Старенький будинок перебував у занепаді. Дах ледь тримався, укріплений підпорками, які встановив ще покійний Ангеліїн батько. Небом пробігали чорні хмари. Стрижень громохвата згинався вгорі від шаленого буревію. Десь у далечині Простір прорізали яскраві блискавки. Біля самого будинку вітру ще майже не відчувалося. Лише поскрипував над дверима ліхтар, що світив мерехтливим жовтим світлом. Та гойдався вузенький підвісний міст над прірвою.
Я згадав, як легко Ангелія пробігла тонкими дошками…
– Це добре, – сказала Ангелія. – Добре що гроза наближається. Батареї вже майже розряджені.
– Бе-ме! Бе-ме-ме!
Побачивши Ангелію, до нас підскочила велика сіро-біла коза. Вона з надією дивилася на хазяйку і, присмоктуючи, ворушила товстими губами. Друга пара очей на потилиці між гострими рогами підсліпувато і дуже сердито втупилася у мене. Немов коза промовляла: «Чого прийшов? Нам тут чужинці не потрібні».
Я зірвав з високого куща пожовклий листок і простягнув козі.
– Бе-ме? – запитала вона у Ангелії.
– Їж, давай, – посміхнулася дівчина, почухавши у кози за вухом. – Ех… Хто ж за Фіалкою буде наглядати, якщо… Ну, якщо я затримаюсь. Її матуся доглядала… Доведеться віддати сусідам.
– Підемо скоріше додому, – сказав я.
На даху вже почали загоратися передгрозові вогники. Треба було поспішати.
– Зачекай.
Ангелія підбігла до краю і поклала руки на огорожу перед проваллям. Вітер розвіював довге каштанове волосся.
– Дивись, як гарно! Це мій власний астероїд! – обернулась до мене дівчина.
Дім Ангелії побудований на маленькому шматку землі. Проміжок до Уламка був настілки малим, що ця земля не називалась астероїдом. Але… Будинок все ж таки стояв окремо від Уламка. Самотній і гордий. На чорному камінні біля містка над двома могилами височіли хрести.
Хмари пролітали вже всюди, зверху та знизу оточуючи будинок. Крізь темний серпанок пробивались зелені промені Простору. Коловерть дощу вигравала крапель на камінні. Фіалка узяла Ангелію губами за рукав і потягла хазяйку додому.
– Добре, йдемо, – посміхнулась дівчина.
По її обличчю вже текли холодні дощові краплини. А долоня, що взяла мою руку – тепла-тепла.
Ангелія відкрила двері, і коза першою забігла до своєї коморки. По дерев’яній підлозі застукотіли вісім товстих лапок. Ми з Ангелією затрималися у коридорі. Я витер долонями дівоче обличчя.
– Ольгерде… – прошепотіла дівчина.
Я поцілував Ангелію у губи. І в цей час над будинком у громохват вдарила блискавка. У підвалі загудів генератор, блимнули та загорілись лампи. Злякано бекнула Фіалка. Вхідні двері відчинилися від пориву холодного вітру.
Я побачив, як над будинком під самою хмарою висить велика чорна пляма. Морок, з якого вона складалася, спалахував електричними розрядами.
– Пляма часто прилітає до мене, – прошепотіла Ангелія.
У нас були попереду ще довгі десять годин до тривожного сигналу бойового вильоту.
…
«В руки Твої, Господи, передаю дух мій: Ти ж мене благослови і життя вічне даруй мені».
Я шепотів стару молитву тихо-тихо, щоб ніхто не почув по загальному зв’язку. Руки вчепилися у штурвал винищувача. Простір навколо стискав прозору кабіну чіпкими пальцями, здавлював, немов хотів розчавити разом зі мною, як перезрілий горіх.
Я заплющив очі. Який це вже для мене бій – п’ятий чи шостий? Сни і дійсність давно вже змішалися, і я не пам’ятаю, що було насправді, а що уві сні. На борту винищувача намальовані три зірочки – я збив трьох. Вони, а не я, не повернулися з бою. Їх, а не мене, зжер Простір… Так чого ж я боюсь? Вбивають люди, а не тиша навколо.
Вбивають такі, як я.
