- А-а-а, це знову ти, найдо, - зітхнув у вуса Тарас.
- Я, - відповів я.
- Чого стоїш? Сідай уже, як виліз із схованки. Вечеряти будемо.
Тарас помішував ложкою якесь вариво у обвугленому казанчику – малому, якраз для одного їдця. Я сів. Їсти я не хотів, але мені було приємно, що він запросив.
Уже зовсім стемнілось. Довкола шуміло море трави і тихо шерехтіли цвіркуни. Похилена лапаста сосна, під якою ми сиділи, звисала вітами майже до річки. Тишу і цвіркунів іноді порушували крики сови, що вилетіла на нічне полювання, та плюскіт риби, що скидалась, граючи, під зоряним небом. Іноді здаля, зі сторони села, долинало гавкання лисиці.
Вогонь горів неспішно, від варива добре пахло. Тарас вийняв із торбини окраєць хліба, пару огірків і тонко нарізав. А доки каша доходила, накрита мідною мисочкою, він викурив люльку, замислено дивлячись на мене і крізь мене, а тоді нарешті сказав:
- А я вже думав, що позбувся тебе. Аж ні, волочишся слідом. Май на увазі, я не збираюсь водитись з тобою – у першому ж місті відведу до притулку. Ось назавтра вийдемо із степу і попрощаємось… Втямив?
- Втямив, дядьку, - спокійно погодився я, бо все-таки мав надію, що все буде по-іншому.
- І добре. Ложки другої, як сам розумієш, я не брав, бо якось не гадав, що доведеться підгодовувати дорогою приблуду, та бери мою. А я і хлібом кашу набиратиму, - великодушно запропонував Тарас, запрошуючи жестом на вечерю.
- Спасибі. Та я не голодний.
- Як це не голодний? А-ну бери ложку! – гримнув мій благодійник. І я, щоб його не засмучувати, почав колупати густе вариво, хоч і не хотів їсти. Я взагалі ніколи голоду не відчував. А Тарас їв з апетитом, набираючи на скибку кашу, закушуючи огірком.
Після вечері Тарас підкинув сухого галуззя в згасаюче багаття і пішов до ріки вимити казан і запити вечерю річковою водою. А я сидів, обнявши коліна руками і вмостивши на них голову, та дивився йому услід. Мої очі бачили у темряві, мов котячі, тож я добре розгледів, що за Тарасом із густих очеретів, мружачи зелені очі на зеленому обличчі, пильнував не тільки я. Не злісно, з природною цікавістю. Як і завжди, втім.
Молодий ще зовсім цей Тарас, років мо’ двадцять-двадцять п’ять. Густа чуприна непокірним вихром падає на високий лоб. Погляд замріяний, проте розумний, а руки – руки, як у дівчини: білі, з тонкими пальцями.
Тарас повернувся. На обличчі сяяли краплі води, скапували на сорочку із вусів. Задоволений.
- Ех-х! Краса! Вода солодка, наче мед у ній хто розводив. Та у нас на Вкраїні усюди така вода: де б не пригублював – усюди солодка, силодатна. Недарма на неї – еге, саме на неї та на випоєні нею землі - полювали усі, кому не лінь було воювати – монголо-татари, поляки, москалі… На, я й тобі приніс, найдо. Пий, набирайся снаги.
Я відсьорбнув трохи з вимитого казанчика. Справді, добра.
- А ти неговіркий, - роздивляючись мене впритул мовив Тарас. – Ім’я ж хоч у тебе є?
- Може, і було коли, та я його не знаю. Ото хто як назве так і зовусь, - чесно я зізнався.
- І як же тебе називають?
- Та хто як придумає – хто приблудою, хто неборакою, хто щеням, хто байстрям…
Від останнього слова обличчя у Тараса пересмикнулось, наче хто шмагонув віткою, тінь гіркоти по ньому ковзнула.
- То ти сирота чи сам утік з дому?
- Не знаю, чи сирота, але ні матері, ні батька не бачив ніколи. Я сам по собі, живу де прийдеться, спілкуюсь із ким Бог пошле. Зараз оце вас, дядьку, послав…
Тараса я стрів тільки сьогодні уранці. Стояв собі за селом,наче стовп соляний, там, де перетинаються дві дороги: одна, що з села через степ до міста веде, а інша – що до панського хутора в’ється. А мене обступили дикі собаки – навісніють, дзяволять, бігають навколо, очі люттю палають, а з рота слина капає. Розшматувати готові, але підступитись не наважуються. А я стою сполотнілий і ні живий, ні мертвий від ляку, хоча більше мертвий, ніж живий. Аж тут із села хлопець іде – невисокий, коренастий. Побачив, що я в халепі,завмер на мить, оглядаючись, а потім схопив палку, яка лежала обабіч шляху, загублена чиєюсь мажарою, і побіг до мене, розганяючи собак. А як собаки повтікали, налякані людиною, викинув палку подалі у степ і рушив своїм шляхом. А я нишком за ним поплівся.
Тарас напівлежав біля вогню і дивився, як легко і весело в ньому іскри потішаються.
- Наче зірки, еге ж… - проговорив стиха більше до себе, ніж мені. Тож я промовчав.
