Гостей зустрічали двоє. Одного з них Єгор одразу впізнав, згадуючи розповідь пана Крайнова, свого начальника, який перед відрядженням довго інструктував своїх підлеглих, посміхався і повторював:
- Слухайте, шановні, і запам’ятайте, як дату мого дня народження. На базі головний Марк Ковач, ви його одразу упізнаєте – височенний як та модифікована сосна, що росте у нас у дворі. З усіма питаннями – до нього. Ставайте навшпиньки, підстрибуйте, але дізнайтеся, що в них сталося. Зрозуміло?
Тепер зрозуміло. Метрів два заввишки, із широкими плечима, різкими рисами обличчя. Марк Ковач поглядав на Єгора та Юзефа, як здавалося із обережністю, ніби чогось очікував. Утім, це було зрозуміло. Коли до вас прилітає у гості комісія для перевірки – це завжди неприємно, зайві турботи, як не крути.
В якості голови комісії попереду йшов Юзеф.
Що й кажи! Пан Крайнов знав, кого відправляв. Юзеф полюбляв справляти враження на людей, він, коли треба і коли не треба, надував щоки, груди робив колесом, живіт бампером, витягував свого документа і поважно промовляв: “Cлужба безпеки. Старший спеціаліст Юзеф Федорів”. Єгор йшов за ним, намагаючись трохи покращувати враження, яке складалося від появи Юзефа і уважно дивився на Ковача та другого мешканця бази Едельвейс-5. Він був іншого гатунку, невисокого зросту, із широким носом, тонкими, як лезо ножа, губами.
- Вітаю, шановні. Начальник бази Едельвейс-5 Марк Ковач. Зі мною – геолог Андрій Стовбун. Як добралися?
- Чудово добралися, – поважно відказав Юзеф, – трохи хитало.
Хитало – це не те слово! Їх “Трансер” при вході у атмосферу Ніферіуса ледь на шматки не розвалився, добре, що зроблений на віка, та із врахуванням того, що їм можуть керувати такі вмілі пілоти як Юзеф.
- Дозвольте представитися. Юзеф Федорів. Старший спеціаліст служби безпеки. А це – ваш новий біомеханік. Єгор Дорош. Чудовий спеціаліст, на заміну, як ви просили.
Ковач кивнув.
- Ми думали, що ви доберетеся до нас швидше.
- Пане Марку, нас цікавлять обставини вашої події…надзвичайної події. Так же ви повідомили?
- Так-так, – Ковач облизав сухі губи, – ми все розповімо, приховувати нічого, ось побачите. Тільки може ж спочатку – за стіл, ну, і відпочити треба, адаптуватися.
- Гадаю, це не буде злочином, – виніс вердикт Юзеф, – у нас багацько часу, можна сказати, що ми не поспішаємо.
Єгор подивився на Юзефа і йому здалося, що старший спеціаліст щиро вважає, що їхня місія – то поїздка на відпочинок. Не інакше.
Біомеханик посміхнувся кутиками губ.
*
Вони сиділи у центральному секторі, який Ковач називав “нашою невеличкою вітальнею”. Єгор його пильно слухав, а Юзеф пив апельсиновий сік і нишпорив очима навсібіч. Здавалося, що йому було байдуже.
Ковач продовжував:
- Як ви знаєте, наша база Едельвейс покликана виконати декілька завдань. Одне з них, і воно ж основне, полягає у вивченні Ніферіуса, з тим, щоб можна було заселити планету у близькому майбутньому колоністами. Звісно, також нас цікавлять всі ресурси Ніферіуса. Друге наше завдання – це випробування у польових умовах нової моделі екзоскелету “Пантера”, розробленого компанією “Нові космічні технології”, ну, Єгор знає.
-Так, – кивнув біомеханік.
- Всі учасники нашої експедиції працюють, удягнуті у екзоскелети, особливо, якщо робота пов’язана із чимось надзвичайним.
- А часто буває надзвичайне? – пожвавився Юзеф.
- Ну, не без цього. Загалом, Ніферіус не представляє загрози для життя людини, – посміхнувся Марк, – фауна і флора безпечні, а місцеві жителі, ми називаємо їх Хліборобами, знаходяться на рівні розвитку постфігуративної культури. Від них можна чекати чогось дивного, але ми з цими аборигенами так-сяк спілкуємося. Якщо можна назвати це спілкуванням.
- Тоді, що сталося із вашим біомеханіком?
Марк спохмурнів.
- Те й сталося. Олег Лавров був цікавою людиною. Душа компанії, як кажуть на Землі. Три місяці тому він поїхав на “Крабі” до Смарагдової гори, був у екзоскелеті, себто керував машиною, вдягнутий у Костюм. Так ми називаємо ці штуки. Спочатку було все гаразд, він постійно, і, головне, за розкладом виходив на зв’язок, а потім..
- Що потім?
- Потім він почав марити.
- Марити? Отак просто почав?
-Ну, нести всяку маячню. Так вважає лікар бази Віктор Адамович. Я з ним погоджуюся. Потім зв’язок із ним ми почали втрачати, ще пізніше Олег знову озвався.
- Що він сказав?
- Ми можемо прослухати запис. Давайте підемо у сектор управління зв’язком. Ви все почуєте.
Єгор не був знайомий із Олегом, бо працював у Компанії не так давно, та ходили розмови, що він непоганий хлопець і свою справу знає. Голос його був трохи хриплий і схвильований.
-Едельвейс, я Краб-1, я Краб-1, відчуваю…мені..
