Велике чорне авто зупинилося біля входу в напівзруйнований будинок. Спочатку вийшов молодий 25-річний водій, обійшов машину і відкрив дверцята до переднього сидіння. Він подав руку невеликій Пані, що там сиділа і вона теж, хоч не без труднощів, вилізла назовні. Жінка здавалася немічною та хворою, хоч на вигляд їй було не більше 50 років.
- Я вам допоможу іти, - сказав водій, - або можу попросити візок.
- Я дійду на своїх, - відповіла пані, схопившись за руку хлопця і хтиво зазирнувши в його очі, - з твоєю допомогою, Артуре.
Хлопець лукаво до неї усміхнувся, зловив пальцями її долоню і вони попрямували до будинку.
Будинок в середині був такий самий, як і ззовні – старий і закинутий. Вони стали в центрі кімнати, що колись була передпокоєм. Водій витягнув з кишені ключ від автомобіля.
- Тримайтеся за мене, моя люба Пані, - сказав він і натиснув на кнопку-брелок.
Почувся різкий звук. З-під землі з’явилися 4 стіни, що оточили людей, утворюючи кабіну ліфта. Жінка міцно вчепилася в руку чоловіка. На одній із стін була панель управління. Артур натиснув на кнопку і ліфт поїхав вниз.
На виході із ліфту їх вже чекала жінка похилого віку в білому халаті. На її беджі було написано "Доктор Іншая Крижанівська".
- Доброго дня, Пані Вікторіє – усміхнулася жінка, - як доїхали?
- Паршиво, - відповіла Пані намагаючись не зомліти.
Її провели у великий зал і посадили у м’яке крісло біля журнального столика.
- Може вам чаю? - спитала Доктор.
- Можна, зелений з лимоном без цукру. І давай одразу до суті. В мене не так багато часу.
- Розумію, - мовила Доктор, - Артуре, будь ласкавий.
Іншая кивнула водієві і той пішов робити чай.
- Запевняю, що все іде по плану, - сказала Іншая, - Тобі немає чого хвилюватися. Нове тіло буде готове рівно за 20 днів.
- По плану? Добре! – іронічно мовила Пані, -А як щодо маленької проблеми, яка повторюється з кожним новим тілом вже п’ятий раз поспіль?
- На жаль, нічого нового я не повідомлю. Причина не в тілі
- Гаразд. Але я сюди прийшла не просто так - нове тіло потрібне мені вже сьогодні.
Очі Доктора округлилися.
- Але ж… пройшло всього двадцять чотири дні. Ми ж домовлялися - завжди мінімум сорок
- Ну й добре, що двадцять чотири! Можливо чим молодше тіло, тим довше воно протримається. Твоє ж он, вже шістдесят років живе.
Доктор Крижанівська опустила очі.
В цей момент Артур приніс чай у великій керамічній чашці, подав Пані Вікторії та сів на сусіднє крісло. Жінка відсьорбнула чаю і скривилася.
- Гидота.
Вона відставила чай на столик і відкинулася на кріслі.
- Отже, - твердо сказала Пані, - звідси я вже планую вийти здоровою. Тому підготуй все якнайшвидше.
Доктор Крижанівська сумно поглянула на Артура. Їй було зрозуміло, що ідея вселитися в молоде тіло належала йому.
- Воля ваша, Пані. Але дозволю вам ще раз нагадати, що наша діяльність є протизаконною і якщо ваші друзі щось запід…
- Прикриття – не твоя проблема, - суворо гиркнула Пані, - Твої обов’язки – забезпечити мені благополучне переселення в нове тіло. І бажано зробити це так, щоб воно прожило довше, ніж два роки.
Доктор знову кинула погляд на Артура. Той лише легенько знизив плечима і лукаво усміхнувся. У тілі цього молодого юнака сиділа душа 66-річного чоловіка.
- Гаразд, - мовила вона, - як скажете.
- Не переживай. У мене є план, - твердо сказала Пані і встала, - через кілька днів усі новини говоритимуть, що Пані Вікторія Крижанівська померла, а компанію успадкувала її донька.
Іншая шоковано втупилася в Пані. Вікторія це помітила.
- В Артура вийшло. І в мене вийде.
- Але ж… Репутація… - Іншая не змогла виговорити вголос всього ланцюжка думок, що пройшов в її голові. Іншая розуміла одне - Артур веде свою гру. Чи розуміє це сама Вікторія? Іншая не вірила, що Вікторія здатна була на такі сильні почуття та пристрасть, які б затьмарили здоровий глузд. Вони з Артуром були акулами бізнесу. Але ж хто з них сильніший?