- Я розумію тебе, найдо. Я й сам байстрюк, що не знав ніколи любові батьківської, хоч і був у мене батько. Та я для нього був пустим місцем, навіть у заповіті нічого мені не лишив. Мусив я до пана йти на службу, чимало там терпіти довелось. Але тепер я вільний! Чуєш? Я вільна людина, сам собі пан. Живу, учусь, нікому не кланяюсь і нікого не боюсь. Ось закінчу свою невелику вилазку у Дике Поле,повернусь у місто, освіту здобуду і виберу місцину десь біля Дніпра, де житиму та працюватиму, сім’ю заведу, сад посаджу. Ти, хлопче, теж не печалься – у світі багато добрих людей. Якщо доля вділила батьківської любові, то щедро дасть благовоління людського. І все, що ти хочеш, тобі дасть. Тільки проси чемно і щиро.
Останню фразу він мовив уже з усмішкою, мов за жартом хотів сховати своє наболіле, та я, хоч і дитя, але відчув його емоції – сум за втраченим, біль від несправедливого.
- Хлопче, а не боїшся сам світом блукати? – раптом веселим тоном спитав Тарас,змінюючи тему.
- А чого боятись?
- Як чого? Вовкулаку, що горлянку перегризти може, чи русалку, що залоскоче до смерті, чи відьму, що вкраде чортам на потіху? Коли був, як ти, я чимало таких оповідок наслухався від неньки і боявся дуже. Малі ж діти беззахисні перед нечистю, а особливо сироти. А ти вештаєшся без догляду.
- Страшніше від людей, дядьку, нечисті не буває. Хочете розповім вам історії, що чув від чумаків, коли вони в степу на ночівлю ставали?
- Ну давай, розкажи. Оце мені потіха буде перед сном!
- То слухайте. Один молодий чумак минулим літом розказував про свою сестру. Красунею вона була неймовірною – усі задивлялись, а дехто й заздрив. Але найбільше мати рідна, що у молодості теж славилась вродою. Не могла вона миритись з тим, що дочка щодня миловидності набирається, а вона – старою робиться. Тож попросила якось дочку піти з нею до ріки ганчір’я прати. І утопила її, але й сама не врятувалась – міцно у водоростях заплуталась. Коли їх витягли і вони лежали на піску, всі люди, хто клопотався довкола, клякли від жаху, бо мати тримала руки на доньчиній шиї і обличчя було у старої страшнюче і синє. Донька і після смерті не змінилась, тільки горло посиніло. А душа її стала русалкою. От, як вам така історія? Той молодий чумак плакав, коли розповідав, бо сиротою лишився і з таким тягарем на душі.
- Трапляється і таке, найдо. До гріха людей ведуть різні дороги і навіть найсильніші почуття можуть не витримати згубної сили гріха.
- А хочете ще одну історію розповім? - спитав я і голос мій здригнувся.
- Давай!
- Була собі молода дівчина, весела і добра. У пана працювала старого і лихого. Якось він не відпустив її додому увечері, закрив у коморі. І зробив їй горе. А тоді прогнав. А через деякий час у дівчини дитина знайшлась… Хлопчик… Але вона так стидалась його і ненавиділа, що одної темної ночі, безіменного і нехрещеного, вбила і закопала у житі за селом на перехресті. А сама зникла з села і ніхто більше її не бачив. Пан помер невдовзі від страшної хвороби у великих муках. А душа дитини з того часу не може полетіти на небо, так і плаче біля перехрестя. Якби їй хто ім’я дав і крижмо кинув, то вона б вважалась хрещеною і стала б янголом…
Тарас слухав уважно, пильно вдивляючись у моє обличчя. Я закінчив свою тужливу історію. Запала тиша. Раптом Тарас підтягнув свою торбу і став там порпатися. А потім вийняв товстий альбом і коробку, з якої визирали олівці. Тоді усміхнувся і мовив бадьорим тоном:
- Невеселі у тебе історії, хлопче. Життєві занадто… А давай поговоримо про веселіше. Знаєш що це?
- Що? - спитав я.
- Це мій дорожній записник. Вірніше, замальовник. Художником хочу бути в житті. Я сюди малюю усе, що побачив під час своєї мандрівки, чи що уявляю. Хочеш подивитись?
Я кивнув ствердно. Тарас передав мені альбом. Я підсунувся до вогню ближче і став гортати сторінки. Малюнки буди чудові: люди, дорога, циганка, левади, коні, будинки, ба! – навіть русалок, вовкулак і незнайомих мені духів досить правдоподібно намалював, наче бачив своїми очима. Інколи сторінки були рясно списані словами, але я неписьменний, тому не знаю, про що там було. Я повернув замальовник і подякував. Тарас мовчки забрав його, і ще деякий час ми сиділи у тиші над мляво палахкотіючим багаттям, вслухаючись у звуки ночі. А згодом я помітив, що мій благодійник міцно спить. А мені було не до сну, тому я сидів і тихо плакав.
