Кладовище тонуло у тиші. Час від часу повівав вітерець і його рідкі пориви доносили аромат зів’ялих квітів. Софія молилася, а в голові лунало неспішне тікання, ніби численні могили відміряли час на циферблаті життя. З моги-льної плити на неї дивилася золотоволоса подруга.
Зі смерті Тані пройшов рівно рік, та Софія все ще не могла близько підійти до того ставка. Він снився їй майже щоночі і коли дівчина заглядала в глибину вод, її зустрічало обличчя подруги. Софія боялася, що воно і в реальності на неї чекає – бліде і глевке, ніби розмоклий папір.
Прийти на кладовище її змусило почуття вини. Та як тільки молитва закінчилась – дівчина обернулася і рушила до виходу. Вона і так тут простояла надто довго, та була ще одна причина – ірраціональний страх так і підмивав озирнутися. Він переслідував Софію навіть дорогою додому і зник лише тоді, коли вона ступила на поріг будинку.
Щоб сходити на кладовище, дівчина залишила однорічну сестричку без нагляду і зараз трішки хвилювалася. Та двері виявились не замкнуті. В тісному передпокої лежало мамине взуття, явно скинуте поспіхом, на вішаку висіло пальто. Чому вона раніше повернулася з роботи? Софія зняла куртку і поспішила всередину.
Маму дівчина знайшла на кухні. Та, обернувшись на оклик, здригнулася – за рік, що пройшов з того випадку це ставалося дедалі частіше. «Не могла ж вона винити у смерті Тані мене?» Ні, тут щось інше. Та й сестричка, коли Софія схилялась над її колискою починала плакати. Мама також якось змінилася і дивилась на неї з острахом, ніби чекала, що дочка раптом накинеться, варто їй тільки розслабитися.
– Ти рано, – сказала Софія, сідаючи за стіл. – З Настею все добре?
Мама нічого не відповіла. Вона постояла, вагаючись, і зрештою вийшла за двері, а коли повернулася, тримала в руках гроші. Софія заглянула їй у вічі і відкрила рот, та не встигла нічого запитати.
– Тримай, – сказала мати. Рука її злегка тремтіла. – Цього вистачить на плаття. Тоді ви так і не встигли…
Так ось в чому справа! Невже їй до сих пір боляче? Хоча, подумала дівчина, Таня була їй як дочка.
– Д-дякую. – Софія затисла гроші в долоні. – Завтра…
– Ні! – крикнула мати і в її голосі вчувалося благання. – Йди зараз.
«Що це з нею?» Та що б не сталося, їй, здається, хотілося побути на самоті, тому Софія вирішила дати матері трохи часу.
Коли вона вийшла на вулицю помітно потемнішало – небо затягували хмари. Без сумнівів, скоро почнеться дощ. Вітер розгулявся і дівчина, притримуючи капюшон, рушила дорогою вздовж тротуару. Машин, як і людей, майже не зустрічалося. Відповідного для покупок настрою не було, та додому повернутись вона не могла.
В магазині дівчина одразу ж запримітила два плаття. Вони висіли по-ряд: одне біле, з маленькими квіточками на поділі, друге зелене, з вишивкою вздовж рукавів і на талії. Софія протягнула руку до першого і потилицею наче ковзнув шматок льоду. «Скоро знайшлося» Засмучена тим, що все так швидко закінчилось, їй захотілось хоча б торкнутися другого, зеленого, та відчуття повторилося. Як так? Таке вже з нею відбувалося, разів з десять за останній рік і завжди при виборі одягу. Раніше їй завжди допомагала подруга, тому Софії здавалося, що тій на заміну з’явився якийсь дар, що допомагає вибирати найкраще. Тоді чому відчуття з’явилося одразу від двох речей? Тут Софія згадала, що мати не казала про одне плаття. І грошей якраз вистачало. Недовго думаючи, вона купила обидва.
Заплативши, Софія поспішила додому – часу пройшло достатньо і їй хотілось похвалитися покупками. Та переступивши поріг вона помітила, що маминого взуття вже немає. Куди це вона пішла? Та ще й двері не закрила.
