До виходу корабля на розраховану орбіту лишалося п’ять хвилин, коли комп’ютер видав звіт про помилку. Капітан Расмус кілька секунд дивився на повідомлення, перш ніж викликати астрофізика, що чергував у навігаторській.
— Юноко, в чім справа? — буденним тоном поцікавився капітан у молодого парубка, що виник на екрані.
— Перевіряю — відповів той, кумедно струснувши чубом, що спадав йому на самісінькі очі. — На орбіту ми вийшли, та вона кілометрів на п’ятдесят вища. Ну… мільйонів кілометрів. Дві хвилини і я надам докладний звіт.
Расмус кивнув та вивів на монітор перелік членів експедиції. Техніки поки що не потрібні — жодної інформації про неполадки в роботі двигунів та апаратури не надходило. Можливо, знадобиться програміст. Астрофізик для уточнення… Він і так уже тут. Та й для уточнення чого, якщо з комп’ютерами гаразд? Капітан повернув повідомлення про помилку — нічого страшного, просто вказано дані іншої орбіти. Досить внести виправлення і відкоригувати відстань.
— Капітане, — покликав навігатор. — Як я й казав, ми на трішки більш високій орбіті, ніж заплановано. Я увів виправлення. Дозвольте дати команду на коригування?
— Давай. Тільки акуратно, без сіпань.
— Так точно! Виконую… — повисла пауза, під час якої навігатор вдивлявся в дані на моніторах. Минула хвилина. Друга… — Нічого не розумію! Зараз ще раз спробую.
І знову три хвилини напруженої мовчанки. Юнока бігав пальцями по клавіатурі та не відривав очей від моніторів, час від часу так же кумедно струшуючи чубом.
— Ну, що там? — не витримав Расмус. — Зважаючи на час, ми вже мали переміститися на необхідну відстань.
— Е-е-е… Але не перемістилися. Висимо на тій же висоті… поки що… — обличчя навігатора могло б слугувати прототипом «смайлика» крайнього здивування, якби не чуб.
***
До чого ж ці вчені неорганізований народ! Збираються вже сім хвилин! І галасують, наче кури на подвір’ї. Расмус, як колишній військовий, терпіти не міг метушні, але доводилося. Очевидячки, його для того й поставили капітаном цієї експедиції, щоб підтримувати хоч якусь видимість порядку. Спізнілих він вирішив не чекати.
— Шановні панове, — офіційно звернувся капітан до присутніх. — Наш зореліт досяг орбіти зорі класу G, котру ми умовно називаємо Чадра. Ця орбіта пролягає вище розрахованої всього на п’ятдесят мільйонів кілометрів, так що можна братися до роботи.
— На потрібну висоту нам знизитися не вдалося, потім доведеться всі заміри перераховувати з поправкою… —пролунав з навігаторської сумний голос Юноки.
— От молодь! Все їм готовеньке подавай на блюдечці з облямівочкою! — Це професор Крик, один з найбільш іменованих вчених у складі експедиції. — Нас раніше ніхто ось так до зірок не возив. А тут на самісіньку орбіту доставили, так ще й поправку йому подайте!
— Спокійно! — Закликав до порядку Расмус. — Ми здійснимо ще кілька спроб коригування орбіти…
— Хіба однієї недостатньо? А скільки вже було? — знов полетіло з зала.
— Ми вже шість разів намагалися знизитись… — капітан розвів руками. — Мовби приклеїлись до цієї орбіти!..
***
Юнока стукнув кулаком по столу, та схибив і влучив в коліно, зашипів від болю та потер забите місце. Черговий раз клацнув пальцями по монітору та безнадійно схопився за голову, вгледівши все ту ж картинку.
—Чорт з вами!.. — сказав він невідомо кому, набрав команду, на мить затамував подих і натиснув введення. — Підемо дідівськими шляхами…
Кілька панелей на стінах навігаторської засвітилися.
— Ну!.. — нетерпляче сіпнувся молодик, тряхнувши чубом. — Давай, виводь… Діагностику мені, швиденько!...
На одному з моніторів з’явилася таблиця. Навігатор кинув на неї погляд, глянув на сусідні панелі, з яких розливалося рівне жовтувате світло, знову подивився на таблицю. Хвилини півтори водив очима туди-сюди, намагаючись хоч щось усвідомити. Врешті не витримав та викликав на зв’язок капітана.
