Я пам’ятаю сліпучий спалах. А потім прийшов біль. Пекельний. Біль був скрізь і його не було ніде. Він шматував юне тіло на клаптики атомів та уривки молекул, розтягував на сотні тисяч кілометрів, стискав до розмірів нейтрино. Скручував тугими спіралями та розмазував брудними плямами. Добре, що тривало це недовго. А потім я відкрив очі, міріади палаючих очей…
***
Блякле світло затріпотіло на сріблястій обшивці яхти. Незрозуміло, як малесенька посудина для орбітальних польотів взагалі опинилася в цьому глухому закутку космосу, біля помираючої зорі, ім’я якої не значилося в жодному довіднику чи каталозі.
- Де ми?
- Не знаю. Точно не там, де хотілося, - він сумно посміхнувся.
- Бачу. Коли… - Питання важкою, гнітючою тишею повисло в повітрі.
Відповіді на нього не знав ніхто, та й, мабуть, її просто не існувало. Ніхто напевно не знав, скільки зірок народив космос, скільки поховав. Яка ймовірність того, що черговий канал веде саме на батьківщину. Скільки парсеків відділяє від домівки.
- Якби я міг відповісти.
Він давно вже втратив лік рокам, проведеним у консервній бляшанці яхти. Як часто мріяв про дім, ласкаві промінчики вранішнього сонця, зелені луки та блакитні води, соковиті чорноземи та сивочолі шпилі гір. Але невблаганна доля знову й знову грала з ним, мов піщинку жбурляючи безмежними, неосяжними глибинами всесвіту. Підсовувала чи «закільцьовані», чи надпорядкові канали, або ще якусь підлість. Вкрай рідко траплялися звичайні, від першого до п’ятого порядку, канали. Та й ті вели переважно до незаселених секторів космосу. Як часто він благав долю про смерть. Щоб канал врешті вивів до астероїдного поясу чи то надщільної хмари космічного пилу. На крайній випадок він погоджувався навіть на наднову або ж чорну діру. Певно, якимось вчинком він дуже прогнівив пані долю...
***
Ні, це щось надзвичайне. Такого просто не може трапитися! Але ж будь ласка, маємо. Щось зайве, штучне лоскоче моє тіло. Настільки чуже, що навіть і порівнянь не можу знайти. Я й гадки не мав, що таке взагалі можливо. Скільки струменить моїми жилами вітер, від самого народження, а такого не очікував. Ще й від кого? Варвари. А методи, методи… Хоч за голову хапайся. Та й схопився б, аби напевно знав, де вона знаходиться. І що цікаво, використали усе, взяте від мене. Але ж наскільки воно відрізняється. Не гарне і не погане. Просто…інше.
Як же все таки лоскотно…
***
- Знову молишся?
- Так, - Не розплющуючи очей відповів він, - Читаю молитву.
- Не розумію я тебе. Все одно не допоможе.
- І не зрозумієш.
- То поясни. Спробуй.
- Навіщо?
- Хочу второпати, що це тобі дає.
- Надію.
- І все?
- Невже цього замало?
- Не знаю. Я звик до чогось, більш матеріального.
- Ти, і до матеріального, - Він посміхнувся, - не глузуй.
- Я й не глузую. Доречі, можу образитися.
- Валяй, - Його це починало веселити.
- Ти краще слідкуй за керуванням.
- Не треба мене вчити.
Навколо майже непомітної сріблястої цятки спалахнуло яскраве сяйво м’ясистих вуст відчиненої горлянки каналу. Воно проковтнуло яхту, здавалося, кілька секунд чекало іншої здобичі, але так і не дочекавшись, згасло. І якби хтось спостерігав за цим, сказав би, що канал жадібно та задоволено посміхнувся…
***
Це вже навіть не лоскотно. Гаряче. Воно опікає мене. Навіщо вони це зробили. Та й чим я можу зарадити? Лише спостерігати. Вічний тягар. Бачити, розуміти, але не діяти. Діяти, ось чого я ніколи не навчуся. Сором…Розпач…Безпорадність…Відчай…
***
- Щось тут не так.
- Я знаю. От тільки нічого не вдієш.
- Вважаєш?
- Так. Нікому не вдавалось вистрибнути до виходу з каналу.
- Чому ж твоя молитва не допомогла? Не чує тебе твій Бог. Ти йому не потрібен.
- Стули писок. І не чини святотатств.
- Або що? Кара небесна? То ми й так покарані!
- Не ми, а я, - Втомлено відповів він, - Лише я.