***
Перед світанком стало тягнути від ріки і від землі прохолодою. Виступила роса на травах. Тарас скрутився біля згаслого вогню, поклавши під голову альбом, і солодко спав. На півночі небо ще було темно-синім, а на сході уже починало сіріти. Набухлі зірки, товаришки, перемигувались між собою, мов дівчата, що пліткують біля тину. Мені було страшно і гірко. Бо настав мій останній день мого останнього року. Я так і не наважився попросити Тараса: «Назви мене! Дай благословення!». Не наважився, бо боявся, що він гайне від мене, мов од почвари, як і всі інші зустрінуті колись мандрівники. Чи розбудити і благати? Зажду до ранку… Я всім серцем вірив, що Тарас мені допоможе і я не провалюсь навіки у Темряву. У Темряву, яка наступає на мене зусібіч, стискає грудину і душить за горло? У Темряву, що глипає на мене червоним кровожерним поглядом, тягнеться липкими холодними клешнями, гарчить і скрегоче зубами, передчуваючи, як рватиме мою плоть, пожираючи? За що ж, люди добрі? Хіба я винен у своїй долі? Хіба я міг що змінити, коли було мені день від народження? Чи обирав я народитись чи не народжуватись взагалі? Хіба ж я сам душив себе подушкою? Як же мені страшно!!! Гріх жінки, що мене народила, лежить на мені, я його несу, омиваючи гіркими слізьми, але все, що мені потрібно для врятування – ім’я. Так мало! Просто ім’я…
Я плакав нечутно і гірко. Наді мною літали кажани і сяяли зірки. Крізь сльози я розглядав небо, бо там, у Темряві, там зірок немає, там тільки каміння падає мертве, там тільки вітер вогняний злизує обличчя. Я знаю, мені інші розповідали – ті, хто зараз носиться світом у пошуках людей, які завдали їм кривди при житті. Чи нащадків цих людей. Хто плекає помсту, як сокровенну іграшку, і мстить, керуючись законом: за одну душу взяти п’ять, за одну кривду зробити десять. А мені хотілось запам’ятати сяяння живих зірок і присмак живого вітру…
Зірки висіли, як вишні, - стиглі, золоті, великі. Ось одна з них гойднулась, наче її торкнувся вітер, і стала котитись потихеньку донизу. Але раптом передумала і попливла до нас. І чим швидше вона до нас котилась, тим більшою ставала у розмірах, аж доки не перетворилась у велику і сяючу споруду, що висіла над сплячим Тарасом і мною, випускаючи сліпучий, проте м’який, промінь світла. Дивно, але Тарасів сон від того не перервався, а навпаки – його обличчя набрало виразу особливого спокою і умиротворення, наче він побачив блаженне марево, Боже одкровення чи й самого Бога. А я зовсім і не здивувався, бо вже не раз таке бачив у цих місцях – схожі великі чи менші сяючі споруди, які неквапно пролітали над отими високими пагорбами – курганами, що їх було чимало в степу, і що були набиті коштовностями, скелетами і таємницями.
Срібляста споруда повисіла над нами хвилину чи дві і з великою швидкістю полетіла у небо. Я думаю, що то світлиці янголів, у яких вони обдивляються землю, коли усі сплять…
І ось нарешті із-за овиду з’явились перші промені сонця. Закалатало моє серце у передчутті. Я витер обличчя від сліз і сидів перед Тарасом, чекаючи його пробудження. Через годину, коли сонце вже зійшло, потягнувся і Тарас, розминаючись від сну. А потім відкрив очі і здивовано спитав:
- А ти чого баньки витріщаєш? Спав би, ранок же лиш почався!
- Не спиться, дядьку…
Зараз попрошу, подумав я. Але Тарас підхопився, струшуючи із себе росу з веселим сміхом, і пішов до річки умиватись. А коли повернувсь, бурмочучи собі під носа якісь слова, нашвидку витер обличчя хустинкою, схопив альбом та олівець і повернувся йти знову до річки.
- Дядьку Тарасе… - почав я.
- Агов?
- Я… хочу дещо у вас попросити…
- Попросиш, тільки не зараз, а пізніше. Ти бачив, яке сонце осяйне, як на воді грає?Як верби до води хиляться по той бік ріки? Ух!.. Зараз мені треба подумати і записати свої думки, тож не заважай, а коли повернусь - проси, що хочеш.
І він стрімко пішов до річки, а там сів на траву і почав швидко строчити в альбомі, кидаючи замислений погляд на довколишній пейзаж. А я спостерігав за ним і уявляв, як округляться його очі від побожного страху, як він бігтиме від мене, розгублюючи свої записки і речі. А потім, згадуючи цю нашу ніч, проклинатиме мою страдну душу, бо всі люди такі: те, чого бояться і не розуміють, клянуть. І якось недобре мені від того зробилось. Шкода стало Тараса. Може, то слабкість на мене яка найшла і затьмарила голову. Чи то так вплинуло янгольське світло нічне, але раптом я зрозумів – ні, я нічого у нього не проситиму. Хай буде, як буде – усеньке моє життя і без того було сумним скитанням довкіл зловісного перехрестя, де в землі догнивали дрібні немовлячі кістки. Усеньке моє життя – то нездійсненна надія, невимовлене благання, невідмолений гріх.
Нарешті повернувся Тарас і став збиратись у дорогу. Обличчя у нього сяяло задоволенням і втіхою, наче він зумів якнайкраще зробити важку роботу.
