовою. А для прихильників реалізму можна лишити зноски з фразами оригінальною мовою.
2Автор06-12-2018 21:28
Дякую за відгук.
Радий, що оповідання не змарнувало Ваш час.
Що ж стосується "іхтамнєтських" реплік, то питання дійсно складне.
Писати їх українською, навіть якоюсь засміченою версією – якось рука не піднялась... :( Після всього, що вони зробили за останні кількасот років, і що роблять нині...
Хоча, можливо, це і помилка, бо у фільмах якось же зводять все до однієї мови!
Але чи ж це такий випадок? Ходять же про них дикі історії. Кажуть, що навіть проживши все життя десь в укр.селі – вони, буває, не сподобляються вивчити хоч одне українське слово...
Але й позбавити їх права голосу, і писати все лише з нашої точки зору, залишивши їх німими персонажами – теж якось неправильно, мабуть.
І от, з книги "Укри", Богдана Жолдака:
Тобто, припускаю, я писав, підсвідомо пригадуючи, що до мене так вже робили
3Віктор Полянко07-12-2018 12:00
Не хвилюйтеся, це ніяка не помилка! У творах відомих письменників я зустрічав усі три варіанти: репліки мовою оригіналу, в українській транслітерації та перекладені. Тож це лише справа вподобань автора.
4Автор07-12-2018 21:47
От і добре.
І, можливо, колись випускатимуть електронні книги, де буде навіть перемикання між такими варіантами...? Ото заживемо... ;)
5Віктор Полянко07-12-2018 22:15
Я не здивуюся, якщо такий винахід вже є. Принаймні, під час перегляду фільму ми можемо вибирати аудіодоріжку. Гадаю, для електронних книжок заміну мови реплік зробити ще простіше.
6Автор08-12-2018 09:58
Але найголовніше – що це мають робити самі автори/видавці... Тоді, коли усвідомлять, що читачам це потрібне. Коли прорахують, що робити так – буде взаємовигідно.
Бо найгірший варіант – це виділення бюджетних коштів, чи якихось непродуманих грантів, які потім просто тупо "розпиляють і освоять"... :(
7Грішник з другої групи09-12-2018 14:19
Змішались у купу коні, люди, бляхи, мухи Авторе, а як ви ставитеся до ідеї 5.10?
8Автор09-12-2018 17:58
Там ще були вело! Не забувайте про вело!!
Бо, взагалі-то, я проти машин з ДВЗ...
;)
Щодо 5.10 – то колись, на якихось з виборів, вже на дільниці, я пробував читати їхню передвиборчу програму... Чомусь не вразило. :(
Нещодавно перечитував інфо про них. І мені здається, навіть, що це може бути проста популістська політсила – створена в ролі блискавковідводу.
Думаю, що якби у них і справді було бажання достукатись до людей, то потрібні:
1) Легкий і доступний опис проблеми. Можливо, навіть простіший, аніж от на Економічній Правді:
https://www.epravda.com.ua/publications/2017/11/8/630870/
2) Приблизний розрахунок втрат від збирання грошей в бездонний ДержБюджет. Наприклад, порівняти, скільки "послуг" українець отримує від держави, а скільки (і якої якості!!!) міг би купити, якби не віддавав половину заробленого на податки...
3) І реалістичний сценарій життя у майже безподатковій державі. Наприклад, розрахунок: скільки активів ще є у держ.власності, й скільки років з них можна було би виплачувати пенсію всім тим, хто вже не заробить сам навіть на часткову...
Але, думаю, що наразі ту 5.10 (поки нема альтернативи) – можна використати на виборах як декларацію свого невдоволення сучасним податковим рабством...
9AV09-12-2018 21:30
Ох ти ж святі йожики! Це суцільний дикий неконтрольований гротеск, настільки перебільшений, що аж не смішно. Кого автор більше ненавидить — світову «закулісу» з податками, євробляхерів, іхтамнєтов, Гройсмана чи воїнів «нової УПА» — сказати важко, бо всі вони однаково карикатурні. Все це приправлено якимось катехізисом анархіста. Якщо такою була ваша ціль — вітаю, але якщо ви хотіли написати серйозне повчальне оповідання про те, що треба справно платити податки, чи про те, як хороші хлопці з України перемогли ворогів — то щось пішло не так.
10Автор09-12-2018 21:57
Сильно...
Ееее... А де там Гройсман???
Втім, дякую за відгук.
Він хоч і гротескний, але таки цікавий.
11Рибка09-12-2018 22:50
Може, я б не висловлювалася так категорично, як AV, але в мене теж не винико певності, на чиєму автор боці.
