Тихо тремтіла м’яка підлога – то працювали у половину своєї потужності іонні двигуни. Ледь чутно цвіркотала гравітаційна установка. Я сидів у капітанському кріслі, розглядав стару мапу та зрідка кидав погляди на Олесю – дівчина виглядала чарівною, як завжди.
А от мапа була якась трохи дивна. Жоден сектор на ній не співпадав з сучасним голографічним зображенням зоряного простору. Щось воно не те… Але що?
– Дарене, – підійшла до мене Олеся, – а коли мапу перевернути ось так? Дивись, тоді дійсно щось схоже на реальні сузір’я виходить.
Дівчина стиха пирснула.
– І перестань прикушувати губу, немов маленький хлопчисько. Переекзаменовщик! – сказала вона.
Подумаєш! Ну, тримав я мапу догори дригом, то й що з того? Зате вона – ось, ось! – на шкірі шаблезубого хвістостриба намальована. Раритет. Це мій дід накреслив! А дід у мене – ого-го! Справжній герой.
– Не задирай носа! – сказав я. – Вступила вона на навігатора вчитись. Теж мені – великий навігатор у Резервації. Далі кордону все одно не злітаєш. (На обличчя Олесі насунула хмаринка печалю). А я теж вступлю… У наступному році. На програміста! Вивчусь і зроблю штучний інтелект на злість Господарям. Скажи, Троглодите?
І Троглодит, що сидів на столі, погодився своїм захриплим голосом з динаміка:
– Звісно, хазяїне! Цього разу тобі просто часу підготуватись не вистачило. Ти ж мене створював.
– От! – тицьнув я у напрямок Троглодита, що миготів світлодіодами. – От він мені друг! А ти мене кривдиш!
– Я?!
– Ти!
– Я ображаю?
– Так!
– Усе, я обурена. Надовго! А ти – справжній дикун. Пірат! Спадковий!
Зараз образився вже я.
– Скільки можна казати, що мій дід був не піратом, а козаком! І не простим козаком, а козаком-характерником. А характерники – це були такі люди…
– Які могли руками лазерні спалахи відбивати, та чорні діри відчували раніше від приладів! Літали – знаємо! В котрий раз розповідаєш. Казки це все! – Олеся впала у крісло навігатора і прийнялася стирати з панелі керування неіснуючий пил.
– Ні, це правда! Я і сам чорні діри відчуваю! Ну… трохи.
– Так! Відчуває! – додав свого голоса Троглодит.
– Еге ж! Коли діра тебе вже затягне! – засміялася Олеся.
– А коли нас діра затягне?! – перепитав Троглодит.
– Штучний інтелекте, мовчи! Не втручайся у людські розмови! – щоки дівчини почервоніли. І взагалі, якщо Олеся сварилася, то ставала такою гарною. Як… Як валькірія!
– Він не штучний інтелект, – сказав я.
– Я не штучний інтелект, – погодився Троглодит. – Розробка штучного інтелекту заборонена Господарями. Це – святотатство. Я – звичайна комп’ютерна програма у рухливому корпусі. Я не усвідомлюю свого існування і нічого не розумію.
– Маєш рацію, – погодилася Олеся. – Який майстер, така й програма. Без-глуз-да!
У чому різниця простої програми-імітації від штучного інтелекту? Вибір по Тюрінгу, пам’ятаєте? Зі штучним інтелектом можливо розмовляти про що завгодно, і ви не здогадаєтесь, що то не людина. З Троглодитом також можливо розмовляти. Про що завгодно. Але після розмови ви, мабуть, захотіли б викликати для свого співрозмовника швидку допомогу. Для ізоляції від суспільства.
Але сам Троглодит гадає, що він геній.
– Знову ти вголос розмірковуєш, Дарене, – похитала головою Олеся.
– Невже?
– Еге ж! Скоро разом з вами і я вголос думати почну. Вже стук у шлюзові двері верзеться.
– Який стук? Ми ж мандруємо відкритим космосом! На зорельоті-яхті! Хто ж у шлюз ззовні стукати буде? Це ж – нісенітниця!
– Нонсенс! – увернув розумне слово Троглодит.
Але тут мені також здалося, що хтось грюкає по металевій обшивці.
«Стук-стук. Стук-стук-стук!»
– Скільки до найближчої планети? – подивився я на Олесю.
– Не мели дурниць! – Олеся виглядала збентеженою. – На радарі – чисто. Ніхто до нас не наближався.
Не знав, що мою відважну навігаторшу можна налякати. Хіба що гуркотом в двері зорельота у відкритому космосі. Моя рука сама намацала щось важке.
– Ні! Тільки не аналізатор! – зойкнула Олеся. – На! Ось!
І впхнула мені до рук універсальну монтажну викрутку.
Я підійшов до шлюзу.
– Хто… – голос вийшов якимось тоненьким. Я прокашлявся. – Хто там?
У відповідь – тиша. Я перевів подих. Може, дійсно здалося? Аж раптом – «бум, бум», – забухкала у найближчий ілюмінатор коротка товста лапа з трьома скрюченими пальцями-гачками.
Олеся зойкнула. А я – ні. Чоловіки не лякаються. Хоча, насправді, я просто не встиг. Тому що після страшної лапи у ілюмінатор зазирнув усміхнений писок з вузенькими оченятами-щілинами.
– Це ж нишпорка! – вигукнув я. – Звичайна нишпорка!
І поспішив відчинити зовнішній шлюз.
«Фш-ш-ш», – поступово заповнилася повітрям шлюзова камера. Двері відчинилися, і до зорельота вбігла нишпорка. Шість її лапок радісно витанцьовували по підлозі.
– Подумаєш… Я теж так можу, – сказав Троглодит, висунув із свого корпусу десять пар маленьких ніжок і спробував злізти зі столу.
– А ну перестань! – гримнув я на нього.