- Я теж.
- Ти – ні. Та годі, я втомився.
- А я ні? І знаєш, мені здається, я починаю розуміти, куди ми потрапили.
- Мовчи!
- Це нуль…
- Мовчи! Благаю, мовчи!
- …канал.
Він затулив вуха долонями, у відчайдушній, безглуздій спробі відгородитися від страшної правди. Нуль-канал. Ці жахливі історії блукали в думках пілотів весь час, крижаним павутинням оплітали душі, натовпами зголоднілих мурашок бігали спинами, вичавлювали липкий холодний піт. Але він завжди вважав їх лише плітками, легендами. Кожна справа має свої легенди – так повелося з прадавніх часів. Кораблі, що завдяки певним причинам потрапили до нуль-каналів. Які приречені на вічність. Що вже ніколи не знайдуть виходу, бо власне, його не існує. Канал, де вихід співпадає із входом. Де час сором’язливо відвертається, бо навіть не в його владі дати цим приреченим прощення й спокій. Де все проти тебе і ти проти всього.
Ось і його спіткала та ж доля. Нуль-канал. Він дивився на прилади і не бачив їх. Показники назавжди завмерли. Електронно-нейронні зв’язки не здатні абстрактно сприймати реальність. Корабельний мозок розуміє все як звичайний перехід. Вічний перехід.
З його очей тоненькими цівочками струменіли сльози…
***
Знову прийшов біль. Я вже й забув, що це таке. Але він настирливо нагадує про себе. Ні, зараз біль не схожий на той, перший, що затьмарював усі почуття й думки. Радше слабка судома, що хвилею котиться від створеного варварами. Доки в одному напрямку. Але далі буде гірше. Я точно знаю. І навіть знаю, як цьому зарадити. От тільки зробити нічого не можу. Хоча, що це?
***
- Я чую шепіт.
- Припини. Ти вже ніколи нічого не почуєш. Як і я.
- Але ж мене чуєш.
- Ти – то інше. Ти – лише моя хвора уява, - Сумно зітхнув він.
- Невже?
- Так. Лише ілюзія, морок. Жодного звуку ззовні ми не почуємо. Нема їм звідкіля взятися. В нуль-каналі.
- Але я дійсно чую. Прислухайся і ти.
- Марю я, марить і уява.
- Знову жартуєш. Ні, я дійсно чую шепіт, тихий, невиразний.
- І що ж він тобі каже?
- Не зрозуміло. Але почекай, він стає гучнішим, ще трохи і я зможу розібрати слова.
- Не вірю.
- Можливо, це твій Бог говорить зі мною.
- Замовкни!
- Тихше ти! Надія…Порятунок…Домівка…
- Не глузуй, - він скочив на ноги, - Не смій!
- Дивись. Що це?
- Де?
- На моніторі.
- Нічого не бачу.
- Придивись уважніше.
Він послухався. Навкруги чорнильна, непроглядна імла. Жива, пульсуюча темрява, що навіки стисла в обіймах. І цятка. Незрозуміла, й тому моторошна. Попри те, що після потрапляння в нуль-канал лякатися більше не було чого. Здавалося. Аж ні. Він змахнув липкий піт з чола. Руки тремтіли. Цятка наближалась. Вона була чорнішою від пітьми, від усього, що він бачив протягом життя. Вона просто не мала кольору.
Сталеві пазурі тваринного жаху рвали з середини. Він розумів, що це кінець. Але до такого фіналу виявився не готовим…
Цятка миттєво збільшилася, хижим боривітром кинулася до яхти. Здавалося, він зрозумів у чому річ. Але щоб чорні діри були таких крихітних розмірів, не чув. Хоча, хто міг розповісти щось про нуль-канали? Можливо тут це явище достатньо розповсюджене.
Він чув жалібний крик металу, що рвався від несамовитої гравітації, тужливе, прощальне схлипування повітря, яке бурхливою рікою неслося крізь розідрану обшивку. Тоненькі струмочки крові із носа, вух, прокушених вуст збиралися на грудях. Він впав навколішки. Хрустіли кістки, здавалося величезні жорна неквапом пережовують їх, тріщали розірвані жили. І раптом прийшло розуміння, що дія гравітації припинилася, що тіло ламається зовсім від іншого. Інформаційний потік підхопив його, поніс, немов щепу, жбурляючи від берега до берега…
***
Я повільно пливу крізь темряву. Дивлюся в його очі. І мені стає моторошно. Ці очі здатні спопелити мене, чи радше засмоктати всередину, випити досуха. Вони пусті. І одночасно сповнені: болем та відчаєм, очікуванням, надією, вірою, втомою. Ні, це вже не очі варвара. Це щось більше, значно більше. Чого я доки не можу зрозуміти. І тому мені моторошно.
