"Обери жінку своєї мрії! - закликала реклама. - Запрограмуй її! Андроїдки нового покоління, на будь-який смак. Гарні, розумні, сексуальні. Цікаві співрозмовниці. Надійні подруги. Усе про що ти мріяв - за помірну ціну."
Олегові ніколи не везло з дівчатами. Щоправда, час від часу він з кимось зустрічався, цілувався, а інколи навіть кохався. Але відносини якось не складалися. З кожною новою подружкою знаходилося море розбіжностей: різні звички, різні зацікавлення. Посперечавшись пару тижнів з усього на світі, вони розлучалися. А далі - знов довга САМОТНІСТЬ, аж до нової безперспективної зустрічі.
Оця самотність вже набридла. І сьогодні Олег таки наважився прийти до магазину. Перед дверима довго хитався - але зайшов.
- Вітаю! - сказав хлопець його віку. - Ти шукаєш дівчину?
- Та не те щоб... - почав Олег. - Просто цікавлюся...
- Та годі, - хлопець усміхнувся, не нахабно, а по-свійськи, - Всім нам треба того самого. Усі мріємо про ідеальну дівчину - щоб і гарна, і розумна, і нас кохала; і в плані сексу...
Олег засмутився і спробував це приховати. Але продавець помітив.
- Ти сам хіба про це не мрієш? Щоб дівчина не просто "давала" коли хочеш, а ще й насолоджувалась цим. Щоб їй подобалося усе, що ти робиш у ліжку...
- Це як надувна жінка?! - обурився Олег.
- Нічого спільного! - обірвав хлопець. - Це майже жива істота, це особистість. Просто вона любить те саме, що й ти. І цікавиться тим самим. Якщо, приміром, ти цікавишся карате...
- Я цікавлюся фантастикою.
- Чудово! Ми завантажимо їй у пам'ять цілу бібліотеку і вам буде про що поговорити.
- А якщо я читатиму нову книжку? - почав Олег.
- Вона читатиме разом з тобою, у тому ж темпі. Чи - як ти хочеш? Може прочитати усе відразу. Особливо, якщо у електронній формі. Розуміє PDF, Word, HTML, Kindle...
- А вони справді металеві? - перервав Олег.
- Ти цього не відчуєш. Це так званий "живий метал" - найновіша технологія. Вони теплі, м'які - як справжні люди. Ти й не здогадаєшся, що вона штучна.
- Але всеж-таки штучна?
- Усі фізичні відмінності - лише на твою користь. Не хворіє, не має менструацій. Не завагітнить. Годувати не обов'язково - але за компанію може їсти і пити. До перукарні - теж не треба. Захочеш змінити їй зачіску - приведеш до нас. Перший рік - безкоштовно... Ходімо, обереш!
Хлопець ледь не заштовхнув Олега до сусіднього приміщення. Кімната нагадувала бар. Усюди були дівчата. Вони сиділи поодинці чи компаніями, розмовляли, пили пиво чи шампанське. Багато хто танцював. Білявки, шатенки, брюнетки... Було й кілька африканок та китаянок ("На любителя", пояснив продавець). Хтось у бікіні, інші - у футболках та міні-спідницях, а дехто й у вечірніх сукнях. Але всі, як одна, гарні і загадкові.
Олег справив на них враження. Дівчата почали шептатися, поправляти зачіски. Одні клично усміхалися до хлопця, другі дивилися тихцем, а треті робили вигляд, ніби їм байдуже - але видно було, що це не так. Олег зніяковів. Ніколи ще він не привертав такої уваги - та ще й таких красунь! Йому стало незручно.
- Ну, яку обираєш? - наполягав продавець.
- Обери мене! - сказала сексуальна блондинка за столиком.
- Мене... - інша жінка взяла його за руку.
- Зачекайте... - незграбно сказав Олег, - Я подумаю...
Наче по команді, його залишили у спокої. Але дивилися аж дуже виразно. Олег підійшов до бару... і побачив її.
Вона сиділя біля вікна і читала книжку. Довге каштанове волосся падало на плечі. Карі очі із довгими віями не відривалися від сторінок. Перед дівчиною стояло горнятко кави.
- Вибачте... - насмілився сказати Олег.
- Прошу? - дівчина підвела очі.
Голос був лагідний і привітний.
- Можна спитати, що Ви читаєте?
- Віталія Климчука... "Рутенія". Ви її читали?
