Перший відгук на майстер-клас за підсумками Зоряної фортеці VI надіслав його учасник та переможець конкурсу Володимир Венгловський.
Здравствуйте, сообщество «Звездной крепости».
Вчера писательницей Марией Галиной был проведен мастер-класс по некоторым рассказам конкурса. Хотелось бы вкратце перечислить замечания и пожелания Галиной, так как это весьма полезно услышать тем, кто вчера не присутствовал.
Лариса Іллюк «Відвідувачі»
Основное замечание к рассказу, как и ко всем остальным – мы возрождаем украинскую фантастику. Мы пишем фантастику Украины, но в рассказах этого не видно и не чувствуется. Ни в одном.
В этом рассказе вместо главного героя можно использовать и американского военного после Вьетнама, и русского после Чечни. От смены декораций не изменится ничего. И автору не удалось передать то, что главному герою уже около 50 лет и он после Афганистана.
И второе замечание – что рассказ хорошо смотрелся бы в сборнике советской фантастики 60-70 годов, но не в нынешнее время.
Юрій Довгаль «Спацер»
В связи с отсутствием автора, про рассказ было сказано совсем мало – то, что это «бородатый» анекдот, неудачно переложенный на фантастический мотив.
Віра Ніжник «Резервація»
Данному рассказу было уделено много внимания в связи с тем, что Галина посоветовала финальное предложение, по ее мнению спасающее рассказ.
Основные замечания.
Некоторые условные стечения обстоятельств. Главной героине болит живот. В связи с этим горбун дает ей таблетку, якобы с лекарством, но, на самом деле – с ядом. Вопрос – как бы горбун сунул героине таблетку, если ей не болел бы живот? Неестественная картина отношения к девушке после ее мнимой смерти на сцене – про девушку все забыли, вспомнил лишь горбун. И так далее.
Мария Галина предложила вместо финальной сцены, где героиня попадает на «работу» в более престижное заведение, закончить на разговоре с горбуном, где тот снимает свою одежду, а у него на спине – крылья.
Тетяна Пліхневич «О’болонський екстрим»
Вердикт Марии Галиной – это фельетон, не интересный широкому кругу читателей, но хорошо смотревшийся в специализированном издании.
Олег Субчак «Сніги Олімпу»
Автор отсутствовал на мастер-классе.
Рассказ, который Мария Галина поставила на первое места в собственном рейтинге. Рассказ с глубоким дном, отлично прописанным миром. Использовался тот прием, который Галина назвала «вершиной айсберга», где автор знает о своих героях очень много, но читателю доносит мало, оставляя остальное за кадром. И что это рассказ про любовь, так как последняя фраза героини рассказа: «Чому вона дозволила йому це?». Читателям представляется любовная история и трагическая судьба человека, который не смог найти себя в, в общем-то, достаточно благополучном мире.
Рассказ достоен занять место в любом сборнике.
Дмитро Кузьменко «Уйгурстанська історія»
Рассказ, получивший у писательницы второе место (он поделил его еще с одним рассказом). Рассказ с глубоким смыслом, достойный войти в любой сборник. Замечание – автор перепутал анархию и диктатуру. Описанный строй в рассказе на диктатуру не похож.
Олексій Тимошенко (Марко Вітковський), оповідання «Круговерть часу»
Рассказ, по мнению Марии Галиной, поделивший второе место. Скажу свое мнение – жаль, что столь хорошему рассказу писательница смогла уделить так мало времени на мастер-классе.
Рассказ достоин войти в любой сборник.
Володимир Венгловський «Вийти з дому».
Рассказ не достоин вхождения в какой либо сборник, в связи со следующими замечаниями:
«Ужастик» по поводу домов-небоскребов и отвыкания людей от природы был характерен для фантастики середины 20 века, но не позже. Программисты-идиоты, которые не смогли достать память у робота и посмотреть, куда он ходил, ну и сам робот, пришкутыльгавший на своих ножках из фантастики прошлого века. Рассказ, по мнению Марии Галиной, спасти невозможно никак. И что это просто сказка.