Цікаво, ким він бачить мене? В якій подобі я з’явився? В створеному ним самим образі його химерного Бога? Чи антипода? Втілення друга? Ворога? Надії чи смерті?
Він мовчить. Я теж. Мені необхідно так багато сказати, та я не знаю, з чого почати. Не знаю, чи вірний зробив вибір. Але починати потрібно. Біль сильнішає. Там, де варвари запалили штучну зорю, гравітаційні сили сходять з розуму. Десь вони припустились помилки, в чомусь прорахувались. Вогненним батогом хльостають мене оскаженіли гравітони. Та я можу це стерпіти, а от створена ними маленька система – ні. Хоча і мені це дуже важко, а рано чи пізно стане зовсім нестерпно. Я бачу, як здригається під нещадними ударами їх єдина заселена планета, як гинуть творці, так і не зрозумівши власної помилки. Вони просто діти, талановиті діти. Я маю зберегти їх, вони цього заслуговують. І байдуже, що я охрестив їх варварами. Єдині діти, що навчилися творити. І тому я тягну йому руку.
Він дивиться на мене. Він вже майже зрозумів. Але питає. Таке вже їхнє світосприйняття, все потрібно одягнути в лушпиння слів, сповити звуками.
- Хто ти?
- Я – Космос. Всесвіт. Сутність Всесвіту.
Він киває. І дуже нерішуче тягне руку…
***
Як же важко розплющити очі. Майже неможливо Особливо якщо ці очі не зовсім твої. Матове світло пробивається крізь опущені повіки. Незвично бути в чужому тілі. Незвично стати частиною чогось іншого. Але інакше не можна. Я, чи то він? Байдуже. Ми повинні врятувати і їх, і мене. Тепер він знає, як. І я вірю в нього.
Ми здивовано оглядаємо рубку. Він пам’ятає, як помирав на цій підлозі, як окропив ці чорно-білі плити власною кров’ю.
- Ні, ти не помер, - шепочу я, - То була лише ілюзія, твоя уява.
- Знаю. Це ти винен. Ти змусив мене повірити у власну смерть, - Він вже звик спілкуватися з самим собою, тому моя присутність не викликає в нього дискомфорту.
- Так було треба.
- Розумію. Те, що ти мені показав, правда?
- Ти сам знаєш. Ти – це я, принаймні зараз. Поглянь на світ моїми очима.
- Не хочу. Вірю й так. Необхідно поспішати.
- Так, потрібно. Я знаю, ми зможемо.
Він починає чаклувати над пультами. Йому вже відомо, що треба робити. Адже це так просто, спрямувати нуль-канал саме туди, куди потрібно. До його домівки, до нашого порятунку. До штучної зірки, яку варвари нарекли Сонцем…
***
Важко втрачати друзів. І як би не готувався до цього, а все одно боляче. Особливо, якщо цей друг – єдиний. Я знав, що його тіло скоро загине. А разом з ним свідомість. І нічого не вдієш. Я знову відчуваю безпорадність, самотність. Зате біль вщух. Тоді, коли рятуючи насамперед свою зорю й планету, він відкрив нуль-канал, спрямувавши туди струмінь скажених гравітонів. Тоді, коли його біль став моїм. Ми спізнились, зовсім небагато, але від цього ані трохи не легше. Планета лишилась, та майже усі варвари загинули. Прикро. Але нічого. Пройде час і вона знову заквітчається життям, новими варварами. Я впевнений. Планета сама часточка них. А я буду спостерігати за новим народженням варварів…Ні, не так. Вони називали себе таким кумедним ім’ям. Я буду чекати на нове народження ЛЮ-ДЕЙ…
Коментарів: 28 RSS
1Зіркохід18-09-2011 20:49
Ніяк не доберу, чому ніхто не коментує... Гарно написаний твір. От щодо сюжету я не дуже в'їхав, уже даруйте, а перечитувати ще раз нема часу - поспішаю з усіма творами ознайомитися. Тому перше враження: надто заплутано й трохи психодедічно . Втім, гадаю, твір знайде свого щанувальника.
Хм, може, коментувати ніхто не береться, бо оповідання ІДЕАЛЬНЕ ? А тут, як завжди, я зі своїми двома крейцарями...