- Краб-1, Краб-1, втрачаємо зв’язок.
- Всім на базі… обережність.. небезпека…не можу… відчуваю.. клята стерилізація...
- Краб-1, Краб-1, повторіть вас не розумію.
- Марку, треба ЇХ зупинити!! Чуєш, Марку…не можу впоратися…не можу більше…
- А що було потім?
- Зв’язок остаточно обірвався. Олегового “Краба” ми знайшли в Ущелині Вогню, що біля Смарагдової гори, лежав догори черевом, далі прозаїчно – підняли машину, витягнули Олега. Ну, гаразд йдемо знайомитися із жителями Едельвейсу. Ще час буде – я розповім деякі деталі.
*
Знайомство із мешканцями бази було не дуже приємним. Начальник представив Юзефа та Єгора, наголосивши, що це – “наші нові співробітники”. З Андрієм вони вже були знайомі, а серед інших виділявся своїм гучним голосом, що звучав як труба, лікар Віктор Адамович. Він був удягнутий у в’язаний светр і носив бороду. Руки тримав під час розмови у кишенях, проте для привітання простягнув правицю.
- Приємно, приємно познайомитися. Звертайтеся!
Менш симпатичним був Стас Новік, один із трьох випробувачів екзоскелетів, які мешкали на Едельвейсі-5. Його вигляд був контрастним до посмішки Віктора Адамовича, принаймні, під час розмови він дивився на хлопців спідлоба, і, взагалі, складалося враження, що Новік кудись поспішає, він зиркав на годинника і про щось думав. Двоє інших – Антон Павлов та Костя Книш були його копіями. Однакові атлетичні фігури, суворі обличчя, проникливий погляд. Щоправда, Костя був більш приязним, він підтримував розмову, поцікавився “що там нового”.
- Ви на них не ображайтеся, – сказав потім новоприбулим Ковач, – вони непогані хлопці. Просто ми вже тут другий термін сидимо, спочатку вивчали планету, а потім намалювався цей проект із “Пантерами”, діватися не було куди, та й вибору фактично ніякого. Рішення нашим керівництвом приймалося досить директивно, хутко призначили випробувачів, хоча ми всі до цього причетні, але ця трійка – найбільше. А так… вони виконують різні функції, як і ми всі. Єдиний, хто самоусунувся – Адамович. Він на дух не переносить ці Костюми. А Олег Лавров був четвертим. Він дружив із Костею Павловим. З дитинства.
Отже, всього шість учасників експедиції і плюс один робот РП-4, якого Марк Ковач назвав Феніксом. Єгор із цікавістю подивився на РП-4, він не знав, що у складі експедиції робот. Фенікс був сріблястого кольору, на його обличчі, застиглій залізній масці, не можна було нічого прочитати.
РП-4 простягнув важку руку і представився:
- Робот РП-4. Можете звати мене Фенікс. Приємно познайомитися.
Голос його був схожий на голос людини. А рука – міцною.
Після цього знайомство завершилося.
*
Юзефу тут сподобалося. Він одразу сказав Єгору, що їхнє відрядження – то є породження фантазії пана Крайнова. Відсилати людей на Ніферіус для того, щоб вони подивилися в очі втомленим, насупленим людям, що чекають, коли завершиться їхня експедиція і вони повернуться додому – це крок, як мінімум, непродуманий.
- Знаєш, друже Єгоре, маячня все це. Екзоскелети, випробування, Олег цей. Ну, не впорався із керуванням. Які проблеми?
- Поки не знаю. Треба поговорити із іншими.
- Гм. Ти так гадаєш? А мені здається, що тут все ясно. А давай запишемо – не виявлено жодних фактів…як там…ага.. які дають можливість стверджувати…
Єгор розсміявся.
- Юзефе, давай так. Ти переговориш із людьми, а я подивлюся техніку. І ще – запитай у начальника, чи не було якихось проявів незвичайного раніше. Це, по-перше, а по-друге, якомога більше інформації отримай про місцевих. Чим займаються, як влаштований побут, ну, і, так далі.
- Ну, не зна-а-ю. Ти думаєш, тубільці? Не зн-а-аю.
*
Для Єгора проблема тут була. Навіть декілька питань, які він задавав собі. Чому Олега не врятував екзоскелет? Ця штука у декілька разів збільшує реакції людини, він для того ж і створювався! Передбачалося, що людина отримує те, про що могла раніше лише мріяти. Швидкість, силу, витривалість. А про що говорив Олег? І до чого тут “клята стерилізація”? Нарешті, хто це – ВОНИ? Хтось із команди? Тубільці?
З такими думками Єгор почав працювати із екзоскелетом Олега Лаврова. Весь день він присвятив тому, щоб перевірити його стан. А головоломка таки була. Екзоскелет не був пошкоджений якимись зовнішніми предметами, так, вогонь, що знищив “Краба”, створив для нього пекельну атмосферу. Як результат – людина загинула, (бо шолом був відкритий), а екзоскелет витримав високу температуру. Штучні м’язи теж у нормі. А от коли Єгор добрався до центральної частини, то виявив, що “чорний ящик” розплавився. Отже, біокомп’ютер не витримує високих температур, на противагу оболонці. Припустимо. Однак, це ж нонсенс! Повинен був витримати, бо в лабораторних умовах витримував. Виходить, на практиці виявилося, що “ящик” – ахілесова п’ята екзоскелету?
Треба думати.
*
Наступного дня події почали стрімко набирати обертів. Думати вже не стало коли.