– Такий швидкий перепад тиску йому… їй – нишпорці не зашкодить? – запитала Олеся. – Ніколи у житті живу нишпорку не бачила.
– Ні! Не зашкодить! Нічого її не візьме.
Нишпорка між тим гасала біля Олесі, підстрибувала та намагалася лизнути дівчину в обличчя.
– Ну, годі вже, – сміялась Олеся. – Припини! Що ж ти за створіння таке непосидюче?!
– Космічне, – сказав я. – Створіння – космічне. У процесі еволюції, або чогось ще, у нишпорок з’явився внутрішній двигун. Вони ковтають космічний пил та накопичують будь-яку енергію. А працюють, як і наші іонні двигуни – випускають заряджені частки через заднє сопло.
– І велика швидкість? – поцікавилася Олеся, стримуючи нишпорку за броньовані плечі.
– Не маленька. Зараз вже точно не пам’ятаю. Але нашу яхту, бач, догнала. Ще й на радарі вони не помітні. На початку зореплавання люди нишпорок для пошуку кротовин використовували. Це зараз ціла купа кротовин на карту Галактики нанесена, а колись… Ех, романтика, куди ти поділася?
– І… як вони кротовини… тобто міжпросторові тунелі знаходять?
– А хто їх знає. Відчувають просто і все. Вони ж нишпорки. Точніше від твоїх сучасних приладів винюхують. Саме така була в мого діда. Під номером вісімдесят дев’ять. Їх же нумерували…
– Яким-яким?
– Вісімдесят дев’ять…
Нишпорка сіла на чотири задні лапи. І я побачив цифри у неї на грудях.
– Так! Невже?!
Я підскочив до нишпорки. Точно! Цифри співпадали! Це нишпорка мого діда.
«Ура!»
Серце радісно закалатало. Невже дід Марко, який зник майже десять років тому, живий і шле мені звістку?
– Ух ти! Вона… Вона знає прохід до діда. Вона послана саме до нас! Треба поспішати! Ти ж приведеш нас до діда, правда?
Нишпорка впала на спину, підставляючи живіт, щоб її чухали.
– Дарене, ти казав, що твій дід загинув, як і твій батько… Вибач, – стиха сказала Олеся.
– Батько загинув. А дід – ні. Він пропав вже після останньої Центавріанської битви. Але до цього дід довго самотужки збивав зорельоти Господарів. Підстерігав їх, саме військових, на своєму зорельоті «Перуні», а потім зникав. І ніхто не знав, де його база. Як я діду заздрю…
– То він, все ж таки, був корсаром.
– Ні! Я ж говорив – козаком-характерником!
– Одне іншому не заважає. То, думаєш, нишпорка приведе нас до секретної бази? А як ми цю тваринку до зорельота підключимо? Такого застарілого обладнання з нейровиводами в нас нема.
– Я можу спробувати, – сказав Троглодит та висунув зі свого корпусу два довгі контакти. – Іди до мене, космічне створіння.
Контакти доторкнулися до нишпорки і пролізли під броньовані пластини. Нишпорка не заперечувала.
– Шукай діда! Шукай. Приведи нас до нього, – сказав я.
Нишпорка немов мене зрозуміла. Вона зашкребла лапами по підлозі і закрутила товстим коротким хвостом.
– Дід! – сказала нишпорка і лизнула Троглодита.
– Є сигнал! – вигукнув Троглодит. – Вона веде нас до кротовини. Я підключаюся до системи навігації?
– Ну що, навігаторе, даєш згоду? – обернувся я до Олесі.
Очі дівчини заблищали, і вона кивнула:
– Так, капітане!
***
До цього ми вже декілька днів провели у космосі. Взяли на прокат зореліт-яхту та й полетіли на пошуки артефактів зниклої раси Передвісників. Тих, хто жили задовго до людей та Господарів. Тільки не кажіть, що це казка. «Все одно, що голку у копиці сіна шукати – раз. Простір Резервації майже весь досліджений вздовж і впоперек – це два. А три… це… Ви все одно нічого не знайдете!» Скільки разів я вже чув щось подібне. А, може, мені все одно, куди летіти, лише б разом з Олесею? Та й я сподіваюсь на своє відчуття. Я ж спадковий характерник!
Я ж повинен артефакти заздалегідь відчувати. Як порося гриби-трюфелі під землею. Ой, щось не дуже гарне порівняння вийшло. Мабуть, я знову думаю уголос, бо Олеся засміялася, і Троглодит також захихикав. Теж мені, штучний інтелект. Друг, називається. Повернемось додому – вимкну.
***
Нишпорка вела нас майже двадцять годин.
Нарешті зореліт завмер біля входу у кротовину. Нишпорка очікувано подивилася на нас своїми вузенькими оченятами.
Кротовини видно, звичайно, не було. Вона – відчувалася. За допомогою приладів. От з цієї сторони підлетіти до кротовини – і, «гайда» сказати не встигнеш, як опинишся на її виході. Але куди вона веде?
– Я просканую, – повідомила Олеся. – …Ой, – через деякий час сказала вона. А потім ще знову додала, вже зі знаком оклику: – Ой!
– Що «ой», кажи вже.
Олеся посерйознішала.
– Ми вилетимо з кротов… Вибачте, з міжпросторового тунелю, вже за межами Резервації. Наш зореліт і так дуже близько від кордону. Що будемо робити?
Кротовини можуть з’єднувати будь-які точки нашої Галактики. Будь-які… Кажуть, що повинні існувати міжпросторові тунелі, які приведуть до іншої галактики. Теоретично. Але на практиці таких тунелів не знаходили. І це погано. Тому що людство (та й не тільки) замкнене Господарями у Резервації. Зараз ми знаходимось на самому кордоні. Але, якщо ми його перетнемо… Якщо нас упіймають… То ми матимемо доброго чосу.
Я поринув у роздуми.
– А що там, на виході, планети ніякої нема на мапі?
– Нема. Але мапа за межами Резервації зовсім не точна.
