Ми знищили свою планету, свій Дім. Протягом століть ми забруднювали атмосферу, скидали відходи в наші океани, руйнували планетарну поверхню, безмежно користувались її ресурсами, при цьому подумки промовляли: "Наша планета сильна, вона відновиться". І щоразу, як ставалось чергове стихійне або техногенне лихо, ми кидали всі свої сили для того, щоб здолати цю напасть, але нічого не робили, щоб її попередити. З часом наше повітря настільки забруднилось, що на поверхні не можна було знаходитись без дихальної маски. Поступово зник озоновий шар і ми переселились під землю, щоб врятуватися від згубного ультрафіолету. Зникла вся рослинність і тваринний світ. Наше життя стало повністю синтетичним: ми їли синтетичну їжу, дихали регенерованим повітрям, пили рециркульовану воду. Дехто з нас почав замислюватись над тим, що ми зробили з нашим Домом. Але знаходились індивіди, які навіть за таких умов продовжували нещадно експлуатувати надра нашої хворої планети, все глибше вгризаючись в її кору в пошуках цінних мінералів і заробляючи на цьому великі статки. Та їхнє багатство їм не допомогло. Через деякий час кора нашої планети стала настільки нестабільною, що почались часті землетруси. Все більше підземних міст зникало під завалами. Здавалося, що планета хоче випхати нас із свого лона під нищівні промені нашої зорі. І от залишки нашої цивілізації почали будувати міжзоряні кораблі, щоб покинути планету і почати шукати собі новий дім. Так я опинився в космосі.
Мене звати Нал’ар. Наша раса, що називається Рааді, ось уже протягом понад сотні Великих кіл мандрує просторами Всесвіту у пошуках планети, що стане нам домом. Я – розвідник. Моє завдання – обстежувати потенційно придатні для життя планети. Коли ми пролітаємо повз чергову зоряну систему, материнський корабель направляє мене туди на розвідку. Бути розвідником то велика честь, адже я перший ступлю на планету, що стане нашим домом.
А поки що наш дім – це зореліт, що мчить крізь безмежний Всесвіт. Звичайно він добре пристосований до життя. Тут є подоби міст, що складаються з великої кількості житлових чарунок, безліч симуляторів гір, річок, лісів, які дають можливість позбутися неприємного відчуття того, що ми знаходимось у негостинному космосі. Є навіть зоопарк тварин, що ми відновили з тих залишків генетичного матеріалу, який вдалося врятувати. Та все рівно кожен з нас відчуває безмежний смуток за Домом. Навіть ті, хто народився на кораблі також відчувають його, адже цей біль у нас в генах, у нашому єстві. Наша раса є довгожителями. Ми можемо жити до тисячі Великих кіл і я ще пам’ятаю ті дні, коли міг вільно прогулюватись поверхнею нашої планети, вдихаючи її п’янке повітря, насолоджуватись її зеленавим небом, спостерігати за тим, як довкола мене вирує життя. Та згадки про те з часом стають все безбарвнішими і тьмянішими. І здається, що скоро я взагалі забуду свою планету, свій Дім… Я люблю корабель, на якому я живу, на якому мій народ прямує до своєї мрії і мені здається, що він має душу, але ця душа механічна. А так хочеться мати Дім з живою душею! Душею, що стане частинкою тебе.
Усвідомлення того, що ти живеш в штучному світі, гнітить розум. Не знаю як інші дають собі з цим раду, а я з головою поринаю в роботу. От і сьогодні, як завжди, я годинами сиджу перед монітором сканера в очікуванні сигналу, який повідомить, що поряд знаходиться зоряна система з планетами, потенційно придатними до життя. За весь цикл нашої мандрівки я побував у багатьох системах і бачив сотні планет. Кожна з них мала свою неповторну чарівність. Одні планети були льодовими брилами, чия поверхня виблискує мерехтливими іскрами у променях вранішньої зорі, інші – лавовими кулями з тріщинами, що зміїлись вогняними блискавицями по поверхні. Навіть мертві обпалені зорями кам’яні планети вражали своєю урочистою похмурістю. Та жодної планети, придатної для нашого життя, я не знайшов.
