Нещодавно Наталія Матолінець повідомила в соцмережах, що приєдналася до ПЕН Швеція. Ми звернулися до Наталії, щоб дізнатися, що передувало цій події.
«В лютому я долучилася до фестивалю UkraineVision у Стокгольмі. Розповідала, зокрема, про українську фантастику, письменництво під час повномасштабного вторгнення, про роботу з історичним тлом та міською культурою в урбан-фентезі. Так, про українську культуру знають дуже мало. Так, перекладів, а головне – кваліфікованих перекладачів – теж мало. Про це під час заходів відверто й тверезо розповідали шведські культурні діячі. Та інтерес – є, як і бажання будувати місточки з нуля чи відкривати нових авторів.
Після фестивалю я повернулася додому, до Львова, і одразу ж отримала листа-запрошення у ПЕН Швеція. Це була несподіванка, але дуже приємна. Я зараз багато розповідаю про Україну під час закордонних проєктів і фестивалів. Маю певність, що робота в ПЕН буде на користь: це і місток між українськими та шведськими митцями, і нагода говорити на нових міжнародних майданчиках, і більше видимості для фантастики. А говорити треба, багато і неспинною, бо навіть на українському фестивалі у Стокгольмі помітно, який вплив мала пропаганда наших сусідів. Мене назагал потішила відкритість шведських культурних інституцій. А ще маю тепер знайомих, які сподіваються на урбан-фентезі з антуражем Стокгольма».
Для довідки: Шведський ПЕН засновано 1922 року, є позаполітичною неурядовою організацією письменників, журналістів, бібліотекарів, видавців та інших літературних працівників, яка належить до більш ніж ста ПЕН-центрів у глобальній мережі Міжнародного ПЕН. Шведський ПЕН взяв на себе зобов'язання захищати свободу слова.
Вітаємо Наталію та чекаємо на новини про нові цікаві проєкти.
Наталія Матолінець – українська письменниця, авторка урбан-фентезі «Варта у Грі», дилогії «Всі мої Ключі і Ґайя», історичного фентезі «Керамічні серця» та міфологічних «Академія Аматерасу» і «Гессі». Твори Наталії перекладалися чеською, польською і англійською мовами. Літературна резидентка програм Прага Місто літератури ЮНЕСКО, Інституту міської культури Ґданська, Вентспілського дому письменників і перекладачів та ін., лекторка Созопольських письменницьких семінарів. Володарка премії Eurocon Chrysalis 2023.