Дівчина рушила до своєї кімнати на другому поверсі і поклала пакет із платтями на крісло. Якщо мати повернулася на роботу, догляд за сестрою знову на її плечах, тому Софія вирішила до неї навідатись. Колиска стояла у спальні матері. Дівчина тихенько відчинила двері, на випадок, якщо сестра спить і підійшовши до колиски, розгубилася. Насті там не було. Невже мати взяла її з собою? Навіщо? І куди, в такому випадку, вони подалися?
В замішанні Софія подалася до кухні і її погляд впав на клаптик паперу. Записка? «Вона нас змусила. З тобою все буде добре» Написана криво, явно поспіхом. Хто це їх змусив?
Мамина сумочка залишилася вдома, в ній Софія знайшла телефон і гроші. Куди б мама не пішла, вона поспішала. Або від когось втікала. Дівчина відкинула цю думку, але та так і поривалася назад. Може вони пішли в гості? В записці могло йтися саме про це. «Так, – заспокоїла себе дівчина. – Так і є» Проте з кожною годиною наростала тривога, та, на жаль, нічого крім очікування не залишалося.
Перевалило за північ, а вони все не поверталися. Скоріш за все і не повернуться. «Напевне вирішили переночувати в гостях» Переконавши себе в цьому, Софія закрила двері на замок і рушила до ванної кімнати. Вона вмилася, розчесалася, ретельно зібрала з гребеня волосся і пішла до себе.
Вікна на дверях Софія вже давно заклеїла білим картоном – давалася в знаки параноя. Вночі, лежачи в ліжку, вона часто в них заглядала, не зважаючи на страх побачити там чиєсь обличчя, тому таке рішення дозволило їй спокійно засинати. Вона і вікно заклеїла б, якби кімната не знаходилась на другому поверсі.
Дівчина лежала і все ще очікувала, що ось-ось пролунає стук або ключ повернеться в замку. Але стояла тиша. Тільки час від часу завивав вітер, кидаючи важкі краплі на скло. Та шум дощу заколисував і скоро сон закрив Софії очі.
Тук-тук. Шшшш! Тук-тук. Шшшш! Стук кісток і шелест сукні. Повільний танець Смерті серед болота людських душ. Потворні, жалюгідні, немічні – вони тягнуть до неї свої руки. В їх очах мольба, обличчя перекошені від болю. Та Смерть німа до їх прохань.
Софія стояла на колінах і мовчки дивилась на божевільний танок – легкі виважені рухи під акомпанемент стогону, відчаю і несамовитого крику. Та раптом танець обірвався. Смерть зупинилася і Софія з жахом впізнала подругу. Таня, з широко відкритими очима, посміхалася, золотисте волосся скуйовдилось, з кінчиків пальців зривалися прозорі краплини. Вона протягнула руку і Софія відчула якусь важкість, щось давило на груди. Дівчина задихалася, а в вухах, ніби удари грому, хлюпотіла вода.
Сон обірвався. Навколо панувала темрява, жодна зірочка не горіла на небі і навіть місяць сховався за хмарами. Софія лежала на спині, дивлячись вгору, серце шалено калатало. «Всього лиш сон»
Тук-тук!
Дівчина ледь не підскочила і закрила очі, міцно стиснувши повіки. «За-спокойся! – наказала вона собі. – Гілка! Гілка стукає по даху. Заспокойся» Серце притихло, дихання вирівнялося. І тут вона відчула важкість. Щось лежало на грудях. Рука.
Софія ледь стримала порив вскочити з ліжка. «Ні, ні, ні, – запротестував розум. – Це моя рука. Моя рука» Вона визволила ліву руку з-під ковдри, і щосили шарпнула на себе праву. Але тягар з грудей не зник. Дівчина судомно вдихнула і закрутила очима навколо, стараючись щось розгледіти. В кімнаті хтось був! З губ ледь не зірвався крик, вона різко підвелася. На коліна щось впало, шкірою побігли мурашки. «Світло!» – майнула рятівна думка.
Тук-тук!
Серце бухнуло і Софія жалібно схлипнула. Ліва рука сіпнулась і торкнулась того, що лежало на колінах. Торкнулася холодної шкіри. Дівчина застигла і тільки тоді до неї дійшло – то її рука. Вона затерпла і їй не вдалося нею ворухнути!