Аж ось знову пролунав сигнал, що повідомив про наявність поруч зоряної системи. Наш зореліт приготувався до виходу з гіперпростору, а я, немов на крилах, буквально полетів до ангару, де стояв мій човен-розвідник. Все це дійство стало на стільки рутинним, що на мене ніхто не звертав уваги. Для більшості це була чергова розвідка, яка ймовірніше закінчиться нічим. Але я відчував ейфорію, тому що зараз я побачу нові світи. І нехай вони будуть не придатними для життя, але усвідомлення того, що ти єдиний хто їх коли-небудь побачить, надає снаги здійснювати свою місію.
Я вбіг в ангар, де стояв мій човник-розвідник. Механіки вже поралися біля нього, готуючи до польоту. То був шедевр міжзоряних технологій. Його плавні вигини нагадували обриси звіра, що приготувався до стрибка, а сіра матова поверхня була на дотик теплою і шорсткою, як шкіра живої істоти. Цей човен був частиною мене. Ім’я йому було К’йоорл, що значить Стрімкий.
Я підійшов до човника і поклав руку на його поверхню. Мені здалося ніби я відчув серцебиття. Корабель одразу відреагував на мій дотик і з його днища висунувся підйомник, за допомогою якого я опинився всередині. Еластичне крісло одразу налаштувалося під форму мого тіла, а з підголівника висунулись два сенсори і приєднались до моїх скронь. "Здрастуй, Нал’аре". – почув я у себе в голові. Я посміхнувся і подумки відповів: "Привіт, К’йоорле. Завантажуй координати системи". На прозорому екрані одразу замиготіли навігаційні карти. Весь човник ожив і я відчув ритмічне дрібне дрижання, ніби моєму космольоту не терпілося вирватися з лона материнського корабля і помчати в безмежний простір на пошуки нових світів. "Ми отримали дозвіл на виліт". – почув я в голові. Перед носом човника почала розкриватись вихідна діафрагма і я побачив далекі зорі, що мерехтіли на фоні безмежного чорного космосу.
Як метеор ми вилетіли з черева корабля, зробили крутий віраж і попрямували до зоряної системи, що виднілася в мареві космічного пилу. Наближаючись до своєї цілі я зчитував інформацію про систему. Це була планетарна система, що складалась із трьох планет, які обертались навколо зірки блакитний гігант. Друга планета, за розрахунками, могла бути придатною для життя. Фактично блакитний гігант не дуже підходяща для життя зірка. Вона дуже яскрава і має порівняно короткий термін існування, але мій народ вже стільки знаходиться в космосі, що для початку нам буде достатньо і тих кількох мільйонів Великих кіл, що відміряє нам ця зоря.
Я поступово наближався до системи. Мій човник почав сканувати простір і отримувати більш детальну інформацію про планети. Всі вони знаходились на доволі великій відстані від свого світила. Перша планета була найбільшою і не мала атмосфери. Фактично вона була мертвим оплавленим каменем, на якому ніколи не зародиться життя. Третя планета була найменшою. Вона мала розріджену атмосферу і пустельну поверхню. Здалеку ця планета скидалась на дрібного жовтого світляка, що кружляє довкола велетенської блакитної свічки. Найбільший інтерес для нас представляла друга планета. Вона мала щільну атмосферу, покриту хмарами. Мені потрібно було вияснити, чи придатна атмосфера цієї планети для дихання і чи є на її поверхні вода.
