Нині важко уявити, що колись Україна жила без національної мрії. Бо вже майже всі звикли до неї – ніби-то нової, але як свідчить давня, дещо міфічна історія – забутої старої. Тому цікаво поглянути з відстані років: як саме відбулось блискавичне й витончене впровадження її в життя.
Хоч і не все з тих часів зрозуміле. Наприклад, навіщо люди жили настільки скупчено і в таких жахливих умовах, якщо середні ціни на житло в рази перевищували середні пожиттєві чисті прибутки жителів? Але саме так і жили. Ми вирішили не прикрашати тогочасну дійсність в своєму історичному дослідженні.
Події, які тоді відбувались, були настільки епохальні, що навіть збереглись записи, хоч і минули тисячоліття. Частину матеріалів ви зможете побачити під час лекції.
Офіційний початок змін заворожував.
Вулиці Міста, міст, містечок і навіть нечисленних сіл – збезлюділи. Країна ніби вимерла.
Це мало вагому причину – перед нацією виступав сам Мер Києва. І він говорив про майбутнє країни і її національну мрію. Про подію оголосили неабияк заздалегідь, тож всі 40млн українців (і це не обмовка, їх дійсно було тоді в тисячу разів менше!) уважно слухали як будуть жити далі. Це й не дивно. 20млн вже були киянами, а решта 20млн поки-що-не-кияни,але-скоро… Як врахувати, що 99.99(9)% бюджетних надходжень України давали особи зареєстровані у Києві, то уважно слухав і президент, і уряд, і рада… Їм теж було цікаво.
Прямий Ефір:
“– Шановні Українці!
Звертаюсь до Вас як головна політична особа країни. Ми дійшли до межі. Ні-ні. Не лякайтесь. Звісно ж Києву є куди рости. Він наразі займає лише половину однойменної області і ще зовсім слабо зачепив сусідні – Чернігівську, Полтавську, Черкаську, Вінницьку й Житомирську. А ще ж є й інші… Ні. Проблема не у розширенні, хай там хоч що кажуть зашкарублі прихильники ідеї „…не гумовий” Проблема з національною мрією. Не та вона у нас. Не наша. Тому й люди існують… живуть погано. Бо в джунглях, хоч і кам’яних, добре їм бути не може. Бо наша історична пам’ять відкидає "джунглисте життя". І виникають всілякі нездорові спотворення.
Нині ми вже маємо такі основні підвиди киян:
* підземні,
* смогові,
* висотні,
* летючі.
Назви говорять самі за себе. Деякі люди вже не виходять з підземелля, бо не витримують яскравого світла й різких перепадів температур; інші так звикли дихати низовим смогом, що задихаються без нього, а в лісі й взагалі втрачають свідомість; у частини висотних виробився страх низини; летючі люди чомусь ставляться зверхньо й зневажають всіх інших, і вже інколи загрожують авіаційному сполученню.
Суспільство розладнане. Нам не підходить "джунглисте" життя.
Тому ми звернулись до фахівців. Науковий звіт НАН виявив, що проблема з … (так, хто понаписував неподобства у текст виступу? ага… то давайте табличку…) Отже проблема з:
"Himn-ом".
Так донині називали український славень… Фахівці стверджують, що таке безглузде мовне запозичення нам накинули … , але ці вже за все заплатили сповна, і про них нині заведено не говорити…
Так само у комісії є зауваження до тексту старого … славня:
"Ще не вмерла…
Душу й тіло ми положим…
Згинуть як роса…"
І ми всі одностайно вирішили, що словам про смерть, суїцид і необґрунтовані сподівання – не місце в новому українському славні, особливо якщо врахувати, що найвдалішими нашими операціями, зокрема військовими, були ті – де вороженьків знищували не сподіваючись на дію сонця (навіть якщо вони за всіма видимими ознаками були упирями), і де ми робили це з мінімальними затратами зі свого боку. Саме тоді у нас перестали хронічно вмирати й почали хоч якось жити.
Тому, комісія фахівців пропонує одне-єдине рішення: „садок вишневий коло хати…” Це давня українська творчість, але краще пізно, аніж ніколи.
Отже, нас чекають докорінні зміни.
Вже є рішення, ухвалене на найвищому рівні і площа Києва наразі зросла вдесятеро – за рахунок сусідніх областей…
– Що? Яка паніка? – (слухає, що йому кажуть у вухо)
І знову звертається до нації:
– Громадяни. Заспокойтесь. Купувати землю вже пізно…
– Отже, основні райони міста тепер такі: старе місто (музейне), житомирський, вінницький, черкаський, полтавський, чернігівський.
Всі ліси будуть збережені. Джерела впорядковані й закриті від вандалів.
Новий центр міста – Канів.
У всі райони вже проводимо з центру промені частково НадЗвукового Метро (НЗМ), які будуть сполучені двома кільцями. Навколо станцій НЗМ ростимуть локальні кільця швидкісного й звичайного метро.
І ще вирішили: як будувати, то будувати. Тому один промінь доходитиме до Карпат. А інший – до моря.
Старе, неякісне житло зноситимемо…
(…слухає…)
– Люди, люди, та заспокойтесь, продавати вже пізно… тим більше – всім одразу.
