У просторому кабінеті біля вікна нерухомо стояв невисокий молодий чоловік. Його очі не помічали краси вечірнього міста, вони були спрямовані у холодне зимове небо, на якому не було видно жодної зірки, лише Місяць нахабно світився на темно-сірому тлі. Десь звідти його роботодавці спостерігали за своїми рабами – людьми. Іншопланетні загарбники платили щедро, та хіба б хтось погодився працювати на поневолювачів навіть за великі гроші? Він погодився, як і тисячі інших людей по всьому світу.
Сьогодні зранку прийшло розпорядження від керівників-прибульців: "Начальником управління аналізу призначено Олега Завійського". Він чекав цього підвищення шість років, з першого свого дня роботи у Зірці, великій багатокутній будівлі в самому центрі столиці, що слугувала штаб-квартирою прибульців в Україні. Чому тоді він відчуває таке спустошення? Дзвінок телефону сполохав небажані думки. Потрібно було йти на співбесіду з потенційним новим працівником.
У кімнаті переговорів на Олега вже чекав головний кадровик та худа короткострижена дівчина з невиразним обличчям. Груба тканина штанного костюма ретельно приховувала будь-які гендерні особливості. В голові промайнуло: “наступним етапом нас певно уніфікують до однакової зовнішності”. Олег ввічливо усміхнувся, щоб, як водиться, підбадьорити кандидатку. Дівчина одразу підскочила потиснути Олегу руку. Прибульці вже схвалили її резюме, тож тепер потрібно було переконатись в її адекватності та свідомості. Робот-технік зеленим блиманням підтверджував справність камер. Можна було починати.
– Сідай. Розкажи, як ти розумієш, чим ми тут займаємося.
– Ви збираєте дані з усього регіону, обробляєте їх, звіряєте з плановими показниками та пересилаєте керівникам на Місяць.
– Усе вірно. Крім того ми робимо прогнози. Ти знаєш, які саме дані ми збираємо?
– Усю статистику: обсяги виробництва, економічні показники, рівень народжуваності та смертності.
Під час згадки про рівень народжуваності погляд дівчини якось змінився, а, може, йому лише здалося. Прибульці такий момент не пропустять, тому він мусить розкрутити її поповній.
– Ти усвідомлюєш, що на основі переданих нами даних приймаються ключові рішення, які можуть вплинути на кожного? Що на твою думку зроблять керівники, отримавши інформацію про народжуваність вищу за заплановану?
Дівчина твердим голосом відповіла: “Дадуть розпорядження стерилізувати певний відсоток людей або переселити їх на малозаселені території”.
– Працівники Зірки не мають привілеїв перед іншими. Ти готова до того, що в такий відсоток можеш потрапити ти або твої близькі?
Дівчина і зараз не видала жодних емоцій.
– Я цілком покладаюсь на ефективні рішення керівників.
Бесіду продовжив головний кадровик.
– Чому ти хочеш тут працювати?
Дівчина вочевидь готувалась до цього питання.
– Я завжди хотіла працювати в Зірці. Ця робота видається мені дуже важливою. Тут я зможу долучитись до формування ідеального ефективного світу.
– І тебе не зачіпає, що багато хто вороже ставиться до працівників Зірки?
Це було стандартне питання відповідно до протоколу, проте кандидати зазвичай трохи ніяковіли перед відповіддю. Та дівчина і тут не розгубилась.
– Мене це не лякає. Осуд – це відголос помилкового минулого. Усе більше людей розуміє, який ідеальний світ влаштували нам прибульці: жодних воєн, жодних торговельних чи релігійних конфліктів, маємо рівні права і живемо за однаковими ефективними для всього людства законами. Усі зрештою засвоюють англійську, а за років п'ятдесят ніхто і не згадає, чому так важливо було називати Бога тим чи іншим іменем. Я вірю, що рано чи пізно усі зрозуміють, що ми отримали утопію.
Олег уважно вдивлявся в блискучі безбарвні очі. Цікаво, вона насправді така ідейна, чи просто хоче добре заробляти сидячи у гарному офісі? Загалом дівчина сказала все правильно.
– Дякую, ми надішлемо запис співбесіди керівникам і тебе повідомлять про остаточне рішення.