- Чого сидиш? Вставай. Підемо вже. Десь години за три вийдемо на битий шлях, до вечора прийдемо у місто. А там уже попрощаємось з тобою, найдо. Я б, може, ще з тобою поспілкувався, та мені треба вчитись, друже. У мене великі плани на майбутнє. Так що підводься. Як не як, а скоро осінь, а за нею і зима, а в сиротинці ти хоч перезимуєш у теплі та не голодним. Хоч і не мед жити там, проте…
- Спасибі, дядьку Тарасе, - вичавив я із себе, - та далі мені з вами неможна. Тут маю зоставатись…
- Он як! – звів очі Тарас. – Ну дивись, як знаєш. А мені пора. Бувай, найдо. Хай тобі щастить.
Ще якусь мить він стояв переді мною, а потім закинув на плече торбину, повернувся і пішов. А в мене сльози набігли на очі. Я дивився, як він віддаляється, і чув за спиною бісівське гарчання Темряви і чув, як під ногами розпанахується земля, щоб проковтнути мене назовсім і жувати доти, доки я не спотворюсь і не обізлюсь настільки, щоб вилізти знову на сонячне світло, але лише задля помсти. Як мені страшно…
Раптом Тарас зупинився, наче забув щось сказати, і обернувся. Опустив руку в кишеню свого сертука і вийняв хустинку, якою вранці витирав лице після умивання. А потім несподівано підкинув цю хустинку прямо до мене і вигукнув голосно і чітко:
- Наум! Хрещу тебе Наумом в ім'я Отця, Сина і Святого Духа. Амінь!
І я відчув, як вогонь спалахнув і згас у мене за спиною – там, де виросли два невидимих крила янгола. І неймовірна чиста сила потягла мене вгору, до неба, у світлиці Господні. Тарас дав мені не лише ім’я, він дав мені життя після того, як його відібрала власна мати. Вічне життя.
- Спасибі-і-і, - закричав я щасливо на всю силу грудей.
Та не знаю, чи почув мене Тарас…
***
«Дивина!», подумав про себе юнак, на очах у якого щойно відбулась незрозуміла подія. Ось було перед ним сумирне хлоп’я у старій хламиді – з печальними карими очима і пшеничними кучерями. Було і не стало, наче смерч його вгору підняв і там розчинив.
- Дивина та й годі, - прошепотів сам до себе знову, - чого тільки не зустрінеш в українських селах, що тихо собі туляться до курганів на Дикому Полі, наче курчата до квочки! Якої лише містики не набачишся, з якими лиш духами не заприятелюєш…А все-таки добре, що я любив слухати материні казки – про відьом, про русалок, про чортів. Про потерчат, які сім років блукають світом і чекають ім’янаречення, а коли не дочекаються, то їх чорти забирають…
Тарас інстинктивно перехрестився і швидко покинув загадкове місце.brbr
Коментарів: 38 RSS
1R2D207-10-2012 13:51
Дивне враження. Невеличкий відсоток мовного браку і ретельність в прописуванні деталей, що засвідчує молодість автора і його непоганий потенціал. От тільки світоглядні питання заганяють в тупик. Чому Бог несправедливий і просто самодур? Чому знову (не стосується конкурсу взагалі) монополія на істину у християн? А 85% відсотків нехристиянського людства, що - в пекло?
2Бабай07-10-2012 20:02
Безбожие - основная из великих религий мира.
3Зіркохід07-10-2012 21:49
Враження від твору лишилися позитивні. Може, через те, що на тлі інших конкурсних оповідань персонажі не такі заїжджені. Але виконання... Відсоток мовного браку таки великий, подекуди відсутні причинно-наслідкові зв'язки, зате присутны ляпи. Це свідчить, що твір не вичитаний. Зовсім. Нижче наводжу деякі зауваги (причому тут не врахована завірюха з розділовими знаками):
обвугленому казанчику – закуреному, закіптюженому
тихо шерехтіли цвіркуни – цвіркуни або сюрчать (але аж ніяк не тихо), або мовчать
лапаста сосна – лапата чи крислата. І взагалі, тут навколо шуміло море трави, а тут звідкись узялася сосна, та ще й на краю річки. Дива!
зі сторони села, долинало гавкання лисиці – з боку… але що робить лисиця в селі?
від варива добре пахло – смачно, приємно, апетитно
А-ну бери – ану
Мої очі бачили у темряві… мружачи зелені очі на зеленому обличчі – як можна побачити в темряві, що обличчя зелене?
Вихром – чубком
Погляд замріяний, проте розумний – гм, а буває інакше?
На обличчі сяяли краплі води – в темряві. Ну-ну…
монголо-татари – мовний покруч, що виник у ХІХ ст.. в Росії. Насправді були монголи, яких у нас називали татарами. Знову ж таки, якщо згадуються москалі, то, мабуть, треба й ляхи.
і було коли – колись
віткою – гілкою, галузкою
коренастий – кремезний
палку… загублена чиєюсь мажарою – палиця, дрюк… мажара загубила палицю?