Але я сиджу з заплющеними очима і слухаю, як до мене звертається Простір. Дуже скоро пролунає команда, і ми рушимо у бій. Крило номер дев’ять… Нас десятеро винищувачів, десятеро пілотів. Я тільки один з багатьох. Але Простір розмовляє саме зі мною. У навушниках крізь далекий галас бою чутно тишу.
Простору не потрібно говорити, йому достатньо мовчати, щоб я почув: «Рано чи пізно ти мій, Ольгерде».
«Господи… благослови і життя вічне даруй мені».
Давить тиша, здавлює кабіну безжалісний Простір.
«П’ятий, відповідай! П’ятий…»
«Ворог ліворуч! Он, біля астероїда».
«Еване! П’ятий! Бережись!»
«А-а-а!»
І – тиша. Всеохоплююча тиша Простору, з якої неможливо вирватися.
Руки стискають штурвал. До болю. До білих слідів на долонях. Скільки ще лишилося часу? Хвилина, дві? Палець лежить на гашетці електромагнітної гармати. Кожна десята куля – з вибухівкою. На більше не вистачає ресурсів. Ні в нас, ні у ворогів. Кожна десята з кількох сотень – гарантована смерть ворожому винищувачу. Якщо майстерно влучити.
«Ти у нас ас, Ольгерде», – сказав вчора командир Крила, поклавши руку мені на плече.
Це, мабуть, через те, що на борту мого винищувача – три зірочки. Тому що я збив трьох, і уламки їх винищувачів поглинув Простір.
Простір – він терплячий. Він дуже добре вміє чекати на свою здобич.
Запис чорної скриньки космічного корабля класу «Ковчег» П’ятого міжзоряного переселення.
Стурбований голос Капітана:
– Чорти забирай! Цього нам тільки не вистачало! Що там з бунтарями чинили у давнину – вішали на реї? А зараз що мені робити?
Далі чутно звук, створений ударом чогось важкого о металеву поверхню.
– Капітане, заспокойтеся. Зараз все залежить від вас… Від нас з вами.
Другий голос належить Помічникові. Він спокійніший, але крізь спокій прориваються відчайдушні нотки.
– Людям потрібно дати… надію. Хто ж знає, чому кляті камери для анабіозу перестали нормально працювати? Хто у цьому повинен? Випромінювання? Ми перевіряли обшивку – захист у нормі. Що не врахували тупоголові вчені на Землі? П’ятнадцять відсотків смертності, і люди вже не бажають лягати у камери, немов у труну. Їжі не вистачає, кількість біо-відсіків вже збільшена до критичної відмітки. Люди селяться по десятеро у одному, немов жебраки!
Все ж таки наприкінці голос Помічника зірвався і «дав півня».
Далі чутно голос, хрипкий з задишкою, який спочатку важко розпізнати, але потім ясно, що це говорить Генерал:
– Та зігнати всіх у анабіозні камери! Силове рішення…
– І вас також? – Капітан опанував себе, його мова вже тверда та спокійна. – Вашу сім’ю – дружину, дітей? У вас же дві доньки, якщо я не помиляюсь? Подумайте – п’ятнадцять відсотків – це ж не дуже багато. Ні?.. А, може, військові заженуть туди скоріше нас з вами? Генерале, ви впевнені у своїх людях?
– Так! Армія завжди готова…
– Мовчіть, Генерале. Мені здається, що я усвідомлюю стан на борту краще за вас. Скільки нам лишилося летіти? Ще п’ятдесят років?
– Так, Капітане, – ця фраза належить Навігатору. – Плюс-мінус рік… Але…
– Що «але»?
– Якщо ми змінимо курс…
– Ви хочете змінити курс, розрахований на Землі?
– Так.
– Ви божевільний! Скільки, ви кажете, тоді займе політ?
– Якщо пройти біля центру Галактики, то гравітаційні поля…
– Коротше, Навігаторе!
– Десять років!
Навігатор вигукнув цю фразу, немов останні слова перед стратою.
…
– Ольгерде, я кохаю тебе. Ти чуєш мене?
Ми кружляли у вальсі, зливаючись у різнокольоровий яскравий хоровод в головному залі Академії.
«Раз-два-три. Раз-два-три». Я вів Ангелію ніжно, немов тримав у своїх долонях дикого білого голуба. Не спокійного, одного з тих що сидять зараз у клітках, а вільного. З старовинної картини, на якій світить яскрава жовта зірка, і білі птахи летять разом з вітром над зеленою травою. Над Старим Світом. Тим, що легенда. Кажуть, колись, сотні, а може тисячі років тому, що відміряються головним годинником, ми прилетіли у Простір на Першому Кораблі. Правда це, чи ні – ніхто вже точно не скаже.