Софія увімкнула світло і полегшено видихнула – порожньо. Вона з острахом обійшла будинок, адже інакше не змогла б знову заснути і переконавшись, що нікого немає і двері замкнуті, повернулася у ліжко. Цього разу сон йшов довго, дівчина вслухалася в кожен звук і поглядала на двері, ніби хтось міг відклеїти картонки і спостерігати за нею. Як було з фіранками. Хоча і фіранки і картон вона почепила зсередини.
Ранок зустрів холодом, втім, як і кожний ранок за останні дванадцять місяців. Незважаючи ні на опалення, ні на кількість ковдр, після пробудження у ліжку завжди панував холод, ніби спала Софія з брилою льоду. Навіть зайвий одяг не допомагав його відігнати.
Дівчина поспішно одягнулася і рушила на кухню. Мама так і не повернулася, і, схоже, на роботу йти не збиралася. Де ж вони? Невже мама не могла хоча б попередити? Якщо вони в гостях, то скористатися телефоном не становило проблем. «Не прийдуть – позвоню в поліцію» – вирішила Софія. Вона заварила чай і після кількох ковтків нарешті зігрілася. Допивши, рушила до ванної.
Дверна ручка опалила пекучим холодом. Софія аж відсахнулася, потираючи пальці. Та що ж таке? Вона втягнула руку в рукав і відкрила двері. Роздратована, взяла з полички під дзеркалом гребінець. «Я тут його залишала?» – швидка думка. Софія заглянула в своє відображення і чомусь згадався дивний сон. Вона піднесла руку до обличчя, пильно вдивляючись у вигин ліній. Що за дурниці! Та потилицею пробіглись мурашки і дівчина обернулася.
Нікого. Тиша гнітила, Софія дивилася на двері, в очікуванні, що ручка ось-ось повернеться. Пройшло десять секунд, двадцять, та нічого такого не сталося. От дурепа! Вона зітхнула, проте виглядало це трішки награно.
Софія затисла гребінь в пальцях і, придивившись, ледь не обімліла. Поміж зубців вились довгі чорні волосини, серед них – декілька золотистих. Хіба вона вчора не зібрала все волосся? Може гребінець взяла мама, повернувшись зранку? Ні, вона б її розбудила. Та й звідки золоті волосини? У сім’ї всі крім батька чорноволосі, та він давно помер. Може мати приходила не сама? Софія очистила гребінець, стараючись ні про що не думати, та якесь дивне відчуття буравило спину.
Дівчина знову заглянула у дзеркало і тільки зараз помітила, що волосся гарно причесане, не таке, як після сну. Вона що, розчісувалась уві сні? Такого з нею раніше не траплялося. Хоча це виглядало надто неймовірним. «Все таки мама» Виходить, вона приходила близько восьмої. «Але навіщо їй мене розчісувати? Та ще й в ліжку, не розбудивши?»
Рука. Софії згадалась сьогоднішня ніч, відчуття важкості на грудях. Тоді це точно була її рука?
Холод позаду ворухнувся, притиснувшись до спини. Мокра долоня заповзла у волосся, торкаючись шкіри, пальці повільно перебирали окремі пасма.
– Т-таня? – голос тремтів. В дзеркалі крім неї нікого не було, та Софія знала – вона там. Страх роз’їдав нутро, спрямований в спину погляд змушував шкіру горіти.
Приглушений смішок. Пальці залишили волосся, рушили вздовж шиї і зімкнулися на плечі. Крізь одяг просочилась волога. Ноги підігнулися і Софію ледь не вирвало.
Ні про що, окрім втечі, дівчина не думала, та повернутися не сміла. Тому стала пробиратися до дверей спиною вперед, і Таня, якщо це дійсно вона, відступала разом з нею.
Діставшись вітальні, Софія кинулась в передпокій, дивлячись лише собі під ноги. Нудота затрималась у горлі і їй нічого так не хотілося, як ковтка свіжого повітря. Дівчина схопила куртку, натягнула чоботи і вислизнула за двері. І лише тоді спазми в животі затихли.
«Вона прийшла по мене» Та чому аж через рік? Софія не знала і знати не хотіла, але від думок, що калейдоскопом проносились в голові, дівчина заблагала про втрату свідомості.
Рік назад, коли подруги, замість того, щоб купити плаття, вирішили, що ті їм ніколи більше не знадобляться і рушили до ставку, Софія зрадила Таню. Зрадила в останній момент. Вона старалась про це забути і не помічала очевидного, та допомогу при виборі одягу тепер можна було з легкістю пояснити. Мертва подруга завжди була поряд.