Артур Закревський мав контрольний пакет акцій великої енергетичної компанії. Кілька місяців назад він підмінив своє старе тіло новим і успадкував все як власний син. От тільки нове клоноване тіло належало не Артуру, а його справжньому сину, який не раз з’являвся разом з ним на публіці, мав посаду в компанії та навіть сам встановлював нові зв’язки. Справжній Артур – молодший загинув в ДТП півроку назад. Його тіло привезли до Іншаї через 15 годин після аварії. Вона ще встигла витягти з нього душу, адже та може триматися за труп до трьох днів в разі наглої смерті. Вона змогла навіть скопіювати пам’ять з пошкодженого в аварії мозку. Але коли нове тіло для хлопця було вже майже готове, його батько вирішив, що сам хоче побути молодим. Душа Артура - молодшого так і залишилася скніти в холодній колбі, серед десятків інших, що стояли в сейфі Іншаї.
Головне тут було одне – син Артура мав репутацію. А донька Вікторії - ні.
- А в мене ж і справді є донька, - пронизуючи жорстким поглядом Доктора, раптом сказала Вікторія,- І це прописано в моїй біографії. Але вона занадто стара, щоб бути нею насправді і занадто горда, щоб отримати нове тіло.
Іншая відвела погляд. В середині все похололо. Отже Вікторія розказала Артуру їхню таємницю.
- Артуре, - попросила Вікторія, - зроби ще чаю.
- Але ж, - Артур глянув на чашку на столі, та зрозумівши, що чай приносити зовсім необов’язково, вийшов з кімнати.
- Ми тебе покличемо, коли захочемо його пити, - додала йому услід Вікторія.
- Ти могла б і прямо сказати "вийди з кімнати", - сказала Іншая, - зрештою він вже так багато знає, що можна говорити і при ньому.
Вікторія сіла поруч з Іншаєю і зазирнула їй в очі.
- Доню, - Іншая здригнулася, почувши слово, яке її Пані не говорила вже багато років, - Ти повинна знову очолити компанію. Приведемо в дію наш стандартний алгоритм з деякими змінами. Ти занадто довго ухилялася від своєї ролі у ньому. Пам’ятаєш? Ми заснували цю компанію разом і керувати нею повинні разом.
Іншая лише здивовано слухала. А Вікторія продовжувала:
- Я прийшла не тільки, щоб забрати своє тіло. Сьогодні ми запустимо процес клонування тебе. Мої агенти розпускають плітки, про мою доньку Соломію, яка волонтерить в країнах третього світу і про те, що Вікторія Крижанівська невиліковно хвора. Через сорок днів вона помре. Соломія очолить "Вікіншаю".
- Що? - Іншая обурилася і встала, - і ти навіть не спитала моєї згоди.
Вона нервово пройшлася по кімнаті і сіла в крісло навпроти.
- Для чого тобі я? – спитала Іншая, - Ти ж станеш знову молодою. Нехай онука Вікторії і керує компанією, а її донька і далі допомагає бідним в старій Європі.
Вікторія тяжко зітхнула. Іншая і сама знала відповідь на своє запитання.
- Артур, - відповіла Вікторія, - коли я отримаю нове тіло – ми одружимося. Два величезних капітали об’єднаються. Це вигідно усім. Але якщо я помру – мій спадок повинен належати її доньці, а не чоловіку онуки.
- А він знає?
- Ні, - Вікторія усміхнулася, - він думає, що Соломією буду я.
Пані все врахувала. Гроші, бізнес, сфери впливу – за сотні років, вона навчилася жонглювати вдалими моментами і фінансовими операціями як досвідчений фокусник. Артур програє. У нього було лише одне життя, а у Вікторії їх цілих 28.
28 нових тіл.
28 перезавантажень.
У діда в хлопчачому тілі не було шансів.
Але в Іншаї були інші плани щодо свого тіла, свого життя і своєї душі. І той момент, який вона так довго відкладала, прийшов швидше, ніж вона сподівалася.
***
Відтоді, як людина змогла клонувати овечку Доллі етичне питання щодо цієї процедури піднімалося не раз. Вчені пророкували, що клонованих будуть вирощувати на органи. Релігійні фанатики переживали за душі ненароджених дітей, ДНК яких викидали із біологічного матеріалу перед клонуванням. Фантасти – що таким чином багатії зможуть жити вічно, як тільки знайдуть спосіб переносити в нове тіло особистість людини.
Так і вийшло.
Менше, ніж століття знадобилося людству, щоб навчитися зберігати пам’ять людини. Спочатку на цифрові носії, а потім і на клонований мозок. От тільки...
