Відгук Лариси Іллюк про майстер-клас Антона Санченка
Подібна репліка спала мені на думку із самого початку МК. Майстер зразу попередив, що уже багато років фантастики не читав (хоча я точно знаю, що то таки не зовсім правда))), і ставиться до її життєздатності в літературі досить скептично. І його позиція мені здалася у певній мірі вмотивованою. Але про це згодом, спочатку про майстер-клас.
Обговорення відрізнялося від того, до якого я уже встигла звикнути на інших заходах «Зоряної Фортеці». Хто не в курсі — зазвичай учасники МК (і літстудії теж) мають змогу не лише почути критику та поради майстра, а й вислухати думки з приводу написаного від колег, перших, так би мовити, читачів. Фідбек, коротше. Мені цього трохи забракло, але в цілях економії часу та нервів, може, воно й правильно. Є що сказати — заходьте, будьте добрі, в коменти до оповідки. До нашої — сюди
Розбір торкався, в основному, побудови сюжету: аналіз слабких/сильних місць кожного оповідання, що були вибрані на майстер-клас, і поради, як можна їх покращити. Антон Санченко досить м’яко пройшовся по наших оповідках. У мене, мабуть, претензій загалом було більше, а також порекомендував чудову книгу Олександра Мітти «Кіно між адом і пеклом» (Александр Митта «Кино между адом и раем»; Кино по Эйзенштейну, Чехову, Шекспиру, Куросаве, Феллини, Хичкоку, Тарковскому…). Її можна знайти в мережі, нагально раджу прочитати всім зацікавленим.
В кількох словах: у кожного з авторів були власні недоліки у творах, комусь варто зробити кульмінацію більш виразною, комусь — героїв, тому що далеко не завжди вони, і їхня мова зокрема, були достатньо характерними, впізнаваними, при читанні. Комусь, як-от нам із Максом, треба навчитися вибирати ідеї та конфлікти відповідно до об’єму, який планується, та відмовлятися від зайвого, а не напихати туди все, що хочеться, бо так рельєфніше, багатошаровіше, і взагалі…. Коротше, оповідання має бути оповіданням, а не стиснутим і кастрованим романом — втім, справедливе й зворотне твердження. Бо якщо до повного набору атрибутів бабушкі оповідки доліпити купу мотлоху подробиць чи рідини описів, вона страждатиме водянкою чи гігантизмом, але повістю/романом від цього аж ніяк не стане
Біда в іншому. Українська фантастика переживає не найкращі часи. Друкують її не надто охоче (саме як фантастику) — і автори беруться визначати свої твори як химерну прозу, технотриллер чи щось на кшталт — заповнюючи нішу російськомовним чи перекладеним зарубіжним контентом. А, крім того, реальність подекуди заткнула за пасок найфантастичнішу фантастику, і наукпоп, який вийшов із НДІ та лабораторій, теж навчився презентувати відкриття й цікавинки без зайвої нудоти та громіздкої термінології. Я вже не кажу про постапокаліптику, антиутопію та «стрілялку» в однім флаконі, яку ми можемо спостерігати ледь не онлайн у безпосередній близькості — і це трагічно й безрадісно насправді, дав би Бог, щоб усе швидше заспокоїлося.
Сюжети, що ми продукуємо, часто страждають вторинністю а то й якоюсь там ще «-инністю», що не надто приваблює читачів. Коротше, варто задуматись, а для чого вона взагалі, та фантастика, кожному з нас? Чому саме фантастика? Чи втратять щось, окрім видовищності, подані сюжети, якщо раптом уся фантастичність із них випарується? Може, переосмисливши це, ми й почнемо писати краще, цікавіше і щось таке, що з задоволенням читатимуть?
Ще раз дякую за запрошення на мк Олегу Сіліну і Сергію Торенку, майстру Антону Санченку — за розбір польотів та за те, що допоміг зібратися із думками, а всім, хто був присутній — за компанію. Завжди рада зустрітись.
Пишімо краще, і все в нас із фантастикою буде добре!
Коментарів: 37 RSS
1Док17-11-2014 18:54
Ларисо, дякую за цікаву розповідь!
Я на це питання собі давно відповів: мені вистачає реальності у повсякденному житті. І монотонної твердої науки також. Як читач, перевагу й далі надаватиму фантастиці. Хоча, наприклад "мандрівні" твори Кідрука читав з більшим задоволенням, ніж його технотрилери. Щодо спроби самому написати в іншому жанрі... Побачимо. При тій мізерній кількості, яку взагалі пишу за рік, навряд чи. Але категорично стверджувати не буду.
2Coren17-11-2014 19:12
У мене те ж саме. Фантастика дає змогу загострити проблеми до краю, у фантастичних умовах героям майже завжди немає куди відступати.