Тобто спочатку ніби проти податків: ок, я зрозуміла. Не те щоб я повною мірою подяліла цю ідею, але з нею ясно. Податки наклалися на російську агресію... е-е, контроверсійно, але нехай уже. Але далі якось дуеж конспективно про перемогу, а потім уже геть неясно - про головного героя, який не може вписатися в новий світ, за який боровся. І ось останній епізод я не розумію взагалі, тобто - в чому послання до читача полягає?..
Написано подекуди смішно, загалом вправно, але, як на мій смак, то занадто гротескно (приєнуюсь знову до попереднього читача). Особливо бентежить оцей от фінальний епізод.
Цікаво було б почитати, що автор мав на увазі, справді цікаво.
12Автор09-12-2018 23:50
Рибко, дякую, що так докладно описали свої враження.
Поясню по-черзі.
Агресію я додав, бо вона – одна з причин, через яку "євробляхерами" нині кажуть (чи "натякають"?), що вони, ніби-то, "...на руку ворогові..." Та й воєнний стан – мав заборонити будь-які протести. Але, підозрюю, що передусім – їхні.
У ГГ все добре. Він прекрасно вписаний у новий світ.
А в останньому епізоді я намагався пояснити, що проблема випускних газів машин повинна вирішуватись вже на місці, і з усім що їздить по українських дорогах. В т.ч. і зі ще совєцьким мотлохом, який залишає після себе чорні хмари...
І той факт, що у людей відібрали право на володіння їх майном, а декого може й позбавили засобів для існування (тих самих блях, якщо від них критично залежала робота людей) під абсолютно надуманим, висмоктаним з пальця(!) приводом – неабияк мене обурює...
Мені не подобаються машини...
Але ще більше мені не подобається, що нас грабують податками. А ось ця ситуація – то вже за межею добра і зла. І таке враження, що ті жирні морди з білбордів та телеекранів просто хочуть розчистити собі дороги... Дороги ж вузенькі, старенькі. Нащо їм там всілякі "євробляхи"? Нащо їм народ, який би міг у будь-яку мить зреагувати на якесь явне неподобство (наприклад, на якийсь надто вже нахабний "дерибан" наших! податкових!! бюджетних!!! коштів?), сісти на дешеві автівки і з'їхатись на Майдан?
Але... Нащо нам такі політики???
Те саме питання нині задають і французи, протестуючи проти нового податку на пальне...
13Рибка10-12-2018 00:49
Ну, я цього не відчула, зізнатися. Він більше схожий зі своїм конфліктом "я економлю на чому можу, а перестаю тільки під загрозою санкцій" на тих, на кого скаржився до цього. Зокрема, прозирає певна паралель із пільговиками. Вона завжди апелюють до свого статусу. Він теж. Він ветеран, йому типу можна. Такий підтекст у його заяві прочитується.
Знову ж таки, світ, у якому всі при зброї і можуть розстріляти щось просто на вулиці, мені не здається нормальним у принципі. Окей, захист майна. А проблема випадкових жертв?
Можливо, я не хочу сперечатися щодо вашої думки про податки, навпаки, мені цікаво її почути й обміркувати. У такому ключі, дійсно, російська агресія в тексті поєднується з головною темою нормально.
(Таку думку про запровадження воєнного стану я вже чула, щоправда, і не хочу її коментувати.)
Мені цікавіше про саму внутрішню логіку тексту, про останній епізод. Тобто: герой підтримував ідеї "самим за все платити", але тепер халтурить, де може, аж на нього скаржаться всі підряд?.. То чим же він кращий від тих, хто платив податки, але потім "інстинктивно" крав у держави?..
Якщо що, я тільки за те, що з податковою політикою треба щось робити. 5/10 - це, як на мене, клоунада, але оптимізація потрібна. (Я знаю, скільки податків плачу з зарплати, до цифри. Так, дофіга. І не факт, що я до тієї пенсії дотягну. Але ж податки, в іделі, ідуть не лише в пенсійний фонд, є люди з інвалідністю, сироти, важкохворі тощо. За який кошт утримувати їх? Звідки, наприклад, уточпічна думка, що люди будуть платити за осіту, а не витрачати кошти на щось "потрібніше", лишаючи дітей неграмотними?.. Якщо це така безподаткова утопія, то до неї багато питань.)
Якось так мені подумалося. Нічого нав'язувати не маю мети, якщо раптом десь вийшло занадто наполегливо.
14Автор10-12-2018 01:40
Бляхи | Рибка
2018-12-10 00:49:57
Можливо...
Так, це я міг щось недогледіти.
Але я думав так: перевізник виставляє несправний бус на маршрут ("а раптом не помітять...?")
