Book Weekend - новий літературний фестиваль, який вперше відбувається в Києві в приміщенні Міжнародного виставкового центру біля метро «Лівобережна». Програму фестивалю складають виступи на семи сценах, тож «Зоряна фортеця» зробила добірку заходів, присвячених фантастиці та розвитку письменницької майстерності.
8 грудня
Сцена з жовтої цегли
Місто — персонаж книжки
Письменники із різних регіонів України обговорять як краще вписати в сюжет місто, щоб воно стало повноцінним героєм книжки.
Учасники: Артем Скорина, Олена Кузьміна, Олексій Вишник, Сергій Демчук
Міжнародна сцена
Між фентезі та горором. Видавничі плани КСД на 2024
Учасники: Тетяна Рябченко
Міжнародна сцена
Дискусія «Бути початківицею: пошук власного авторського голосу і видавництва. Як це працює?»
Розмова навколо серії авторських дебютів #проявляйся та книжки «Анатомія письменниці. Як творити живі тексти»
Чому тема актуальна? Серед українських авторів-початківців досі побутує думка про «скляну стелю» в сучасному літературному процесі, а також переконання, що наодинці, без зв’язків і знайомств, не пробитися. Якщо ж говорити про жінок-початківиць, то на всі ці упередження накладаються ще й суспільні очікування від жінки та знецінення її прагнення до кар’єрної самореалізації, зокрема і в літературі.
Утім, останніми роками книжок авторів-дебютантів на українському ринку помітно побільшало. Може здатися, що нині українські літературні початківці та початківиці мають реальні, як ніколи, шанси проявитися і стати видимими для видавців — та чи справді це так? Тож пропонуємо поговорити про те, як видавці шукають нові авторські голоси та співпрацюють із автор(к)ами-дебютант(к)ами.
У межах дискусії поговоримо зокрема про таке:
- Як знаходити унікальні нові голоси? Кого зараз обирають і видають?
- Видавництво vs дебютант(ка): точки дотику і взаємодія.
- Бути письменницею в Україні: мрії vs реальність.
- #проявляйся: видимість для літературної спільноти vs видимість для читача.
Учасники: Юлія Мак, Марина Пономарьова, Олена Кузьміна, Юлія Гудошник, Таня Стус
Модератор: Слава Світова
Нонфікш та бізнес
Детективний майстер-клас «Як написати убивство»
Короткий екскурс в історію жанру, кілька цікавинок про майстрів жанру, окреслення на прикладах текстів сучасних українських письменників особливостей детективу. Розмова про детективну інтригу (і як її тримати), про штампи в жанрі, які утвердились ще сто років тому і найбільш поширені схеми (наприклад, вбивство у закритій кімнаті тощо).
Спробуємо разом сконструювати задум детективної історії, яка може зацікавити сучасного читача.
Учасники: Євгенія Кужавська
Сцена з жовтої цегли
Історія Криму крізь міфи та легенди півострова зі Світланою Тараторіною. Лекція-презентація книжки «Дім солі»
Які історичні факти стали прототипами подій у романі? І як писати про рідні місця, доступ до яких закритий з початку окупації Криму, розповість авторка.
Учасники: Світлана Тараторіна
9 грудня
Нонфікш та бізнес
Літературний практикум «Після останньої крапки»
Ура, це сталося, вітаємо, ви завершили свій твір!
А що робити з ним далі? Читати близьким і друзям? Писати у всі видавництва? А може, навпаки, залишити ваш текст лише собі, тому що «моє золотце»?..
Стоп.
Спитайте у себе: для кого я пишу? Якщо лише для себе — то справді залиште його собі на певний час, ваш час у літературі ще не настав.
Якщо ви пишете для того, щоб ваш текст був прочитаним будь-ким, будь-коли і будь-як — приходьте на літературний практикум «Після останньої крапки» від Наталії Васильєвої, головної редакторки і засновниці видавництва «Відкриття», літературної редакторки та письменниці, щоб поговорити, і головне, побачити наживо, як твори перекладаються з людської мови на людську, для того, щоб влучити точно у ціль.
Учасники: Наталія Васильєва
Аніме сцена
Фан-зустрiч та автограф-сесiя с автором книги «На Марс» Райаном Ріенером
Відправлення на Марс вже близько! Відкрийте для себе нову книгу «На Марс» від Райана Ріенера. Приготуйтеся до захоплюючої подорожі у фантастичний світ!
Ця книга перенесе вас у майбутнє, де людство освоїло Марс. Подивитеся на червону планету очима головного героя Аоя та відчуєте його емоції, разом з ним відкриєте таємниці, поборетеся за свободу і зустрінете нових друзів та кохання.
