Сьогоднішній день обіцяв стати надзвичайним – родину очікувало поповнення. Батьки заздалегідь готувалися до цього, напевне знаючи, що дитя народиться саме сьогодні, і з’явиться на світ саме донечка. Ярло, старший із трьох синів, від самого рання заходився споряджати коней – дорога до Стовпів Сили неблизька. Тато зосереджено впрягав воза, змащував коломаззю втулки коліс та підкидав у підводу свіжого пахучого сіна. А молодші – Ян з Троєм ще вдосвіта відправилися у дальній ліс – потрібно ж до святкового столу якихось ласощів додати.
Ранкове сонце вільно купалося у щедрій росі. Лісове птаство не вгавало у верховітті. Прохолодний вітерець, ніби граючись, лоскотав шиї. Хлопці скоро понабирали повні коші грибів і на зворотньому шляху забрели у малинник за ягодою. Попри ясний день і вдалий похід, щось невпинно гризло зсередини наймолодшого з братів. Ян соромився видатися панікером, тому промовчав, зачувши як сойки здійняли гвалт на самісінькому узліссі. Навіть коли ціла хмара вороння злетіла над урочищем, що тягнулося вздовж шляху до зруйнованої вежі, то зробив вигляд, що йому геть байдуже. Але коли із кущів із хрюканням та вереском щось вискочило прямо на нього, рука, попри здоровий глузд, сама метнула списа у звіра. Прийшлось до всього ще й цей трофей тягнути до хати.
На ганку в рядок вишикувались переповнені кошелі із пузатими боровиками, козуби з лісовою малиною та чорницею. Поруч, прикритий шматком ряднини, лежав чималенький підсвинок.
«Нащо такого задохлика вбив?» – спираючись широчезною спиною на одвірок та ледь торкаючи ногою дичину, зі смішком запитав Ярло .
«Ніхто нікого не вбивав – дурна свиня сама на мого списа кинулася» – віджартувався Трой і запитально глянув на старшого брата. «Як мама?» – не витримав паузи, що аж занадто затягнулась.
«Усе добре» – відповів Ярло, виразним поглядом вибачаючи його за нетерплячість – «Скоро вже мають пологи початися».
Ніби підтверджуючи ці слова, двері хати рвучко відчинились і на порозі з’явився татко: «Ну що, хлопці? - сідлаймо коней – час вирушати». Та рішуче закрокував до конюшні.
Ян вже нахилився було до кошиків, коли краєм ока помітив рух за високим парканом. Тієї ж миті у стіну по над самісінькою його головою увіп’ялася стріла із яскравим оперенням. Трой не дозволив меншому братові довго розмірковувати над дивиною – із силою відштовхнув того в один бік, а сам відкотився у інший. Майже одночасно ще дві стріли із мстивим дзижчанням встромилися у стіну саме там, де хлопці стояли раніш.
По тому у хлопчини все трохи змішалося і переплуталося в голові – ось вони – двоє молодших – біжать до бійниць на горищі, на ходу прилаштовуючи на спини тули і натягаючи тетиву на луках. Ось, вражений одразу двома стрілами, падає дядько в червоному, а випущена ним вогняна куля вибухає десь високо в небі. Ось злітає над парканом струнка постать Ярло, а по той бік уже грізний чорний вовчисько вгризається в холку коня закутого в лати вояка, який через долі секунди котиться по землі безпорадною купою брязкітливого заліза. Ось із за рогу вискакує батько, на ходу перекидаючись у велетенського медведя. Він з легкістю зносить стрій піхотинців, добираючись до загону лучників, щоб влаштувати серед них незабутній танець смерті.
А ось вже «кулак вітру» іншого мага, що причаївся було поодаль, пробиває стіну горища і Яна привалюють важкі колоди.
Він проводжає поглядом дивовижні біленькі хмаринки у блакиті.
Чує десь віддалік – «Схоже хребет… Невже скалічився?… У-у, вража морда!...»
