Прочитала кілька відгуків на майстер-клас та вирішила написати свій, хоч раніше не планувала.
За конкурсом „Зоряна Фортеця” слідкую з перших днів його заснування, знаю і поважаю його організаторів. Найбільше приваблює у цьому проекті саме майстер-клас. Минулого року відвідала його у якості вільного слухача. Була вражена тим, як Марія Галіна влучно вцілила у недоліки, які я, хоч і відмітила на рівні підсвідомості (щось там не те), проте чітко сформулювати, що саме зачепило, не могла.
Цього року, нарешті, наважилася взяти участь у конкурсі з таємною мрією – потрапити на майстер-клас. Мрія здійснилася.
Майстер-клас виявився неабияк корисним для усіх учасників, бо надав можливість подивитися по іншому як на власний твір, так і на твори інших. Поради та висновки Майстра були цікавими, у дечому спірними – але ж мета подібних заходів саме у тому, щоб вчитися думати, відстоювати власну думку, поважати точку зору інших.
Стосовно оповідань „Відвідувачі” та „Резервація” – сталося те, що й на минулому майстер-класі: Марія Галіна влучила в те, що підсвідомо „шкребло” мене, надала практичних порад, як використати нереалізований потенціал творів.
Щодо „Снігів Олімпу” – чесно кажучи, мені оповідання не дуже сподобалося, та Галіній вдалося всіх переконати, що саме те, що вважалося недоліком, є насправді його перевагою (приєднуюся до висловленого Олексієм Тимошенко).
Стосовно „Вийти з дому” думки конкурсантів та Майстра розійшлися. Учасники конкурсу присудили твору перше місце, Галіна вважала далеко не кращим. Хотілося підтримати автора, посперечатись, пояснити, чому оповідання прийшлось до душі багатьом. Почала це на майстер-класі і навіть навела приклад, але завершити думку не змогла. Тому скажу зараз.
У оповіданні показано світ, у якому прожити життя, не виходячи з дому – ДОБРОВІЛЬНИЙ вибір. Ніхто не замикає людей у хмарочосах, не забороняє виходити назовні – навпаки, заохочують, навіть екскурсії проводять. Вони не виходять самі – бо навіщо? Все поряд: і робота, і розваги, і крамниці. Здається, більшість може назвати когось з власного оточення, хто веде подібний спосіб життя: за традиційною схемою, традиційними маршрутами – ані кроку убік. Якщо всі потреби задовольняє дім – задля чого виходити? Саме у цьому – проблема, окреслена автором, а хмарочоси – лише образ.
Оповідання „Уйгурстанська історія” – спірне, і цікаве саме цією спірністю та неоднозначністю. Трохи дратує, що майже всі запитання залишилися без відповіді (деякі – навіть без натяку на відповідь). На майстер-класі пані Марії вдалося нас переконати, що саме так і треба – мов, це бачення іншого світу чужинцем. Потім прийшли сумніви. Стосовно ГГ, оповіді від першої особи – цілком згодна, інакше було б неприродно. Але можна було б паралельно, пунктиром, додати лінію „тубільця” - це дало б змогу натякнути на розгадку деяких таємниць. Проте, це – справа автора. Оповідання і без того гарне, а розкрити таємниці може й сам читач – завдяки власній уяві. Що кожен сконструює власний світ – то інша справа...
Оповідання „Круговерть Часу” отримало від Майстра високу оцінку, проте майже не обговорювалося.
Автор оповідання „Спацер” був відсутній, тому не зміг захистити його. Спробу написати гумористичний твір Галіна розцінила як невдалу.
І, нарешті, стосовно мого оповідання – „О’болонського екстриму”. Галіна охарактеризувала його як памфлет, написаний з конкретною метою і „за вуха” притягнутий до конкурсної теми. Автори попередніх відгуків радо підхопили цей вердикт.
Так, цей твір – в першу чергу памфлет. Він задумувався як памфлет і мету цю більш-менш виконав. Але все ж таки у відповідь на закиди у „вузькості” та „обмеженості” мушу дещо сказати любителям загадок і міфологій – я теж не люблю „пласких”, „однопланових” творів, і тому... Прізвище прем’єр-міністра у останній фразі – не вигадка. І не випадковість.
Підсумовуючи, хочу сказати, що майстер-клас був повчальним і корисним. Велика подяка пані Марії Галіній та організаторам „Зоряної Фортеці” – не в останню чергу за те, що змушуєте думати і після майстер-класу.
Коментарів: 7 RSS
1Субчак02-06-2011 12:40
"Сніги" - це по плану четвертий розділ роману.
Текст буде абсолютно не попсовий, тому я просто викладу його згодом на ГАКу, Літфорумі, або на Саміздаті, ніяких спроб надрукувати не буде.
Адаптовану версію "Снігів Олімпу", яка буде мати вигляд завершеного оповідання, ближче до осені читайте в "УФО".
2Пан Мишиус02-06-2011 12:58
Спасибо вам за обзор.
Олег - удачи в УФО!
(Алексей, пришлешь ты, наконец, письмо со своей почтой или нет?)
Кстати, Сергей Торенко, как думаете, стоит ли завести на Фортеці рубрику с указанием на текущие русскоязычные конкурсы? Конкурсов огромное количество, просто многие про них не знают.
3Олег Сілін02-06-2011 14:59
Олеже, а, власне, чому так? Мені здається, що кожен завершений твір має бути опублікований. Давайте, коли ви завершите його писати та редагувати, ми разом поміркуємо, де він може вийти друком. Повіситися на ГАКу ви завжди встигнете
4Олег Сілін02-06-2011 15:03
А можна я відповім?
Вважаю це недоречним. По-перше, подібний портал вже існує (посилання, нажаль, загубилося, щось на кшталт vsekonkursy.ru), а ,по-друге, в подібній рубриці слід оновлювати інформацію, що забиратиме час, якого і так небагато
Звичайно, Сергій може мати іншу думку, це не офіційна позиція, а особиста.
5Sergiy Torenko02-06-2011 15:31
Сергій не єдиний координатор цього проекту
Рубрика з такою інформацію у цьому проекті, справді, здається мені трохи надлишковою. Російськомовних конкурсів дісно багато і будь-хто може їх знайти російськими чи міжнародними пошуковими системами.
Але, думаю, коли ми прикрутимо сюди форум, можна буде зробити окрему гілку присвячену іншим конкурсам. Наповнювати її будуть, зрозуміло, учасники, а не координатори.
6Пан Мишиус02-06-2011 15:41
Совершенно верно - я про то же. Просто свои услуги и хотел для данного дела предложить. Когда форум будет. А vsekonkursy.ru по поводу литературных конкурсов совсем перевелся. Либо вообще не выдают информацию, либо с большим опозданием.
7Олексій Тимошенко02-06-2011 21:39
Вітаю.
Володимире, листа відправив, перепрошую, забігався.
Олеже, мені здається, що текст не треба викладати в неті. Навіщо? Рівень його зрозумилий (себто достойний, не кепський значить), почути на Гаку відгуки...ну, до десятка ( це кращому кращому випадку). А так двоє-троє авторів прочитають. Щось напишуть. Видавці ж рідко знаходять матеріал у мережі. Хоча саме з Гаку два моїх оповідання потрапили на папір (тобто їх знайшли там і написали мені), але то випадковість.
Текст треба друкувати. А те, що він не попсовий то ясно.
А Круговерть Часу теж мусить в наступному номері УфО бути