— Расмусе, я в глухому куті, — зізнався він з таким похмурим виглядом, що навіть чуб, здавалося, виражав скорботу. — Увімкніть зовнішні камери. Не розумію, що це… Начебто вся апаратура працює нормально, сигнали надходять, йде обробка… Але скажіть, чи ви бачили коли-небудь в космосі таке небо?!
На екрані зв’язку було видно, як капітан віддає команду. Досить довго висіла мовчанка, доки Расмус вивчав зображення.
— Ну-у… — протяг він нарешті, — схоже, що це дійсно зображення з камер… Переведи зв’язок на бібліотеку, зараз я туди пожену наших розумників.
— П’ять сек, — відізвався Юнока, беручись за клавіатуру. Астрофізик давно помітив, що якщо капітан називає вчених просто «розумниками», значить намагається приховати свої почуття. Знати б ще, які саме. Один з екранів демонстрував доволі великий зал, метрів двадцять завширшки, де стояло і лежало на столах безліч моніторів. Зручні навіть на вигляд крісла могли регулюватися в будь-яке положення, але люди, що зібрались там зараз, віддали перевагу звичайному сидячому положенню. Десять чоловік — весь науковий склад експедиції — вже зібрались, коли зайшов Расмус.
— Отже, панове, прошу вибачити, що відірвав вас від роботи, але мушу сказати, що нам не вдалося знизити корабель на розраховану орбіту навіть за десять спроб. Більш за те, є ускладнення у навігації. Юноко, будь ласка, дай зображення, — на стінах приміщення засвітилися панелі. — Це не перешкоди на камерах чи при відтворенні, це реальне зображення космосу у нас за бортом.
Расмус на деякий час замовк, чекаючи на реакцію вчених. Чекати довелось недовго.
— А де зоря? Що за молоко? Ми в туманності? — посипались запитання. — А де, власне, сам космос?
— А можливо взяти проби з-за борту? Таке світіння означає, що ми всередині пилової хмари, необхідно знати її склад, — перекрив інші голоси пронизливий тенор Крика. Професор вже оговтався після першого здивування і брав ініціативу у свої руки.
— А можна я зніму спектри? — тут же виник Юнока. — Тоді й проби не знадобляться.
— Краще зірку знайди, — перервали його ентузіазм.
— Мабуть, ти правий, — раптом підтримав юнака професор. — Давай, скажеш нам результати.
Підбадьорений увагою знаменитості, молодий вчений кинувся до роботи. Крик, всміхнувшись, продовжив:
— Тепер можемо спокійно поговорити. Пропоную звести воєдино усю наявну інформацію. Я говоритиму, а ви мене доповнюйте чи виправляйте, — Крик встав з крісла з таким виглядом, ніби піднявся на кафедру. Пригладив ріденькі волосинки, що зостались лише на потилиці, поправив комірець сорочки, струсив з відкороту піджака неіснуючу порошинку. Кілька вчених, котрим довелося ще вчитися у професора, тихенько сміялись — вони ще з студентських часів пам’ятали до останнього руху весь ритуал підготовки Крика до лекції. «Доповнюйте чи виправляйте»… Коли професор читав лекцію, рідко кому вдавалося вклинитись з запитанням.
— Отже, ми біля мети. А метою нашою була зоря Чадра. Чому експедицію було направлено саме до цієї зірки?
— Уточнити характеристики, — голос з залу. — Зокрема, масу.
— Так, ви маєте рацію. Дещо заважало визначити всі характеристики, спостерігаючи з землі. Точніше, характеристики, що було здобуто різними методами, не співпадали одна з одною.
— Шановний професоре, — перервав вченого ще один професор-фізик — Збиваков, вічний опонент Крика, — ви не студентам лекцію женете. Маса, яку було вирахувано за взаємодією тіл з застосуванням теореми Кеплера, не співпадає з показниками маси, які отримано за зміщенням спектральних піків.
— Дякую, колего, ви абсолютно вірно сформулювали. З вашого дозволу я продовжуватиму. Спостереження з Землі дозволили виявити деякий, я б назвав, шар, що ізолює цю зорю від навколишнього простору. Ми вважаємо, що саме він і не дозволяє спектроскопістам отримати вірні дані, оскільки або поглинає, або розпорошує частину випромінювання. Таке своєрідне покривало.
— Це всім відомо, — знову встряг Збиваков. — Кожен член експедиції знає, куди і навіщо ми летіли. Мене більше хвилює, чому зараз, безпосередньо на орбіті, ми не бачимо самої зорі.
— Для того ми й зібрались, щоб розібратися! — зовсім підвищив голос Крик. — Давайте в якості гіпотези припустимо, що вся апаратура працює нормально.