– І на дідовій мапі також пусто.
– Ти ж її знову догори дригом тримаєш.
«От, дідько!»
– Зореліт на підльоті! – раптом сказала Олеся. – Це Господарі.
Зореліт, що наближався, був великий і страшний. Немов хижий птах, він націлювався дзьобнути та проковтнути нашу маленьку яхту. По зв’язку пролунала команда прийняти перевіряючих. Ми з Олесею перезирнулися. Що робити?
Нічого!
Через декілька хвилин двері шлюзу відчинилися, і зі шлюпки до нашого зорельоту увійшли двоє – Господар, та пеніпеліканець. Огиднішого створіння ніж цей пені.. пелі… тьху! – «павук» (інакше ми їх не називаємо) складно собі було уявити. Він метушився на своїх сірих товстих лапах біля Господаря, та підлесливо зазирав тому у фотоелементи. А Господар був начищений до засліплюючого сяйва. І дуже поважний.
– Бугум-бугум, – сказав він, дивлячись кудись крізь нас.
Єдині органічні розумні, яких терпіли біля себе Господарі – це павуки.
– Великий Екс п’ятдесят другий просить доповісти, з якою метою ви підлетіли до кордону Резервації? – просичав павук.
– З метою виключно екскурсійною, – подивилася на нього Олеся. – Розумієте, ми мандруємо – туди, сюди…
– Як ти відповідаєш Господареві?! – павучі очі (усі вісім) почали наливатися кров’ю.
Але Господар не звернув уваги на відповідь Олесі. Він підняв маніпулятор і показав на Троглодита.
– Бугум! – сказав Екс п’ятдесят другий, і павук відразу перевів: – Що це, штучний інтелект?
– Ні-ні! – відповів я. – Зовсім не штучний, і зовсім не інтелект. Ой, не робіть цього, будь ласка. Не підключайтеся до нього! Хід його думок неможливо зрозуміти… І це небезпечно! Та, що ж я кажу – у програми не може бути думок! Це звичайна програма… Ой!
Господар витягнув датчик і підключився до Троглодита. Троглодит і Господар почали гудіти: «У-у-у. У-у-у». А потім з голови Господаря пішов білий димок, по кабіні потягнуло легким запахом паленого. Кінцівки Господаря підігнулися, і він гупнув на підлогу, трохи причавивши павука.
– Вбивці! – загорлав напіврозплющений пеніпеліканець. – Ви вбили Господаря!
– Я нічого не робив, – розгублено сказав Троглодит, зніяковіло підвівши зір на нас. – Тільки розповів цьому металобрухту свою теорію багатовимірності простору, яку сьогодні вигадав. Ви ж зранку не захтіли мене слухати. Розумієте, якщо поєднати вимір простору «зет» з квазі-зіркою…
– Я ж попереджав, – розгублено подивився я на павука («Ой, що буде. Прощавай, Олесю»). – Може він не зовсім помер, а так, трохи з глузду з’їхав?
– Ви за це відповісте по закону! Всі!
Павук схопив Господаря за кінцівку і потягнув у шлюз. Ворожа шлюпка стартувала.
– Нам кінець, – прошепотів я, роздивляючись гармати на зорельоті Господарів, що позначали закон сильного.
– Стрибаємо у міжпростр… у кротовину! – вигукнула Олеся.
– Так, навігаторе! – погодився я. – Летимо!
І чорнота тунелю проковтнула наш зореліт.
«Гайда-а-а-а!»
***
Ми виринули за декілька парсеків від кордону Резервації. Не дуже далеко, але це вже був чужий космос. Незвичний.
Ворожий.
Вся наша Галактика – Чумацький шлях заповнена Господарями. Вони перекрили розвиток біологічним видам (ну, крім павуків), і ми навіки зачинені у Резервації. А тих, хто Резервацію покидає… Я згадав плазмові гармати на зорельоті Господарів.
Бр-р-р-р…
– Через який час нас доженуть? – запитав я у Олесі.
– Ну, не знаю. Спочатку вони повинні знайти кротовину.
– То де ми опинилися?
Планета все ж таки існувала, хоча на мапах і була відсутня. Самотня, холодна, вона плавала космосом сама, без зоряної системи. Жодна зірка не освітлювала чорну камінну поверхню, де-не-де порослу темним космічним мохом. Та й «планета» – дуже гучно сказано. Скоріше, це був великий астероїд.
Таємничий великий астероїд.
Загадковий астероїд.
Саме такий, де повинні приховуватись артефакти Передвісників. Або секретна база мого діда Марка Люльки.
– Бачиш? – прошепотіла Олеся.
– Бачу, – з тремтінням у голосі відповів я.
На поверхні астероїду стояв старий зореліт. Коли я збільшив зображення на головному екрані, ми змогли прочитати його назву: «Перун».
«О!»
– Діду! Діду, ми прилетіли! – загукав я у систему зв’язку.
– Ке-хм-м, – загуло у динаміку. – Чую рідного онука. А ну швиденько приземлюйтесь!
Ми зустрілися з дідом на нашому зорельоті. Він увійшов – високий, могутній, у чорному скафандрі, немов сам бог наших прадавніх пращурів Перун. Це був мій рідний дід, і його довгі вуса, зовсім вже сиві, лоскотали мою щоку, коли ми обіймалися. Дід приніс з собою запах дитинства – пахощі міцного тютюну та далеких таємничих планет. І пригод. В долоні він стискав свою стареньку трохи потріскану незмінну люльку, але не запалену.
– Діду, – сказав я, – я так за вами скучив.
– Ну все, все, годі вже тобі, – дід змахнув одиноку сльозу. – Дякую, що провідав старого. Мене ж підбили у останньому бою. Без палива, з майже несправним двигуном, я дотягнув до цього астероїда. Тут і залишився. Енергії ледь вистачило, щоб підтримувати кисневу станцію та гравітаційну установку. А ти молодець! Справжнім козаком став! І наречена в тебе гарна, – дід Марко підморгнув Олесі, і та почервоніла. – А от з цією нишпоркою, котра десь загуляла цілих десять років, коли потрібно було привести допомогу…
Нишпорка вискнула й заховалася за Олесею.