Згодом бачить над собою стурбоване батькове обличчя із краплинами крові, що запеклись на скронях. Його кудись несуть. Він не відчуває ні рук, ні ніг. Йому добре, хоч і трохи зимно…
Тоді над ним схиляється мама. Така бліда! Але який же у неї жорсткий погляд. Хлопчика ніби притискає цим нестерпним поглядом до долівки. Як же боляче! Усе його тіло ніби проштрикують розпеченими кілками. Ні! Не потрібно! Він більше такого не витримає!...
…Маленький обоз промчав повз сусіднє село і рушив у напрямку, протилежному від Стовпів Сили – у бік Збитнів. Батько, що був за візника, весь час схвильовано озирався позад себе – де на запашному сіні примостились поранений Ян та його вагітна матуся. Попереду їхав верхи Ярло. Трой – замикав процесію. На щастя, затримок більше не було – інквізиторські сподобились виставити проти них лише отой куций загін. Якось, навіть, трохи образливо було…
Баскі коні хутко несли возик по польовій дорозі. Підводу зрідка кидало на баюрах і мама тоді ледь чутно стогнала крізь міцно стиснуті вуста. «Ти впевнений, що саме Буць їх підіслав?» – заголосно кинула у спину чоловікові. Той аж здригнувся від несподіванки, але стримано відповів: «Так! Інквізитор не міг злукавити – під «поцілунком очищення» не брешуть». «Сподіваюсь» – додав через хвилину, з осторогою дивлячись на великий живіт дружини – «їй вистачить тих Буців».
Ян пригадав Степана Буця – старосту Збитнів – вайлуватого товстуна з ніби приклеєною до одутлого обличчя нещирою посмішкою – одночасно улесливою та зневажливою. Згадав і обох його синів, з якими хоч і не часто бачився, але ті зустрічі завжди закінчувались якимись неприємностями. Трохи старші, брати Буці чомусь постійно намагались позбиткуватись над ним. Особливо, як поруч не було дорослих. Щоправда майже завжди то їм вилазило боком. Чи то на ярмарку у Торжищі, коли він, тоді ще семирічний, загубився серед юрби глядачів приїжджого цирку – задивившись на нехитру виставу із всілякими фокусами та смішними сценками – незчувся, як опинився поблизу кліток із звірами. Буці-молодші, ніби того й чекали – один з них відімкнув ляду, а інший спритно штовхнув малого у загін до дикого вепра. Добре, що хлопчина не розгубився – пригадавши батькові уроки – швидко заспокоїв хряка. Той врешті перейнявся до нежданого гостя настільки теплими почуттями, що ніяк не хотів відпускати, порохкуючи від задоволення, коли малий йому чухав черево. А потім зненацька вискочив із загону та накинувся на кривдників нового друга, загнавши тих на самісіньку верхотуру циркових лаштунків. Товстуни мали дуже кумедний вигляд, коли намагались примостити свої сідниці на тонюсіньких жердинах… Чи то на мосту через Рий – коли Буці спробували витребувати з нього плату за перехід через річку. Ян, звісно, відмовив. Дурні насідали, входячи в раж все більше і більше. Дійшло до погроз отруїти білою купавою харчі, що хлопець ніс у торбині. Це його так розізлило, що він ледь не перекинувся прямо на очах у кривдників. Насилу стримався. Та, видно, таки трохи їх налякав, бо вимагачі дуже швидко накивали звідтіля п’ятами. Та й ще репетували при цьому на всю округу: «Одержимий! Він одержимий!...». А ось старша сестра у них була, дійсно, нічого – ставна, білолиця, з довгою русою косою. Мабуть, в покійну матір пішла. Щоправда Трой якось казав про неї: «…У цієї дівки стільки гонору, що на десятьох вистачить!...»
«Я теж на це сподіваюсь…» - жінка втомлено зітхнула і прикрила очі.