Мене привели до випускного балу Академії, як експонат, який можна показати молодим і сказати: «Беріть з нього приклад. Будьте хоробрими та вірними обов’язку. Тоді на ваших грудях також заблищать медалі».
Але я не чув цієї промови командира, бо побачив Ангелію. А потім танцював тільки з нею.
«Раз-два-три. Раз-два-три». Оберт. Рука у руці. Тепло жіночого стрункого тіла під долонею. Біле плаття, немов крила, торкається парадної форми. Здається, цьому не буде кінця, як нескінченна музика самого вальсу. Подих з губ Ангелії відчувається на моєму обличчі.
– Ольгерде, ти мене чуєш?
– Так, Ангеліє, чую, – тихо відповів я по зв’язку.
– Припинити розмови! – гримає командир.
Ангелію назначили у моє крило. Я – номер другий. Вона – десятий. І тепер Простір чекає на нас обох.
Зеленуватий Простір, де літає безліч астероїдів. Де не вщухають грозові бурі, та гравітація стрибає так, що неможливо сказати, що буде з тобою через мить – втисне у крісло, чи виверне невагомістю. Де розріджена атмосфера захищає від радіаційного випромінювання, що приходить ззовні; але подекуди лічильники радіації починають несамовито тріщати. Де через постійні атмосферні перешкоди не працюють радари. Простір, з якого не можна вирватись, бо ті, хто відлітають за край, назад не повертаються.
І тому ми не знаємо, що знаходиться ззовні.
– Готові до бою?!
– Так, командире!
Сьогодні ми повинні дістати реліквію – Чорну Скриньку з Першого Корабля. Скільки разів її вже знаходили? Але то були лише пусті уламки. Цього разу реліквія вже точно знайдена. Розвідник побачив Скриньку біля самого краю Простору на маленькому астероїді, що не мав ані назви, ані номера у каталозі. Сісти на астероїд розвідник не зміг – заважав грозовий фронт.
Ворог також заволодів інформацією – перехопив поспіхом передане повідомлення.
І десь іде бій – наші сили зіткнулися з Бунтівниками. Носій з моїм крилом вже майже на підльоті до астероїду.
– Знову насувається грозовий фронт. У нас є півгодини, щоб дістатись до місця. Перше крило відволікає ворога, а ми повинні здобути цю Скриньку, усім ясно?
– Так, командире!
– Будь що… За Капітана!
– За Капітана!
Ми стартували. Носій залишився позаду великою незграбною черепахою.
Запис чорної скриньки космічного корабля класу «Ковчег» П’ятого міжзоряного переселення.
– Капітане! Нас затягує! Ми не можемо вирватися з гравітаційної пастки! Паливо закінчується!
– Де Навігатор?
Голос Капітана чомусь страхітливо спокійний.
– Тут Навігатор. Я не…
– Про що ви думали, коли прокладали новий маршрут? Ви забули, що у центрі Галактики знаходиться чорна діра?
– Капітане! Не треба! Я пам’ятав! Я… Гравітація потужніша, ніж я розраховував. Замість того, щоб прискорити корабель, пройшовши по дотичній до поля тяжіння, ми попали у пастку. Капітане!.. Не тре…
Звук пострілу, шуми, крики.
– Ви вбили його!..
– Ні, його поранено! Чорти забирай, скільки крові!
– Замовкніть усі!
Голос Капітана не змінився. Зовсім.
– Зменшити потужність двигунів. Досить витрачати паливо – це вже безглуздо. Нам не вибратись. Йдемо по спіралі до центру. Спробуємо десь висадитись.
…
– Другий, я Перший, бачиш ворога? Ось там, на дві години, у тіні астероїда.
Командир – Перший. Я – другий. Ведомий.
Ми всі розділені на пари. Ангелія дісталась веселому червонощокому товстуну Ігорю, який постійно робить їй фривольні компліменти, та й взагалі пробує перейти ту невидиму межу, за яку проходить лише хтось один. Але я не ревную. Нема причини. Ігоря ніхто не сприймає усерйоз. Хоча його погляд під час жартів буває ой який сумний.