– Діду, вибачте, – сказав я, – але за нами женеться військовий зореліт Господарів.
– Господарі!!! – гримнув дід. – А бодай їм вже щастя не було! Нічого, ми зараз покажемо цим іржавим залізякам! Швиденько все паливо на мій корабель! Дещо я зміг відремонтувати за цей час. Ну ж бо! Швидше! Швидше!
Невдовзі ми перенесли атомні батареї з паливом до «Перуна», не зважаючи на те, що Троглодит метушився під ногами і всім заважав. «Перун» був старим, залатаним військовим зорельотом, який побував у багатьох халепах. Колись його плазмові гармати наводили жах на ворогів. Лазерні випромінювачі могли випустити десятки смертоносних променів за секунду. У торпедних відсіках ховалися мегатонні ядерні торпеди.
Але зараз енергії не вистачало навіть на слабенький лазерний вогонь, не кажучи вже про мільйоноградусну гарячу плазму з гармат. Торпедні відсіки давно спорожніли, і лише всюдисущий космічний мох розпорошував свої спори за холодними люками.
– Діду, а як же ж ви тут самі цілих десять років?
– Ну, я не зовсім сам, – посміхнувся у вуса дід, – Десь тут іноді з’являється такий собі зелений і в пухирчиках, з ротом до вух. Каже, що він Передвісник, але я називаю його Дударем. Ну, дуже докучливий. Ніде від нього не сховатися. Ви його не бачили?
– Ні, – похитали ми з Олесею головами.
– Мабуть, то він вас соромиться. А ти, випадково, не палиш, ні? Тютюн закінчився.
Дід показав на спорожнілу люльку.
– Діду, – сказав я, – палити шкідливо.
– Знаю, – позіхнув дід. – Ех… Добре. Готуємось до бою.
– Але як ми будемо воювати? Енергії замало.
– Що-небудь придумаємо! Головне, що ми вже разом. Та й Дудар допоможе.
«А він точно є, цей Дудар?» – прошепотіла мені на вухо Олеся.
Я грізно на неї подивився – ніхто не сміє звинувачувати мого діда у брехні, навіть після його десяти років самотності.
Раптом дід завмер посеред рубки керування, і його обличчя зблідло.
– Сюди летить Рій, – коротко кинув він. – Я це відчуваю.
– Не може бути! – сказала Олеся.
– Летить, – схопився дід за голову. – Їх крила гудуть. Простір коливається. Через декілька хвилин Рій буде тут.
Рій… Скільки у цьому слові страху та відчаю. Рій складається з мільйонів енергетичних створінь – рійників, які відрізняються як від нас, людей, так і від Господарів. Вони не залишають після себе нічого – зжирають усе – пил, комети, астероїди. Розривають цілі планети. Навіть зорі гаснуть від їх натиску. Мільйони рійників гинуть, висмоктуючи зоряну енергію, але потім зірка захлинається і згасає.
Рій залітав за кордон Резервації тільки одного разу, зачепивши Рігель. Зірка вижила, а от її четверта планета, де була людська колонія… Де працювала лікарем моя матуся… Ні. Не вижив ніхто. Від Рою не врятуватися.
– Ми загинемо? – тихо запитала Олеся.
– Не мели дурниць! – вигукнув дід. – Характерник я, чи хто? А як же ж ви думаєте, я тут жив стільки років, і мене не знайшли Господарі? Та й ви з Дареном допоможете.
– Ми?
– Так! Сідайте швидше на підлогу, ось так – ноги під себе, руки у сторони. Повторюйте за мною слова, та уявляйте, що цього астероїду нема. Його взагалі не існує.
– Мені також уявляти? – запитав Троглодит. – Я не вмію уявляти.
– Ні! Іди он, з Дударем побазікай.
– Процент реального існування об’єкта «Дудар» складає нуль цілих одна…
– Геть!
Ми сіли на підлогу. Я заплющив очі. Мої пальці злегка торкались дідових, та Олесевих.
«Ми загинемо», – почув я чиїсь думки.
Може, то мої?
«Онучок, припинити паніку, усе буде добре».
Дід Марко вголос почав наспівувати щось незрозуміле:
– Ау, ау шихарда кавда! Шивда, вноза, митта, миногама!
І ми півторювали за ним:
– Каланди, инди, якуташма биташ! Окутоми ми нуфан, зидима!
Дід підхоплював продовження:
– Тирь, щарь, кордоко, ау! Коно-то-цо-іо, ія, іо, іо-цок, цок!
Оце «цок-цок» раптом м’якими лапками пробігло по спині, і волосся заворушилося на моїй потилиці. По якій спині? Невже у мене є спина? Адже я вже не відчував свого біологічного тіла. Я став старим залатаним зорельотом. Космічний мох на моєму днищі коливався від подиху сонячного проміння. Чорне каміння шкребло по металевій обшивці. Каміння? То також я! Я ж і є оцей одинокий астероїд посеред безмежного космічного простору. Ні – я сам космос! Я дивлюсь очима – зірками; я вдихаю космічний пил, і хвости комет смішно лоскочуть моє нове тіло.
Десь здалеку до мене доносяться слова:
– Болдо ро-ко, булдарам, ганем…
Хто це співає? Я не знаю, але мені робиться весело. Я вдивляюсь у космос і бачу, як чорна грозова хмара наближається до того місця де сиджу я, де я пливу космосом, розчиняюсь у нескінченному просторі. Мені неможливо зашкодити.
Тому що мене більш не існує у матеріальному вигляді.
Мене немає.
