Двері виявились не замкненими і відчинились беззвучно. Хазяїн квартири мене помітив аж коли почув клацання курка, проте відреагував напрочуд спокійно: дочитав сторінку і аж тоді закрив комікс. В очі кинулась напівоголена дівиця зі зброєю на фоні чогось сигароподібного.
‒ Чекав на твою появу, але трохи не так, ‒ намагаючись не робити різких рухів, він дістав сигару зі знайомого мені футляру та запалив її. ‒ Радий тебе бачити.
‒ Будучи по той бік дула, я б так не вважав, ‒ мені здалося, що ця фраза мала б звучати круто або хоча б переконливо. Але Містер Спостерігач, чи як його там, явно так не вважав. ‒ І не думай, що хтось зайде. Це Нью-Йорк, тут всім на все байдуже. Камери спостереження теж не працюють, трапляється.
‒ Насправді ти хочеш мені щось сказати, а не стріляти, ‒ в його голосі промайнуло глузування.
Втім, я справді готовий вистрілити.
Мабуть.
Але чому, чорти б його взяли, Містер Спостерігач такий спокійний? Наче не він повинен боятись, а я. І я таки боюсь. Щонайменше ‒ боюсь назвати його по імені. Нехай, я певен, несправжньому, проте цілком звичному. А ще боюсь, що мій “магнум” може виявитись недієвим.
‒ Крім того, здається, стріляти в найбільшого інвестора вашої компанії ‒ не дуже розумно? Все ж 2008-й рік, криза надворі. Безробіття і все таке…
‒ А ви певні, що вас шукатимуть? Ну, там поліція приїде, патологоанатоми, ідентифікація тіла… Як вважаєте, що вони ідентифікують? Що вони знайдуть в своїх базах? Я от мало що зміг знайти. ‒ Думаю, пора показати трохи козирів. ‒ Містере Спостерігачу, я ще там, на космодромі, зауважив вас. Шеф вважає…
Його обличчя перекосило.
‒ Отже, Імператор прислав свою шавку, щоб вирішити проблему? Превентивно, як він любить? Все ж чорного кобеля не відмиєш…
В його тоні було стільки ненависті, що я мимоволі відсахнувся.
‒ Імператор?
‒ Ви його Шефом звете. Королем, імператором, богом він себе назве сам пізніше.
Він що, хоче мене збентежити?
‒ Наразі Шеф переймається запуском четвертого “Сокола” і думати про щось інше не може. Я про тебе, Містере Спостерігачу. Тебе ж насправді не існує. Ти відсутній в базах даних авіакомпаній, у тебе немає страховки, кредитної історії… Перша згадка про тебе ‒ вже після того, як ми вперше побачились. Всі зароблені тобою гроші ‒ зароблені на кризі. Вчасно купити акції, вчасно продати… Так просто, якщо знати, коли це слід зробити, адже так? ‒ Раптом я зрозумів, що він щойно видав себе. ‒ Твій тодішній костюм ‒ я розумію, що це класика ‒ вона на всі часи, ‒ але капелюх-федора? В наш час? Справді? А сигара… точніше ‒ коробочка. Звичайно, ці сигари виробляються незмінними вже більше сотні років, але футляри до них ‒ ні! А цей журнал? Він мало не пахне типографською фарбою, але що я побачу, коли вивчу палітурку детальніше?
‒ Ти такий спостережливий, Карле! Спостережливий! ‒ Насмішка в його голосі була якось… незлобливою, чи що. ‒ Або просто параноїк. Що ти хоч сказати?
‒ З коли ти?
‒ Перепрошую? Звідки я?
‒ Ти почув: з коли ти! Розумієш, я тебе впізнав, в цім найбільша твоя біда. Ні, справді, я не забуваю облич. Розумієш, як я здивувався, коли не зміг пригадати, де тебе бачив?
‒ Може, здалося? ‒ він затягнувся димом та примружився. ‒ Все-таки добре, коли немає дурних заборон. То де ти мене бачив? Просто цікаво.
‒ Взагалі-то, є.
‒ Немає, повір ‒ все ще немає. То де?
Я затнувся. Все-таки усе, що я говорив до цього, мало свою логіку. Нехай трохи безумну, але мало. Те ж, що мало бути сказане зараз… “Магнум” виявився важким ‒ не спускаючи погляду з співрозмовника, я присунув до себе стілець, сів та поклав руку на стіл.
