У вересні виповнюється 150 років від дня народження Михайла Михайловича Коцюбинського. До цієї події оголошується конкурс короткої фантастичної прози «Тіні забутих предків». Конкурс проводить літературне об'єднання «Зоряна фортеця».
Про що можуть написати автори? Перш за все, це має бути саме фантастичний твір. Необов'язково, зрештою робити оповідання про Коцюбинського на історичному матеріалі. Спробуйте переосмислити — які твори класика є для вас актуальними зараз, які будуть такими — а от, скажімо, через сто, п'ятсот, тисячу років? Чи, може, про них пам'ятатимуть лише фахівці-літературознавці?
Можна переосмислювати мотиви певних текстів Коцюбинського — причому не тільки фантастичних — в новому, власне, фантастичному антуражі. Наприклад, згадайте, як це зробило подружжя Дяченків із «Лісовою піснею» Лесі Українки. Можна говорити про наслідування та розвиток певних мотивів, тем, стилістики, — але все ж таки ця прив’язка повинна бути не умозірною, не надуманою, а очевидною.
А можна знайти інші цікаві рішення, трактування, мотиви, які ляжуть в основу вашого твору. Зрештою, спробуйте перечитати Коцюбинського свіжим поглядом, забувши про шкільні уроки — можливо, ви будете дуже сильно здивовані. Та ні — напевно будете!
Конкурс пройде з 7 липня по 9 серпня 2014 року.
У рамках заходів 9-го Львівського міжнародного фестивалю на 21-му Форумі видавців у Львові 2014 планується проведення майстер-класу, на якому будуть розглянуті шість творів з конкурсу «Тіні забутих предків». Керівником стане письменник Володимир Арєнєв. Майстер-клас буде проведено серед інших заходів Фестивалю, присвячених Михайлу Коцюбинському.
Дата проведення: 12 або 13 вересня 2014 року.
В нас є певні домовленості й плани щодо тематичної збірки художньої прози, присвяченої життю та творчості Коцюбинського. Ми не хочемо розголошувати подробиці до того, як все буде остаточно вирішено, оскільки існують видавничі та укладацькі нюанси, пов’язані з самою ідеєю збірки. Не хотілося б, щоб хтось із спритніших колег цю ідею запозичив та творчо використав.
Зауважимо: конкурс конкурсом, а збірка збіркою. Конкурс дає можливість вам спробувати взяти дещо складнішу вершину, поставити перед собою виклик: «Чи зможу я грати на серйознішому полі, з непростим матеріалом?»
Перемога чи поразка в конкурсі необов’язково корелюватимуть із публікацією в збірці. Можливо, туди потраплять не тільки твори переможців. А можливо, рівень жодного з творів не виявиться достатньо високим. Але в будь-якому разі на даний момент єдина «прохідна» умова (крім, власне якості) — це те, що у творі тим чи іншим чином повинна обігруватися тема Коцюбинського. Його життя, його творчість, його улюблені теми. Зрештою, якщо ви хочете поставитися формалістськи — це ваша справа; твір візьме участь у конкурсі, але не матиме шансів потрапити до збірки; це й усе.
Як саме ви обіграєте задану тему — ваша справа, ваше творче завдання. Комусь достатньо буде перечитати два-три його твори, щоб з’явилася цікава ідея. А хтось не вигадає нічого, навіть проштудіювавши все зібрання творів. Але це вже питання в тому числі вашої уяви та вашої фантазії.
Конкурс — експериментальний для «Зоряної фортеці». Але нам цікаво поглянути, наскільки постійні учасники в принципі готові до викликів — і не заради публікації як такої, а насамперед задля власного творчого розвитку. Для нас це так само експеримент, як і для вас; так само, як і ви, ми за результатами робитимемо певні висновки.
Коментарів: 4 RSS
1Ал04-07-2014 10:20
Відразу напрошується ідея додавати до твору фразу в дужках: (за оповіданням ХХХ, за повістю УУУ), як роблять з рецензіями.
Це дозволить зрозуміти, що у творі власне по темі (сумніваюся, що хтось буде читати для конкурсу всю спадщину М.М.).
2Аноним05-07-2014 11:00
Що ж, як казав Мауглі у мультику, "ми приймаємо бій"
3Док05-07-2014 11:01
Анонім - то я.
4луччє05-07-2014 13:09
так нада було з цього й начинать, но луччє, як кажуть попозжей чим нікада