– Під знесення підпадають всі прямокутні паралелепіпеди та інші архітектурні жахо-форми.
– Простір між будинками зросте. Ось там і будуть ті „садки вишневі…”, якими рятуватимемо країну…
(…)
– Що? Хто вже продає вільні ділянки між будинками в Каневі? От же ж…
(…)
– Шановні громадяни! Переконливо прошу не купувати „вишневу землю”. Кожен новоспечений власник, який заявлятиме права власності на неї і вимагатиме великі-великі-ще-більші компенсації – буде особисто використаний для удобрення тих вишень. Рада вже вносить необхідні зміни в конституцію. Є 99% голосів за (… приглушено: „а хто проти? перелік потім мені дасте”).
– Я розумію, що країну чекають важкі випробування й порушення звичного існування… еее життя громадян, але ці кроки необхідні, і ми їх зробимо.
Разом ми вистоїмо!
Слава Україні й Києву!”
Всі, хто затамувавши подих, уважно слухав, нарешті видихнули:
– Героям Слава!
Кияни – занепокоєно.
Жителі донедавна сусідніх областей, які щойно стали киянами – радісно.
Решта країни теж втішилась, бо з такою швидкістю й вони не сьогодні-завтра…
А 3D принтери рушили. Всюди, крім як на північ. Чорнобиль все ще відлякував, особливо після недавніх (порівняно) подій.
Всім киянам, особливо мешканцям Кам’яного Мішка, закортіло дізнатись: які вони, ті вишні. Ціни в крамницях миттю зросли. Нечесні продавці продавали черешні, просто підробивши назву.
Розселення.
– Мамо, нас проженуть з нашої каналізації? – питала підземна дівчинка.
– Ні доню. Нас переселять у кращу, більшу каналізацію.
Вождь Орлине Перо озирав посуворілі обличчя своїх небесних воїнів.
– Питання є?
– Вождю. Навіть найкращі з нас не перестрибнуть з будинку на будинок, якщо відстань так значно зросте. Що з нами буде?
– Слушна думка. Але ми або навчимось літати по-справжньому, або розіб’ємось. Третього не дано. Ми не будемо повзати по землі, як якісь слимаки!
– Тату, а чим ми дихатимемо, якщо Київ зміниться? – непокоїлось дитя смогу.
– Нас можуть поселити біля якогось заводу чи фабрики. І ще захистять від вітру з отруйним чистим повітрям. Наприклад лісом довкола. Так-так. Рослини не лише шкідливі, але, за умови правильного використання – можуть бути корисні. А держава у наш час піклується про людей з особливими потребами.
А от висотним людям непереливки: знадобиться реабілітація. Бо містки між будинками вже недоцільно протягувати…
Так само важко буде особам, що з якихось причин ненавидять вишні. Звісно сад може містити також і яблука, груші, сливи, черешні та інші регіональні плодові дерева. Але як не ростуть в Україні банани й ананаси, то що вже зробиш? Ідею про зміну осі планети відкинули навіть без всенародного обговорення. Та й деякі інші країни світу могли висловити занепокоєння. От уявіть: екватор пройде через Канів. Тоді північний полюс потрапить десь на Тихий океан, а південний – найкраще розташувати посеред Індійського (так втратимо найменше суходолу). Але як не крути, людям довкола полюсів буде прохолодно. І якщо про Африку, Азію, Австралію ми ще можемо "випадково" забути, то що робити з мільйонами канадців і американців українського походження?
Тому всім, хто не міг змиритись з думкою про „садок вишневий” – порадили змінити місце проживання і надалі вдаліше вибирати собі зону (кліматичну).
3D Принтери і їхні підземні відповідники – працювали добре. Нові будинки й станції метро росли швидко як тепличні огірки й фабричні кури, коли їх виробники втрачають рештки честі й гідності.
Втім, тут все було добре – принтери діяли зі значно простішим матеріалом і не мали змоги порушити закони фізики, хімії…
На південь від будинків зеленіли сади. Переважно молоді, але височіли також вкраплення і старших дерев. Але і їх добували природнім шляхом, приблизно отак:
– Миколо, а де це наш вишневий сад?
– Вчора приїздили київські. Купили. Викопали. Й повезли разом з землею…
– А за землю заплатили?
– От трясця! Так і знав, що про щось забув…
І от почалось велике Переселення. Туго. Зі скрипом. Але почалось.
– Ми не ступимо на землю – линула одностайна ухвала летючих людей і їх забирала авіація.
– Нам страшно – лебеділи висотні люди і їм видавали пов’язки на очі.
– Ми задихнемось – волали смогові люди і отримували ще додаткових балонів зі смогом в автобуси.
– Нам не можна під Сонце! – твердо заявили підземні люди й виїхали вночі.
– Я тут народився, тут і помру – гримав дідо, поки внуки переконували його, що там можна ще пожити. І теж є де вмерти. А цвинтар більший, просторіший і значно ближчий. І місць поки що багато.
Садки ростуть. Разом з ними – національна мрія. Більшість людей все-таки радіє змінам.