- Ні... Я більше люблю наукову фантастику.
- Знаєте, я теж, - дівчина поправила волосся. - А ця фентезі може й гарна, але... А кого Ви любите читати?
- Стругацьких, - автоматично відповів Олег. Дівчина його чарувала.
- І я Стругацьких! - оживилася дівчина. - Як раз дочитала "Обживаний острів"! Що ти думаєш про цю книжку?..
Вони сиділи за столиком і балакали про книжки. Сміялися і жартували, і підсувалися все ближче. Вже майже торкалися колінами. Олег взяв її за руку. Вона була не проти.
- Як тебе звати? - спитав Олег.
- Здогадайся, - усміхнулась вона.
- Алла?
Вона розсміялась - майже по-дитячому.
- Час обирати, - суворо сказав продавець.
Алла подивилася Олегові у вічі.
- Забери мене звідси, - попрохала. - Я тут більше не можу...
- Ти... хотіла би жити зі мною? - спитав Олег.
Вона не відповіла. Лише мовчки нахилила голову. Приклала його долоню до щоки...
- Зрозуміло, - сказав продавець.
Він поклав контракт на стіл. Ціна була вдвічі вища, ніж у прейскуранті.
- Це ж з сервісом, гарантією, відсотками... - пояснив продавець. - У розстрочку на 10 років.
Олег не міг торгуватися у її присутності. Він мовчки підписав.
- Пішли звідси, - сказав Аллі.
Рука об руку, вони вийшли з магазину.
- Якщо набридне, замінимо за додаткову плату! - гукнув продавець услід.
Цілий день Алла прала, прибирала і готувала їсти. Ввечері Олег приходив з роботи. Вона приносила йому каву і питала, як справи. Він розповідав про усі конфлікти і негаразди. А коли - про успіхи. Вони довго обговорювали начальників і колег - і вона завжди пам'ятала, кого як звуть і про кого Олег що казав. Інколи давала поради.
Вони кохалися, як божевільні, багато разів на ніч. І вона стогнала від насолоди і благала: "Ще!" Але інколи Олег був втомлений і не хотів сексу. Тоді вона засинала поруч, притулившись до нього. А якщо йому це було незручно - відсувалася на інший бік ліжка. Зимою вона була теплою, наче пічка. А літніми ночами, у спеку, її тіло було прохолодним.
Вони часто гуляли містом, блукали парками, влітку ходили купатися. Куштували різні напої у барах та кав'ярнях. І коли зустрічалися з друзями, Алла завжди знала, що сказати, і як себе поводити. Усіх слухала уважно, сміялася жартам - і зі всіма знаходила спільну мову. Але коли якийсь випадковий знайомий спробував до неї долізти - прилюдно дала йому ляпаса.
Перші півроку Олег втілив усі свої сексуальні мрії. Аллі усе подобалось. Погоджувалась на всі експерименти, найекзотичніші пози і дії. На початку вона завжди трошки соромилась, навіть сумнівалась - але потім захоплювалася грою. Її так легко було збудити! І щоразу вона отримувала по кілька оргазмів...
Але згодом Олег перепробував усе, що хотів. Секс перетворився на звичайну розвагу. Потім на рутину. Інколи пристрасть нахлинала знов - і тоді вони кохалися до ранку. Але таке ставалося усе рідше.
З грішми стало гірше. На початку Олег багато витратив на прогулянки Аллою - ресторани, кав'ярні, дискотеки, мандрівки... Тепер збереження вичерпались, а борг за Аллу залишився. Треба було платити щомісяця. Олег став економним. Тепер, коли вони заходили до кафе, він брав їжу тільки на себе - а Алла просто сиділа поруч, дивилася, як він їсть і п'є. Вона не ображалась, не нудилась. Як завжди, обожнювала свого хлопця...
Коли він сердився і виходив з себе, вона терпляче слухала і ніколи не заперечувала. Його почала дратувати ця покірність, це всепрощення. Він так їй і сказав. Наступного вечора вона закотила скандал і навіть розбила кілька тарілок. Обізвала Олега невдахою, слабаком, маминим синочком. Вони ледь не побилися. А потім заплакали і поцілувалися. Більше не сварилися, але вона почала докоряти йому за різні дрібниці: не туди поставив шкарпетки, не прибрав за собою, запізнився з роботи. Олег сказав, що це нестерпно. Вона припинила.