Після співбесіди Олег одразу поїхав до батьків, щоб хоч якось відмітити підвищення. Добре, що зимою після роботи вже темно – менше осудливих поглядів. Олег повільно їхав вузькими вулицями спального району. Працюючи на Зірку він міг купити батькам квартиру у найкращій новобудові, проте вони навідріз відмовлялись, мовляв їм і так добре, та й звикли вже.
Біля під'їзду сиділи дві бабусі.
– Доброго вечора, Олеже! Як справи на службі?
– Доброго вечора! Працюємо потроху! – Олег поспішив проскочити до під'їзду. Він не оглядаючись, знав, що доброзичливі бабусі від душі плюнуть йому в слід.
– Привіт, сину! Заходь скоріше, вже все стигне, – батько, як завжди стиснув Олега в міцних обіймах.
Зайшовши до рідної і затишної вітальні Олег на мить закляк, намагаючись впоратись з емоціями. Попередивши батьків, про те, що заскочить до них з нагоди нової посади, він аж ніяк не очікував, що вони накриють справжній святковий стіл. Для них ці шість років були також нелегкими – сусіди, друзі, знайомі – усі мовчки засуджували їх за роботу сина.
– Вітаємо синку, ти молодець, ми знаємо, як тяжко ти працював, – мати турботливо підкладала синові домашніх вареників з картоплею, – може за пару років зможеш трохи відпочити.
Ось воно! Сентиментальна радість одразу розчинилась у хвилі образи. Вони радіють не досягненням сина, а тому, що з’явився шанс позбутися ганебної роботи, хай навіть не одразу. Прибульці дійсно не тримають співробітників другого рівня довше трьох років на одному місці. Далі або переїзд, або відставка.
– Мамо, вас хтось знов ображав через мене? То Павленки? Скажи мені – я з ними поговорю!
– Ні-ні, синку, що ти! Усе гаразд! Павленки – добрі люди, – мати кинулась заспокоювати Олега.
Чудово! Вже і батьки не довіряють йому. Хай так. Життя покаже, на чиєму боці правда.
– Олеже, – обережно спробувала продовжити розмову мама. Ми в неділю зустріли Марину Степанівну в це.. в парку. В неї завтра день народження. Може, привітай її, про підвищення скажи.
– Мамо, ну нащо ви знов ходили до церкви? Вас же зітруть. Ви що не бачили стертих людей? Ви нікого не згадаєте! Ні тата, ні мене, ні тих клятих Павленків! Ви не згадаєте своїх улюблених віршів, пісень. Не згадаєте свого Бога! Нічого! Невже не можна молитися вдома? – Олег не помітив, як перейшов на крик. Звідки в людей стільки впертості? Чому вони готові ризикувати всім, аби робити по-своєму?
– Тихіше, синку, сусідів налякаєш. Та то і не церква зовсім, – тихенько почала виправдовуватись мати, – можна сказати в гості ходили.
– Тато, ну як же так?
Сивий чоловік, не дивлячись Олегові в очі тихо промовив: “Вони вже стерли нас, сину. Позбавили усього людського: ми не можемо носити свій одяг, говорити своєю мовою, святкувати свої свята”.
– Вам дозволено вдягати зручний екологічний і зрештою гарний одяг, англійська мова і до уніфікації була найуживанішою в світі, ви маєте не менше свят, ніж раніше, просто їх оптимізовано за графіком і не прив’язано до якихось культурних відмінностей. Чому всі люди хочуть бути аж такими особливими?
– Ми не хочемо бути особливими, ми хочемо мати право бути собою. Вони роблять з нас біологічних роботів. Платити данину і жити так, як вказують – це кріпатство.
Пластиковий браслет до болю стиснув зап’ясток Олега, сповіщаючи про отримання важливого повідомлення. На маленькому екрані висвітилось: "Завітайте до ресторану "Під яблуками". Лише сьогодні знижка 10%".
– Добре, – здався Олег. Він не мав зараз часу на довгі суперечки – вже було пів на дев'яту. Якщо за стільки років не вдалося переконати, то це вже марна справа. – Я вас благаю, будьте обережні.