— Авжеж нормально, інакше я зібрав би техніків, а не вас, — перебив капітан професора. Того на мить заціпило, але не змусило замовкнути.
— Замість звичного нам образу зорі ми бачимо цю жовтувато-білясту завісу. Що це? Куди ділась зоря? Зрозуміло, що інших зірок ми за межами цього покривала не бачимо. В усякому разі звичайним зором. Треба поставити перед собою задачі. Що нам необхідно з’ясувати?
— З’ясовуйте що завгодно, тільки я вам ще не все встиг сказати, — знову піднявся капітан. — Найголовніше, скажіть, як нам залишити орбіту цієї зорі, інакше ми не зможемо повернутись додому. Справа в тому, що ми зробили декілька спроб корекції і жодна з них не дозволила зрушити корабель з орбіти бодай на сотню кілометрів. Ми намагалися як наблизитися, так і віддалитися, та Чадра не дозволила нам ні того, ні іншого. Ми неначе до неї прив’язані. І якщо не вдасться відв’язатися, то тут і скінчимо свої дні.
***
На дослідження було відведено місяць. І ось він скінчився.. Експедиція виміряла і відзняла усі дані, які тільки дозволяла наявна апаратура. Вчені пропонували десятки версій того, що відбувається, вигадували пояснення, одне зарозуміліше від іншого. Але самі ж одне в одного знаходили дірки та прогалини, котрі руйнували найкрасивіші теорії.
І, як не дивно, найпродуктивнішим руйнівником став юний Юнока. Він розмітав вщент одне припущення за одним, знаходив неточності то в вихідних передумовах, то в математичному апараті, то в логіці висновків. А, найголовніше, робив це не задля шкідливості, а через цікавість. Вислухавши чергову ідею, молодий астрофізик розпочинав задавати запитання. Він намагався з’ясувати для себе все до найменших деталей. Йому добросовісно намагалися пояснити і… знаходили якусь похибку.
— Якщо ми не зуміємо дістатися до істини, то загинемо! — з пафосом вигукнув Збиваков. — Потрібно думати швидше та більше!
— Шановний колего, чи не бажаєте ви цими словами сказати, що я мало думаю?! — тенор Крика готовий був зірватися у дискант. — Якщо хтось тут і думає мало, то це ваш настирливий аспірант — Юнока.
— Він такий же мій аспірант, як і ваш. Ш не такий дурень, якщо допомагає знаходити нестрункості у ваших струнких теоріях, — заперечив Збиваков.
— Нестрункості в наших струнких… тю! Ви мені баки не забивайте! Якщо він такий розумний, нехай сам запропонує теорію, що допоможе нам викараскатися. Як виключення, я готовий зарахувати йому цю теорію за дисертацію.
***
— Шановні колеги, — урочисто розпочав професор Крик. — Всі ми тут значні спеціалісти у своїх галузях.
— Найзначніші, я б сказав, — встряг Збиваков.
— Дякую, колего. Так ось: вже місяць ми б’ємося з нерозв’язним завданням. В процесі його вирішення було запропонувано масу пояснень та теорій, але усі вони за тією чи іншою причиною виявились небездоганними. І зараз я пропоную узагальнити всі наші дослідження та обговорити запитання, на які не вдалося отримати відповіді.
— Головним опонентом ми вирішили призначити нашого юного друга Юноку, — підтримав Збиваков. — Йому надається право вказувати на усі огріхи у наших припущеннях та поясненнях. А якщо йому вдасться запропонувати та обґрунтувати власну теорію, то… Усі ми тут — найзначніші…
— Ви повторюєтесь, колего, — перервав Збивакова Крик. — Ми тут порадились і вирішили, що наш колектив є повноцінною Вченою радою. Так що у нашого аспіранта є шанс повернутись на землю вже професором, що захистився.
— Так! — погодився Збиваков. — А тепер розпочнімо. У нас досі лишається відкритим питання, чому ми не бачимо Чадру? Е-ммм… Колего Юноко, у вас є що сказати за даним питанням?
— А ми її бачимо, просто у незвичному для нас вигляді, — знизнув плечима астрофізик, труснув чубом і тут же пояснив. — Якщо ми знаходимося на стаціонарній орбіті Бора, то для нас вірогідність знаходження у будь-якій точці цієї орбіти однакова. А отже і зоря відносно нас у кожен момент часу знаходиться у будь-якій точці з рівною вірогідністю. Тому ми й бачимо Чадру у вигляді такого розмазаного навколо нас світла, а не у вигляді конкретного об’єкта.