Водію, загалом, начхати. Бо всі штрафи (щодо стану авто) ляжуть на перевізника. Але й псувати собі репутацію (в очах роботодавців?) евакуацією буса з пробитими колесами – теж не хоче...
Просто пошук макс.вигоди, та й по всьому.
Якось так.
Можуть – то надто гучне слово!
Я недарма придумав 100 скарг. То дає час на реакцію власнику машини. То дає законні права іншим учасникам руху. І то в сотні разів зменшує кількість правоохоронців (і податків, що ми на них тратимо!!!) Бо їм залишаться лише випадки незаконного свавілля!
Тобто, існуватиме дуельний Кодекс. Щось таке я читав в якомусь Західному оповіданні.
Якщо Ви без зброї або й взагалі вагітна(!), то наслідки для стрілка, навіть якщо цілив у когось іншого – будуть вкрай сумні... Причому – смерть на місці, від рук озброєних перехожих – то ще найкращий варіант, я так думаю...
А ще і його родина автоматично отримує борг...
Агресію я додав (крім як тому, що вона нині загострилась...), щоби описати, як би ми могли захищатись, якби всі українці були при зброї.
Та ми й так це знаємо, бо у нас вже були добробати, волонтери, і всі ми – здавали волонтерам одяг, їжу, гроші... І саме ми, всі разом, і відстояли державу. І то лише потім набігли політики з криками "дайте, дайте, ми це все очолимо"... І очолили – влаштували "котли"...
Дійсно, про це навіть думати гидко...
Вже писав вище.
І ще додам: авто має ресурс; він має бути використаний до кінця; авто тре трощити лише коли ремонт дорожчий від отримуваної вигоди. Саме тому французи й озвіріли, коли їм сказали: "геть з доріг, босота; і то все не рахується, що держава колись стимулювала поширення дизелів..., ми, "царь!", передумали..."
І я вже знаю...
Крім як – скільки заплатив виробник ще до ПДВ. І скільки йому виїли мозку всілякі "контролючі органи", які незрозуміло що контролюють, бо люди систематично мруть, наприклад, від ботулізму...
А потім виробник те все "оподатковане" переклав на мене... :(
І тоді у мене на податки пішло десь так вдвічі більше, аніж я трачу на себе!!
І мені таке ... здирництво – ні крапелюшечки не подобається.
Складне питання. Особливо на ніч...
Але, от у Бернарда Вербера був цікавий рецепт. Він дав хворим можливіть виконувати роботу! Він перетворив їх з нещасних утриманців на корисних і гордих людей!
А чи треба така освіта, як нині?
А особливо за такі гроші! (можу порахувати, бо ДержБюджет вже є).
У "третій хвилі" (здається Еліота?) є кращий варіант!
Навзаєм.
І перепрошую читачів, якщо я їм щось "нав'язував"...
15Рибка10-12-2018 08:58
Якщо все так лишилося, значить, рівень самосвідомості ніяк не підвищився зі зміною податкової політики, на жаль. І це те саме суспільство фінансового примусу, а не високосвідомих громадян. Просто примус змінив формат.
Якщо я без зброї і взагалі вагітна і мене убив якийсь козед, то тут така проблема: мені вже по барабану, які там для нього будуть наслідки. Через факт моєї смерті.
Мені здається, це дуже слизьке питання: наскільки загроза покарання може запобігти жертвам, коли у всіх зброя і в певних ситуаціях вони мають право її просто на вулиці застосовувати. Ясно, якщо ти знаєш: не дай боже що, ти мертвим позаздриш, це пригальмовує дурні поривання, не буду сперечатися. Але якось воно все все одно... стрьомно жити в такому світі.
Тут, знову ж, питання: а якщо людина за певними показниками не може отримати зброю - їй як бути?
Просто одне діло: мати дозвіл на зброю, щоб охороняти своє житло (нерухоме майно, життя близьких, своє). Інша - дозвіл на постійне носіння.
Щоб ви мене розуміли: у мене немає сформованої думки щодо питання про дозвіл на зброю за американською моделлю. Тому я випитую.
А ті, хто не можуть виконувати жодної роботи? Немовлята, діти років до семи, люди з тяжкими розладами? Чи осиротілих дітей - у workhouse?
Щодо органів контролю за якістю товарів я не буду сперечатися: є багато прикрих прецедентів. Але підозрюю, що загалом без них краще би не було. Хіба от така система драконівських штрафів за кожен випадок, як ви пропонуєте вище. І то - завжди знайдуться ті, хто, як головний герой, будуть випрацьовувати ресурс до останнього китайського попередження (чадити в обличчя людям шкідливими викидами) - і зрештою таки перетинати межу дозволеного. Воно і так, як зараз, погано, і так, як ви пропонуєте, далеко не ідеально. Мені здається, це знову питання до самосвідомості, до особистої відповідальності виробника, а не тільки до форми оплати. Не знаю.