Вийшовши від батьків Олег поїхав до цілодобового торговельного центру. Там можна було не привертаючи уваги залишити машину хоч до ранку. Далі довелось йти пішки. Ноги провалювались у в’язкий сніг, проте фізичні перепони хоч трохи допомагали сповільнити вирій думок. Олег розумів, що його вивели з рівноваги не лише безглузді порушення батьків. Він відчув, що втрачає віру у власні переконання. Можливо, дівчина зі співбесіди мала рацію: прибульці робили усе на користь людству. Можливо, вже найближчим часом не лишиться таких впертих антиглобалістів, як його батьки.
Він майже добрався. Над річкою височіла величезна статуя жінки, яка колись з мечем і щитом боронила землю. Зараз жінка тримала у руках букет квітів і кошик з якимись кульками, які мали б імітувати яблука. Друзі, до яких він прямував, жартували, що це гранати. Площу перед статуєю обступила почесна варта густих ялинок. Зайшовши за перше дерево Олег одразу зник з поля зору. Сподіваючись, що нічого не наплутав, він занурив руку у крижаний сніг. Пальці вже почали втрачати чутливість від холоду, коли нарешті вдалося намацати замерзле в землі кільце. Залізний люк не піддавався. Не дивно – на дворі мінус десять. Олег дістав ключ і почав ритмічно стукотіти по люку. Майже одразу з під землі почувся якійсь шурхіт і вже за хвилину між люком і землею з’явилась невеличка шпарина. “Пароль?” – суворо спитав жіночий голос.
– Воля! Давай відкривай, бо зараз дуба від холоду вріжу.
Люк одразу відкинули і Олег пірнув у темряву під ногами.
– Оксана, то ти?
– А хто по-твоєму? Я, вже годину тут як кріт сиджу. Думала, накрили тебе. – У темряві з’явився слабкий вогник ліхтаря, який тримала руда дівчина у лижному костюмі.
– Не дивно було, як би накрили. То добре, що зараз сніг мете як шалений. За п’ятнадцять хвилин жодного сліду не лишить. Більше зимою сюди йти не можна.
– Техніки казали, що залізна жіночка добре екранує сканери. За сніг не переживай – може і не доведеться більше ховатися! Може ще їх під землю заженемо!
– Тихо, нічого не кажи доки не дійдемо.
Вони почали пробиратись по вузькому тунелю. Поряд з Оксаною думки Олега різко змінили напрямок. Молодий чоловік почувався як школяр у її присутності. Він добре пам'ятав той, день, коли ця бунтарка остаточно полонила його серце. То було влітку біля ставка, коли вони вдвох поверталися після зустрічі підпілля, прикидаючись, що незнайомі. Раптом дівчина зупинилась, дістала блокнот, сіла на траву і почала малювати олівцем. Вона робила це з дуже концентрованим виразом обличчя, наче в цей момент у цілому світі не існувало нічого важливішого за її малюнок. Олег присів на лавці неподалік, не в змозі відвести зачарованого погляду. Раптом Оксана сховала олівець, піднялася, вирвала сторінку з блокнота і підійшла до Олега.
– Це тобі подарунок. Щоб захищав.
На аркуші Олег побачив ставок і галявину. Від реальності малюнок відрізняв лише один елемент –на галявині стояв янгол. Великі крила і німб виключали можливість помилки.
Олег перелякано озирнувся. На щастя, жодного робота-поліцейського.
– Це ж релігійний символ, його заборонено.
Оксана лише стиснула плечима та побігла геть. Олег малюнка не викинув.
– Дійшли, – радо повідомила Оксана і постукала спочатку чотири, потім три рази у стінку тунелю. Цього разу обійшлося без пароля.
Всередині криївки вже чекало з десяток людей. Побачивши Олега всі підтягнулись до імпровізованого столу, змайстрованого із різних шматочків деревини та пластику.
– Олег! Нарешті! – кремезний чоловік, якого всі кликали Полковником, одразу взяв слово, – доведеться все переграти. Індія висунула вимогу діяти негайно. Наступного тижня в них планується велике переселення. Люди рішуче налаштовані не покидати домівок за будь-яку ціну. Повстанці не можуть на них вплинути.
– Заждіть, – Олег не був готовий до такого повороту. – Як це негайно? Мене ж щойно призначили. Я ще навіть жодного разу сам не передавав дані.
– І я кажу, що це неможливо, – втрутився розпатланий хлопець в окулярах, – ми тільки-но почали тестування. На повну перевірку дієвості вірусу потрібен місяць. Чому ми повинні ризикувати через індусів?