Клон міг знати дні народження усіх дітей оригіналу, але уникати обіймів з ними.
Клон міг бачити картини чи слухати музику, які подобалися оригіналу, але відчувати до них відразу.
Це не була та сама людина. Це був лиш клон, який знав все, що знав оригінал. От і все. І зазвичай клон ставав не просто іншою людиною, а кардинально іншою. Копія художника ставала фізиком, копія бізнесмена продавала все і вирушала в навколосвітню подорож, а клон доброго сім’янина кидав родину і відправлявся в монастир.
В певний момент навіть підпільні лабораторії здалися і припинили спроби. Не було сенсу незаконно створювати подобу себе, яка замість того, щоб продовжити твою справу кидалася в круговерть життя.
Усі здалися окрім Пані Вікторії – тоді амбітної співробітниці дослідницького медичного університету, а тепер - власниці однієї з найбільших у світі фармацевтичних компаній "Вікіншая".
Іншая не вимагала, щоб її ім’я звучало в назві компанії, але Вікторія наполягла. Адже саме Іншая знайшла спосіб повного переселення особистості. Вона знайшла душу.
Пані Вікторія та Іншая залишили вітальню і пройшли довгим коридором в одну з лабораторій.
У цьому приміщенні їх було всього три. Одну вони використовували суто для Пані Вікторії. Інші дві – для тих обраних, кого вона хотіла зберегти. Доктор сама обслуговувала ці лабораторії.
Майже сама.
Окрім лабораторій сховище мало ще близько десятка кімнат: кухню, столову, вбиральню, складські та житлові приміщення. Вікторія в них майже ніколи не заходила. Тож в них жило та працювало ще кілька людей, яких Пані ніколи не бачила.
В кожній лабораторії було три однакові клонувальні капсули. В одній з них ріс клон, в другій копіювалася пам'ять оригінала та забиралася душа, що одразу поміщалася в нове тіло. Третя капсула за словами Іншаї, була запасною.
- Не знаю як ти, а я щаслива, – сказала Пані Вікторія, особисто запускаючи процес клонування Іншаї, – нарешті ми знову будемо разом на вершині успіху. Ми ж про це мріяли, пам’ятаєш?
- Пам’ятаю. Але ти мріяла про це з Соломією, - заперечила Іншая, - я - інша.
- Ти не кинула її працю, а продовжила і змогла здійснити те, що не змогла вона. Тож ти на неї схожа більше, ніж думаєш. Поглянь, - Пані торкнулася до скла капсули, в якій знаходилася штучна матка і в якій вже почав формуватися ембріон нової Іншаї, - створити копію свого тіла стало простіше, ніж спекти печиво.
- Але тільки для обраних і тільки в цій лабораторії, - додала Іншая.
- Так і має бути, - вічність повинна належати найкращим.
Пані Вікторія була права. Процес клонування дійсно автоматизували та спростили на стільки, що достатньо було внести в апарат своє ДНК, донорську яйцеклітину, щоб вже через 5 годин отримати немовля - копію себе. Якщо ж потрібна старша версія – просто залишаєш клона в апараті на довше. 1 день приблизно дорівнював 1 року життя.
Розробка безпечного пришвидшення процесу росту клонів належала ще Соломії Крижанівській – справжній доньці Вікторії. Соломія померла у 28 років від пухлини мозку. Тоді склонувати окремо мозок ще було неможливо, можливим це зробила Іншая. Щоб якось втішити свою матір, Соломія залишила їй свого клона.
- Вона майже як я, - говорила вона Вікторії, - Інша я.
Вікторія так її і назвала.
- Ну що ж, - мовила Вікторія, коли процес запустився остаточно, - а тепер давай позвемо Артура і почнемо моє перенесення. Він дуже хотів побачити сам процес.
- Я його позву, - відповіла Іншая і пішла шукати юнака, - а ти готуйся, - Іншая завагалася, але таки додала, - Мамо.
Пані Вікторія задоволено усміхнулася.
***
Іншая знайшла Артура в коридорі, коли він щосили намагався відкрити зачинені двері до одного із складських приміщень.
- Загубився, Артуре? – спитала у нього Іншая, - Там звичайна кімната, а не лабораторія.
- Я… - Артур зашарівся.
- Ми вже починаємо, - Іншая не дала йому шансу вигадати виправдання. У неї не було бажання грати в ігри, - Пані Вікторія хоче, щоб ти був поруч.
- Звісно! Я з задоволенням поспостерігаю за процесом.
Артур нещиро усміхнувся Іншаї і попрямував за нею.