напівлежав біля вогню і дивився, як легко і весело в ньому іскри потішаються – химерне, мабуть, видовище… взагалі-то іскри над вогнем злітають
пустим місцем – порожнім
закопала у житі за селом на перехресті – хто ж насипав там стільки жита?
вийняв товстий альбом і коробку, з якої визирали олівці – ах он воно що за Тарас! Але тоді в яке ж це Дике Поле він зібрався, коли так наші південні землі в XV-XVIII ст. назмвалися? Далі він альбои під голову кладе - роси не боїться?
мляво палахкотіючим багаттям – це з розряду "тихенько горлати", мабуть, треба жевріючим
стало тягнути від ріки – віяти
Тарас скрутився – згорнувся
стискає грудину – грудина – це кістка посередині грудей, до якої кріпляться ребра; треба просто груди
як вишні, - стиглі, золоті, великі – золоті тут зайве… хіба що вивели новий сорт
чим швидше…, тим… - що швидше…, то…
Але якщо текст відповідно причесати, то вийде так нічогенько. Удачі!
4Авт08-10-2012 11:24
Цікаво. Хотілось би прояснення того, які і чому у Вас виникли асоціації ще й, судячи з настрою коментаря, доволі негативні.
А загалом дякую за читання і коментування.
5авт08-10-2012 11:25
Бабай, може, і так, хто його знає...
6Авт.08-10-2012 12:13
Зіркоходе, дякую за гарні слова і деталізацію критики. Хоч Ви і не любите цього, та хочеться все-таки із перерахованого списку помилок деякі викреслити. Наприклад,
що робила лисиця у селі? - ну що-що, курей крала. Це звичне явище у селі, коли прибігають хижачки на нічне полювання і видають себе саме такими звуками.
кремезний і коренастий - один синонімічний ряд, тому не розумію, чого викидати одне слово на користь іншого, цілком літературного???
Погляд замріяний, проте розумний - звісно буває! Наприклад, "...замріяний, проте дурнуватий..." Мріяти і бути розумним - зовсім різні поняття, правда? Дурні теж мріють.
На обличчі сяяли краплі води – в темряві. Ну-ну… і ще перед цим про обличчя і очі зелені- А що у цім дивного, адже у творі написано, що хлопчик у темряві бачить, мов кішка???
мажара загубила палицю? закопала у житі за селом на перехресті - усе це називається метонімія - троп такий. Як наприклад, "я вип'ю чарку за Вас, Зіркоходе!!!" З точки зору абсолютного мовознавства, це некоректне формулювання, бо я вип'ю не чарку, а рідину, налиту в чарку. Так і тут: палку загубила не сама мажара, а гаволов, що їхав у мажарі. І про перехрестя - те ж саме: у житі, що посіяне біля схрещення доріг. Але якщо занадто розписувати речення, деталізувати і розжовувати, то вийдуть великі нечитабельні конструкції на кшталт описових моментів у Толстого.
Грудина - це розмовний варіант слова "груди":"Терпило колесом випинав могучу грудину" (С. Васильченко) - не кістку ж він випинав колесом, правда? Це я взяла із словника, даби не бути голослівною.
Дике Поле - тут мені з Вами не випадає сперечатись, скажу лиш, що мені відомо про те, що Ви написали. Однак, Шевченко, наприклад, не один раз оспівував Дике Поле у своїх творах, а також розриті кургани Дикого Поля. У 19 ст. ця територія ще була малолюдною і стара назва не була забута. Принаймні, так пишуть джерела.
Як бачите, деякі Ваші зауваги можна легко спростувати, а отже не такий уже той "Відсоток мовного браку" і великий, як Ви пишете.
Але що я хочу сказати: десь хвилин 40 я витратила на те, щоб пройтись по джерелам, виділити цитати курсивом і написати Вам відповідь. Так, місія Ваша нелегка - вказувати на помилки. Скидаю капелюха перед працею і витраченим часом. Однак... чи воно того варте??? Звісно, варте, але хто те визнає.
З повагою.
7Зіркохід08-10-2012 17:15
Така вже вона тяжка, доля професійного провокатора .
8R2D208-10-2012 18:06
Зрозуміло, що пан автор не говорив прямо про несправедливого Бога, але сама оповідь передбачає це. Я таки не поплутав оповідання. Маразм іще далеко. Та й чи прийде взагалі? Невинна душа має піти до пекла, в темряву чи ще у якесь не вельми приємне місце - невже Бог (справедливий) таке може допустити? І то все голівудські заморочки, що Наумом малого Тарас назвав, насилу відірвавшись від споглядання краси навколишнього світу. Не можна ж так людям по нервах їздити.
Так і хочеться реінкарнацію закликати для надійнішого захисту самого Бога.
9Авт08-10-2012 18:33
Шановний R2D2, чи-то Ви не знаєте оповідки про потерчат, чи-то я так написала... добре? кепсько?... що в цю історію вплуталась релігія. Звісно, Вам відомо, що потерчата - то душі дітей, що сім років ходять по світу і просять "Хреста" (себто, "похрестіть мене"), а коли їх ніхто не назве, то:
1. або вони стають совами;
2. або їхню душу забирають чорти. Я не дуже люблю отих чортів і іншу гоголівщину - люблю, але на рівні класики, а не як екзотику власного твору,- тому написала про пекло, як про доволі біблійну Темряву ( а як Ви б зобразили - з казанами і смолою, чи по-своєму?). Тобто абсолютно нічого нового не вигадала. Тож чи справедливий Бог чи ні, я не суджу. Навпаки, усе повернула у творі саме до справедливого Бога, бо він НАдоУМив Тараса згадати стару дитячу казку про потерча і охрестити хлопчика без його прохання.
Непогано написано у Вікіпедії про потерчат, коли цікавитесь.
Щиро співчуваю усім, кому "проїхалась по нервах", а у кого вони слабі і хто ще не читав, прошу щиро - не читайте.
А взагалі - Голівуд відпочиває, коли на сцену виходять українські графомани, так? (не стібаюсь, так, намагаюсь Вас розвеселити)
10engineer09-10-2012 11:24
Тарас Шевченко йде із найм, аби здобути освіту. Зустрічає знедолене потерчатко. Магічна істота починає розказувати страшилки, після чого Тарас засинає, а над ним зависає НЛО. Опісля всього добрий геній Тарас Шевченко охрещує потерча, в якого виростають крила і воно стає янголям. Потерча відлітає, мабуть до НЛО, яке називало світлицею ангелів.
Автор або постібався, або вчиться на філологічному
11Авт.09-10-2012 11:38
Автор(ка) не є прихильником стьобу, також давненько розпрощалась із спонсоруванням українських ВУЗів, але її пошук творчого самовираження триває.
Шевченко? Справді??? Розкусили... Але таким способом можна переказати будь-яку історію.
Дякую за комент.
12Фантом09-10-2012 12:50
Непогано, хоча, як на мене - дії замало, самі балачки та спогади. І ще: а навіщо прилітало НЛО, чи що там воно було? Бо щось я тут не второпав.
Успіхів.
13Авт.09-10-2012 13:11
а хто його знає, чого вони літають над Землею... Вивчають, мабуть, чи ще щось там. Фантастам, видніше.
Ну а якщо серйозно, то з двох причин:
1. щоб добавити фантастики у твір, адже, що не кажіть, а НЛО таки літає і ми його просто споглядаємо і більш ніякого особливого впливу на фабулу нашого життя воно переважно не чинить. Як ми з Нло взаємодіємо? Та ніяк - сфотографували, виставили у Ютюб і все. Питання - і чого воно прилітало, коли дії ніякої?.. У моєму оповіданні НЛО - то пасивний герой.
2. щоб додати загадковості місцевості, де була проява потерчати, а також щоб якось переконливіше мотивувати хлопчика не звертатись до Тараса з проханням. Ну побачив він НЛО і вирішив, що на все воля Божа і янголи тому свідки.
Ну а ще одна причина: щоб не було зауваг типу "міфопоетика є, а фантастики не знайшов(ла)"
Успіхів навзаєм!
14Чорноока Зося09-10-2012 14:43
Авторе, не слухайте коментаторів, залюблених у фантастику настільки, що не бачать у світі нічого іншого. Від того тільки страждають Ваші твори, бо всім однаково писати нудно.
Написано непогано, хоча у першій половині забагато розмов, їх би скоротити або якось інакше оформити. Потерчатко сподобалось, як виписане.
І як це "стемнілось"? Є таке слово?
15Авт.09-10-2012 16:06
Та думки цікаві всякі, тому я й тут, у відвертому і чесному середовищі. Дякую за пораду, Зосю щодо реакції на критику. "От критики нельзя ни спастись, ни оборониться; нужно поступать ей назло, и мало-помалу она с этим свыкнется", писав Гёте
Знаю, що перша частина нецікава, та вже яка є, можна сказати, що то спеціально так написано.
Стемнілось - старе слово, розмовний варіант слова смеркати. Ще має значення посутені́ло, зате́мрілося, (совсем) споночі́ло.
16Чорноока Зося09-10-2012 16:13
Порбурчу трохи. Якщо використовуєте старі слова для стилізації, то їх більше треба, щоб не випадали з тексту, а сприймалися системно. ;)
Успіхів з Вашим Кобзарем.
Проблемна у Вас група, цікавеньких оповідок багато, а у першій такий контингент, судячи з текстів, що за твори без випендрьожу голосувати майже нема кому...
17Авт.09-10-2012 16:33
Та бурчіте уже.
Сприйму Ваше бурчання, як пораду на майбутнє. А що дуже випадає? Там трохи наче накидано слів для антуражу, типу люлька, сертук, пан,кріпак, хламидка тощо. І більше я свідомо не вписувала, бо кріпко не люблю надмірних стилізацій - шкільний курс літератури нагадує.
Але матиму на увазі. Дякую.
Кобзар не Кобзар, хтось такий... його уже нема давно... Хоча було цікаво почитати відгуки і здогади, тому й образ так близько наблизила до Т.Ш. Розважалась, як пише Мишиус.
Так, друга група сильніша, як на мене. Але і в першій є твори, які мені сподобались.
18Пан Мышиус09-10-2012 16:39
Хотя я вижу всех насквозь
Искренне прошу - смейтесь надо мной,
Если это вам поможет!
19Чорноока Зося09-10-2012 16:55
Мені - так, але це може бути виключно моє сприйняття.
Загалом то оповідання мені сподобалось. Проблема в тому, як вибрати у Вашій групі 5 творів, коли варто було б ставити рейтинг кожному. Це було б чесніше.
Це як, пане Мишиус? ;)
20Авт09-10-2012 17:10
О ні, Мишиусе, з Вас я сміятись не наважуюсь. Навпаки я перечитала майже усі Ваші твори на Азимуті і ще десь в неті, бо вони мені надзвичайно подобаються рівнем виконання і охопленими світами. Як кажуть, то моє на 100 %...
А про розважитись не переймайтесь. Пояснюю. Ви часто пишете це слово "развлечемся" - оце мені подобається у Вашому підході до конурсів. Я ж бо дуже хвилююсь, коли виставляю твір для критики, а тут так легковажно - мовляв, чого хвилюватись, усе це гра, розвага. Тож і я себе заспокоюю - чого переживати, Мишиус правий: це розвага, є ще життя і поза Інтернетом, де вже не так легко розважитись.
Якось так, якщо коротко.
21Пан Мышиус09-10-2012 18:03
Жаль. Если бы вы знали, как я переживаю во время каждого конкурса, так как вижу несуразицы в своих рассказах. Но на самом деле конкурсы - вещь достаточно несерьезная. Лишь только пять процентов рассказов с любого достойно выйти на бумаге. Хорошо, если ты чувствуешь, что твой рассказ попадает в эти пять процентов. А если нет? Поэтому попытайтесь не относиться столь серьезно. Вед это только рассказ. Будут еще лучше, главное идти своей дорогой. Кстати, готовлю скромный отзыв на ваш рассказ, так как мало что умею говорить.
22Авт.09-10-2012 19:58
Скромний відгук на більш ніж скромне оповідання... Чекаю! Пишіть відверто, не шкодуючи. Критика - то неприємно і навіть дуже, але коли після всього, охолонувши, зосереджуєшся на зауваженнях, то таки щось учишся. Ця аксіома дійсно діє!
23Пан Мышиус09-10-2012 19:59
Пусть некоторые мои советы мелочные, но напишу.
Подобные вещи читаются незграбно. Желательно переписывать более красиво.
Эти предложения я выписал, а теперь смотрю и вспоминаю, что не так показалось. Не очень они. Может, от слов-паразитов надо избавляться. "Бо мав надію, що все буде інакше". "Їсти я не хтів, але почав холупати густе вариво, щоб не засмучувати дідько Тараса". Не факт, что лучше.
Что-то мне кажется, что руками - лишнее. Чем еще можно обнять?. Аналогично нельзя писать - схватил ружье руками. А вот схватил ружье обеими руками - совсем меняет дело. А я сидів, обнявши коліна или А я сидів, обнявши коліна обома руками. - стилизация, наверное, а вот это точно в стиле "ракету выпустили в сторону не ту. а зачем вообще уточнение?До гріха людей ведуть різні дороги, і навіть найсильніші почуття можуть не витримати його згубної сили.
Вірилось усім сірцем, що Тарас допоможе, і я не провалюсь нівіки у Темряву. Как пример.
Подходит слово нет? Строчить от слова "строчка"? Ой! А когда слово инстинкті появилось? Даже, если давно, то откуда неграмотній мальчишка может его знать? - Я бі єто вообще убрал, может и лишнее, но єто просто мое мнение, и явно зряшное.Рассказ понравился. В топе будет. Правда, не знаю, насколько оправданно использование Тараса, не скажу.
24Пан Мышиус09-10-2012 20:01
дідько - дядько - описка, однако.
25Авт.10-10-2012 11:36
Добридень, Пане Мишиусе!
Дякую за детальну вичитку із варіаціями. Виявляється, і справді можна деякі слова і словосполучення рухати і викидати, бо для мене вони, як каменюки, стали непідйомними після десятка перечитувань і правок.Смисл фрази "замилене око" мені вчергове став зрозумілим.
Мабуть, бачити такі моменти, які підмітили Ви, можна навчитись з набуттям досвіду...
Кінцівку взагалі хочеться переписати, мені вона не подобається. Ну це трохи пізніше, бо все-одно формат сайту не дозволяє вносити правки у текст. Від слів-паразитів треба позбавлятись, хай їм грець. І Тарасів більш не буде у моїх творах.
За топ - дуже приємно. Маленька особиста перемога. Услід за Усіком і Беринчиком танцюю гопак, хоч жінкам і не можна...
Щасти!
26Злостивий10-10-2012 19:41
Гарно написано. Але, на жаль, згоден з інженером: добрий Тарас Григорович Шевченко, що у молоді роки блукає Просторами Рідної Батьківщини і рятує привиди нехрещених дітей... це як вірш "Ленін і пєчнік"
Плюс - цей наївний патріотизм: "Вода солодка, наче мед... Та у нас на Вкраїні усюди така вода". І небо в нас найсиніше, і дерева найзеленіші
Якби не Кобзар з солодкою водою - було б значно краще
27Авт.11-10-2012 11:44
ну...е-е-е... не знаю, що Вам відповісти. Це все бісенята у моїй голові - взяли і вигадали таку кричущу алюзію. Цікаво, а якби героя звали не Тарас, а Карпо чи Семен, то теж усі б упізнали у ньому Кобзаря?