Ціну за квартиру підняли. Олег думав, як вкластися у бюджет.
- Знаєш що? - сказала Алла. - Я влаштуюся на роботу.
Вона знайшла місце секретарки. Додому приходила пізно - і відразу починала прибирати і готувати їсти. Олегу здавалося, що його не помічають. Тоді вона змінила тактику. Після роботи сідала біля нього і клала голову на коліна. Проводила з ним цілий вечір. А їсти готувала вночі.
- Це неможливо! - казав Олег друзям. - Вона завжди така правильна! Така ідеальна! Я вже не знаю, як з нею бути!
- Ти ж цього й хотів, - нагадували ті. - Щоб просто і без проблем.
- Але в мене враження, що я говорю із самим собою. Вона ніби моє криве дзеркало.
- Це як? - не розуміли друзі.
- Ну, криве дзеркало, як у кімнаті сміху. Тільки показує мене не смішнішим, ніж я є, а кращим, сильнішим, мужнішим. Вона завжди мене хвалить. Завжди обожнює.
Друзі заздрили. Усі вони нещодавно одружилися і в кожного відносини були не прості.
- Дурінь! - казали вони. - Тобі ж так легко живеться!
- Краще б жилося важче!
Він затримувався на роботі, а додому йшов пішки. Куди поспішати? Там на нього чекає те саме...
Якось ввечері задзвонив телефон.
- Олег? Привіт! - Олег впізнав голос продавця з "магазину дівчат"; як завжди, той поводився фамільярно. - Ну як тобі товар?
Олег вийшов на кухню. Алла проводила його поглядом. В її очах не було ані осуду, ані зацікавлення: чоловікові треба поговорити конфіденційно - яка її справа?
Продавець вислухав Олега.
- Тому я й дзвоню! - зрадів він. - За три роки після купівлі клієнтам, зазвичай, починає набридати. Хочеться чогось нового.
- Я й сам вже не знаю, чого мені хочеться, - обірвав Олег.
- _Я_ знаю! Слухай, чувак! Зараз знижка. Замінимо дівку на нову за копійки.
- Але...
- А можемо продати відразу двох: купуєш одну, а друга - безкоштовно. Уявляєш - груповуха!
- Мені вистачає Алли. Навіть занадто вистачає.
- О! Розумію, романтик, - голос змінився. - Можемо інсталювати їй блок "Пригоди". Потягне тебе подорожувати автостопом, стрибати з парашутом, лазити по скелях. Не нудьгуватимеш!
- Все одно це не буде по справжньому. Вона нічого не відчуватиме! Лише симулюватиме захоплення - як тепер симулює оргазм.
- А яка різниця, що відчуває жінка?! - засміявся продавець. - Головне, щоб тобі було приємно!
- Але ж це все одно, що... кохатися із самим собою.
- Ти цього й хотів! Тому й прийшов до нас. Дівчина твоїх мрій, дзеркало твоїх бажань.
- Я шукав людину, яка...
- Це не людина, - глухо сказав продавець. - Це живий метал. Робот. Хочеш людину - йди на дискотеку, чи у парк, чи на вулиці знайомся.
Зависла пауза.
- Подумай про блок "Пригоди". Усього 200 гривнів.
Телефон замовк.
- Живий метал, - повторив Олег до себе.
Алла чекала на господаря. Олег знав, що може наказати будь-що: зняти з себе брудні чоботи, вийти з квартири і спати на сходах, зимувати на балконі, голою. Вона усе виконає - і нічого не відчує. Вона може зіграти образу чи ревнощі, чи злість - так само, як грає радість чи оргазм. Але це завжди буде грою.
Олег звик до неї він боявся залишитися на самоті. Не міг він її прогнати, продати, замінити. Не міг від неї піти. Хотілося, щоб доля усе вирішила за нього. Хай у хаті станеться пожежа. Або нехай до дверей постукає справжня, людська дівчина - і захоче з ним жити. Або нехай в Алли зламається генератор...
Але компанія Robotics Int'l тим і знана, що її продукція не псується. Пожежі у наш час - явище рідкісне, а дівчата самі собою не заходять.
Минуло років зо двадцять. Олегові перевалило за сорок п'ять. Він почав лисіти, а на голові з'явилися перші сиві волосини. Трохи розтовстів. Дуже втомлювався на роботі. Борг за Аллу було давно вже виплачено, але Олег купив квартиру. Новий кредит...
