День видався важким. На роботі знов довелося затриматися - не скажу, що це подобалося мені, та людина портроху звикає до всього. Проте щоденна втома потрохи накопичувалася, то ж я, прямуючи додому, вже знав, що сьогодні ніякого телевізора - прийму душ, вип’ю м'ятного чаю з медом і спати.
В під'їзді знову було темно - перегоріла лампочка, а міняти ніхто не поспішав, - вкотре збирався сам придбати її та вкрутити, але завжди щось заважало.
О, а це що?! На підвіконні між першим та другим поверхами хтось сидів. Силует наче дівочий - мабуть, чекає хлопця, або плаче, після того, як посварилася з ним.
Е-хе-хе! Де мої сімнадцять років? Диви, відвернулася до вікна й немов завмерла.
От, дідько! Доведеться все-таки поцікавитися, що з нею.
- Вам допомогти?
Дівчина, яка сиділа спиною до мене, обхопивши коліна руками й дивилась кудись в ніч, розвернулася, і в світлі повного місяця я побачив сумне симпатичне личко, з кирпатим носиком, тонкими, майже непомітними, вустами та очима дев'яносторічної - привидиться ж таке! - бабці, хоча зовні більше, ніж тридцять років, їй годі було й дати.
- Дякую, не треба.
Голос незнайомки відповідав зовнішності - оксамитовий, в міру тихий,- такий змушує без всіляких питань зняти капці, сісти поряд на підлогу й дивитися на його власника з готовністю негайно виконати будь-який наказ, чи побажання. Але на мене ніякий гіпноз не діє, тому я взявся було вже за поручень, збираючись продовжити підйом, та в останній момент щось змусило мене перепитати:
- Вам дійсно нічого не треба? Ви до кого приходили?
- Все добре, не переймайтеся - я зараз піду.
- Яке ж добре? Ви себе чуєте? Гарна дівчина, одна, пізно вночі, на підвіконні - це по-вашому нормально? Моя квартира поверхом вище - запрошую,- гарячий чай, чи кава вам не зашкодить.Трохи відпочинете; якщо побажаєте, то розповісте про себе й потім вже підете собі. Не бійтеся - не чіплятимусь.
- Я й не боюся - у вас на обличчі написано, що ви порядна людина, - дівчина посміхнулася.
- При нагоді обов'язково роздивлюся, що там написано, а зараз ходімо до мене. Заздалегідь перепрошую за безлад в оселі - додому повертаюся затемна, бажання прибиратися немає, то ж...
- Я звикла до всякого - не вибачайтеся.
- От і добре. Давайте руку...
***
- Що ж ви робили так пізно в нашому під'їзді? Своїх практично всіх знаю - ви ж не місцева, еге ж?- поки я наповнював чайника водою, дівчина вмостилася на стільчику біля стола.
- У мене виклик був на адресу вашого будинку, але потрібної квартири тут не знайшлося. Ось я і присіла на підвіконня - чекала дзвінка.
- А ким працюєте, якщо не секрет?
- Моя професія може здатися вам дивною. Я - фея.
- Тобто? Нічний метелик, чи що? Жриця кохання? Не думав, що в нашому будинку знайдуться клієнти для вашої братії - не ображайтеся!
- Навіть не намагалась. Я ж попередила, що це вас здивує. Але я не нічний метелик, я - фея. Фея, на ім'я Подушка.
- Як, як? Припустімо, в існування фей я ще можу повірити - хоча це також спірне питання,- але ім'я? Це що - такий жарт? Чи нас знімають прихованою камерою?
- Ви сумніваєтесь - що не дивно, - вже подумуєте, мабуть, про виклик швидкої, еге ж? - дівчина посміхнулася і подивилася на мене так, що я не знав, куди подіти свої руки. Добре, що засвистів чайник і мені довелося відволіктися на нього.
- Звичайно сумніваюся. А хіба ви інакше б зреагували на подібну заяву? Вам чаю, кави? Кава, вибачте, тільки розчинна - іншої немає, - не подобається, знаєте, вовтузитися з натуральною.