"Попереду якась дивна аномалія". – застеріг мене К’йоорл. Я поглянув на монітор зовнішнього огляду. Між моїм космольотом і системою, до якої я прямував, з’явилось якесь викривлення. Здавалося, ніби я дивлюсь на систему крізь опуклу лінзу. Блакитний гігант став схожим на викривлений еліпс, а планети змістились в одну сторону і порозпливались, ніби чорнильні плями у воді. "Ця аномалія стрімко наближається до нас". – знову повідомив човник. Я подумки скомандував маневр ухиляння, та було вже запізно. Нас поглинула темрява. Всі прилади миттю згасли. Човник на мої запити не реагував. Я опинився невідомо де в несправному космольоті. По шкірі побігли мурашки. Мій мозок почав гарячково працювати. "Що це було? Надмала чорна діра? Але мене повинно було б давно розірвати! А можливо так і сталось, тому що в мене таке відчуття, ніби я перетворився на чисту свідомість, що знаходиться в чорній порожнечі. Я не відчуваю свого тіла, не відчуваю свого корабля, я просто існую". Раптом в очі вдарило яскраве світло. Прийшовши до тями я помітив, що знову сиджу в своєму човнику, прилади розмірено працюють і ми летимо крізь простір до поставленої цілі.
"Що сталося?" – спитав я у К’йоорла. "В якому розумінні, що сталося?" – здається мій човник мене не зрозумів. "Ми ж потрапили в аномалію" – уточнив я. "В яку аномалію? – перепитав К’йоорл. – Ми просто летимо до системи". Я був спантеличений. Можливо все, що я відчув мені привиділось? Я подивився на оглядовий монітор. Ми наближались до зоряної системи, але система була не тою до якої ми прямували! Ця мала шість планет, що обертались навколо жовтогарячого карлика. "Покажи навігаційні карти". – звернувся я до К’йоорла. Поглянувши на них я ще більше заплутався. Там була зображена система з трьома планетами і блакитним гігантом по центру. "Проведи сканування системи до якої ми наближаємось, - скомандував я, - і порівняй з даними навігаційних карт". За кілька секунд я почув відповідь: "Я не розумію що сталося. Мабуть в моїй програмі стався збій". В голосі К’йоорла я відчув збентеженість. "Гаразд, - сказав я, - тільки без паніки. Проаналізуй систему, до якої ми наближаємось і спробуй зв’язатись із материнським кораблем". Та від самої думки, що ми загубились в космосі у мене пересохло в горлі і завмерло серце. За мить К’йоорл відповів: "Материнський корабель не відповідає на позивні. В системі друга планета придатна до життя". "Що ж сталося? – крутилося в мене в голові. – Та аномалія перемістила нас в просторі?" Та раптом я схаменувся. "К’йоорле, ти сказав, що друга планета придатна до життя?" "Так". – відповів човник. "Друга планета придатна до життя. – обмірковував я. – Навколо жовтогарячого карлика обертається шість планет". І раптом мене осяяло. Моя рідна планета оберталась навколо жовтогарячого карлика в системі, що складалась із шести планет, і вона була другою від зірки. Невже я повернувся додому? "К’йорле, - звернувся я до човника, - проаналізуй, чи немає на другій планеті підвищеної вулканічної чи сейсмічної активності?" За хвилину я почув у відповідь: "Ні, Нал’аре, планета стабільна". "Тоді прямуємо до неї". І ми помчали крізь холодний космос до планети, що вигравала зеленаво-синіми кольорами на фоні чорного безмежжя.