Стосовно української фантастики, то я не бачу навіть початку реалізації всіх тих напрямків і потенційно цікавих тем, які нам дає наша історія і наш світогляд. Сьогодні дуже сприятливий час для того, щоб їх привнести у світову літературу, бо увага світу зараз звернена до України, як свого часу була звернена до країн Латинської Америки, ПАР і т.д.
3L.L.17-11-2014 19:24
Перш ніж світ це побачить, спочатку доведеться прочитати самим українцям. І мене знов годуватимуть суто українським, від фольклору до Майдану? Дякую, та вже не лізе! Я чогось загальнолюдського хочу...
4Док17-11-2014 19:35
Я теж категорично проти політизації фантастики. Але Олег, здається, мав на увазі інше: зараз є шанс зацікавити світ творами українських авторів (оскільки звернули на нас увагу). І тут головне, щоб наші молоді перспективні таланти не підкачали
5L.L.17-11-2014 19:54
Та ні, Олег чітко написав саме про теми!
6Аноніс17-11-2014 20:43
саме так, і політика, як на мене, тут ні до чого.
В нас є цілком притомне етнокультурне і світоглядне тло, та й сучасність теж дає привід подумати, не приплітаючи політику - звісно, якщо вмієш. Мені здається, саме про це казав Олег.
7Аноніс17-11-2014 20:46
Думаю, насильно не впихнеш А як хочеться загальнолюдського, хто ж завадить? - тобі і карти в руки пиши!
8L.L.17-11-2014 21:05
От і пишу! Не думайте, що тільки базікаю.
9Ал17-11-2014 21:35
Космополітизм зазвичай наслідок комплексу меншовартості. Під "українською" темою можна розуміти набагато ширший спектр питань, ніж майдан і козаки.
Загальнолюдські цінності, у свою чергу, повна маячня. Скільки людей стільки і цінностей.
10L.L.17-11-2014 21:45
Ти неуважно читав. Я про цінності не казала ні слова. Загальнолюдськими можуть бути, наприклад, проблеми. Мені все одно, що саме загальнолюдське хоча цінності теж влаштують.
11Аноніс18-11-2014 04:48
Підтримую. Не тільки можна, а й треба. Хоча, на рахунок космополітизму не згодна.
12Абсурд18-11-2014 09:13
Таке... я так поняв із усього написаного і коментів: на майстер класі майстер переконував усіх присутніх, що української фантастики не існує і як за звичай про затертість сюжетів. Іпро те, що він фантастику взагалі не читає. Прикольно. схоже на абсурд. Ну, загалом притаманна манера всіх майстрів) Нічого нового і незвичайного.
13Ліандра18-11-2014 11:54
Ну, якщо її не існує, то ми з вами - вимираючий вид!
14Аноніс18-11-2014 11:54
Скажем так, майстер не належить до тих, хто пише фантастику, і має своє бачення. Ні в чому він нікого не переконував, а всього лиш висловив і обгрунтував свою суб'єктивну думку. Власне кажучи, його покликали як критика і людину, що знається на письменницькій майстерності в принципі.
Маєте бажання писати/читати фантастику? Пишіть/читайте. А що її нема (чи в тому немає сенсу) вас навряд чи хтось здатен переконати, окрім вас самих.
15Ал18-11-2014 12:08
Майстер просто вважає, що фантастика закінчилася на Лемі і Стругацьких. Важко його в цьому звинувачувати, якщо в нас тут половина учасників з ним солідарні і продовжують писати в тому ж дусі.
16L.L.18-11-2014 12:44
Песимісти, заспокойтесь! Ви намагаєтесь угледіти результат там, де ще тільки йде процес. Насправді, це не ми, а наші нащадки вирішать, чи створила держава Україна свою власну фантастику.
17Ал18-11-2014 12:47
Як на мене Єврокон для Олді і Дяченків теж щось таки та й означає.
18Аноніс18-11-2014 13:22
І це теж. Хоча, особисто для мене таке питання не стоїть - ну звісно, вона існує! І це попри те, що твори Лема й АБС я ціную й люблю вже не одне десятиліття А писати все одно треба краще - воно ніколи не завадить Думаю, з тим не посперечаєшся
19Ловчиня птахів18-11-2014 20:59
Ларисо, дякую за звіт!
А я таки вірю і сподіваюсь, що не лише Україна (хоч я палко підтримую ідею розвитку автентичних фантастики і фентезі, цю незаповнену нішу української літератури) стане предметом фантастичних оповідок сучасних письменників.