Еще раз выражаю благодарность уважаемой писательнице за проведенный мастер-класс, поучаствовать в нем было весьма полезно и поучительно. Очень многое для себя я почерпнул.
В связи с тем, что я автор статьи, хотелось бы сказать пару слов в защиту собственного рассказа. Во-первых, хочу еще раз поблагодарить всем, кто за него голосовал. Во-вторых, я для себя давно усвоил одну вещь. Начну издалека. Хотя точно знаю, что многие со мной не согласятся, но это мое мнение, которое я выскажу.
Вчера в обсуждении современной прозы по поводу книги «Мальчик и живчики» (я нарочно изменил название – чтобы никто-никто не догадался) прозвучали совершенно разные мнения. Кто-то говорил, что это сатира на современную Россию вообще, кто-то – что это изображалась в целом бессилие русской литературы. И т.д. А я вот сидел и думал, а нужно ли писать настолько заумные вещи, которые порождают столь жаркие споры среди критиков в данный момент, но будут забыты спустя некоторое время? Да – произведения гениальны! Новая волна и все такое. Но интересны ли они широкому кругу читателей? Может быть, читатель сейчас настолько «напичкан» всей этой новой волной, что устал от нее? Может быть, читатель хочет увидеть обычные добрые вещи о простых человеческих чувствах, которых сейчас так не хватает? Смотрите, кто вспомнит сиюминутно скандальные рассказы, которые бурно обсуждаются сейчас? А рассказ Саймака «Когда в доме одиноко» будет актуален и ценен всегда.
Да, для меня в рассказе небоскребы были лишь фоном, вместо которого можно было подставить, что угодно.
Я благодарен Галиной за то, что она заставила меня взглянуть на рассказ под другим углом зрения – это всегда полезно. Но, к сожалению, я не смогу не писать обычные сказки. Себя не переделаешь. А за данный рассказ мне не стыдно, и я благодарен редакции «Дніпро» за то, что она взяла его в свой журнал.
Хотелось бы поблагодарить организаторов конкурса – раз, Михаила «Зипу» за классную футболку – два (обалдеть, я только дома увидел, что на ней мое имя!), и всех участников – три.
А давайте прямо здесь подумаем про тему следующего конкурса. Я с интересом выслушаю ваши предложения.
Владимир Венгловский
Коментарів: 35 RSS
1Д.К.29-05-2011 16:06
Ну, не варто так чи то іронізувати, чи то самокритикуватися. Просто у пані Галіної дещо інші погляди на фантастику, тому вона й розкритикувала "Вийти з дому". Як на мене, то повинна бути і нова хвиля, і просто хороша фантастика традиційних жанрів. Оскільки українською практично немає ні одного, ні іншого. І вона не говорила, що "Вийти з дому" не може увійти до збірників.
А її поради стосовно цього оповідання, у принципі, були цікаві - як би можна було круто розвернути сюжет, розкрити нові нюанси і перспективи. Це була не менш цінна порада, ніж "Резервації". Інша справа, що автори навряд чи будуть ними користуватися, бо задуми були не такими. Однак можна використати іншим разом, в інших творах.
Сподіваюся, буде відео чи аудіозапис майстер-класу.
2Sergiy Torenko29-05-2011 16:37
Аудіозапису, нажаль, не буде. Там, все ж таки, був не диктофон, а лише плеєр... Розібрати у тому запису просто нічого не можливо :(
3Д.К.29-05-2011 17:14
Відео теж не буде?
4Аноним29-05-2011 17:14
Я не иронизирую. Я благодарен за отзыв, так как это навело на мысль, что в следующем рассказе повторяю текущую же ошибку. Сейчас ломаю голову, как переписать. А переписывать придется.
