– Диви, на якому чудиську приперлися! Відразу видно – з міста й багаті!
– Еге ж, такі молоді, а пузило в одного, мов той гарбуз. І мордяку рознесло, ось-ось трісне!
– А як Панько біля них крутиться, так вже догодити хоче. І не соромно, що ці шмаркачі йому в сини годяться…
Артем краєм вуха слухав говірливих прибиральниць, котрі жваво обмінювалися думками щодо раптових гостей. Сам хлопець кинув у бік прибульців лише один погляд і знову зосередився на справі.
Скоро прийде Оліянович, а відтерти багаторічну іржу на дверцятах трактора так і не вдалося. Артем зітхнув, відступив на два кроки і оглянув наслідки своєї копіткої праці.
Ехе-хе, до початку реставраційних робіт нещасний тракторець був значно симпатичнішим. Зараз колишні яскраві кольори вже зовсім не вгадувалися на обдертому металі. Он його сусіда такий же старий, а виглядає пристойніше. Ветеран полів, комбайн «Колос», добрався до шкільного подвір’я своїм ходом і місця на спортивному майданчику відразу поменшало. Тепер залізний велет стояв поряд з трактором і, здавалося, вдивлявся у сільську далечінь двома вентиляторами на кабіні, що нагадували витрішкуваті і трохи моторошні білі очі.
Ідея провести обжинки на території школи належала Петру Оліяновичу. Хлопці-старшокласники принесли для цього дійства кілька снопів стиглої пшениці і виготовили транспарант з надписом «Землі – шана!». Дівчата намалювали великий плакат на тему жнив і закріпили на щойно пофарбованих дверях. Залишалося надати святкового вигляду тракторові, котрий вже давно, разом з Оліяновичем, «приписався» при школі.
Артем ще раз зітхнув. Аж не віриться: цей залізний коник, пойменований, на честь Південного машинобудівного заводу, великими літерами ЮМЗ, розфарбували у ще Радянській Україні в кольори нинішнього національного прапору – блакитний капот, жовта кабіна. Такий собі побічний продукт стратегічного ракетобудування, так би мовити, відголосок таємничої та легендарної «радянської загрози». Дивишся на нього, і зринає у пам’яті анекдот про вітчизняного мирного тракторця, що за необхідності може піднятися у повітря і надерти дупу котромусь із сусідських мілітаристичних монстрів….
Артем тих часів майже не застав – трактор був років на десять старшим від хлопця. І в «парадному» мундирі бачив його лише на одній єдиній вицвілій від часу фотці у Оліяновича. Проте з дитинства пам’ятав, як, зачувши знайомий звук дизельного двигуна, вибігав з двору, щоб роздивитися гуркітливе диво техніки. А одного разу трактор несподівано зупинився навпроти хлопчака, що завмер біля дороги з відкритим ротом, і дихнув на того теплим запахом гарячого металу та солярки. З кабіни виглянув засмаглий усміхнений дядько, запропонував: «Сідай, малий, покатаю!». Так Артем познайомився з Петром Оліяновичем і його вірним металевим конем, якого й донині прозивав «Юмзиком».
– Тракторист зростає, – зітхали батьки, сподіваючись, що дитяче захоплення технікою мине. На їх превелику радість, у школі хлопець зацікавився живою природою і твердо вирішив стати натуралістом. Проте, дитячі спогади про залізного трударя полів таки зринали час від часу у його кольорових снах.
Відучившись в педагогічному інституті, Артем повернувся працювати до рідної школи, чим здивував багатьох знайомих. Ентузіазму йому не бракувало: то зі своїми учнями шпаківні по всьому селу чіпляє, то організовує цікаву екскурсію. А з недавнього часу загорівся ідеєю «оживити» шкільний сад. Зараз той майже не плодоносив, та Артем ще пам’ятав, як крадькома лазив численними розложистими деревами, об’їдаючись з друзями соковитими яблуками та грушами…
– Ну що, кипить робота? – Петро Оліянович, зсунувши картуза на лоба, потирав чисто виголену потилицю і прискіпливо розглядав трактора.
– Та ось, майже… Тільки…
– Бачу, що майже. А треба, щоб зовсім. Тиждень залишився, а ми до прийому гостей не готові. Сам погодився допомогти, так що нічого, теє, розслаблятися. Темку, а хто то приперся до школи?