Бо в садку ягоди й фрукти. А буде ще більше. Поряд з деревами – гімнастичні споруди. Як хтось соромився перед будинком тренуватись, то тепер має виправдання: поліз за плодами або дерево доглядати.
Але подекуди живі дерева заздрять мертвим меблям. Бо недопалки, сміття, бите скло і "просто так" поламані гілки – не те життя про яке вони мріяли зернятами, щепами й саджанцями. Тому Мер видає історичний указ: „всі будинки, які не вбережуть свій сад, будуть виселені з Києва, до східних кордонів України; якраз поблизу мінних полів, які відокремлюють нас від радіоактивного попелу”. Це вплинуло. Хоч там ніби-то й не страшно (попіл майже одразу полили полімеризаторами і він вже давно не світився, та й вітер був більш-менш чистий; а мінні поля не фіксували проникнень). І ризик мінімальний. Перша й остання ядерна війна захлинулась, бо ракети виявляли і підривали ще на старті, а радіоактивні опади прибивали на землю агресора. То було наймоторошніше масове самогубство у відомій історії людства – і подумати лишень, що його викликало всього-на-всього обнулення цін на вже непотрібну сировину, якусь нафту. А їх же ж попереджали й не раз: „забудьте про свою застарілу ядрьону зброю” і дикунство типу "превентивні удари", бо у нас є на кілька поколінь сучасніша система ПРО. Не послухали… Нині система захисту Землі від „мавп з гранатами” – стала ще досконалішою, тому ризик агресії мінімальний.
Але охочих їхати на схід – чомусь не було… Частина людей осіб вгамувалась: бо як дерево беззахисне і здачі не дасть, то ті хто переглядатиме запис веб-камери – йому поможуть. А деякі люди почали задумуватись: як поїти й годувати дерева? Завозити чорнозем – дорого. Гній – і дорого, й закопувати треба. А чому б не використовувати органічні рештки, які є найбільшою частиною відходів будинку (навіть без врахування каналізації!) Компостні ями й удобрюватимуть дерева. Викопали. Наповнили. Накрили землею. Хто краще сортує сміття – має пишніші сади. Можна брати участь у всіляких конкурсах.
Поставало питання:
– Але ж є ризик, що так дерева отруять.
– Можливо. Але як схочуть, то й без цього отруять… А так хоч більше шансів знайти ДНК злочинця на його ж смітті. Доказ побічний, але ще можна аналізувати (підземними дронами) рештки сміття і співставляти його з даними про витрати власника. Та багато всіляких способів… Тому є сенс збирати окремі контейнери від кожної квартири. Зрештою, хоч для того, щоби виявити нездатних сортувати сміття – кандидатів на „промивання мозку”.
Великий переляк (2шт.)
У травні наступного року будинки стривожено загули – на дерева напали якісь страшні летючі звірі. Великі, шестилапі, з коричневою спинкою. Роїлись на деревах. Жерли листя.
В народі ширились чутки про біологічну зброю, некомпетентність влади, війська й СБК з рештками СБУ включно.
Але фахівці НАН знову були на висоті: ще до того як явище помітили всі й напруження досягло апогею, вони з’ясували, що страшний звір є частиною пророцтва, причому він зі значимого другого рядка:
„садок вишневий коло хати,
ХРУЩІ над вишнями гудуть!”
Нація видихнула з полегшенням. Певний неспокій викликала поведінка тих хрущів. Вони чомусь замало гули, і здебільшо жерли. Причому все підряд, а не лише вишні. Дехто намагався їх зганяти й спрямовувати на шлях істинний, але безуспішно. Зрештою вирішили, що може так і на краще: вишні ціліші будуть.
Для уникнення подальших непорозумінь, в новинах були зачитані й інші рядки, що описували нову (давно забуту стару) національну мрію:
„плугатарі з плугами йдуть,
співають ідучи дівчата,
а матері вечерять ждуть”.
Щоби запобігти масовому „зависанню” слухачів, читачів (так-так – дехто вмів читати в ті темні часи!) і Словника (ним користувались обрані), одразу дали пояснення, що „плуг” – то будь-який робочий інструмент, або й взагалі його символічне позначення. Застереження було своєчасне і вкрай доречне, бо хто-зна що понесли би додому працівники, наприклад, АЕС?
Лише старі селяни дивно посміхались, чуючи цей рядок нового українського славня по першій програмі радіо. Втім, на це не звернули уваги, бо останнім часом всі селяни так посміхались, добре заробляючи на вишнях і всьому, що з ними пов’язане.
Трохи невдоволення викликали 4-й і 5-й рядки, бо з якого дива звичайні дівчата й матері отримали місце поряд з Садками, Хрущами й Плугами? Чим гірші хлопці, чоловіки й бездітні жінки? Втім, 4,5-те місця – все-таки не призові, тому широкого невдоволення не спостерігалось.