Софія бігла вперед, не розбираючи дороги, та здогадувалась, куди її врешті-решт занесуть ноги. Вона боялась цього місця і всіляко уникала, проте не противилась. Адже саме для цього Таня і показалась.
Виходило, її не бачила лише Софія – це стало ясно із записки, та й з поведінки матері і сестри. Залишалося сподіватись, що Таня не розкрила мамі істинних намірів. Не хотілось думати, що та залишила її, знаючи, що бачить дочку в останній раз.
Софія не зупинялася, аж поки не ступила на край дамби, туди, де зрадила подругу. «Стрибнути?» Може тепер їй вдасться? Софія глянула на товщу води, що з шумом падала вниз. Трохи далі дівчина очікувала побачити Таню, проте та чомусь не з’явилася. Хіба не цього вона хотіла?
Раптовий прилив сміливості повернув Софію назад, додому. Чому вона втекла? Потрібно просто розпитати Таню, дізнатись чого вона хоче. Та по мірі наближення до будинку, сміливість випаровувалася, а коли Софія схопилась за ручку дверей – її місце зайняв страх. А що, як на порозі стоятиме Таня? Що тоді?
Двері відчинилися, дерев’яними ногами дівчина увійшла всередину і зняла куртку. «Страшно. Боже, як же страшно!» Вона повільно рушила вперед, затримавши дихання. Тишу порушували лише м’які кроки і шелест одягу.
Щось слизьке чиркнуло кінчиками пальців і Софія зупинилася. Та не дивлячись на те, що вона вирішила поговорити з подругою, повернутись просто не змогла. Почулося розчароване хмикання, а за ним плюскіт води і розмірене кап-кап-кап. Софія знала що це – з рота вилилась вода. Якимось чином знала.
– Обернись, – ледь чутне шипіння. Софія впізнала голос і з усіх ніг ки-нулась сходами вгору. Та коли дісталась коридору, на щиколотці зімкнулася холодна рука. Пролунав тонесенький смішок. Софія ледь не впала, але коли відновила рівновагу, рушила далі – все що їй хотілось, це лягти у ліжко і накритися з головою.
Вона пробиралася вперед, тягнучи подругу за собою – та важила на диво мало. Відкривши двері до своєї кімнати, застигла на місці. Що тепер? Як перебратись через поріг? Рука подруги все ще стискала ногу. Чому вона мовчить? Чому не відпускає? Від страху тіло тряслось.
«Для початку звільнити ногу» Але як? Софія знала, що Таня внизу, та дивитись, а тим більше торкатись її зовсім не хотілось. Та вибору не було – страх потрібно перебороти.
Софія повільно опускалася, поки долоня не торкнулася підлоги. Потім повела рукою за спину, намацавши розпухлі пальці. Все нутро затопила відраза. «Тепер розімкнути» Вона стала віддирати пальці з гомілки, стараючись не розплакатись.
Коли звільнилась, кинулась до ліжка і накрилася з головою. Тіло тремтіло, з очей полилися сльози.
– Ну-ну! – ковдра поповзла вниз. Сил, щоб опиратися у Софії вже не залишилось.
Таня лягла поряд і підтягнула ковдру. Одразу ж похолоднішало. Близько хвилини вони мовчки лежали, а потім подруга вскочила з ліжка, схопила Софію за волосся і стала розчісувати. Повільно, бережно. На обличчя дівчини падали краплі води, мішаючись із слізьми.
– Розчешеш потім мене? – запитала Таня і продовжила, не дочекавшись відповіді: – Чому ти мене вбила?
– Ні, – видавила Софія. – Я не вбивала.
– Ти не стрибнула слідом. Як по-іншому це назвати? – Таня шарпнула Софію за волосся.
Дівчина жалібно захникала.
– Тобі сподобались плаття? – запитала Таня, ніби нічого не сталося. – Мені сподобались. Напевне візьму зелену. А ти візьми білу. І не запізнюйся.
Босі ноги хлюпнули по підлозі і все затихло. Пішла? Софія підвелася, схиливши голову, визирнула з-під лоба і полегшено зітхнула. Пішла. Тепер залишалося до неї приєднатися.