І ці енергетичні хижаки також мене не бачать, бо як можна побачити те, чого не існує? Вони обминають місце, де я колись знаходився. Вони пролітають, мов швидка ріка чорних спалахів. Вони не мають сталих тіл. Вони – рухливі, наче ртуть.
І смертоносні.
Але мій розум малює зовсім іншу картину. Гострі зуби клацають у пошуках здобичі. Драконячі крила закручують простір у космічний смерч. Хвости з отруйними голками, лапи з зігнутими пазурами – все змішалося у вихор навколо великого чудовиська з червоними очима – Рій вів смертельний танок навкруги своєї королеви.
Я побачив, як з міжпросторового тунелю вискочив зореліт Господарів. Як він спробував розвернутися і втекти, але Рій витягнув довге щупальце і всмоктав зореліт, немов комашку. Якщо б у мене - космосу були вуха, то я б їх затулив, щоб не слухати скреготу та чавкання космічних чудовиськ.
– Діду, – сказав я, – Рій летить до Резервації.
Дід Марко мовчав.
– Діду, – сказав знову я, – якщо ми не зупинимо Рій – загинуть планети, діду. Загинуть люди. Як мати. Діду, скажіть хоч щось.
– Я дуже довго чекав, Дарене, – стиха промовив дід. – Я не хочу втратити тебе так швидко.
– Але…
– Приготуватись до бою! – раптом скочив дід на ноги. – По місцях! Завдамо удару хижакам! Олесю – до керма! Дарене – до іонної гармати! Влуч у королеву.
Рій побачив нас, відчув що простір біля королеви наповнений їжею.
– Енергія, діду…. Не вистачить…
– Виконувати! – гримнув дід і тихо додав: – У тебе вистачить енергії тільки на один постріл, онуче. І не дуже сильний. Не схиб.
– Я не зможу без вас. Ви...
– Я повинен нас захищати.
Олеся без зайвих питань скочила до керма. Я піднявся у крісло іонної гармати. Тепер я бачив Рій крізь перехрестя прицілу.
«У тебе є тільки один постріл, Дарене».
А потім? У нас не залишиться енергії на політ, ми загинемо у космосі. Нас зжере Рій. Годі! Не можна розмірковувати. Ти повинен влучити!
«Цілі ескадри воювали з Роєм та програли».
Але ж вони не були у центрі Рою біля його королеви.
Я знову побачив перед собою великого дракона. Вогонь вилітав з його пащі, в яку міг поміститись цілий зореліт. Я похитав головою. Ні! Це не дракон, це енергетичний живий згусток. Паща – то лише моя уява. Але червоне ненаситне око дракона – ось воно, дивиться прямо на мене. Якщо влучити в нього зарядом гарячої плазми…
І тут я зрозумів, що енергії всіх батарей, що ми принесли до «Перуна», не вистачить, щоб завдати шкоди королеві. Вона майже не помітить мого пострілу. Все було марно. Ми безславно загинемо. Через мене.
«Олеся також загине!» – блискавкою пронизала мене думка.
Рій виростив щупальце і вдарив у сторону нашого зорельота. Але не влучив. Ще раз – знову промах! Я побачив, як мій дід стоїть посеред рубки, його очі заплющені, а по щоці збігає краплина поту.
«Швидше, Дарене, швидше», – ледь чутно шепотіли його губи.
Що це промайнуло біля стіни, немов велика рухлива зелена пляма? Приверзлось… Але раптом по підлозі покотилася блакитна кулька. І мені почулися тихі слова: «Ти гідний цього дару».
«Дару?»
Я схопив кульку, стиснув долонями. В її глибині грали різнокольорові спалахи. Одного разу я вже бачив таку. Колись давно у музеї нам демонстрували артефакт Передвісників. Але та кулька була пуста, вичерпана.
Мертва.
А у цій кульці вирувала та рвалася на волю могутня і дика чиста енергія.
Зараз не час було розмірковувати звідки вона взялася. Я помістив кульку до конвертору. Покази датчиків енергій скипіли до найвищих значень. Заревів за захисною оболонкою реактор. Енергія потекла до плазмових генераторів.
Я перемкнув на максимальну потужність пострілу, навів автоприціл. Ні! Ні – дуже багато мішеней. Не вийде. Тільки вручну. Сам!
Щупальці, що складалися з мільйонів рійників лупцювали по нашому зорельоті. Але промахувались.
«Заспокойся, Дарене!»
Королева кидалася зі сторони у сторону, перехрестя прицілу тремтіло перед очима.
Вдих – видих.
Вдих до середини, далі – затримати подих, і плавно-плавно натиснути на спуск…
«Ба-бах!» – згусток високотемпературної плазми проревів по силовому полю гарматного стволу і спрямував у тишу космосу. А далі – засліплюючий очі спалах. І – темрява.
І крізь цю пітьму, наповнену червоними потоками, я почув дівочий крик:
– Дарене! Ти влучив, влучив!
Підлога рухалась піді мною, зереліт летів.
А в космосі залишалася розірвана на шмаття королева і некерований Рій, що безпорадно метушився, не в змозі продовжувати свій рух.
***
– Я от що подумав, – сказав я згодом, коли ми всі зібралися за столом, – скільки живуть нишпорки?
Наша нишпорка, що сиділа у мене на колінах, пробувала стягти зі столу рагу у тюбику.
– Ну, не так вже й довго, – вийняв дід з рота незапалену люльку. – Ця пенсіонерка виглядає досить жвавою, як для свого віку.
– Звідси тільки один висновок – нишпорка побувала у часовій аномалії. Десь затрималась на десять років по відношенню до нас. Але в нашій Галактиці таких аномалій не знайдено. Я й міркую собі – може нишпорка залетіла в інший часовий потік?
– У іншу галактику? – несміливо запропонувала Олеся.
– Це ти сказала, не я.
– А що – може бути, – дід Марко почав смоктати люльку. – Може бути… А ну, нишпорка, де та кротовина, якою ти літала по допомогу? Шукай!