Юзеф розповідав про те, що почув:
- Єгоре, що тобі сказати. Вони тут усі скажені, хіба тільки Адамович на людину схожий. І начальник трохи, епізодично, так би мовити. Дехто зі мною навіть балакати не захотів Уявляєш? Зі мною!!! Я кажу цьому Павлову, що думаєш про те, що відбулося? А він…він.. не буду повторювати. А Книш ледь мене не придушив. Новік, щоправда, трохи розговорився. Виявляється, проблеми із екзоскелетами були у них і раніше, місяць тому один зламався. Я що думаю, а може хтось зіпсував Олегів екзоскелет? Бо ця компанія у мене довіри не викликає.
- Він же біомеханіком був. Навряд.
- Гм. Дійсно. А знаєш, Новік сказав, що Смарагдова гора – це земля місцевих. Вони вважають, що великий бог Р’гу не схвалює появу небесних людей, що, якщо люди не повернуться на небо, то великий бог Р’гу торкнеться своїми долонями Вежу і зробить із неї кульку. Може це бешкетує Р’гу?
*
Трохи пізніше сталося таке. Коли Єгор із Юзефом вийшли із кімнати, то побачили начальника та Стовбуна, які, як метеори, летіли коридором.
- Що трапилося? – поцікавився Юзеф.
Однак його запитання розчинилося у повітрі.
- Не виходьте із кімнати, – нарешті почули у відповідь.
Єгор і Юзеф обмінялися поглядами та рушили за Стовбуном.
Коли вийшли із Бази, побачили “Краба-
Єгор зробив крок вперед і схопив Павлова за тулуб, потягнув назад. Потім здалося, що якась сила його підняла і кинула у бік на пару метрів. Падати було боляче. Єгор одразу відчув шкірою, що екзоскелет збільшує реакцію, силу і витривалість людини у декілька разів.
Ковач закричав щосили:
-Стовбуне, де Новік? Де його ноги носять? Чого стоїш, біжи вдягай Костюма. Вони зараз повбивають один одного.
В цю мить Книш обхопив Павлова руками і ногою перекинув за себе.
- Все, дочекався!!! – лаявся Павлов, який гепнувся на пісок та миттєво підхопився.
Він блискавкою кинувся вперед. І рухався так швидко, що Єгор ледь встигав за ним очима.
- Ти в нормі? – Юзеф допоміг Єгору піднятися.
- Так.
Двері відчинилися та з приміщення вибіг Новік, за ним Стовбун. Раптом Фенікс, який до цього стояв, як стовп, і дивився на хлопців, зробив крок уперед і кинувся до Павлова із Книшем. Він рухався дуже швидко, як і хлопці. А може навіть і швидше. Поява нового суперника не збентежила Книша, він присів на напівзігнутих ногах і спробував нанести удар Феніксу у грудну клітину, вважалося, що це могло пошкодити робота. Однак Фенікс устиг зробити крок уперед і трохи праворуч, спіймав руку Книша, за другу його вхопив Павлов. Тоді вже і всі інші кинулися на допомогу. За мить усе буле завершено. Однак Книш заспокоївся лише тоді, коли із нього стягнули екзоскелет.
- Я ж кажу, скажені, – підвів потім підсумки Юзеф. – Ще б трохи, і наламали б вони дров. Не болить?
*
Розмова із випробувачами не пролила світла на тінь.
Адамович уколов якоїсь рідини Книшу і його залишили у спокої. Павлов пробурмотів, що нічого пояснювати він не збирається, бо це не “ваші справи” справи. Добитися від них нічого не вдалося. Тому Єгор вирішив діяти у двох напрямках. По-перше, поговорити із Адамовичем. По-друге, глянути на екзоскелети хлопців.
Адамович був насуплений.
- Що говорити, Єгоре. Виснаження. Вони “згоріли”, давно було слід їх відправити на Землю. Як і всіх нас.
Єгор кивнув.
- А як ви думаєте, яка причина їхньої сварки?
- Та будь-яка! Книш давно чіплявся до Павлова. Вони із різних соціальних груп, розумієш? Павлов із “простих”, він заслужив своє право працювати у Космосі своєю працею. Книш – із числа “спадкоємців”. Думаю, що причина банальна, щось не те сказав, чи подивився.
- Ви ж не думаєте, що через це вони мало Базу не розтрощили?
- Не знаю. Можливо Новік має рацію.
- Це ви про Р’гу?
- Та ні. Але місце тут дійсно погане. Мені Олег неодноразово говорив, що тут негаразд щось.
- Олег?
- Так. Тут така справа…розумієш, Олег він був непростою людиною.
- І в чому це полягало?
- Цього ніхто не знав, лише я. Олег був стерилізованим телепатом, він мав підвищену чутливість, щось відчував…небезпеку, але яку саме точно не міг сказати. Просто відчуття. До того ж у таких людей після стерилізації спостерігається ефект “вторинної реальності”, по суті це – фантазія.
Єгор задумався. Отже, що ми маємо? Псевдотелепат, у якого були залишки дару. Проте, це йому не допомогло.
*
-Все дуже просто, Юзефе. Дивися, ми підключаємо екзоскелет Книша, точніше ось цей його “чорний ящик” до монітора. Схема наступна – як відомо (ну, мені так –точно) всі рухи екзоскелету утворюють специфічну біодинамічну тканину, і ми зможемо за допомогою нашої техніки “перевести” імпульси біодинамічної тканини у чуттєву тканину. Зрозуміло?
