Повернутися на сторінку

Коментарів: 20

 1. Я б зробив зовсім іншу ієрархію.

  Об'єктивні критерії оцінювання:

  1) фантастичність, про що ви забули навіть згадати; чим більш фантастичний твір тим краще; і тим важче зробити його якісним, бо фантастика, то переважно комерційний жанр, де багато умовностей і шаблонів, відповідно, художньо ціннішими завжди будуть оповідання реалістичніші, які значно легше писати (що, власне, і доводять попередні переможці) - і це потрібно враховувати, а не рівняти всіх під одну лінійку - і повноцінну фантастику, і реалістичний твір з елементами фантастики, і стовідсотково реалістичний текст, де для галочки причеплене щось псевдо-фантастичне; відповідність темі хоч якась теж має бути, я б особисто ставив тему як підзаголовок до оповідання і просто дивився - чи вписується вона у такій якості в твір, чи ні; це все власне ще й не оцінювання, це просто "попередній відбір" і поправка (+/-) до майбутньої оцінки

  2) передача почуттів, образність, атмосферність, створення ілюзії присутності і живих персонажів

  3) цілісність тексту, він має сприйматись як певна єдність, а не щось висмикнуте невідомо звідки (хоч може і з класного "звідки"), або який розпадається на частини

  4) новизна ідеї теж важливо, однак оскільки після стількох тисячоліть людської писанини щось радикально нове вже не вигадаєш, то я б не ставився до цього дуже суворо; можна і банальну ідею подати красиво, головне, уникати штампів і передбачуваності, бо то дійсно мінуси

  5) потенціал оповідання, як вірно відмітила Рися; оповідання може не мати якихось із важливих моментів 1-4, або бути написаним з помилками і поганим стилем, однак при цьому бути чимось незвичайним, красивим, якщо не реально, то потенційно

  6) і на останнє місце я б ставив мову і стиль; це - справа наживна, навчитися грамотно писати легше, ніж навчитися вигадувати дійсно цікаві історії; якщо людина вміє створювати захопливі історії, то їх цікаво читати і якщо там помилки, а якщо в неї такого таланту немає, то хай це буде ідеально граматично написано, читати нудно і нецікаво

  Однак все одно, крім цього, є ще й суб'єктивні критерії, і я гадаю що саме вони будуть основні. В когось алергія на граматичні і стилістичні помилки, і він не дасть й балу навіть геніальному оповіданню, де автор полінився чи не зумів провести коректуру. У когось відраза до якихось ідей, які хтось із авторів може продвигати у своїх оповіданнях. Хтось ненавидить неестетичні моменти в текстах, лайку і т.д., навіть коли це за сюжетом виправдано. Хтось не вважає фантастикою нічого крім твердої сайнс фікшн, і не стане голосувати ні за що інше. І т.д. і т.п.

 2. 2010-02-25 в 00:08:02 | Аноним

  Скільки б таких есеїв не писали шановні "експерти", проте, при системі оцінювання творів авторами, вибір кращих оповідань усе одно буде надзвичайно суб"єктивним.

  Пропоную, на додачу до авторських оцінок, враховувати думку авторитетного для всіх учасників конкурсу журі.

 3. "...враховувати думку... журі" - хороша ідея, але повна маячняshut eye як Ви це уявляєте, аноніме? список найкращих оповідань на їх думку, і за них голосувати, а як же рівноправ'я? hmmm а може, я захочу проголосувати за те оповідання, якого не буде у списку angry пропоную, не піддаватися на провокації. якщо знайдеться хороша думка, як поліпшити процес голосування, то врахувати її на наступному конкурсіexcaim заздалегідь змінивши правила..а не тепер намагатися щось удосконалити.

 4. Панове, зрозуміло, що зараз правила змінюватися не будуть.

 5. Пропоную, на додачу до авторських оцінок, враховувати думку авторитетного для всіх учасників конкурсу журі.

  Існують конкурси з авторитарною системою оцінки. Вони не кращі і не гірші, вони просто інші. До речі, тиждень тому був присутній (у якості глядача) на одному з таких у Спілці письменнків.

  Друге. Кого ви назвете авторитетним для всіх учасників конкурсу?

  Ну і нарешті. Переможці потрапляють на майстер-клас. Там їх роботи буде професійно оцінено і розібрано.

 6. 2010-02-25 в 12:02:36 | Добрий

  Особисто я оцінюю правдоподібність, як би це парадоксально не звучало в застосуванні до фантастичного жанру. Це й природний розвиток подій, і "справжність" персонажів. Ідея може бути й стара, проте подана під новим соусом обставин, це не так важливо. От щодо мови, тут я стаю капризним пуристом.

 7. Напишу ще й тут.

  По-перше, у мене нема розподілу на НФ, "жіночу фентезі", ще щось.

  Якщо текст ЯКІСНИЙ, для мене НЕМАЄ ЗНАЧЕННЯ, у якому жанрі його написанио!

  Якісний текст для мене це:

  - мова, стиль автора;

  - ідея та її виконання (я вже не раз казала - навіть найбанальнішу ідею можно подати достойно, і найорігінальнішу - можна спаплюжити);

  - "живий текст" - цей пункт вміщує в собі два попередніх. Герої мають бути живими, текст має викликати відчуття картинки, а не плаского листу. Написанному маєш вірити, відчувати.

  - ЛОГІКА! Є речі, які неможливо списати на фантастику. Текс має бути логічним та правдоподібним.