2Автор18-09-2011 21:18
А я вже було збирався дописати до назви оповідки "коментарів" Дякую, що знайшли час прочитати та написати коментар.
Іноді мене несе в психологічні хащітож нічого дивного, що й тут не обійшлося. Стосовно заплутаності. По-перше сам трохи заплутався, коли писав, бо мав кілька кінцівок для оповідки, та й писати від імені Всесвіту з точки зорю людської логіки трохи важкувато. Потім вирішив навмисне залишити багато недомовок, щоб читач міг сам вигадати, що я не пояснив. Автор зашарівся, йому приємно, та він розуміє, що від ідеалу оповідка далека... і що працювати йому над собою ще дуже і дуже багато.Щиро вдячний за відгук.
3Лариса Іллюк19-09-2011 23:20
Гарний твір. Сподобалась форма, ідея і вільне місце для власних роздумів. Є трохи граматичних огріхів, наприклад, до речі, але зсередини. Але взагалі - цікаво.
4Автор20-09-2011 07:55
Дякую, Сновидо. Граматичні огріхи помітив і сам, от тільки як завжди запізно
5Chernidar20-09-2011 18:55
дуже складно читати. варто розтягнути в кілька разів.
може ще раз перечитаю - видам щось конкретніше.
перше враження - не сподобалось.
6Автор20-09-2011 19:41
Не зустрічав я твору, який би подобався всим і кожному Комусь подобається, комусь - ні, то вже таке... Дякую за відгук.
7ввтор Відбуття26-09-2011 15:38
сильне оповідання,
технічно - автор вміє сказати про все на світі...
===========
...початок нагадав Маску Станіслава Лема...
особисто для мене - все занадто ажурно і занадто патетично,
Творець нмсд - може все:
1) воскресити героя,
2) не дати діточкам обпекти пальчики токамаком,
3) знати все наперед - бо в світовий більярд нами грає
зовсім не сліпа доля ?..
4) творець ні в якому випадку не меланхолік і не соплежуй...
===================
Не ображайтесь на старого раба морлоків...
Бо в цілому автору великий респект !!!
8Автор26-09-2011 17:20
Ви напевно не зовсім вірно зрозуміли...або я не зовсім переконливо написав.
. Але Всесвіт - то не Творець і зовсім він не всемогутній, він сам створений кимось, можливо навіть тим, у кого вірить герой Радше інформаційна субстанція наділена свідомістю. Нехай Сутність Всесвіту і володіє знанням, більше за будь кого із своїх дітей, та без ручок-ніжок все ж таки важкувато зробити що небудь, а вже спасати від смерті і таке інше - то вже прерогатива інших Сутностей А чого ж ображатись на критику? Навпаки, вдячний за відгук9John Smith27-09-2011 16:20
Довідник у зорельоті - це круто. Авторе, не розчаруйте мене - я певен, певен, що трохи далі у вас зустрінуться перфокарти, відеотелефони, сміливі піонери, повсталі роботи й дурнуваті, але ненажерливі капіталісти!
І чорні діри, як же це я забув про чорні діри!!! Вони є!!! Їх не могло тут не бути!
Ех, ностальгічно як... і, на жаль, дуже передбачувано. Хоча й непогано. Крім того, в українській фантумастиці цей сюжет мало ялозили. Може навіть в топ візьму, але чесно кажу - навряд чи на перше місце.
Русизм один, та й то сумнівний: підлість.
10Chernidar27-09-2011 16:32
знаєш, я вже зарікався з тобою сперечатись на тему русизмів, але тут, якщо можна, наведи вірний варіант, бо я таки нічого придумати не можу.
11Аноним27-09-2011 16:34
Джоне, а де Ви побачили довідник?
Ні, ми підемо далі і вигадаємо перфофлешки, ємністю кількасот Тб Так, є...але, як виявилося, не зовсім вона чорна, і не зовсім діра, просто герой так вважав Дякую і на цьому, с миру по нитке - голому на рубашку (даруйте за російську)Дякую за відгук.
12Аноним27-09-2011 16:35
Під анонімом автор написав...
13John Smith27-09-2011 16:54
2Автор: "ім’я якої не значилося в жодному довіднику чи каталозі".
2Chernidar: підступність.
14Chernidar27-09-2011 16:57
словник синонімів Полюги Л. каже:
ПІДЛІСТЬ (низькі вчинки) зневажл.: мерза, мерзенність, гидота, паскудство, плюгавство.
ПІДСТУП (злий умисел) інтрига, каверза.
тобто це не те саме.
... хоча щось мене бентежать визначення цього словника.