«ПощадИ…» - сипів напівпритомний Степан, коли його, услід за породіллею, вели через сіни до світлиці. «Там видно буде» - тато без будь якого жалю подивився на донощика: «Клич свою Мотрю, нехай допоможе» . Він вправно звільнив широчезне спальне ліжко від надміру ковдр та, знайшовши чисту постіль, вже перестеляв її. «Не стовбичте даремне – допомагайте» - звелів своїм синам. Ті обережно вклали матір на перини та відступили вбік. Мотря, старша дочка Буців, тремтячими руками заходилася було звільняти її від одежі, але наткнувшись на рішуче – «Облиш!» - відсахнулась. Після чого поспішила до печі за нагрітою водою.
«Відпусти їх… Я її не втримаю. Вона сильніша, ніж я гадала…» - приклавши руки до живота, мама благально дивилася на татка – «І хлопці» - вона вказала очима на дітей – «нехай відійдуть подалі. Ліпше – за межі села».
«Я знав. Я знав... Мертвий ліс – то її рук діло. І матір свою то вона вбила. Всі вони відьми!... треба було ще тоді спалити!…» - Степан, від переляку втрачаючи залишки глузду, белькотів якусь нісенітницю.
«В’яжи!» - наказав батько старшому синові, коли староста , дико обертаючи очима, кинувся було навтьоки. «І цих теж» - вказав на принишклих Буців-молодших, після того, як Ярло впорався із першим завданням. Потім зиркнув на Троя і кинув тому: «Чув що мати сказала?! Відводь Яна якнайдалі і чекай нас за селом». «Та не потрібно із них спутаних ляльок робити. Підсовуй їх сюди і біжи до братів. Я тут вже сам якось впораюсь. Хутчіш!» - то вже знову старшому.
Хлопці іще нерішуче топталися у сінях, коли з хати долинув протяжний крик – «А-а-а-а!!!». «Починається. Бігом звідси!» - Ярло виштовхнув їх на подвір’я і буквально за шкірки потягнув якнайдалі від хати. Вони бігли, постійно озираючись назад. Щось жахливе похмурою тінню невідступно слідувало за ними. Моторошне шарудіння змінювалось ледь чутним хрускотом. До нелюдських жалібних зойків додавалися схлипи та гарчання.
Нарешті, коли брати, проминули видовбаний із каменю ідол-оберіг – все припинилося. У вечірніх сутінках – Ян і не помітив як день скінчився – село нагадувало завмерлого привида – ні вогника навкруги, ні звуку не долітало з жодної хати. Зазвичай у Збитнях народ любив погуляти – як не медовухою побавитися, то якусь забаву влаштувати – почубитися гарненько, чи хоча би банальну сварку влаштувати на видноті у сусідів. А тут – ні шелесть. Дивно…
«Я за кіньми…»
«Стій!»
Але ноги вже несли молодшого у вечірні сутінки.
«Нехай. Він має сам зрозуміти…»
Висхла трава розсипалася порохом під його кроками. Старезний дідо вкляк на лавчині під тином, увінчаним горщиками. Спиною привалився до почорнілих дощок. Закинута голова із невеликою цапиною борідкою біліла у пітьмі. Скляними очима той невідступно слідкував за зорями, що розпалювались на нічному небі. Хлопець не підійшов.
Мертва кудлата собацюра у сусідньому дворі. Вирячені червоні очі, оскалена пащека із виваленим язиком. На траві – гора лахміття. І хтось там у ній – нерухомий. Побіг далі, затримавши дихання. Не зупинився.
Ось і знайома будівля. Яскраві вдень, надвечір розмальовані ворота видавалися недолуго-плямистими, неначе були заляпані помиями. Кущ шипшини коло призьби, коли Ян його ненароком зачепив ліктем, осипався трухою. Мертвотна тиша. Без запаху, без надії. Гнідого він впізнав лише за білою стрічкою, вплетеною у колись буйну гриву. Висхлий до нестями, той лежав на брудній долівці стайні – із впалим животом і – о щастя! – заплющеними очима. Вітерець, бідолашний, зачепився поводом за жердину і повис на тій, неначе висельник. Ледь стримуючи сльози, хлопчина відчайдушно змахнув ножем, розрубуючи з несподіваною легкістю грубу шкіру вуздечки і звільняючи мертвого коня із петлі.