Единственное, чем я остался недоволен - это форсмажорными обстоятельствами. По независимым от писательницы причинам, она задержалась (день Киева - пробки на дорогах, велопробег). Поэтому некоторым рассказам было уделено меньше времени. В том числе "Круговерті часу" и "Вийти з дому". Ну, да ладно.
Мне хотелось бы, чтобы вы посоветовали тему следующего конкурса. Кому на что будет интересно писать. Например, на Массаракше поиграли в демократию, и определили тему общим голосованием. Я не предлагаю столь радикальные меры, но хотелось бы услышать мнения. Во-первых, тема должна быть интересна всем, во-вторых - не сильно заумной.
Кстати, вчера на выставке книг купил классную вещь - А.А. Куликов "Космическая мифология древних славян". Это я после советов Чугайстера на Мантикоре вооружаюсь знаниями. Очень полезно для написания украино-словянского фэнтези.
Кстати, есть у меня еще одно замечание по поводу лекций на Портале. Товарищи, мы стараемся возродить украинскую литературу. Все, буквально все доклады были на русском языке. Я все понимаю, я сам русскоязычный, но, когда надо могу и на украинском. Но доклады-то... Эх... А некоторые доклады были познавательными и интересными.
5Пан Мишиус29-05-2011 17:15
Прошлое сообщение - мое. Случайно не зашел.
6Пан Мишиус29-05-2011 17:19
Новая волна должна быть непременно и в любое время! Вспомните ту же "Улитку на склоне". Но! Лично я считаю, что рассказы "золотого века фантастики" - Саймак, Азимов, Брэдбери никуда не денутся, а так идеалом для многих, на что надо ровняться, и останутся. Есть разные взгляды на проблему. А ошибки и нелогичности в сюжете... От них надо обязательно избавляться! Чтобы потом не было стыдно.
7Д.К.29-05-2011 17:36
Мені здається, тему варто придумати все ж самостійно. Така традиція.
Однак вона дійсно має бути достатньо широкою і простою. "Екскурсія" у цьому плані була дуже непоганою.
Можу порадити згадати вершини світової фантастики й обрати якусь із "вічних тем", що там піднімаються.
8Пан Мишиус29-05-2011 17:45
Хорошо, если не будет никаких предложений, то я, может быть, вначале придумаю несколько тем. А среди них надо будет выбрать. М-да, чувствую - демократии не будет, придется самому на амбразуру прыгать. Дайте хоть неделю подумать, пожалуйста.
9Sergiy Torenko29-05-2011 17:57
Відео буде. Але трохи згодом.
10Олег Сілін29-05-2011 18:25
Так, відео буде. Звук, щоправда, поганенький, спробую витягти.
Справа в тому, що це така особливість конвентів України. Люди, причетні до їхнього проведення, так чи інакше пов'язані із традицією фантастики російською мовою, яка розвивалася ще за радянські часи. Тож коли вони почали створювати конвенти - заходи були орієнтовані на корпус російської мови, із російсьомовними читачами фантастики та видавництвами. «Портал» у їхньому числі, і він чи не єдиний, де є заходи українською.
(Це я не в докір, а в історичну констатацію)
На сьогодні я не можу згадати жодного конвенту, де робочою мовою була б українська.
В нас, доречі, саме слово "фантастика" серед видавцій якесь таке... лайливе.
11Sergiy Torenko29-05-2011 18:46
Да и Портал позиционируется как конференция международная. А мова міжнаціонального спілкування у нас російська.
12Пан Мышиус29-05-2011 18:52
Ясно. Извините. Замечание снимается.
13автор Тринадцятої гори29-05-2011 19:18
і тут про мову... та шо це таке?
14Чугайстер29-05-2011 22:55
Володимире, а хіба Ви забули, що цьогоріч виповнилося 50 років від першого польоту людини у Всесвіт? Ось Вам і можлива тема для ЗФ! "Глибинний Космос", скажімо. Коротко, ясно, просто і складно . Плюс необмежений простір для фантазувань на будь-яку тему і в будь-якому жанрі.