  - духовність (даруйте за пафос), або - заради чого це все написано?

  Додаткові бали даю за:

  - потенціал - інколи бачиш, що твір так собі, але чується в ньому великий потенціал. За це накину бал. Один))

  - за особисту симпатію, куди ж без цього)) Тут мається на увазі щось, що зачепило мене у тексті, щось особисте, що автор зумів затроонути.

 8. От мені нарешті розвиднілося після Сибірякового тексту тут. А то професійний (реалістичний) письменник вступав у мені в суперечку з читачем-любителем фантастики. Справді - фантастика, то особливий жанр. Коли залазиш на диван з канапочкою, чайком та фантастичною книжечкою, чекаєш, що автор візьме тебе з перших речень та й закине у інший вимір, де нема памперсів, дитячих болячок чи там неприємностей на роботі. На "фортеці" (та й взагалі) ніякий я не експерт, більше того вважаю, що у цьому форматі (єдина україномовна оаза) ніяких експертів і не потрібно. Я сюди прийшла, щоб навчитися писати фантастику, пруся, тащуся й отримую задоволення від процесу спілкуванняcool smile

 9. угу... жіночий роман - форевер.

  Жуль-верн не отримав би і мінімальної оцінки, а от Дюма...

  народ, це точно конкурс фантастичного оповідання?

  почуття, образність... тьху!

  от через такий мейнстрим українська фантастика, перепрошую...

  через примат того ЯК написано а не ПРО ЩО.

 10. народ, це точно конкурс фантастичного оповідання?
  почуття, образність... тьху!

  Почуття і образність - це одні з ознак гарного літературного тексту. Фантастичне припущення має розширювати простір, із яким автор працює, але якщо він напише науково-популярну статтю про вигадані технології - це буде стаття, а не оповідання. Бо в статті ані образність, ані почуття не потрібні.

 11. 2010-02-25 в 22:07:03 | Добрий

  От чого вкраїнському мейнстріму й бракує, то це поєднання словесної майстерності з оригінальними ідеями. Бачу тільки крайнощі.

 12. через примат того ЯК написано а не ПРО ЩО.

  А якщо в оповіданні крім "про що" (тема), автор міг би відповісти для себе ще й "для чого" (ідея)...

  smile

 13. З урахуванням кількості жіночіх творів на цьому конкурсі, перемогу отримає яскравий твір про тичинки та пестики, а фантастичність твору буде мати посереднє значення і на оцінку впливати не буде.

  І коли люди навчаться писати, щоб неможливо було визначити стать автора? downer

 14. І коли люди навчаться писати, щоб неможливо було визначити стать автора?
  Ніколи. smile

  Але деякі автори гарно вміють підробляти стилістику, властиву протилежні статі.

 15. Наприклад, з того, що одразу прийшло на думку: образ Прокурорши з "Нам здесь жить" Олді та Валентинова та образ Пуаро у Агати Крісті. Якщо не звертати увагу на автора, чи спромоглись би Ви вказати, що Пуаро писала жінка, а прокуроршу чоловіки?

 16. 2010-02-26 в 22:58:10 | Добрий

  Пуаро?

  Жінка чоловіка описує або буйноволосим шотландським горянином (див. Альдебаран, розділ Жіночий роман), або комедійним чорті-щом, див. Пуаро.

 17. Ага Холмс Конана Доила повністю врівноважена особа зовсім не чудернацька. Так-так, звичайно cheese

 18. Жінка чоловіка описує або буйноволосим шотландським горянином (див. Альдебаран, розділ Жіночий роман), або комедійним чорті-щом, див. Пуаро.

  Рекомендую ознайомитись з критичною статею пані Громико "Сотвори себе кумира" http://lib.rus.ec/b/21359/read

 19. А як же ж герої Урсули ле Гуїн, чи Марії Галіної кінець-кінцем?

 20. Є автори, котрі лінуються, прочитають перших десять оповідань і обирають кілька з них, інші обирають за принципом - віддаю явно непрохідним бали, тоді моє має шанс; є такі, що не розуміються на тому, де добра література, а де - ні (пісатель, а не чітатель, як в анекдоті). І минулі конкурси задемонстрували, що найсильніші залишаються поза трійкою призерів. Що покаже цей? Швидше за все, нічого нового. Хочу заспокоїти тих, хто обуриться - я не учасник жодного конкурсу, але слідкую завжди з інтересом, бо гарні оповідання є, а доброго суддівства нема. Тож справжнього змагання конкурсанти нехай не чекають. Панує пані Лотерея. На щастя, перемагають і не найслабші. Зараз налетять переможці минулих конкурсів скубати. Не трудіться, йду читати твори і сюди вже не повернуся, ви - хорошисти і молодці, просто геніям дістаються гулі і дулі. Відбір, гарт долі, щоб випалилось зайве, залишилось найміцніше, найцінніше.

Повернутися на сторінку
Прокоментуйте!

grin LOL cheese smile wink smirk rolleyes confused surprised big surprise tongue laugh tongue rolleye tongue wink raspberry blank stare long face ohh grrr gulp oh oh downer red face sick shut eye hmmm mad angry zipper kiss shock cool smile cool smirk cool grin cool hmm cool mad cool cheese vampire snake excaim question

Коментувати без реєстрації

(войти без комментирования)

Ім’я та сайт використовуються тільки при реєстрації

Якщо ви вже зареєстровані як коментатор або прагнете зареєструватися, вкажіть пароль і свій актуальний email.

(обов’язково)