Артем лише знизав плечима. Зате говірливі прибиральниці, виявляється, були вже в курсі справи і, мов ті сороки, навперебій ділилися інформацією з дядьком Петром.
– Так то ж з міста приїхали, на джипі. Хочуть у школи садок в оренду придбати…
– В яку там оренду! Зовсім загарбати хочуть. Великі гроші дають…
– Еге ж, Панько до грошей охочий, і рідну мамку продасть, не пошкодує…
Жіночки продовжували скрекотіти, а Артем вже уважніше подивився на потужний «Лендкрузер-Прадо», що чорним лискучим монстром застиг у кінці спортивного майданчика. Хлопцеві подобалися позашляховики, проте це одоробло чимось нагадувало відгодованого глянцевого бегемота.
Парубок скрушно похитав головою. Невже справа останніх двох років пропала? Як тяжко було практично з нуля відновлювати сад! І діти ж повірили, допомагали. Тепер, так би мовити, ось вам, маєте!
Він не стримався і пішов до компанії, що активно спілкувалася на сходах. Панько, себто Панас Панасович, сільський голова, постійно кивав головою, посміхався, мружив очиці, як ситий кіт на припічку. Один із прибулих – низький опецьок з бичачою шиєю та витатуйованим на правому плечі великим павуком, постійно перебивав Панасовича і був, очевидно, за головного. Інший, худорлявий і високий, стояв, майже не встряючи у розмову.
На привітання Артема гості відповіли лише зневажливими поглядами, Панько ж неохоче протягнув руку.
– Панасе Панасовичу, я щойно узгодив у районному відділі освіти план реконструкції пришкільної ділянки, хотів би і вас ознайомити з своїми задумками.
– Потім, Артеме… Максимовичу, бачите, справи вирішуємо… А ви, шановні, не хвилюйтеся, – торохтів далі голова, помітивши на фізіономії гостей чи то здивований, чи то незадоволений вираз.
– Не за поняттями встрявати у розмову поважних людей, – сплюнув крізь зуби «опецьок», почісуючи татуювання. – Так можна й неприємностей нажити.
Панько, червоний, мов рак в окропі, примирливо обійняв гостей за плечі і почав відходити з ними до джипа, пару разів кинувши у бік Артема нищівного погляду. Коли «Лендкрузер» рушив, здіймаючи хмари куряви, сільський голова з погано прихованим роздратуванням повернувся до нахабного вискочки.
– Пане учителю, час зрозуміти: часи змінилися. Чого ти вчепився у той садок? Тут школу не сьогодні, так завтра прикриють, дітей немає, то хоч селу якась користь буде. Я не цікавився, для чого їм потрібна саме ця земля, але в одного з них батько – директор великої агрофірми. Пообіцяв посприяти придбати нам у господарство імпортного трактора, з комп’ютером. Знаєш, скільки він коштує?
Артем відмахнувся від голови, як від надокучливої мухи і повернувся до Оліяновича. Якийсь час вони працювали, не обмінюючись, як це вже стало звичним, репліками. Потім дядько Петро не витримав напруженої мовчанки і запропонував:
– Досить на сьогодні, Темку. Якщо робота, теє, іде без задоволення, нема й ефекту. Там Тетяна вареників зварила. З капустою й сиром. Пішли, чи що?
Батьки Артема гостювали у родичів і готувати доводилося самому, а донька Оліяновича, місцевий фельдшер Тетяна, була знаною на все село господинею. Не відмовлятися ж від такого запрошення!
Артем ішов поряд з дядьком Петром і милувався сільськими пейзажами. Літо ще не втратило своїх позицій, але наближення осені вже відчувався у польоті й стурбованому щебеті великих зграй ластівок, у занадто яскравій блакиті неба.
Останні два роки весна і осінь стали найтяжчими порами року для хлопця, загострюючи дві «серцеві проблеми». Першою було нещасливе кохання, що спіткало Артема ще в інституті. Другою – фізичний біль у серці, вроджена вада, яку медикам так і не вдалося подолати. Через неї хлопцеві з дитинства забороняли поганяти м’яча чи м’язи підкачати. З цієї ж причини не був він в армії…
Стола Тетяна вже накрила, ніби передбачивши візит гостей. Поряд з варениками, що млосно лоскотали нюх приємними ароматами, стояли миски з салом, домашньою ковбасою, свіжими помідорами та огірками. Не обійшлося й без пляшки домашнього вина – виробництва самого Оліяновича, за секретною рецептурою!