Довго не міг заставити себе зайти у хату. Нарешті, навпомацки проминувши залиті темрявою сіни, тремтячою рукою штовхнув двері до кімнати. Світець з догораючими скіпами висвітлював лише частину приміщення. Буці – чи скоріше тіні від Буців? – лежали на підлозі безформними купами. Раптом у кутку хтось схлипнув. Мотря, змарніла до чортноти – із висмиканими з під хустини, посивілими пасмами кіс – швидко подріботіла навкарачки до його ніг і втупилася у зайду бездумними, широко відкритими очищами. «М-м-о-о…» - затинаючись, почав було хлопець – як зненацька дівчина, на очах обертаючись у огидну потвору, роззявила величезного рота, з якого стирчали гострі леза-ікла – і викинула у його бік довжелезне страхітливе жало. Неймовірний біль пронизав усе тіло Яна і він…
«Ні-і-і! Тільки не у Збитні!...» - Ян відчайдушно борсається на лежаку: «До стовпів… Потрібно їхати на Капище!»
Коментарів: 26 RSS
1Лісовик01-12-2020 16:50
Що ж, серед творів, що я встиг прочитати у групі, це поки перший, що тримає в напрузі від початку і до кінця. Тут аторові дяка. Але якщо оцінювати його цілісно, то він недопрацьований і виникає більше питань ніж відповідей. Хто напав, навіщо? Так я розумію, що Степан брехав, але біла пляма викликає дискомфорт. Ну й останній сюжетний виверт... Добре, є надія на гепіенд. І?
Вцілому є ще над чим працювати. Авторові наснаги та успіхів.
2автор01-12-2020 22:24
Дякую за відгук!
3Спостерігач02-12-2020 23:23
Мені не сопдобалось. АЛЕ це смакове. Бо придертися особливо і нема до чого. Хіба що до того що сюди напрошується продовження і оповідання не видалось мені завершеним.
4автор02-12-2020 23:54
Дякую, що поділились враженнями.
5Survivor03-12-2020 19:00
Оповідання сподобалось, хоч я і не вловила усі алюзії та підтексти. Наприклад, я гадки не маю (без вивчення додаткового матеріалу) ким є старші три брати Морени/Марисі. Ну, не володію я матеріалом, на жаль. Але й попри це читати мені було цікаво.
Єдине що: поворот "це все був сон/пророцтво/видіння/галюцинації" залишає відчуття певного... обману, чи як? Мовляв, я все це пережив разом з героями, а його, виявляється, не було? Так, звичайно, коней шкода, але хіба вони виживуть, якщо Марися народиться біля Стовпів Сили? Врешті, якщо сама Смерть (якщо я правильно зрозуміла) приходить у світ, тут без жертв не обійтись.
В будь-якому разі дякую авторові за твір. Він залишив дуже багато відкритих особисто для мене тем, і дав відчуття чогось значного й епічного.
6автор03-12-2020 19:40
Дякую за відгук!
- з тими язичницькими Богами сам Перун ногу зломить - що з Велесом, що з Ягинею-Ягою, що з ТроЯном, що із Ярилом, що із Мореною. Приходиться дофантазовувати по ходу п'єси.
Що ж до Стовпів - то так - цей артефакт має поділитись запасом сил із новонародженою - і таким чином тій не прийдеться витягувати життєву (прану?) із довкілля.
7автор03-12-2020 19:45
що ж до "сну" - то це, скоріш, найбільш вірогідна подія, яка ще не встигла втілитися у реальності.
8Анонім05-12-2020 15:27
Вітаю!
Атмосфера сподобалась.
Тільки оцей фінт із видінням, як кінцівка, розчаровує, як читача.
Успіхів!
