1.
Того дня жителі Міста спостерігали в небі над Ринком дивовижне явище: хмари-крила огорнули собою вежу найвищого Костелу і забарвились у волошкові тони. Це був знак, що Він скоро прилетить, і всі житимуть щасливо. Тоді волошковий колір неба змінився на бузковий, а потім стемнів і розвіявся.
Найбільше із цього тішилась Селена – вона дитинно плескала у долоні й обіймала свого Ретро, бо той стояв найближче. Та й він, врешті, пішов. Правду кажучи – майже свого Ретро, і тільки одному Меркурію відомо, як вирішити цю дилему…
Велика і красива Повня із циганським кульчиком у вусі випливла із-за небесних крил і притулилась до правої вежі Костелу. Хіба ж не зачаруєшся таким видовищем?!
Жителі Міста умиротворено розійшлися потемнілими вуличками, а на Ринку все ще стояла Селена і Незнайомець.
Його і справді тут ніхто не знав, та й він сам не поспішав уливатися у ритмочас цього невеликого Міста. Втім Незнайомця дивувало одне – ось уже місяць часу, як він тут, а Повня над Містом не убуває, не міниться.
Незнайомець боязко позирнув на Селену і почав знайомство із третього запитання:
– А що це з вашим Місяцем? Він завжди повний!
– О! Так це ж прекрасно! Усі нічні волоцюги повертаються безпечно додому і не мусять користуватися ліхтариками чи боятися… – захоплено тарабанила Селена.
– Дивно… А як же припливи та відпливи, жіноча вагітність, гм… таке інше?
– Ах, навіщо все це?! Завжди Повний Місяць – це так прекрасно! Відтоді, коли Він прилетів вперше, Повня так і висить над усіма нами!
– Парсек! – несподівано простягнув руку Незнайомець.
– Оу! (пауза)… Селена! – втішилась дівчина і чарівно усміхнулась.
Так вони пройшли разом до Барбакану і там, омиті пінистими хвилями Повні, розпрощалися.
Місто тільки ззовні здавалося мирним і чепурним, космічно-казковим і тихим, зате у квартирах і на горищах… о-о-о!
2.
Парсек приїхав до Міста досліджувати дифракцію хмар і спостерігати за змінами настрою тутешніх обивателів залежно від розташування небесних світил. А ще він сподівався зафіксувати аномалії під час сонячного вітру і вловити зміну кольору крил, і таке інше… Про аномалію Повні його ніхто не попередив… і про дивні властивості речей, і ще багато про що… втім, Парсек підписав серйозний контракт на півроку, тому…
3.
Як тільки Парсек зник за Барбаканом, Селена глибоко вдихнула і увімкнула внутрішнє свічення – тепер коло неї літали нетлі, а сама вона радше нагадувала гасову лямпу, аніж молоду спокусливу жінку з мінливим і непростим характером.
4.
Ретро був одружений із Ялицею. В них підростало двійко здорових й щасливих немовлят, але якогось дня він зустрів Селену і зрозумів, що це вона його єдине кохання, а Ялиця – просто мати його дітей. За інших обставин уже б не оминути сімейної драми, але у Місті все вирішилось легко і приємно.
О, ні-ні, Ретро ніхто не клонував. Ну, що за дурниці? Він скористався простим і безболісним рецептом книги «Космічна порадниця» – настояв меркуріальний рис на сузір’ї Близнюків і випив його по пляшці з кінця травня до кінця червня. (Заможніші бізнесмени, супер-творчі митці, лінюхи, скептики, астронавти і астрологи купували рис у супермаркетах).
Ялиця навіть поглядом йому не дорікнула, куди вже там ревнощі? Як тільки сузір’я Близнюків почало переходити у фазу Рака, Ретро народив сам себе у великому дзеркалі. Наступного ранку він оселився у Селени. Ще дивніше те, що він ніколи не перетинався зі собою – із тим, другим Ретро, чоловіком Ялиці. Бо як інакше усіх зробити щасливими?
5.
Наступного дня була неділя. Всі поспішали на Месу, а Парсек чимчикував під гору – там світилася стара обсерваторія. Він знав, що під час Меси із життям Міста діються справжні дивовижі, їх найлегше дослідити саме недільного ранку.
Отже… Ялиця сиділа на лаві у боковій ніші. Коло неї стояли два кошики з немовлятами – Метеликом і Вишнею. Поруч побожно молився Ретро, з кожним словом молитви із нього виринали протуберанці, які під склепінням Костелу ставали жовтогарячими…
6.
