— У лісі-лісі темному, — наспівує людина, ведучи Поллі за руку. — Де ходить хитрий лис. Хочеш побачити хитрого лиса?
— Так! Але тато казав, що їх не існує! Тільки електролиси, ну, в зоопарках...
— А один живе прямо тут. Він від всіх ховається. Ніхто й не здогадується, що він тут.
***
Новина про те, що маленька дівчинка Поллі зникла, підняла на ноги все містечко. Її сім’я була із старожилів: мала в володінні клаптик лісу, який не віддавала на потреби общини, і жила біля нього у будинку, що побудував іще дідусь батька сімейства. Вони відмовилися від усіх благ сучасності: користувалися застарілими приладами, не наймали роботів-помічників, навіть кішка у них була звичайна, зі всіма рисами, притаманними живим домашній улюбленцям. Детектив Брайтс встиг начхатися і вступити в підступну калюжу, поки розпитував батьків про подробиці зникнення.
— То ви кажете, що тут живе, скільки, тридцять сімей, містере Райте? — Брайтс знову почухав носа, але пухнасту Флафі з колін не зігнав. — І як ви заробляєте на життя?
— Обмінюємося. Інколи з міста приїжджають люди з благодійної організації: привозять одяг і іграшки. А так ліс обдаровує, все ліс. Поле ще, земля-мати.
— Хтось із ваших сусідів міг помітити, куди і з ким пішла Поллі?
— Спимо ми всі в такий час, світло економимо, сонячні батареї не у всіх стоять. Поллі — слухняна дівчинка, вона нікуди б не пішла вночі. Викрав її хтось! Може, андроїд якийсь ваш поганий, тьфу на них. Приходять оце сюди, клацають своїми руками-ногами, роздають листівки тупі. От віддайте своїх дітей в школу майбутнього! От навчіть їх конструювати термогенератори! А нашо нам таке? Поллі рахувать і читать вміє, землю і ліс знає — то шо ще треба? — було помітно, як із кожною реплікою він розпалюється і вже більше не задумується над тим, що і як правильно говорити, збиваючись на місцеву говірку. — Хороша, гарна дівчинка, от як таке, таке... — його голос таки зірвався.
Брайтс, який не дуже любив стикатися зі сльозами і істериками потерпілих, відвернувся і зробив вигляд, що розглядає диван. На строкатому покривалі сиділи троє лисів: великий — в штанах на підтяжках, чимось схожий на фермера, трохи менший — у сукні в горох, і зовсім маленький — в рожевій сукенці.
— Ви вважаєте, що винен андроїд, який приходив вчора? У вас є підозри щодо нього? — перепитав детектив, коли чоловік трохи заспокоївся.
— Так! Яка жива людина буде оце тут ночами бродити!
— Добре, ми його допитаємо.
У вікно постукали, і у двері тут же заглянув парубок років двадцяти. Обличчя містера Райта просвітліло.
— Заходь, Майку, ми вже договорили з паном слідчим. Як там твоя мамця?
Хлопець увійшов і поставив відро, накрите марлею, біля дверей кухні.
— Мама вам молока передала, вашій маленькій на кашу, — він скромно усміхнувся, скосивши погляд на детектива. Хлопець явно нервував.
— От дякую! — зрадів господар. — Оце хлопець, всі б такі були! З міста до мами переселився, допомагає не гірше наших, сільських.
Майк потупив очі і зашарівся.
— До побачення, містере Райте. Почнемо перевірку андроїдів вже сьогодні, не хвилюйтеся, вашу дочку скоро знайдемо, — детектив кивнув та зав’язав на шиї шарф. Датчик на ньому запищав, і все пальто тут же покрилося водонепроникним покриттям.
— От чортівня яка! — вигукнув містер Райт і, здається, перехрестився.
***
У центральному поліцейському офісі кипіло життя, і тільки Софі напружено дивилася голографічні відео (штук десять одночасно), майже не рухаючись з місця.