9Карасятко06-12-2020 00:10
Дуже дивні враження. Опис того, що трапилося під час народження дитини, реально крутий і моторошний, це топ, зайшло, як діти в школу. І твіст із даром передбачення норм, але ж - а на хіба? На хіба вони в тому флешфорварді взагалі поперлися в село, якщо від самого початку хотіли їхати в якесь місце сили і знали, що народження - річ дуже небезпечна? Якого біса - для помсти трьом тупим калічам, через яку мала загинути ще купа невинних істот? Незрозуміло.
Ну і, може, я крамольну річ скажу, але реально набридли вже такі нав'язливі, лобові реверанси слов'янській міфології. Знову ж таки, ну оце народилася Марена-смерть - а до того не вмирав ніхто? А як же "покійна матір" Мотрі?
Словом, щось воно дебет із кредитом не зійшовся.
10автор06-12-2020 01:46
Дякую за коментарі!
Працювати, звичайно, ще є над чим. Але, як для першої спроби, то результат, судячи з окремих відгуків, все таки, можна вважати позитивним.
11Карасятко06-12-2020 12:12
Для першої спроби просто пушка-ракета))
12Мандрівник09-12-2020 16:19
Мені сподобалось. Я б в жодному разі не подумав, що це перша спроба, авторе. Гарно вийшло!
Оповідання дуже атмосферне! Одразу захоплює і тримає до кінця. Аж до моменту про передбачення. А потім в останньому абзаці чогось не вистачило... Гадаю, пояснення, чому ж брати не поїхали з батьками, хоча спочатку їхали всі разом?
Бажаю удачі!
13автор09-12-2020 19:42
Дякую за коментар!
Навзаєм!
14Владислав Лєнцев10-12-2020 01:30
Головна проблема навіть не в тому, що я не люблю фентезі.
Просто за всіма ознаками це епізод із повісті, а не оповідання. Оцей величезний абзац, де згадуються якісь смішні випадки в селі - він просто кричить про те, що поспішати нема куди і попереду ще сто тисяч знаків.
Я теж не розумію, чому навіть у видінні героя магічна сімейка поперлася до села і не евакуювала його, знаючи, що буде з людьми там. Яке значення має те, що у хлопця прокинувся дар передбачення, якщо далі нема де його використати? Їй-бо, це маленька частина чогось більшого.
Знову ж таки немає чіткого фіналу, і це якась непозбувна бентега цього конкурсу просто.
15автор10-12-2020 10:32
Дякую за коментар!
16Злий Критик10-12-2020 12:40
Ну, таке собі. За пантеон слов'янських богів - респект. Реалізація трохи слабенька.
і вичитуйте тексти)
17автор10-12-2020 16:42
Дякую за відгук!
18А.Я.10-12-2020 16:56
зграбно написано, але трюк з видінням зайвий.
19Добра злюка10-12-2020 17:38
Авторе, я правильно зрозуміла, дівчинка мала взяти силу в стовпів сили, але оскільки вони туди не доїхали, то вона її висмоктала в людей і тварин?
Мабуть це єдиний твір у якому мені не вистачило розповіді про світ на початку. Бо по опису спочатку я уявила собі село десь на початку 20 ст. і моя фантазія малювала більш-менш сучасне суспільство. І коли хлопець встромив спис в кабана і на них полетіли стріли - мене це трохи збило з пантелику)). Прийшлося перечитувати початок, але якогось натяку на те, де відбуваються події не знайшла.
загалом мені твір сподобався. В мене лише 1 критичне зауваження - в чому логіка їхати до Буців, якщо вони знають, що дитина забирає силу? Помста? Якось слабке пояснення, зважаючи на те, якою силою володіє сімейство.
Перечитала
20Добра злюка10-12-2020 20:38
Перечитала коментарі і побачила, що моє розуміння історії вірне. І що ви в оповіданні звернулися до слов’янської міфології. Я на імена не дуже звернула увагу. Мабуть джерела, якими ви надихалися, були з інтернету, бо сімейні зв’язки божеств в творі не мають нічого спільного з реальною міфологією. В мене вдома є ціла наукова праця на цю тему. Називається "генеалогія богів давньої України". Я спеціально її полистала перед тим як писати цей коментар)) Хочу наголосити, що претензій до вашого оповідання в цьому плані немає - все ж це художній твір, просто стало цікаво перевірити.