– Пари з першої по п’яту – приймаємо бій, – говорить по зв’язку командир. – Інші прориваються до астероїда зі Скринькою. За Капітана!
– За Капітана! – кричу я.
І це останнє, що я роблю у цьому бою. Тому що далі – то вже не я. Я немов спостерігаю за тим, іншим собою у кабіні винищувача.
Страху більше немає.
Руки тягнуть штурвал до себе – скоріше угору, бо там, зверху, вже пікірує ворог. Двох спереду зустріне командир. Краєм ока я помічаю винищувач Ангелії, що летить до астероїда.
«Клац! Клац!» – наближаються трасуючі сліди пострілів, а потім долинає звук. Край правого крила відлітає у сторону. Я бачу черево ворожого винищувача і тисну на гашетку. Плавно-плавно, так, що самому стає моторошно. Метал винищувача у перехресті прицілу рветься святковою гірляндою. Набухає і лопає зсередини кабіна, розривається скляним червоним дощем.
Кожна десяти куля – з вибухівкою…
Я кричу разом зі своїм винищувачем. На губах – смак крові. А перед очима – нескінченний вальс.
«Раз-два-три».
Кожна десята куля…
– Другий, бережись – на хвості двоє!
«Раз-два-три».
Заходжу на ворога. Натискаю на спуск ніжно, немов у долоні не холодний метал штурвала, а лагідні дівочі пальці. Попереду у ворожого винищувача зносить стабілізатора. Машина кружляє у останньому смертельному танці.
– Ольгерде! Що ти коїш! Позаду!
Це кричить командир? Чи я сам?
Різко вгору, сходжу з лінії вогню, викладаю винищувач у переворот Іммельмана, вичавлюю з двигуна все можливе. Але трасуючі лінії вогню двох ворогів збігаються на моїй кабіні…
Рветься метал. Скло лускає трьома великими нерівними отворами з павутиною тріщин. Скляні скалки осідають на скафандрі блискучим гострим пилом. А потім повітря виривається назовні, і Простір огортає шолом липкими зеленими щупальцями. Мені не дісталася десята. Кулі пройшли навиліт. Скафандр не пошкоджений. Я живий.
Тому музика вальсу для мене не стихає.
Запис чорної скриньки космічного корабля класу «Ковчег» П’ятого міжзоряного переселення.
Голос Помічника:
– Капітане, корабель не витримує навантажень. Ми йдемо по спіралі до гравітаційного центру вже кілька тижнів. Правий двигун у неробочому стані. Відсіки з двадцятого по п’ятдесятий захоплені бунтівниками…
– Це для мене новина? – судячи по голосу, здається, що Капітан різко обернувся до Помічника.
– Ні, але…
– То якого біса ви мені це все розповідаєте?! У нас немає іншого виходу, розумієте!? – Капітан зірвався на крик. – Ми нічого… Зовсім нічого не можемо вдіяти у даній ситуації. Тільки чекати. Та сподіватися.
– Так…
– Ви вірите у бога? – запитав Капітан.
– Ні. В наш час це безглуздо.
– А от я вірив… Колись. До речі, що це? Оці чорні плями, що летять паралельним курсом. Вони вже півгодини супроводжують корабель.
– І вчора вони також з’являлися. Кажуть, що це якесь природне явище в умовах підвищеної гравітації. Можливо – згустки плазми, або газу.
– Гм-м… І що – природні явища можуть так швидко змінювати свій рух? Бачили, як отой, з правого краю, тільки що стрибнув угору?
– Бачив. Ви думаєте…
– Думаю! Але це не врятує корабель.
…
Ворогів більше від нас. У засідці ховалися цілих два крила. Третє зійшлося у двобої з тими, що підлітали до астероїду. І тепер там, де Ангелія, також кипів запеклий бій. Трасуючі стрічки шматували Простір. Винищувачі, немов маленькі кажани, кружляли на фоні темного астероїда. А від краю Простору насувала гроза. Мерехтіли блискавки. Кам’яні крихти здіймались у Простір і створювали велику темно-сіру хмару, яка ось-ось поглине і астероїд, і винищувачів. Перед хмарою ховались у темряві та ловили електричні розряди чорні плями.
– Відходимо! Всім винищувачам! Повертаємось на носій. Ольгерде! Куди?! Назад!
Я не слухав командира. Десь позаду лунали постріли та вибухи, але я летів на допомогу Ангелії. Тому що той, за кермом мого винищувача, не зміг інакше.