Здається, Тоффлера. Я переглянула одним оком: це ви про те, що мета освіти - формування людини нового типу, орієнтованої на завдання майбутнього?.. Він цікаво розповідає про часткове відвідування певних курсів за контрактом (я спеціально зараз про середню школу).
Це класно, звичайно. Але є моменти.
Система освіти далека від ідеалу. Але дивіться, вона породила розумних наз іс вами, які обговорюють проблему її оптимізації.
Вона забезпечує людині вміння читати, писати, рахувати - базові, знання, де у світі що, як влаштована людина, як влаштований світ, ну, грубо кажучи. Не кожен бере ці знання повною мірою, бо не все залежить від учителя - щось таки від батьків і самої дитини. І ось тут ми приходимо до "людини, орієнтованої на майбутнє": далеко не всі люди хочуть вчитися, хочуть постійно вирішувати складні завдання, прораховувати наперед. Люди хочуть, щоб було легко. Діти хочуть гратися.
А батьки хочуть бути впевнені, що діти десь у безпеці й зайняті чимось корисним, доки самі батьки на роботі. Обов'язкове відвідування школи ще й цю проблему вирішує.
Так, масова освіта має той недолік, про який говорив Ортега-і-Гассет: будучи фахівцем у вузькій галузі, людина автоматично поширює свою обізнаність на всі інші сфери. Обізнаність, якої немає. Тому в нас усі такі розумні і самі знають, що від діабету треба лікуватися молитвою, а література має бути про бджілок (я стібуся, звичайно, але сама суть така).
Але чи не краще й не легше маніпулювати масами, коли вони й читати не вміють?.. Ми з минулого бачимо, що так, була змога "стягтися" на платну освіту, був приклад: освічена людина живе краще. Хто реально віддавав дітей до платних шкіл, села масово? Та ніби ні.
Я вважаю, що середня освіта має лишатися безкоштовною, тобто оплаченою з податків. Вона має пережити низку реформ, які її актуалізують, але не зникнути.
А от вища - так, тут жгі, господи. Вона у нас давно перетворилася на ідіотську історію про корочку. Вища освіта не потрібна всім і вона не має бути масово безкоштовною. Вона має бути платною + грантова програма для одиниць, для найкращих.
Така моя позиція, от тут вона в мене є, на відміну від історії про зброю, на якій я не знаюся.
Дякую за обговорення, справді. Цікаво.
16Автор10-12-2018 18:00
На все зараз не можу відповісти, але, от, одразу згадалось про освіту...
В новинах на ТБ показували й розповідали про одеського Вчителя фізики. Старий вже дядько. Але якийсь супер-сучасний.
Викладав відео-уроки в ютюб. Мав ~мільйони(?!) переглядів. Мабуть, і заробляв на тому.
Це схоже на те, якою має бути сучасна освіта – освіта ХХІст.
На нього напали. І, здається, зламали ногу. Отак-от він і потрапив в новини. І це теж схоже на реальний суч.світ. Світ - в якому людина не має права на дієвий самозахист. Де не тільки не розробляляють якісь системи для протидії нападу, а ще й примудрились заборонити пістолети.
До речі, про пістолети. Пречудове оповідання "Усім брутальним людям", здається Джека Рітчі, є українською і в інетах.
А ще десь читав, що суч.школа – то щось ніби в'язниці для дітей. Просто, щоби не плутались під ногами. І от я, наприклад, вважаю, що більшою мірою освічений завдяки читанню книг, і, водночас, всупереч освітній системі, бо саме вона прищепила стійке несприйняття програмних Письменників...
17Автор10-12-2018 18:00
І дякую за цікаві питання!
18Рибка10-12-2018 19:49
Дякую за відповіді. Якщо надумаєте щось додати, я готова прочитати, бо мені все ще цікаво щодо тих питань, на які поки не вистачило часу.
19Автор10-12-2018 22:57
Все ще не маю часу, може завтра..., але надибав на перлину, якою не можу не поділитись...:
20Автор11-12-2018 11:47
про зброю:
А як воно, жити в світі, де Вас можуть облити кислотою, знести на автобусній зупинці, пограбувати... Причому – все це можуть робити навіть і правоохоронці... Куди після того скаржитись???
Жаль, що не можу згадати те західне фант.оповідання. У ньому беззбройні – носили пов'язки на руці. Нетверезому – бармен відмовлявся наливати, поки той не здасть зброю.