Ну гаразд. До речі, нема таких даних, що молодий Шевченко подорожував після викупу з кріпацтва по Україні - це була моя зла вигадка. Чи моїх бісенят.
А про воду... Так, я наївна патріотка, що вірить у природню силу і красу своєї землі. Це нарід у нас із паршивцею, а земля золота. Недарма вивозять тоннами за кордон. У селах, де воду ще беруть безпосередньо із землі, а не з труб, тобто, де жива вода, вона солодка.
Дякую, Злостивий, за увагу до оповідання, Ваші зауваги й мені око муляють, та що ж уже тепер?..
28Док11-10-2012 13:15
Про оповідання вже так багато сказали, що й додати нічого. Я просто отримав задоволення від читання і не було бажання шукати ляпи. Все ж одне зауваження додам: у істот, що добре бачать вночі, сприйняття кольорів або погане, або відсутнє. В любому випадку, вночі колір ними не сприймається. Це про порівняння з кицькою, бо хто там знає, який зір у потерчат .
29Авт.11-10-2012 13:26
Яка приємність, Доку! Від дущі дякую!
Щодо кицьки. Мабуть, то ляп. Щойно пройшлась по статтям про котів. Пишуть, що у темряві кіт бачить так, як людина у сутінках. Тобто можна і розгледіти кольори, а можна і не розгледіти - дивлячись які сутінки. Але схиляюсь до того, що Ви праві і те речення варто увиразнити, бо хотілось створити таке враження, що хлопчик уночі бачить, як у день.
Ще раз спасибі!
30К.О.11-10-2012 16:01
Або "не вділила", або "обділила", бо "вділити" означає теж саме, що й "наділяти"
Кого?Чого? - вовкулака, русалки.
Кому?Чому? - вовкулаці, русалці.
До слова, Тарас був одним із найпрогресивніших людей своєї епохи. Гурман, денді і просто модник. І талановитий іміджмейкер, ми зараз дивимося на нього так, як він забажав себе "подати".
Успіхів, обов'язково пишіть далі!
31Злостивий11-10-2012 19:25
Авторко, я от якось пив воду у селі з криниці - не солодка!!!
Але, по-перше, оповідання фантастичне, а по-други, з часів Шевченка усе могло змінитися ;)
Якщо серйозно, мені сподобалось, як Ви намалювали цю картину: хлопчик, що ховається вночі, його почуття щодо парубка (довіритися чи ні?), уся навколишня природа; та й їжа вийшла, як справжня.
Пишіть ще!!
32Авт.11-10-2012 21:06
К.О., усе вірно, а я наробила смішних помилок. Так, усім миром, і оповідка моя причешеться до пристойного виду
Ага, Шевченко був пустуном. До Вашого можу додати, що у 40-ка річному віці крутив любов з неповнолітніми (за нашими мірками так точно) 16-ти літніми дівчатами. Може, то гени "кликали", адже є думка, що він був байстрям, а справжній батько належав до царської родини. Навіть співставляють фотографії Т.Ш і обох царів Олександрів - ІІ і ІІІ - ніби-то схожість достеменна...
Дякую за увагу до твору. Намагатимусь писати і далі, але грамотно не обіцяю.
33Авт.11-10-2012 21:11
Злостивий, то Вам після міста сільська вода такою видається (авторка нахабно гне своєї ). А насправді вона добра.
Дякую, що похвалили - це приємно і, справді, хочеться писати далі після таких слів.
П.с. я мала підозру, що зовсім Ви не злостиві, а дуже навіть милі.
Успіхів!
34А11-10-2012 21:15
***а навіть дуже милі*** Тьху... Морозю...
35К.О.11-10-2012 22:28
Зовнішня схожість може і є, але пустоголовість вищезгаданих царів наштовхує на думку, що це всього лише міф.
Ви, головне, пишіть, а про грамотність не переживайте, вичитаємо усім миром. Важливо, що Ви ставитеся до усього легко та з гумором, бо тут у більшості проблеми із мовою глобальніші, ніж у Вас, зате гонору...
Успіхів та натхнення!
36Авт.12-10-2012 11:49
К.О., те ж саме можна сказати і про походження Шевченка - із середовища бідняків, серед 6-ти дітей він один виявився в усьому талановитим. Біографи, описуючи його дитинство і життя, зазначають, що серед братів і сестер він завжди був наче чужий, відмінний від інших. Дивно виглядає заповіт батька...
А царі... Що з них узяти? Їм не треба було битись за місце під сонцем, бо й так народились на осонні. До речі, схоже, тупоголовість - то риса усіх наших правителів усіх часів.
Думаю, гумор і гонор - то методи самозахисту від суворої критики
Дякую, О.К., за побажання. Вам теж успіхів і натхнення у всьому!
37Бурлака13-10-2012 23:20
Гарно! А все інше і так сказали до мене.
Автору удачі!
38Авторка14-10-2012 11:17
Спасибі, Бурлако!
Вам теж удачі!