Нишпорка з тюбиком у роті скочила з моїх колін та побігла до нейровиводів.
– Невже, – прошепотів я.
– Треба її якось назвати, – сказала Олеся.
– Кого?
– Нишпорку!
– Ну що, командо, – сказав дід, – пригоди продовжуються?
– Так, капітане! – радісно відповіли ми з Олесею.
***
Десь на кормі зорельоту сиділи бік-о-бік двоє – штучний інтелект та зелений в пухирчиках. Троглодит жестикулював довгими контактами і розповідав про теорію багатовимірності простору.
А Дудар вдоволено посміхався своїм великим ротом – від вуха до вуха і крутив у руці маленьку блакитну кульку.
Коментарів: 34 RSS
1Chernidar01-09-2011 16:19
відразу початок - а чого іонні двигуни - і тремтіння? там же немає вибухів!
блін, знову чорні діри! ну тут хоч діти балакають про них, простимо їм незнання
стук-стук... - піду, відчиню. БЛІН... ХТО ТАМ! тоненьким голосом...
нє, це я просто збиткуюсь, поки що непогано
лапи нишпорки зайві.
симпатична стилізація.
ізюминки ще б...
і битви, битви... миру вам, і процвітання, пане Спок
2Аноним01-09-2011 18:51
Тук-тук? Хто тут стукає? А, це Chernidar зі своїм грандіозним знанням чорних дір, судячи по відповіді на попереднє оповідання конкурсу. Невже в ваших дірах відсутня гравітація, пане Chernidar? Якщо так, то ви винайшли новий всесвіт, і вам можна тільки позаздрити.
А от про що ви написалі далі - то вже відомо тільки вам. Єдине, що я зрозумів, це те, що ви вважаєто лапи нишпорки зайвими. Ну звичайно, як я раніше не здогадався! Вона ж по планетам, як гусінь повзати може! Дякую за підказку.
3Автор01-09-2011 18:52
Попередній коментар - автора цього оповідання. Автор буде радий любим відгукам, але не відкритому троллізму.
4Sergiy Torenko01-09-2011 19:56
І автор, і критик - обидва трохи скинули оберти.
Щось жодного бажання вводити премодерацію на початку конкурсу.
5Автор01-09-2011 20:01
Слухаюсь, капітане! Вибачте.
6Chernidar01-09-2011 21:48
ок, оскільки автор явно не знайомий зі мною, переформулю коректніше свої зауваження.
1. стук-стук у вакуумі виглядає кумедно.
2. у істоти, що рухається реактивним принципом наявність лап немотивована. як і чутливість до "чухання" - по ідеї там має бути такий панцир. що ого-го.
3. опис битви не сподобався.
4. іонні двигуни - не знаючи конструкції описаних іонних двигунів і орієнтуючись на діючі можеді скажу. їх робота не асоціюється з тремтінням.
оповідання краще за багатьох. шліфувати є що.
сперечатись і сваритись - не хочу, адже сварка з автором завідомо понизить оцінку, що я дам цьому твору в той час як умови анонімності не дозволять автору повторити це само з моїм твором.
7Автор01-09-2011 22:46
О! Дякую. Вибачте за різкість, мабудь, був такий настрій і не зрозумів, що ви хотіли сказати. Дійсно, подивіться самі, ви ж написали щось незрозуміле, оті от "стук-стук" і т.і. Я просто прийняв вас за троля. Вибачте. Ви написали зараз нормально і це вже інша справа.
(Да й я не агресивний зовсім, просто тролів не люблю, тому так і сприйняв).
Спробую відповісти.
1. стук-стук у вакуумі виглядає кумедно.
Вибачте, але звук передається по корпусу зореліта. І почути його - це нормально. Гадаю, що зі звуком по корпусу ви погодитесь.
2. у істоти, що рухається реактивним принципом наявність лап немотивована. як і чутливість до "чухання" - по ідеї там має бути такий панцир. що ого-го.
Тому я і написав у оповіданні: "У процесі еволюції, або чогось ще, у нишпорок з’явився внутрішній двигун". Мається на увазі, що нишпорки кимось виведені з звіря, що жив на поверхні планети, а не с самого початку пересувався космосом". Тому що нелогічність цього створіння кидається у очі - це ви вірно побачили. А чухання... Між пластинами. Якщо нишпорка їх у сторони розставляє. Туди ж і контакти пролазять. Взірцем для нишпорки було створіння, що називається tardigrada, або, по-російські - тихоходка. Так я її собі уявляв. Та й голову від ленивця додавав. Але то так - авторські фантазії.
3. опис битви не сподобався.
Ну, то вже суб'єктивне, звичайно. Але я і не намагався детально придати достовірність ситуаціі. Все ж таки, оповіданні більше розраховано на підлітків, будемо дивитись правді в очі. Підлітково-розважальне. Тому і пригоди не сер'йозні.
4. іонні двигуни - не знаючи конструкції описаних іонних двигунів і орієнтуючись на діючі можеді скажу. їх робота не асоціюється з тремтінням.
Може бути, але у сучасні моделі існують з ядерним реактором. Але принцип, як і у реактивниго двигуна. Мені здається, що у любоми випадку вібрація буде. Але тут сперечатися не буду. (Ви уявляєто собі двигуни "нашого" виробництва, та й безшумні? Я - ні).
"оповідання краще за багатьох. шліфувати є що".
Це на сьогодняшній момент. До закінчення конкурсу ще ого-го що буде.
А шліфувати є завжди що. Через деякий час завжди бачиш у своїх оповіданнях те, що можеш написати по-іншому.
"сперечатись і сваритись - не хочу". Ну от ми і не свиримось. Дурниці які. Вибачте ще раз, що прийняв за троля.
"не дозволять автору повторити це само з моїм твором"
Я ніколи нікого не "завалюю". Якщо і пишу відгуки, то розгорнуті і спокійно висловлюю свою думку так, щоб автор мене зрозумів і не обурився.