15Пан Мишиус29-05-2011 23:05
Спасибо. Я помню. Но я уже насчитал несколько конкурсов с космической темой, и в одном участвовал на Фантаверсуме. Тема хороша, я подумаю. Да, достаточно хороша.
16Олексій Тимошенко30-05-2011 08:57
перепрошую, тиждень вже сиджу без нету, не міг написати нічого, вибрався на роботу і найближчим часом залишу свої враження
17Пан Мишиус30-05-2011 09:18
Алексей, и темы конкурса предложи, пожалуйста. Я записываю...
18Олексій Тимошенко30-05-2011 22:48
Майстер-клас із Марією Галіною виявився цікавим і, принаймні, для мене, продуктивним. Для розгляду пані Марії та нашого спільного обговорення було запропоновано вісім оповідань наступних авторів - учасників літературного конкурсу фантастичного оповідання “Зоряна фортеця” - Володимира Венгловського ("Вийти з дому"), Олега Субчака ("Сніги Олімпу"), Олексія Тимошенка ("Круговерть часу"), Юрія Довгаля ("Спацер"), Лариси Іллюк ("Відвідувачі"), Дмитра Кузьменка ("Уйгурстанська історія"), Віри Нижник ("Резервація"), Тетяни Пліхневич ("О'болонський екстрим"). На жаль, були відсутні Олег та Юрій. Щодо нашої роботи – Володимир на “Фортеці” трохи розповів, тому окремо зупинюся, по-перше, на мастер-класі як форми літературної творчості та власних враженнях, по-друге, на тих моментах, про які говорила пані Марія ( скоріше, на загальних тенденціях), і, звісно, на творах учасників. Звісно, людина яка ніколи не бувала на груповій формі роботи (яка має свої правила та специфіку), досить поганенько уявляє що то воно за таке. Оскільки я трохи щось чув про неї, то уявляв ще гірше. Бо літературний майстер-клас – то детальний розбір оповідань, у нашому випадку, фантастичних, виявлення усіляких ляпів, недоречностей і роялів. Виглядало це так. Пані Марія називала автора та оповідання і просила, щоб ми висловлювалися з приводу твору - що зрозуміли, переваги, недоліки. Після наших вражень надавала свій коментар. Якщо підсумувати слова Марії, то суттєва увага приверталася різноманітним деталям у творах, які перешкоджали логічній побудові твору (скажімо, до Володимира було питання, щодо того, як могли техніки у майбутньому не знати куди повіявся робот – вельми цікаве питаннячко), далі – акцент на тому, що у творі мусить бути щось, що є вираженням вітчизняного (так, це було одне із зауважень до Олега ), наступне – уникнення штампів (наприклад, світу хмарочосів, про які дійсно писали – Янг, скажімо, або Азімов), ще одне – проблема вузькості твору (Оболонський екстрим). Ну, про це і на сайті говорили в коментах. Пані Марія відзначила “літературний” початок - "Відвідувачів", щоправда, наголосила на тому, що така фантастика трохи застаріла. Найбільш складним і неоднозначним оповіданням для мене був "Спацер", (в кому розриви у тексті, персонажі із складною мовою), про що я і сказав, сподіваючись, що говорю щось путнє. До вечора я зрозумів, що то не зовсім так, бо на лекції “Порталу” пані Марія говорила про семантичний зсув. І таке інше. Найбільш мене здивував аналіз твору Олега. Ще було трохи соромно, бо виявилося, що те, що я вважав за недоліки – було перевагою. Мова йде про світ, зображений у творі та мотивацію героя. Я чомусь вирішив, що світ не прописаний і герой, хоча і об’ємний, яскравий, однак вчинок його не зрозумілий, про що й чемно сказав в обговоренні. Виявилося, що все навпаки. Що світ, навпаки, дуже гарно прописаний, але через деталі, які автор потроху розкривав перед читачем, що його вчинок – то його власна трагедія, і взагалі… Тобто після цього я вирішив більше нічого не говорити про твори, щоб не поцілити повз цілі. Але таки трохи сказав.