Коли ми сіли на поверхню планети я вже знав, що вона є близнюком моєї рідної планети, до того, як ми її знищили. У неї був той самий склад повітря, ті самі континенти і океани, і хоча рослинності було значно більше, та я відчував, що це була моя планета, мій втрачений дім. Я вибрався з човника. Ми знаходились на галявині лісу, що неприступною стіною височів переді мною, а над лісом розстилалось таке знайоме зеленаве небо, що мене охопило відчуття ностальгії. Як таке може бути? Я нічого не розумів. В нерішучості я попрямував було в сторону лісу, аж раптом з-під пологу дерев почувся тріск і на галявину вискочила істота, якої я ніколи не бачив. Точніше бачив, але на малюнках і у вигляді опудал в музеях. То був к’арнаакс, тварюка з кошмарів предків моєї раси. Він втупився у мене своїми жовтими очиськами і приготувався до нападу. Я гарячково намагався витягти нейропаралізатор із кобури і розумів, що вистрілити мені не вдасться. В душі все похололо. Та раптом з-під пологу лісу вилетіли два списи і вдарили к’арнааакса в бік. Списи були кинуті з такою силою, що тварина впала і забилася в передсмертних конвульсіях. З полегшенням я подивився в сторону, звідки вилетіли списи. З-за дерев на галявину вийшли двоногі істоти. Моєму здивуванню і збентеженню не було меж. То були представники раси Рааді! Моєї раси! Вони були одягнені в химерний одяг і тримали в руках списи, але це були Рааді! І раптом мене осяяло. Та аномалія перемістила мене не тільки в просторі, а й в часі. Я потрапив на свою планету на кілька десятків тисяч Великих кіл назад, ще коли раса Рааді вела первісний спосіб життя. І тут я зрозумів. Це є другим шансом для нашої раси зберегти свою планету. Я стану навчати своїх предків бережного ставлення до оточення, природи, свого дому. Я зроблю так, що це стане їхнім єством, щоб навіть у далекому майбутньому у жодного представника Рааді не виникло спокуси бездумно користуватись ресурсами планети. На душі в мене стало спокійно – це мій Дім!!! Я повернувся додому і я стану його невід’ємною частиною!
Коментарів: 25 RSS
1L.L.16-09-2013 20:51
Ну що ж, авторе, готуйтеся!
1. Перший абзац - шкільний твір з екології. Наукова лекція, яка на сюжет впливає дуже мало - тому й могла бути значно коротшою.
2. До чого в іменах і назвах апострофи? Я розумію, що вони перекочували з голівудської фантастики, але ж англійська вимова досить специфічна. Якщо в імені героя має бути подвійний звук "ее", там потрібен апостроф, щоб розділити дві однакові букви, інакше разом вони дадуть подовжений звук "і". Але в українській мові в цього розділового знака інша функція. Ну К'йоорл і Кйоорл хіба не однаково прочитається? А як накажете читати слово к’арнаакс? Я прочитала як карнаакс, по-іншому чомусь не вийшло.
3. Головний герой стільки подорожує космосом і вперше бачить аномалію, що так дивується їй? Не вірю.
Ну і загалом занадто розтягнуто, читається нуднувато, все рівно, без чітких кульмінації і розв'язки. Проте не найгірше оповідання на цьому конкурсі, тому бажаю успіхів.
2автор17-09-2013 01:46
Дякую за критику.
Стосовно "лекції" по екології, то це в мене, мабуть, професійне (працюю вчителем). Імена для мене в даному творі не стільки важливі. Зате вони привернули увагу
Щодо здивування головного героя з приводу аномалії, то в принципі Всесвіт безмежний. І навіть провівши там тисячі років, завжди є шанс натрапити на явище, якого ніколи не бачив.
3Капітошка17-09-2013 21:37
До побудови тексту є кілька зауважень. Суцільний масив тексту погіршує здатність сприймати інформацію. Абзаци занадто великі й охоплюють не одну думку. Будуючи оповідання, не варто забувати, що абзаци - це тканина з якої ми творимо текст. Вона мусить бути легкою прозорою і естетичною. Кожен абзац ( принаймні я так роблю) умовно розбивається на три частини: доцентрова, головна думка, відцентрова ( найменьша). І все! Далі починаєте формувати наступний абзац.
Проте у вашому випадку це не єдина проблема. Потрібно оживити монотонний потік каяття головного героя у першому абзаці. Це можна зробити у будь-який спосіб. Наприклад - розділити на епізоди. Перший епізод - Люди в масках на поверхні планети.