Згідно книги, дружиною Велеса була богиня плодючості, яку називали Діва або Діванна. Ягиня - житель підземного світу і не мала відношення до Велеса напряму. До речі, ще раніше десь читала, що цей персонаж взагалі не з нашої міфологія, а запозичений. Але в праці, про яку я говорю вона теж згадується.
Ярило (ну якщо я правильно зрозуміла алюзію Ярла) - син Велеса, а от Троян (у вас Трой?), як і Дажбог - походить безпосередньо від сонця або Ра.
Марена богиня води, дружина Купала. Є теорія, що Купала і Марена - це одне і теж божество. Просто християни, привласнюючи язичницькі свята, вирішили, що Купала - чоловік, а ляльку, яку спалюють на свято назвали Мареною.
21buga.Ga11-12-2020 00:20
Вітаю авторе!
Швидше сподобалось, попри недоліки, про які нижче. Для першого оповідання взагалі просто чудово. Є атмосфера і навіть трохи саспенсу.
Так само, як і інші коментатори, не зрозумів, навіщо у видінні поїхали у село. Мабуть, цей момент треба було б прояснити.
Є певна проблема у тім, що значна частина оповідання є видінням, тобто насправді нічого з описаного не відбулося. Не скажу, що це так вже страшно і цього взагалі не можна робити, але такі сюжетні повороти потребують певних пересторог, щоб не вийшло, що оповідання "ні про що". Наприклад, якось пов`язати те, що було у видінні, із реальністю, ввести в реальність елементи видіння або навпаки. Або посилити жахливість видіння, щоб читач разом із героєм відчув полегшення, що то була неправда, жах не відбувся, ще можна щось виправити. Або іншим способом, який до смаку автору.
Бо зараз події в оповіданні такі: напад, поранення, відкриття у ГГ дару. Власне, все. От від цього й виникає відчуття, що це не окреме оповідання, а шматок принаймні повісті, щось незавершене.
Ще одна проблема полягає у тім, що нам пред`явили певну ситуацію, яка сама собою є такою, що потребує відповідей, але відповідей читач не отримує. Я про те, що боги або ж інші містичні істоти живуть у звичайному селі. Це нетривіальна ситуація, погодьтесь. З нею можна грати по-різному, наприклад, навмисно зробити аж надто буденною, і тоді, залежно від стилю та мови, буде або комічний ефект, або щось ближче до фентезі, або до магічного реалізму. Або якось пояснити. Абу додати контексту, що ми споглядаємо доісторичні часи, в яких все ще не так, як у нас. Різні варіанти залежно від задачі автора. А тут автор ніби про це забуває, і ця деталь, на яку, звісно, звертаєш увагу, лишається рушницею, що не вистрілила.
Але все-таки враження приємні.
Успіхів на конкурсі!
22автор11-12-2020 15:12
Саме так.
23автор11-12-2020 15:13
Дякую за коментар!
24автор11-12-2020 15:16
Дякую за відгук! Оте - "перечитала" - особливо приємне
25автор11-12-2020 15:22
Дякую за такий розлогий та мотивуючий коментар!
Вам також бажаю успіху на конкурсі!
26автор11-12-2020 15:42
Як на мене, то усі роботи, що вийшли у фінал, виконано на досить пристойному рівні. Хтось вражає професійністю стилю та мови, хтось - несподіваними сюжетними поворотами та динамікою подій. Є, навіть, такі оповідання, що доводять (у тій чи іншій мірі) читача до того особливого стану усвідомлення та душевного піднесення, який пан Любко Дереш на своїх літосвітівських лекціях називає катарсисом. І як автор, і як читач - я отримав, вважаю, неймовірно корисний і, багато в чому мотивуючий, досвід.
Так що усім без винятку учасникам конкурсу "Зворотній бік" - бажаю успіхів та натхнення для майбутніх звершень!