Але неабияк пощастило дівочому хору „Вогник”, який ледь жеврів останнім часом, особливо в сяйві безлічі одноденних "зірок" – дощенту заглушуваний їхнім підсиленим вереском у мікрофони. Хор раптом почали слухати, хоч його учасниці й не мали особистих підсилювачів й звучали дещо затихо. Він стрімко злетів на вершини хіт-парадів. Там і зостався – як взірець для інших дівчат, що шукали способи примазатись до нового загальнодержавного славня, і пробували себе як не на сцені, то у самодіяльному хорі десь під вишнями. І хоч „Вогнику” й дорікали, що його дівчата співають стоячи (а не йдучи!), але загалом ми маємо визнати неоціненну роль цього хору в заміні пісень сумнівної якості (у виконанні п’яничок) на зусебіч кращі: як за репертуаром, так і за виконанням – від тверезих місцевих дівчат. Подекуди до місцевих хорів почали долучатись навіть летючі й підземні представниці одночасно! Та й послухати приходили мало чи не з усіх частин будинку.
Трохи легше вдалось прилаштуватись до нового життя оперним співачкам – співати вже вміли, місця на сцені більше, декорації додати просто, й вони могли вдовольнити всі очікування слухачів-глядачів.
Втім, хоч все це й добре, але не підготувало киян до першої національної зими. А була вона незвично сніжна. Доводилось майже що прокопуватись до найближчої станції метро. Щоправда, можна було переходити під землею, бо надземні люди вже не так боялись тих місць: у новому плануванні вони стали просторішими, сухішими, світлішими, а їхні мешканці – привітнішими.
Але дехто ностальгував за старим містом, яке, розпікшись за літо до справді пекельного стану, топило сніг ще в повітрі. Літаючим людям було особливо важко. Але вони стійко й мовчки заздрили перелітнім птахам.
Знову звідкись виникла ідея підправити земну вісь. Полюси не чіпати, а от кут нахилу не завадило би змінити. І буде рівномірніший рік: тепліша зима, холодніше літо… Але ідея запізніла. От раніше, в пекельній спеці стиснутого й розпеченого міста треба було її впроваджувати. А від холоду нині зовсім просто захиститись.
От і діти чомусь не тужили за старим, безсніжним містом.
Непевні чутки ширились і щодо Вишень. Чи потрібні їм інфрачервоні обігрівачі? Науковці запевняли, що таку маячню поширюють продавці тих обігрівачів; але вона раз за разом знаходила своїх слухачів. І це мабуть на краще, бо вони, порпаючись біля Вишень, перші помітили ознаки страшного злочину: кора подекуди була обдерта! Новина поширилась як пожежа на нафтопереробному в доісторичні часи. Були використані навіть ІЧ-відеокамери для нічного стеження. І зрештою виявили злочинців: нові звірі, білі звірі! Ще більші й страшніші. З великими антенами. Може дрони? Мордор ще не спав навіть після само-пацифікації і повного обвалу цін на нафту… Дров у вогонь підкинув невчасно показаний фільм „Білі Звірі” за повістю якогось стародавнього, доісторичного письменника Ігоря Росоховатського. Поодинокі голоси розуму потонули в хаосі. Люди боялись виходити з будинків, вимагали більше поліції, війська… Підземні жителі показали себе з найкращого боку й гостинно приймали біженців, забувши про минуле. Комусь з "батьків нації" довелось перервати відпуску, щоби заспокоювати людей і відловлювати невдатного популяризатора давнього мистецтва.
Збереглись цікаві записи з часів первинної паніки. Ось ви бачите натовп жителів будинку. І це не „чорна п’ятниця” – біжать вони не на розпродаж! Ні-ні, хай хоч як схоже. Бо ось позаду зацікавлений білий звір. Дивіться уважно. Він маскується на снігу. Ось-ось: стриб-стриб-стриб…
…
Але на щастя, це були свої, рідні зайці, тому все швидко владналось. І поки дорослі продовжували за звичкою лякатись, діти знову зірвали лаври першопрохідців: попервах саме вони відволікали зайців звичайною капустою і морквою від Священної Вишневої Кори! Якщо зрозуміти як люди тоді уявляли смакові вподобання зайців, то й не дивно чому вчинок дітей було вшановано скульптурним ансамблем: „Хлопчик приборкує кровожерного Зайця”.
А згодом заповзятливі виробники винайшли не дуже й дорогий чудо-засіб: досить розпилити клейкий білий порошок на кору – і зайці відступляться. Тим більше, що органіку взимку не закопували. А тепер, враховуючи обставини, ще й перестали ретельно запаковувати овочеві й фруктові рештки. Тому зайці дали садкам спокій і купчились біля годівничок смітників. Зиму вдалось пережити майже без втрат серед вишень.
Певний час зайці ще створювали неспокій. Наприклад, дитина приносила одного додому, давала йому гору овочів, і поки мама верещала, забившись в куток десь на столі, дитятко випорпувало сховані від нього цукерки й ласувало, напихалось, обжиралось… І всім, зрештою, було прикро. Навіть зайцю (бо проганяли від над’їденої гори) й дитині (бо болів і живіт, і дупа…) Але з часом вплив зайців значно знизився і проблема майже зникла.
Життя людей змінювалось.
Підземні люди дізнавались, що і вгорі є для них місце.
Смогові – потроху звикали до чистого повітря.
Висотні – вчились ходити внизу.
І лише літаючі вперто чіплялись за дельтаплани. Втім, інколи змушені були сідати, й тайкома, під покривом ночі намагались прошмигнути назад, на дах.