Софія дістала з пакета біле плаття. Зелене зникло. Враховуючи обставини, куртка їй не знадобиться, тому вона наділа плаття і вийшла на вулицю. Холоду дівчина начебто і не помічала. Софія ще не дійшла до краю дамби, як пролунав голос подруги:
– Стрибай!
Софія закрила очі і зробила кілька кроків вперед. Плавати вона не вміла, так само, як і Таня. Саме тому вони і вибрали такий спосіб.
– Подивись на мене!
Софія здригнулася і розплющила очі.
Таня, в платті помережаному нитками водоростів, виглядала так, як могла би виглядати в той день, рік назад, якщо подруги вибрали б похід в магазин, замість ставка. Проте Тані залишалось жити менше місяця і вони пообіцяли завжди бути разом.
– А тепер стрибай. Я дала тобі рік і тепер ти дай мені обіцяне. – Таня розсміялася.
Так. Обіцянки тим, кого любиш, потрібно виконувати. Чого б це не коштувало. В протилежному разі виходить, що ти їх ніколи і не любила. А Таню Софія любила. Як вона могла забула? Чому тоді не стрибнула? Та помилки роблять усі, а цю, на щастя, легко виправити.
Софія стрибнула. Руки подруги подались їй назустріч, наче для обійм. Та обійняла дівчину вода.
Коментарів: 29 RSS
1Альтаїрченко01-02-2015 17:37
Ну що? Написано гарно, але ідея депресивна.
2Док02-02-2015 10:37
Оповідання про двох дуреп, які у розквіті сил вирішили покінчити з життям.
Або героїні психічно хворі, або... інших логічних варіантів немає, повертаємось до першого варіанту.
Шукати сюжетні чи граматичні огріхи у такому оповіданні не бачу змісту (це моя особиста думка, якщо що). Не коментував би зовсім, але хотілося почути від автора одну відповідь:
Поясніть, будь ласка, що Ви хотіли сказати цим оповіданням? Що донести до читача?
3engineer02-02-2015 11:58
ох, Доку, не психічно хворі, а смертельно хворі, точніше одна із них
і дуже юні, а не в розквіті сил
я, було, подумала, що то плаття на випускний, але ні -- про це не сказано
та якщо сестричці лиш рік, то ГГ зовсім не 30
що ми маєм -- дві дівчинки, може, старшокласниці, може трошки старші -- юнацький максималізм і все таке -- ну Ти знаєш =) -- одна з них смертельно хвора, інша не уявляє, як жити без подруги, тому вуаля!
класичний дурний сюжет -- як оті всі Ромео і Джульєта і т.п.
мене це не дивує
ціль? я не думала, якщо чесно
перше, що приходить на думку, це те, що обіцянок потрібно дотримуватись
4Ліандра02-02-2015 16:24
Так, депресивненько!
Як на мене, є кілька непоганих моментів,хоча як на містику - слабенько, як на фантастику - малувато фантастики
Ну і чисто від себе: не думаю, що дурні обіцянки варто виконувати. Якби я була молодшою, не порадила б собі читати таке оповідання, навіть заборонила б.
5Ліандра02-02-2015 16:27
І, здається мені, поведінка матері неприродна. Просто залишила. Не любить вона її чи що?
6Док02-02-2015 17:16
А хіба юність не є розквітом?
Ліадра вже сказала, але повторюсь: дотримуватись потрібно обіцянок, які відповідають здоровому глузду.
7Автор02-02-2015 19:43
Дякую, engineerе, пояснили все замість мене!
Пережити рік у страху перед привидом Тані і у страху за життя однорічної дитини, ну не знаю...До того ж мати не знала, що насправді буде із Софією.
Ех, люблю я депресивненькі твори, тому захотілось і собі написати. Жаль, що нікому не сподобалось. Все таки треба було додати в кінці епізод, де мама, що ховалася поблизу дамби, стрибнула слідом за дочкою і врятувала. Може це врятувало б і моє оповідання.
8Ліандра02-02-2015 21:30
Може я неуважно читала, але в мене склалося враження, що привид прийшов за Софією з кладовища саме в ЦЕЙ день. Нічого, що вказувало б на те, що привид супроводжував Софію, а тим більше являвся її матері не побачила. Але я могла бути неуважна. Десь ближче до розв*язки проскакує щось про холодну постіль і все інше. Якщо привид являвся матері протягом року, чому вона мовчала, чому не сказала. Це не обіграно! В мене двоє дітей, я не уявляю, що ціною життя однієї, рятую життя іншої. Тим більше, що явної небезпеки не видно, (я не побачила) і провини немає перед привидом ні у матері, ні у сестри.