Дядько Петро був непересічною особистістю. Тракторист з багаторічним стажем, а нині – сторож і завгосп сільської дев’ятирічки, щиро любив пофілософствувати. Звичайно, оптимальний варіант – під чарчину первака. Та щоб огірочки свіжого посолу… Проте, і без всього цього Оліянович не втрачав ораторської майстерності, оскільки алкоголем давно вже не зловживав. А ще – дивина – не любив у бесіді матюкатись (хоча, при необхідності робив це майстерно – якось Артем відчув на власному гіркому досвіді).
От і зараз Оліянович не поспішав перехилити наповнену чарку, повільно крутив її в загрубілих мозолистих руках, оцінював колір напою на світлі.
– Розумієш, Темку, земля наша має величезну силу. Он у війну німчуряки як багацько її вивезли. Тільки там, у них, вона згасла, задихнулася. Скільки крові й поту в неї пролито… Від козацьких часів і до наших днів. Коли люди були ближчими до землі, то й хворіли менше. Хоча жили куди тяжче. Дивлюсь от зараз, як молоді на долю жаліються, й так міцне слівце на язика проситься! Не бачили ви смаленого вовка. Як же, краще скласти ручки, ніж мозолі на землі здобувати. А земля чекає, бур’яном поросла. Та це не надовго. Скоро такі, як ото в школу приїжджали, все захапають та й інорідцям попродають…
Ти, думаєш, чого я до трактора свого серцем прикипів? Навіть не уявляєш, скільки ми з ним вкупі землиці обробили! – дядько Петро відпив великий ковток вина. – За все життя їх у мене лише двоє було. На «Юмзика» я, дай боже пам’яті, у дев’яносто першому пересів, Тетянці тоді лише п’ять минуло. А до того двадцять років мені вірно слугував старезний «Білорус». Один день у пам’ять врізався – як зараз бачу…
Оліянович оглянувся, і, переконавшись, що донька затрималася на вулиці біля колодязя, продовжив:
– Тетянка з дитинства на задуху страждала. Одного разу взяв малу з собою у поле, а у неї напад стався, прямо в тракторі. А я, теє… трохи під градусом був, то хміль відразу як рукою зняло. А тут мій «Білорус» раптом зупинився і як тобі укопаний. Трясу Танюху, а вона посиніла вся, вдихнути не може. Бачу – десь кроків за триста «бобік» голови колгоспу, Даниловича, стоїть. Бігом туди, кричу: «Рятуйте!». Заскочив у «бобіка», рвонули ми до трактора. Я в кабіну, у самого руки тремтять і дивитися лячно. А вона просто спить. Тихо так, спокійно. Данилович поряд втиснувся, шепоче сердито, чого, мовляв, зняв галас. Присів я біля колеса, запалив цигарку, подумав трохи та й викинув. З тих пір не палю. І у Тетянки потім нападів ніколи не було. Кажуть, переросла… А «Білорус» більше не завівся. Чого ми тільки не робили, по гвинтику перебрали. Так і здали на металобрухт… Хрещений мій, виходячи на пенсію, передав з рук у руки «ЮМЗа». Еге ж, того самого, що ми з тобою рихтуємо…А ці бузувіри тут про нову техніку торочать, що сама, без людини полем гасатиме. Повір, хлопче, не встигнуть ті трактори…
Тетяна зайшла до кімнати і підсіла до столу, уважно подивившись на батька, що раптово обірвав оповідку. Ніби відчула: про неї мова йшла.
Артемові дівчина давно подобалася – струнка, симпатична, спокійна і впевнена у собі. Саме ця впевненість відлякувала хлопця – боявся обпектися ще раз. Інша справа, позалицятися до дівчат, коли ні в кого немає серйозних намірів. Що Артем і робив періодично, навідуючись до колишніх однокурсників у місті. З Тетяною так не можна. Вона – не така як усі, особлива, чимось невловимо близька. Як гляне – ніби в самісіньку душу проникає. Хлопець досі не міг довго витримати її погляду.