Але ж при цьому виявляли мабуть, що земля стала цікавішою. Температура знизилась до терпимішої. З’явилось придатне для дихання повітря. І навіть вітер! А ще Садок. Вишні і т.п. Ліси. Лісові ягоди. Джерела, вкриті скляними куполам. Вода текла просто з землі! Але чомусь була краща аніж у пляшках… „Отже, не лише в небі можна жити…” – закрадалась зрадницька думка, хоч як ретельно її відганяли.
У ті часи, мабуть, і зародилась легенда про Ромео і Джульєтту. Він – з підземних людей. Вона – вилетіла без дозволу в невдалу погоду, змушена була сісти й зустріла його, що теж без дозволу прокрався нагору. Зародилось почуття… Знайома змалку історія. Всі ви чули старовинну пісню:
„Її очі міняли колір,
А руки – як крила
…
Її очі міняли колір,
– Та вона п’яна!
– Але красива…
…
Вона була майже дитина,
Але мала руки як крила.
…
Руки до неба, а небо під ноги,
І знаючи, що буде боляче потім,
…
Полетіла вона…”1
Хоча драматурги звісно ж перебільшують. Так, крику й шуму було аж занадто, але драматична кінцівка, в якій вони тікають з Києва – є явним перебільшенням. Їм досить було переїхати в інший район міста. І хто ж би з родичів надокучав, якщо треба діставатись кілька годин (долетіти ще складніше) зі щонайменше чотирма пересадками, а потім ще й виходити на поверхню?
– Хто там хихотить? Останній ряд, в чому справа? Що значить, як вони могли виїхати з Києва? Ви чим слухали початок? Ах просковзнули пізніше… Гм… Отже, повторю коротко, а якщо таке повториться, то заллю всьому ряду річний курс лекцій прискореним методом – після того цілий тиждень ледве дибатимете і не схочете „ковзати”.
– Це було на світанку історії. Київ тоді був маленьким. Щойно зріс з половини області до п’яти. І ще не було навіть ознак, що він заполонить всю планету, зупинить ядро, охолодить його, щоби зробити легшим, швидшим і дешевшим переміщення на зворотній бік планети. А згодом саме там збудували центральну станцію МіжПланетного Метро.
Але центр Києва так і залишився в Каневі.
Але повертаюсь до нашої розмови про найдавніші часи.
Без тисняви, у природніших умовах, люди стали спокійніші. Психіатри підраховували збитки і приглядали собі іншу сферу діяльності.
Хоча трохи їх і зосталось. Декому важко було звикнути до змін. Хтось ненавидів не лише вишні й хрущів, а й плуги, дівчат, матерів… та й все інше. І таким потрібна була фахова допомога… На щастя, тоді їх було легко відрізнити від порядних людей – за звуками перфораторів та інших засобів (наявних повсюдно у ті дикі часи!) для безкарного катування оточуючих.
Іноземці приїздили переймати досвід і заглядались на садки вишневі, не слухаючи порад, що краще б їм орієнтуватись на свої власні рослини й ґрунти. Але всі вчепились за вишні; слідом прийшли хрущі; співаючі дівчата… Так Україна (Київ), хоч як вона пручалась, намагаючись зберегти світове розмаїття, але таки поширилась на увесь світ…
І от вже по всій земній кулі у вишневих садках залунали мрійливі й журливі старовинні пісні:
„Помрій про широке море
Помрій, і хай відступить горе
Помрій…
Пливи синім океаном,
Пливи широким океаном,
Пливи…
Відступи журба і тихі сльози,
Відступи журба і сильні грози,
Відступи…
Мрію я про сині океани,
Мрію я про фйорди і савани,
Мрію я…
Забери мене Сонце,
Забери мене з Вітром,
Мрію я…
Понеси мене з Вітром,
Понеси мене в Хмари,
Мрію я…” 2
Або
„Вже віддавна я не бачив свій рідний край
Ті прекрасні Ліси, Гори – мій чудовий земський рай
Думка моя там літає…” 3
Нині вони здаються незрозумілими (сідай в Метро і їдь куди хочеш) і, на жаль, забуті – попри високу художню цінність. Але в ті часи мали підстави: бо багато нарікань викликала швидкість Метро. Так, може й надзвукове – хто-зна на якій швидкості його ганяють без зупинок, коли перони вночі вакуумують. Та й вдень шуму вже майже не чути. Але ж навіть на найдовшому тоді перегоні (Вінниця-Стрий =~ 333км) надзвуку нема! (при 0.05g). І щось таки шуміло навіть крізь розріджене повітря. Та й до Карпат чи моря все-одно доводилось їхати аж майже годину з центру (з врахуванням зупинок: Канів-…-Вінниця-Стрий). Пасажири ремствували: чому так повільно? Інженери, втомлені вічною людською невдячністю, мляво відказували, що і раді би швидше, але є обмеження на поздовжнє прискорення… А оскільки воно має змінний напрямок, а вагони забиті, люди стоять, то що тут зробиш… Навіть 0.05джі комусь забагато… А якби навіть і їхали лише сидячи, і зробити значне прискорення, то як бути на другій половині шляху, коли 0.5-1джі почне тиснути не в спину, а в груди? Дівчата навряд чи таке схвалять. А вони ж 4-й рядок славня! Кому то треба – якщо почнуть співати на виході про те як їх “катують” у Метро? Вони ж і раніше були… Були, одним словом. А з манією величі – і поготів – ніби стихійне лихо. Мало хто хотів з ними зв’язуватись, коли збирались люті в натовп і погрожували „от зара як заспіваємо щось жалісливе!” Краще було тримати їх поодинці і не провокувати критичних скупчень… Більше того, з часом, для протидії вокальному тероризму, у важливих, людних місцях – навіть змінили акустичні характеристики поверхонь приміщень, щоби нова реверберація і поглинання певних частот – віднадили дівчат співати в неналежних місцях. І, зрештою, вони розбрелись хто куди, в пошуках кращого звучання: опера, філармонія, театр…, чи хоч би й у вишневі садки. Також хороше відлуння забезпечував старий буковий ліс. І спокій було відновлено.