- Тут стільки кімнат, - обережно почав Артур, - Невже ви, Іншає, тут сама?
- Наразі я тут з тобою, - відповіла Іншая.
- Та годі вам, ми з вами практично родичі. Ваша мати не говорила вам, що ми одружуємося? Могли б поділитися зі мною своїми невеличкими таємницями.
Вікторія зупинилася, розвернулася до нього і поглянула в очі.
- Ви одружуєтеся з Пані Вікторією, а не зі мною. Тут, - вона розвела руками, - підпільна лабораторія, яка цілком і повністю належить мені.
"Принаймні доти, поки ми з Вікторією не поміняємося ролями", - додала вона подумки.
- Але "Вікіншая" фінансує те, що тут відбувається, - заперечив Артур. Невже лише для того, щоб раз на кілька років Вікторія оновлювала своє тіло?
- Люди витрачали і більше, щоб жити довше.
- Так, - погодився Артур, - розумію. Та все ж цікаво, які ще експерименти ви тут проводите? Вікторія казала, що багато ваших розробок в терапевтичному клонуванні пішло у масове виробництво. "Вікіншая" живе за рахунок вас. Тому сумніваюся, що вирощування клонів і завантаження в них душ – єдине чим тут займаються.
- А ти доволі відвертий, Артуре. І які твої варіанти?
Артур усміхнувся.
- Коли я отримав це тіло, то в першу чергу прийшов у квартиру свого сина і увімкнув його мобільний, щоб увійти в образ. Я почав отримувати повідомлення від різних людей, які називали себе його друзями, але я уявлення не мав хто вони. От я й подумав, а якщо скопіювати пам’ять мого сина мені у мозок? Чи це можливо?
- Ні, - на автоматі відповіла стандартну відповідь Іншая, - інформація з чужого мозку може записатися на особисті спогади. Ти дізнаєшся паролі від його кредитних карт, але забудеш ім’я. Вікторії.
"Для того, щоб цього уникнути, потрібно на зовнішньому ресурсі сформувати нову матрицю запису мозку, скомбінувавши потрібні набори пам’яті", - не сказала вголос Іншая.
- Шкода, шкода, - засмутився Артур, - а як щодо душі? Які маніпуляції можна провести з нею? Ви казали, що це свого роду програма. Можливо її можна, ну, наприклад, скопіювати, а не завантажувати з тіла у тіло повністю.
- Душа значно складніша, ніж людські уявлення про комп’ютер. Це фізичний прояв інформації. Поле, яке існує навколо всього живого. Мені вдалося його лише відтягти від одного тіла і помістити навколо іншого, - збрехала Іншая.
- Але ж над цим ви працюєте? Правда ж? – єхидно запитав Артур.
Іншаї все більше і більше не подобалася ця розмова. Артур був з біса розумний і хитрий як на свої 66 років. Тож коли вони проходили біля кухні, вона сказала:
- Гадаю нам варто зробити чаю. Процедура досить тривала.
***
В лабораторії повним ходом ішла підготовка до перенесення Вікторії з одного тіла в інше.
Алгоритм цього процесу доволі простий. Оригінал поміщається в одну з клонувальних капсул і підключається до системи. Спочатку копіюється вся інформація з мозку оригіналу на спеціальний цифровий аналізатор з якого, після перевірки на цілісність, пам'ять записується на мозок клону. Потім енергетична колба витягує з клону його чисту душу. І лише після цього душа оригіналу переселяється в нове тіло.
Але цього разу Іншая змінила алгоритм.
- Моя люба Пані, - муркотів Артур, коли та збиралася залазити в капсулу, - не можу дочекатися, коли обніму вас знову.
Вікторія усміхнулася.
- Пора, - сказала Іншая, - Ви прокинетеся вже в новому тлі.
І підключила свою матір до системи.
- Іншає, - мовив Артур, коли вони залишилися вдвох, - Вікторія якось мені сказала, що хоче від мене дитину, коли ми одружимося. Тож можливо скоро у вас з’явиться братик або сестричка.
Артур єхидно поглянув на Іншаю.
- Зажди хотіла братика, - відрізала вона йому.
- А я сумніваюся, - продовжив Артур, - мені здається людство розмножувалося виключно для того, щоб передати естафету далі. Але діти не завжди біжать туди, куди хотіли бігти батьки. Якщо ж є можливість просто перезавантажити себе і знати стовідсотково, куди попрямує твоє продовження, для чого мучитися і народжувати дітей в яких навіть твоїх генів лише половина?