15Автор27-09-2011 17:02
Взагалі то я не мав на увазі, що цей довідник чи каталог знаходиться на зорельоті...Але, певно Ви маєте рацію, можна зрозуміти і так, що він саме на кораблі. Дякую, що підмітили
16John Smith27-09-2011 17:09
Та я ж і кажу, що сумнівний цей русизм. НМД, краще все-таки підступність, але це лише МД, а справа, звісно, хазяйська. Цебто авторська.
17Фантом04-10-2011 19:42
Як на мене дещо зім’ята кінцівка, а так - читати можна...
18Ворон04-10-2011 20:50
Тричі намагався читати текст. Але зайві речення, та якісь ліві фрази ледь не розірвали мозок.
Сновида:
"Гарний твір. Сподобалась форма, ідея і вільне місце для власних роздумів. ..."(с) - Гм. А спершу я сприйняв ваші коментарі як об'єктивну критику... Хоча про смак та колір сперечатись що ловити вітру в полі.
19Лариса Іллюк04-10-2011 20:57
змилуйтесь, яка об'єктивна критика! Я виказую виключно свою власну думку, власне бачення. Просто це оповідання достукалося до мене на певному рівні, чи що.
Та й яка об'єктивна критика може бути у фантастиці? На смак і колір фломайстри різні ;)
20Автор04-10-2011 21:07
21Лариса Іллюк05-10-2011 09:08
Дякую, авторе! Хоча, вже декілька разів чула трохи іншу думку. Осоливо збентежила вона в устах автора "Відбуття". Певно, я все ж таки бажаю дивного
22Пан Мишиус05-10-2011 12:34
В общем, ничего так. Пробежался дважды. В принципе, понравилось, но чего-то не хватало.
Есть космонавт, заблудившийся в пространстве - попавший в нуль-канал. Есть интересная интерпретация Космоса,к ак существа. Он спасает главного героя, хотя его путешествия причиняют Космосу ужасную боль (я правильно понял?). Но, вот от чего погибла жизнь на Земле - я не понял. Остался последний человек и Космос будет ждать, пока жизнь возродится. Но почему звезда искусственная (вы писали, что мог создать бог, но тогда вся вселенная - тоже искусственная) и почему погибла планета людей, неужели главный герой был тому причиной?
Авт
То есть, герой знал, что он попадет в нуль канал и шел туда сознательно? Он направил иуда излучение гибнущего солнца?) Ладно, наверное я сего-то не уловил, и пояснять не надо.
23Пан Мишиус05-10-2011 12:36
"направил туда"
Ну у меня и описки смешные. Наверное, я что-то сглупил с этим рассказом, просто не понятно с гибелью людей, что именно произошло.
24Автор05-10-2011 13:50
Наверное, нужно будет кардинально переписывать текст, если столько вопросов возникает при прочтении... Попробую ответить, хотя, я и сам немного запутался, пока писал рассказ
Не совсем. Идея была в том, что искусственно созданное Солнце внесло дисбаланс в "Гравитационное равновесие" Вселенной (назовем его как то так), породив всплеск гравитонной активности, которая и причиняет боль Естеству Вселенной. Тут имелось в виду, что Солнце создано именно Людьми. Люди тут не совсем люди (то есть мы), скорее они - пресловутые Предтечи, которым в принципе по силам зажечь звезду...ну, мне так кажется. При создании Солнца ученые людей в чем то просчитались, породив гравитонный всплеск, который и стал причиной гибели жизни. Герой там совершенно случайно - он просто отчаявшийся путник, который волей случая попал в ноль-канал. И именно там Естество смогло вступить в симбиоз, что бы спасти и себя и людей. Скорее Космос стремился, что бы герой попал в ноль-канал.25Пан Мишиус05-10-2011 13:54
Да, немножко непонятно с искусственным солнцем получилось, наверное. Просто написано "люди"...
26Автор05-10-2011 13:58
А это как бы мы - прямые потомки Предтеч потому и в рассказе "люди"
27Аноним06-10-2011 11:23
З одного боку, зрозуміло, про що б ми не писали, ми все одно пишемо про людей, проте якийсь аж занадто олюднений цей космос. Одне вербальне мислення чого варте. Зрозуміло, знову ж, що все, що ми знаємо про щось чуже - це лишень комбінація усього, що ми знаємо про знайоме, проте мені не вистачило "інородності" Всесвіту. Занадто удомашнений він, чи що...
Про те, що круто написано, тут вже і без мене сказали.
28Автор06-10-2011 21:08