Учасники: Райан Ріенер
Велика сцена
Кіно, книжки та серіали: закулісся взаємодії
Екранізації, знімальний процес, авторські права, переклади, виробництво продукту, який зʼявляється на Netflix: звучить як мрія. Про неї й поговоримо із експертами кіноіндустрії: зазирнемо за лаштунки великих міжнародних проєктів, поговоримо про екранізації Кінга чи Відьмака, дізнаємося секрети-поза-кадром.
Учасники: Катерина Ласкарі, Тетяна Рубан, Гнат Лагуна
Нонфікшн та бізнес
Сім типових пасток автора-початківця і як їх уникнути: лекція про основи сторітелінгу від письменника Володимира Аренєва
Письменник Володимир Аренєв, автор трьох десятків книжок, серед яких «Скарбничка історій», «Сапієнси», «Заклятий меч», «Заклятий скарб» розповість про те, як писати та розповідати історії. Як працює сюжет? Хто має бути присутнім у історії? Коли варто тримати інтригу, а коли викладати усі карти? А ще як уникати типових помилок авторам-початківцям, знаходити час на творчість та про закулісся письменництва та цікавинки зі світу створення книг – Володимир Аренєв розповість на лекції.
Учасники: Володимир Аренєв
Міжнародна сцена
Феномен Ребекки Яррос
Учасники: Тетяна Рябченко, Олександра Шевченко
Сцена з жовтої цегли
Презентація проєкту «Своя полиця»
«Своя полиця» — проєкт книгарні «Є» з підтримки захопливої новочасної української літератури. Ідея проєкту — не ділити літературу на «справжню» та жанрову та показати, що не Сарою Маас єдиною варто прикрашати вашу поличку. Українці мають свої детективи й трилери, фентезі й містику, наукову фантастику й любовні романи... словом, є що читати на будь-чий смак та вподобання.
Проєкт працює в трьох напрямках:
Онлайн: формує спільноту і робить українських авторів/ок упізнаваними: створює контент для Instagram, на телеграм-каналі та Youtube
Офлайн: щомісяця проводить у Києві а живу дискусію з двома авторами (а також онлайн-трансляцію)
Премія: щорічно проводить премію для сучасної української прози різних жанрів
На дискусії детально розкажемо про механізм роботи премії та плани на майбутнє проєкту.
Учасники: Олена Кузьміна, Артем Адаменко, Віктор Разживін
Сцена з жовтої цегли
Реальне середньовіччя і фентезі: презентація книжки Стефанії Демчук «Доба постів і карнавалів»
Видавництво Віхола.
Стефанія — кандидатка історичних наук, доцентка кафедри історії мистецтв Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
У своїй книжці вона пояснює, чому середньовіччя не було ані темним, ані диким, а також розповідає, як усе відбувалося насправді: що їли та пили люди, як виховували дітей, чого боялися і як святкували. Разом із нею поговоримо про те, яким же було середньовіччя насправді, та наскільки воно відрізняється (чи ні) від тих реалій, які у своїх книжках змальовують автори фентезі, обираючи для своїх текстів середньовічний сеттинг.
Учасники: Стефанія Демчук, Ірина Грабовська
Сцена з жовтої цегли
Україна у фантастиці: альтернативна, фентезійна, космічна?
Учасники: Макс Кідрук, Павло Дерев’янко, Світлана Тараторіна, Дарія Піскозуб
10 грудня
Верхня сцена
Неіснуючі чи проігноровані? Дослідження «відсутніх» в сучасній українській літературі підвидів фантастики
Авторам та поціновувачам й досі доводиться стикатися із твердженням, що в українській фантастиці майже немає, приміром, кіберпанку чи детективів — а часом навіть із заявами, що української фантастики не існує або що вона нецікава читачу. Й це попри багаторічну роботу чисельних ентузіастів і видавців у цьому напрямку: адже щороку видається і перевидається біля сотні найменувань української фантастичної прози.
Вочевидь, існує проблема недостатньої поінформованості читачів щодо неї. Але, можливо, багатьох піджанрів й справді бракує? Що потрібно робити в цьому напрямку?
Тож поговоримо про те, чи достатньо представлені різні загальноприйняті піджанри в сучасній українській фантастиці, чи знають читачі імена тих, хто працює у них. Поміркуємо про процес становлення фантастики як визнаного й популярного жанру в сучасній українській літературі, чи відстаємо ми в цьому від інших країн. Наприклад, Европи, що в нас є такого, чого немає в інших, що треба розвивати й нести на експорт?
Розкажемо про зростання інтересу до фантастики з боку читачів, авторів і видавців, про те, скільки є нових, ще не відкритих широкій публіці, але цікавих імен. Розкажемо про роботу ТО «ЛІТавиця», яка спрямована саме на це — відкриття нових імен. Згадаємо про наш проєкт «Всі жанри української фантастики», покажемо ті книжки, які вже в його рамках вийшли, розкажемо про подальші плани.