– У нас буде лише одна спроба. Діємо за початковим планом: одночасно запускаємо три різні віруси з різних куточків планети, чекаємо відключення оборонних комплексів прибульців, випускаємо ракети. Мусимо діяти злагоджено. Турки, німці, американці – усі готові починати наступної середи.
– За тиждень? – Олег подумки намагався придумати хоч якісь вагомі аргументи проти. – За двадцять років вони ні до чого не спромоглися, лише поклали купу народу. Це ми зорганізували всесвітній визвольний рух, а тепер кожен хоче диктувати нам умови?
– Не варто їх засуджувати. Багато країн не були готові до такого. Вони не звикли відстоювати свою самобутність. По правді, вони і самі частенько нав'язували свій світ слабкішим країнам. Ми – то інша справа. Десятиліттями перебуваючи під владою різних імперій, ми змогли зберегти свою націю, свою ідентичність. Олег, – вже тихіше промовив Полковник, – як відкладемо запуск, загинуть сотні, а тисячі лишаться домівок чи пам'яті.
– Якщо всі за, то я зроблю все, що треба, – Олег сказав те, що від нього чекали.
– Чудово! Тарас покаже тобі, як запускати вірус. Наша людина в Зірці тебе підстрахує. Виникнуть проблеми – даси сигнал.
***
У ніч перед операцією Олег не спав. Який же він дурень! Так і не сказав Оксані найважливіше. Може вже і не випаде шансу. Олег спробував уявити, як це, коли тебе стирають. Втратити пам'ять чомусь здавалось страшніше, ніж померти.
Перед виїздом на роботу браслет знов дав про себе знати: "Поспішайте! Знижка 30% на кожний другий товар у чеку". Добре, до пів на третю ще купа часу. Проте на роботі час наче хтось стиснув. От вже десята, і він сидить на ранковій нараді. Потім одразу дванадцята, і він передивляється прогнози на січень. Його країні поки що не загрожує перенаселення, а ефективне використання ресурсів дозволяє збирати все більше данини прибульцям без шкоди для добробуту людей. Навіть більше, середній дохід повільно, але стабільно зростає. Невже він обрав не ту сторону? Що як прибульцям зрештою-таки вдасться створити утопію? Годинник безжально показував рівно другу. Хай йому грець! Він зовсім заплутався – не може приймати таке рішення самотужки. Рішуче набрав Оксанин номер.
– Олег, що сталося? – судячи з голосу дівчина не на жарт перелякалась.
– Усе гаразд. Оксана, мені потрібно тобі дещо сказати.
– Олег, залишилось пів години...
– Я знаю, послухай, це важливо. Я кохаю тебе. Вже давно.
– Я теж тебе кохаю, – наче на автоматі відповіла шокована дівчина. У будь-який інший день Олег би засяяв від щастя, та сьогодні це лише все ускладнювало.
– Тоді ми можемо лишити все як є, і бути щасливими.
– Що ти таке кажеш?
– Оксано, а що як ми помиляємося? Що як це вірний шлях для всього людства?
На мить тиша повисла як прірва між ними. Першою заговорила Оксана.
– Що це за істота така - все людство? Я не знаю за нього. Я знаю за окремо взятих людей, знаю за себе.
– Що ти знаєш за себе, чого ти хочеш?
– Я хочу обирати роботу, мати велику родину, читати книжки мовою моїх пращурів, співати бабусині пісні, зрештою хочу без дозволу завести кота, не боячись що в мене за це заберуть спогади. Я хочу бути собою, бути людиною, а не стандартизованим гвинтиком в механізмі. Я хочу жити у світі, де можна малювати янголів.
Олег слухав Оксану і розумів, що її не переконають жодні економічні показники. Чому він сам почав забувати, що таке бути людиною? Що за ці роки зробила з ним система, що він перестав відчувати, чого прагне душа?
– Олег, лишилось п'ятнадцять хвилин. Ти з нами?
– Я завжди був з вами.