— Ви перевірили записи від патрульних андроїдів, що були біля місця злочину?
— Не вчіть флаєри ламатись, звісно, я це зробила ще тоді, коли ви тільки виїхали на допит, — дівчина наморщила ніс так, ніби він назвав її дурепою. — Я знаю, що ви зараз спитаєте: вони нічого не зафіксували. І так, я пішла шукати по іншим службам: прибирання, доставка, наприклад.
— І?
— “І?”, — передражнила його Софі. — Один із робо-кур’єрів прибув до поселення наших “старовірів” о десятій п’ятнадцять.
— Добре, і що с того? — не зрозумів Брайтс.
— Тобі не здається це дивним, що хтось із людей, які відмовляються від всіх благ сучасного життя, замовив доставку “Кібер Поштою”? Але, коли я запросила інформацію про отримувача, то побачила ось це.
На її екрані світилося повідомлення: “Інформація видалена. Доступ відмовлено”.
— І хто ж з селюків зміг хакнути систему найбільшої поштової системи країни?
“Та будь хто”, — подумав Брайтс, згадуючи, як йому замість окулярів віртуальної реальності прийшло дуже дивне замовлення якогось Фрайтса. Бр-р, й згадувати не хочеться.
Датчик у кишені завібрував — нове повідомлення. Детектив вивів його на екран, і вони з Софі роздивилися знімок. Під деревом недалеко від кордону із сусіднім містом сиділа іграшка-лисичка з запискою, приколеною на грудях. Почерк був кривенький, дитячий. “Пишла дивитись на лесичку. Не переживайте”.
— Цікаві в нас лисички у лісі. Звідки їм там взятися?
Дійсно, звідки ж?
***
— Іграшки? Від фонду, так, від фонду, — жінка нервова, бліда і обіймає себе руками, ніби їй щось болить. — Всім, у кого діти є. Робили перепис... Дітей тут небагато, дехто в місто в школу-інтернат віддає.
Вона подивилась кудись у бік вітальні, ніби їй не терпілося вже завершити цю розмову і повернутися до звичних домашніх вправ. На підлозі у вітальні гралася молодша сестричка Поллі: навкруги неї сиділи м’які іграшки і, здається, обідали. “Старші” лиси сиділи трошки відособлено і дивилися у різні сторони. З-під довгого платтячка дівчинки було видно загіпсовану ногу.
— А що у вашої маленької з ногою? — запитав детектив, просто щоб перевірити думку, яка миттю виникла у нього в голові.
— Бігала у лісі з батьком. Потрапила в нору ногою. Нічого серйозного, гіпс скоро знімуть, — вона знову тривожно глянула у сторону вітальні.
“Не на дитину дивиться”, — зрозумів Брайтс. — “Боїться, що хтось почує, якщо вона скаже щось не те”.
Він чхнув — кішка чомусь знову обрала його своєю жертвою. Десь на кухні задзвонив телефон, і жінка, вибачившись, мало не бігом кинулась до слухавки. І це була можливість, якою не можна було не скористатися.
— Привіт, мене звати Бен, — чоловік присів біля дівчинки, яка насипала невидиму їжу з маленької каструлі у тарілки звірят і ляльок. — Що сьогодні на обід?
— Суп з капустою. Вони не хочуть їсти, бо там не має м’яса. А я кажу, що капуста корисна, і що я краще знаю, бо я мама.
Дівчинка нахмурилась і потрясла кулачком, явно пародіюючи маму або когось іншого із старших.
— А чому вони не їдять суп? — спитав детектив, вказуючи на лисів.
— Щоб іншим вистачило, — як дурню, пояснила дівчинка Бенові, подивившись на нього, ніби він інопланетянин. — Ділитися треба.
— А чому відвернулися одне від одного тоді? Посварилися?
— Так, — дівчинка почала збирати тарілочки, навіть не піднімаючи очей на детектива.
— Через суп?
— Ні. Через “пійло”.