А будь-яку критику я сприймаю спокійно. Ідеальних оповідань нема ні в кого. І вчитись треба постійно.
Дякую!
8Chernidar02-09-2011 09:21
важко відділити звістку від вісника.
до речі, ще раз щодо стереотипів.
коли я тут викладав стімпанк попередні рази я теж всім доводив що перші трамваї були саме парові, в реальній історії це так. тим паче - в придуманому світі. пофік: трамвай - електричний.
але на жаль реалії такі, що треба думати не тільки про те, наскільки написане відповідає дійсності, але й про те, як його сприймають.
приклад: "він був зросту Наполеона" переважна більшість читачів вирішить, що герой низенький, хоча насправді Наполеон не був низьким, це популярний міф, що породжений британцями та різницями між французськими та англійськими мірами.
9Автор02-09-2011 09:55
Про Наполеона - цікаво. Я також вирішив би, що це маленький зріст. Зараз... Що там у інтернеті... Ого! 168,79 см. Нічого собі!
10Аноним02-09-2011 14:59
Цікавенько. Але дійсно, Авторе, як ви виразилися - це "підлітково-розважальне" оповідання. Мені от що кинулося в око, бій з Роєм. Якщо він поглинав і матерію, і енергію, то не зрозуміло, як один постріл міг знищити Королеву. За логікою, вона мала б поглинути її і все на тому. Хоча, можливо я просто погано розумію, як повинна діяти плазмова гармата. І ще одне, з Вашого дозволу звичайно. Як на мене, то потрібно було зразу сказати, що дід базується все ж таки на астероїді, бо коли прочитав
- відразу виникла асоціація з Кришталевою планетою Саймака. Але це так, скоріше міркування вголос, аніж поради. Взагалі непогане оповідання, читати приємно. Успіхів.11Фантом02-09-2011 15:00
Даруйте, не представився, то попередній коментар мій
12Автор02-09-2011 15:34
Спасибі, Фантоме.
Одинокі планети,що мандрують космосом без зірки, використовував не лише Саймак. Перше, що зараз у голову прийшло - це Ларі Нівен "Світ-кільце". Там також оті трьохголові інопланетяне жили на "перельотній" планеті, тому їх і знайти не могли. Це вже штамп у фантастиці. У його використанні нема нічого страшного. А різниця між великим астероїдом, та малим планетоїдом досить химерна. Наприклад, Плутон вже не рахується планетою. Вже знайшли десятки таких малих холодних планет у Сонячній системі далі Плутона. Тому вже його до планет не відносять.
"Понятие высокотемпературная плазма употребляется обычно для плазмы термоядерного синтеза, который требует температур в миллионы K."
Далі про плазму:
"Изучение физических свойств плазмы позволяет, с одной стороны, решать многие проблемы астрофизики, поскольку в космическом пространстве плазма — наиболее распространенное состояние вещества, а с другой — открывает принципиальные возможности осуществления управляемого термоядерного синтеза. Основным объектом исследований по управляемому термоядерному синтезу является высокотемпературная плазма (»108 К) из дейтерия и трития."
"Горячая плазма почти всегда полностью ионизирована (степень ионизации ~100 %). Обычно именно она понимается под «четвертым агрегатным состоянием вещества». Примером может служить Солнце."
Зберігається високотемпературна плазма у магнитному полі.
Візьмемо, на приклад, температуру Сонця:
Температура корони ~1 500 000 К
Температура ядра ~13 500 000 К
Бачимо, що на поверхні Сонця лише 1,5 млн градусів. Таку температуру рійникі ще можуть витримати, та поглотити. Вони руйнують зірки, та найчастіше гинуть самі, ала не зміну приходять інші рійники.
Так от, температура гарячої плазми з гармати - близько 10 млн К. Частина рійників просто захлинулася б від такого напливу енергії. Якщо допустити, що королева може з'їсти стільки енергії, то постріл був нанесений у "око", яке бачив Дарен. Може, то було саме серце королеви. Тому цей постріл був для неї фатальним.
Спасибі за увагу. Приємно, коли залишаються відгуки.
13Лариса Іллюк13-09-2011 12:13
Гарно. Сподобалось. Автору - респект.
14Док21-09-2011 12:38
Цікаве оповідання, жваве і український колорит відчувається. Звичайно, з приводу існування Нишпорки і Дударя, як біологічних об'єктів, можна було б подискутувати. Але не хочеться. Оскільки, як читачеві, сподобалося. Авторові успіхів!
15John Smith26-09-2011 08:55
На поверхні Сонця лише 6000 градусів і не рахується, а вважається.
16John Smith26-09-2011 09:18
Зі стуком все гаразд, Chernidar дарма наїхав, з вібрацією - ну, в принципі може бути. А от з двигуном нишпорки на жаль, проблема - щоб наковтатися досить пилу, треба мати діаметром кілометрів сто, й рухатись на сотнях км/с. Боюсь, що у цьому випадку стиковка нишпорки та яхти вже буде не "стук-стук-стук", а "блись і нема".
Таким чином оповідання перестає бути НФ... й стає казкою. У цьому випадку можна й яхти розганяти за двадцять годин іоннними двигунами, й безборонно випустити павука з трупом, й багато чого ще.
на своєму зорельоті «Перуні» - або на "Перуні",або на зорельоті "Перун".
На прокат - чи то я застарів й це вже норма така, чи просто розвелося багато людей, що пишуть з помилками. Chernidar'е, кхе-кхе.
Русизми: переекзаменовщик, захихикав, покидає, одиноку(ий), їх, промах, бік о бік.
Онуче - формально вірно, але асоціюється з онучею.
Авторе, чи не з вісьмох літер складається ваш нік тут?
17Автор26-09-2011 11:08
Дякую, пане Радій. Ну добре, добре, казка, автор не буде відмовлятися.
Ні, мій нік не з восьми літер, але автор вам також відомий. Але, тс-с-с, не скажу поки що, звісно.