‒ Знаєш, я ракетчик не в першому поколінні. І навіть не в другому. Мій батько запускав “Колумбію”, знаєш таку? Ну мусиш же…
Я дочекався кивка.
‒ А дід виробляв ФАУ-2.
Я дістав з кишені заламіновану світлину та показав йому.
‒ Ось. Третій в другому ряду. Дід рідко діставав ці фотографії. Не певен, що їх взагалі хтось роздивлявся. Але у мене хороша пам’ять. Феноменальна ‒ на обличчя. Це ‒ ти.
‒ Може, схожий? ‒ припустив він і засміявся. ‒ Треба ж, щоб так поталанило!
Я відчув, що руки не коряться мені, голос перетворився в невиразне хрипіння.
‒ Скажи це. Скажи, хто ти, перед тим, як я вистрелю!
* * *
...за кілька місяців до того.
Там, нагорі, вітер розмазав хмари в білі смуги ‒ тут, внизу, він не хотів ані дихнути. Температура за сотню та нереальна тропічна вологість не викликали надмірного бажання висовувати носа з кондиціонованого приміщення, проте Шефа це, як зазвичай, не зупиняло. Як не зупиняло й те, що його особистий літак-джет мав на одне місце менше, ніж потрібно було інженерів. Тобто місць вистачало ‒ не як тоді, в Каліфорнії, але останньої миті з'явився Містер Спостерігач і запропонував Гроші. Нічого, врешті, хтось може летіти і в туалеті!
Цим хтосем виявився я.
І от ми на космодромі.
Біла з чорною смугою ракета дивиться в небо, готова відірватись та вознести дві з половиною сотні фунтів на небеса. Ну або хоча б спробувати це зробити.
Втретє.
Закинута військова база на тропічному острові ‒ чудове місце для спроби вставити підпалений ґніт у бочку з пальним: близькість до екватора дозволить зекономити чи не двадцять відсотків пального, а сотні миль пустельного океану навколо приховають всі можливі невдачі. Ну, хоча б зроблять їх трохи безпечнішими: риби все ще не навчились шукати собі адвокатів.
Проблема в тім, що в це зручне місце треба ще потрапити. А ще ‒ в пекельній спеці та тільки трохи кращій вологості. Взяти хоча б компоненти попередньої версії, що кородували в якийсь нереально короткий час. Тоді ми з Шефом вирішили, що варто виставити пріоритети якось інакше. Ісусе, здається, у фон Брауна не було таких проблем!
Втім, наше із Шефом дітище не надто вже відрізняється від сумновідомої ФАУ-2, якщо розібратися.
‒ Цього разу вона полетить!
Шеф ‒ оптиміст. Цілком в його дусі спробувати купити в росіян кілька ракет “Сатана”, а коли ті з пихою відмовили ‒ вирішити зробити свою. Але треба щось відповісти.
‒ Вона, безперечно, злетить. Питання, що буде далі.
‒ І що буде далі, Карле?
‒ Невдовзі побачимо, ‒ кажу.
Я майже певен, що перша ступінь має відпрацювати нормально.
Старт. Струмені вогню вдарили в бетон стартового майданчика, двигун виплюнув розжарені гази і штовхнув циліндр ракети вперед. За лічені секунди “Сокіл” перетворився на палаючу в небі цятку. Можна приєднатись до Містера Спостерігача в кондиціонованому приміщенні і вивчати телеметрію чи просто дивитись на те, що передає камера.
Так чи інакше, це довго не триватиме.
На 180-й секунді при розділенні ступеней перша теоретично багаторазова ступінь наздогнала другу і здорово так її буцнула. Мені не треба було дивитись на Шефа, щоб знати, що він думає. Я думав те саме: “Навряд чи ми знайдемо інвестора для того, щоб підірвати четверту ракету. І точно не знайдемо для п’ятої. Цікаво, Містер Спостерігач не надто розчарований видовищем?”.
Я подивився на цього дивака, що навіть в 2008 році і навіть у тропіках ходить у “федорі” і мимоволі здригнувся. Але ні, здалося. Адже ні, справді, адже я не міг побачити в його погляді ту пекучу ненависть, яка там була? Містер Спостерігач не дивився на екрани, не дивився в амбразуру вікна, не дивився навіть на Шефа. Він просто палив кубинську сигару і витріщався в стіну ‒ весь час, окрім тієї миті, коли я випадково перехопив його погляд.
І я точно його десь бачив.