Ввечері, вижатий як лимон, він повертався додому. Алла чула його кроки на сходах і бігла до дверей.
- Коханий... - ніжно казала вона. - Я так на тебе чекала! Ну, як там на роботі?
І вони цілувалися.
"Може інсталювати блок 'Пригоди'?" - вкотре думав Олег. І, як завжди, відкладав це на наступний рік...
Коментарів: 13 RSS
1HarleyDavidson17-02-2012 12:14
Непослідовний який персонаж... Живі - не те, бо різні інтереси, андроїдка - теж недогода, бо однакові інтереси Приколююся, а ідея сподобалася. Головний герой - тюхтій, непривабливий тип. Інсталював би вже ті "Пригоди", а то ж так і здохне від нудьги.
А не сподобалася незграбна подекуди мова. Ось пара помилок, для прикладу. Фразою про те, як довго герой хитався біля магазину з роботами, можна лякати як метрів, так і щойно народжених акул пера. Чого він хитався? Перепив? Для хоробрості хильнув зайвого? Чистий текст - повага до читачів. Дурінь?
2скайуокер17-02-2012 14:47
ну, будемо вважати, що початок покладено...
3Ката Стифан17-02-2012 17:44
Оповідання мені сподобалось, читати легко і цікаво. Сподівався, що ГГ в магазині таки вибрав продавчиню (хоча це було б відхилення від теми), але не справдилось, а було б цікаво
Помітив незначні граматичні огріхи, як от: не завагітнить - не завагітніє.
Десь на половині оповідання в памяті виплила назва твору американського фантаста "Девушки, сделаные по науке". Але ані сюжету, ані імені автора не памятаю.
Тьху, що означає "не памятаю автора" в еру інтернету
Девушки, сработанные по науке
Ганн Джеймс
Автора ні в чому не звинувачую, чоловіки певно ще як жили в печерах і полювали на мамонтів, марили про таких особливих дівчат, тому "ничто не ново под луной".
Кінцівка, як на мене, також вдала і підштовхує замислитись над власним життям.
4Ал17-02-2012 17:55
Ідея:
У оповіданні піднята проблема ідеалу, створеного штучно, на замовлення. Проблема людини, бажання якої втілюються. Що може бути гірше?
Зовсім не висвітлене вирішення цієї проблеми. Герой просто змирився. Для чого тоді була ця всі писанина? Окрім самого факту існування "ідеальної дівчини", оповідання інформації не надає. Це раз.
По-друге, ідеал, наведений у оповіданні є ідеалом лише для осіб асоціальних і закомплексованих, котрі не здатні до комунікації, а раді б обмежити коло свого спілкування покірною металевою лялькою. Вирішити проблему можна було б елементарно, генератором жіночої логіки, він же генератор випадкових чисел. Нехай Алла сміється, плаче, свариться, мириться, міняє настрій хороший на поганий і навпаки не по прямому наказу, а в залежності від випадкових подій. Тоді такий екземпляр буде мало відрізнятися від більшості живих еквівалентів і проблема буде вирішена. 6\10
Сюжет:
А конкретно відповідь на питання: "Що сталося?". З цим трішки сумно. Чувак купив собі ляльку і мучиться, що вона занадто хороша для нього. Але терпить і поволі старіє, залишаючись тим, ким і був - нікчемою. 4\10
Реалізація:
[зануда моде он]відносини -> стосунки
завагітнить -> завагітніє
200 гривнів -> існує виключно у світі, де гривень - чоловічого роду
Перші півроку Олег втілив -> втілював, або "за перші півроку", конфлікт доконаного і недоконаного
закотила скандал -> влаштувала скандал
відносини були не прості -> непрості, тому що немає протиставлення
Алла проводила його поглядом. -> тут доречніше доконана дія - "провела"
знайомий спробував до неї долізти -> очевидно ходити він вже не міг, тільки лазити
[зануда моде офф]Текст треба вичитувати. 6\10
5Зіркохід17-02-2012 21:13
Майже все висловили попередні дописувачі. Плюс додам ще кілька помічених огріхів, щоб автор остаточно впевнився, що текст таки сирий:
не везло - не щастило/таланило
довго хитався - вагався
оживилася дівчина - пожвавилася
Обживаний острів - зустрічав лише "Населений" та "Залюднений"
Рука об руку - рука в руку (але в словнику сталих виразів знайдете ще зо 5 варіантів)
збереження вичерпались - заощадження
Дурінь! - ну ясно, це випадкова помилка
Олег? Привіт! - тут потрібна клична форма - Олегу/Олеже
200 гривнів - ГРИВЕНЬ
вижатий як лимон - лимон витискають, та й узагалі лимон - цитрина.