Русизми... Мені дуже подобаються твори Нестайко, і саме там використовуються такі слова у прямій мові, як "переекзаменовщик", "ружжо" і т. і.
"покидає" - "залишає", каюсь.
ой, а "промах" - ?
"бік о бік" - не знав, що не можна використовувати.
18John Smith26-09-2011 11:39
Біч-о-біч.
А з приводу промаха - навіть не знаю. Прямої відповідності не бачу,але ж ви не перекладач, ви автор, чому б не поміняти контекст?
Втім, може, це я вже надто пильний сьогодні до тих русизмів.
19Аноним26-09-2011 21:11
От думаю, чи сподобалося би оповідання, якби прибрати "українськість"? Замінити діда характерника на мага, інакше звірика назвати? І теж було би гарно. А так страва виключно для власного вжитку, що теж непогано, зрештою, з чисто нашим колоритом.
20Автор26-09-2011 21:23
Дякую. Мені саме казку-фантастику з нашим колоритом написати хотілось. Нехай буде характерник. Тим більше, що його заговір я не вигадав, а взяв з старовинної збірки. Але, звичайно, це не від Рію, а від... Поки не признаюсь кого.
(Лячно писати - зараз John Smith знову купу русизмів знайде . Поспіхом можу таких "перлів" написати, що ого!)
21містер Ігрик27-09-2011 23:19
Як на мене, то вийшла космічна казочка..., хороша, але для дітей
хоча, якщо так і задумувалось, то лише уклін автору - з цим він впорався...
з іншого боку, наскільки мені відомо, в конкурсу немає обмежень "по читацькій аудиторії", тобто хочете писати для дітей - пишіть.., але, особисто моя думка, що більшість учасників переросло це оповідання.
Вам зараховано, але це не ваш конкурс.
Дякую,
22Автор28-09-2011 07:51
Спасібі, містере Ігрик.
Але мені так здається, що добре написаний твір для підлітків (не для маленьких дітей, а для підлітків) можуть з цікавістю читати й дорослі. Наприклад, автор у свої майже чотири десятки може залюбки читати і книги, які він дає своїй дочці - і ту ж саму Роулінг, і Буличева, і Нестайко... І взагалі, як повинно бути написане оповідання для підлітків? Як і для дорослих, але краще.
Може, автор добре зберігся, але йому через деякий період часу було цікаво читати своє оповідання про нишпорку. Автор сподівається, що воно ще комусь сподобається.
Дякую.
23Пан Мишиус04-10-2011 10:33
А мне понравилось и даже очень. Прочитал с большим удовольствием, а то, что указывают на невозможность существования подобных зверушек... Интересно, упомянутого автором Буличева тоже в этом обвиняли? А я вот сейчас не хочу быть таким серьезным.
Плюс "украинскось" развлекательная... И тема раскрыта.
В общем, удачи вам желать не буду - не дождетесь. Самому пригодится. Место занято, вот.
24Автор04-10-2011 11:09
Дякую, що спадобалося.
25Док04-10-2011 11:10
Підтримую попередній коментар. Це дійсно казка, але універсальна, так би мовити, для всіх. Дітям читати можна, але написана не "по дитячому". Однозначно, одне з кращих оповідань конкурсу.
26Лариса Іллюк04-10-2011 11:46
Так, мені воно теж сподобалось. Зараз так мало української фантастики для підлітків, що я упевнена - незалежно від того, чи переможе воно на Зоряній Фортеці, свого видавця і читача воно знайде. ;)
27Автор04-10-2011 11:51
Ех... У вас, Сновидо та Док, автор вже знайшов своїх читачів, дякую. Якби ж десь ще опублікуватися, то родощам автора не було б меж. Кожен раз автор йде на конкурси не заради перемоги, а заради "ну надрукуйте хоч хтось".
28Лариса Іллюк04-10-2011 11:58
Звісно, що деякою мірою так. Думаю, із цією думкою будуть солідарні усі автори, що тут присутні. Принаймні я - на сто відсотків Я теж хочу, щоб із мого доробку надрукували хоч щось.
29Зіркохід04-10-2011 19:06
Почуття дежа вю мене не покидає . Кумедно, одначе...
30Автор04-10-2011 20:03
Зіркоходе! Ваш коментар відразу не зрозуміти, якщо не пробігтися по іншим вашим коментарям. Відразу згадався дитячий анекдот:
"Онук приходить до діда і питає:"Діду, а правда, що у вас у льосі кулемет сховоний?
- Та брешуть люди.
- Діду, а правда, що на горищі гармата між сіном стоїть?
- Та брешуть люди.
- Діду, а правда що у вас танк у городі закопаний?
- От чого нема синку, того нема."
А я гадав, шо рецензія ще одна буде...
31Зіркохід04-10-2011 20:32
Та не переймайтеся . Я просто зазирнув сюди після ДРІОПІПЕКІВ. Надто багато азоту в крові... Декомпресія...
32Автор04-10-2011 22:11
А! Бачу, ви там тролів підгодовуєте.
33я05-10-2011 23:13
Ні, не люблю такого. Дерев'яні герої, аскетичний сюжет, дитяча гіперболізація. Стиль підібраний таким чином, щоб не треба було прагнути хоч до мінімальної достовірності.
Написано, звісно, ок, проте більш ніж на усну народну творчість, на жаль, не претендує...
34Автор06-10-2011 13:10
О! Спасибі. Автор також дуже не любить дерев'яних героїв і аскетичного сюжету. А от дитяча гіперболізація йому довподоби. А щодо "дерев'яності" героїв, можливо більш детальніше, будь ласка? Я так розумію, що герої оповідання виглядають ляльками-манекенами без своїх характеров, та звичок, з цілком примитивними діалогами, так? І це дуже погано. Буду думати.
А то, що ви такого не любите, ну що ж - "через силу милим не будеш". Усім, нажаль, неможливо сподобатися.
Дякую.