Другий епізод - люди в масках під землею.
А інформацію, подану у першому абзаці, сформувати у короткі, чіткі діалоги.
Найкращий спосіб оживити оповідання - це ввести двох чи трох цікавих персонажів. Бажано різних за характером і статтю.
На останок хочу додати, що в оповіданні з екологічною ідеєю не варто подавати сцену, де вбивають звіра. Наштовхує на думку, що цивілізація піде тим самим шляхом, що й раніше.
Автор може не зважати на скромні поради свого читача. Усе сказане вище - лише думка, яку може не поділяти ані автор, ані інші читачі.
4автор18-09-2013 22:31
Дякую за поради. Корисно отримати різні думки про свій твір.
Стосовно мого оповідання, я хотів його написати як монолог, тому і писав від першої особи. Якби я писав від третьої особи, то ввів би інших дійових осіб. Можливо твір видався трохи громіздким, але мені хотілося описати роздуми особистості про проблеми цілої раси (народу) і задатися питанням, чи може одна особистість змінити менталітет своєї раси.
Щодо вбивства звіра, то тут мені хотілося показати, що головний герой потрапив у світ, в якому ставлення до природи поки що споживацьке, і це ставлення він захотів змінити.
5Док18-09-2013 22:59
Авторе, основні зауваення до твору Вам вже сказали і їх варто врахувати. Хочу додати: спроби ГГ змінити свій світ на краще, вочевидь, приречені на провал. Не може бути, щоб навіть у споживацькому середовищі описаної планети ніхто не виступав на захист середовища. І ці особистості нічого не змогли вдіяти. А переконати первісне суспільство у необхідності збереження того, з чим ведеться смертельна боротьба на виживання, та ще й одинакові - не віриться.
З позитивних моментів - написано грамотно, і це радує, оскільки автор проговорився, що працює вчителем. Але потрібно звернути увагу на часті повтори співзвучних слів у сусідніх реченнях. Наприклад:
Успіхів на конкурсі!
6Chernidar20-09-2013 14:40
інтрига та фантприпущення є, літературні огріхи вказали вище, повторюватись не хочу. Тому сконцентруюсь на науково-фантастичних.
1. Нічого із описаного не може зашкодити планеті. Людство не в стані знищити озновий шар, не може викликати ні потепління ні похолодання, не може суттєво вплинути на атмосферу. Сміття - дурниця, по геологічних мірках воно розкладається миттєво.
2. було 6 чи 7 великих вимирань, де зникало понад 90% живих істот. Людство не краще і не гірше інших природніх чинників.
3. гляньте історію - континенти сходились, розгодились. Гіперборея, Гондвана... Гірські кряжі зникали під океаном. Людство не може нічого заподіяти геологічній стабільності більш, ніж у дуже локальному масштабі.
4. ядерна війна - дрібниці. уже підірвано понад дві тисячі ядерних боєприпасів, чи не половина із них - в повітрі та на землі. Ядерна війна уже була - ніхто й не помітив. Вплив радіації дуже перебільшений - є дуже цікаві факти про чорнобильський "рудий ліс" та стадо чорнобильських корів. - біосфера пристосувалась за 30 років.
5. при великому бажанні людство може зруйнувати власну цивілізацію - і навряд більше.
тобто "занедбання своєї планети" описано науково неправдоподібно. єдине, що я можу придумати - надмірна космічка активність та астроінженерія може спричинити нестабільність орбіт і викликати падіння астероїдів... ну буде іще одне велике вимирання, як от за часів динозаврів. Життя відродиться.
Тому ІМХО краще не узагальнювати і не писати про руйнування планети, а обмежитись руйнуванням цивілізації. Теж досить глобально.
наче все
7L.L.20-09-2013 15:32
А які?
