Трапляється й так, що цікаві періоди нашої історії швидше потрапляють до уваги іноземних авторів. Період Київської Русі - величезне поле для авторів фентезі, до якого поступово підбираються українські автори. Але й у наших сусідів знайдеться що почитати.
Словаччина залишається певною темною конячкою, про фантастику якої ми знаємо небагато. Саме там живе та працює Юрай Червенак, автор тетралогії «Богатир», що оповідає про пригоди Іллі Муромця.
Кілька днів тому на сторінці письменника з'явився такий запис:
Нещодавно я тут дещо жартома писав, що моя книжкова серія «Богатир» насправді про те, як Київське князівство виступило проти племен, що мешкають на території нинішньої Москви, Поволжя та Каспійського моря, й підкорило їх.
Десь через тиждень я отримав контракт на видання «Богатиря» в одному з найбільших українських видавництв.
Давайте ближче познайомимось із автором та його творчістю.
Юрай Червенак - автор історичних романів, детективів та фентезі, що пише словацькою та чеською мовами. Дебютував 1993 року романом «Ольгерд зі Сколборна: Меч з Тормарена» (Olgerd ze Scallbornu: Mec z Thormarenu), з 2005 - професійний письменник та публіцист.
Загалом в Юрая Червенака вийшло понад тридцять книг, поєднаних у кілька циклів.
Дія тетралогії «Чорнокнижник» відбувається в 9 столітті під час битв з аварами та утворення перших слов’янських князівств. До нього дотична трилогія «Чорний Роган» про пригоди головного героя циклу у інших обставинах.
Згодом письменник більше фокусується на історичній складовій. Так п'ять його романів під загальною назвою «Пригоди капітана Баторі» оповідають про війни з Османською імперією. Останнім часом автор працює над великим циклом історичних детективів «Капітан Штейн і нотаріус Барбарич» про розслідування злочинів часів правління Рудольфа II на межі 16—17 ст, дія яких відбувається у кількох центральноєвропейських містах, а справи часом носять містичний характер. Наразі в цьому циклі вже видано дев'ять романів.
Коли після слов’янських фантастичних романів я починав писати про антитурецькі війни чи, згодом, історичні детективи, йшлося не про розширення читацької аудиторії, а про те, щоб не застрягти в рутині й не повторювати одне й те саме.
Також Юрай Червенак є автором чотирьох вільних продовжень про пригоди Конана-варвара.
Він є великим любителем музики, віддає перевагу важкому металу. Також серед гобі Червенака колекціонування рецептів середньовічної кухні.
Я слухаю майже всі стилі: від класики, як-от Metallica, Sepultura, Slayer, Anthrax або Testament, до дета та блек-металу (Death, Gojira, Morbid Angel, Vader, Rotting Christ, Behemoth та близько мільйона інших) до думу та готики, як-от My Dying Bride, Paradise Lost, Candlemass, Swallow the Sun... Я не надто слухаю прогресив, усілякі пост-блек, металкор і тому подібні більш сучасні жанри, але я люблю завантажити наприклад Whitechapel, Parkway Drive чи Five Finger Death Punch, особливо в машині, якою добре керувати. Топ? Metallica — найкраща металева група всіх часів, мені навіть подобаються їхні нові альбоми.
За мотивами серії «Чорнокнижкник» чеський композитор і фолк-виконавець Томаш Кочко написав пісню «Pohanská».
Сам Юрай достатньо критично ставиться до своєї роботи:
Я міг би сказати, що переношу читачів до інших світів, ділюся з ними мріями та ідеями... але насправді мені просто подобаються історії та я люблю розповідати їх іншим людям. Я пишу літературу для дозвілля, і якщо колись почну вдавати, що маю вищі амбіції і хочу когось чогось навчити, показати, як думати чи навіть жити, то вдарте мене чимось по потилиці.
Цикл «Богатир» спочатку виходив чеською мовою у 2007-2009 роках. Сага була написана за півтора роки, містила більше 1500 сторінок і налічувала три книги. Словацьке видання з'явилося на 10 років пізніше, для нього автор значно допрацював текст, тож словацькі читачі отримали не три, а чотири книги. Серед змін, наприклад, повністю переписані батальні сцени, адже автор значно розширив коло своїх знань про тогочасні війни.
Oceľové žezlo
Перша частина історичного фентезі часів Київської Русі, коли легенда про доблесних героїв з'явилася на тлі військових походів князя Святослава. На віддалене село на території племені Мурома нападають мисливці за рабами. Від них рятується лише місцевий каліка Ілля. Однак завдяки зустрічі з трьома таємничими паломниками юнак розриває прокляття і чудесним чином зцілюється. Сповнений нечуваної сили, він вирушає в подорож, щоб помститися і звільнити своїх одноплемінників. Слід веде його до Волго-Ітильського басейну, де за владу змагаються болгарський хан і страшні маги з Драконової Вежі. Одночасно туди ж відправляється військо київського князя Святослава, адже в жилах правителя циркулює завойовницька кров предків-вікінгів. Невдовзі долі молодого воїна та молодого князя перетинаються. Ілля, якого прозивають Муромець, приєднується до дружини княжих богатирів і бере участь у найбільшій військовій експедиції, яку коли-небудь переживали ці краї.