– Чого не встигнуть, дядьку? – першим порушив мовчанку Артем.
– Та це я так… Ось що, Темку, я до школи, ще трохи попрацюю. А ти завтра зраночку, теє, приєднуйся.
***
Артем сидів на лаві під хатою, спостерігаючи, як на землю тихо опускаються літні сутінки. Спати не хотілося – теплий вечір чарував повітрям, напоєним неповторним духмяним ароматом. А зірок на небі – справжнісінький розсип діамантів! Дивишся – і хочеться прогулятися довжелезним Чумацьким шляхом. Та щоб з гарною дівчиною поряд. Цікаво, Тетянка любить зірки?
Артем підвівся, замкнув хату і рушив у напрямку до житла Оліяновича. Чітко сформованої мети поки що не було, але, як говорять, головне – розпочати справу, а там побачимо!
Ось і школа виринула з-за кутка. Вже на підході до неї серце Артема схвильовано тенькнуло – на фоні осяяної повним місяцем світлої стіни шкільного фасаду чітко виділявся хижий силует «Лендкрузера». На сходах – голоси, проте, Оліяновича не чути. Потім спалахнув вогник від запальнички і легкий подих нічного вітру доніс запашок дорогої цигарки.
– То що, палимо разом із старим дурнем?
– А то! Сидів би вночі у баби під боком, так плутається під ногами. Буде за цапа-відбувайла, а йому за це вже нічого не буде, ги-ги. Неси ще одного снопа!
Артем, не тямлячи себе від злості, схопив дрина, що першим потрапив до рук, і з диким криком кинувся на непроханих гостей. Раптовий біль у литці, ніби хто киплячої води плеснув, і звук пострілу услід за тим примусили хлопця, як того зайця в полі, кинутися убік.
Туди, де застигли у німій варті металеві трударі.
Артем влетів в кабіну «Юмзика» і ледь встиг пригнутися від уламків скла, що бризнули після чергового пострілу. Бісова кров, та заводься ж! Хлопець все ще гарячково крутив ключ стартера, коли у подвір’ї зрушив з місця «Лендкрузер». Чорне чудисько рвонуло вперед і врізалося блискучими дугами у бік трактора. Хлопця кинуло в кабіні, з розбитого лоба потекла кров. Коли джип від’їхав, щоб набрати розгін, Артем відчув різкий біль у серці.
Ні, тільки не зараз!
Нова хвиля болю звалила хлопця на кермо трактора. Вже втрачаючи свідомість, він відчув, як упевнено і рівно запрацював дизель «Юмзика». А поряд (чи це лише примарилося напівпритомному хлопцеві) яскраво спалахнули фари «Колоса»…
***
– Ну що, очухався? – Оліянович злегка нервувався, про що свідчив зім’ятий капелюх в руках, і кидав обережні погляди на доньку. Тетяна сиділа, схрестивши руки, на підвіконні ізолятора медпункту і не збиралася залишати чоловіків наодинці.
– Танюха говорить, що ти майже у нормі. А бачив би себе, коли я витягнув тебе з трактора! Пика розквашена, хрипиш, як порося на бійні… Злякав, бісова душа, думав, не житець на цьому світі…
– А ви?
– Що я? Ну, теє, стукнули трохи по голові. В армії й не так діставалося!
– А бандюки?
Оліянович кинув ще одного погляда на Тетяну, кахикнув.
– Ну… Ніхто не розуміє, що там відбулося… Той крутий драндулет нагадував пришпиленого жука з твоїх колекцій – його «Колос» жаткою шкереберть перевернув і до дуба притис. А поряд трактор підпирав… Це ж, мабуть, ти так ЮМЗа скерував? А хто тоді у комбайні сидів? Дивина! Один з братків утік, а товстуна з джипа ледь витягли – очі пусті, слова сказати не може. Кажуть, до психушки завезли. У дільничного до тебе так багато питань…
– Тату, все, вам час!
– Еге ж, от і дільничного до тебе не пустила. Ну, теє, я піду…
– Ідіть, тату, ідіть…
– Петре Оліяновичу, а «Юмзика» дуже сильно пом’яли? Зможемо довести до ладу?
