Окрім того, що твір захищається як цілісний об'єкт, можливо отримати захист на його окремі частинки.
Захист персонажа
Наприклад, захищатися може окремо персонаж-герой Зручно, як гадаєте?
Тобто ім'я «Гаррі Джеймс Поттер» захищається окремо від книги та назв книг «Гаррі Поттер»
Стаття 9 Закону зазначила, що частина твору, яка може використовуватися самостійно, у тому числі й оригінальна назва твору, розглядається як твір і охороняється відповідно до Закону.
Частинами можуть вважатися: персонаж, назва твору, назва серії, вигадана гра (Квідич), вигадана локація.
Захистити героя можливо, як:
1. літературний опис;
2. візуальне зображення;
3. ім’я.
В нас не існує якогось напрацьованого алгоритму захисту персонажів, однак є втішна судова практика.
Найулюбленіший мій приклад вдалого захисту персонажа в Україні — справи про «Капітошку».
https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/2238961-mama-kapitoski-vidsudila-u-vidavnictva-420-tisac.html
За рішенням: «Суд зобов'язав видавництво виплатити письменниці 420 тисяч гривень компенсації разом з упущеною вигодою через продаж книг...»
Це лише один приклад вдалого захисту. Справ про «Капітошку» доволі багато, і кожен раз автор виграє!
Зауважте нюанс: герой може захищатися як літературний образ, однак якщо художник дасть йому візуальний образ — цей образ захищається окремо і належить художнику.
Захистити назву твору можна зареєструвавши її як Торгову марку (Знак для товарів і послуг, також товарний знак, торговельна марка, англ. trademark). Це зовсім інший рівень захисту і вже не є авторським правом, вимагає окремої реєстрації або використання.
Як торгову марку можна зареєструвати й ім'я персонажа, окремо ім'я або ім'я та зображення персонажа, як комбінований знак.
Службовий твір
Твір можна написати на замовлення, окрім того твір можна створити, виконуючи якісь службові функції (журналісти пишуть статті). Тут виникає питання: то кому ж належить такий твір? Автору?
Запам'ятайте: майнові права на службовий твір належить роботодавцю, якщо інше не передбачено трудовим договором.
Отже, продавати його та отримувати гроші з продажу буде роботодавець-замовник. Однак «За створення і використання службового твору автору належить авторська винагорода, розмір та порядок виплати якої встановлюються трудовим договором». Це одноразова виплата що не є заробітною платою.
А от особисті немайнові права залишаються за автором. Особисті немайнові права не комерційні й спрямовані на визнання авторства та деякий захист твору.
Для того, щоб твір вважався службовим, необхідна наявність ряду обов'язкових умов:
Тобто, якщо ви програміст — написані вами в робочий час програми належать вашому роботодавцю. Однак, якщо ви написали роман (що не є вашими трудовими обов'язками) — він належить вам!
Що не є об'єктом авторського права.
Памятаєте, об'єкт авторського права — це і літературні твори, і художні, і комп'ютерні програми. Перелік доволі великий та не повний! Створить людство щось нове, якусь голографічну кишенькову проєкція — буде це теж об'єктом АП. Отже, що взагалі не вважається твором? Що не захищається законом? Відповідь міститься одразу у Ст. 434 ЦК України та Ст. 10 Закону «Про авторське право і суміжні права»: