Небо на Марсі жовтувато-бурого кольору, кольору води, що витікає із іржавого крану, або калюж біля занедбаних заводів. На заході сонце стає блакитним, а небо навколо може набувати рожевого відтінку. Але це якщо дуже пощастить. Зазвичай небо затягнуто імлою, й бліде сонце ледве видно через пилову завісу. Іржа у повітрі, іржа на ґрунті. Коли виходиш з корабля до терміналу у кисневій масці, одразу відчуваєш металевий смак повітря, і він залишається з тобою надовго...
Інспектор Дмитро Скрипник затримався в космопорті Марса на два тижні через пилову бурю. Нельотна погода, треба почекати, сказали йому. Два тижні очікування у готелі космопорту Марса здавалися довгими та нудними. Казино та голографічний кінотеатр мало його цікавили. Він відвідав хіба що екзотичний спорткомплекс, де гравітація, утричі нижча, ніж земна, дозволяла робити дивовижні речі. Але значно більше часу він проводив у себе в номері або у барі, де спілкувався із такими же, як він сам, заручниками ситуації. Він намагався дізнатися про місце свого відрядження якомога більше, але не дуже досяг успіху. Все що він зміг дізнатися у відкритих джерелах - станція Оросеї, побудована біля південного полюсу Марса три роки тому, вважається поганим місцем. Там сталося кілька вбивств. Рік тому зі станції евакуювали всіх жінок. Всі інциденти відбувалися раптово, з різним інтервалом, без жодної закономірності. Раціонального пояснення цьому не знайшли. Саме йому доручили провести розслідування на місці подій та знайти це пояснення...
Першу станцію будували у вигляді кількох куполів із броньованого скла. Але така споруда не могла надати повноцінний захист ні від метеоритів, ні від радіації. Тому вже друга хвиля поселенців почала будувати тунелі у скелях, заглиблюючись у надра планети. У печерах були цілі поклади льоду та навіть рідка вода. Також у печерах можна було знайти поклади мінералів, з яких можна було вивільнити кисень. Після років активного будівництва, на Марсі виросло цілих чотири повноцінних містечка та близько тридцяти науково-дослідницьких станцій. Станція Оросеї була захована глибоко у скелі на глибині десяти метрів від поверхні планети…
Станція нагадувала токійське метро: три кільцевих лінії, навколо яких розташовувалися зали. Стіни в залах гладкі, відполіровані до блиску і покриті склом, на які нанесені малюнки, мозаїки або барельєфи, і кожен з яких - витвір мистецтва. Частина тунелів і залів були природного походження, а деякі довелося вирізати в товщі скелі. Наскільки було відомо, інші станції на Марсі були влаштовані приблизно так само.... Андроїд-провідник зустрів Дмитра на місці посадки та провів його до шлюзу. Одразу за шлюзом знаходилася приймальня. Там на нього вже чекали. За бюро сидів андроїд - секретар з обличчям молодої жінки.
- Ласкаво просимо до станції! Прошу показати мені ваше посвідчення про відрядження та надати ваш чіп із картою здоров'я, щоб я переконалася, що ви здорові та не несете епідемічну загрозу персоналу станції, - сказала секретарка-андроїд.
Дмитро, не кваплячись, відкрив свій планшет, витягнув звідти посвідчення на пластиковій карті та другу картку із чипом і протягнув все це секретарю.
- Все в нормі, - сказала секретарка -андроїд. Прошу відвідати кабінет лікаря, щоб ваші дані внесли до бази даних станції!
Дроїд проводив Дмитра довгими коридорами до кабінету з табличкою "Медичний департамент". За бюро сидів смаглявий чоловік середніх років, дуже схожий на керівника. Дмитро підійшов до бюро та представився:
- Мене звати Дмитро Скрипник, я інспектор ІСА.
- Чандра Секхар, лікар на цій станції. Ви до нас надовго? – спитав лікар, та уважно подивився на Дмитра.
- Все залежить від швидкості мого розслідування, - відповів Дмитро. - І які будуть його результати...
Лікар взяв в нього обидві картки, одну продивився лише мимоходом, а другу вставив до рідера, та швидко прочитав резюме на екрані комп’ютеру.
- Тут все добре, - сказав лікар. - Проте, ви маєте витримати триденний карантин. Такий порядок. Тоді зможете зустрітися з керівником станції. Не думаю що це буде швидко! - Доктор посміхнувся. - Та взагалі, в мене є сумніви, що ви можете тут відкопати бодай щось для вашого розслідування. Звісно, якщо ви звикли дивитися на світ суто з наукової точки зору. Психіка людини - це сутінки. Все, що відбувається у душі людини - це темна кімната. А все, що ми бачимо назовні - це гра тіней на білій стіні...
- Дуже цікаве порівняння, - зазначив Дмитро.
- Я маю досвід моїх предків, які лікували людське тіло, а іноді й душу, - сказав лікар, та почухав свою чорну борідку. – Але, навіть я в розгубленості від всього, що тут відбувається.... Я не маю цьому наукового пояснення!
- Але я маю... його знайти, - зазначив Дмитро. - Інакше станцію доведеться закрити, а заплановану колонізацію всього цього району планети - відкласти на невизначений термін. Якщо тут люди з незрозумілої причини втрачають здоровий глузд…
- Не просто втрачають глузд... - Доктор розвів руками. - Дивиться самі: людина пройшла повну перевірку на Землі - тести, тренування, діагностику, обслідування. Тобто, психічно здорова та стресостійка людина прибуває на станцію. Проходить місяць. Нібито все йде добре. Раптом, ця людина починає поводитися так, ніби... Якщо читали Стивенсона "Історія Доктора Джекіла та Містера Хайда", ви зрозумієте, про що йде мова…
- Так, я розумію! Я читав це оповідання ще у дитинстві.
- Це добре! Тоді я збережу наш час. У людини пробуджується Темне Альтер Его - темний бік натури. Те, що ми ховаємо десь на глибині нашої психіки, як воду під тонким шаром льоду - виховання, культура, освіта - все це зноситься бурхливим потоком із підсвідомості. Людина перетворюється на мавпу. Вона живе примітивними інстинктами. Це все триває приблизно три доби. А потім все приходить у норму. Але наслідки цього явища можуть бути руйнівні. Під загрозою - безпека та життєдіяльність станції!
- А як же ви та керівник станції зберігаєте здоровий глузд?
- Я та пан Сакамото - ми більш треновані та витривалі. Коли ми відчуваємо щось подібне, ми ховаємося у ці темні дні у барокамерах. Й тоді ми перебуваємо у безпеці та у затишку. У ізоляції - так набагато легше впоратися із нападами цього божевілля... Особливо, якщо знаєте медитацію. Ви теж можете несподівано зіткнутися з деякими труднощами… психічного характеру… Навіть підготовлені та треновані люди починають вести себе дивно. А деякі втрачають розум. Деякі - тимчасово. А деякі - назавжди…
- Сподіваюся, я зможу уникнути подібного сценарію, - відповів Дмитро із посмішкою. - Завдяки вашим порадам.
Він підвівся, та ввічливо попрощався із доктором…
Дмитро мав витримати триденний карантин та пройти адаптацію до умов станції. Лише після того, як андроїд-психоаналітик проведе тести та визначить, що він є нормальною людиною, можна буде зустрітися з керівництвом станції…
Дмитро вирішив використати ці три дні з користю. Він вивчив інформацію про те, що відбувалося на станції за останній рік. Статистика була вражаючою: вісім вбивств, тридцять бійок, п'ять зґвалтувань та шість самогубств. Для станції з персоналом не більше тридцяти людей це було катастрофою. Дмитро хотів прочитати більше про ці випадки, але кожного разу отримував повідомлення "доступ обмежено".
"Якщо так, то доведеться питати у керівника станції. Він має знати все", подумав Дмитро. Замість діла довелося відпочивати. Він налаштував штучний інтелект своєї кімнати під свої уподобання, обравши голографічний образ домовика - маленького діда з довгою бородою. В останнє десятиліття увійшло в моду налаштовувати візуальний образ домашнього помічника, щоб господар міг бачити, кому він віддає команди. Помічник з'являвся і зникав, коли господарю заманеться. Це допомагало пережити ізоляцію. Система запропонувала кілька варіантів звукового фону, який був би звичним для господаря. Після довгих коливань Дмитро обрав звуки сільської місцевості…
***
Так минуло три дні. Нарешті зранку прийшло повідомлення, що керівник станції чекає Дмитра у себе. Він привів себе в порядок, щоб зустрітися з керівником у доброму гуморі. До кімнати зайшов андроїд. На космічних станціях усі прості роботи виконувалися андроїдами. Вони були прислугою й офіціантами, і тепер кожен мешканець станції міг собі дозволити дворецького чи покоївку. Андроїд, що супроводжував Дмитра до керівника станції, був схожий на самурая: на поясі бутафорська катана, і одягнений у кімоно. Андроїд приклав руку до сенсора, і двері відчинилися.
- Моє вітання, Йоширо-сана, - андроїд зробив сім ввічливих поклонів.
Дмитро повторив за андроїдом, але зробив лише три поклони.
- Мене дуже тішить, що ви поважаєте наші традиції, - сказав керівник.
Хазяїн кабінету мав вигляд втомлений та змучений. Старий японець маленького росту був одягнений у сріблястий костюм. Його обличчя - усе у зморшках, було схоже на обличчя казкового гнома.
- Мене звати Йоширо Сакамото, я керівник цієї станції. Вже третій керівник за кілька років її існування, і сподіваюся, що останній.
- Мене звати Дмитро Скрипник. Я інспектор від ІСА.
- Мені повідомили про ваше прибуття. Сідайте, куди зручно, у нас буде довга розмова, - сказав Сакамото, сідаючи в крісло.
Дмитро сів навпроти.
- Я би хотів дізнатися детальніше про інциденти, що сталися на цій станції, - почав Дмитро.
Керівник промовчав, та подивився Дмитру у вічі. Дмитро ледве витримав цей пронизливий погляд.
- По-перше, жодна жива душа на цій станції не має знати, з якою метою ви сюди прибули! Тому, придумайте легенду. Яка ваша друга спеціальність?
- На початкових курсах академії я вивчав біологію....
- Тоді будете фахівцем з пошуку позаземного життя. Та будете спілкуватися з персоналом у цьому амплуа. Дозовано, щоб не викликати підозри. Вам доведеться робити вилазки у печери, щоб брати там зразки. У нас є два андроїди, які допоможуть. Матеріали та приміщення для роботи ми надамо. Після загибелі попередника воно стоїть пусте та занедбане. Приберіться там, наведіть лад. Це буде ваше робоче місце.
- А що сталося з моїм попередником?- спитав Дмитро.
- Те ж саме, що з першим керівником станції. - пан Сакамото відвів погляд. - Він наклав на себе руки...
- А що сталося з другим керівником?
- Побився зі своїм заступником за увагу жінки...
- Ось чому на станції немає жодної жінки? Але, це порушує усі принципи гендерної рівності! - зауважив Дмитро.
- Як би це вам м'якше сказати… - пан Сакамото посміхнувся. - Після кількох зґвалтувань про гендерну рівність на цій станції довелося забути...
- У вас тут колонія для злочинців, чи що? Чому на інших станціях подібні випадки - рідкість?
- В мене немає на це відповіді. Здається, саме для цього вас сюди й прислали, хіба ні? - Сакамото подивився Дмитру у вічі, хитро примруживши очі.
- Але ж у вас можуть бути якісь припущення?
- Так, в мене можуть бути припущення. Мої особисті. Але вони не наукові, інакше вам доведеться повірити у існування злих духів…
- Я не вірю в духів, тим більше на іншій планеті, тим більше на мертвій планеті!
- Обережно з цим твердженням, бо планета уже не мертва! Деякі мікроби досить добре адаптувалися до місцевих умов на поверхні. А під поверхнею, можливо, ще існують певні форми примітивного життя, дуже наближені до земних. У вас величезне поле для дослідження: бактерії, пліснява, паразити – все це може викликати стан тимчасової безтями. Принаймні, щось подібне відоме на Землі...
- Тобто, ви самі вважаєте, що тимчасове божевілля, яке охоплює персонал станції, може мати біологічну природу?
- Так, бо як фізик, я не маю жодної гіпотези щодо витоків цього феномену. Може, якщо зайти з іншого боку, ви знайдете відповідь! Судоку!
Перед столом керівника виникла прозора фігура японської дівчини у кімоно.
- Слухаю, та чекаю ваших наказів, Йоширо-сана! - промовила дівчина на англійській мові з сильним японським акцентом.
- Надрукуй, будь ласка, наказ про призначення пана Дмитра Скрипника біологом станції! Та щодо надання йому у повне користування нашої біологічної лабораторії! Надайте йому права повного доступу до бази даних! Також і до секретної бази! Бувайте здорові, пане Дмитре, бажаю вам успіху. Приходьте, коли щось розкопаєте…
***
Вранці прийшло повідомлення від доктора Чандри Секхара, що Дмитра викликають до лікаря.
- Ви викликали мене, докторе Секхар? - спитав Дмитро, заходячи до кабінету.
- Так, справа трохи делікатна. Прошу не ображатися! Я задам особисте питання. Чому ви обрали віртуальним помічником старого діда? Це не вкладається у середні вподобання персоналу. Мені поступив сигнал… Про дещо за межами звичної норми. Це пов'язано з сексуальними вподобаннями?
Дмитро спочатку не повірив тому, що почув. Потім збагнув, та зігнувся від сміху. Сміявся він хвилини дві.
- Вибачте, Дмитре, - розгублено вимовив доктор. - Мені повідомляють про всі незвичайні вчинки, а я вже маю давати поради андроїдам-психологам.
- Тобто, андроїд-психолог вирішив що я геронтофіл та ліліпутофіл?
- Я буду радий, якщо ви надасте мені логічне пояснення. Останній раз, коли ми не звернули увагу на дивацтво, інженер зробив собі помічника з мультфільму - Міккі Мауса. А через кілька тижнів він намагався вломитися до кімнати пана Сакамото так кричав, що хоче його вбити і закінчити справу свого діда, який воював сто років тому у Тихому океані. Один сисадмін зробив помічницею оголену русалку. А потім він спіймав жінку-медичного працівника, прикував її наручниками у технічному приміщенні, куди люди заходили дуже рідко, та ґвалтував її там, поки його не спіймали. Він остаточно з'їхав з глузду. А потім, одна жінка обрала віртуальною помічницею Мулан - героїню китайського епосу. Закінчилось тим, що вона вбила техніка, та бігала по станції з його відрізаною головою і кричала, що треба вбити всіх чоловіків, щоб у світі настало щастя. Як бачите, будь-які дрібниці важливі...
Дмитро розгублено та винувато подивився у вічі лікарю, й похитав головою, намагаючись зібрати думки докупи.
- Я обрав домовика, тобто брауні, - сказав Дмитро. - Якщо я облаштовую свій дім, за нашими традиціями, в нас має жити домовик. Спочатку, я хотів надати помічнику вигляд лісової мавки - це така лісова дівчина, яка охороняє дерева. Але, в мене були побоювання, що мене вважатимуть ненормальним...
- Ненормальним? - доктор розсміявся. - Друже, майже всі роблять своєму віртуальному помічнику образ протилежної статі! Нікого це не дивує. Я можу сказати, що я вважаю не нормальним. Я не вважаю нормальним що на Марс допускають лише самотніх чоловіків та жінок, та не пускають сюди одружені пари. Лише окремо та ненадовго, на кілька місяців. Тут заборонено народжувати дітей, бо поки що невідомо, як вплив природних факторів відобразиться на майбутніх поколіннях. Ті, хто залишається на Марсі до кінця життя проходять обов'язкову стерилізацію. Всі позаштатні неробочі стосунки заборонені. Люди приймають пігулки, які гальмують статевий потяг. Може в цьому є сенс, бо романи на робочому місці псують стосунки у колективі...
- Людям потрібен відпочинок, - зауважив Дмитро. - Та зміна вражень. Звісно, тут життя аж занадто суворо регламентовано… Ви зрозуміли, чому я обрав такий образ для віртуального помічника?
- Так, питань немає. Я дам рекомендацію андроїду не лізти до вас із дурними питаннями про особисте життя. Я раджу змінити образ помічника на вродливу лісову дівчину… як ви там її назвали? Мавку. Тоді до вас не буде питань…
***
Після розмови із лікарем Дмитро пішов до їдальні. Час ізоляції закінчився. Треба було познайомитися ближче із колективом станції. За штатним розкладом, на станції мало працювати тридцять людей та двадцять андроїдів. Після кількох загадкових інцидентів, на станції залишилося лише вісімнадцять людей. Поповнення персоналу відбувалося раз на рік. Дмитро сів за вільний стіл. Андроїд-офіціант швидко приніс замовлену їжу. Коли Дмитро закінчив вечерю, до нього за стіл сів чоловік у синьому комбінезоні. Судячи із його втомленого і неохайного вигляду, та розсіяного погляду, цей чоловік був фанатиком науки.
- Мене звуть Отто Райнер, я астроном і радіофізик. Працюю тут із самого початку. А ви, напевно, наш новий біолог?
- Так, Дмитро Скрипник, прибув на станцію три дні тому. - відповів Дмитро.
- Приємно познайомитися. - Райнер потиснув йому руку. - Я добре знав вашого попередника. Хайнеман був диваком, але хорошим фахівцем. Шкода, що з ним трапилося таке...
- Мені дуже шкода, - сказав Дмитро. - А що саме він вчинив?
- Це розмова надто делікатна. Принаймні, я не можу цього сказати тут, - тихо відповів Райнер. - А з якою метою прибули сюди ви?
- Я приїхав шукати тут залишки життя, - відповів Дмитро. - Я прагну зробити тут у печерах якесь відкриття. Якщо життя могло десь залишитися, то десь під грунтом, у таких печерах, де є вода та кисень. Хоча, якщо Комісія дозволить віталізацію поверхні Марса земними мікробами, то пошуки життя будуть згорнуті…
- Все це вірно, - перервав його Райнер. - Зрозуміло, що життя на поверхні було - бо від нього залишилося багато слідів. Але ось куди воно потім поділося?
- Цього поки що ніхто не знає, - відповів Дмитро. - Адже багато видів бактерій, водоростей і грибів чудово себе почуває в долинах, де є хоч трохи води. Це гарне питання: чому марсіанська життя виявилася настільки ніжним, що не пережило серію катастроф, що позбавили Марс атмосфери та води?
- Гадаю, ми про це ще дізнаємося, якщо зробимо вилазку у печери. В мене величезні плани...
***
Наступного ранку, Дмитро Скрипник і Отто Райнер, супроводжувані чотирма андроїдами, спускалися по тунелях у печери під станцією.
На стінах, подібно моху, висіли грона водоростей, з яких капали частки слизу. Мохи та лишайники покривали каміння густим килимом. Густим туманом піднімалися випари. Життя вирувало...
- Бактерії, найпростіші, водорості, грибки - всі вони прижилися і створюють тут колонії, сказав Райнер. - Умови тут для них, можна сказати, тепличні. Є кисень, вуглекислий газ, азот, вода і морські солі. Плюс магнітне поле.
- А як же вони обходяться без світла? -спитав Дмитро
- А їм не потрібне світло. Вони обходяться радіацією. Гамма випромінювання дає їм достатньо енергії для росту.
- Так що саме зробив Хайнеман? - спитав Дмитро. - Тут вже нема свідків. Можете мені сказати все.
Райнер зупинився, та схопив Дмитра за руку.
- Тоді слухайте. Спочатку він в нападі божевілля випустив піддослідних мікроорганізмів з пробірок в печери під станцією... А потім, коли дізнався, що саме він зробив, наступного дня вчинив самогубство... Таким чином, він перекреслив всі зусилля для пошуку позаземного життя. Якщо врахувати, з якою швидкістю мікроби здатні мутувати і пристосовуватися до нових умов, то всі подальші пошуки в районі станції втрачають будь-який сенс...
Дмитро аж відкрив рота, почувши таке зізнання.
- Чому? І як керівництво станції могло таке допустити? І чому ніхто не повідомив про це Землю?
- Цього я не знаю, - розгублено відповів Райнер. - Я згадав одну річ: Хайнеман раніше працював на іншій станції. Там магнітне поле дуже слабке. Там колонії мікробів або розмножувалися дуже повільно, або не розмножувалися взагалі...
- Виходить, що там де немає магнітних полів - там немає життя? - спитав Дмитро.
- Мабуть так. - Райнер знизав плечима. - Вчені недооцінювали вплив цього фактора на зростання і розвиток живих організмів. Давайте зберемо зразки колоній мікробів. І в лабораторії проведете секвенування їх геному на предмет мутації. Закінчите ту роботу, яку почав Хайнеман...
***
Вранці Доктор Чандра Секхар чекав його в своєму кабінеті.
- Андроїд повідомив мені, що ви вчора просили заспокійливе і снодійне, сказав доктор.
- Це так, - відповів Дмитро. - Інакше би у мене просто поїхав дах...
- Я радий що ви впоралися з цим самі, - сказав лікар. - У вас хороша сила волі і самоконтроль на рівні. Опишіть мені будь ласка ваші відчуття дуже коротко.
- Спочатку просто боліла голова. Потім задзвенів у вухах і трохи зарябило в очах. Почастішав пульс. Я зрозумів що зі мною відбувається щось незрозуміле і я викликав андроїдів медсестру. Поки чекав їх приходу, почалися галюцинації. Я чув голоси. А потім побачив свою колишню дівчину. Вона сиділа на моєму ліжку в одній нічній сорочці. І говорила мені, що я винен у всьому. І кликала слідувати за нею …
- Слідувати за нею куди? - здивовано спитав лікар.
- Накласти на себе руки. І знову бути з нею...
- Ласкаво просимо на Солярис, - сказав лікар. - У вас знижений рівень агресії. Тому ви займаєтеся самоїдством. Агресія знаходить вихід в двох випадках: проекція, коли пацієнт знаходить ворога. Звертає на нього весь негатив, всю накопичену образу, біль і ненависть. Часто закінчується каліцтвами і вбивствами. Або - аутоагресія. Тоді пацієнт звинувачує у всьому себе. Якщо не в змозі пережити цей тягар, може збожеволіти або накласти на себе руки. Саме це і відбувається з людьми на станції...
- Тоді чому Райнер просто скаржився на сильний головний біль і запаморочення? - спитав Дмитро.
- Райнер - це особливий випадок. Він - аутист. Аутисти можуть відключатися від травмуючого зовнішнього впливу. Не те, що ми з вами. А що сталося з тією дівчиною?
- Вона поставила мене перед вибором - або космос, або вона. Я вибрав космос. Це була мрія всього мого життя. Через три дні вона наклала на себе руки. Я вважав себе винним…
- Дарма! - перервав його доктор Секхар. - Люди схильні до суїциду. Рано чи пізно, вони його здійснюють. Їм просто потрібен для цього привід. Тут немає вашої провини. Дівчина забрала би у вас мрію, і все одно зробила би суїцид, але вже з іншого приводу...
***
Отто Райнер водив пальцем по календарю. Деякі дати були виділені червоним.
- Ви хочете знайти в тих інцидентах якусь закономірність? - запитав астроном.
- Саме так. І ви допоможете мені... - Дмитро витягнув лист пластику з надрукованим календарем. На ньому чорною рамкою були виділені дати, коли на станції сталися надзвичайні події.
- Ви казали, що саме в ці дні відчували дискомфорт та дикі головні болі, - сказав Дмитро
- Не тільки, - відповів Райнер. - Мені ще заважали працювати полярні сяйва. Бо сонячний вітер після спалахів створює великі перешкоди. Як тоді працювати?
- Але магнітні поля Марса настільки слабкі що ... - почав Дмитро.
- А наша станція знаходиться в зоні магнітної аномалії! - перервав його Райнер. - У нас над головою і під ногами - тонни намагніченої залізної руди! Думаєте це не вплине на прилади?
- А також на людей, - задумливо промовив Дмитро. - Ось вона-розгадка цього феномену!
***
Наступного дня Дмитро зайшов до робочого кабiнету керiвника. Сакамото був дуже здивований його візитом.
- Пане Сакамото, я зробив висновки, і готовий відправити доповідь в Центр! - сказав Дмитро.
- Отже, у чому причина всіх цих інцидентів? - спитав Сакамото
- Я порівняв хроніку подій на станції. Вони все збіглися в часі зі спалахами на Сонці.
- Чому саме спалахи на Сонцi? - спитав Сакамото
- Бо саме ці спалахи впливають на магнітне поле планети. Сонячному вітру потрібно три - п'ять днів щоб досягти атмосфери Марса...
- Але ж магнітне поле Марса настільки слабке, що їм можна знехтувати в розрахунках ...- заперечив Сакамото.
- Ви, мабуть, забули, що саме ваша станція знаходиться в зоні магнітної аномалії! - вигукнув Дмитро. - Напруженість поля тут не менша ніж на Землі. Крім того, ця скеля складається з магнетитової руди - це підсилює вплив на людей!
Деякий час пан Сакамото мовчав. Нарешті він вимовив, опустивши очі.
- Тоді мені соромно, що я будучи фізиком, не зміг зіставити два фактора. Я думав, що причини біологічні або психічні. Але я не думав, що справа в магнітних бурях.
- Це не ваша провина, - Дмитро похитав головою - Ви як начальник станції сильно загрузли в повсякденній рутині. І потрібен був погляд з боку.
- Все одно, я виявився некомпетентним! Старію. Мені пора на пенсію. - Сакамото опустив голову.
- У некомпетентності я вас звинуватити не можу, - сказав Дмитро. - Але я повинен буду повідомити, що ви промовчали про злочин, скоєний одним з ваших співробітників. Пан Хайнеман випустив в печери під станцією земні форми життя зі своєї лабораторії. Мав місце факт навмисного біологічного забруднення планети. Поки рішення про заселення поверхні Марса земними мікроорганізмами не прийнято, це діяння вважається злочином. І ви будете відповідати перед Комісією!
- Я не вважаю це злочином! - вигукнув Сакамото. - Я буддист. Для мене будь яке життя - священне! Якщо життя тут є, то воно сильніше земного життя, бо краще пристосовано. Якщо немає - Марс все одно буде рано чи пізно заселений живими організмами з Землі. Я не хотів, щоб станцію закрили і провели повну стерилізацію згідно з інструкцією! Якщо життя змогло тут закріпитися - йому просто потрібно дати шанс розвинутися і пристосуватися. Без втручання людини.
- Я не можу не повідомити про це ... - сказав Дмитро
- Можете! - вигукнув Сакамото. - Це ваш вибір. Крім мене і Райнера ніхто про це не знав. Я вас прошу - дайте життю шанс! І вона все зробить сама! На Марсі знову будуть текти ріки і зеленіти долини. Нехай через двісті або триста років.
- Я подумаю над цим - сказав Дмитро та вийшов з кабiнету керiвника.
***
Вранці зум розбудив Дмитра, не давши йому додивитися приємний сон.
- Дмитре Скрипник, вас викликає керівник! - почув він синтетичний голос електронного секретаря. - Прохання негайно з'явитися у кабінеті керівника!
У кабінеті керівника станції сидів доктор Чандра Секхар. Перед ним стояла голограма секретарки - але цього разу це була красива індійська дівчина у традиційному сарі.
- Вітаю вас знову, пане Дмитре! - сказав лікар.
- А чому ви… тут? - здивовано спитав Дмитро.
- Бо я тимчасово виконую обов'язки керівника станції. Пан Сакамото вчора вночі зробив собі сепукку… Тобто, вкоротив собі віку за традицією свого народу.
Дмитро зблід і відчув, що в нього паморочиться голова. Він повільно опустився на сидіння крісла.
- Як це сталося? - спитав він. - Він же був у доброму гуморі, коли я з ним розмовляв!
- Одразу після вашої з ним розмови, - відповів лікар. - Він залишив передсмертну записку. Там він написав що зробив страшну помилку, що не помітив зв'язок між сонячним вітром та збуренням магнітної аномалії, та не пов'язав це із випадками божевілля і безтяма свідомості персоналу станції, як це зробили ви. Він вважав себе винним в усьому що сталося. Що він не зміг запобігти…
- Що за маячня? Чому він вирішив, що він винний?
- Бо це така людина. Він був людиною із сумлінням. Як фізик, він не зміг собі пробачити те, що не помітив чогось із сфери його компетенції. Хоча він не працював науковцем останні років двадцять. Проте, він не зміг цього пережити...
Хвилину Дмитро просто мовчав. Нарештi, вiн вимовив:
- У всьому що тут відбулося.... Мене здивувало тільки одне - як всі ці люди потрапляють на станції на Марсі? Незважаючи все відбори. Незважаючи на тестування і перевірку психічної стійкості?
- Все через цей закон про "думкозлочин". - доктор Секхар посміхнувся. - Людям заборонено говорити про свої погляди, якщо вони суперечать загальноприйнятим. Вони бояться сказати, що вони когось не люблять або ненавидять. Щоб бути успішними, в нашому суспільстві потрібно бути конформістом. Або прикидатися, що ти такий. Інакше станете ізгоєм і не побудуєте кар'єру. А в закритому колективі всі забобони, фобії і антипатії вилазять назовні. Кожен знаходить тут собі ворога, і може направити на нього свою лють...
- А ви не знайшли собі ворогів? - спитав Дмитро.
- Я їх не шукав, - доктор Секхар засміявся. - У мене немає ворогів. Якщо хтось мене не любить - це його проблема, а не моя. Я пацифіст. Люди, у кого сенс життя в пошуку ворогів - хворі люди. Їх можна тільки пожаліти. А когось треба лiкувати...
- Ви в курсi, що я встановив причину розладiв, що призвели до подiй надзвичайного характеру?
- Так, я чув про це, - Чандра кивнув. - Я давно це підозрював, але мене нiхто не слухав. Я помітив, що випромінювання діє на мозок схоже з тим, як дискотечна музика впливає на кору мозку. Воно розгальмовує тваринні інстинкти людини. В тому числі - агресію та статеві потяги. З глибин свідомості випливають всі страхи та ненависть, які людина була змушена приховувати. Один раз мене хотіли вбити за те що я недостатньо білий. Іншим разом - за те що я недостатньо чорний. Мені шкода, що був прийнятий закон про "думкозлочин" і люди навчилися приховувати свої погляди настільки ретельно, що навіть призвичаїлися обманювати тести…
- Виходить, у всьому винне полярне сяйво? - зауважив Дмитро.
- Якщо ти вважаєш, що я не знаю що таке Полярне сяйво, та чому воно виникає - ти помиляєшся.
- Коли сонячний вітер взаємодіє з магнітним полем…
- Я навіть знаю про феномен, відкритий у Арктиці. Одні люди просто впадають в транс, співають щось монотонне і танцюють. Шнші впадають в буйство...
- Але ж, як такого, полярного сяйва на Марсі немає! Оскільки тут немає повноцінного магнітного поля. Зрідка можна спостерігати ультрафіолетові, протонні та електронні сяйва в місцях залишкової намагніченості кори Марса…
- Так, станція розташована саме в такому місці - у зоні магнітної аномалії. Для його вивчення! Але, як виявилося, це те ж саме, що помістити спостерігача у повітряній кулі у серце смерчу, щоб вивчити його природу!
***
Дмитро включив новини. Говорили про освоєння Місяця. Про плани з будівництва баз на супутниках Ганімед і Каллісто, підготовку експедиції на Титан. Дмитро хотів вже вимкнути радіо, але почув про засідання Комісії.
"Голоси членів Комісії розділилися приблизно порівну," - сказав диктор. - "Для прийняття остаточного рішення не вистачило голосів. Докази існування живих форм на Марсі не визнані переконливими. Вирішено продовжити подальші дослідження. Питання про заселення Марса адаптованими формами життя з Землі вирішено відкласти до наступного засідання комісії, яке повинно. відбутися через п'ять років ".
Дмитро сердито тупнув ногою і вимкнув приймач.
"Прокляті бюрократи! Ще п'ять років чекати в підвішеному стані! Коли адаптовані форми життя вже давно готові до заселення! Двоє людей пішли з життя тільки тому, що якісь бюрократи на Землі не можуть прийняти рішення!"
Тепер він знав, що робити. Дмитро дістав ноутбук і відкрив файл з написаним рапортом. Швидко знайшов абзац, в якому було написано "Казус Хайнемана" і натиснув кнопку "clear".
Він повторив вголос останні слова Сакамото:
- Потрібно тільки дати життю шанс. Далі життя все зробить саме!
Коментарів: 49 RSS
1Автор30-11-2020 07:25
Буду радий якщо хтось прокоментує, навіть критиці!
2Алхімік30-11-2020 09:19
Короткий психологічний лікбез, чому всі люди - хворі. А ті, що можуть відключатися від травмуючого зовнішнього впливу, виявляється, - аутисти. Пощастило, що хоч лікар здоровий. Хоча на цьому Дикому Заході - це викликає більше запитань чомусь.
Але є й один смішний момент в оповіданні. Справжня перлина чорного гумору чи тролінгу чистої води:
Угу, на станції, де залишилося трохи більше половини мешканців.
3Автор30-11-2020 10:30
Тема конкурсу: Темний бік, у тому числі темний бік психіки. Що тут не так? А ви не врахували що це аномальна зона, чужа планета, багато травмуючих факторів? А тут іще вплив збурення магнітного поля. Лікар-індус все досить добре та зрозуміло пояснює простою мовою.
Малося на увазі - залишки марсіанського життя. І це лише легенда та прикриття для інспектора, щоб він не палячись провів своє розслідування. Щоб вміститися у ліміт , довелося видалити половину всього тексту. Звісно, у повній версії все більш зрозуміло.
4Нікетамід30-11-2020 11:10
Знову мені ввижається авторство Влада Сторітеллера. Ну любить він теплі жовто-гарячі відтінки, аромат плавленого/ржавого металу і "копати картоплю на Марсі" ! Любить! А ми, цільова аудиторія, любимо його за цей стиль.
Навіть чередування речень: просте - складнопідрядне, просте - складнопідрядне - розміщено майже скрізь суворо по черзі. Відсутність русизмів. Кличний відмінок (та навіть "докторе", а не лише для імен). Ідеально розставлені розділові знаки. Відчувається впевнена рука редактора, який багато років їв свій хліб через тяжку роботу над текстами.
Авторе, якщо ви - не Владислав, пробачте мене, будь ласка. Просто у вас дуже професійно викладений твір.
Ким би ви не були, виражаю вам свою щиру повагу. І прошу від серця: реалізуйте свій талант на літературному ринку! Ваш талант мають побачити якомого більше людей.
5Автор30-11-2020 11:45
Просто я дуже уважно дивився та слухав вiдео вiд Влада Сторiтеллера . Мабуть далося взнаки. А за граматику треба дякувати дружинi - вона все сидiла та виправляла . Бо я спочатку писав на телефонi росiйською а потiм вже перекладав. Дружина в мене знавець мови, а я на жаль - не дуже. Лише деякi вставки по сюжету я робив вже украiнською.
Дякую за коментарi.
6Автор30-11-2020 11:55
Я вважаю що на початковiй фазi колонiзацiiМарсу говорити про "Дикий Захiд" буде трохи наiвно та трохи зарано А чому саме? Врахуйте такi собi фактори: 1. повiтря обмежено 2. воду обмежено 3. простiр обмежено 4. iжу обмежено. Що в нас тут виходить? Справжнiсiнька така диктатура. Та ще й обмеження особистоi свободи, заборона "позаштатних" тобто iнтимних стосункiв, ну хiба що вiртуально або iз андроiдом-гейшею. Тобто, корпорацii вже керують. iнформацiйнi технологiiнагляду та контролю працюють на повну силу. А кiберпанк ще не настав. Якось так. Подii у оповiданнi вiдбуваються не пiзднiше 2045-2050 року. ТОбто це вже наше найближче майбуття
7Алхімік30-11-2020 11:55
Авторе, узагалі-то, інспектор Дмитро спалився далі нікуди. Оскільки:
А тут негадано нізвідки з'явився один Дмитро. Ну ладно, Райнер - аутист, і нічого не запіздорив. Йнші теж аутисти?
8Нікетамід30-11-2020 12:05
Авторе, це так романтично! Ви з дружиною вклали частинку своєї душі в спільну справу!
Результат вашої роботи - твір високої якості. Приємний сюжетно і чистенький орфографічно.
М О Л О Д Ц І !!!!
Слухайте, про самих вас вже можна написати романтичну історію!
Це круто. Миру, достатку та радості вам у творчості та в справжньому житті!
Авторе, ви стільки приємних емоцій подарували моєму серцю! Дякую вам за все це.
Бажаю вам отримати сертифікат переможця!
9Автор30-11-2020 13:02
але ваша оцінка надихає лізти далі наверх
10Автор30-11-2020 13:04
Так, тут є трохи неувязочка. дякую що звернули на це увагу! Буду виправляти. Допишу у певну весрію що "зазвичай поповнення персоналу та ротація кадрів відбувалася за розкладом - разх на рік. але за надзвичайних обставин могли прислати фахівця з іншої станції, щоб заповнити вакансію". Дякую що допомагаєте відшукати логічні помилки у тексті!
11Спостерігач30-11-2020 13:24
Кх... Авторе, а навіщо ви помістили ан початок твору чотири однакових за сенсом абзаци? Вони не витікають одне з одного і ніяк між собою не пов'язані. А посуті кожний з них мігби бути першим.
- на якій? Ладно андроїда вже третій рік всім впадлу перепрошити заводських налаштувань на нормальний інтерфейс. А з людиною що?Чому лікарка розповідає інспектору те що він і так знає. І який карнатин після двох тижнів очікування. Від чого? Від тонельних вошей чи марсіанської піщанки?
і знову... і знову... і знову....
Текст написани добре. Але логічні та ретмічні не стиковки руйнують і атмосферу і відчуття причетності.
Мотивація теж кульгає на обидві ноги. ТА і героям не завадилоб якось реагувати одне на одного.
Так текст рівненький і мова гарна. Але оповідання нема. Нажаль.
12Автор30-11-2020 13:35
це називається "адаптація". Коли футболісти прилітають кудись грати, їм дають дві доби на акліматизацію та адаптацію. На Марсі має бути так самою Особливо якщо ви прилетіли з Екватору на Південний Полюс
13Спостерігач30-11-2020 14:07
Ваше пояснення зробило гірше:
1) Коли кудись приїдить менеджер, політик чи хайлевел спеціаліст - ніякої адаптації йому не дають. детективи та інспектори туди ж. Максимум до ранку наспуного дня. Але зазвичай це роскіш.
2) Так атлетам, скаковим коням та біговим собакам адаптацію дають. Їм бігати і стрибати на межі можливостей м'язів.
3) адаптація != карантин.
4) Доктор та новприбулий прекрасно знають про ці протоколи. І їм ця буденність вже оскомину набила.
14Автор30-11-2020 16:12
Мабуть що так. Але такий порядок, такий протокол, тому нічого не поробиш.
Ще це-гарна нагода трохи відпочити перед роботою. Бо якщо так одразу "з корабля та на робоче місце", то буде гірше. а так людина буде адаптуватися, матиме час вивчити всі посадові інструкції та свої обов`язки
Може це так навмисно зробили щоб людина спочатку мала день на вiдпочинок та ще два днi "на
розкачку" А може це сам маск таке запровадив
15buga.Ga30-11-2020 17:52
Вітаю, авторе!
(Мені здається, ми з вами вже сьогодні спілкувалися, з цікавістю дочекаюся оголошення результатів, щоб переконатися).
На жаль, виглядає так, ніби сюжет рухають переважно некомпетентність героїв, тих, що в кадрі, та тих, що за кадром, та "тут такі правила". Чомусь за кілька років ніхто не здогадався прислати вченого/вчених для вивчення ситуації, що склалася. Або залучити тих вчених, що вже на станції. Присали інспектора, і він миттєво второпав. Інспектор вдає біолога, але у спілкуванні з астрофізиком про місцеву флору, питає в астрофізака, як же флора обходиться без світла. Астрофізик впевнено читає біологу легцію з біології, жодних підозр. Лікар здогадувався про причини аномальної кількості смертей, але "його ніхто не слухав". Мабуть, бо "такий порядок".
Мені здається, оповідання можна зробити кращим, якщо поприбирати зайве. Наприклад, що сюжету дала затримка в косморті? Що дали довгі коливання героя, коли він образ звуки сільскої місцевості? Це якось характеризує героя? Це є важливим у детективній лінії?
Вам вище писали про ідентичні абзаци, я б порадив подивитися також уважно на останню розмову з лікарем, там половина розмови - повтори.
Успіхів!
16Аноним30-11-2020 19:46
Тільки тому, що астрофізик спілкувався з біологом.
Взагалі маєте рацію, треба будже допрацювати або переробити деякі місця
17Спостерігач30-11-2020 20:02
- Насправді можна все що завгодно. Це ваш світ і можуть бути різні речі. Але цеж можна і варто обіграти в тексті. Є місце і для подиву і для підозри ;)
18Автор30-11-2020 21:24
дякую за підказку. там справді можна і гіпотези надати. які виникають, і підозри. а потім обіграти як все це розсипається колиу самого інспектора почнуться глюки
19Chernidar01-12-2020 09:29
В цілому - респект.
В деталях: впадає в око повна некомпетентність як Землі так і науковців. Це більш характерно для фантастики 80-х.
Ну й , знову, трохи незрозуміло що роблять люди на Марсі за наявності описаних автоматів. Але якщо прийняти за постулат що "люди на Марсі потрібні" і "люди-ідіоти" то все нормально. Хоч краще було б без цього.
20Автор01-12-2020 11:09
Я вважаю, що автомати роблять стандартні роботи та виконують стандартні регалментовані функції. люди зайняті більш творчою та більш відповідальною роботою. Наприклад, лаборант може бути андроїдом, але дослідами та тестами має керувати людина. Фельдшерами та медсестрами моржуть бути андроїди, але лікарем все ж таки має бути людина. Керівником станції має бути людина, бо лише людина може приймати рішення у нестандартних ситуаціях
Тобто є багато галузей де без людини обійтися не можна, й саме людина має приймати головні та найважливіші рішення
21Автор01-12-2020 12:43
Chernidar, за респект щиро дякую
Можливо. ви тут маєте рацію. А можете трохи більш розгорнуто висловити. що саме ви бачите нелогічного у вчинкаїх персонажів, на ваш погляд?
"Голоси сирен" це моє друге оповідання на конкурсі, зможете його теж прокоментувати?
22Анонім Оцінювач02-12-2020 21:28
Читаю оповідання і ще до того, як почав дивитися коментарі - прям відчуваю, що автор явно по методичці Влада Сторітелера писав. Вийшло доволі непогано. Тепер автору варто шукати власний стиль і буде все ок.
23Автор02-12-2020 23:30
Не зовсім "по методичці", але деякі поради Влада я врахував. Проте не всі, інакше вийшло би краще.
24Владислав Лєнцев02-12-2020 23:37
Один з найнудніших детективів, які мені доводилося читати. У якийсь момент я навіть почав підозрювати, що персонажі насправді андроїди, і тут ще з магнітним полем ця лінія... Але ні, це типу живі люди і вони так розмовляють:
- Вітаю, я прилетів на Марс.
- Так, Марс це четверта планета, сюди не пускають сімейні пари.
- У мене була дівчина, але вона наклала на себе руки.
- Це нічого, зате ви в космосі.
???!?!?!
Персонажі ніби зачитують один одному текст із карток, причому промовляють навіть те, що вони і так знають, щоби тільки повідомити щось читачу. Кожен із них відбуває номер і з полегшенням виходить з кадру. Японець щасливий, сепукку собі зробив - хоча це було настільки стереотипним, що я мало не засміявся.
Сюжет - то окрема пісня. Ціль абсолютно ясна: знайти відповідь на запитання... Вона дуже смішна - магнітні бурі, корочє, людей зводять з глузду, у той час як електричне обладнання в них нормально працює, еге ж. Але кульмінація якогось біса присвячена не цьому, а питанню життя на Марсі. З якого переляку? Коли це стало основною темою? Після всього прочитаного маю запитання: І ЩО? Що саме я маю винести з історії? Що бюрократи на Землі задовбали? Круто.
Написано все максимально прямолінійно і нецікаво - у мене таке відчуття, що я не читав, а розвантажував речення з вантажівки. В принципі, я і так зрозумів, що все буде погано, коли побачив три крапки у назві, але щоб настільки... ніяк!
25Владислав Лєнцев02-12-2020 23:44
Прочитав камєнти: був би радий побачити, що поради з мого блогу допомогли, але, на жаль, ні - не допомогли. Нудна експозиція - є. Безконфліктні діалоги - є. Картонні герої - є. Але головне: оповідання не знає, про що воно насправді. Пропоную в першу чергу з цим визначитися і спробувати переписати.
26Автор03-12-2020 00:18
Визнаю, що реалізація ідеї твору дуже невдала. Тим більше що я почав з діалогів, а потім вже почав їх з"єднувати текстом та робити відповідлні "підводки".
Отже, ви ідею просто не розгледіли, бо сприйняли твір як "детектив" яким він не є. Оповідання про те саме що й "Соляріс" Лема (яким я в значній мірі надихався) - про те що головна проблема, з якою стикається людина на чужій планеті - це сама людина та її "внутрішні демони". Звідти і назва оповідання, і в ньому головна ідея. Що де би людина не була, її скрізь буде переслідувати її власна тінь. Звідти і посилання на "Історію Джекіла і Хайда" та "Солярис". Саме це й пояснює лікар-індус. Що коли глибинні імпульси розгальмовуються, то одні створюють "проекцію" та шукають ворога, на якому можуть "відвести душу", а інші занурюються у самокопання та через "аутоагресію" знищують себе самі. Мені довелося вирізати половину тексту, щоб вкластися у ліміт. Там були і відповідні "підводки". Спочатку взагалі версія була що тимчасовий стан "безтями" пов"язаний із паразитами які могли мутувати на Марсі або органічними змінами у мозку через вплив певних несприятливих умов - дефіцит чистого повітря, замкнений простір та радиація. А щодо магнітного поля - це приклад того, як стереотипи та старі завчені істини заважають сприймати реальність такою, як вона є, та не помічати те, що є перед носом. Як той керівник станції повторює що "магнітне поле Марсу настільки слабке що його впливом можна знехтувати", хоча він знає що його станція у межах магнітної аномалії, де реліктове магнітне поле Марсу залишилося. Через те що станція знаходиться під грунтом, у скелі, прилади працюють більше - менш нормально. Можливо через 20-30 років будуть засоби краще ізолювати прилади від зовнішніх впливів - ті самі "квантові компьютери" наприклад, або нейромережі. Єдине що не можна ізоювати це астрономічні прилади. Життя на Марсі - це те що весь час шукали та шукають люди, такий собі "священний Грааль". Тут життя на Марсі - це просто фон, та друге джерело конфлікту, яке майже ніхто не бачить. Вспливає на поверхню він лише тоді, коли сам герой стикається з вибором - або поступити так як наказує інструкція, або поступити так як він сам вважає правильним.
27Автор03-12-2020 00:38
в японця були свої мотиви. 1. він не хотів "виносити сміття з дом у" та дозволити закрити станцію. 2. він покривав свого співробітника, який порушив заборону на "біологічне засмічення" що було заборонено інструкціями. 3. Біолог зробив це у стані безтями, але японець - як дзен-буддист, який вшановує будь-яке життя просто не міг за переконаннями дозволити його знищити. 4. Коли встало питання, що він буде нести відповідальність за те, що не доповів про порушення, та не наказав зробити дезінфекцію у печерах, йомвірно постане перед судом він поступив саме так як справжній японець - "не втратити лице" - тобто пішов з життя раніше ніж його осудять. Це не стереотип, а це стиль життя. "Краще смерть ніж сором". Розкрити персонажів краще завадив обмежений об'єм. У рамках повісті це було би зробити значно легше. А тут довелося обирати, що саме вирізати. а що саме залишити. Найважче мені було різати саме діалоги. Ще я вирізав епізод де інспектор обслідує тіла жертв, які загинули через безтяму та божевілля, та яких просто не встигли вивезти зі станції. Він шукав бактерій, грибків чи інших паразитів, які могли впливати на поведінку. В нього була гіпотеза що хтось міг завезти токсоплазму, яка мутувала та почала свою чорну справу. Але розгадка виявилася простішою. Якщо вам незнайомий такий психічний феномен як "мерячення", це не означає що я написав дурню. Саме фізик -матеріаліст міг не цікавитися такими речами. Бо це поза рамками його професійних інтересів.
Далі - земна бюрократія -це натяк на те, що на Землі влада буде більш авторитарною, ніж зараз. Керувати будуть більш авторитарні керівники, які люблять все забороняти та обмежувати. Це стиль, характерний для комуністичного Китаю - звісно я цю політичну повістку залишив поза кадром.
28Владислав Лєнцев03-12-2020 00:43
Я дуже добре розумію це відчуття: "Як же так, я закладав стільки всього, а вони не бачать".
Бачать. Просто те, ви намагалися розповісти, само со собі дуже, дуже банально - але оскільки саме ви про це багато думали, вам здається, що читачам має бути цікаво. По-перше - ні, по-друге, у вашому великому поясненні все ще немає відповіді на запитання: І ЩО? Ну, проблеми із психікою, ок. Ну, відсилки до двох відомих книжок... Для чого ви звертаєтеся до цієї теми? Щоби сказати що саме? Що у нас у всіх таргани в голові, які при певних умовах розповзаються? Та невже!