Парсек вловив дивовижну залежність між тим, як відбувається Меса і кольором хмар. Позаяк до обсерваторії допускали тільки учених, простим жителям Міста ці знання були недоступними. І періодична з’ява крил небесного синього птаха також була наслідком що недільних Мес. А точніше – інтенсивності думок і слів. Але пересічні жителі все ще вірили у дива, і було би прикро вражати їх знаннями… та й не хотілося парсекові розголошувати своїх свіжих досліджень, певна річ.
Парсек навів промінь на праву вежу Костелу і вловив малинове світло – воно впевнено ішло від слів Селени і Ретро… «Дивно, Ретро – там і одночасно – тут», – подумалося Парсекові. Усе міг пояснити вчений, а цього вперто тямив…
Раптом у журналі метричних замірів стався крутий збій, всі цифри застрибали враз, як олія на сковорідці – налетів сонячний вітер… Благо, що Меса ще не дійшла й досередини, і обивателів Міста щасливо оминула ця неймовірна картина. Тільки коли вони, умиротворені й натхненні, вийшли з Костелу, то помітили, що за півгодини над містом пролетіти одразу три пори року… Парсек закурив файку, набивши її марсіанським тютюном. Той тютюн мав дуже гарний червоно-рожевий димок. І якщо хтось і озирнувся у бік старої обсерваторії, то міг побачити, що з найвищої вежі струмує у небо казковий димок… Тут усі смакували тютюном з Венери, а про марсіанський тільки чули – червоний тютюн був і дорогий, і міцний.
7.
Парсек упіймав себе на тому, що при з’яві Селени його думки стають оливково-лимонними, і контролювати їх він не може. Це дуже перешкоджає його роботі, але окрім всепланетарної логіки навіть тут ще залишилась СП (сила почуттів), і опиратися їй – те саме, що добровільно голодувати. (У вік електронних засобів зв’язку, а тим більше інтернету хіба би якась ветха бабця згадувала про силу живих емоцій, задушевних розмов тощо).
Парсек ще не знав, що себе можна подвоїти і потроїти, щоб усі були щасливі. Тому закохатися в Селену, на його думку, було справою ризикованою і навіть невдячною. Через півроку він повернеться в Гори – і навіщо це все, коли воно не має продовження?! Тим більше, у мережі є до кольору до вибору те, чого йому зараз не вистарчає…
8.
Селена була щаслива із Ретро – у їхній кімнатці під дахом до пізньої ночі світилося… ні-ні, не світло… Електрикою в Місті уже більше як рік ніхто не користувався. Світилося їхнє взаємне бажання. І всі знали, що у найбільше освітлених вікнах живуть найзакоханіші. А ще ж є Повня!
9.
Проминуло майже пів року. Якоїсь п’ятниці пізно ввечері, Парсек навів промені на осяяне світлом віконце Селени, (щоправда, перешкоджала Повня, бо було занадто романтично надворі)… і помітив… дивне заломлення променів, ніби хтось ворушив фольгою і не міг заспокоїтись… Парсек здався – він покинув роботу і пішов пішки через усе Місто до Селени. Він знав, що напевно впіймає облизня, але твердо постукав у її волошкові двері. Тричі.
Селена прочинила двері, ні крихітки не здивувалась Парсекові та грайливо закликала досередини. Стіни, стеля і навіть меблі були оббиті сріблистою фольгою.
– Навіщо це так? – озирався парсек.
– А-а-а! То я готую себе до особливої місії, – пошепки витлумачила Селена.
– Місії? Якої місії? – Парсек вдихнув повітря і завмер: на столі і під столом він зауважив десятки пляшечок з-під меркуріального рису і згадав, що Місто живе зараз у сузір’ї Діви… Отже…
– Отже! – урочисто проголосила Селена, – я стану космічною жрицею, як тільки Він знову з’явиться над усіма нами.
– Тобто, Ви… помрете?
– Фі-і-і, ну що за дешеві сюжети?! Я стану зіркою! От бачите: ще дві пляшечки рису, і все! – Можна летіти на небесний подіум! – і Селена закружляла у танці, засвітилася, як енергозберігаюча жарівка, вхопила Парсека за руки і закрудляла… Чи не вперше в житті вченому шалено завертівся світ… то от воно яке, кохання…
10.
Парсек повертався в обсерваторію зачудований і розгублений. Вчора ввечері йому вдалося вивести остаточну формулу змін настрою тутешніх обивателів, а ще, що значно важливіше: укласти шкалу закономірностей у змінах дифракції хмар. Судячи із цього, наступна поява крил синього птаха відбудеться пізно ввечері, 21 вересня над лівою вежею Костелу.