– Ти одужуй, а там побачимо. Знаєш… Пригадуєш ту історію… Теє, не запрацює він більше…
– Тату!
Оліянович позадкував до дверей, потім хитро підморгнув чи то Артемові, чи доньці, і вийшов на вулицю.
Тетяна присіла біля хлопця. Зараз, у джинсах і майці, вона зовсім не нагадувала суворого медика.
– Батькам не повідомляли?
– Нічого старих хвилювати. Я з тобою сама справлюся.
Артем подивився у великі сірувато-зелені очі дівчини і відразу відвів погляд. Так, ця справиться.
Обоє якийсь час мовчали.
– Таню, а історія, яку згадував твій батько, це та, про тебе й трактора?
Дівчина на коротку мить задумалась, потім посміхнулася, ніби згадала щось приємне.
– Розповів тобі? Так, мабуть. Хоча я сама майже нічого не пам’ятаю. Знаєш, техніка – все його життя. У нього навіть своя теорія є. Тільки татко нею ні з ким не ділиться, побоюється: будуть люди пальцем біля скроні крутити, мовляв, з’їхав дядько на старості з гайок… Уявляєш, він їх живими вважає. Всіх тих тракторів, комбайнів, вантажівок, що десятки років на ланах пропрацювали. Земля їм за цей час, у подяку, частку своєї душі віддала, поділилася силою. Отак от… До речі, говорили, ти у нас «сердечник»? А коли я оглядала – то ніби все у нормі. Тільки подряпина на литці, нічого, до весілля заживе.
Ага, ось! Артем нарешті зрозумів, що його бентежило весь останній час – не відчувалося ніякого дискомфорту у серці. Дивно. Звичайно, воно і раніше не боліло постійно, але легке ниття давно стало звичним явищем.
– Таню, пішли сьогодні… кудись, – несподівано для самого себе випалив хлопець.
Дівчина уважно подивилася у вічі Артемові, посміхнулася і кивнула головою.
А він уперше не відвів погляду.
***
– Так, шановний, то що там у вас трапилось, – дільничний присів у тіньку і розіклав прямо на землі записник та купу фотографій.
– Та я ж все написав і вам передав, що ще можна додати…
– Знаєш, у сорочці ти народився, парубче. До цього часу дивуюся, чому батько того крутелика, чий джип ти трактором розчавив…
– Та я ж…
– Почекай! Час зрозуміти, що нині правий не завжди той, на чиєму боці правда. Так от, радій – немає до тебе претензій. Дізнався я: потерпілий у лікарні надовго, кажуть, як рослина, зовсім нічого не розуміє. І садка вашого більше ніхто не хоче. То чим ви гостей так налякали?
Артем мовчки переглядав знімки. Он як, значить, все виглядало. Раптом хлопець підніс одну з фотографій ближче до очей, злегка здригнувся. Потім зібрав фото до купи і передав дільничному.
– Ви краще розберіться, для чого ті хлопці школу спалити хотіли. Чи це прискорило б переведення дітей до району? Тоді сільський голова міг би швиденько всі питання з територією повирішувати. Слідство, мабуть, не сильно б з цього приводу переймалося? Як вважаєте?
– Тобі радіти треба, що сухим з води вийшов! – дільничний сердито згріб папери і пішов до автівки.
Артем дочекався, доки представник влади від’їде подалі й обернувся до трактора.
Дивно все-таки. Хлопець ще раз пригадав фото. Мабуть, здалося, що на чорному глянцевому капоті джипа, напівзім’ятого жаткою «Колоса», розпливлася іржава пляма у вигляді павука?
Чи то лише гра світла і тіні?
Хлопець зусиллям волі відкинув роздуми, котрі бентежили його останнім часом, і взявся до роботи.
Вітрове скло вони з Оліяновичем вже замінили, вм’ятини вирівняли, все гарненько зашпатлювали. Тепер залишилося зарядити пульверизатора і проявити малярську майстерність. Тетянка молодець, гарні фарби підібрала, яскраві.
Блакитну і жовту…
– То що, кажуть, не заведешся більше? Згодишся тільки як музейний експонат?