Тобто – це прості технічні питання!
І нині всюди пишуть – що законна зброя, за характеристиками якої можна вистежити власника – аж ніяк не впливає на рівень вбивств.
Окреме питання – розстріли у школах. Але ж воно не збройне!
Це питання якості освіти, сенсу життя для дітей, і їх перспектив на майбутнє.
А якщо якості нема (бо школа – то просто 5-ти денна в'язниця, чит. хоч би Бредбері), життя дітей безмістовне, а перспектив у суч.світі – ніяких, то просто – ретельніше ховайте від них зброю. І це вже відповідальність дорослих власників тієї зброї!
Бо дітям завжби було (і буде) нічого втрачати. Вони можуть лазити по небезпечному будівництву, по вагонах біля кіловольтних ліній... Вони безсмертні, а здоров'я їх абсолютне й вічне! То й грець з ними...
21Автор11-12-2018 12:06
про вільний ринок
Контроль якості є лише один – це Ви.
Хороша якість – купуєте ще.
Погана – виробнику кінець.
Смертельна – миттєвий кінець і пожиттжві борги.
Навіщо нам дорогі проміжні ланки, які, ніби-то щось контролють, а насправді – просто здорожчують товар і перешкоджають виходу на ринок дрібним виробникам?
От уявіть, що дрібний фермер продає сир лише в одній міні-крамничці біля Вашого дому. І сир смачний. Чий Вам ще потрібен дозвіл, і чий "контроль", крім як контролю виробника, який 100% залежний від Вашого будинку і який щоразу смертельно ризикує власною репутацією? Щось не так – і він втратить ринок збуту, отримає "чорну мітку" (в якійсь "блокчейн" базі даних), й уже не зможе знайти новий...
22Автор11-12-2018 12:44
А от у штатах сиріт нема... Там є черга на усиновлення!
Саме про "тяжкі" розлади (здається, психічні) і писав Бернард Вербер. І ті "хворі" люди виконували деякі працю краще за "здорових".
Фізично хворі люди теж мають деякі переваги. От навіть не зрозуміло, чому в романі "Мозок" Робіна Кука (є українською) вбивали молодих дівчат? Якщо треба людський мозок для якоїсь комп.системи – то безліч же є хворих, чиє тіло й так відмовляє... І для яких – то єдиний вихід.
І я таки не розумію для чого нам т.з. "безкоштовна медицина", якщо, насправді, вона ні крапелюшки не безкоштовна?
Для чого виділяти на неї пару сот млрд.гривень наших податків?
Для чого нам платити ПДВ, якщо краще було би, щоби кожен, хто потребує медич.послуг, самостійно збирав ті пдв для оплати лікарям за чіткими й зрозумілими рахунками?
Чому люди, що бережуть своє здоров'я, і пияки та наркомани – зведені в один колгосп??
Так. Тофлер. Писав щось про необхідність відновлення інституту підмайстрів...
І саме задля більшої ефективності освіти я і писав про вчителя – зірку ютюбу.
Знайти таких кілька сотень. Заплатити їм. І записати увесь шкільний курс. І дати кожній дитині шанс стати освіченою!
І дати їм тести для перевірки знань.
Крім ЗНО, або на біржах фрилансу, ще й додаткові тести, якими дитина проф.орієтуватиметься і визначатиме своє майбутнє.
І хто ще, крім тата й мами має змушувати дитину до навчання? Я? Своїми податками? Ні! Дякую...
23Автор11-12-2018 13:10
А знаєте, що вбиває найбільше у діючій освітній системі?
"Історії успіху" всіляких українських геніїв, що вивчились в Україні (за наші податки!), а потім пострибали кудись на Захід, щойно їх хтось там похвалив. Бо там "кращі умови для розвитку...", бо там "нема корупції і т.д. і т.п."
І от мені зовсім не подобається, що я, якоюсь мірою, оплатив їх навчання... От саме з тієї миті, коли вони втекли – розвивати західну економіку, науку, рівень життя... (замість розвивати Україну) – от страх як не подобається.
Бо от я не бачу чогось гарного, приємного, правильного в тому, що вони "збудували" свій особистий "успіх" за наш рахунок. Тобто – просто, легко й невимушено завдали нам збитків...
Ось такі-от наслідки "колгоспної системи освіти"...
От тому я і пропоную: кожен сам платить за себе і своїх дітей. А потім робіть вже що хочете! Або ж, якщо смокчете держ.гранти, то підписуйте зобов'язання про 100% відшкодування коштів, і здавайте закордонний паспорт!