Повня висіла над Барбаканом і штовхала Парсека у спину. Це й не дивно, адже 21 вересня – завтра.
11.
Парсек зайняв бойову позицію в обсерваторії. Небо мінилося волошковими барвами. Селена стояла на виступі лівої вежі із піднятими руками. Галасливий натовп там, унизу, чаркувався меркуріальним рисом і карнавалив. Нині з нагоди свята усіх пригощав супермаркет «Меркурій». Ретро-2, (бо як його ще назвати?!) готувався до метаморфоз: по закінченні дійства він стане квантом і щасливо заживе по той бік Чумацького Шляху.
Ось Селена освітила собою частину вежі. Їй грайливо підморгнула Повня, і фізична оболонка дівчини буквально всмокталась у крило синього птаха… Небо випило її, а тоді ледь-ледь поворушило крильми і занурилось у безмір… Там, унизу, всі товклися, як на зірковому концерті. Тепер вони матимуть небесну покровительку, власну зірку, обраницю Синього птаха – Діву Селену! Запитайте у кожного, хто був того вечора на Ринку, і всі неодмінно посвідчать, що чарівна, романтична, молода і зваблива Селена здійснила свою заповітну мрію! А втім…
12.
Парсек написав висновки і спакував усе своє добро. Про те, що він ні завтра, ні за тиждень не поїде звідси, вчений ще не знав. Він зійшов у Місто, аби влаштувати собі прощальний променад. Трохи постояв під Барбаканом, почитав космічні оголошення, подивувався із пустопорожніх ефектів реклами, начеркав крейдою якусь формулу – нехай діти дивуються, недалеко ж дитячий майданчик… Пройшов ще кілька вулиць, підійшов під будинок, де жила його кохана. Кого подівався там зустріти? Нову зірку? Але ж усі зірки – на небосхилі! І коли йому стало зовсім-зовсім фіолетово у думках… коли не втішила навіть марсіанська файка із дивовижним червоним димком, назустріч йому вийшла сяюча… Селена! Вона взяла обидві його руки і радісно промовила:
– Це було би занадто просто: отак щезнути, коли знаєш, що хтось кохає тебе по-справжньому.
Коментарів: 29 RSS
1Аноним16-09-2011 16:58
Коротко про все, і водночас - ні про що. Романтично прикрашений вбогий порядок подій. Потрібно було або більше розкривати емоції, або хоча б зробити еластичніший перехід між подіями.
2Анонім18-09-2011 11:46
Відповідь Аноніму. Порядок подій аж ніяк не вбогий - ніхто не може побачити рентгеном те, що відбувається всередині міста, а тим більше всередині думок його жителів. Це не триллер, не бравадна чоловіча проза, а радше занурення у космос всередині себе - може, й найближчий, але насправді далекий для розуміння. Це можливість переінакшити хід речей, яких за кормальних обставин зробити неможливо, та ще цілком романтична (це правда) фантазія, а не фантастика, що умовами конкурсу не заборонено.
3Анонім18-09-2011 12:49
Чарівнв новела, як промені вранішнього соня, як перше кохання під "повнею"
4Astra18-09-2011 17:56
якщо я правильно здогадуюся назву міста, де відбуваються події (або, можливо, воно стало прототипом описаного), тоді емоційне та почуттєве забарвлення твору цілком логічне. Той, хто хоч раз бував у цьому місті, розуміє мене...)
оповідання назагал сподобалося
5Аноним20-09-2011 16:17
Якось примітивно, особливо для чоловічої прози…
6Chernidar20-09-2011 21:42
не сподобалось. не зміг дочитати. як тут пишуть "текст знайде свого читача, але він-не я"
7Зіркохід20-09-2011 23:18
До виконання тексту в мене претензій жодних. А от щодо сюжету - мушу приєднатися до кількох попередніх дописувачів. Якось воно... Ось Ви тут дещо, як мені здалося, погордливо відгукнулися про "бравадну чоловічу прозу". Між тим Ваш твір тягне якраз на "жіночу прозу". А насправді НЕМА ТАКОГО ПОДІЛУ в хорошій літературі! Як уже гендерна рівність, то в усьому ! Авторе, для Вас читач не повинен ділитися за статевою ознакою. А стійке враження, що таки ділиться. Тому одним дуже подобається, а другим - не дуже. Подумайте-но, як урівноважити ці терези.
Ну і про космос душ людських: щось мені підказує, що він яскравіший, бурхливіший, цікавіший і ще непізнаваніший, ніж Ви його описали. Але тут я також без претензій .
