В сучасній літературі остерігаються слова «фантастика», але, разом з цим, елемент незвичного, неіснуючого і краплинка дива присутні у будь-якому якісному сучасному творі. Фантастика робить нашу літературу кращою! Саме цю просту думку відстоювало Літературне об’єднання «Зоряна фортеця» на XXI Форумі видавців у Львові та ІХ Львівському Літературному фестивалі.
Цього разу на Форумі блок фантастики вирішив звернути увагу і на фантастичну поезію. Музей-ресторан «Сало» 12 вересня прийняв цю частину нашої програми. Першим був проведений майстер-клас з фантастичного вірша під керівництвом Галини Крук. В ньому взяли участь Лариса Іллюк та Яна Устимко. Далі Аркадій Штипель за допомогою Марії Галіної провів дискусійний стіл «Фантастика у поезії». Аркадій Штипель зазначив, що в будь-якій поезії поетична метафора має в собі фантастичний елемент та зародок фантастичного оповідання, якщо вдало розкрити метафору в прзаїчний текст, згадав фантастичну поезію Федора Сваровського та Давида Смірнова. Завершив день поезії фантпоетичний марафон за участю Марії Галіної, Галини Крук, Анни Малігон, Бориса Херсонського та Аркадія Штипеля.
В той самий день в антикафе «CoMMuna» за модеруванням Олега Сіліна було проведено дискусію «Табуйовані теми у підлітковій літературі». В дискусії взяли участь письменники Наталія Щерба, Володимир Арєнєв, Володимир Єшкілєв, журналіст і перекладач Вікторія Наріжна, головний редактор порталу дитячої книги «БараБука» Тетяна Щербаченко, провідний бібліотекар Центральної міської дитячої бібліотеки м. Львова Тетяна Пилипець. Серед зауважень та реплік з залу запам’ятались репліки юних членів Малої академії наук та служителя Української греко-католицької церкви. Висновки дискусії були досить очікуваними: вікові обмеження це лише позначка на обкладинці; заборона будь-чого в літературі викликає лише цікавість; окрім книги виховувати має родина.
На 13 вересня в кав’ярні Леваківського було заплановано основний захід ЛО «Зоряна фортеця» – майстер-клас з літературної майстерності за результатами конкурсу «Тіні забутих предків» під керівництвом Володимира Арєнєва. В майстер-класі взяло участь п’ять учасників конкурсу «Тіні забутих предків»: Оксана Волчанова, Макс Пшебильський, Владислав Свірипа, Оксана Пронько та Анна Рибалка. Розбір оповідань йшов за двома напрямками: літературна якість та співвідношення із творчістю М. Коцюбинського, 150-річчю від дня народження якого і був присвячений конкурс. Після майстер-класу переможцям та учасникам було вручено почесні дипломи. Цей захід також входив у програму представлення концепції нового літературного фестивалю Intermezzo, який має пройти навесні 2015 р. у Вінниці.
Завершились заходи «Зоряної фортеці» дискусією під модеруванням Вікторії Наріжної «Між шароварами та меншовартістю». В дискусії взяли участь Володимир Арєнєв, Володимир Єшкілєв, Олег Сілін, Олександр Продан та Максим Прасолов. Учасники обговорили патріотизм в сучасній літературі, романтизацію історії та сучасної України. Розмова торкнулася визначення самого поняття патріотизму і зауваги небезпеки його «негативного» обличчя, а також кон’юнктурних творів, що маскуються або маркуються як патріотичні. Дискусія час від часу виходила за межі суто літературних питань, обговорення торкнулося різниці сільської та міської культури, фольклору, та врешті-решт призвелося до вирішення практичних питань про представлення образу України як для внутрішнього читатча, так і для зовнішнього.
Кожен з заходів зібрав чимало вільних слухачів, а бесіди між гостями і учасниками тривали і після завершення основного часу дискусій.
Згадаємо і кілька заходів, які провели друзі ЛО «Зоряна фортеця». Так Володимир Арєнєв провів майстер-клас з креативного письма та представив нове ілюстроване видання повісті «Душниця», що вийшла українською мовою у Видавничому домі «Києво-могилянська академія». Наталія Щерба провела кілька зустрічей з дітьми, а видавництво «Школа» до Форуму видало п’яту частину «Часодіїв» українською. Ближче до Нового року чекаємо на вихід заключної книги двома мовами. Володимир Єшкілєв представив роман «Шлях богомола» у жанрі альтернативної історії, у якому він спирався на фольклор народу бойків, а також розповів про серію «Бібліотека Мантикори», у якій планується видавати твори письменників-«метареалістів».
Дякуємо учасникам та гостям наших заходів.
Літературне об’єднання «Зоряна фортеця»
Коментарів: 1 RSS
1Аноніс24-09-2014 20:27
О, чудово! Нагадали мені про мк. Напишу відгук - думаю, буде корисним не лише поетам, але й письменникам, особливо тим, що схиляються до написання епосів.