— А інші зорі?
— Їх ви не бачите лише людськими очима, апаратура ж сприймає нормально. Але найяскравіші зорі, що мають достатню світність і чиї лінії поглинання не співпадають з такими у Чадри, ми бачимо й так. Досить лише придивитися.
— Бачу, відповіді в тебе є, — всміхнувся Збиваков. — А в самого є запитання?
— Були, я їх уже задавав, але потім сам розібрався, — Юнока швидко вивів на екран кілька формул. — Ось. Я провів найпростіші розрахунки. Якщо взяти рівняння Планка та підставити в нього радіус орбіти, по якій ми рухаємося, то ми отримаємо ціле число постійних Планка. А це й означає, що ми знаходимося саме на стаціонарній орбіті Бора. І щоб вибратись, ми маємо здійснити дискретну зміну енергії.
— Виходячи з вашої теорії, ми просто потрапимо на більш високу орбіту, — негайно знайшовся Крик.
— Авжеж, — погодився Юнока. — А ми ще раз, і ще, і ще, доки не вийдемо з зони тяжіння Чадри. Або хоча б доки воно не стане меншим за відцентрову силу.
— Юначе, це неможливо! — заперечили професори хором.
— Чому? — здивувався Юнока.
— Тому що це закони мікросвіту, а ми серед зірок, — урочисто пояснив Крик.
— Але чому не можна у вигляді виключення припустити, що ми на орбіті зірки, подібно електрону у ядрі? Тоді стає зрозуміло, чому з Землі ми не могли розгледіти саму зорю, а лише деяку розмазаність. Єдиний супутник Чадри створює навколо неї еквівалент тієї самої електронної хмари, що нас і збиває.
— Тому ви, пояснюючи, як ми бачимо зорю, і заговорили про щільність вірогідностей! — зрадів чомусь Збиваков.
— Справа в тому, що я ні разу серйозно не припускав, що наш корабель подібний до електрона на боровській орбіті. Але! — Юнока вивів на екран ще одну формулу. — Якщо ось в цьому рівнянні руху замість електрона вставити гравітон, то в результаті ми отримаємо аналог рівняння Шредінгера зі стаціонарними орбітами, а всю систему може бути названо гравіатомом.
— Теоретизувати, молодий чоловіче, можна скільки завгодно, — єхидно заперечив Крик. — Але експериментально наявність гравітона досі ніхто ніколи не спостерігав. І ти вважаєш, що нам достатньо дискретно провести зміну енергії, щоб вирватися з тяжіння Чадри?
— Якщо нам вдасться перейти з однієї орбіти на іншу, то це й стане першим спостереженням існування гравітона. Ну а якщо, повторююсь, у вигляді виключення визнати, що навколо Чадри діють закони, аналогічні законам мікросвіту, тоді так, достатньо, — молодий вчений знову знизнув плечима.
— А ти хоч розумієш, що за такого стрибка енергії екіпаж розмаже перевантаженням у мономолекулярний шар? — майже закричав Расмус, що досі з цікавістю слухав обговорення. — Навіть з нашим обладнанням людський організм такого перевантаження не витримає.
— Шановний капітане, — спокійно повернувся до нього астрофізик, — ви самі сказали, що в іншому випадку ми всі тут помремо. Чи не краще померти миттєво від перевантаження, ніж від голоду та безнадії?
— Можливо, хлопчина правий, — посміхнувся Расмус, — краще одразу. Але…
— Але ви сказали ключове слово, капітане, — посміхнувся Юнока у відповідь. — Так що ми залишимось живі.
— Не тягни вже.
— Стрибок! Ви сказали: стрибок енергії. — Юнока змахнув чубом і повернувся до професорів. — А скільки часу займає перехід електрона на наступну орбіту?
— Взагалі… постульовано, що переміщення миттєве, — трішки завагавшись відповів Крик.
— Отже, перевантаження буде, воно буде гігантським, але триватиме… нульовий час! — Юнока радісно з розмаху стукнув кулаком по столу, але схибив…
***
Расмус увімкнув відеостіну, і потрапив на анонс новин.