Виходить так – один із важливих результатів майстер-класу - отримання уявлення про ІНШУ точку зору, МОЖЛИВОСТІ ІНШОГО тлумачення феноменів (а хіба – це не дає нам фантастика?). Себто твір Олега був найбільше відзначений Марією. В результаті – за підсумками мастер-класу – перше місце віддано "Снігам Олімпу”, друге поділили "Уйгурстанська історія" та "Круговерть часу". Твір Дмитра аналізували доволі детально, і теж трохи не так, як вважали принаймні я та Володимир. Щодо “Круговерті”, - я, звичайно, хотів почути критику, але її не було, гаразд все ніби, хіба тільки Дмитро точно підмітив, що трохи я наплутав із міфологічною складовою. Оскільки, я не встиг дати відповідь на майстер-класі , то скажу зара, що воно так і є. Там просто вийшло, що у міфі про Енгуса Мак Ока та Етайн анічогісінько між ними не було, себто трохи сконструйовано вийшло, і пару ще там є, неув’язочок. Але ми про них нікому не скажимо! Бо це ж хтось почитає і подумає – що вони там пишуть всяку маячню на “Фортеці”, тому ми мусимо робити вигляд, що в нас все гаразд. А у нас і так все гаразд!
Якщо підсумувати враження, було непогано, такі зустрічі трохи стимулюють до роботи, трохи просуваєшся у осмисленні літ. процесу та більше починаєш глибше розуміти її величність ФАНТАСТИКУ.
19Пан Мишиус30-05-2011 23:00
Мне хотелось бы еще услышать про недостатки не только содержания, но и про особенности стиля авторов разных рассказов - их особенности, недостатки и преимущества. Галиной была произнесена фраза, что над стилями надо работать. Вот ее хорошо бы конкретизировать и продолжить. Жаль, что времени, все-же, было маловато.
Прошу прощения, что не по теме, Алексей, вышли мне письмо, пожалуйста, чтобы я ответил и выслал обещанное - я потерял твой адрес.
20Олексій30-05-2011 23:41
завтра вишлю
21Субчак31-05-2011 11:02
Добре, уболтали, наступного разу мій гг вдягатиме під скафандр мамину вишиванку
22Пан Мишиус31-05-2011 11:30
Вот ответ Олега мне понравился. Правильно - надо с юмором все воспринимать. А то я капитально завелся от подколки, что все умилились по поводу кормления птичек. Ну и зря.
23Д.К.31-05-2011 11:53
А що поганого в розчуленні? Це один із типів пафосу, нічим не гірший за інші. І його зовсім не просто викликати.
24Пан Мишиус31-05-2011 12:00
Я не считаю, что это плохо. По-этому замечание Галиной вызвало у меня удивление.
25Субчак31-05-2011 15:00
Ще одна мисля - написати про важку долю вкраїнських космічних гастарбайтерів. До речі, я теж не безгрішний. Коли пишеш від першої особи, обов"язково роби героя суперменом. Читач примірятиме його на себе, і своє суперего потішиш
26Пан Мишиус31-05-2011 15:25
А я думаю, что как раз наоборот. Если делаешь героя суперменом, то слишком он уж далек от читателя получается. Не будет того единения. Герой должен быть более близок и понятен читателю - со своими тараканами в голове, простой, как говорится, "свой в доску". Водочки там хряпнуть, например, даже, если и супермен. Да и лучше героя писать с реального человека. А, если и придуманного, то герой должен получаться живой - ты должен его хорошо представлять, разговаривать с ним, знать его слабости и черты характера.