Учасники: Валерій Гріша, Катерина Пекур
Сцена з жовтої цегли
Спільні читання від Книгарні Є за проєктом «Своя полиця»
Спільні читання — це ініціатива на підтримку вже виданих авторів/ок та з нетворкінгу для авторік/ок, що тільки починають.
Аудиторія матиме можливість почути ексклюзивні уривки з нових романів від авторок, які вже мають видані книжки, а також відкрити для себе нові імена.
- Ольга Саліпа, авторка Авторка романів «Оля», «Теплі історії про справжнє: як бути щасливим попри все», «Зламані речі», «Будинок на Аптекарській», «Облудниця», «Брошка гімназистки», «Пташка на долоні», «Дерево роду», «Без права повернення», «Таємниця замку-корабля», читає уривок з ретророману «Медаль на два боки».
- Світлана Васильченко, авторка психологічного роману «Острів забутої Пасхи», читає уривок з другої частини трилогії «До, під час та після».
- Юлія Кубай, авторка психологічного роману «Душа» і психологічного трилеру «Ідеальність», авторка блогу «Комірчина письменника», читає уривок з науково-фантастичного роману «Нуль».
- Світлана Вертола, авторка повісті «Юна. Війна» і фентезі-повісті «Лель», читає уривок з пригодницького роману «Курвій-спадкоємець».
- Теа Саніна, авторка соціально-психологічного роману «Танець дикобразів: Історія однієї медіації», читає уривок з сімейного детективу «Коли відлітають серпокрильці».
- Олександра Буревій читає уривок з роману, над яким зараз працює, — «Червона Зграя».
- Сергій Брізінг читає уривок зі свого роману в жанрі фантастика, над яким закінчує роботу.
Учасники: Ольга Саліпа, Світлана Васильченко, Юлія Кубай, Світлана Вертола, Теа Саніна
Модератор: Олена Кузьміна, Ігор Снятинчук
Сцена з жовтої цегли
Що після дарк академії та ромфанту: тренди у фентезі та наукової фантастики у світі та Україні
«Вавилон» Ребекки Кван та «Дев'ятий дім» Лі Бардуґо — дарк академі в усіх трендах усіх соцмереж (в Україні зокрема). Що ще популярне серед читачів фентезі та фантастики? Хтось каже Крило, десь чути Маас і щось про Маківку? Так, Ребекка Яррос, Сара Маас і Дженніфер Л. Арментраут — яскраві представники ромфентезі.
Але що далі? Які тренди наступними завоюють серця? Як на світові тренди реагують українські фантасти? Поговоримо із засновницями та учасницями проєкту «Фантастичні talk(s)».
Учасники: Наталія Довгопол, Дарія Піскозуб, Світлана Тараторіна, Ірина Грабовська, Наталія Матолінець
Велика сцена
Макс Кідрук презентує «Верхи на шатлі» — першу книгу науково-фантастичної серії Corvus
Книга Майка Маллейна «Верхи на шатлі. Обурливі історії астронавта космічного човника» вже вийшла і відкрила серію Corvus, яку презентує Макс Кідрук.
Це серія видавництва «Бородатий Тамарин», до якої виходитимуть науково-популярні тексти про зірки, планети, супутники та все, що наповнює простір між ними. Еволюція Всесвіту, космічні технології, пошуки позаземного життя, історії відомих астронавтів й астрофізиків.
Майк Маллейн — американський астронавт, полковник ВПС США і палкий прихильник України (у відповідь на перший лист щодо прав на книжку він надіслав фотографію свого заднього подвір’я, де на стіні висіли поруч український та американський прапори). Маллейн входив до найпершої групи астронавтів, яких готували до польотів на транспортній системі Space Shuttle, й був польотним спеціалістом у трьох місіях STS-41-D, STS-27 та STS-36. «Верхи на шатлі» — його мемуари.
Книга напрочуд відверта. Маллейн описує життя астронавтів без надмірної героїзації, його розповіді захопливі й веселі, часом до непристойності. І, головне, «Верхи на шатлі» не просто книжка про космос, ця книжка — дуже смішна.
Вона відіграє особливу роль для видавництва і про це поговоримо під час фесту. Також Макс розповість про інші книги серії, над якими вже йде робота.
Учасники: Макс Кідрук
Міжнародна сцена
Українська фантастика і вторгнення: коли наш Толкін?
Запрошуємо на дискусію українських фантасток та фантастів про фантастичні жанри після початку повномасштабного вторгнення: що змінилось у текстах, як зреагували українські письменниці та письменники, яких текстів чекати у найближчому майбутньому.
Учасники: Ірина Грабовська, Наталія Матолінець, Наталія Довгопол, Дарія Піскозуб, Світлана Тараторіна
Сцена з жовтої цегли
Зустріч українських фанатів з Джонатаном Страудом
Учасники: Джонатан Страуд (онлайн), Дарія Піскозуб, Наталія Матолінець