Якщо не зважати на це, твір написаний досить вправно й гладко. Але, не ображайтесь, авторе, надто вже нудний сюжет. Суцільна сіра побутівка - і це в жанрі літератури мрії! Мабуть, знайдуться любителі й такожи читва, але в мене особисто інстальований блок "Пригоди" .
А проблема цікава. Якщо її таки довести до кінця. Або хоча б підвісити . Бо наразі Ві її підняли - й опустили. І вийшло сакраментальне "Пройшла любов, зогнили помідори"...
6Фантом17-02-2012 22:14
Ну, і я погоджуюся з попередніми дописувачами. Автор замахнувся на проблему й...опустив руки. Герой, вибачте, ботан, як вірно підмітили, зовсім не здатний до комунікації. Але тут, на мою, відверто суб"єктивну думку, саме такий герой і потрібен. З якимось там мачо оповідка б просто не мала сенсу. Сюжет...мені не джуже сподобався, надто лінійний. Ну і мова, дуже багато огріхів, додам від себе:
- виникає питання, який же день поспіль Олег їх носить?Мораль сей басни такова:
Твої мрії - набір електронних частин,
Тіло пластик, метал. Ти не станеш як ми.
Не потрібно природі штучних людей,
Ти не станеш як ми. Ти... (Тостер - Андроїд (с)
Не ображайтеся, авторе, не зачепило. Зичу успіхів.
7Аноним19-02-2012 15:21
Олег не підходить на роль Головного Героя. Які емоції може викликати такий сірий невдаха? А ще ідея робота на роль жінки не нова. Незачьот.
8Coren20-02-2012 14:18
Тема, як на мене, доведена до кінця. Люди завжди плутаються в тому, що вони хочуть, і що їм насправді потрібно. Реалізація дійсно кульгає, треба розібратися хоча б з орфографією. А так, взагалі-то, ні пісно, ні солоно.
9Інший21-02-2012 14:47
Те, що думаєш, читаючи назву, повністю збігається з тим, що написано. Тобто, передбачувано. Тобто - то не гуд. Таке відчуття, що автору або ліньки було закрутити сюжет, або не вистачило майстерності подати смаковито те, що збирався
10Aeternitas21-02-2012 20:55
Змушений погодитися з більшістю попередніх дописувачів.
Тема актуальна, але сюжет кульгає, мова й поготів.
Дякую за вашу працю.
Бажаю успіхів.
11George22-02-2012 20:19
написано непогано, майстерно.
Головний недолік - наприкінці автор знудився темою і
"скомкав" закінчення...
Але в принциаі - тематика цікава...
Правда, нмсд -герой зовсім її не експлуатує (роботку)...
тоді як зазвичай люди намагаються максимально "спостити собі життя" і переклавши все на інших...
Думаю, що проблематика даного твору мала б бути ближча до проблем "заробітчан"...діти та рідні яких зазвичай перетворюються на паразитів, деградують...
і т.д. і т.п.
12Chernidar23-02-2012 11:17
довго думав що сказати, щоб не повторювати попередніх дописувачів і ще й конструктивно...
от же так: світ не змінився. Наче в теперішню реальність взяли - і додали андроїда. (так, "живий метал" - коле очі). І що? Тільки секс-іграшки? Не було змін в суспільстві, змін в моралі, змін в економіці. політиці... Та важко придумати галузь, де б це не відбилось. А ні, немає нічого... Світ - не змінився, психологія - не змінилоась. Не вірю.
ну й напрошується порівняння із Азимовим, цикл "Я-робот". Там саме змінюється світ.
До речі, панове, звертаюсь до всіх. Писати "про людей" в фантастиці - дурня. Світ завжди є не меншим героєм твору, ніж будь-який персонаж, ті хто забувають про це одразу втрачають правдоподібність.
13Лариса Іллюк28-02-2012 19:22
Оскільки уже багато сказали до мене, обмежуся лишень одним: шкода, що ГГ так і не інсталював "Пригоди" Вийшло якось так пісно, без перцю і солі, рівненько, як у творі шестикласника "Як я провів літо". Вибачте, авторе, не вразило.