— Чого це ви тут сидите, детектив? — спитав містер Райт, заходячи у кімнату. — Ще й на підлозі. Може, вам чаю налити?
Детектив піднявся і подякував Мережі, що купив цього разу штани, до яких нічого не прилипало: виявилось, що вся підлога була у шерсті. У них ніби не одна кішка, а десять!
— Ні, я вже піду. Дякую вам, до побачення.
***
Сусідкою Райтів була жіночка під п’ятдесят, саме із тих, хто дізнається всі новини і плітки раніше ніж ті, про кого пліткують. Вона всадила Брайтса на хиткий скрипучий стілець, дала чаю і кривуватого печива.
— Їжте, все тут домашнє, сама все робила, це не ваша хімія міська.
Саме це і лякало. Брайтс вже років п’ять не їв нічого, що не було б синтезоване і очищене від непотрібних домішок. Він несміливо сьорбнув чаю і відкусив від печива. Виявилось, що все було і справді смачно.
— Розкажіть, будь ласка, про ваших сусідів.
— А що ж тут розказати? — жінка задумалась, явно вдаючи, що говорити нічого не хоче, і взагалі нічого не знає. — Пиячать потихеньку. Живуть собі за рахунок комуни, хто овечку дасть, хто яєчко. Діток люблять своїх, все-таки, тільки Джон, буває, нап’ється, і як піде ганяти що дружину, що малечу.
— Він б’є дітей та дружину? — здогадки Брайтса виявились правдою, у сім’ї і справді все було не так райдужно, як здавалося.
— А хто ж не б’є? Це ж виховання. Жінка і діти мають слухатися, а як інакше. Ось мій, бувало, візьме ціпка...
— А раніше діти у вашому поселенні зникали? — спитав детектив, не бажаючи вислуховувати довгі і заплутані історії з сімейного життя маргіналізованого населення.
— Зникали, звісно. Тут же лісок. Але то вже в таких батьків, які пиячать місяцями безпробудно, у добрих батьків не зникали. А інколи і знаходились! Он, Майкл, сусідський синок. Зник років десять назад, каже, загубився в лісі і впав, головою оце стукнувся.
— Десять років? — перепитав чоловік з недовірою. — І що він, десять років у лісі жив?
— Та ні, підібрали його люди з іншого міста, віддали у якусь родину. Жив він там, вчився, а потім впав зі сходів, вдарився і згадав, хто він такий і звідки. Захотів до матері вернутися, помогти їй, сердешній, тягне на собі цілу ферму, ох, з десять корів.
— А діти почали зникати до, чи після того як Майкл повернувся?
Розгублений погляд жінки казав більше, ніж будь-які слова. Ось ти і попався, Майкл. Чи, може, зовсім і не Майкл?..
Бен попрощався із жіночкою і відразу відправив повідомлення у центр. “Готуйте засідку. Місце з іграшкою”.
***
— Майкле, а чому вночі? Лиси хіба не сплять? — маленький хлопчик із багатодітної родини, в якій було вже забагато ротів, щоб всіх прогодувати, тримав його за руку. — Я сплю вночі.
— Лиси вночі якраз прокидаються, сонечко. Ходімо скоріше.
Вони йшли через ліс до вже звичної галявини. Навкруги було тихо, тільки вітер шарудів опалим рудим листям. Шурх-шурх під ногами. Мурашки по шкірі.
— Ось ми і...
— Відпусти дитину. Руки догори, — із тіні дерев вийшов детектив Брайтс, тримаючи напоготові кіберзвуковий бластер. — Дитину сюди.
Майкл спокійно відпустив хлопчика і відступив на декілька кроків назад. Дитина так і стояла розгублено між ними.
— Навіть не намагайся втекти. Весь ліс оточено.
— Не буду, — у тіні майже неможливо було розгледіти, але Бенові здалося, що той посміхнувся. — Якщо вислухаєте.
— Іди сюди, великий хлопцю, — звернувся Брайтс до хлопчика. — Ну? Через п’ять хвилин тебе пов’яжуть, так що поспіши.