Мушу сказати, що у мене чудова, майже фотографічна пам’ять на обличчя, і я щиро вважав, що ситуації, коли виникне думка: “я десь його бачив”, зі мною не станеться.
‒ Ну що ж, в усякому разі, не сталося швидкого незапланованого демонтажу, ‒ Шеф вміє тримати обличчя.
‒ Ну, так, нічого не вибухнуло, ‒ Містер Спостерігач й далі витріщався в стінку. ‒ Гадаю, вам варто попрацювати над системою розділення ступенів.
‒ Ми так і зробимо, ‒ запевнив Шеф. ‒ Наступна ракета полетить. Що ж, вважаю, ми отримали цінний досвід і можемо повертатися.
‒ Гаразд, ‒ Містер Спостерігач загасив сигару, витяг з кишені антикварного вигляду футляр та акуратно заховав туди решту. ‒ Повертаємось. Дякую, панове, за вражаюче видовище.
І тут я таки пригадав його обличчя.
* * *
...Я повторив, майже благально.
‒ Скажи це!
‒ Добре. Ти вважаєш мене мандрівником у часі. Так, я мандрівник у часі. Але це все ще не є причиною мене вбивати. Тут щось інше? Щось особисте? Ну погодься, феномене, я маю право знати. Тепер скажи.
‒ Ти… ти міг його вбити. Не в 44, але в 28, в 18, чи й раніше… Ти міг врятувати мільйони! Сотні мільйонів!
‒ Тисяча дев’ятсот вісімнадцятому?
‒ Так!
Це безумство. І я це говорю серйозно. Може, він не сперечається зі мною лише тому, що з безумцями не сперечаються?
‒ Все просто. ‒ Він знову затягнувся. ‒ Я не вбиваю з етичних міркувань. Ти про герра Шилькгрубера, художника-невдаху, героя війни із залізним хрестом. За що його вбивати?
‒ За те, що він зробить… за все те, через що пройшов мій дід… бабуся… за все те, за…
Його інтонації помінялись, стали жорсткими і навіть трохи гіпнотичними.
‒ Отже, ти вважаєш припустимим покарання за незроблене, так? А як же за зроблене? За те все, що ти міг би, мусив би зупинити?
‒ Е… ‒ я не знайшовся одразу, що відповісти, але він і не слухав.
‒ Хочеш спробувати? ‒ Він серйозно подивився мені в очі, потім перевів погляд на револьвер. ‒ Ти ж готовий вбивати? Ну, давай складемо список. Гітлер, так? Я вже це зрозумів. А що зі Сталіним робити? Без Гітлера Райх не нападав на СРСР, але хто сказав, що не нападе СРСР? Хочеш в 50-х побачити Європу в радіоактивних руїнах?
‒ Сталіна ‒ туди ж!
Він кивнув.
‒ Гаразд. Приберемо цього урку-семінариста. Тоді до влади прийде Троцький. Світова революція, “Весь світ насилля ми зруйнуєм…” До речі, про Гітлера. Вважаєш, Рем був би кращим? Але навіщо зупинятись, в тебе ж багато куль! ‒ він відверто сміявся з мене. ‒ Вважаєш, Леопольд Другий має право на життя? А Купер? Хоча ні, у вашій історії його вже немає.
Я розгубився, револьвер вже давно лежав збоку на столі, але мій співрозмовник цього, здається, не помітив.
‒ Ну, міг би хоч Кенні врятувати.
Здається, в його очах щось промайнуло.
‒ Деяку історію змінити не можна, пробач. І про етику… про етику я злукавив. Просто, якщо вбивати, вбивати і знову вбивати ‒ психіка не витримує. І так… так теж не витримує.
В його голосі прозвучала така туга, що мені мимоволі стало його шкода. Не те щоб я був особливо сентиментальним, але все ж…
‒ Щось же можна зробити?
‒ Можна. Можна не допустити одного художника в мистецтво і направити його діяльність на щось таке безпечне, як політика.
‒ Безпечне?
Він скривився.
‒ Новий напрям у світовій культурі. Зміни світогляду. Війна поколінь. Батьки мусять вбивати дітей, щоб ті не вбили внуків… Цього не станеться вже. Шерідан Купер прожив довге і щасливе життя і помер, дочекавшись правнуків. Ніхто про нього й не знає. Ілон… Хай краще буде геніальним конструктором і мріє про міста на Марсі, ніж збанкрутує і направить своє енергію та харизму… в інше русло. От так, крок за кроком. З минулого ‒ в майбутнє. Пробач, але ти живеш в кращому зі світів.