- Кави. Все одно спати не доведеться, - вона взяла кухлика двома долонями, немов збиралася гріти його.- Якщо хочете вислухати - не перебивайте, потім все зрозумієте.
- Спробую. Аж надто ваші слова маячню нагадують.- Потім, зустрівшись поглядом з дівчиною, додав, - Все, мовчу.
- Ви, мабуть, чули, що окрім звичного, земного, світу, є ще світ, який ви, люди, називаєте потойбічним. І заселений він деміургами, янголами та душами померлих людей...
Я сидів за столом навпроти - не скажу, що красуні, - але по-своєму привабливої дівчини, чи жінки; розмішував мед в склянці з м'ятним чаєм; дивився на її носика, слухав та іронічно посміхався.
- ...Можете не вірити, - продовжувала незнайомка, - але давним-давно, коли розподіляли янголів на службу, особливо праведним дісталось місце в Раю, а тих, що грішили надміру, відправляли в Пекло. - Моя співрозмовниця тримала кухлика двома руками, сама дивилася у вікно й неначе розповідала перед сном дитині казку. - Але була ще категорія, що не підпадала ні під одну, ні під іншу класифікацію - праведними не були, але й згрішили мало для того, щоб бути скинутими в Тартар. От їх умовно й називають феями. І бовтатися б феям довічно в чистилищі, якби одному з деміургів не спало на думку дати їм можливість показати себе, заслужити право поселитися в Едемі, чи дістатися все ж таки Геєни Вогняної.
- Вибачте, що перебиваю, але янголи, до яких ви себе зараховуєте, істоти безтілесні, наскільки мені відомо. Вас же я тримав за руку й дуже добре відчував її твердість, тепло...
- Все вірно, безтілесні. Але на Землі ми набуваємо звичних для людей форм. Рай та Пекло, між іншим, теж назви умовні - просто я намагаюся оперувати якомога зрозумілішими для вас категоріями. До речі, ФЕЯ - це також і абревіатура, що розшифровується як - фрактально-емоційне явище. Маю надію, що це внесло деяку ясність до ваших сумнівів?
- Краще б ви цього не робили - мої мізки о цій порі вже налаштовані до відпочинку, а не до переварювання подібної інформації. То ж їм тепер не позаздриш - вони ось-ось вибухнуть.- Я підозріло глянув на дівчину.- Якщо ви янгол, то де ваші крила? Чи скажете, що вони вам не потрібні?
- Крила - застарілий стереотип. Те, що бачили деякі очевидці, насправді ними назвати важко - це скоріше капсула, за допомогою якої ми переміщаємося. Хтось розгледів її як крила, інші - як ореол, сяйво. Останнє ближче до істини, хоча теж не повністю відповідає дійсності.
- Шкода! Хотілося б на згадку від вас що-небудь одержати - пір'їну, наприклад.
По мені, мабуть, було видно, що я насміхаюся; втім, дівчина дивилася на свої руки й здавалося не помітила мого сарказму.
- Дарма іронізуєте, - сказала раптом вона.- Якщо вам вже так кортить, то пір'їну дістати не важко.
Не встиг я відповісти, що пожартував, як дівчина провела рукою собі по плечу й подала мені на розкритій долоні сіре перо, схоже на пташине - можливо навіть гусяче, - я в них не розбираюся. От тільки де вона його взяла? В її руках раніше нічого не було - філіжанка кави не рахується; й спина теж була чиста - я дивився на неї, коли ми підіймалися по східцях.
Мій спантеличений вигляд змусив дівчину розсміятися.
"Якщо так сміються янголи, - подумалося мені,- то я готовий цілодобово слухати їхній сміх."
- То що, будете брати? - вона все ще тримала переді мною простягнуту долоню.
- Як ви це зробили? - я взяв пір'їну, покрутив її, роздивляючись. - І чому сіра?
- А якою вона має бути?
- Білою, чи кольоровою - не знаю.
- Ну, от бачите, ви, все-таки щось чули про нас. Так, білі крила для тих янголів, що працюють в Раю; чорні - для Пекла; а щодо кольорових, то я про них нічого не скажу, бо не чула про такі. Може ви сплутали з Жар-птахом? Але ж про нього - це казка! - в очах дівчини стрибали бісики. Втім, мабуть, мені знов привиділося - втома дається взнаки, подумалося ще...
- Ви про все це серйозно розповідаєте? - я поклав перо на стіл.
Незнайомка просто знизала плечима, бо саме пила каву, при тому очі її продовжували усміхатися...
- Дивно якось! - в своєму голосі я розчув нотки невизначеності та розгубленості. Щоб якось виправити ситуацію, вирішив підіграти гості. - То що ж вам, янголам, чи феям - навіть не знаю, як вірніше,- потрібно від нас?
- Навпаки, це ви потребуєте нашої допомоги. Хоча...- дівчина задумалась, - ваші слова також мають право на існування. Але давайте по черзі. Так ось: нас відправляють на Землю виконувати різну роботу, за яку інші янголи братися не бажають. Мене, наприклад, прикріпили до так званого департаменту психологічного розвантаження. По очах бачу, що хочете запитати, в чому полягає моя робота? Якщо спрощено, то мені доводиться вислуховувати скарги людей...
- Навіщо? А різні там виконкоми, жеки, поліція - хіба це не їхня парафія?
- Звісно, що так, але ж вони не будуть марнувати час на те, як ви жалієтесь на своє здоров'я, на сусідів, на погоду - та мало на що, - на все практично. Після відвідання вищезгаданих контор - навіть якщо там і вдаватимуть, що приділяють максимум уваги, - людина почувається не зовсім задоволеною, через деякий час знову тягне виговоритися, але її ігнорують, що загрожує здоров'ю не тільки самої людини, але й оточення. Ви ж чули, мабуть, що почуття невдоволення провокує різні психічні, та й не тільки, хвороби, й відповідно скорочує тривалість життя?
Я не зовсім зрозумів, про що мене запитують, але щоб не показувати свого невігластва, кивнув головою.
- Рання смерть не позбавляє від звички скаржитися - продовжувала дівчина,- душа продовжує жалітися і в Раю, чи в Пеклі,- в залежності від того, куди вона попаде. Звичайно, що це не подобається янголам, які там працюють, тому службовцям нашого департаменту ставиться в обов'язки якнайбільше скоротити кількість душ з порушеною психікою, що поповнюють верхній, чи нижній світи.
- Невже й до Раю оці, психовані, потрапляють?
- На жаль - з критеріями відбору я не знайома,- але потрапляють.
- А вам відомо, що у нас, у людей, є такі спеціалісти - психологами називаються, чи психотерапевтами,- вони теж вислуховують своїх пацієнтів? То ж навіщо, скажіть, експлуатувати ще й вас, янголів, в цій царині - невже у вашій канцелярії не знають, що на Землі працюють схожі "феї"?
- Але ж ви не договорили, що більшість психологів потребують плати за свої сеанси - погодьтеся, що не всі спроможні заплатити за те, щоб тебе вислухали, - а ми це робимо безкоштовно, по ваших мірках.
- Припустімо. А як саме проходить подібний... сеанс? У вас є свої приймальні, графік роботи?
- Не зовсім так - ми з'являємося туди, куди нас направить координатор.
- А звідки він знає, хто потребує вашої допомоги?
- Людина - у своїх щирих молитвах, чи проханнях,- підсвідомо видає те, чого вона хоче насправді. Департамент мнемочитання при верховному деміургові сортує бажання людей й потім пересилає деякі в наше відомство. Звідти координатор кожному особисто повідомляє до кого, куди та коли треба з'явитися. У кожної феї є своя ділянка, іноді одна на двох. Чекаємо дзвінка й уперед...
- Дзвінка на мобільний?
- Так.
- Дивно - янголи, чи майже, - а користуєтеся засобами зв'язку смертних. Одруківочка, як кажуть літератори!
- Немає ніякої одруківочки - потрапивши на Землю, ми не здатні приймати, чи передавати інформацію телепатично. Ось тому небесний технічний відділ і адаптував ваші досягнення в сфері комунікації для підтримання зв'язку з нами. Схематично це виглядає як такий собі ланцюжок: прохання з землі - обробка в департаменті - дзвінок нам.
- Ой-йо! Як воно все у вас продумано, - я посміхнувся. - А в нашому під'їзді що робила - ти так і не відповіла?
- Я ж казала - був виклик, але, мабуть, щось переплутали - квартири такої в цьому будинку немає. Намагалася повідомити своєму координаторові, але нічого не вийшло - зв'язок відсутній був. Тому я сиділа, відпочивала - чекала, поки "згори" самі на мене вийдуть. А тут ти з'явився. Ой, вибач - якось непомітно ми на "ти" перейшли.
- То нічого - мабуть, так краще. І як давно ти вислуховуєш простих смертних?
- Давно - відколи з'явилися люди. Змінювалися епохи, довкілля, але вам, людям, завжди щось заважало почуватися щасливими. Деміурги розуміють, що створили вас недосконалими, можливо навіть вважають себе в деякій мірі винуватими, тому намагаються за допомогою янголів-фей хоч якось компенсувати вплив своєї недоробки. В більшості випадків це вдається, але трапляється і так, що фея виконує свої обов'язки аби-як, халтурить...
- Халтурить?! Тобто?
- Розумієш, деякі феї, щоб не пропускати через себе весь той негатив, що люди вивільняють під час бесід, просто вимикають свою свідомість. Людина вивертає душу, нехай і повну лайна, а фея в астралі медитує; потім у людини рецидив, на фею скарги й термін її служби в чистилищі подовжується. Тому нам з клієнтами бажано розкриватися повністю, приймати на себе все, що вивільняють при сповіді. Буває так, що після сеансу наш одяг в прямому сенсі мокрий, і сморід такий специфічний від нього. Брр! В особливо серйозних випадках доводиться переривати словесне виверження клієнта, та проситися до туалету, де потім цілуватися з унітазом.
- Не зрозумів?
- У тебе що, ніколи не було харчового отруєння?
- А-а, ось ти про що! Чому ж, бувало.
- Ось так і у нас - вся всотана жовч, бруд зливається в каналізацію; одяг теж, хоч викручуй - тому майже після кожного сеансу обов'язково процедура очищення, короткий відпочинок і знову готуй вуха та чистий одяг.
- А що ти там про ім'я казала - Подушка якась? Я правильно розчув?
- Все вірно, - дівчина посміхнулася. - Справжнє моє ім'я тобі не вимовити, земне брати не захотіла - навіщо пацієнтові знати ім'я лікаря, який, можливо, ніколи більше з ним не зустрінеться? Клієнт поплакався, очистив душу й вимкнувся; на ранок майже нічого не пам'ятає - так, лише відлуння сну, - але самопочуття покращилося. Тому я себе й називаю - фея Подушка. До речі, а ти не хочеш поплакатися? Якщо вже нам довелося пересіктися, то гріх змарнувати цей шанс?
- Мені плакатися? - зізнаюся, після запитання дівчини така думка промайнула - розповісти про біль в коліні, про натовпи людей в метро, про ціни на ринку, - але я її
відразу відкинув.
- З чого це мені скаржитися? Все навколо збалансовано - як ти дивишся на світ, так і він дивиться на тебе. Від моєї плаканини він не покращиться, а навпаки. То ж навіщо посилювати недолугість світобудови?
- Гм! Скажи, а ти не знаєш, як буде подушка чоловічого роду?
- Що? Яка подушка?
- Будь-яка. Тут ось подумала: зазвичай мені розповідають, а я слухаю. Але сьогодні слухачем більше був ти. Може це спеціально мене сюди направили, зв'язок зіпсували, щоб я тобі виговорилась, реабілітувалась хоч трохи? Ти був моєю подушкою, тому й питаю: подушка - це вона, а він як? До речі, тебе не тягне до унітазу, одяг не мокрий?