Мій пошкоджений винищувач ніяк не хотів триматись рівно. Двигун працював з задушливим кахиканням.
– Ольгеде! Ігоря вбили! – почув я по зв’язку вигук Ангелії.
Та знаю я, знаю – пролітав повз його розірваного винищувача. Ангелія залишилась сама проти двох. Вони сиділи на хвості і не збиралися відпускати здобич.
Я впіймав у приціл одного з ворогів, натиснув на гашетку. «Клац!» – електромагнітна гармата виплюнула кулю та замовкла.
Останню…
Ворожий винищувач палахнув вогнем, занурив носа, та, залишаючи за собою стовп чорного диму, впав на астероїд. Через мить Простір сколихнуло вибухом.
Десяту…
– Ольгерде!
«Чую, люба. Ще трішки…»
Патронів не лишалось. Зціпивши зуби, я спрямував винищувач на ворога, що переслідував Ангелію.
Тільки не встиг...
Це було пряме попадання розривною. Крило відірвалось, і винищувач Ангелії закрутило у Просторі, понесло, немов пораненого птаха, на клятий астероїд.
– Ні!
…Картина на стіні моєї кімнати. Білі голуби летять над зеленою травою. А зверху – жовта зірка. Сонце. Нам вже ніколи не побачити Старого Світу.
Тоді, після випускного балу, ми сиділи з Ангелією у парку. Просто на жорсткій чахлій траві. Рослини вже відцвіли, і білі парашутики насіння несміливо чіплялися за одяг. Холодний вітер відносив насіння високо у зелене небо, туди, де його хапали маленькі летючі миші. Залишки парашутиків сумно опускалися на землю. Ангелія спіймала одного, та стиснула у долоні. Щось прошепотіла, а потім, посміхаючись, здмухнула білий клаптик у повітря.
– Ти загадала бажання? – запитав тоді я.
Ангелія замість відповіді поцілувала мене у губи.
А парашутик летів собі далі до нескінченного Простору.
Запис чорної скриньки космічного корабля класу «Ковчег» П’ятого міжзоряного переселення.
Голос Капітана, повільний, стомлений:
– От я і сам. Капітан завжди залишає корабель останнім. Що поробиш – така традиція. Це тільки пацюки тікають першими. Вони і втекли… Бунтарі захопили більше половини шлюпок і залишили корабель. Ми не дозволили їм знищити ті, що залишились. Дідько, як болить поранена рука… А от Помічнику не повезло більше. І Генералу…
Підозрюю, що у майбутньому, якщо воно буде, ми матимемо проблеми з цими бунтівниками.
Ну, нічого, проб’ємось. Ми вже увійшли в кисневу атмосферу планети, яку захопила чорна зірка. Планети… Ні, скоріше, уламків від планетоїда. Два великі і безліч малих між ними. Не маю поняття, як тут тримається атмосфера. Хоча… З одного боку відцентрова сила намагається винести уламки назовні, а доцентрова – затягти у чорну безодню. А, може, планета зруйнувалась, але її гравітація збереглася, як залишкове явище, що поступово втрачається, та тримає розріджену атмосферу у купі. Хто знає? Та й нема коли розбиратися. Треба вижити, закріпитися у новому світі. Розумієш, людина таке створіння, яке завжди тримається за своє життя. Навіть знаючи про те, що рано, чи пізно уламки, що обертаються по великій спіралі, будуть затягнуті до середини зірки. Скільки нам лишилося? Десять років? Сто? Може, тисяча? Не відповіси? Ну, то й не треба. Ти все одно мене не розумієш. Висиш собі чорною ковдрою за ілюмінатором, ще й зазираєш до нас. Хоча і очей у тебе немає. Та й кажуть, що ти лише природне явище. От і добре. Дякую, що вислухав. Мене вже кличуть. Зараз візьму свою клітку з голубами та назавжди залишу каюту.
Прощавай, природне явище. Сподіваюсь, що твій приречений світ буде добрим до нас.
…
Чорні плями завжди з’являються під час грози, і електричні розряди виблискують на їх мінливих поверхнях білими спалахами. Плями майже ніколи не звертають на людей уваги. Літають собі поруч та й годі. Це, якщо їх не чіпати.