8Анонім21-09-2011 10:56
Принципово не погоджуюсь, що проза повинна бути для всіх - чоловіча вона чи жіноча. Якщо існують суто чоловічі сюжети, то чому не може бути суто жіночих? Знаю, що, приміром, Вол. Даниленко пише чудову жіночу прозу, але від того не перестає бути справжнім чоловіком. "Крила синього птаха" написані тезово, але тим не менше мають сюжет, і внутрішній світ героїв там також передано доволі добре. Можливо, це не зовсім традиційно фантастичне оповідання, але кожен із авторів має право висловити своє ставлення і бачення фантастики. Дякую.
9Анонім21-09-2011 10:57
Відповідь Астрі - прототипом Міста є польський Краків.
10Лариса Іллюк21-09-2011 11:45
Гарно написано, але якесь воно порожнє. Окрім лірики і кохання більше нічого там не знайшла. Ні конфлікту, ні розвитку. Таке воно... рівне, чи що... однаково солодка і одноманітна субстанція, як желе. Трохи нудно і шкода.
11Анонім21-09-2011 11:49
Любителі фантастики звикли до динаміки, до американського кіно. Погоджуюсь, цей сюжет більше медитативний, і закоханій людині він би напевно сподобався. Не завжди крутий триллер є ознакою цікавого сюжету... вважайте,Сновидо, що "Крила..." є такою собі монотонною, але заспокійливою медитативною музикою...
12Лариса Іллюк21-09-2011 12:16
Не погоджуся з приводу медитативної музики. Медитація - то дуже інтенсивний процес, він стимулює. Динаміка і американське кіно такі ж споріднені, як фіаніти і алмази. Звичайно, вони родичі, але... Для мене у цьому плані показовими є оповідання Рея Бредбері: динаміка, конфлікт, розвиток там присутні, але ж ви не стверджуватиме, що то американське кіно, попри автентичність автора?
Я б радше із колисанкою порівняла. Приємною, гарненькою колисанкою.
13Анонім21-09-2011 12:19
То хай Вам буде колисанка...
14Фантом21-09-2011 17:38
Ну, навіть і не знаю...Не вразило. Зовсім. Емоції-кольори? Було, хай в іншому контексті, але було. Лук’яненко "Восьмой цвет радуги" читали? Очікував чогось більшого...
І суто технічне, кілька разів Ви забули, що Парсек - то у Вас ім’я.
15Oleh Yaskiv22-09-2011 13:27
Знаєте, друзі, а мені сподобалося це оповідання.
На тлі убогості сучасної української фантастики та слабких традицій - від цього тексту віє свіжістю.
Звісно, можна "скосити" на корінь за дрібні огріхи, за переплетення казки та фантастики, за надмірні прояви авторської емоційності і т.д. Але загалом маємо гарно написаний взірець малої прози. Де крізь чистоту мови простежується думка, нова та свіжа. А цього якраз дуже бракує сучасній українській літературі, і не лише фантастиці.
Тобто, якщо після оповідання залишається якась думка (чи ідея), що тебе зачепила чи запам'яталася - тоді це вже успіх. А "техніка" тут є. І це запорука, що наступні речі автора будуть лише сильнішими.
Щасти Вам!
16Автор23-09-2011 14:18
дякую, п. Олеже!
17John Smith28-09-2011 13:01
За змінами- зз
Випив його по пляшці.
Взагалі, рецепт досить дивний. Оригіналу - так, добре, а двійникові що робити? Він же такий самий. Де гарантія, що він не зробить так само й не прийде ділити здобич?
Поруч побожно - попо.
Помилки: Що недільних. У цьому ж абзаці Парсек з малої літери.
Змісту, сюжету та інших ознак оповідання не виявлено.
18рокфея28-09-2011 15:52
А мені ось сподобалося. Може, тому, що я закохана? Але ж тут є й цікаво втілена фантазія автора (думки і почуття кольорові, люди настоюють марсіанський рис на сузір"ї Близнюків(!) і самовідтворюються), і легкість стилю, і дотепність. Ну й що з того, що Лук"яненко написав "Восьмой цвет радуги"? Чому наша авторка не може мислити так само, як іменитий письменник? Я би проголосувала за "Крила..."
19Анонім29-09-2011 12:42
дякую тим, хто сподобав "Крила..." і тим, хто їх відверто не сприйняв! Усім без винятку можуть подобатися тільки гроші. Автор, якщо він має свій стиль, своє бачення, подобатись усім не повинен. Слушно сказав Олег Яськів - у фантастиці також повинна бути і мова, і думка, і рівень. Сподіваюсь, що мої наступні фантастичні оповідання будуть довершенішими. Дякую всім. Автор.