А от щодо всього іншого, то я трохи незгодна. В цьому оповіданні планету довели до такого стану, що жити на ній стало неможливо - яка прнципова різниця, вважати це руйнуванням планети чи цивілізації?
8L.L.20-09-2013 15:33
О! Коментар відразу відправився!
9Chernidar20-09-2013 21:53
ну... різниця приблизно як між "загадити свою квартиру" та "розвалити весь будинок".
Я не вірю, що можлива ситуація, коли людство знищило на планеті життя. Надто масштаби непорівнянні.
Про рудий ліс та корів - можу тільки по пам'яті, лінь шукати. Отже стадо корів у першому поколінні мало багато мертвонароджених та мутацій. Але уже третє покоління корів виявилось маловразливим до радіації а в іншому нормальним.
Аналогічно ліс, який порудів від радіації повністю відновився.
10Chernidar20-09-2013 21:59
навздогін.
А так, із позицій антропоцентризму та "після нас - хоч потом" - то різниці немає. Але Землі, насправді, на людей наплювати - ну зникне ще один вид. Уперше, чи що?
Пригадується Сара Тисдейл (відома з оповідання Бредбері), краще не сказати, мабуть.
Будет ласковый дождь, будет запах земли.
Щебет юрких стрижей от зари до зари,
И ночные рулады лягушек в прудах.
И цветение слив в белопенных садах;
Огнегрудый комочек слетит на забор,
И малиновки трель выткет звонкий узор.
И никто, и никто не вспомянет войну
Пережито-забыто, ворошить ни к чему
И ни птица, ни ива слезы не прольёт,
Если сгинет с Земли человеческий род
И весна… и Весна встретит новый рассвет
Не заметив, что нас уже нет.
11автор20-09-2013 22:23
Хотілося б посперечатися з Chernidar.
По-перше, в оповіданні не йдеться про людство, а про іншопланетну цивілізацію. По-друге, навіть людина, на сучасному етапі розвитку, може виробляти певні гази (фреони), що руйнують озон. Для того, щоб озоновий шар зруйнувала іншопланетна цивілізація достатньо включити фантазію.
Так, але це єдиний розумний чинник.
Під час ядерних випробувань не підривали одночасно 2000 ядерних боєприпасів. Уявіть собі, що може статися, якщо одночасно підірвати весь ядерний арсенал.
Вплив якої радіації дуже перебільшений? Тієї, що утворюється під час аварій на АЕС, чи тієї, що утворюється під час ядерних вибухів?
12Док20-09-2013 23:03
Звернуся й до автора й до Чернідара. По-перше, авторові: іонізуюче випромінювання схожим чином впливає на біологічні об"єкти, незважаючи на причини виникнення.
Чернідарові: інтерпретувати один описаний випадок, як закономірність, не зовсім коректно. Те, що в Чорнобилі відновилися екосистеми і немає зовнішніх відхилень у більшості тварин, зовсім не означає, що пройшла адаптація. Більшість тварин у природних умовах не встигають дожити до віку, коли проявляються наслідки опромінення. Існує поняття віддалених наслідків опромінення, які складно передачити. І для населення України цей фактор вже починає спрацьовувати (хоча урядові структури намагаються зняти статуси зон забруднення).
13Chernidar20-09-2013 23:16
ага. фреон реагує з озоном. але фреон, вироблений людством ніяк не впливає на озоновий шар. А припинення його виробництва не вплинула на озонові діри - це природний феномен. Про це тихо замовчали, щоб не визнавати помилку. Як. до речі й історія із глобальним потеплінням все більше виявляється байкою - на носі новий льодовиковий період.