Втім, метро (біляназемна частина) так і залишилось повільним, допотопним транспортом. Лише заглиблення до 5-го рівня дало пристойні швидкості, але то вже було пізніше. На щастя, планування відбувалось розумно і безліч хорд, які пронизували земну кулю – не завадили потім прокладати радіальне Метро до центру планети.
Мер постарів. Але вперто керував за допомогою чергової "молодої команди". І як йому лишень вдавалось переобиратись? Чорна бухгалтерія, звісно і на жаль, не збереглась для історичних досліджень. А відкриті дані – в ті дикі часи рідко коли містили правдиву інформацію. Але ціни на гречку так і зостались на порівняно захмарному рівні. Малоймовірно, що люди продавались за сіль, цукор, овес і горох. Тому можемо констатувати, що саме організація і блискуче впровадження в життя національної мрії – надовго забезпечили його виборцями. А ще злі язики стверджували, що насправді то чергова "молода команда" користувалась харизмою старого Мера. Але про всіх них – тепер лише хороше…
Інколи, вручивши комусь нагороду „за кращий Вишневий Садок року” і пробуючи вишню, Мер казав помічнику:
– А черешні ж кращі… Ми справді не могли переробити слова? От якби:
„садок черешневий коло хати…”
…
– Ні? Ніяк? Зовсім не римується? То що вже зробиш…
Так теж добре.
________________
1 Галілео Галілей - Полетіла Вона.mp3
2 Дорош Орися - Помрій.mp3
3 Худі а Моцні - Рідний Край.mp3 або Аня - Рідний Край.mp3
Коментарів: 20 RSS
1Амі02-09-2016 00:34
Таке собі скетч-шоу пришпилене національною ідеєю. Мені до вподоби хіба що креатив, і не більше. І то креатив у побудові твору. Мабуть, якби це була мініатюра: більш щільніша структура, більше веселого стьобу, такого як «радіоактивний попіл», то вийшов би агонь) А так, ну не вразило, коли гімн дражнять "Himn-ом". Окремі частини, звісно, прикольні, загналися так загналися, але не всі
2Спостерігач02-09-2016 15:46
Назагал не погано.
Друге читабельне оповідання.
Але повністю підтримаю думку шановного Амі.
Викиньте все до "Прямого ефіру" - і зміниться аж нічого.
З 9ти оповідань - це на рівні русалоньки.
3Автор02-09-2016 17:42
> Амі: А так, ну не вразило, коли гімн дражнять "Himn-ом".
Не зрозумів. То вважаєте, що "гімн" – то правильна назва для українського славня (незалежно від його тексту)?
> Спостерігач: Викиньте все до "Прямого ефіру" - і зміниться аж нічого.
Викидати початок чи кінець?
4Амі02-09-2016 19:02
Я вважаю, що говорити і писати можна багато про що. Про гімн.І про те, яким має бути наш прапор. Але не треба забувати про ст..20 Конституції і ст.338 Кримінального. Бо вони теж щось значать
5Автор02-09-2016 21:14
Амі
Я вважаю, що говорити і писати можна багато про що. Про гімн.І про те, яким має бути наш прапор. Але не треба забувати про ст..20 Конституції і ст.338 Кримінального. Бо вони теж щось значать
> Коментар до статті 338.
> 1. Публічна наруга над Державним Прапором України, Державним Гербом України або Державним Гімном України - карається...
> Способами наруги можуть бути ..., зле шаржування герба чи гімну.
Згоден. Правильна стаття.
І вже давно мали би визнати, одразу як вирвались з ссср, що саме навіть чужослово "гімн", застосовуване до Державного Славня – ВЖЕ Є НАРУГОЮ!
Щодо тексту Славня.
З оповідання (про майбутнє!):
«
Так само у комісії є зауваження до тексту старого … славня:
"Ще не вмерла…
Душу й тіло ми положим…
Згинуть як роса…"
І ми всі одностайно вирішили, що словам про смерть, суїцид і необґрунтовані сподівання – не місце в новому українському славні,
»
Де тут шарж?
ШАРЖ, у, чол.
1. Сатирична або гумористична манера зображення, відтворення кого-, чого-небудь, при якій дотримано зовнішню подібність, але карикатурно змінено, підкреслено найхарактерніші риси.