Чомусь асоціації з минулим конкурсом. Було там щось подібне-депресивне.
9Зіркохід02-02-2015 22:24
Ну, це містика, тут головне налякати, а не виховати (хоч, на ділі, ні налякало, ні виховало ). Але сюжет навіть не вторинний - третинний . Таке писали ще в ХІХ ст. й відтоді переспівували десятки разів (так сходу - "Метроном" А. Дерлета). Тобто оригінальність у творі й не ночувала. Лінійно, інтриги практично нема. Саме це, НМСД, найбільше впливає на читабельність. Ну і мову треба трохи підтягнути.
Насамкінець ложка меду: потенціал у автора відчувається. Спробуйте написати щось оптимістичніше. Повірте, слова Кривелло "Чем больше слез, тем больше облегченья..." не витримали випробування часом .
Успіху на конкурсі!
10Док03-02-2015 12:35
Авторе, я, може надто різко висловився, не ображайтеся. Просто вважаю, що автор повинен нести певну моральну відповідальність за свої твори. Я не люблю депресивне (хоча якісні жахастики читаю з задоволенням), але то смаковщина. Варто враховувати, що твір почитають особи того віку, про який писано. Побачать виправдання самогубству. Вважаю, виправдання йому немає (хоч я й не релігійна людина). Є, правда, поняття самопожертви, але то зовсім інше. Крім того, дивує поведінка Тані. Вона повинна була, як справжня подруга, відмовити Софію від задуманого. А після всього, що відбулося, виникає питання - чи варто було за таку подругу жертвувати собою?
Хочу побажати авторові нових цікавих творів різних жанрів, які знайдуть вдячного читача. Тільки не забувайте: кожен читач (особливо підліток), якщо твір подобається, може брати героїв та їх вчинки як модель для наслідування.
Успіху!
11Автор03-02-2015 12:50
Та на що ображатись? Ви все правильно кажете. Адже такою мала бути ціль оповідання – показати абсурдність ситуації і дурість героїв. Жаль, що не зовсім так вийшло.
12Альтаїрченко03-02-2015 15:10
Може справді додати оптимізму? Дві подружки пішли на морозиво. Одна поїла - і захворіла на ангіну, а інша в останню мить відмовилась. А подружка вилікувалась - і за рік знов кличе на морозиво. Вийшло б і драматично і гуманно!
13L.L.03-02-2015 17:29
Від першого абзацу склалося враження, що дещо позичили з мого Годинника.
14L.L.03-02-2015 17:54
Ох, якось інакше треба виправляти такі помилки...
Не зрозуміло, куди поділись мама і сестра і навіщо їх взагалі треба було зникати.
Здається, присутній невеличкий ляп. Сумніваюсь, що з однією рукою, затерплою до такого стану, що аж не відчувається, можна різко підвестись з ліжка - для такої вправи треба спиратись на обидві руки, і саме під час цього процесу, імовірніше за все, відчується, що рука затерпла.
Ще: в нас начебто міліція, а не поліція...
Загалом непогано, хоч і депресивно. Однак фінал я б поміняла, щоб не давати потенційній цільовій аудиторії зайвих приводів. Або, якщо лишати фінал таким, то приділити більше уваги хворобі Тані і мотивації рішення обох дівчат.
15Автор03-02-2015 19:46
Вибачайте, не читав. Взагалі, починав з 12 Фортеці. А так, типовий початок.
Ну не знаю, тільки що спробував, вийшло взагалі без рук, тільки ноги трохи сіпнулись
Згодний, фінал однозначно потрібно міняти, навіть більша увага мотивації оповіданню не допоможе
16Капітошка03-02-2015 21:21
Якщо автор дозволить, ще я вставлю своїх кілька копійок.
Маму з сестричкою з тексту взагалі прибрати, щоб читач не відволікався від страшилки на пошук мотивації, чому втекла мама. Можна одним реченням згадати, що мама поїхала з молодшою сестрою відвідати бабусю й залишила гроші на плаття.