Словацький оглядач Ян Блажовський так каже про першу частину саги:
«Богатир» не є міфологічним епосом. Він сповнений дії. Кров бризкає і тече рікою, вороги люті, жінки спокусливі, зрада - куди ж без неї. Промови героїв саркастичні і вражаючі, як удар дворучною сокирою. Кожен, хто любить пригодницьке читання та любить історію в поєднанні з міфологією, має відкрити цю книжку. До речі, наприкінці книжки ми знаходимо п’ять (!) додатків, присвячених географії того часу, назвам, поширеним предметам, міфологічним істотам та іншим деталям, що лише підтверджує надзвичайну підготовку автора.
(сподіваємося, додатки також будуть перекладені українською)
Dračia cárovná
Київський князь Святослав переміг болгар і зміцнює свою владу в басейні Волги. Проте Ілля Муромець та інші богатирі не мають спокою. Їхній заклятий ворог, первосвященик Тугарин, утік десь на північ. Святослав погоджується, щоб невеликий загін відправився за ним і покінчила з небезпекою раз і назавжди.
Герої подорожують у дикі краї, населені племенем черемисів, але на цьому полювання далеко не закінчено. Тугарин прямує далі на північ, на територію таємничих чудів. Подейкують, що десь у лісі є ворота до загробного світу, до чудодійного острова Буяна. Його охороняє зловісна чарівниця, яку місцеві жителі називають Бабою Ягою – матір’ю змій. Ілля та його товариші повинні знову боротися з драконячими чарами та темрявою, яка поволі підкорює серця воїнів.
Horiaca ríša
Хозарська імперія протягом кількох століть контролювала береги Каспійського моря та пониззя Волги й Дону. Однак її слава закінчується. Київський князь Святослав хоче розширити межі своєї влади й дістатися до багатих південних земель й Шовкового шляху. Він об’єднав народи півночі і веде їх проти хазар та їхніх союзників. Каган-бей, вищий сановник імперії, посилає до кордонів величезну армію, але існує загроза, що навіть це не захистить квітучу цивілізацію від навали безжальних варварів.
Ілля Муромець, Єгор Святогор, Микула Селянович та інші княжі богатирі у далекій дорозі та серед люті війни поступово усвідомлюють, що їхній найлютіший ворог — не чужі війська, а темрява, яка роз’їдає їхні власні серця. Її посіяв той, кого вони колись вважали другом. Кощій, якого раніше звали Волх, йде кривавим шляхом і переслідує власні небезпечні цілі...
Biela veža
Хозарська імперія пала, великий каган помер. Проте ненажерливий вовк у душі князя Святослава прагне ще. Київське військо залишає пограбовані міста на Каспійському узбережжі і прямує на Кавказ, де на крутих схилах височіють фортеці аланів, аварів і касогів. Аланська царівна Семіра за допомогою спадкоємця хозарського престолу Давида намагається вчасно повернутися додому, щоб врятувати своїх одноплемінників від поневолення та знищення.
Тим часом у донських степах за намовою бея Ірода збирається величезне військо печенігів. Хто швидше заволодіє скарбами Кавказу, далекими хозарськими містами на Азовському морі і особливо прикордонною фортецею під назвою Саркел - Біла Вежа? Яка доля спіткає Іллю Муромця та інших богатирів, отруєних темними чарами демонічного Кощія?
Сподіваємося, що у письменника та видавців все вдасться, і невдовзі українські любителі фентезі матимуть змогу оцінити один з найпопулярніших циклів Словаччини та Чехії.
Коментарів: 2 RSS
1Максим Безрук29-09-2022 22:12
Чому не "Драконяча царівна"?
2Dumpmenus26-11-2022 17:31
Я гадаю, що всі ми недооцінюємо Максима Безрука, що тут відписався! https://zelebot.dreamwidth.org/430.html -- Така людина може бути справжнім спадкоємцем Геннадія Адольфовича Кернеса!
Наприклад ось так Максим безрук висловлюється про знищення шести міліонів українців та українського мовознавства: "Соромно посилатися на газету. Посилайтесь на фахівців. Я з Хвилею згодний, що мову наблизили до живої мови більшості, позбувшись провінціалізмів та архаїзмів."
Знаменита петиція Безрука на тему що наші вибори НАСПРАВДІ -- не вибори, наш президент НАСПРАВДІ -- не президент, ми НАСПРАВДІ -- не народ, наша країна НАСПРАВДІ -- не країна дала рашистам ілюзію того що Україну можна захопити голіруч, а зараз вони обстрілюють цивільну інфраструктуру в надії якраз на відставку Зеленського: "Еще одна надежда Кремля, по информации источников «Медузы», — резкое изменение политической ситуации в самой Украине и отставка Владимира Зеленского. На чем основано ожидание таких событий, «Медузе» неизвестно." https://meduza.io/feature/2022/11/18/nastoyaschuyu-voynu-my-proigrali
Так що Україна багато чим завдячує цьому сором'язливому маФематику... https://ueartemis.wordpress.com/2020/01/05/тотоапарат/