— Майкл Фелпон, куратор операції “Лис”. Ми не крадемо дітей, ми даємо їм шанс на нормальне майбутнє серед хороших людей.
— Забираючи їх із сім’ї?
— Віддаючи їх у хороші сім’ї. Рік вони перебувають на реабілітації, спеціалісти редагують їм пам’ять і працюють над соціалізацією. Ми редагуємо їх ДНК, робимо значно розумніше і витриваліше. Що тут поганого? Я сам пройшов через цю програму.
— І так просто потрапили у засідку? Де ж ваш хвалений розум, юначе?
Майкл посміхнувся знову. Він махнув рукою. Секунда — і все навкруги заслав густий туман, у якому нічого не було видно. Бен одразу ж схопив хлопчика за руку, але вона вислизнула із його долоні.
Перед очима все попливло.
Запаморочилась голова.
Заніміли руки і ноги.
— Ось він, детективе. Ось він, — почув Бен, відключаючись.
За лісом почулось гудіння флаєра. Майкл тікав — не вперше і, можливо, не в останнє.
Коментарів: 14 RSS
1Chernidar27-11-2020 14:33
Наспівую пародію на Куліо "ганста парадайз" (олдфаг, ага)
"We been spending most our lives
Living in an Amish paradise
I've churned butter once or twice
Living in an Amish paradise
It's hard work and sacrifice
Living in an Amish paradise"
До речі, навіщо роболис в зоопарку? Його ж хоч дома тримай...
Ага. Ювенальну юстицію там ще не винайшли? ЧИ закони не для всіх?
ЩО??? А стріляє кіберзвуком? Це поєднання слів щось означає?
Зашибись. Навіть не скажу про неузгодженість, але навіщо редагувати ДНК? І як це зробить вже сформовану людину розумнішою?
Нє, ну чесно. Купи не тримається. Не молжна приносити в жертву ідеї здоровий глузд.
І вичитувати не завадило б.
2MKS28-11-2020 16:23
Попри всі численні недоліки, як на мене, це поки одне з кращих оповідань тут! Є хороший потенціал. І якщо автор захоче серйозно з ним попрацювати, з цього може вийти роман або принаймні повість.
3Ohnename01-12-2020 12:40
Мені початок дуже сподобався! Але кінець розчарував. Все вийшло якось куцо. І вичитати точно треба!
4Добра злюка01-12-2020 23:10
Занадто передбачувано.
5Аноним02-12-2020 11:20
1. Поллі, Райт, Брайтс, Майк, Бен... Чому в українському творі, побудованому довкола української казочки ці англо-саксонські пики, тобто імана-прізвища? Навіть "Софі" не назвали Софією, хоч різниця мінімальна...
2. "Не вчіть флаєри ламатись" - це що за дурня? Чому флаєри мають ламатись??? Це ж наче проста рекламна листівка...
3. Початок зі зникненням дитини заінтригував. Мене таке чіпляє й хочеться вірити, що все буде добре, однак знаючи яка розкриваємість у нашої поліції, то вони вже після допиту писали б пояснювальну, що "За браком доказів слідство зайшло в глухий кут і відчипіться від нас, ми тут лише, щоб хабарі брати й видимість порядку створювати"...
4. "А хто ж не б’є? Це ж виховання. Жінка і діти мають слухатися, а як інакше. Ось мій, бувало, візьме ціпка..." - Ну звісно, всі противники прогресу це мудаки, які б'ють жінок і дітей, ага...
5. "з сімейного життя маргіналізованого населення" - Ні, термін "маргінал" не підходить сюди. Маргінал, це людина, яка знаходиться на межі різних соціальних груп, а тому не належить до жодної з них, що спричинює втрату зв'язку з соціумом. Коли маргінали об'єднуються то по своїй суті перестають бути маргіналами. Община, яка відкидає прогрес не може бути маргінальною апріорі, бо це вже соціум та сформована маленька соціальна група.