Саме з цього виникає комічний ефект: персонажі з дуже вумним виглядом обмінюються банальностями, за якими немає НІЧОГО. Це мов розповідати анекдот з багатьма подробицями, в якому не міститься жодного жарту, а різні персонажі просто нескінченно заходять до бару.
Як змінився Марс після дій героя? Як змінився герой після подій історії? Що на кону глобально і особисто для нього? Чому все це має бути цікаво читачу фантастики з великим багажем книжок?
Подумайте над цим.
29Автор03-12-2020 00:57
Це не дуже слушне питання. А як Марс може змінитися після дії однієї людини? Чи не забагато ви покладаєте на нього? А те що він не дав знищити оазіс земного життя яке на Марсі піде власним шляхом - це нічого?
Мабуть перейде на іншу роботу. БО більше працювати інспектором він вже не зможе. Бо не вірить що сист ема на яку він працював правильна та справедлива.
Глобально - чекати ще кілька років поки Коміссія дасть дозвіл на заселення Марсу земними мікробами, чи можливість мікрорганізмам з Землі самому пробиватися й дати речам розвиватися природнім шлдяхом?
Не знаю. А що ви пропонуєте? Після вашого відгуку хочеться просто викинути це оповідання та всі інші у смітник й більше нічого не писати. Навіщо? Уже все написано. Я не можу запропонувати нічого нового. Може мені взагалі не варто нічого писати?
30Нікетамід03-12-2020 01:00
Авторе, а ви впевнені, що абсолютно вся критика - об'єктивна?
Критика на конкурсах буває всього 2 типів:
1 - народжена змаганням за перемогу й визнання;
2 - народжена з нещасливого серця.
І автор завжди відчуває, що саме з цього народив критик.
Я просто не поспішала б на вашому місці з всім негативом так швидко погоджуватися.
Ось дивіться:
Критика без деталей (наприклад, коли я критикую - то не лінуюсь витягувати цитати).
І я дуже поважаю Владислава, але я не згодна з його словами. Мені здається, що в нього просто болить душа - і цей біль вилився на вас, а не туди, куди треба.
Авторе, завжди холоднокровно оцінюєте критику. Логічно і безпристрасно реагуйте на неї
Як то кажуть "будеш добрий - заклюють, а поганий - закленуть".
Прошу мене вибачити, якщо помиляюсь.
31Нікетамід03-12-2020 01:08
І так, про всяк випадок, - пишете ви гарно.
Згадайте Ейнштейна - його висміяли на захисті дисертації, багато років він прожив в голоді. А виявилося, що чорні діри існують.
Подумайте гарненько.
32Автор03-12-2020 01:28
Боюся, тут він правий. Ідея банальна та використана багато разів , багато де та багато ким. Можна подати банальну та використану ідею нестандартно та з іншого боку - але мені це не вдалося. Я подав на конкурс другу версію чорновика. Доведеться все ретельно переписувати, починаючи з діалогів. І можливо дійсно викинути на смітник ідею про про магнітне поле як джерело божевілля серед людей на станції. Мабуть, джерело нестями та божевілля треба було зробити артефакт загиблої марсіанської цивилізації, який починає "працювати" неправильно лише під час спалахів на сонці, а зазвичай люди його вплив не помічають та не відчувають. можливо що магнітні поля залишилися там. де марсіанська цивилізація встигла побуджувати реактори, які це поле штучно підсилюють. Ще ідея була в тому щоб показати що форми життя на Землі та Марсі були настільки схожі, що без секвенування геному неможливо розібратися, де земні форми мікрорганізмів, а де місцеві. Текст про це я теж викинув коли скорочував оповідання. Взагалі вирізати довелося приблизно половину всього тексту. Ще я заклав думку що, мабуть, без магнітного поля життя існувати не може. Шкода. що цього ніхто не помітив.
33Аноним03-12-2020 01:37
Якщо у моєму другому оповіданні "Голоси сирен" Влад та ще хтось маститий теж не побачить ідеї, сюжету та мотивацію персонажів, то можна скеїти ласти, завернутися у саван та повзти на кладовище. Бо "картонні персонажі" та "персонажі-функції" - це для мене найбільш болюче питання. Напевно я відмовлюся від участі від майстер класу. бо те як мій твір будуть" перетирати по кістках" мої нерви не витримають.
34Автор03-12-2020 01:41
До речі, у цьому оповіданні я хотів вставити епіграф: "Око за око - і весь світ осліпне" (Махатма Ганді), але потім перечитав правила та злякався що мені щось прилетить за плагіат. Жалію.ю що не вставив. може це би трохи змінило ставлення до всього тексту
35Аноним03-12-2020 08:21
А от я зі своїм "Спейсер: за межею світу" за таким і прийшов. Дуже хочу, щоб по ньому професійно пройшлися і покритикували (похвалити мене вже встигли). Здається Влад Сторітеллер оцінює першу групу і жаль, якщо мій твір не пройде далі і я не отримаю коменту від нього.
36Нікетамід03-12-2020 15:46
"Якщо хочеш досягти успіху, продовжуй вірити в себе і тоді, коли в тебе вже ніхто не вірить." - Авраам Лінкольн
37Автор04-12-2020 10:00
Нікетамід
дякую за добрi слова! Критики звiсно я врахую, та коли буду переробляти оповiдання у повысть, я бiльшiсть зауважень врахую.
Владу. Щодо того що "тут нема конфлiкту". Конфлiкт iз Системою або загадковим явищем - це теж конфлiкт. iнакше про оповiдання Лема "Солярiс" та "Непереможний" теж можна сказати що там нема конфлiкту та нема оповiдання. Я зрозумiв що конфлiкт треба окреслити бiльш чiтко та в кiнцi додати бiльше роз"яснення для читача.
38Добра злюка04-12-2020 21:26
Мені твір не сподобався. Перш за все тому, що я трохи вивчала психологію і, вибачте, але тут просто психологічно не логічний брєд описаний.
Ну тобто людей психологічно катують, хімічно блокують сексуальні інстинкти, але "експерт" дивується, що гг вибрав домовика, а не сексуальну дівчину, бо всі на базі завжди вибирають друге (хоч їм блокують сексуальний потяг)? Ну капець логіка))))
За цією логікою люди на Землі вже мали б один одного повбивати і перегвалтувати, бо 1. Земля знаходиться ближче до сонця і спалахи тут відчуваються сильніше. 2. Магнітне поле на Землі теж не менше, ніж на Землі і є люди, які теж живуть в зонах магнітних аномалій.)))) Ну от вигадали б якийсь інопланетний вірус, який вражає мозок, чи навіть використали б наявний фактор обмежень на станції, як каталізатор психологічних проблем - може б повірила. Але з магнітним полем не правдоподібно від слова зовсім.
Ну так проблема в магнітних полях, чи в обмеженнях? Поява в кінці якогось закону мене взагалі збила з пантелику. Про що, взагалі, оповідання? Про обмеження людей законами, суспільством? Про можливий вплив несприятливого середовища на психіку людини? Чи про життя на Марсі? От чесно - не зрозуміла. Ці теми були озвучені в оповіданні, але жодна не доведена до толку. Збились в купу коні й люди(с) Таке моє враження. Моя суто суб’єктивна порада для вас на майбутнє- не треба намагатися в творі до 30тис. символів розказувати всі свої філософські думки. Розкрийте одну проблематику, але повністю.
Ну і на закуску. На станції сталися зґвалтування. І кого звільняють? Ґвалтівників? Та ні, що ви. Звичайно ж жертв. Яке може бути рівноправ’я і справедливість, якщо ви на Марсі?
39Автор04-12-2020 22:52
Одне підсилює друге. В тому й складність, що тут можуть впливати багато факторів.
поцікавтеся як впливають на людей сильні магнітні бурі. наприклад, зростає агресія, в тому числі і невмотивована. під час підвищеної сонячної активності люди стають більше іраціональними та більш агресивними. не знаю чи знають це психологи - це взагалі не ваша парафія, але це знають психіатри та біологи. особливо сильно це відчувають метеочутливі люди. багато разів відчув цей вплив на собі. а якщо врахувати замкнений простір, обмеження, стрес від знаходження у незвичному середовищі - то ризик розладів зросте у багато разів.