-Е-е..не зовсім.
Єгор терпляче продовжував.
- Ми зможемо на екрані побачити всі рухи Книша, які було здійснені ним у екзоскелеті.
- А-а.. круто!
Юзеф дивився на Єгора із повагою.
- Знаєш, Юзефе, у мене іноді складається враження, що ти працюєш не в службі охорони, а в якійсь іншій структурі.
- А я і працюю в іншій структурі. Я сам здивувався, коли мені сказали, що я їду у відрядження на Ніферіус. Мені і документи оформили швидко. Ти ж знаєш, у нашій Компанії не прийнято обговорювати накази.
-Та знаю. Дивися, процес пішов.
Вони мовчки дивилися на екран і спостерігали за контуром маленької фігури, яка виражала своє життя у русі. Декілька разів Єгор натискав на клавішу і рухи прискорювалися.
- Ну що? – нетерпляче запитав Юзеф після того, як процедура завершилася.
-Нічого. Здалося що..ні, не так, знаєш, Юзефе, ми зробимо не так.
Єгор підхопився.
- Трохи не так. Я зрозумів, не треба було переводити у чуттєву тканину, хай буде біодинаміка. Ти мені зараз допоможеш, я хочу зібрати екзомодулятор.
- Це що таке?
-Для того, щоб ближче познайомитися із екзоскелетами, людина вдягає інший, який є копією справжнього, і з’єднаний із комп’ютером. Тоді можна проаналізувати рухи і стан людини. А ми трохи модифікуємо. Дивися, наш “чорний ящик” екзоскелету Книша ми приєднуємо до екзомодулятора, і пілот зможе повторити усі його рухи. Тобто рухи самі “поведуть” людину. Ясна річ, пілотом буду я.
Після підготовки Єгор одягнув екзоскелет. На мить він уявив, що перетворився на Книша, і почав потроху відтворювати хід подій. Ще трохи, і він забув, що одягнутий у екзоскелет, так само, як забув, що рухи ці були для нього чужими. Єгор жив життям випробувача. Його мікрокосм став іншим.
Після експерименту Єгор ще трохи приходив у себе, осмислюючи те, що відбулося.
- Що? – нетерпляче запитував Юзеф.
- Все гаразд. Є деякі думки. Давай так, скажи Марку Ковачу, щоб зібрав усіх. Спробуємо розібратися у цій історії. А я переговорю із Павловим і ще огляну кімнату Олега Лаврова.
*
Єгор уважно подивився на присутніх. Компанія була у повному зборі. Андрій Стовбун сидів у кріслі, праворуч біля столу. Поряд із ним – Ковач. Напроти нього – Книш, похмурий, як хмара, але спокійний. Павлов стояв біля дверей, у стіни. Там же – РП-4. Новік – у вікна, дивився на краєвиди Ніферіуса.
Юзеф сидів ліворуч за столом, здавалося, що цього разу йому було цікаво як ніколи.
- Чого ми зібралися? – поцікавився Книш. – Чи не для того щоб поговорити про мою ганебну поведінку?
-Ні, Костю. Я хочу поговорити про інше, бо у вас тут дійсно відбувалося щось незвичне. Адамович списує все на вашу втому, фізичну і психологічну. Думаю, справа далеко не в цьому.
- А в чому? – підняв очі Стовбун.
- Я спробую пояснити. Але почну здалеку. Із прикладної біомеханіки. Давайте розберемося, як функціонує біодинамічна тканина людини, тобто система її рухів, які є вираженням мікрокосму. Дивіться, процес управління руховими актами ми можемо представити у вигляді кільця. Є “виходи”, або ефектори, є “сенсорні входи”, або ж рецептори. Є робоча точка, є блок перешифрування. Кільце працює таким чином. В програмі записані послідовні етапи складної дії, в кожен момент опрацьовується якийсь елемент і відповідна програма спускається у прибор, який задає програму. Далі сигнали поступають на прибор порівняння, у цей же блок від рецептора йдуть сигнали зворотного зв’язку, вони повідомляють про стан робочої точки. Поки все зрозуміло?
-Е-е…мені не зовсім, – пробурмотів Юзеф.
- Тоді далі. У приборі ці сигнали порівнюються і на виході із нього з’являються сигнали розходження між тим, що вимагається, і фактичним станом речей. Вони потрапляють на блок перешифрування, звідки виходять сигнали корекцій і вже потрапляють на ефектор. Кільце замкнулося, рух відбувся.
- Все ясно, у людини на фізіологічному рівні відбувається корегування рухів, ніби перевірка реальності, уточнення, – пояснив Адамович.
- Так. Дякую. Мова йде про те, що наші екзоскелети функціонують також за цією схемою. Ну, звісно вони мають ще й блок живлення, і матеріали інші, і з організмом людини взаємодіють, але…схема така сама. Коли я дивився екзоскелет Лаврова, то виявив, що блок перешифрування (ми називаємо його “чорним ящиком”) розплавлений. Це вже було дивним, бо сам екзоскелет не був пошкоджений. Далі після вашої героїчної бійки я розібрав і ваші екзоскелети. Вдалося відновити історію всіх рухів Книша в образному плані, а потім за допомогою екзомодулятора я спробував відновити і систему корекцій.
- І що вдалося встановити? – пожвавився Книш.
- Спочатку нічого. Але коли вдягнув екзоскелет, то відчув ледь помітне втручання у дію блоку перешифрування.