узагалі-то майже одночасно
загляньте
http://znaimo.com.ua/Ядерне_випробування
58-й рік - понад сотню
61-62 роки - майже 200 вибухів (в тім числі рекордна стомегатонна бомба)
68-70- 250 вибухів, в тч надпотужних
тобто фактично уже було три-чотири повномаштабних ядерних війни із використанням сотень зарядів у кожній. Що менше як по енергетиці так і по наслідках від виверження одного потужного вулкану
Тож навіть підірвавши усі наявні боєзаряди людство не факт, що знищить само себе. от цивілізацію - можливо. все-таки 20 000 активних зарядів, на міста вистачить. Втім, під час тотальної ядерної війни вибухне порядка 10%, цього досить для знищення держав, але для Землі це 10-15 вулканів одночасно. не так уже й багато.
Вражаючий фактор ядерного вибуху - безпосереднє випромінювання і викид радіоактивних ізотопів, які будуть впливати останній час "отруюючи землю на тисячоліття". Я саме про те, що у лапках.
а тут уже літературна претензія. Немає у вас інопланетної цивілізації. Є люди в масках чужинців. А щодо руйнування планети - претензія саме до описаних способів. Неправдоподібно, масштаб дій, які зруйнували планету не може призвести до таких наслідків.
14Док21-09-2013 00:23
Точніше, спостерігається глобальне потепління на фоні наступаючого льодовикового періоду. І потепління якраз до певної міри корисне, інакше ефект льодовика ми відчули б набагато виразніше.
Знаєш, Ігорю, зникнення значної частини біосфери внаслідок людської діяльності, теоретично, все ж можливе. Хоча, імовірніше, людство зникне раніше, ніж таке учварить.
15Chernidar21-09-2013 18:05
я й не заперечую. Тільки зауважую, що зникнення значної частини біосфери - банальне явище, із людством чи без. Тобото людина - просто ще один фактор, а не щось принципове, чого немає в природі
16автор22-09-2013 02:18
Чому ви так вирішили? А можливо ми і є іншопланетна цивілізація?
Цікаві способи знищити планету (в тому числі й руками людей)
http://schwarzkira2.narod.ru/fan009.html
До чого був приклад Чорноболя?
Звичайно пристосувалась, адже період напіврозпаду Цезію та Стронцію близько 30 років (урану, що викидається при ядерному вибуху - 4,5 млрд. років). В чорнобольській зоні навіть поля почали розорювати.
17Док22-09-2013 17:56
На жаль, напіврозпад ситуацію не рятує.
Маєте на увазі 30-км зону?
18автор23-09-2013 19:54
Так.
http://www.youtube.com/watch?v=prHaWoBZ6VI
19Ката Стифан28-09-2013 02:34
Оповідання сприймається далеко не однозначно.
Перше - кидаються у вічі Конан Дойлівські абзаци, які важкувато долати. Далі, хотів дорікнути про відсутність діалогів, але виявилось що вони таки є. Варто було б писати їх через тире - сприймається на кілька порядків легше, це ж врешті не наукова робота, а легкий розважальний твір.
Дуже багато запитання до твору, навіть не дуже хочеться їх окреслювати. Як от приміром аномалія виплюнула ГГ акурат в його рідну систему і в потрібний час? Схоже не обійшлось без божого провидіння? Ну, це так.
Є ще один колосальний момент, який стосується екології і перекреслює повністю ідею твору. Якими би економними (хоча б з другої спроби) не були б істоти,які живуть надзвичайно довго, тисячі років, а може й мільйони, планетку вони б знищили навіть якби повшивали свої шлунки. Єдине, щоб їх врятувало - перестати розмножуватися.
А загалом написано доладно, добротно, присутня художня складова, стиль мені сподобався. Чесно скажу, почитав би цього автора ще навіть і більший за обсягом твір,але при умові, що він буде більш грунтовно проробляти картину світу і логіку подій. Ну і абзаци, ентер така велика кнопка. Це добре, що мене не злякали ті абзаци, а скільки читачів подивились на них і махнули рукою?
Автору успіхів і творчої наснаги!
20автор29-09-2013 01:13
Ката Стифан, дякую.