- Давай вип’ємо чаю. Процедура триватиме 2 години, - Іншая вирішила не відповідати на це дивне запитання..
Вона сіла за стіл навпроти трьох капсул, в двох з яких тіла обмінювалися інформацією, і налила з заварника коричневу рідину у дві невеличкі чашки. Артур присів поруч.
- Отже спочатку колбу забирається чиста душа клона? А що з нею буде далі? І зі старим тілом Вікторії?
Артур сьорбав чай і задавав все нові і нові запитання. Розумні запитання, запитання, які ніколи не задавала Іншаї Вікторія.
- Тіла можуть функціонувати без душі лише кілька годин, - відповідала йому Іншая, - Коли вони помирають, я їх утилізовую. Ти виглядаєш стомленим, Артуре. Раджу поспати. Коли почнеться перенос душі оригіналу, я тебе розбуджу.
- Ні, - відповів Артур, - я занадто зацікавлений, щоб зараз спати.
Він кілька разів широко позіхнув і вже за кілька хвилин вмостився у кріслі та заснув.
Снодійне було слабким, але це дало їй близько години на всі додаткові маніпуляції. Цього було більш, ніж достатньо.
Іншая відкрила третю капсула, залізла в неї і підключила себе до системи.
***
Стара-стара Вікторія лежала на ліжку і плакала.
- Та годі тобі, - мовила дещо молодша жінка дуже схожа на Пані, - ми всі через це пройшли.
Всього в кімнаті було 12 жінок різного віку і всі були схожі між собою так, наче належали одній людині в різних часових моментах. Вони оточили найстаршу.
- Іншая… - шепотіла та, - Вона казала, що всі тіла утилізуються.
- Не зовсім так. Вона казала, що утилізуються тіла після смерті. А ми ще живі, - сказала наймолодша з жінок, тіло якої ще кілька годин назад належало найстаршій.
- У нас всіх твоя пам’ять, але ми різні. – додала інша жінка, - Іншая віддавала твої старі тіла душам твоїх клонів.
- Мої тіла були немічні. Вони помирали фізично, - найстарша спробувала піднятися з ліжка, але не змогла.
- Так, - усміхнулася наймолодша, - але чиста душа інколи може вилікувати тіло. Оболонка, в якій ти знаходишся зараз, належала твоєму тринадцятому клону. Її тіло живе вже майже 100 років.
- Чому Іншая зрадила мене? – схлипнула найстарша.
- Спитай у неї сама.
В кутку кімнати Стара Вікторія помітила Іншаю, що мовчки спостерігала за жінками.
- Чому? – повторила Пані, - і де Артур?
- Артур разом онукою Вікторії Крижанівської відсвяткували весілля і поїхали в медовий місяць, - відповіла Іншая.
- А хто в моєму тілі? – спитала Вікторія.
- Я, - відповіла Іншая, - точніше інша Я.
- Ти залишила компанію на душу копії? - стара Вікторія схлипнула, - вона ж занапастить її...
- Я ж не занапастила, коли була при владі. Скільки вже раз не занапастила? Ти рахувала, мамо?
- Ти була прекрасним винятком, - сльози покотилися по обличчю Вікторії, - так схожа на Соломію.
- Ні, мамо, - Соломія була хорошою жінкою, яка мріяла покращити світ, - Іншая підійшла до ліжка впритул, - а я більше схожа на тебе, ніж на свій оригінал.
Жінки оточили ліжко. Вони усміхалися до Вікторії. Одна з них взяла стару за руку.
- Але в твоєму новому тілі не чиста душа. Там моя копія.
- Копія душі? – Вікторія здивувалася, - хіба таке можливо?
- Так, все можливо. До того ж у неї знання трьох особистостей. Нова Вікторія – це ти, я і Артур в одному флаконі. Я скопіювала його пам’ять поки він спав.
- І що тепер буде з усіма нами, Іншає? Для чого ти все це зробила?
- Нічого. Ми передали естафету. Клон має достатньо знань і досвіду, щоб утримати компанію. Але більше не буде копій, мамо. Жодних копій і жодного переселення. Поглянь на цих жінок, мамо. Ти століттями крала їхні тіла. Ми крали! Я теж винна…
- Але чому вони живі
- Душі теж старіють, мамо. Тому твої тіла так швидко зношувалися. З моєю душею нова ти протримається трохи довше, але теж скоро відійде. І Артур… у нього був рак крові. Програма обов’язково знову повториться.
- Ні, - Вікторія заплакала ще дужче.
- Можливо нова Вікторія встигне народити дитину і передасть життя далі. Але ми з тобою повинні звільнитися і померти нарешті насправді.