Центр передачі даних на Місяць знаходився в окремому приміщенні у самому центрі Зірки. Олег стрімголов помчав туди. Було вже не до конспірації. Підбігши до дверей, він одразу приклав око до сканера. Двері не відчинились. Холодний голос комп'ютера сповістив: "У доступі відмовлено. Під час випробувального терміну доступ надається лише в присутності іншого працівника." Олега пронизав холод. З тими дурними ваганнями він забув, що нова посада передбачає два місяці випробувального терміну. Довелось глибоко вдихнути, щоб зосередитись. Лишалось десять хвилин, він ще може встигнути. Тремтячий вказівний палець вистукав на сенсорі браслета три крапки, три тире, три крапки. На мить Олег впав у відчай: смішно сподіватись, що йому зможуть так швидко допомогти. З кінця коридору почулись швидкі кроки. Олег не вірив своїм очам. До нього бігла дівчина зі співбесіди. Як так? А він майже повірив їй тоді. ЇЇ палкі відповіді навіть підкріпили вагання щодо правильності обраного ним шляху. Як же її звати?
– Ганна? – тільки й зміг вимовити приголомшений Олег.
– Анна. Які перешкоди? – буденно спитала дівчина.
– В мене випробувальний термін. Для проходу потрібен другий співробітник.
– От дідько, в мене теж випробувальний. Не страшно. Відійди.
Анна блискавично скинула піджак, який наче забетонований з грюкотом впав на підлогу. В наступну мить з-за спини дівчини випірнув мініатюрний ноутбук, з якого стирчала здоровенна антена. Анна присіла, поклавши комп’ютер на зігнуті коліна із шаленою швидкістю почала стукати по клавіатурі та водити пальцями по екрану. Олег безпомічно дивився на годинник. Сім хвилин.
– Готово! – сповістила Анна. – Я зняла відмітку про випробувальний. Спробуй тепер.
Цього разу двері без проблем відчинилися. Вони майже впорались! “Та що ж це таке!” – Олег не розумів, чому так не щастить. Звідки тут взявся робот-наглядач? Раніше у приміщенні були лише камери. Зараз за їхніми діями уважно слідкував на вигляд нешкідливий металевий циліндр. Проте Олег знав, що як знадобиться, робот розкриється, як складений ніж і застосує увесь свій багатий арсенал.
– Я ним займуся, ледве чутно прошепотіла Анна. – Як скажу, біжи до передавача.
Олег застиг, готуючись до останнього ривка.
Анна кинула на робота щось на зразок сітки з присосками та знов почала шалено водити пальцями по монітору свого ноуту. Робот повільно поїхав у напрямку Анни.
– Ну, маленький, ходи до мене, – тендітна хакер почала потрохи відступати, виходячи з кімнати. Щойно полонений сіткою робот виїхав за межі центру вона крикнула: “Олег, біжи!”
Олег кинувся до передавача і натиснув кнопку увімкнення системи. Він знав, що означає вібрація браслету: лишилось дві хвилини. Накопичувач інформації уперто не хотів вставлятися в порт. Олег затиснув його двома руками. Вірус завантажується на передавач. Одна хвилина.
У кімнату забігла задихана Анна.
– Треба заблокувати двері.
– Не треба, – спокійно відповів Олег. Я вислав вірус. Він вже має дістатися їхньої системи. Тепер справа за ракетами.
***
За місяць Олег чекав на Оксану в тому самому парку, біля замерзлого ставка.
– Привітик, герою!
З пуховика дівчини лякливо визирала маленька чорна мордочка кошеняти.
– Привіт, красуні! – Олег з подивом прислухався до нового відчуття – щастя. – Які новини?
– Добре, що тоді вдалося одночасно надіслати усі три віруси. Програмісти виявили, що доки ракети летіли до Місяця, прибульці не встигли знешкодити лише один з них.
– На базі знайшли живих прибульців? Які вони?
– Знайшли лише людей.
– Наших? З Землі?
– Ми не знаємо, вони поводяться, як стерті.
– Невже можливо, щоб вони брали у цьому всьому участь?
– Не знаю, можливо вони думали, що діють в інтересах усього людства.
Коментарів: 16 RSS
1Elessmera07-12-2018 11:04
Чудове оповідання, мені сподобалося! Непоганий сюжет, читала з цікавістю до кінця, фінал, що треба. За вагання ГГ плюс. У принципі, без зайвого пафосу показана роль українців у всій цій визвольній операції. Можливо, для смаку не вистачає трохи описів, а ще дізнатися більше про Анну, але, як я розумію, на це вже знаків не вистачило. І наприкінці хотілося б знову побачити тих янголів, що робила Оксана. Із задоволенням прочитала б повість із таким сюжетом.