— Щасливо повернулася зоряна наукова експедиція, що досліджувала фізичні аномалії зорі Чадра. У нашому вечірньому випуску ви побачите інтерв’ю з членом експедиції професором Юнокою, першим в історії професором, що отримав своє звання на орбіті чужого сонця…
Коментарів: 20 RSS
1Зіркохід25-09-2011 20:47
На жаль, я не фахівець із фізики, тож мало що второпав у наукових викладках. Але дещо иене насторожило. Що значить: вийшли на орбіту, вищу від запланованої... на 50 мільйонів кілометрів? Вище щодо чого? Зорі "з умовною назвою (?) Чандра"? А хіба висота міряється мільйонами кілометрів? То вже відстань. Можливо, тре було висловитися більш зрозуміло - ширшу там, чи якось так. Ну і багацько кальок з російської (типу виключно - винятково й т. п.)
2Chernidar25-09-2011 20:59
ніфіга собі - помилились на третину астрономічної одиниці!!! або 2,76 світлової хвилини... усього-навсього. Втім, якщо мова йде не про еквівалент орбіти Земла, а про, наприклад, еквівалент орбіти Нептуна, то може й небагато. але взагалі-то якщо орбіта вимірюється в кілометрах, то мається на увазі планетарна орбіта, якщо ж орбіта зірки, то або в астрономічних одиницях або в світлових секундах(хвилинах).
До речі, термін "стаціонарна орбіта" - стосується планети а не зірки, тому я спочатку випав у глибокий осадок, коли подумав що планетарною орбітою помилились на третину а.о. Вкрай рекомендую із цим навести порядок.
Ага... читаючи далі зрозумів. Автор використовую термін "стаціонарна орбіта" не в прямому значенні (див вікі) а як "постійна". поправити, це не велика проблема, але добряче збиває з пантелику.
стоп. не зрозумів, радари ту оболонку не бачать? я міняли орбіту не бачачи світила? щось тут не так. І перед цим не бачили куди летіли? Якось тут хитко, по ідеї вони відразу б мали помітити аномалію - хоч приладами, хоч візуально. а то виходить: тикаються, тикаються, а потім: ой. блін, тут стіна!
ага, зрозумів, що значить стаціонарна орбіта. але з непонятками на початку щось варто робити.
закінчення розчаровує. Аналогія між мікросвітом і макросвітом цікава, але дуже не нова Вкрай бракує "родзинки"
ага, зрозумів, що саме бентежить: чомусь спостерігається тільки один ефект мікросвіту, а по ідеї їх повинно було б бути набагато більше.
загалом оповідання варте уваги, але тут є й цікавіші.
3Лариса Іллюк26-09-2011 01:20
Я достоту не розібралася у всіх технічних тонкощах, але сама ідея мені сподобалася. Дуже цікаве припущення.
Автору - наснаги!
4містер Ігрик26-09-2011 19:46
Як на мене, людині далекій від отих премудростей і формул, буде нудно читати ваше оповідання.
Спростити його б до формули 2+2, а так... ну надто вже.
Погоджуюсь з першим рецензентом - як то піднятися вище у космосі
5автор оповідання28-09-2011 01:53
Як на мене, знання шкільного курсу фізики "на четвірочку" -- більш, ніж достатньо для розуміння фантастичного припущення. Формули та закони, приведені у тексті, є актуальними та перевіреними (дякую науковому консультантові), але доскіпливо це все розуміти не обов'язково. Як на мене (цілковито гуманитарна освіта) -- поняття електронної хмари -- загальновідоме. Чи я помиляюсь?
6автор оповідання28-09-2011 01:58
Так, цікаво з'ясувати (насправді, дуже важливе питання) ось який момент: припустімо, що у тексті не було названо жодного закону, принципу або рівняння. Текст сприймався б краще?
7Chernidar28-09-2011 08:58
складне запитання. залежно від того, як був би написаний. Коли, наприклад, пояснюють якесь фізичне явище і при цьому обходяться без термінів і рівнянь, то це вищий пілотаж. Для якісного розуміння, але ж вам саме якісне й потрібно?
З іншого боку тут термінологія - стрижень твору, без фізичних аналогій твір втратить більшу частину шарму, а для аналогій треба терміни.
якщо обійтись без них... ну наприклад так: з кораблем відбувається щось неймовірне (описано зсередини) і ГГ згадує якийсь експеримент (згадує ззовні). А потім наступає катарсис - ГГ розуміє, що якби він у своєму експерименті бун не ззовні а з середини, то він би саме так і виглядав! І тут приходить рішення! В такому випадку можливо вдалось би обійтись й без надміру термінології.