А от вікна картоном нехай були б не заклеєні. Щоб дівчина цієї ночі вперше побачила там обличчя подруги. Так ви краще налякаєте читача. Словом зберегти усі страшилки для цієї ночі. А ви розтягнули їх у часі - втратилася концентрація страху. На мою думку збереглася б напруга якби усі страхіття відбулися цієї ночі( розмова подруг і саме самогубство)
Але це лише моя думка, автор може не зважати, оскільки моя критика не є конструктивною, я можу лише виказувати свою думку на рівні - сподобалося чи не сподобалося.
Щодо доцільності писати про підліткові самогубства на цей конкурс - не згодна з іншими коментаторами. якби автор відіслав своє оповідання на дитячий конкурс, були б питання: чого ви, авторе, вчите дітей. Але якщо твір призначений для дорослої аудиторії, тоді усі методи підходять.
17Ліандра04-02-2015 06:56
Так то воно так. Але у середньому шкільному віці, я часто читала книги для старшого, а у старшому - для дорослих. І дуже цим гордилася. Мій брат якому 14 років, категорично не признає книг для своєї аудиторії. "Він ще не малявка дитячі книжки читати". Так що все відносно.
18Cristine04-02-2015 14:01
Привид Тані надзвичайно злобний. Маму Софії, що за її життя любила її як доньку, привид залякує до такого стану, що та готова зректися рідної дитини, а найкращу подругу силоміць підштовхує до самогубства. А за життя - принаймні враження таке складається - Таня жорстокою не була, недаремно ж її всі любили. Чому така переміна?
Мама раптово іде кудись з дому, на ніч, не зачинивши дверей, з однорічною дитиною, залишивши, м'яко кажучи, дивну записку - і донька просто вирішує, що та пішла в гості...
Батько Софії помер "давно". В принципі, десь півтора року тому, до того, як народилася менша донька, теж може бути "давно", але, може, краще уточнити, що помер ще до її народження чи одразу після?
Чим мені не сподобалася Софія як персонаж - нечулістю і бездумністю. От бере і йде топитися за компанію з подругою - і ні тоді, ні пізніше не виникає навіть думки, а як би пережила її смерть мама. А власне за це вона б мала почувати куди більшу вину, ніж за невиконання дурнуватої, перепрошую, обіцянки. Таке моє читацьке враження.
Але оскільки твір, нмсд, явно писався не для підлітків, а для дорослої аудиторії, не варто йому дорікати депресивністю.
Русизми: бережно, тікання (годинника).
Успіхів на конкурсі!
19L.L.04-02-2015 16:51
У мене теж така думка виникала, але для себе я знайшла пояснення: а закони жанру вимагають. Ну от мають бути привиди у страшилках страшними і злими - і все тут.
20Автор04-02-2015 16:57
Ну що ж, дякую за коментарі! Постараюсь врахувати всі зауваги.
21Solo06-02-2015 08:55
Хоча автор відзивається про себе в чоловічому роді, ризикну припустити, що текст написаний дівчиною. Якщо не так- не ображайтесь, авторе) всі ці дівочо-депресивні нотки, виламування, описи самогубств і волосся на гребінці- то вже про щось говорить.
Далі- текст з претензією на містичне оповідання, але страх, що мав би виникнути при читанні, в ньому присутній лише сюжетно, своєї ролі всі ті описування зловісної подружки не виконали. Розумію, містика не обовязково має бути переплетена жахливими описами і мети злякати читача не має, це не хорор. Але ж в даному оповіданні чітко прослідковується намагання вжахнути.
Трохи не ваш жанр, вибачайте. Проте є й за що похвалити. ваш текст написаний непоганою мовою, увага приділена антуражу, навколишньому світу. І, хоча логіка в розповіді трохи кульгає, ви вмієте викладати свої думки в тексті, і робите це добре.
Чомусь початок тексту нагадав молоду письменницю Поліну Кулакову, але то, може, просто асоціації.
Фантелемент наче і присутній, проте читач з гарною уявою з легкістю інтерпретує для себе ті страждання головної героїні як психічні зсуви, таким чином оповідання може бути віднесене, наприклад, до побутової драми.
Успіхів на конкурсі!