Поки що одне з найцікавіших оповідань, дякую. Автору успіху!
2Рибка08-12-2018 00:13
Мені сподобалося, що це досить міцний твір, тут є конкретна ідея, є плюс-мінус пропрацьовані образи. Дещо забракло обсягу: зріз реальності досить повний, незважаючи на те, що зображено дуже короткий проміжок часу, але хотілося б більше про самих героїв, про розвиток руху опору, про стосунки між його учасниками, про те, зрештою, що за віруси і чому такі могутні й круті охоронні системи прибульців (не прибульців? оце, до речі, мені сподобалося!) не задавили увесь цей заколот у зародку. І так, підтримую попердню думку, Анна - рущниця, які ніби й вистрілила наприкінці, але не вистачило дії з нею в середині твору. Її показали, але не розвинули як персонажа, лише потім "викотили" знову, щоб уже задіяти. Від Оксани схоже враження "недотягнутості", вона мені здалася персонажем-функцією. Ну, і те, що герой, не криючись, зателефонував їй у критичний момент, якось дивно. А те, що телефони прослуховають, він не боявся?..
От такі моменти + загалом підкреслена чорнушність світу мені дещо зіпсували враження. Ніби мало бути розгорнуто й детально, а утисли в оповідання.
Але ж за вагання Олега однозначний плюс. Ну, і загалом враження радше позитивне.
Поки що справді один з кращих творів, принаймні з тих, що я встигла прочитати.
3Волод Йович08-12-2018 11:33
Щось я не второпав.
Невже і справді, якщо всіх людей зробити тотожними, то з них простіше буде збирати оту "данину"?
З яблуками й зерном воно зрозуміліше – має бути однакове, бо так простіше збирати/сортувати/продавати...
А от люди... Якщо вони ідеально розумітимуть одне іншого, то хіба їм не простіше буде змовитись і повстати проти отих "місячників"?
4Автор08-12-2018 16:56
Elessmera, Рибка, дякую за розгорнуті враження! Хотілося описати детальніше і світ, і усіх задіяних героїв, проте трохи не вистачило часу :( Тепер з ваших коментарів бачу, що саме цікаво було б дізнатися.
Рибка, щодо Вашого запитання: "Ну, і те, що герой, не криючись, зателефонував їй у критичний момент, якось дивно. А те, що телефони прослуховають, він не боявся?.." Так, він розумів, що його могли прослуховувати. Це був необдуманий емоційний вчинок. Проте він не збирався озвучувати якісь секретні деталі. Ризик прийняти невірне рішення перевищив для нього ризик того, що хтось викриє план.
Володе, дякую за питання. Місячники не надто побоювалися підкорених людей (вочевидь це було їхньою помилкою). Іх більше хвилювало ефективне використання ресурсів (багато сил витрачалось на внутрішні війни, подолання культурних та мовних відмінностей). Хорошим прикладом ефективної роботи людей без розбіжностей є історія про Вавилонську Вежу. Вірячи, що глобалізація та уніфікація - це найкращий шлях для розвитку людства, мені здається, місячники сподівались, що з часом люди звикнуть і оцінять переваги нового світу. Якщо всі розбіжності буде стрето, то вже і не буде, що відстоювати. Люди ситі, злагоджено працюють, усі мають рівні права, покращують свій добробут і збільшують данину. Усі в плюсі.
5Максим Сухарик09-12-2018 17:15
От і я зараз скажу кілька слів. Перше, що спало на думку,коли я "занурився" у ваше оповідання - це схожість режиму із комуністичним. Заборона церкви, як такої, прагнення до "однаковості" громадян системи і, звичайно, сама назва організації - "Зірка". Чи це сталось випадково, чи автор свідомо прагнув добитись такої аналогії, я не знаю. Ну, це швидше плюс, чим мінус. Далі - дівчина Анна. Як тільки я прочитав про співбесіду, одразу ж зрозумів, що це - рушниця, котра має вистрілити. І не помилився. Тільки звук від пострілу не став несподіванкою. От якби автор, описуючи консультацію, ввів туди ще кілька персонажів, щоб розсіяти увагу читача - було б суперово. Але це моє, суб'єктивне бачення. Зрештою, сподобались моральні терзання ГГ у відповідальний момент, тому додаю вашу оповідку до топових. Вітаю!