-Це що означає? Екзоскелети… здатні до самоорганізації?
- Не зовсім це.
-Хтось вмішувався у роботу екзоскелетів, ніби підштовхував до самоорганізованих дій? – здогадався Ковач.
-Точно. Гадаю, хлопці можуть підтвердити, що, коли вони вдягали екзоскелети, із ними щось відбувалося, ніби вони вдягали чужеродне тіло, а справа ось у чому – біодинамічна тканина, яка утворювалася, відображала приховані прагнення людини, бо рухи часто їх виказують. Якщо хтось не подобався – екзоскелет підвищував антипатію, по суті – рух став регулятором поведінки людини. Гармонія у мікрокосмі людини порушилася.
- А Лавров? Що з ним сталося?
- Гадаю, принцип сенсорних корекцій тут не спрацював, по-перше, він був телепатом, хоча й стерилізованим. По-друге, був біомеханіком, він відчув зміну у рухах. Тому “чорний ящик” розплавився, не витримав сигналів, які суперечили один одному. І Олег не впорався із керуванням. Напевно, була причина втручання до екзоскелету Лаврова, вірогідно він почав відчувати, хто винен.
- Стійте, то цей “хтось” серед нас? – здивувався Новік.
- Серед нас.
На мить у кімнаті стало гаряче. Присутні дивилися один на одного і шукали відповідального за згадані події.
- Не будемо тримати паузу. Дозвольте представити вам винуватця наших подій – РП-4, на ім’я Фенікс.
Книш одразу зреагував.
- Перепрошую, але Фенікс не міг цього зробити, бо не здатний нанести шкоду людині. Це всім відомо.
- Робот – не може. Людина може. Можливо Фенікс сам розповість?
РП-4 озвався не одразу.
- Так, біомеханік Єгор має рацію. Я – не робот.
- За-че-кайте, – не витримав Павлов. – Вашу концепцію сенсорних корекцій я ще можу сприйняти, але те, що робот є людиною…ні..
- Фенікс – це унікальне творіння, – продовжив Єгор, – таку істоту ще років п’ятдесят тому один відомий фантаст, класик кіберпанку, назвав ОМАРОМ. Це кіборг, створений шляхом інтеграції людини із автономним скафандром, який неможливо зняти.
Фенікс знову деяку мить мовчав, потім промовив:
-Три роки тому я був у складі експедиції на Таргалі, ви, напевно, пам’ятаєте цю історію. Наш корабель невдало опустився на планету. Загорівся двигун, ми ледь змогли ступити на землю. Я обгорів, фактично сто відсотків шкіри…і деякі органи відказали… потім реанімація…відновлення функцій…я помирав, а далі ця операція… це фактично мене врятувало.
- Але… навіщо? Феніксе, навіщо ти все це зробив, Лавров, хлопці, екзоскелети?! – Ковач почервонів від обурення.
- Я… перепрошую…
Раптом Фенікс замовк.
- Феніксе?!
Проте Фенікс мовчав. Єгор підійшов до нього, торкнувся обличчя.
- Все. Схоже наш друг відключився. Гадаю, на цьому наша історія завершується?
*
У кабінеті Крайнова Єгор завжди почував себе дискомфортно. Можливо справа у велетенському столі, чи у відсутності вікна. Точніше воно було, але штучне. Єгор мав підвищену чутливість до всього такого. Він, коли бачив краєвиди, що розгорталися за таким вікном, одразу ловив себе на думці, що вірити цьому аж ніяк не можна. Немає морського краєвиду, чи зеленого лісу…ілюзія.
Коли Єгор увійшов до Крайнова, то одразу звернув увагу, що сьогодні за вікном було поле, яке колосилося під промінями сонця. А ще насувалася темна хмара. “Бути грозі”, – подумав Єгор.
Крайнов був у радісному настрої.
- А-а.. Єгоре, заходь, заходь. Ну, ти герой! Хвалю, впорався. Читав я звіт Юзефа, вражений! Але який же цей РП-4!! Хто б міг подумати.
- Так, – погодився Єгор, – знаєте, все було не складно. Я одразу вернув увагу на специфічну атмосферу, яка панувала на базі. Привернули слова Олега Лаврова. Потім його екзоскелет, розплавлений “чорний ящик”.
-Цікаво, цікаво.
-А коли відбулася ця сварка, я переконався – щось не те.
- Але не можу зрозуміти, навіщо це Феніксу? Невже він зіпсувався, як писав Юзеф?
- Спочатку я теж так подумав. Дивіться, по суті Фенікс – це модель екзоскелету, але іншого плану. В його мікрокосмі є щось від людини, але щось і від робота. Потім я передивився речі Олега Лаврова і знайшов те, що шукав – його щоденник, він його записував у компі. Уявляєте? Він був телепатом, цей Лавров, із даром, що поступово відновлювався.. Про це він і написав. До речі, він ще писав, що сказав Феніксу, ніби знає, хто він. Зрозумів, що Фенікс – істота унікальна.
- А-а… тому Фенікс це все і влаштував. А бійка?
-Павлов дружив із Олегом. Фенікс боявся, що він знає. Тому перепрограмував екзоскелет Книша.
-Неймовірно.
- Це не все.
- А що?
-Дивіться, Лавров чітко говорив… “треба ЇХ зупинити”, тому я трохи подумав.
Крайнов пильно дивився на Єгора.
- А потім, коли Фенікс відключився, його оглянув. Я знайшов ось це.
Єгор поклав на стіл розплавлений “чорний ящик”.