- Та начебто ні, - я помацав сорочку, непомітно понюхав її.- Ха-ха! Ну, ти й наговорила! - Усмішка розповзлася по моєму обличчю.- А я вуха розвісив, ледве не повірив в твої слова. Гарна з тебе казкарка. Кави ще долити?
- Трішечки.
- Ти пий, я піду перевдягну сорочку - за день свою свіжість вона все-таки розгубила...
Коли через хвилину я повернувся до кухні, то мене зустрів лише напівпорожній кухлик з кавою, що вичахав на столі. Я швидко зазирнув до ванної кімнати, вибіг на сходи - нікого. Закрив спантеличено вхідні двері; постояв трохи, прислухаючись до тиші на східцях; потім просидів деякий час на кухні, витріщившись на сіру пір'їну, що невідомо як з'явилася та чомусь не зникла разом з незнайомкою.
- Чортівня якась, - сказав я сам собі, зайшов до кімнати й, не роздягаючись, завалився на канапу.
Останньою моєю думкою, перед тим як забутися вві сні, було: "І все-таки, як буде подушка чоловічого роду?"
Коментарів: 5 RSS
1лісовик24-10-2017 18:29
Подух?
Оповідання читабельне, що вже рідкість. І хоч сюжет простий, викликає позитивні емоції.
Успіхів.
2Спостерігач25-10-2017 22:10
Гарне легке ... снодійне.
3Лео_Лео29-10-2017 11:51
Це писала жінка. Якщо жінка пише для загалу - для всіх, поза гендерної ознаки, - то треба написати таким чином, щоб чоловікам було цікаво те читати. Читати про фею і лише про неї, і постійно лише про неї - яка ж вона милесенька дамочка,і горнятко бере до рук - наче гріє... ну, втомлює. Втомлює, коли автор зациклився на гарній дівчині. То втомлює: солоденька обгортка жіночності, призма захоплення, через яку читачу дають дивитися на різні прикольні деталі з життя фей, що існують, закриває всю інформацію, що мав передати автор. У голові застрягає лише одне: самотній чоловік та фея на сходах, що потім, як і всі чарівниці, зникає на світанку... Банально. І це псує всі авторські потуги зробити твір оригінальним, фантастичного там від слова "фантастика" - на "трієчку" за 5-ю шкалою. Але для цього конкурсу це недостатньо, бо автор має непогану мову, вміє будувати діалоги, але чомусь не хоче подарувати читачу яскраву, динамічну історію, з гарною фабулою. Цю історію не купить жодний журнал - вона просто нецікава.
4Род Велич29-10-2017 12:29
Людині явно хотілося виговоритися
Відчувається, що автор любить слово і любить поговорити. Риса непогана для письменника, але краще знати міру. Написано гарною мовою, але діалоги, як на мене, занадото багатослівні. Весь час звертав увагу на якій зайві слова, обороти, необов'язкові учточнення. Воно, звісно, оживлює мову, але на цьому не варто будувати діалог.
Діалоги ж часто, як кажуть у театрі, "виснуть". Герої часом ходять по колу, зайві обміни фразами. Інколи час герою вже якось змінитися від почутого, відреагувати на слова співбесідника, але він "гальмує" і повторює ті самі реакції.
А коли пішли "лекції" про особливості "небесної бюрократії" мій мозок взагалі почав вимикатися. Не тримає увагу, не вистачає інтриги (тим більше, що ГГ майже весь час настроєний скептично-іронічно, тому й слова його співрозмовниці сприймаються так само). Якщо відволіктися від теми і вдуматися, то ділог штучний: героїня просто "начитує лекцію" для ГГ бо "так треба" (за сценарієм ій прописано передати певну пачку інформації, от вона методично й відпрацьовує).
Але по суті у оповіданні майже нічого не відбувається: двоє зустрілися - поговорили - розійшлися. Це вся дія. А все інше - слова-слова. Але слова красиві
Резюме: миленько
5Joker30-10-2017 15:02
Цікавий опис раю, пекла і чистилища, але сам твір неймовірно нудний. Нічого не відбувається. Але так - миленько.