*пішов шукати ничку партизанів до Батьківщини - Матері*
6Владислав Лєнцев10-12-2018 01:06
Як на мене, надто швидко все відбувається, не вистачає повітря в оповіданні. Дія, дія, дія - нас якось привчили, що це добре, але не завжди. До максимального об'єму ще 11380 символів залишилось, і мені б дуже хотілося прочитати таку, більш вдумливу версію. Ну і взагалі щоб мати більше фактів для пошуку відповіді на головне питання: а чи були прибульці взагалі? Дякую за текст.
7Автор10-12-2018 11:29
Максиме, дякую за відгук і пораду! *Як знайдете, не виказуйте - раптом ще згодиться
Владиславе, дякую за враження! Погоджуюсь, що в оповіданні ще є простір для додаткової інформації, яка б могла його збагатити.
8Р. В.11-12-2018 12:53
Написано непоганою мовою. Принаймні тут можна вже говорити про оповідання із сюжетом, а не просто замальовку, як у декого.
Але вже до діалогів є чимало питань (забагато "Привіт", "Доброго вечора", "Доброго вечора").
Ще більше питань до задуму світу та ідейної частини. Я тут бачу лише типових шаблонних "повстанців", які воюють з такими ж картонними "загарбники". Хохохо, ми злі інопланетяни прилетіти вас поневолювати! Штамп. Хотілося б більш знати про мотивацію загарбники - що їм потрібно? Чому води діють саме такими методами? Чому об'єднують людей, будуючи для них "утопію" (могли ж би просто винищити як тарганів, або глобально стерти пам'ять одразу всім)? Людей підкорили силою, чи вони самі "поневолились", піддавшись на обіцянки "раю на землі"?
Щоби Зло було дійсно небезпечним, воно має бути привабливим! Щоби у героїв завжди залишалась спокуса йому піддатися. Тут цього немає - з перших рядків будується "образ ворога", якого ніхто не любить, але всі незрозуміло чому підкоряються.
Теж здивувало протиставлення інопланетян і релігії. Це вже оригінально, але мені так само незрозуміло. Якось воно тут ортогонально - наче протиставлення мокрого і м'якого.
Світлою плямою на цьому картонному фоні виглядає особиста мотивація Анни. Не хочу ваших загальнолюдських утопій - хочу конкретно: кота і малювати янголів! Це дуже живо, по-людськи Але, через те, що протистоїть їй щось абсолютно абстрактне, це протиставлення загалом теж не дуже стріляє. Ворог теє має бути конкретним, а тут він весь час як у тумані (у фіналі навіть закрадається підозра - а може й не було ніякого ворога?)
9Сторонній11-12-2018 13:38
Мені, навпаки, дуже сподобалась відсутність у творі самих прибульців. І натяки на те, що їх взагалі могло не бути. Або що більшість злої роботи все одно робили люди.
Вади вже описали: непогано розкритий світ, але погано розкриті персонажі.
Дуже класні паралелі з СРСР, всі ці примусові атеїзми, зірки, прагнення до утопії для уніфікованих стандартизованих людей. Я люблю оповідання з сильною ідеєю, і тут вона є. Автор добре показав ту тонку межу між "краще для абстрактного людства" і "краще для конкретних людей", і за це я йому дуже вдячний.
Успіхів! Зустрінемось у фіналі ;)
10Автор11-12-2018 18:37
Р.В., дякую за відгук і побажання до тексту! Щодо привітань: мені здається, люди часто відповідають на привітання тим самим словом, яким до них звернулись (Привіт-Привіт). Але обов'язково подумаю, як це можна урізноманітнити.
Спробую відповісти на Ваші питання, виходячи з відомої за текстом інформації та власних міркувань.
"Хотілося б більш знати про мотивацію загарбники - що їм потрібно?" Їм потрібно, щоб люди максимально ефективно використовували земні ресурси. В результаті чого могли забезпечувати данину прибульцям без шкоди для власного добробуту. Так це виглядає для ГГ і решти землян. Чи справжні це мотиви, навмисно лишається поза кадром.