пошукайте про вплив Полярного сяйва на людей у приполярних областях планети - та про феномен "мерячення". в мене спочатку в кiнці була згадка про марсіанський випромюнювач, який захований глибоко у печерах під станцією - сам він підсилює магнітне поле у радіусі 30 км. Він також підсилює і вплив на людей. потім коли скорочував текст я цю згадку видалив з тексту, бо вважав що вона зайва та лише ускладнює сюжет
40Уроборос05-12-2020 20:12
Гаразд, ідея з "магнітними бурями які зводять слабких людей з розуму" вам не подобається та як причина божевілля та нестями виглядає непереконливою. Якщо комусь не подобається дуже сильно сама ідея що "магнітні бурі можуть зводити людей з розуму", то будь ласка - нехай автор написав, що це будуть мікроорганізми, які у людей не викликають хвороби, якщо сильний імунітет, а в умовах Марсу мутували - це може бути candida, toxoplasma, mycoplasma, сhlamidia та ін. - тобто найпростіші або гибкові паразити, які також можуть уразити мозок.
Тоді ваші претензії до твору будуть меншими?
Чи все одно місце оповідання - у сміттевому кошику?
41Автор05-12-2020 23:26
потенційних жертв потенційних гвалтівників вивіли з під удару. Бо просто небезпенчно для жінок знаходитися у місц де будь який на вигляд номальний чоловік може раптово втратити контроль, та перетворитися на дику тварину.Чи залишати напризволящи заради "гендерної рівності"?
42Добра злюка06-12-2020 01:06
Це все впливає, але серйозно аж до глюків- тільки на людей з важкими супутніми хворобами. А у вас більшу частину персоналу на станції накрило агресією. Ну ок, в осіб, які роками (за сюжетом вашого твору) приховували свої емоції і боялися озвучити свої думки, не могли не з'явитися проблеми зі здоров'ям через стреси. Але тоді виникає питання, чому перед відправкою на Марс в людей не перевіряли стан здоров'я? І мова не тільки про психологічні тести. Фізично здорових психологічно подавлених людей немає.
Якщо говорити про тривалий вплив на здорову людину в місці ну дуже сильної магнітної аномалії, то можу лише сказати, що станцію фізично не змогли б поставити на такому місці. Бо приладам і електоніці був би гаплик одразу ж. І може людей керівництву і не було шкода, то апаратура - це матеріальні витрати. Та і в творі ви написали, що за звичних умов магнітне поле десь таке, як на землі. Тому це занадто натягнуте пояснення і абсолютно не виглядає правдоподібно.
З мікроорганізмами версія дійсно цікавіша і логічніша, ніж з магнітним полем. Але магнітне поле - це не єдиний недолік цього оповідання. Тож де його місце - вирішувати лише авторові.
43Автор06-12-2020 08:52
в тому й справа що невідомо хто може стати гвалтівником, агресором чи самогубцею. Бо навіть визначення акцентуацій не завжди дозволяє прогнозувати іраціональну поведінку людей які втратили самоконтроль під впливом зовнішніх факторів.
Закони про "думкозлочин" (якщо знаєте "1984" Орвела) є у Китаї та КНДР, скоро можуть прийняти також у Великобританії, Франції та Німеччині - під впливом ультра-лівих парламентарів. Тут майбутнє у найближчі 20-30 років, коли на фоні космічної експансії на Землі посилився тоталітарний устрій, і навіть у США до влади прийшли прихільники "жортскої руки" - щось на кшалт Альянсу США та Китаю з серіалу "Святлячок". На Землі повний контроль над світоглядом та навіть тим що люди говорять між собою на кухнях - бо техїніка уже дозволяє так естеження. Тому й такі жорсткі регламенти для тих хто переселяється на Марс - щоб вони не змогли "пустити коріння" та утворити незалежне державне утворення на Марсі, а повністю залежали від Землі. Звідти й забоорна на інтимні стосунки - в повному тексті є згадка про отель "Еден" де віртуальні розваги та андроїди-гейші, звідти й примусова стерилізація тих, хто залишається на Марсі на все життя. Про це напишу у якомусь короткому оповіданні як люди на Марсі утворюють острівець вільний від цензури та контролю з боку "Біг Фазера який за тобою наглядає".
Перевіряють всіх. Але на 100 % здорових людей не буває. Тому якщо з"явиться якійсь надзвичайний зовнішней вплив на психику то нормальними залишаться одиниці - що й показано на прикладі Сакамото, Секхара, Райнера та власне інспектора. Вони розуміють що у них глюки тому тримають контроль над собою попри свій стан
44Автор06-12-2020 18:17
Кому цікаво, ось монолог Дмитра який довелося вирізати у останній версії до відправки файлу:
45Dr. Strange06-12-2020 20:34
Щодо впливу магнітного поля на розум - це не досліджена сфера. Як діють умови іншої планети на людину - невідомо.
В принципі, вплив сонячного вітру на магнтіні аномалії на Марсі може давати такий еффек, але на порядок слабше.
Спробую пояснити як саме впливають магнітні бурі на людей за даними сучасної медичної науки.
Ще трохи інформації, більш розгорнуто:
Отже якщо є якісь латентні порушення психіки, під час магнітної бурі вони всі "вилізуть" назовні. Тут вже питання до системи відбору та тестування, чи здатні вони вияснити такі приховані розлади. А переїзд на іншу планету - це теж досить потужний стрес для нервової системи людини. І якщо на нього накладається ще один стрес - тут можливі різні варіанти. Мікроорганізмі, звісно, теж здатні мутувати та давати різні патології. Це питання ще досі погано вивчене
46Мохрютка Котик22-12-2020 16:46
До речі, щодо паразитів: токсоплазма може бути причиною нервових розладів у людей, а адреналін та кортизол пришвишують її розмноження! Отже, автор, вам є куди рухатися! Різке та бурхливе розмноження токсоплазми часто спричиняє нервові розлади та депресивні стани!
47Аноним23-12-2020 12:54
На жаль, нічого нового та оригінального я тут не побачив. Сюжета як такого немає. Лише кілька заумних розмов. Все було у фантастиці 70-80-х років. Персонажі картонні, діалоги шаблонні, вчинки персонажів не логічні. Таке враження, що писав підліток. Автору бажаю подорослішати!
48Уроборос28-12-2020 21:23
На жаль, за думкою давніх греків всього у світі існує лише 4 сюжети. Решта - варіації.
Як вважав Хорхе Луїс Борхес: "«Історій всього чотири. І скільки б часу нам залишилося, ми будемо переповідати їх - в тому чи іншому вигляді. » - зауважує Хорхе Луїс Борхес. Ці історії такі: перша - про укріпленому місті, друга - про повернення, третя про пошук і четверта - про самогубство Бога. Класичні приклади цих історій, які наводить сам Борхес: Іліада і Одіссея Гомера, подорож Ясона, розп'яття Ісуса і самопожертву Одіна.
Однак кількість цих історій можна звести лише до двох, які ми будемо переповідати в тому чи іншому вигляді. А саме: це історії про Жінку і Чоловіка і про Чоловіка та його Шлях. Тобто, історії в яких події обертаються навколо жінки або жінок, і історії в яких обходиться без цього. Історія про укріпленому місті почалася з кількох жінок і одного чоловіка. Історія про повернення - закінчилася поверненням до жінки. Історії про пошук рідко обходилися без жінок. Були вони і в історії про Ясона. І тільки історія з розп'яттям не зав'язалося на жінках. З усього цього історії де все крутиться навколо жінок ми переказуємо найбільше. А на історіях про самопожертву так ніхто і не вчиться."
49V14-12-2021 23:33
Доброго вечора.
Трохи запізнився з відгуком...хе-хе...
Прийшов сюди з ютубу Владислава.
Прочитав всі коменти.Скільки ж критики вилилося на це оповідання!
Мені текст сподобався. Я прочитав три чи чотири оповідання з цього конкурсу і стиль цього тексту (і атомсфера) мене привабив найбільше.
Костянтине, у вас дуже дуже непогано виходить писати!
Продовжуйте будь-ласка.
Не дивлячись на те, що ідея схожа на Соляріс (так, ви самі в тексті це відкрито проголошуєте і це здається не "фейлом", а такою собі "пасхалочкою").
Просто хотів сказати, що ваш твір поки що сподобався мені найбільше.
Звісно є над чим працювати. Але так завжди.
Влада теж дуже поважаю, дивлюся його канал, але щодо вашого твору - я з ним не згоден.
Ваші діалоги живі, описи досить яскраві, не перевантажені деталями, є деяка "науковість", всього достатьно.
Може ви це прочитаєте, а може й ні, не знаю, чи "живий" цей чат.
Дякую
V.