22Автор06-02-2015 09:51
Не дівчиноюПросто стараюся вживатися в образ
23О.Т.06-02-2015 19:21
друзі, а ви дарма так. Мені от сподобалося. Перш за все, атмосферністю. Так, є трохи неузгодженостей, є вторинність, є фінал, який мені не сподобався. Проте є атмосферність! Тепер, що викликає увагу. Фінал - найбільш слабке місце у творі, він не дуже приємний, це так. І головне, він унеможливлює наявність конфлікту, ГГ по суті нічого не робить, тобто вона нічого не переосмислює, переживає і т.д. Токо боїться, що спрощує твір. Автор, до речі, сам запропонував інший варіант фіналу, він краще,але потребує внесення у твір змін на рівні конфлікту та зав'язки. А так - твір емоція, твір-атмосфера, а на цьому далеко не виїдеш. Ще таку штуку скажу, дійсно, заклеювати двері,і не заклеювати вікна психологічно недостовірно. У психологічному просторі житла двері - межа у всередині житла, вікна - межа між житлом (мікросвітом) і макросвітом. За вікнами - ніч, отже там те, що супроводжує людину протягом століть, там щось ірраціональне ( точніше воно то в нас, але ТАМ, за вікном, щось що викликає страх - ніч, невідоме, небезпека). Згадайте кінострашилки, люди бояться підходити до вікон. Хоча заклеювання дверей теж може бути, як прояв загального страху.
Успіхів на конкурсі.
24Автор06-02-2015 19:45
Дякую
25ДонькаДонКіхота15-02-2015 12:29
це тільки в мене одної виникло питання, до чого тут супутники? народ, я розумію, що поняття "супутники" можна тлумачити дуже широко, але чи ж треба? є тема - вона мала визначати сюжет. а то виходить так, як в анекдоті про воші... "супутник" у цьому оповіданні - це подруга Софії? дуже натягнуто - і теми все ж таки не стосується. до речі, питання - з чого ви взяли, що ця подруга-утоплениця була смертельно хвора? я нічого такого в тексті не побачила. і взагалі абсолютно незрозуміло, з якого такого дива дві дівчини вирішили втопитися. в контексті перших двох творів подумалося, що вони лесбійки... загалом - звичайний жахастик без особливих претензій на оригінальність. щодо мови - філолог би плакав...
26Автор15-02-2015 13:21
Невже з мовою аж так погано?
27ДонькаДонКіхота16-02-2015 22:36
Авторе, з мовою не так і погано - особливо, якщо порівнювати з тими творами, які я прочитала тут пізніше. сумно, але не безнадійно. працювати є над чим. а саме (це не всі "недохопи", але не маю часу ретельніше вичитувати)
Час від часу повівав вітерець і його рідкі пориви доносили аромат зів’ялих квітів
почуття вини
«Не могла ж вона винити у смерті Тані мене?» звинувачувати
"Та й сестричка, коли Софія схилялась над її колискою кома починала плакати" - елементарно, розділові знаки у складнопідрядному реченні. шкільна програма.
"Цього вистачить на плаття" русизм, правильно - сукня
"Та ще й двері не закрила". не зачинила
"давалася в знаки параноя" - взнаки пишеться разом
В їх очах мольба – треба: благання
"а в вухах, ніби удари грому, хлюпотіла вода" - хлюпання води - як удари грому? сумнівно
"закрила очі, міцно стиснувши повіки" очі покійнику закривають, а живі їх заплющують
"Тук-тук!" - русизм. у нас все ж таки: "стук-стук"
«Не прийдуть – позвоню в поліцію» – вирішила Софія. у нас не звінок, а дзвінок, але краще тут - зателефоную.
"Софія заглянула в своє відображення і чомусь згадався дивний сон" - зазирнула, в своє - В сВоє - треба у своє. правила милозвучності.
Може кома гребінець взяла мама, повернувшись зранку?
"та якесь дивне відчуття буравило спину" русизм
"Ноги підігнулися і Софію ледь не вирвало" ледь не знудило, слово вирвати має в українській мові інше значення
якщо ретельніше прочитати - можна ще дещо знайти. отже є простір для вдосконалення
28Автор17-02-2015 17:49
Охохо! Таки погано. Дякую, що повиловлювали.
29Chernidar02-03-2015 14:28
а-ля жахіття. Але не страшно, може це я змінився за рік...
Якщо ж не страшно то і не цікаво, крім "поякатись" у творі немає нічого.