Просто логічне питання: як Славень може починатись зі слів "ще не вмерла", якщо саме такими послуговуються інколи родичі помираючої людини, коли їм не терпиться розкрити заповіт... І тоді чи вже сам початок не є наругою...?
А що означає "Душу, тіло ми положим за нашу свободу"? А саме: "за нашу"? От коли 10млн українців вмерли від голоду, вони теж отримали свободу від окупантів. Але чи правильно було помирати в муках за свою особисту(!) свободу, а не за ВСЕукраїнське звільнення в масовому повстанні?
"Згинуть наші вороженьки, як роса на сонці," – безпрецедентно.
І все. Згідно Закону є лише 6 рядків: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/602-15
І до чого ці погрози?
Бо якщо навіть у фантастичному оповіданні (й навіть нині?) не можна пропонувати назрілі, необхідні зміни, то де тоді?
6Спостерігач04-09-2016 15:21
Звісно початок.
7Аноним05-09-2016 11:15
Вважаю, що навіть існування таких слів, як "славень" та "наруга" і їм подібних, є знущанням над україньскою мовою. А їх безпосереднє вживання ще й з претензією на істину, то є акт найвищої неповаги до всієї нації.
8ромка_фантомка07-09-2016 10:56
Дуже гарно! смівся від душі! Дякую! (я б дав 8-9, не меньше, але участі не беру)
9Sergiy Torenko07-09-2016 11:11
Хочу звернути увагу, що тут система оцінювання відрізняється від системи в конкурсі мініатюр.
Тож, ті хто беруть участь, будь ласка, читайте Правила (http://starfort.in.ua/rules). В цьому випадку Розділ 3 (пункт 3.1).
10Олександр10-09-2016 11:27
Як на мене, ідеї тут нуль. Так, повистібуватись з теперішнього. Ну і далі? Тут з нинішнього вже якось невесело. Як на фантастичне оповідання - не дуже. А щодо патріотизму і іншого там виховання - от візьмуть кац.. ой, росіяни, перекладуть оце і викинуть собі на літфорум десь, з метою чисто поржать з хохлацької фантастики, і будуть праві. От нашо було писать?
11Автор14-09-2016 14:25
> ромка_фантомка
> Дуже гарно! смівся від душі! Дякую!
На здоров'я!
> АнонИм
> Вважаю, що навіть існування таких слів, ... , є знущанням над українЬскою мовою.
Та-та-та. Ми знаємо, таварісчі анонИми, про вашу давню і нездорову увагу до української мови, але наразі вам мабуть краще дати нам спокій, і зосередитись на своїх "скрєпах", бо вони вже ой-як тріщать в умовах величезного бюджетного дефіциту після обвалу нафти...
> Олександр
> - от візьмуть кац.. ой, росіяни, перекладуть оце і викинуть собі на літфорум десь, з метою чисто поржать...
Ваші страхи перебільшені.
Нащо їм то перекладати? Нащо їм черговий раз читати про застарілість і неконкурентноздатність своєї зброї? Та вони й так мабуть про це знають і зайвий раз намагаються не згадувати, нападаючи лише на явно слабших. Хоч інколи й це не "допомагає" - платять же нині данину чеченцям...
12Старліт19-09-2016 10:54
Містечкова політична сатира. По прочитанні дуже захотілося скоротити принаймні вчетверо. Ви просто громадите якісь нові вигадки без особливого просування сюжету. Це стомлює і заплутує. Все дуже схематично. Вигадки подекуди здалися абсурдними) таке враження, що автор зайшов у раж і йому самому було дуже смішно)) І це найбільше, що мене дратує у текстах - ігнор читача, бо автор же ж пише не тільки для себе. Третина читалася легко, є і цікаві знахідки. Гарадація киян сподобалася. Потенціал є. Але не для цього конкурсу. Мініатюрою було значне краще.
13Конструктор20-09-2016 06:01
Ой не можу втриматися від коментаря
По-перше: підтримую пана Олександра. Взагалі не бачу смислу в даній....це ж навіть не розповідь ))) що це таке? де герої? де сюжет?
По-друге: здається у автора параноя...і гостре бажання вилити душу.
це не страхи - це просто ржач))
І взагалі - от особисто мене дуже бісять твори на тему нашої країни, наших проблем і всього такого... Ну скільки можна? Хіба не має інших тем для написання фантастичних оповідань? Усі і так постійно й усюди говорять про це... Мусолять і мусолять Тут хочеться почитати точно інше.
Це перший прочитаний твір у групі - і вже не те.
14Автор20-09-2016 12:29
Наразі є такі невдоволені:
Що мене дивує у всьому цьому.
От я читав оповідання. Інколи було важко (не люблю зневіру, пафос, патетику, жонглювання словами задля жонглювання, сюр, зомбі і т.п. та ще й слизьких). Але я терпів. Бо раптом десь там, наприкінці, схований шедевр. Та й голосувати треба ж осмислено.
Крім того, писав відгуки. Але що дивно: я їх писав переважно людям, яким поставлю 10,8,6, інколи 4. Деяким 4 і 2 – не писав, бо нічого сказати. Так само не пишу нулям. Бо який сенс? Може вони на когось іншого розраховані? (бо надто вже все "еклектично" в цьому конкурсі).