Я надіюсь, що безпрецендетна подія - осідлання к.Чурюмова-Герасименко - дасть потужний поштовх для нового витка космофантастики, яка теж останнім часом якась бліда і депресивна. Звісно, все, що пов’язане з Космосом, уже давно письменниками обіграно і зайшло в царину не просто мандрівок, а й планетотворення, та все ж...
Набридли кровища, насильство і секс у фантастиці. Хочеться чогось дійсно фантастичного!
А писати й справді треба учитись краще! Я останнім часом усі свої твори порю, бо навіть для мене вони паршиві... Отака-от еволюція власного літературного світосприймання.
20Аноніс18-11-2014 21:13
...Ловчине, і це ж чудово
21Андрій Ворон19-11-2014 01:07
В Україні немає не те що української фантастики. В нас взагалі фантастики немає.
Хто читав Веббера, Рені чи Мітчела українською? А хто бачив їх книги українською? Питання риторичне.
А все через те що в Україні немає головного - видавництва. Видавець існує. Аж один - журнал "Дніпро" а от з видавництвами все сумно.
Ми всі тут молодці і робимо дуже корисну справу.. але покищо все що я бачу це рівень літературного гуртку якогось великого села десь на ЙОркширшені чи Бріменгемшині (Саме атка в анс кількість та якість творів) (Ремарка для тих хто не знайомий з англомовною фантастикою - написане вище комплимент). Але аж ніяк не загальнонаціональний літературний кункурс.
Бо ми тут як і на інших площадках відірвані від кінцевого споживача - читача. І можливо тому конкурси не дотягують по рівню ажіотажу до форумних конкурсів.... ееее... назвемо так: "Спецефічної літератури для жінок".
Власно свого часу витартив якись час на те аби затягти сюди волоком друзів аби вони якось подивились на рідну фантастику але відповідь можна зветси до наступної середньої велечини: "А потну? Яж голосувати не можу"...
22Андрій Ворон19-11-2014 01:14
Шановна пан Мітчел вам допоможе ;) Жива весела та динамічна література. А взагаліто ця ваша враза свідчить про те що ви мало вилазите з тихого кіриличного болота.. а повірте за рогом вирує та шумить цілий англомовний Океан...
23Ліандра19-11-2014 06:57
Знаєте, Андрію, я теж голосувати не могла, а задоволення отримала цілу купу. Хто дійсно шукає української фантастики - той її знаходить. Іноді правда в доходячому стані. До цього я не шукала. З наших фантастів знала Бердника, а ще Владка і Дашкієва, але думала вони перекладні з російської.("позір" на мою голову, як говорить мій "російськомовний з українським ухилом муж"). В усьому іншому, на превеликий жаль, ви маєте рацію. Перекладних обмаль (Щось там Мартіна мала вийти перша книжка. А чи вийшла? А хто про це чув, особливо якщо не шукав спеціально). Російських тьма (Трапляються унікальні, достойні речі, але губляться у масі ширпотребу, який зголодніла за високим душа споживати відмовляється). З видавництвами фантастики горе-біда. А звідси і українські автори російською. і замкнений круг, товариші...
24Абсурд19-11-2014 11:02
Ніби й мають рацію коментатори, але безпідставні й панікерські настрої нівелюють всі спроби побачити раціональне зерно. Є чи немає? Не в цьому суть питання... Звісно, що є. Немає пролонгації... В розвинених країгаж, як воно все ніби гарно стається. Цікава книга і відразу фільм. А це вже індустрія... Навіть з посереднього тексту можна зробити цукерочку при відповідній маркетинговій політиці. Тут діє сила переконання... Реклама і все інше.Треба вкладати кошти... А ризики звісно є. А бажаючих ризикувати не так вже й багато. Бо ж понаписувано вже в світі цілі гори фантастики і є вибір. Коротше треба добрий промоушен... і багато грошей. Оце такий рецепт. іншого в даному випадку не існує. В нинішньому вигляді без вищезгаданих складових всі ми так і будемо ходити навколо неіснуючої ями, боячись в неї впасти...)))
25Ловчиня птахів19-11-2014 11:56
на власному досвіді і досвіді інших переконалася, що вдавати із себе Фрейда в інтернеті, - тільки осоромитися!
Звідки ж вам знати, якими болотами я лажу?
Може, й не варто цього робити, але зізнаюся, що "кіриличну" фантастику я почала читати лише 2 роки тому - як почала писата сама. І до того часу - української для мене не існувало. Чи існувало в образі Дяченків та Олді.
Тож порада ваша не влучила у ціль.
А розмова, наскільки мені це зрезонувало, стосувалася напочатку якості самої укрфантлітератури і її перспектив за нашими уявленнями.