Хлопець, скорившись несподіваному потягу, відклав у бік банку з фарбою і заліз у кабіну трактора. Поклав руки на кермо, закрив очі, розслабився…
У мозку за якийсь час несподівано виникла кольрова плямка, що розросталася і незабаром перетворилася на чітку барвисту картинку.
…Безмежне поле золотистої пшениці, блакитне небо з білими пухнастими хмаринами, а ближче до обрію – стрункий клин комбайнів, готових зібрати багатий урожай. Раптом зображення замерехтіло і ось вже коротка гостра стерня перетворюється під плугом на пухку чорноземну ріллю… Ще далі – металева кабіна, у якій мирно спить маленька симпатична дівчинка. Потім дитина підводить голову, посміхається і приязно махає рукою…
Артем ніби розчинився у вирі образів і подій, що невпинним потоком зринали у мозку. Серце забилося частіше, але приємно, без болю. І в ту саму мить, коли воно застугоніло у грудях найбільш потужними поштовхами, хлопець відчув, як тихо й радісно запрацював мотор старого трактора…
Коментарів: 24 RSS
1Зіркохід20-03-2012 19:46
Дуже гарно і світло. Нарешті я зітхнув на повні груди ! Спасибі, Авторе! Так тримати!
P.S. Помилок практично не виявлено .
2Фантом20-03-2012 23:52
Так, цікаво. Розвелося, розумієте, бандюків...тракторцем їх в бойовому патріотичному забарвленні
Ну, а якщо серйозно, то гарна оповідка, цікаве фантприпущення. Є герої, є мотивація, є конфлікт. А що ще треба для щастя? Ну і написано добре. Сподобалося.
Успіхів, авторе.
3автор21-03-2012 08:47
Дякую, Зіркоходе та Фантоме. Писав для душі.Захотілося з космосу опуститися ближче до землі.
4Chernidar21-03-2012 09:42
оповіданнячко для газети "село і люди"
коментувати та оцінювати не буду. не сподобалось
5автор21-03-2012 09:52
Дякую, Чернідаре. Люди в селі поки-що живуть, отож можна й для газети.
6інспектор Дімок21-03-2012 10:18
гм, враження суперечливі, написано гарно, і без ляпів. Себто в літературному плані - незле. А от як фантастика - ну, з бородою такі історії і яке ж тут фантприпущення? Оповідання запізнилося років на сорок, дух рад. устрою літає у ньому, от тільки бандюки з'явилися - ознака нашого часу. Навіть не знаю чому таке враження. Тому не будемо такими суворими як Chernidar, друкувати можна, але не у фант. журналах, а скажімо у якихось нефант. Загалом - твір сподобався.
7Фантом21-03-2012 10:26
8автор21-03-2012 10:32
Дякую, інспекторе! Розумію, що оповідання не вражає новизною і унікальними фантприпущеннями. Дух колишніх часів залишив спеціально - ну от захотілося так, хоча й розумів, що претензії будуть. Можливо, більше так не писатиму, то хай залишиться на згадку.
9Дімок21-03-2012 11:34
Фантоме, наявність у землі душі, так само як і у тварин, чи неживих предметів, чи машин є, звичайно, фант. припущенням, тіко от воно було ще за часів героїв Роні-старшого, і, підозрюю, є у деяких сучасних племен Африки чи жителів України, що дивляться битву екстрасенсів і шаленіють від неї, плескають у долоні, і говорять, що їхня машина чи щось інше має душу іт.д. Це зрозуміло, просто, ну, було це все у фантастиці, у різних формах - себто занадто стереотипно, як на мене.
10автор21-03-2012 11:35
Так, Фантоме, а ще здатність ділитися потім отримаю силою з людьми.
Взагалі, спробував написати так, щоб любу надприродну подію можна було, за бажання, логічно пояснити реальними причинами.
11Ал21-03-2012 11:38
От суперечливі враження. Дуже суперечливі. З одного боку так, написано гарно, написано життєво, написано з душею. Герої живі, негідники погані, головний герой, після довгих поневірянь, отримує перемогу тому, що за ним стояло щось священне. В даному випадку школа. Читається на одному диханні, стиль вивірений, мова справжня, але...