Хвиля повітря від рухливого чорного тіла вдарила по моєму винищувачу. М’який край плями зачепив за крило, і Простір закружляв перед очами. Я встиг побачити, як одна з чорних плям спіймала винищувач Ангелії, що стрімко падав. Як, пролітаючи над поверхнею астероїду, струсила його униз. Інша чорна пляма налинула на ворожий винищувач, всмоктала його у себе. А потім темна імла наповзла на мою кабіну.
Я ніколи не втрачав свідомості. А зараз… Не знаю… Мабуть, що ні. Просто пам’ять не запам’ятовує деякі моменти життя.
Коли я відкрив очі, то побачив чорну поверхню астероїда. Он уламки Першого Корабля, біля яких знаходиться мій винищувач. Мабуть, десь тут є Скринька, але мені зараз не до неї. У декількох кроках на гострому камінні лежав зруйнований винищувач з десятим номером. Трохи далі виднілася ворожа машина. Над астероїдом пухнастою ковдрою висіла величезна пляма. У глибині її тіла клубочився чорний туман, і зрідка пробігали іскринки.
Астероїд швидко летів крізь Простір до краю, немов пляма тягла його невидимими руками. Датчик випромінювання несамовито тріскотів.
До дідька ворога! Треба скоріше тікати звідси, поки ще не пізно. Я відкрив кабіну і, за щось зачепившись, кинувся до Ангеліїного винищувача. Витяг непритомну дівчину, підняв на руки і притис до себе. Під тонким скафандром ледь чутно калатало дівоче серце.
Жива!
«Клац!»
Стрімко повернувшись, я побачив ворога, що стояв, широко розставивши ноги, біля свого винищувача і обома руками тримав електромагнітний пістолет. Я схопився за зброю… але намацав лише порожнечу – кабель від генератору скафандра до пістолета був обірваний. Все, що я зміг, це затулити Ангелію собою.
Другого пострілу не пролунало. Ворог завмер.
Бо ми вилетіли за межі нашого світу.
І від цього видовища захопило подих.
Зелений розтягнений Простір виглядав лише маленькою цяткою на тлі гігантської яскравої спіралі-коловерті. Безліч сяючих крапок-зірок збиралися у палаючі туманності. Потоки газу вирощували щупальці і хапалися ними за порожнечу, немов хотіли вирватися із величезної пастки у сотні мільйонів кілометрів. Але все, що потрапило у пастку, звільнитися не могло. З кожним обертом частини спіралі наближались до хижака у центрі. Звідти дивилася на нас чорним оком темрява. Її було видно лише на тлі сяючого простору навколо. Бо темрява не віддавала нічого. Вона пожирала здобич, що затягувала до себе. Зірки, планети, саме світло – все розтягувалось і розпадалось під дією гравітації, щезало у чорній душі всесвіту.
Ноги підкосилися, я опустився на коліна. Каміння, що я зачепив, полетіло до чорної прірви. Мені здалося, що ми висимо униз головами. Але весь астероїд чіпко тримала чорна пляма. Я відчував, як невидимі руки притискають мене до кам’яної холодної поверхні.
– Ми всі приречені? – прошепотіла Ангелія, що відкрила очі.
Її шолом торкався мого, і я почув ці тихі слова. У відповідь я лише сильніше притиснув дівчину до себе.
– Але на них не діє гравітація, – Ангелія підняла голову до чорної плями. – Вони вільно пересуваються, куди захочуть. Чому люди ніколи не намагалися з ними домовитись? Чому? Ми лише воюємо, загнавши самих себе у безодню. Але… Може ще не пізно?
Ворог повільно опустив пістолет. На склі шолому відображалась мозаїка з тисяч зірок, і я побачив, що ворог зовсім молодий, майже хлопчисько. Світле неслухняне пасмо спадало йому на чоло. Юнак дивився у смертельну коловерть.
Чорна пляма над нами раптом виростила щупальце з темної імли, і з нього зірвалося вже засохле та пожовтіле маленьке насіння-парашутик.
«Що ти побажала тоді, після балу?» – хотів запитати я Ангелію, але промовчав.
Ангелія стиснула мою долоню. Зблідлі губи дівчини ледь помітно ворушилися – Ангелія намагалася про щось розповісти.
Назустріч парашутику з безодні до нас підіймалась ціла зграя плям. Вони летіли повільно і величаво, немов великі чорні птахи, що несуть на своїх крилах надію.