- Те, що ви відправили на Ніферіус людей для випробування нової моделі екзоскелетів, причому людей, які мусили відпочивати після тривалого відрядження, не могло не привернути уваги. Та ще й цей Юзеф. Ви ж думали – пошлемо того, хто не зіпсує ситуацію. Бюрократ Юзеф і новачок Дорош. Як називався ваш проект, пане Крайнове?
- Проект “Фенікс”, – сухо відповів Крайов. – Ви геть нічого не розумієте. Це відкриває широкі можливості – поєднання людини і технічних елементів є перспективним!! Ми можемо допомогти хворим, ми можемо розширити можливості людини!!! Для цього треба було перевірити Модель у соціальному середовищі.
- Біомеханіку Фенікса порушили суперечливі прагнення, з одного боку, була дія вашої програми, а з іншого, його людські прагнення. Перемогло людське, він утрутився у бійку. А потім відключився, бо у нього були залишки совісті. Тому – ось це розплавилося.
Двері відчинилися і до кабінету увійшли троє людей у формі. Серед них був Юзеф.
- Пане Крайове, ви усуваєтесь від посади за проведення забороненого експерименту.
-Пане Дороше, це ж підтвердження того, що ми шукаємо у правильному напрямку!!! Розумієте? Правильному!! Його мікрокосм залишився світом людини!!
Раптом Крайнов замовк.
-Скажіть, Дорош, ви хто? Ви ж не біомеханік?
- Скажімо так. Я представляю організацію, яка чимось схожа на це… – Єгор показав на “ящик”. Тільки призначення протилежне. Ми повертаємо систему у потрібний напрямок, бо інакше такі, як ви, цей макрокосм людини зруйнують своїми невгамовними фантазіями. Світ макрокосму – це світ людини. Розумієте? Не механіки…
Коментарів: 30 RSS
1Зіркохід23-09-2011 23:19
Ну й деньок сьогодні...
Коли я читаю про прибор (а він в укрмові буває лише столовий), що задає програму, якось відразу втрачається зв'язок з реальністю . І таких ляпів у творі вистачає. Начебто й непогане оповідання, але те, що Автор не спромігся його вичитати на предмет русизмів і кальок, не додає йому плюсів у цьому аспекті. Радше навпаки. Так що зичу успіхів у подальшій роботі й рекомендую таки звернути увагу на зазначені зауваження. Проблема вирішувана.
2автор24-09-2011 08:05
та що сказати, ховаю голову у пісок. Ну, то таке, тема виявилася заскладною для мене, сил не вистачило на редагування Прикро.
3Аноним24-09-2011 08:10
але дивлюся, це проблема більшості тутешніх творів. А що тут звертають увагу лише на русизми?
4Лариса Іллюк25-09-2011 00:22
Дуже цікава ідея. Такий собі проект втілення термінатора. Правда, я не до кінця відчула небезпеку подібного експерименту і вагу наслідків. Хоча, якщо згадати того ж таки термінатора...
Думаю, я ще перечитаю цей твір свіжим оком. Наразі важко щось сказати. На перший погляд - непогано.
5Прокіп25-09-2011 06:28
Ідея цікава. Хороший твір.
6Фантом25-09-2011 08:02
Цілісний, гарний твір. Трохи потребує шліфування, як вірно зазначив Зіркохід, але то вже справа техніки. Успіхів та наснаги.
7афтор25-09-2011 12:06
дякую за відгуки.
Ну, що, замало виявилося 25 тисяч, ще б 5 - і було б гаразд. Тобто ідея настільки поглинула текст, що на інше не залишилося місця. Щодо небезпеки - так, хотілося зобразити систему рухів як те, що може бути самостійним утворенням (складовою свідомості, хоча біодинамічна тканина такою і є, бо це реальна концепція рефлекторнонго кільця Берштейна), тут щось від Лема, але ще раз повторюю, що б це передати - розмір мусить бути більшим. А над іншим будемо працювати теж. Над ляпами,в сенсі.
8Chernidar25-09-2011 13:26
ги.. залізний фелікс!
невдала фраза. перш за все думається про кастрацію, а вже потім - про те, що автор хотів.
що значить ця фраза?
явна дурниця: чорний ящик конструюють так, що він по перше тільки записує, а по друге - має уціліти будь-що. в крайньому разі я б ще повірив у затертість даних на ньому, але аж ніяк у розплавлення.
щодо забороненого експерименту - не все ясно.
твір хороший. може опинитись в топі.
9автор25-09-2011 14:13
дякую за відгук і конструктивні думки.
Фраза "всі рухи екзоскелету утворюють специфічну біодинамічну тканину" це і означає. Коментую, одна із сучасних наукових концепцій структури свідомості ( і вона ж одна із непоганих НАУКОВИХ концепцій)стверджує, що у ній можна виділити два рівні - буттєвий і рефлексивний, до першого відносять - біодинамічну тканину і чуттєву тканину, до другого - значення та смисли. Шоб не завантажувати непотрібними термінами, коротко. Біодинамічна тканина - це і є форма живого руху (системи рухів), у чистому вигляді вона зустрічається у хаотичних рухах немовлят, міміці. Ідея була така - рухи екзоскелету можуть ставати частинкою свідомості людини, тобто впливати на інші частинки...Біодинамічна тканина і чуттєва тканина тісно взаємодіють, переходять одна в одну. Загалом, це загальновідомі речі у науці, принаймні у одній із них.