Але, чорт забирай, як же все прямолінійно! Додати кілька деталей, зробити бандюків теж людьми, а не дерев'яними фігурками, котрих давить трактор, додати якихось побічних конфліктів, хоча б у деталях. Справа навіть не у сільському антуражі, космічні монстри вже порядком всіх дістали, хочеться чогось живого наближеного до життя, справжнього. Тільки от ваші, авторе, герої, вигладжені і чорно-білі, на справжність не тягнуть.
Словом, класичний соцреалізм з героями і антигероями тієї епохи. Або, принаймні, початку дев'яностих. Можу хіба що порадити автору не розмінювати свій талант на такі твори, партія замовлення на них скасувала вже років двадцять назад. Хоча, для якогось ком'юніті ностальгуючих за портретами вождів на стінах оповідання підійде. Або для районної газети "Воля". Але, на жаль, не більше.
З.І. (
Він робить щось для Неї?)12Аноним21-03-2012 11:57
Дякую за відгук, Ал. Оповідання такого об"єму не вмістило б детально розписаних образів антигероїв.Коли його правив, якраз, за порадою знайомих, прибрав декілька епізодів з характеристиками героїв.
Я вже згадував, що зробив так спеціально (ну ось така собі дитячо-ностальгічна забаганка), передбачаючи можливу критику, так що несподіванкою зауваження не було.
13автор21-03-2012 11:58
Ага, забув підписатися - попередній коментар мій.
14HarleyDavidson21-03-2012 12:09
Є таке, що оповідання наче з попередньої епохи розвиненого соціалізму. А тоді багато хто писати вмів Інша справа, що не дозволяли писати про що хочеться. Тепер можна. Кажу, що вже можна, авторе Не стверджую, що соцреалізм кака, тільки фантастика з ним поєднується не дуже органічно. Залишає відчуття невдоволення і архаїчності. Душевно і старомодно. Хіба фантастиці, яка спрямована на нове, оригінальне, дивне і в майбутнє, личить цей комплімент?
15Ал21-03-2012 12:14
Та до біса детальні характеристики! Вистачить однієї деталі, одного речення, щоб перетворити героя з дерев'яної мішені на дійову особу. Зробіть бАтьківщиною одного з бандюків це село, і коли він буде палити, хай скаже, як його дістала та школа, поки він там вчився. Зробіть іншого - колекціонером жуків, хай на фоні розмови ловить якийсь рідкісний екземпляр і безжалісно засовує його у коробку.
Та й навіть цього не треба. Хай переминають з ноги на ногу, поки шеф говорить. Або їдять яблука, підібрані тут же, обтираючи їх від грязюки рукавом дорогого піджака. Не буває одногранних людей. Ні хороших ні поганих. І в літературі не повинно бути. Інакше це не література а соцпропаганда. А пропаганду я терпіти не можу. От.
16Фантом21-03-2012 12:30
Дімок Коли казав, що фантприпущення ціаве, мав на увазі те, що воно цікаве саме в рамках заданої теми. Ви прахуйте, який відсоток із 48 оповідань (на даний час) так чи інакше не стосується штучного інтелекту-кіборгів-андроїдів-роботів для НФ та големів-гномів-чаклунів для фентезі. Тому, на фоні усього цього таке фантприпущення доволі цікаво й органічно виглядає. Звісно, для фантастики поза межами конкурсу нічим особливим я б його не виділяв для себе.
17автор21-03-2012 12:33
Так, звичайно, але, рухаючись уперед, іноді не варто ігнорувати й якимись архаїчними моментами. У даному випадку просто хотів трохи акцентувати увагу на проблеми сучасного села. Батьки там живуть, так що є болючі моменти.
Я теж пропаганду не люблю. А до слушних порад завжди прислухаюся і за них вдячний. Так що всі зауваження врахую і, на перспективу, оповідання допрацюю.
18Дімок21-03-2012 13:35
Фантоме, а при чому тут 48 оповідань? Скажімо те, що автор пише про кіборгів чи андроїдів не є прив'язаним до цих 48 творів,автор міг взагалі не читати те, що тут представлено,а розвивати тему виходячи саме із самої теми - Живий метал, це ви, як критик, читач відносите його до певної категорії. Виходить так - зараз я, прочитавши оціх усіх інтелектів-кіборгів-андроїдів-роботів, повинен написати щось, що буде не дуже фантастичним, не дуже новим, але виділятися на фоні цих творів. А може таки написати?