Висновок: Детективчик непоганий, зав'язка цікава, дії персонажів логічні, певна цікава ідея за всім теж є, однак у соціальній темі ви розібралися недостатньо, щоб її правильно висвітлити, тому і вийшло однобоко й не професійно в цьому аспекті.
6Аноним02-12-2020 11:22
Chernidar
Ага, дивний Ал просто геній. Також думав про нього та амішів, поки читав)))
7А.Я.05-12-2020 04:40
текст тече так плавно, наче з-під пера професійного автора детективів. дуже класно написано. є техніка, впевненість. найслабша ланка — науково-фантастичні елементи, тут багато чого не клеїться. але я був настільки заінтригований, що не звертав на це увагу, поки читав. а потім розповідь брутально обірвалася на найцікавішому. халепа… втім, навіть у такій незавершеній формі твір мені сподобався.
8buga.Ga05-12-2020 21:53
Вітаю, авторе!
Непогано, бадьоро написано, є гарний темп. Тут вже згадували, що початок оповідання кращий за фінал. Мені здається, оповідання сильно програє від однозначності героїв у далеко не однозначній ситуації. Противники прогресу є і в наші дні, і вони є такими далеко не завжди через бажання бити дітей та пити. У НТР є й темний бік, він реальний. Забирання дітей у батьків - сумнівна справа, потенційно цікава для того, щоб зробити її центром оповідання, але тут її промайнули поспіхом. Також дуже змазаний фінал.
Успіхів!
9Злий Критик09-12-2020 14:01
Погано. Текст не вичитаний багато помилок, але це найменша з проблем. Початок інтригуючий через посилання на дитячу пісеньку, оскільки я подумав, що це буде якась реінкарнація дитячої казки або що. Однак це виявився банальний детектив зі злитою кінцівкою (коли вже це припиниться на цьому конкурсі?).
Якщо Автор хоче дізнатися що саме погано, можу написати більш докладно.
10Владислав Лєнцев10-12-2020 01:16
Відсилочки до Філіпа Діка. Непогана детективна інтрига. Натяки на цікавий світ.
І знову повна змістовного розв'язання конфлікту. Як ввічливо антагоніст розповів все детективу, хоча міг цього не робити. Та й взагалі не зрозуміло, чи цей Майкл лиходій. Той випадок, що після ніби то розгадки таємниці більше запитань, ніж відповідей.
І хоч хтось буде закривати за собою фінал???
11Владислав Лєнцев10-12-2020 01:17
*повна відсутність
Вибачте, це була така відсутність, що вона сама відсутня у моєму відгуку!
12Карасятко10-12-2020 07:55
Добрий раночок.
Мене заінтригував бадьорий початок з відсилочокою, про яку згадав попередній коментатор, а далі якось і стиль поплив у бік середнього по палаті, і антагоніста викотили так рано і відверто, що це було трохи навіть незручно: що, справді?
Слава богу, наприкінці трапилася спроба у твіст - я дуже чекала на неї, була впевнена, що якось так і трапиться. Було б краще, аби це виявився не той підозрюваний, а не не та мета, утім, на сумне становище цих лудитських дітей автор справді старанно натякав.
Вийшло, як на мене, ніби й цілісно, проте занадто квапливо й прямолінійно.
13Мандрівник10-12-2020 11:48
Мені сподобалось. Майстерно написано. Цікавий сюжет.
Фінал закритий, все чітко і зрозуміло.
От лише пояснення Майка у кінці дуже сухе і стисле, хотілося б, щоб він краще пояснив свої мотиви, спробував переконати детектива у добрих намірах. Бо так зараз воно не дуже схоже на правду. Може, він просто щось вигадав на ходу, замулив очі і обвів навколо пальця...
Удачі!
14БрунатноБурийБобер11-12-2020 16:57
Не сподобалось. Так, добре, що є таємниця, несподіванка, але вся історія недовершена, нешліфована та залишає туманні питання.
За спробу жанрової різноманітності - плюс.