27Д.К.31-05-2011 22:07
Це вже залежить від мети оповідання.
Щоби текст був максимально популярним - дійсно має бути супермен, але й з вразливими місцями (це класична модель поп-культури).
Простий герой, близький до читача - це добре для традиційного мейнстріму, психологічної прози. Іноді і в жанровій прозі, коли є бажання досягти більшої художньої якості тексту, це використовується.
Ну і головний герой, який абсолютно несимпатичний читачу (одразу, у процесі, або тільки у фіналі) - це ризикований хід, яким у комерційній літературі краще не користуватися. Однак такі тексти глибші, бо спонукають до реакції (обурення), думок (а чому так?) і т.д.
28Sergiy Torenko31-05-2011 22:45
Нагадало текст Ольги Громико "Сотвори себе кумира" http://volha.ru/story/kumir.html
До ознайомлення рекомендується
29автор Тринадцятої гори31-05-2011 23:05
Там якісь віруси
30Д.К.31-05-2011 23:26
Саме тому я і не користуюся тим першим варіантом)))) Лише другим і третім, тобто нормальним людиноподібним героєм/героїнею, або неприємним героєм/героїнею. Хоча... мабуть супергероїні у мене все таки іноді бувають)
Вірусів там немає, то щось у вас у мережі чи на компі.
31Sergiy Torenko31-05-2011 23:35
Які саме віруси? Назви?
Яким антивірусом виявлено?
Адреси за якими виявлено "віруси"?
Це сайт досить відомої письменниці, може на форумі хтось напаскудив, та весь volha.ru у підозрілий google-перелік кинули...
32автор Тринадцятої гори31-05-2011 23:37
Так і є в гугл-переліку... а там так не шуткують
33Sergiy Torenko01-06-2011 00:02
І що там написано?
Ніхто не заважає пошукати самостійно за назвою оповідання, його я також надав. Просто ми можемо давати посилання виключно на авторські сторінки, а не на піратські бібліотеки.
34автор Тринадцятої гори01-06-2011 00:06
Який статус наразі має volha.ru?
Сайт входить до переліку підозрілих - відвідання цього веб-сайта може бути шкідливим для вашого комп’ютера.
Частина цього сайта була внесена до переліку сайтів із підозрілою активністю 1 разів протягом останніх 90 днів.
Що відбулося, коли Google відвідав цей сайт?
З 59 сторінок, які ми перевірили на сайті протягом останніх 90 днів, з 11 сторінок без дозволу користувача було завантажено і встановлено зловмисне програмне забезпечення. Останнього разу Google відвідував цей сайт 2011-05-31, і підозрілий уміст був знайдений на цьому сайті 2011-05-28.
Зловмисне програмне забезпечення присутнє в 1 домен(ах), включаючи [посилання видалено].
This site was hosted on 1 network(s) including AS23304 (DATOTEL).
Чи був цей сайт посередником у подальшому поширенні зловмисних програм?
За останні 90 днів сайт volha.ru не був посередником зараження будь-яких сайтів.
Чи містить цей сайт зловмисні програми?
Ні, цей сайт не поширював зловмисне програмне забезпечення протягом останніх 90 днів.
Як це відбулося?
У деяких випадках сторонні виробники можуть додавати зловмисний код до законних сайтів, що призводить до появи повідомлення з попередженням.
Наступні кроки:
Повернутися до попередньої сторінки.
Якщо ви власник цього веб-сайта, ви можете зробити запит на перегляд свого сайта, використовуючи Інструменти для веб-майстра Google. Докладніші відомості про процес перегляду доступні у Довідковому центрі веб-майстра Google.
Updated 4 hours ago
35Sergiy Torenko01-06-2011 09:28
Ctrl-V є, читати - немає.
Отже, за цим повідомленням, на volha.ru жодних "вірусів". "Зловмислене програмне забезпечення" на зовсім іншому ресурсі (посилання на який давати зовсім не потрібно).