Що ж так схвилювало вищеперераховану п’ятірку? Чому вони так занепокоїлись, що вирішили тратити час і написати?
Наразі маю лише одне припущення: їх лякає думка (підсвідома?) про вимушений переїзд!
Люди, людоньки, та то ж ще не скоро буде. Нема чого боятися. Поки-що.
Крім того, нове житло даватимуть безкоштовно (мені здавалось, що це зрозуміло, тому не описував). І як вже 3D-принтери будуватимуть багатоповерхівку, то вони ж одразу й меблі надрукують. Переїзд буде не такий страшний, як здається. Не панікуйте!
15Конструктор20-09-2016 12:35
Авторе, а ви дуже кумедний не розумію людей, які завжди орієнтуються на себе це егоїстично. Тобто, якщо ви б писали комент на 6-8-10, це не означає, що й інші б так робили. мій комент тут бо дістала писанина про бідненьку нашу країну. У нас все налагодиться, тільки досить про це мусолити.
А краще б зараз давали безкоштовне житло))) багатьом вже ніде жити (і це, на жаль, правда).
І це ж добре, що вас взагалі коментують - хіба ні?
16Автор20-09-2016 13:04
Але всі мене не розуміють... Який жорстокий світ.
Наприклад:
В моєму оповіданні, по-перше все вже трохи налагодилось навіть на початку (хто читав, той бачив). Але трохи невдало, бо за амер.зразком. Декому то не сподобається. Хоча більшість мабуть звикне і до психотерапевтів ходити регулярно...
І, по-друге, я вирішив трохи підправити, щоби було взагалі ідеально.
Тому, де там, в оповіданні, "бідненька" Україна? Тицьніть пальцем.
Чи вона "бідненька", бо її майбутньої великої історії не побачили, не зрозуміли, не схотіли?
Та я ж не писав такого!
Нове – замість старого! Знову ж таки, це ж єдине логічне рішення. З якого дива комусь дарувати житло? Буде таке саме паскудство, як суч."роздачею" земел.ділянок. Якісь крутелики отримують за безцінь і за хабар золоту землю, а місто залишається бідне й нещасне. А мали би продавати на аукціонах на справжні, великі гроші. І за них робити дороги, метро, парки...
У норм.світі всі пільги мають бути монетизовані, щоби ними не користувались і без того багаті люди...
17Ромкафантомка21-09-2016 08:22
Нормальний автор і оповідання. все правильно: треба постійно тикати носом в проблеми і країну, і її громадян - тільки постійно подражнюючи психіку, тоді воно почне вирішуватися. тільки мордякою в проблему - то колись це набридне і проблему буде усунуто. Чи розповідати як у нас все "зашибісь"?
18Сторонній21-09-2016 18:50
Непогано, але скоротити треба - ну дуже важко пробиратись, особливо через області широченних абзаців. Стьоб порадував. Про гімн - зайве. Мені теж більше подобається слово "славень", але це якось сухо і недоречно саме в цьому оповіданні виглядає. Ну і якби автор трохи вичитав для милозвучності - було б добре, бо сама мова та стиль мені сподобались.
Тільки скоротити б, бо не кожен птах долетить до середини твору - потрібна нефігова сила волі.
19Лео21-09-2016 22:17
Є два великих зауваження або навіть три, які поміщаю у велике реченння а-ля Лева Толстого: це містечковий масштаб корінного киянина, який через важкість структури твору і загальний літературний прийом (застосування фолку) нецікаво читати... нецікаво читати українцю-НЕкиянину, і, тим паче, не цікаво читати мешканцю іншої країни - а це вже реально звужує коло читачів.
Менше з тим, написано розумно, з хистом, доволі прикольно: авторе, успіху . В усякому разі, ви 100 % будете симпатичні Спілці письменників України - саме там вас зустрінуть оплесками та надрукують . І круто ;) .
Кожному своє.
20Автор22-09-2016 09:47
Тільки Ви мене розумієте...
Щось це мені нагадує...
Ага. Ковбаса на "бутерброді" тонка, а хліб – товстий. А от якби навпаки! Або може саму лише ковбасу!?..
Тобто. Я й сам зараз не зміг би мабуть прочитати щось на кшталт Майн Ріда. Хоч і перечитував його купу-купезну разів, коли книги були лише паперові і їх було мало...
Але чи й справді нині в книгах має залишитись лише цікаве і НУЛЬ корисного? Чи справді саме такі книги нам треба?
1) Хе-хе: не корінний і навіть не зовсім киянин;
2) Нецікаво... ну шо ж...; А от цікаво: Ви то кажете як киянин, чи як НЕкиянин?
3) Інші країни... Ооооо! А хіба там хоч щось українське читають? Але це так. От краще скажіть: якщо замінити в оповіданні топоніми на якісь імпортні, причому взяти щось справді велике... на пару десятків млн жителів, і ще й знайти якийсь місцевий вірш та пісні. Чи зможуть вони відрізнити оповідання від свого життя? (особливо якщо врахувати, що майже всюди у світі його нині будують фактично за одним зразком, який незрозуміло для кого є рідним...)?