Сьогодні трохи про Договір про створення за замовленням об’єкта авторського права і суміжних прав (він же Авторський договір замовлення).
Як автор ви маєте право використовувати створений твір, передавати його, або надати дозвіл іншій особі на його використання. Для цього достатньо укласти авторський договір. Однак, існує виключення (у юристів завжди є «але»). Що робити, якщо об’єкт ще не створений? На відміну від попередніх договорів, в Авторському договорі замовлення, об’єкт (твір) – не існує.
❗Це договір на майбутнє.
✅Загалом, передати права на ще не створений твір можна за такими договорами:
+трудовий договір;
+цивільно-правовим договором про створення за замовленням об’єкта авторського права і суміжних прав;
+про створення за замовленням об’єкта авторського права і суміжних прав (Авторський договір замовлення);
+договір про розподіл майнових прав на службовий твір.
Як це бачить закон
Авторський договір замовлення — це договір, за яким одна сторона (творець — письменник, художник, тощо) зобов'язується створити об'єкт права інтелектуальної власності відповідно до вимог другої сторони (замовника) та в установлений строк.
Автор і замовник узгоджують розподіл прав на майбутній об’єкт.
Договір не може обмежити право автора паралельно творити інший твір.
✅Обов’язковими умовами договору є:
- строк, протягом якого має бути створений об’єкт — твір;
- способи та умови використання твору.
⚠️Зверніть увагу!
У разі відсутності у договорі положень щодо передачі (відчуження) майнових прав на створений за замовленням твір — він буде належати сторонам договору спільно!
Що цікаво, оригінал живопису (а також скульптура, картина, малюнок, гравюра, літографія, твір художнього (у тому числі сценічного) дизайну тощо), створений за замовленням, переходить у власність замовника. При цьому майнові права інтелектуальної власності на цей твір залишаються за його автором, якщо інше не встановлено договором. Якщо твір (об'єкт) був створений за трудовим договором (тобто це ваша звичайна робота) — майнові права належать юридичній або фізичній особі, де або у якої працює автор, або ж спільно, якщо інше не встановлено договором.
✅Що ще треба знати?
За результатом написання твору (створення об’єкта) — замовник зобов'язаний виплатити авторові авторську винагороду.
Виконавцем в авторському договорі замовлення є автор (завжди фізична особа). Автор виконує замовлення особисто.
Автор має два зобов'язання:
(1) створити у майбутньому твір і
(2) передати твір замовникові.
Передати твір не лише фізично, а також майнові права. Проте об’єм таких прав не визначено (виключні права, невиключні права). Отже, це лишається на розгляд сторін.
Згідно з договором замовнику можуть бути передані не виключні права на використання, а в автора залишаться виключні права на твір.
За загальним правилом, майнові права на твір, створений за замовленням, належать творцеві цього об'єкта та замовникові спільно, якщо інше не встановлено договором.
Замовнику необхідно на кожне використання твору отримувати згоду автора.
⚠️Увага! У разі отримання замовником винагороди за використання твору, автору належить половина від винагороди, якщо в угоді між ними не передбачається інше!
Такий режим спільної власності для замовника — не зручний і витратний.
Тому бажано при створенні твору на замовлення передбачити інший розподіл майнових прав, наприклад, усі майнові права передавати замовнику!
Якщо ви замовник — зверніть на це увагу, якщо ви автор — вам краще той хитрий варіант, що передбачив закон.
Передання авторських прав на твір, створений за замовленням
Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення.
Факт створення твору визначається самим автором, коли він вирішить, що твір є завершеним. Так само автор сам вирішує, коли твір треба оприлюднити.
Автора не можна примусити до передачі твору, який ще не оприлюднено, якщо автор цього не бажає.
Якщо автор не передасть твір замовникові, він повинен відшкодувати замовникові збитки, в тому числі упущену вигоду (Акт приймання-передачі майнових авторських прав або додаткова угода до авторського договору замовлення)!
Такий документ передачі має містити усі істотні умови договору про передачу майнових авторських прав та формулу — підтверджував волевиявлення автора на передачу майнових авторських прав.
Створення твору на виконання трудового договору.
Юридична особа не може виступати автором — виконавцем, однак може отримати замовлення на створення твору. Таке замовлення Юридична особа передасть до власних працівників з відповідним службовим завданням.
Працівники створюють твір, майнові авторські права на який передаються роботодавцю — юридичній особі.
Режим авторського договору замовлення не поширюється на договори, у яких виконавцем є юридична особа. Це буде договір про організацію створення твору та передання майнових авторських прав.
Створення на аутсорсингу.
Юридична особа (виконавець) може звернутися до сторонніх осіб (субзамовлення / аутсорсинг).
Майнові права в результаті виконання замовлення — перейдуть юридичній особі, а від неї — замовнику.
Можливий варіант, коли юридична особа звертається з аутсорсинг до іншої юридичної особи, а та своєю чергою — до своїх працівників зі службовим завданням.
Працівник створить службовий твір, що передасть роботодавцю-субзамовнику, а той вже передасть замовнику — юридичній особі…
Важливо всі ці схеми прописати договорами. Щоб майнові права не «загубилися» по дорозі до первинного замовника.
Важливо також знати й зафіксувати імена авторів — творців, щоб не порушувати особисте немайнове право автора на зазначення імені автора на творі і його примірниках.
Комп'ютерна програма містить розділ у якому правоволоділець розміщує інформацію про управління правами (інформація, що ідентифікує об'єкт авторського права й особу, яка має на цей об'єкт авторське право).
Опублікування твору анонімно накладає на видавця твору обов'язки представника автора та надає йому право захищати права автора.
У договорі про організацію створення твору (договір з юридичною особою) необхідно також звернути увагу на положення про запевнення та гарантії з боку юридичної особи – організатора процесу. А також – передбачити наслідки порушення таких запевнень та гарантій.
До звичайних гарантій необхідно додати гарантії дотримання юридичною особою – організатором прав авторів створеного твору.
Приклад Договору:
(буде завантажений файл)
https://www.me.gov.ua/Files/GetFile?lang=uk-UA&fileId=9b664839-7334-4c48-af77-770165639700
Наразі це - останній матеріал «Авторського права своїми словами».
Зустрінемося восени у другому сезоні!