20Михайло Зіпунов29-09-2011 21:25
плюси
В автора дуже багата фантазія. У гарному значенні.
Мова твору - також на рівні. Дрібні огріхи, які наведені вище, чисто механічні.
мінус
Гм... а для чого це? Тобто, яка ідея твору?
Де сюжет?
Розумієте, як мені здалося, у вас вийшла замальовка - гарна, красива - але замальовка. В ній немає конфлікту. Мені важко сприймати це як оповідання. Любов понад усе? Чи що ви хотіли розповісти? Немає співпереживання героям. Чого за них хвилюватись - все буде добре, всі проблеми вирішуються не подвоєнням, так потроєнням.
21Анонім29-09-2011 21:28
це справді не сюжетна і не зовсім традиційна фантастика. Це казка, елегія, емоціні вибухи... чи потрібно співпереживати героям? Вони й самі добре дають собі раду... намагаюсь якнайдалі відходити від формату соцреалізму... автор
22марко29-09-2011 22:00
сподобалося,і водночас....
(ще маю підозри щодо авторства),написано стильно. Можна сперечатися, не погоджуватися, але твір цілісний. Думаю, що якби автор хотів написати щось динамічне - написав би. Не погоджуюся із тим, що любителі фантастики звикли до динаміки, до американського кіно. Я так розумію, що є різні любителі, комусь і Перумов подобається, мені от ні. У новій хвилі іноді зрозуміти не можна, про що йдеться, але мені подобається. Питання смаків. Єдина заувага, точніше не заувага,а моє бачення того, чому твір дехто не сприймає,- у мене складається враження, що цей стиль, ця медитація настільки наповнилася своєю музикою,що стала "річчю у собі", недоступною для інших.Такий твір. Твір "проти іншого-динамічно-американського-швидкого-брутального",але твір закритий. Правильно сказали - ТЕЗИ,але, що це таке - щось скоречене -основна думка чогось. Тому закритий, "річ в собі",а мусить бути відкритим.
Я б тези трохи розкрив.
Втім, це лише моє сприйняття.
Такі враження.
23Анонім29-09-2011 22:23
які можуть бути сумніви щодо авторства? Автор один, і він, як Ви здогадалися, жіночого роду. З приводу речі в собі - кожен твір певною мірою є такою річчю в собі, бо формує мікросвіт, внутрішній настрій, закриту гру, і це право і бажання читача - приймати цю гру чи ні... погодьтеся, що є геніальні твори, які окремим читачам просто "не йдуть"... а якщо твір подобається всім, то це не мистецтво, це - чтиво! З приводу майстерності мови, стилю, сюжету - право оцінювати твір я залишаю винятково фахівцям. Дякую. Автор.
24марко29-09-2011 22:25
не сумніви, а підозри . Здалося, що текст знайомий
25Анонім29-09-2011 22:28
у мене особисто навіть дуже часто виникає таке дежа-вю після перегляду суперових фільмів чи перечитаних вперше книг. Не казатиму словами Ліни Костенко "бо всі слова були уже чиїмись", але такі відчуття справді фантастичні... значить, текст уже існував на якомусь ефірному рівні, і Ви, Марко, мабуть, уже вловити ці флюїди або пережили подібну ситуацію... Автор
26Олег Сілін30-09-2011 22:49
Оскільки автор добре показала, що обговорювати твір не хоче, то я задам лише одне питання.
Авторе, вибачте мені, але тоді що спонукало вас представити цей твір на конкурс, де його оцінюють учасники (не фахівці, судячи з реакції), а не надіслати безпосередньо зазначеним фахівцям?
27Анонім30-09-2011 23:05
дивне ж у Вас запитання - та кожен автор відсилав свій твір на адресу сайту, а не фахівцям чи Вищій Космічній Раді... а що обговорювати? Хотілось би конкретики,а не філософії... є питання? То кажіть... Автор.
28Аноним01-10-2011 15:41
Це вірші в прозі... Поезія не висока, але пайдьот. Для фант оповідки мало наповнення
автор кулепупа
29Анонім01-10-2011 19:36
ніякі це не вірші в прозі, до того ж там є сюжет і таке інше і тому далі... невже фант сюжет має бути захеканим триллером із напакованим фактажем?! Кожен автор має право на власний фант формат, а все інше вже було сказано вище, тому не повторятимусь. Автор(ка).