"Чому об'єднують людей, будуючи для них "утопію" (могли ж би просто винищити як тарганів, або глобально стерти пам'ять одразу всім)?" Людей не винищили, бо це робоча сила (ще один ресурс, можливо, дешевий за їхніми мірками). Стерти всім пам'ять теж не варіант - потрібні зокрема і кваліфіковані спеціалісти, до того ж простіше, коли люди самі передають один одному знання та навички. Вони вирішили побудувати щось, що буде працювати на головну мету - ефективність використання Землі. Паралельно, необхідно було, щоб люди мали усе, що за думкою прибульців необхідне для людського життя, щоб люди функціонували, як добре доглянуті і заправлені якісним пальним машини.
Людей підкорили силою, чи вони самі "поневолились", піддавшись на обіцянки "раю на землі"? Силою. Проте не без допомоги тих, хто піддався на обіцянки (але цього в тексті дійсно немає )
“Щоби Зло було дійсно небезпечним, воно має бути привабливим! Щоби у героїв завжди залишалась спокуса йому піддатися.” У тексті я власне намагаюсь зобразити, що ГГ близький до того, щоб піддатися спокусі.
“з перших рядків будується "образ ворога", якого ніхто не любить, але всі незрозуміло чому підкоряються.” Мені здається, ворога не люблять не тому, що він однозначне зло, а тому що він нав’язує людям, як жити. Підкоряються через страх і звичку: жити наче і так можна. Мало хто готовий ризикувати усім заради свободи, особливо коли з часом втрачаєш впевненість у її необхідності.
“Ворог теє має бути конкретним, а тут він весь час як у тумані (у фіналі навіть закрадається підозра - а може й не було ніякого ворога?)” – Саме так. Ворог є. Питання, хто.
11Автор11-12-2018 18:42
Сторонній, дякую за враження! У творі свідомо робився акцент на людях. Приємно, що Вам такий підхід сподобався. Успіхів навзаєм! Сподіваймося на краще!
12Р. В.11-12-2018 22:49
Дякую за відповіді!
Якби в книжках і кіно люди розмовляли б точно так, як у житті, то ніякі фільми й романі не вмістили б тих безкінечних пустих теревень
Стругацькі називали цю хворобу молодих авторів "хелобобізм" (це коли приходить герой до іншого і каже: "Хелло, Боб!", а той йому: "Привіт, Джоне!" )
Я гадаю, що не варто і без того коротке оповідання перетворювати на звалище "дєжурних фраз", можна ж й іншими засобами дати зрозуміти, що герої привіталися, й одразу перейти до суті справи, правда ж?
Я задавав це більше як риторичні запитання
Звісно Ви можете мені все це зараз пояснити, але ж Ви розумієте, що після бою кулаками не махають - твір має говорити сам за себе. А я ж просто хотів вам показати, де непорозуміння виникають у читача
Маю надію, що це стане Вам у нагоді
13Автор12-12-2018 16:24
Р.В., безперечно, стане в нагоді!
А питання мені корисно було обдумати, хай вони і риторичні
14Бурий13-12-2018 19:41
Спочатку я починав уже позіхати, але потім інтрига таки зявилась.
Сподобалась тема і паралелі сильних світу цього з іншопланетянами. Така собі пересторога про майбутнє.
Але непереконливим є існування ефективної підпільної мережі в такому суспільстві. Сумніви героя виглядають природними.
Оповідання достойно пройшло до фіналу! Вітаю!
15AV14-12-2018 10:14
Щось мене так несподівано розчулило це оповідання, якась магія Християнська НФ, це ж треба, гг
Ну, а по суті - мені сподобався текст, є певні стилістичні огріхи, але це швидко правиться. І так, хотілося б трохи більше інформації про самих прибульців, про те, як полетіли ракети (побачити, а не дізнатися постфактум).
За кота окремий плюс!
дякую!
16Автор15-12-2018 21:36
Бурий, дякую за відгук і позитивну оцінку! Вірьмо в силу партизанського руху!
AV, приємно, що сподобалось! Зізнаюсь, в моїх початкових планах дійсно був більш детальний опис операції, зокрема і запуск ракет, проте дедлайн вніс свої корективи :(
Котик переказує окреме дякую!