щодо "чорного ящика" - назва лише за аналогією, змістовно близко до того, що описано у схемі функціонування рефлекторного кільця. Оскільки я не технар, і не можу чітко прпипустити і спроектувати устрій екзоскелету, обрав таку назву. Але ідея стирання мені подобається. Загалом думав, що умовно там два сектори - сектор управління, чи перешифрування (такий собі біфукаційний відділ),а другий - той, що записує рухі. В образному плані здалося яскравіше із розплавленням. Врахуємо.
Щодо експерименту... ну так.. поки розгортав ідею рухової активності, власне екперименту забракло місця. Так скамо як і на опис соціальних феноменів, гадаю, що ГГ у кінці словами про механіку трохи пояснив. Ну, гаразд, якось допрацюю.
А щодо стерилізації... дивіться, в принципі це і є одна із спроб зайти на соц. умови та особливості - це суспільство, у якому здійснюють стерилізацію телепатів, або вони самі змушені це зробити. Так що те, про що ви говорите, цілком могло бути
10Chernidar25-09-2011 20:03
я вже вище говорив, повторю: треба враховувати не тільки те, що значить фраза (і що ви в неї вклали), але й те. як розуміється стереотип. Якщо у вас "чорний ящик" значить не те, що він значить в загальноприйнятому варіанті - треба про це сказати явно і чітко. Або придумати свою назву. Аналогічно про "біодинамічну та чуттєву тканину" - сприймається не як термін, а як описка. На крайній випадок користуйтесь примітками. Тут ваші пояснення слухатимуть, але твір не має потребувати додаткових пояснень, тому подумайте як ці пояснення включити в текст твору.
до речі, термін "біфуркаційний відділ" мені незрозумілий у використаному контексті (хоча поняття "біфуркація" знайоме).
11автор25-09-2011 20:46
То я так, для годиться відписувався, маєте рацію,приймаю. Найменше думаєш ще й про стетеотипи, дякую.
12John Smith28-09-2011 18:39
Екзоскелет збільшує реакцію? Сповільнює, тобто? Навіть якщо малося на увазі пришвидшення, все одно це досить оригінальне використання екзоскелетів, зазвичай вони використовуються для збільшення сили. Можливо, вдасться підвищити точність рухів. Але реакція людини в основному не в м'язах сидить, а в голові.
Помилка: торкнеться Вежу
Русизми: В якості, надував, розвалився, покликана (у цьому контексті), представляє, головоломка, чорний ящик, каталися, вмішувався, вірогідно.
Вітаю з рекордом конкурсу. Якби не рекорд, були б, мабуть, на першому-другому місці в топі.
13автор28-09-2011 19:01
14автор28-09-2011 19:30
Радію, я перепрошую, на ваші привітання треба щось відповідати. Звичайно, я приймаю зауваги, оскільки треба навчатися цій справі. Я, так би мовити, лише на початку шляху. "В якості" - це я розумію, чорний ящик - маєте на увазі - скриню,але у словнику - ящик є ящиком, типа сундука - "скриня", у газетах зустрічав різне і скриня і ящик. Головоломка теж у словнику як головоломка, "вірогідно" - чому не може бути? "Розвалився", так, є руйнуватися, розсипатися, порозпадатьися, але є - "будинок розвалився (зруйнувався)", штабель дров розвалився (розсипався, розпався). Я, звісно, маю проблеми із мовою, бо дитинство пройшло на далекому сході, чогось і не знаю, чогось і не вловлюю. Власне, тому і вточнюю, треба ж потім щось із текстом далі робити.І, потім, текст великий, звісно, написав би на 15 тисяч було б менше. Захотілося написати щось схоже на наукову фантастику, і не вйишло.
15автор28-09-2011 20:00
щодо іншого. Сповільнювати -точно ні. Скажімо, як цитують конструкторів HULC концерну Lockheed Martin "Екзоскелет відчуває, що користувачі будуть робити і куди вони будуть ідти". Погоджуюсь із тим, що сучасні розробки в основному спрямовані на виробництво скелетів, які збільшують силу, але тому і фантастика...Загалом суперечливе питання, потім, кажете "реакція людини в основному не в м'язах сидить, а в голові". - але так говорили лише рефлексологи. Сьогодні вважається, що психіка є цілісністю, системою, тому реакція - це елемент системи, рухи екзоскелету - теж частина цієї системи (в моєму розумінні). От дивіться, у кожного з нас є образ тілесного Я, то чому у цей образ не може вписатися те, яке "відчуває, що користувачі будуть робити і куди вони будуть ідти". Вибудовується інший образ про себе та свої можливості. А значить - змінююються настанови людини. Але.. маєте рацію.
16John Smith28-09-2011 21:57
Словники теж люди складали, причому, як би це поделікатніше висловитись - іноді дуже сильно мотивовані. Як морквинкою, так і батіжком. Так що звинувачувати їх не будемо, але про здоровий глузд та відчуття мови теж.
Замість "Вірогідний", imho краще "ймовірний", замість ящику (у нашому контексті) краще таки скриньку, от з головоломкою таки біда - є кілька аналогів, але всі мають досить штучний вигляд й навряд чи приживуться. Але ж ви не перекладач, ви автор. Ви не обмежені чиїмось задумом, й не повинні його передати якнайточніше. Ви цілком можете поміняти речення, абзац, сторінку... та хоч і все оповідання, щоб замість головоломки була загадка, проблема, питяння, складнощі і т.п.