Але завдання складне: аналогія трохи притягнута за вуха. Якщо ховатись за термінами - це не дуже помітно, а якщо описати простими словами - то стане очевидно. (в тім-то й вищий пілотаж фізики - не ховатись за термінами)
8автор оповідання28-09-2011 11:00
9Юлия28-09-2011 11:37
Как я поняла, это конкурс фантастических рассказов. Соответственно, и научная фантастика имеет право на существование. Этот рассказ, на мой взгляд, является примером классической научной фантастики. Есть и хорошо прописанная научная теория, поданная достаточно просто. К ней привязано и фантастическое допущение. Базового школьного курса физики, полученного около тридцати лет назад, мне хватило, чтобы принять научную составляющую рассказа.
Понравилась игра с именами и названиями: постоянно кричащий Крик, вечно сбивающий его Збиваков, скрытая завесой Чадра и сам Юнока.
10Фантом29-09-2011 10:47
От мені здається, якби прибрати термінологію, твір би втратив. Як на мене, вона тут досить органічно прижилася. Цікавенька ідея гравіатома, сподобалася. Загалом, гарна оповідка. Успіхів та наснаги.
11John Smith01-10-2011 10:11
Сподіваюсь, цей твір не побачать фахівці з фізики. Авторе, бійтеся їх! Поб'ють або заплюють.
Ну куди, замість якого члена в рівняння Фоккера-Планка можна підставити діаметр орбіти? З якою точністю треба міряти той діаметр, щоб якось порівнювати з цілим числом чисел з порядком мінус тридцять-з-чимось (не пам'ятаю точно).
Бездумне накидання авторитетних імен й сліпе посилання на них, абсолютно без розуміння, про що мова. Цікаво буде дізнатися після конкурсі, якої статі автор - зазвичай такою методою зловживають дівчата.
Яка ще відцентрова сила? У тому ж шкільному курсі прописано весь механізм руху по орбіті. Є там відцентрова сила?
Русизми стандартні: вірогідність... ай, та не варто їх правити, один чорт воно нічого не змінить.
12Аноним01-10-2011 15:39
є наукова фантастика прикладного типу. Це оповідання яскраво представляє цей варіант
автор кулепупа
13Аноним01-10-2011 18:14
Джоне Сміте, нас консультував саме фахівець з фізики. Ми його не боїмося.
"Яка ще відцентрова сила? У тому ж шкільному курсі прописано весь механізм руху по орбіті. Є там відцентрова сила?" -- Там точно є відцентрова сила. Я пам'ятаю.
14John Smith01-10-2011 19:39
Чудово. Тоді вам, мабуть, буде зовсім неважко пояснити деяким місцевим невігласам про відцентрову силу, що діє на, скажімо, корабель на орбіті?
15John Smith01-10-2011 19:53
Хоча, пардон. А скільки років вашому консультанту? Я згадав, що колись давно небесну механіку й справді викладали із залученням відцентрової та ще якихось псевдосил. Що ж, якщо я вгадав, то раджу користатися більш сучасними методами. А то ризикуємо скоро прочитати про гомункулюсів та флогістон.
16Аноним02-10-2011 08:26
Пояснювати другий закон Ньютона?
Близько сімдесяти років. І голова на заздрість світла.
А взагалі... Я б взявся за оповідання, у якому обов'язково має бути присутнім гомункул та флогістон. )
17John Smith02-10-2011 09:15
Я так і думав,дякую. Але, на мою думку, краще все-таки або використовувати більш сучасні наукові відомості, або ж робити чесну стилізацію під старі добрі часи - типу перфокарт, джунглів на Венері або кришталевої сфери, на якій прибито зірки. Бо вийшло ні те, ні се.
За гомункулюса не підкажу, але маю інсайдерську інформацію, що на конкурсі ХиЖ (російською) буде принаймні одне оповідання про флогістон.
18Аноним02-10-2011 09:34
Якщо й писатиму, то не для конкурсу, дякую.
А от що я дійсно хотів би почути -- то це стосовно русизмів. Буду дуже вдячним, якщо мене в них потичуть носом. Якщо фізика з математикою мене бентежать досить мало, то мова...
19Юлия02-10-2011 22:41
Извините, что вмешиваюсь. Но вы обсуждаете не научную статью по физике, а литературное произведение.
Что до физических теорий, то в школах гравитоны пока не проходят. Но у стационарной электронной орбиты Бора есть постулированные свойства, которые просто принимаются в качестве аксиом, без доказательств. Почему бы в фанстастическом рассказе также не принять фантастическое допущение в качестве аксиомы?
20John Smith02-10-2011 23:05
Тому що вийшло не дуже переконливе фантастичне припущення.