Є в мене більші твори, навіть один на цьому сайті.
Стосовно абзаців ви, мабуть, праві. Коли пишу, іноді забуваю про них
21Ката Стифан29-09-2013 13:11
Залюбки почитаю Ваші інші твори, але після закінчення конкурсу, аби Вас не дискваліфікували через відкриття авторства.
22Ал01-10-2013 17:38
Отже, екологічна фантастика. Мораль проста, як двері, але, загалом, справедлива. Якщо ви діти, будете викидати пакети на землю, наша ненька-Земля скоро задихнеться від поліетилену і ми сконаємо в агонії разом з нею. Проблема стара, сто тисяч раз обсмоктана, сказати щось нове – важко. Автор, правду кажучи, і не намагався.
Засобами служать істеричний пафос, знайомий нам з плакатів божевільних, що обляпують фарбою шуби знаменитостей і зверхньо-повчальний тон, мовляв, ай-яй-яй, як ми могли!
На щастя, описувана раса після екологічного колапсу отримує другий шанс. Експедиція тих, хто «все зрозумів» повертається у часі і допоможе первобутнім мисливцям побудувати нову цивілізацію, з
блекекологією і бережним ставленням до природи. Вогнем і мечем, очевидно, бо хто інакше буде слухати якихось приїжджих жевжиків?Основною проблемою оповідання стало небажання автора писати про людей. Фантастика – вона ж про інопланетян, чи не так? Це могло стати фішкою, але, на жаль, перетворилося в ношу, винести якої автор не зміг.
Поясню: під час написання творів про інші національності, раси, цивілізації, ітд, важливо визначитися з двома ключовими питаннями: хто такий оповідач і кому оповідач розповідає свою історію?
На перше питання відповідь очевидна: оповідач – Нал’ар, представник раси Рааді. З другим все стає набагато складніше. Якщо розповідь ведеться для своїх співвітчизників, Рааді, то для чого вказувати свою расову приналежність? Порівняно з ким тоді Рааді «довгожителі»?
Якщо ж він розповідає це все нам, землянам, то все стає ще гірше. Якою мовою він говорить? Явно ж не українською. Але перекладаючи на ходу, автор чомусь залишає «Велике Коло» замість «року» і назву корабля «К’йоорл, що значить Стрімкий». Очевидно, для слова «корабель» теж існує раадієвське слово, чи не так?
Отже, оповідання підкупляє наївністю і чесністю автора стосовно понять, котрі він описує, але примітивність сюжету і помилки при описі інопланетян помітно знижують якість результату.
Порада: пишіть про людей. А якщо вже хочете писати про когось іншого, різниця повинна бути помітнішою.
Рекомендовано до ознайомлення: http://youtu.be/MXTBotdauPo
Успіхів!
23Злий02-10-2013 00:45
авторе - на мою думку "атмосфера, покрита хмарами" - перл! )))
а щодо логічності фінального меседжу - наївно якось.
вчити народ, який воює списами - основам екології - сумнівне заняття
на мою думку. для таких випадків - закликають "не убий" і т.д.
але навіть і такі. здавалося б зрозумілі меседжі - чомусь діють на піпл поганенько.
24автор02-10-2013 00:56
В часі повертається лише головний герой.
Розповідь ведеться Нал'аром під час виконання його місії (пошук придатної до життя планети). Можливо, він вів щось типу щоденника, в надії, що той, можливо, коли-небудь потрапить в руки якоїсь розумної раси. Натомність, швидше за все, він потрапив до предків раси Рааді.
Даний твір не є романом, а є монологом одного індивіда, тому всі деталі світу можна просто дофантазувати
Так, але ж я не можу писати весь текст на раадіївській мові
І останнє
. А ви бачили інопланетян?25автор08-10-2013 00:57
Ката Стифан
Тут є майже всі мої твори.
http://litclub.org.ua/users/profile/neuro/