- Яяя.. – Заскиглила Вікторія, - хочу жити.
Іншая взяла руку Вікторії з долоні іншої жінки, що досі тримала її.
- Я не хотіла цього робити зараз, але Артур… Це мала б бути тільки наша таємниця, мамо.
- Він здавався таким достойним суперником, - мовила Вікторія, - таким красивим в своєму молодому тілі. А що буде з твоїм новим клоном? – раптом згадала вона.
Іншая про це думала і багато. Переселятися вона більше не збиралася, але процес запустився. Клон перебував у клонувальні вже другий місяць. Ще при запуску Іншая відключила пришвидшений розвиток ембріона, тож немовля з’явиться лише через кілька місяців.
- Передамо естафету, - відповіла вона Вікторії.
Вікторія ще раз кілька раз схлипнула і її душа нарешті покинула тіло.
Коментарів: 12 RSS
1Пані Отож-бо27-04-2021 16:03
Цікава історія! Так багато інтриг, що з першого разу у всьому не розібратися, але головний задум вдався. Мова тексту проста, послідовна і ненав'язлива, мені без зусиль вдалося уявити описане. Іншая - цікавий персонаж, що, на мою думку, має неабияку глибину у перспективі. Якщо автору буде цікаво працювати з нею далі, може вийти гарний роман!
Проте, трохи не зрозуміло, як твір стосується теми конкурсу. Мені здається, варто було б дописати хочаб речення, що пов'язувало б текст з загибеллю богів.
Дякую за старання, бажаю натхнення!
2Автор27-04-2021 16:42
Дякую за відгук!
В початковому варіанті оповідання речення "Вони з Артуром були акулами бізнесу" звучало як "Вони з Артуром були богами в бізнесі"))) Але мені здалося, що це аж занадто очевидно.
3Злий Критик29-04-2021 13:48
Доброго дня!
В мене таке враження, що в групі #4 організатори спецом розміщували оповідання в порядку зростання їх цікавості.
Сподобалося. Можливо забагато інфодампів, але я навіть не знаю як можна було би зробити дане оповідання без них! Все логічно пояснено, в кожного героя є своя мотивація тих чи інших вчинків. Що сподобалось - тут немає яскраво виражених антагоністів чи протагоністів. Всі персонажі поєднують в собі ті, або інші характеристики. Оповідання точно в моїх фаворитах.
P.S. Єдине що - коли читав, не міг позбавитися відчуття, що я звідкись пам'ятаю подібний сюжет. Вибачаюся, якщо це не так! Чим надихалися при написанні?
4Автор29-04-2021 14:29
Злий Критик
Дякую за відгук!
На опис самого процесу перенесення особистості мене надихнула стаття "The empty brain" by Robert Epstein, де розказується про проблеми вивчення мозку. А клонування, перенесення особистості (в тому числі "сильних світу цього") в нове тіло - це сюжети не нові, можливо десь з чимось і пересікається.
5Переплітник01-05-2021 08:23
Поглояд мій суб'єктивний, але це лише моя думка.
Довалі майстерно написане оповідання. Цікавий сюжет, є інтрига та несподіваний фінал.
Ідея із клоном та перенесенням свідомості доволі цікава та виписано добре. Є влучно та чітко описані образи.
Що біда цього твору - це діалоги. Вони неприродні, вони ріжуть око. Більш-менш читаються в кінці, бо вони пояснюють саме те щзо відбвується, і там нічого зайвого.
В цілому, я включив це оповідання у мій топ 5.
Успіхів!
6Ohnename02-05-2021 04:25
Не знаю, кому що ріже око, а мені все сподобалось!
Нарешті я можу впевнено дати 10 за твір!
Автору бажаю успіху на конкурсі!
7Автор02-05-2021 18:15
Дякую всім за коментарі!
Розумію про що ви. "Моя люба Пані", "Воля ваша, Пані " - така театральщина діалогів була використана свідомо. Це ніби натяк на те, що люди не щирі один з одним і грають в ролі. При чому розуміють і приймають умови гри, тому що з неї усім є вигода. Діалоги стають більш природніми, коли хтось залишається на один з Іншаєю, яка стомилася грати в ігри і веде себе більш відкрито. Принаймні така закладалася ідея))
8Владислав Лєнцев02-05-2021 19:56
Початок насторожив:
А чому не можна сказати "молодий водій"? Нащо ця інвентаризація віку, до того ж, цифрами - я нагадую, числівники в художньому тексті передаються словами, за незначними винятками типу технічних термінів. Загалом ду-уже багато описів тривіальних дій у першій же сцені.