Я не придумав, що відповісти. Та й що тут можна сказати?
Він піднявся, зиркнув на годинник.
‒ Гаразд, дякую, що послухав, давно хотів тебе побачити. Але тепер мені вже пора.
‒ Куди? Тобто, коли?
‒ В дві тисячі чотирнадцятий. Пробач, роботи ще багато.
‒ Куди? Чекай, коли? Що…
Але він вже розчинився в фіолетовому сяйві.
І тільки тут я зрозумів, що він сказав. Він мене чекав. Він мене хотів побачити. Навіщо? Звідки в людини з майбутнього, мандрівника в часі, що перекроює історію, виникло таке бажання? Що такого він про мене знає?
Коментарів: 5 RSS
1Persistent22-04-2021 10:04
1) Надзвичайно сподобалась ідея твору. Дійсно, якщо не той, то може знайтися інший. І може інший був би ще гіршим варіантом.
2) Враховуючи сетинг з погрозами вбивства і зброєю на початку, трошки здавалися зайвими довгі розмови. Але так зображують майже в кожному бойовику, тому, може, й норм.
3) Мені було важкувато продиратися через початок, але під жорсткою скаралупою мене очікувала смачна серцевинка.
Дякую автору за твір! Якщо будете в моїй групі голосування - знайду для вас гарну оцінку.
2Злий Критик28-04-2021 15:19
Доброго дня!
"Вааааау!" - Сказав би я після прочитання даного оповідання, якби не той факт, що я читав "Inside Outside" Ф.Х. Фармера, де підіймається схожа проблема.
Та й взагалі тема "я не буду вбивати Гітлера/Сталіна" вже настільки не нова, що я її сприймаю як певне кліше.
Але стиль написання мені сподобався. Минулого разу, якщо не помиляюсь, ви теж приймали участь у конкурсі, і дійшли до фіналу. Я навіть здогадуюсь хто автор.
3Автор28-04-2021 18:35
Так, ідея не нова і неоригінальна. Можна ще "Демона історії" Гансовського згадати. Чи "Making History" Фрая.
Але "Не вбити Маска", сподіваюсь, я здогадався перший. І, слово честі, оповідання було написане до його твіту про Імператора Марса (хоча технокоролем він вже був на той час).
Щодо ваших здогадів про авторство, то ви, найімовірніше, помилились.
Ну от, тепер ви знаєте, що я знаю, що ви знаєте не те. Якщо ще хтось підключиться, то можна буде непогану рекурсію закрутити
ЗІ
Ну, гаразд, ще не втримаюсь, раз уже Великдень на носі, то треба великодки знаходити. А знайде той, хто пригадає, хто такий Шерідан Купер
4Переплітник01-05-2021 15:33
Цікава ідея. Цікавий задум. Цікавий сюжет. Але оповідання читається як уривок з компьютерної гри. Дуже сухе викладення. Звісно можна захопитися сюжетом та прочитати все на одному диханні, але це важко. Диалогі теж ніби з гри. Я розумію що це постапокаліптика, люди брутальні та злі. Але вони як неживі, а якісь картонні. Люди без жодних емоцій просто обмінюються інформацією. Іноді вибухають злістю. Реакції на події майже не видно. А то враження що між собою розмовляють боти.
5Владислав Лєнцев02-05-2021 00:34
Вау, західний захід, Нью-Йорк - магнум. Ну, припустимо.
Відразу око сіпнулося від тавтології:
...а потім від неприхованої експозиції:
...подумав я про автора твору І таки збентежив величезним абзацем експозиції про хронотуриста (хоча і так вже ясно, що то хронотурист)
Бач, як підготувався герой до діалогу! Реквізит!
І-і-і скотилися до обговорення вбивства Гітлера. Я не дуже зрозумів, до чого там була ФАУ-2 (яка існувала чомусь водночас із "Сатаною"), але найбільше мене засмутили рядки:
Дійсно, думаю я і скроллю нижче, а це... останні рядки. Нагнітали-нагнітали, їхали-їхали і нікуди не приїхали. Що з цьго винести? Що ми живемо в найкращому зі світів? Щоби ця простецька ідея вразила, треба її розкрити на особистому рівні, через персонажа, і точно не в лоба.
Дивне оповідання, замальовка радше. Треба було герою стріляти відразу, я вважаю.