19Фантом21-03-2012 13:45
Я пояснюю свою думку, чим для мене було цікавим припущення автора. На фоні інших. Я прочитав все, тож для себе порівнюю.
Який же з мене критик? так, звичайнісінький читач.І, звичайно, у своїх відгуках я не претендую на істину в останній інстанції Звичайний суб"єктивізм і нічого більше.
А чому ні? Напишіть і таке.20HarleyDavidson21-03-2012 13:52
А біда якраз в тому, що замало відрізняється. Придивіться до еротично-сільських, злегка підсолених містикою, романів Люко Дашвар. Там соцреалізм підірвано з середини. Тому оригінально, свіжо. А оповідання, яке обговорюємо, не вискочило за межі сильно заюзаного соцреалізму. Соцреалізм собою майже задушив фантастику.
Що можна мати проти кіборгів, адроїдів, штучних інтелектів і ецетера в фантастиці? Якщо оповідання про робота гарне, то чудово, а якщо погане, то нечудово
21Зіркохід21-03-2012 13:52
Не витримую... Шановний авторе, що за ретиради? Більшість дописів належать дітям урбаністичного світу, які село бачили хіба що в телевізорі чи на картинках . Пробіжіться оповіданнями: для них більш близькі й зрозумілі постапокаліптичні міські звалища й помийниці впереміж із залізо-бетонними джунглями . І, як бачу, малознайомий сільський ритм життя й психологія сільського жителя, його внутрішній світ. Ну то й що? В кожного свої проблеми. От вам навішали ярличків на твір, а Ви їх приймаєтн з вдячністю. Усе зривайте до дідьчої мами. Ніякий це не соцреалізм і не твір для газети. Нормальне оповідання, хороша фантастика в гарному виконанні. Все інше - від лукавого. Амінь.
(Зараз за мене візьміться... Ню-ню... Дай боже нашому теляті вовка з'їсти )
22автор21-03-2012 20:13
Ого, заглянув на сторінку, а тут такий рух. Це приємно,коли оповідання не залишає байдужим. Краще вже негативні відгуки. Скажу так: у мене є певний життєвий досвід і певні переконання,які не зміняться під впливом критики. Зокрема,не буває так,щоб літературний твір подобався всім. Якщо я когось покритикую, це зовсім не означає, що оповідання провальне. Може бути, знайдеться відданий пошановувач цього твору. Це нормально,так і повинно бути (і,до речі,є не лише для творів авторів-початків, а й для визнаних корифеїв фантастики).
Щодо соцреалізму: я не живу колишнім, але в ньому були зовсім непогані речі. Хто цього не застав,навряд чи зрозуміє. А можливо, ось набуду досвіду, майстерності і зможу колись створити супернеофантсоцреалізм, який буде цікаво читати . Хоча у нинішньому оповіданні не соц,а,скоріше,звичайний сільський реалізм.
Щодо білості й пухнастості героїв: Оліянович, який п"яним повіз на тракторі дитину - білий і пухнастий? І Артем,що,як заєць,втік від нещасливого кохання з міста? От баньдюки правда,чорніші чорного...
Окрема дяка Зіркоходові,за розуміння і підтримку. Ваш боржник! А щодо покірного сприйняття ярликів - є ще одне переконання. Негатив потрібно або сприймати спокійно,або відповідати вже так, щоб противник не піднявся. Але ж ми не вороги, а колеги, які обмінюються тут досвідом і намагаються стати кращими.
Ну от,виговорився. Сподіваюся,до затрашнього ранку на сторінці запанує соцреалістичний мир і спокій .
23Олена25-03-2012 15:49
Начиталась тут у коментарах різного. А приходила хвалити. Тепер думаю - заплюють. Тай грець з ними. Бо було ж добре. Гарно написано, зі смаком. Конструктивної критики не помітила, тож вважаю, що й міняти нічого у оповіданні. Хіба що дофарбувати злодіїв? та то вже вам вирішувати, то не великий недолік. Дякую, прочитала із задоволенням.
24автор25-03-2012 20:46
Щиро дякую, Олено!