І от знову, ну чому б не написати "чотири"? "Двадцять"? Це конспект чи що?
І діалог ні про що, хоча герой і так поспішає. Невже чай такий важливий?
Числівники цифрами насправді дуже напружують тут, з'являються знов і знов:
Добре, припустимо, тоді було важливо на початку сказати, що тілу було двадцять п'ять років. Але чому не словами, ну?
Ще я заплутався, хто така пані і хто така Крижанівська, аж доки не з'ясувалося, що це одна і та сама особа. Тож із називанням персонажів теж проблеми, а ще вони говорять всі однаково.
Бачите, тут таке враження, що три людини є: Іншая, Пані та Вікторія. Я в курсі, що я маю знати на цю мить, що Пані це Вікторія, але кожного разу треба докладати зусилля, щоби не заплутатися.
Оце все:
- дуже цікаво. Але подача в лоба віднімає десь відсотків п'ятдесят тієї цікавості... Бачите, написав "пятдесят" замість "50" і не помер!
Оу. Май. Сві. Джізус.
Одна справа інфодамп про передісторію персонажа, інша - про передісторію світу з фантприпущенням, яке використовувалося вже тисячі разів. Але подача така, ніби ми вперше маємо здивуватися такій сміливій ідеї. Абзац за абзацем, від особи оповідача, а не персонажа... Ох.
Ось на цьому:
- я зламався, і мені стало все одно. Тож все можливо, тоді чому хоч щось має бути цікавим? Чужий сон.
Коротше, якась "Санта-Барбара", де не зрозуміло, кому співчувати, бо всі цинічні переселені надлюди. І міжсобойчик у них. Стрічка "Геть" цю ідею набагато цікавіше використала - саме про неї і згадав відразу. Ну, ще про старий бойовичок "Шостий день", де прискорене клонування було. Але і там, і там я міг сказати, про що історія. Тут... Про хитрість Іншаї?
Не знаю. Даруйте, дуже посередній твір.
9Автор02-05-2021 20:45
Владислав Лєнцев
Ну нарешті прийшов сам Пан Сторітеллер з коментарем до цього скромного оповідання))
В моєму попередньому коментарі мала б бути відповідь на це запитання, а також чому були використані такі не природні діалоги "ні про що". Але він по ходу ще не пройшов модерацію.
Знаю, що в діалогах треба прописувати цифри словами, але в самому творі? Можна поцікавитися, де прописана така вимога?
Можливо. Перечитаю пізніше ще раз, щоб зрозуміти як сприймається. Хоча я люблю цілісні історії, а не ті, де читач має довигадувати світ по вже прочитаних творах з таким самим фантприпущенням.
Так. Історія про хитрість Іншаї.
Не розумію такого бажання комусь співчувати у творі. Усі герої цього оповідання дійсно "цинічні переселені надлюди". Вони саме такими і задумувалися насправді. Але то таке - про смаки не сперечаються.
Фільм "Геть" не знаю. Обов’язково колись гляну.
Дякую за фідбек!
10Рибариба04-05-2021 17:23
Я спробую відповісти, хоч питали не мене. Мені здається, більшість читачів шукає в тексті хоч якийсь перегук зі своїм досвідом, своїми проблемами, прагненнями тощо. Хоч якесь дзеркало. Навіть якщо ідеться не про співчуття у сенсі "ох, який він бідний котик" - має бути підстава для співпереживання. Для того, щоб проблеми й почуття героя тебе захопили, стали зрозумілі хоч якоюсь мірою, навіть якщо герой - повний козел і цинічна надлюдина.
І я збрешу, якщо скажу, що мені геть не зрозуміле прагнення жити вічно, лишаючись собою. Але ми дізнаємося про героїв мало й фрагментарно, тож вони лишаються одновимірними. Мені, наприклад, все одно, чи помре Іншая, чи помре Вікторія, що буде з Артуром (він, зрештою, викликає найбільше емоцій, бо людина, яка відібрала шанс на нове життя у власної дитини, сприймається як така, що заслуговує на максимально поганий фінал, бажано - на смерть у корчах).
А якщо все одно, у чому сенс читання?..
Іншая і Вікторія сприймаються як функції: одна прийшла, щоб дати привід показати винахід, в неї в житті одна ціль, друга існує лише з метою оцього нескінченного клонування. Ми не дуже знаємо, які вони люди, які стосунки у Вікторії були з оригінальною Соломією, чи винуватить себе матір у смерті доньки - оце от все. Тому, як я вже говорила вище, персонажі видаються дещо пласкими.