До технічного боку в мене претензій нема, я звернув увагу на суто лінгвістичну помилку - "збільшувати реакцію". А от з приводу психологічних теорій сильно з вами не згоден. Але якщо я тут голосно скажу все, що думаю про психологію, то всі присутні дівчата мене негайно заплюють, так що не будемо. Скажімо так - усі більш-менш вірогідні психологічні експерименти - статистичні, цебто, так-сяк прогнозують поведінку ан мас, а ніяк не одного індівідуума. А у вас процес взаємодії дуже інтимний, так що радив би обійтись старою доброю нейрофізіологією.
17автор28-09-2011 22:24
угу, дякую. На мій погляд головоломка найбільше підходила образу ГГ, тому вжив саме це.
Так,погоджуюся, щодо психології не будемо, зауважу лиш, що до старої доброї нейрофізіологією якраз звертатися непотрібно, бо, як ви кажете, процес взаємодії інтимний, тут треба було звернутися до чогось, що виходить за межі класичних екпериментів. Окрім того, сучасна психолологія (ну, я так трохи цікавився)тяжіє не cтільки до статистичних екпериментів у дусі класичної науки,а до ідеографічних методів, які сповідують унікальність об'єкта (власне,людини). А "ймовірно" - дійсно ліпше.
18John Smith28-09-2011 23:04
сучасна психолологія (ну, я так трохи цікавився)тяжіє не cтільки до статистичних екпериментів у дусі класичної науки,а до ідеографічних методів, які сповідують унікальність об'єкта (власне,людини)
Точно-точно. В результаті від науки все далі й далі, а до шаманства все ближче й ближче, й кожен другий психолог створює власну школу й зневажливо попльовує на всіх інших. Це же фізика якась, тут циклотрон не потрібен, головний інструмент - клавіатура, а джерело інформації - те, чим по клаві стукають.
19John Smith28-09-2011 23:10
Перепрошую, помилка трапилася. "Це ж НЕ фізика якась" і далі за текстом.
20автор28-09-2011 23:21
гадаю всім у цьому світі на мить стане краще, якщо залишимо у спокої такі високі матерії
21Михайло Зіпунов29-09-2011 23:21
Машина на стояла
“ваші справи” справи
гарно. професійно.
П.С.
Сподіваюсь перечитати й варіант, над яким не буде тяжіти конкурсне обмеження обсягу
22автор30-09-2011 09:30
чекав твоєї думки, варіанта іншого поки немає,але буде. Скажімо після Мантікори, де ситуація була схожа, свій твір трохи допрацював і вийшло чотири авторських. Щоправда, поки не знаю вийшло краще чи гірше.
23Олег Сілін03-10-2011 19:22
Теж сподіваюся побачити збільшений варіант, оскільки відчувається певне стиснення в тексті. І, здається мені, це є справжня НФ, якої зараз небагато.
Одного з них Єгор одразу впізнав, згадуючи розповідь пана Крайнова, свого начальника, який перед відрядженням довго інструктував своїх підлеглих, посміхався і повторював...
"своїх" можна викинути.
Авторе, а пришліть-но ;)
24автор03-10-2011 19:44
Дякую, Skaerman. Текст аж ніяк не хотів влазити у ці 25 тисяч, навіть у такому стислому варіанті, години дві бився - викину там речення,а в іншому додам, така історія, було весело.
Щодо прислати. Гм. Це, звичайно, можна. Скажімо так, листа напишу точно, після конкурсу. Певні кроки вже спробував зробити, пристроїти текст, чекаю. Поки так, бо можу випалити авторство. І потім, це була перша спроба зробити щось більше за маленьке оповідання. Хтозна, що воно вийшло. Мені, правда, подобається (мені не всі мої твори подобаються).
Щодо наукової фантастики. Так, у нас є химерна проза, яка досить високого рівня, хоча часто і російськомовна, а з науковою - складніше. Як і з наукою.Треба працювати. Так я думаю. Але - як же складно - писати наукову фантастику!
25Зіркохід04-10-2011 20:45
Зате - як цікаво! Особливо якщо маємо таких бета-тестерів,як, скажімо, Чернідар .
Вітаю самізнаєтезчим !
26автор04-10-2011 21:01
перепрошую, Зіркоходе, щось сьогодні поганенько думки бігають,самізнаєтезчим - це з чим? Це ж хоч без іронії?
27Зіркохід04-10-2011 21:10
Взагалі-то попередній допис весь був без іронії. Присягаюся своїм вірним бластером ! Я завжди впомагаюся за НФ твори й тішуся, що вони вряди-годи прориваються до читача. Нічого не маю проти химерної прози, але шальку терезів час трохи врівноважити.
28автор04-10-2011 21:19
ну, якщо бластером Добре, що не мечем та магією, а то засумнівався б. Хоча я теж не маю нічого проти химерної прозиГоловне, щоб література була!
29Олег Сілін28-11-2011 18:52
Надіслав твір Глібу Гусакову (провідний редактор серії «Справжня Фантастика» у видавництві «Сніговий Ком М») на НФ-експертизу. Гліб сказав, що з точки зору НФ все добре, а от власне текст треба ще доробляти.
30марко12-02-2012 17:42
Привіт, Скаю. Раптом побачив допис, дякую. Щось про Гусакова читав на Фантлабі, я там блукаю частенько. Будемо доробляти, що там казати. В принципі, текст, як домовлятися із редактором Уфо, надсилав до журналу, правда щось відповіді не отримав, так що доля оповідання поки що як в тумані. І з науковою фантастикою поки що все.