26Аноніс19-11-2014 12:20
хмм... А шановний коментатор дивився на імена учасників попередніх конкурсів? А чи не спадало вам на думку, що "ЗФ" - то певна стартова площадка (хоча, звісно, лестить думка про дещо загальнонаціональне (й такий інший пафос ), але й найдовша дорога починається із маленьких кроків)
27L.L.19-11-2014 16:45
От уже чим конкретно дістали, то це ось цим "одним Дніпром"! Я пропонувала на МК взяти каталог періодичних видань і передплатити будь-кому хто що забажає. Багато було зацікавлень хоча б подивитись, що там у розділі "літературні видання"? Аж нуль! Літературні журнали є, і фантастику вони теж друкують. Це ваші проблеми, що ви так лінуєтесь про них довідатись! Не нийте тепер, бо відлупцюю, їй-богу!
28Зіркохід19-11-2014 20:18
Ну ні фіга собі (перепрошую за мою французьку)! Знаєте, я б щось сказав про подібні ура-категоричні твердження, але - сенс? На АВ вже зараз, вважайте, на початку роботи, майже 4000 фантастичних творів українською. Мало? Мало яка країна може похвалитися такою статистикою, хоч би хто й що там із мудрим виглядом просторікував.
Чи є в нас фантасти? Є. І про це я дізнався саме на ЗФ. Переконаєтеся самі років через пару, коли зустрічатимете знайомі прізвища на корінцях книг. Правда, чимало досить ліниві, щоби прикласти руку для власного піару. Скажімо, я вже давно й не раз пропонував розміщувати друковані твори на АВ, створювати авторські сторінки. Відгукнулися одиниці. Ну, то вибір автора.
Щодо літературних видань: є нова надія - ПБЖ "Азимут", котрий до нового року вийде в двомовному варіанті. Гадаю, там знайдеться місце й переможцям ЗФ. Досить годувати "Дніпро" - дайош "Азимут" ! Але треба пахати, а не створювати болото навколо себе й мріяти про недосяжні англомовні лагуни.
+200 (рука також тягнеться за "таінствєнно мєрцающім у кутку ломом")
29Ліандра19-11-2014 20:21
Браво, Зіркоходе! А про АВ сама недавно дізналась. Пасусь потроху
30dendrag19-11-2014 22:52
І що таке це АВ? Можна ссилку, будь ласка?
31Зіркохід19-11-2014 23:56
Ну, типу сайт україномовної фантастики .
http://argo-unf.at.ua
Дивно те, що Гугл на запит "українська" чи "україномовна фантастика" цей сайт справно подає, тому бесіди про відсутність предмету розмови виглядають щонайменше голослівними.
32Аноніс20-11-2014 09:02
Мова навіть не про відсутність предмету розмови, а про конкурентноздатність української фантастики на світовому ринку. Хоча, тенденції є - хоч і повільно, та справа просувається, як на мене.
33Андрій Ворон22-11-2014 01:00
Ну щож поробиш, декого з Землян що живуть у 21шому сторіччі розбестили інтернет технології і можливість позначити гарну роботу.
Свічку вам не трмав, а все що про вас знаю узяте з ваших же слів. І поних не видно аби ви цікавилися англомовною фантастикою... Але то таке.
Чесно? Катастрофічно мало. ЧИ це ви казали про останній конкурс, а не про увесь реєстр творів ресурсу.
І вона не дуже. За увесь цей час наявності української фантастики ми породили один єдиний бренд світового рівня. .. Але не те що б ми... і він не чистиа фантастика, а скоріше постапок. Але породили. Але один.
Це я не до того що в нас все погано, а дотого що ми мало працюємо. Хоча що казати сам не брався до клавіатури вже скоро рік як...
Але от останнім часом став з"являтися час заходити на ЗФ, раз на тиждень. Прогрес.
Та то я від теми відхилися. Народ ви тут реальні молодці. Молодці що робите все це заради нашої спільної мрії. Але от реально робимо ми мало, і англомовінй літературі ми покищо не конкуренти. Взагалі. А треба бути. треба створювати свої унікальні бренди та яскраві образи аби бути на рівні сучасної літератури.
А за лінк красно дякую. Тре буде вишпортати часу, та бодай одним оком глянути.
34Ліандра22-11-2014 08:01
Та який же? От вміє ж автор задати інтригу і зупинитися на самому цікавому місці
35dendrag22-11-2014 10:55
Думаю тут автор мав на увазі "Сталкера".
36Ліандра22-11-2014 14:23
А я не допетрала. Дякую. Тепор зрозуміло який такий "постапок" автор мав на увазі.
37Аноніс22-11-2014 17:40
Дякую, Капітане Очевидність
Думаю, на все є (і були!) свої причини. Але ж працюємо, хай там як! І працюватимемо. Життя йде. Тож долучайтеся