А наприкінці я теж заплуталася, що куди і як записали. Отже, у клонів все-таки є душа? Її висмоктують з них і туди підселяють Вікторію? А душі закидають у її старе тіло? І от її старі тіла тусуються на базі і не вмирають так швидко, як могла б Вікторія, бо омолоджені своїми молодими душами? Наприкінці Іншая (не можу не прокоментувати абсолютну прозорість імені, яка мені здалася примітивною) завантажує у Вікторію себе? І доплюсовує Артура з колби (молодого) і ще скількись самої Вікторії?.. А навіщо? Це так вона собі бачить концепцію новітнього розмноження? А може, все-таки якось уже дітьми було б легше?..)
Мені справді важливо це зрозуміти, буду вдячна за відповідь.
Словом, як на мене, перегнули з твістами, а персонажів, навпаки, недомалювали. Тому сприймається дещо схематично, хоч ідея потенційно дуже цікава.
11Автор04-05-2021 23:46
Рибариба
Саме так.
Якщо вам цікаво - розпишу ідею детальніше, хоча розумію, що в межах конкурсу це вже не має значення..
Хочу зазначити, що душа в цьому оповіданні - це не душа релігійна. Це така собі програма, яка формує досвід людини. Тому, якщо людина захворіла, то навіть переселення в нове тіло не допоможе. Програма хвороби через деякий час знову запускається і якщо немає програми одужання - людина знову хворіє. А чим більше таких програм хвороб без програм одужання - тим швидше тіло людини старіє і помирає. Це і є старіння душі.
Мені шкода, що за твістами читачі не побачили дуже очевидного посилу (можливо мій провтик - буду виправляти) - діти (і клони) не завжди ідуть по стопах батьків і можуть про*рати всі надбання своїх предків. І якщо у людини ці надбання у вигляді великого капіталу - питання передачі спадку стає гострим. А навіть якщо спадкоємець приймає відповідальність за справу батьків - дітям потрібен час, щоб отримати життєвий досвід (див. душа), щоб грамотно керувати і примножувати, а не...
Про це говорив Артур, про це говорила Вікторія і це не було байдуже Іншаї. Тому вона відіслала правити компанією свою копію зі знаннями усіх трьох, щоб нова Іншая знала, як обійти Артура в цій бізнес-грі.
Далі трохи передісторії про персонажів, яка не потрапила до твору (бо дедлайн поквапив)))).
Артур, коли дізнався про свій рак, замість того, щоб оживити свого сина, забрав його тіло собі. Бо хоч в його сина був досвід - але він був замалий.
Вікторія за задумом була грамотним економістом, а фармацевтичну компанію заснувала тільки заради підпільної можливості клонувати в надії таки оживити Соломію. Але з часом Іншая повністю замінила Соломію в якості доньки. Хоча вони все ж були рівними партнерами у спільній грі.
Вікторія з Іншаєю керували компанією по черзі постійно повторюючи сценарій - одна старіє і "помирає", а інша стає її спадкоємицею. В них була домовленість, що нове тіло має бути не молодшим за 40 років, ніби-то для того, щоб інші не здогадалися. А насправді, щоб ніхто з них не зміг народити один-одному конкурента.
Вікторія почала роман з Артуром, тому що в енергетичній компанії бачила більше перспектив, а дитину хотіла від нього, щоб після його "випадкової" смерті отримати контроль над його компанією. Бо в світі цього оповідання право на спадок мають лише кровні родичі або ті, хто прописаний в заповіті. Тобто дружина - не завжди.
Мені, як автору, моя ідея подобається (я насправді дуже хороший автор і дуже скромний)) ). Можливо реалізація в оповіданні накульгує - мушу погодитися. Але все одно збираюся її розвивати трохи в іншому форматі. Тому навіть негативні фідбеки будуть дуже корисними.
Мабуть в тому, щоб скласти враження і вибрати свій топ серед оповідань конкурсу)))
Хоча, схоже, що вам все ж не все одно - історія з Артуром вас зачепила, раз побажали йому смерті в корчах І подумки, мабуть, навіть поспівчували його сину. Можливо це використаю в розробці історії.
Дякую за фідбек!
12Persistent06-05-2021 11:48
*вмикає музичку. Задушевно підспівує*
Асерехе! Ха! Дехе! Техебе туде хебере
Себіуноуба махабі ан де бугі ан де буйдідіпі...
https://youtu.be/V0PisGe66mY
Я дійду на своїх!
*заповзає в кімнату на четверіньках*
*Сьорбає. Кривиться*
Гоу на головну сторінку бухати молочну горілку за закусувати тюлькою!
Чекаємо