Коментарів: 45 RSS
1Coren01-09-2011 11:55
Залюбки прочитаю це оповідання на російській мові. Бо "занепадаючі будинки" пробивають на ржачку.
2неавтор01-09-2011 12:18
залюбки прочитаю перший коментар російською
бо "на російській мові" викликає як мінімум посмішку ;)
3Chernidar01-09-2011 16:08
ха-ха... чорна діра. ради Бога, замініть на якусь абстрактну "аномалію" бо не сприймається.
кожна десята з вибухівкою - теж... гм. дивно. завжди вважав, що основним вражаючим фактором є кінетична енергія куль, а ще у вакуумі.
РРР ну які, блін. навантаження в чорній дірі? особливо коли там має бути невагомість?
закінчення непогане, якби підучити матчастину ... ну хоч трішки! або хоч не використовувати те, в чім не розбираєшся.
в кошик. на доопрацювання.
4Автор01-09-2011 18:33
Chernidar, позмагаємось у мат. частині? Ви знаєте, що у центрі Чумацького шляху, та і взагалі у багатьох галактиках, знаходяться титаничні чорні діри? Так, є скупчення газу у вигляді тору навкруги згаслої зірки. Що там "трішки" мені підучити потрібно? Та й з чого ви взяли, що дія відбувається у самій чорній дірі? Там же така гравітація, що розірве будь-які матеріальні об'єкти. Дія оповідання відбувається за мільйони кілометрів від самої діри, але у полі її тяжіння. І де ви там вакуум бачили? Щось я вакуум не пригадую - є розріджена атмосфера розірваної планети. Щось ви неуважно читали, вибачте. Будь ласка, прочитайте більш уважніше, якщо хочете позмагатися.
Що у оповіданні вкрай фантастичне - це те, що на уламках планетоїду збереглося життя (коза не земного походження) Та й розріджена атмосфера не захістила б від випромінювання чорної зірки. Але автор має право на уяву, та й всі закони, що діють у вигаданому світі не пояснюються.
Ви можете написати, що твір "малохудожній" і т і, як на вашу думку, але змагатися у побудові космічних світів не раджу. Якщо я щось пишу, то ретельно вивчаю це питання.
5Chernidar01-09-2011 21:41
ну позмагаємось, що ж тут змагатись.
існування чорних дір я не ставлю під сумнів, а от те, що відбувається при падінні в них - от те й поговоримо.
а точніше. як виглядає падіння в чорну діру з точки зору "падаючого".
так от.
для початку термінологія:
горизонт подій
сфера Шварцшильда.
грубо кажучи (дуже грубо) поверхня чорної діри падає в її центр зі швидкістю світла. Говорити про будь-що що знаходить ЗА горизонтом подій немає змісту. А будь-який матеріальний предмет НІКОЛИ не попаде в чорну діру - він буде туди падати до кінця існування всесвіту. але з точки зору самого падаючого пройде зовсім небагато часу.
стосовно "розриваючої гравітації" то в системі відліку падаючого предмету вона не відчуватиметься зовсім - падіння відбуватиметься в стані невагомості.
і повірте - я не тролю, я цілком серйозно обговорюю цей предмет.
тому знову ж ЦІЛКОМ СЕРЙОЗНО пропоную замінити чорну діру в якій більш-менш відомо що відбувається на неозначену "аномалію"
6Автор01-09-2011 22:17
"стосовно "розриваючої гравітації" то в системі відліку падаючого предмету вона не відчуватиметься зовсім - падіння відбуватиметься в стані невагомості."
Я теж гадав щось. Тому останній фільм ББС, що я подивився, був для мене новиною. Ціла низка документальних фільмів вийшла на цю тематику за останній час.
Для мене була новина, коли зовсім нещодавно за допомогою Хаббла вчені знайшли, що майже у половині галактик у центрі розташовані супер гигантські чорні діри. І у нашій Галактиці - також. Подивіться фільм, якщо не помиляюсь, "Монстр Млєчного путі", на російській мові. Більше ніде цього не читав, тому що існування чорних дір у центрах галактик, мабудь, трішки не вписується у загальну теорію.
Є і інші фільми ББС, до показуеться, що буде відбуватися під дією гравітації біля чорних дір. На жаль, тут не можна вставити малюнки з поясненнями.
Так от, зараз за останніми даними вважається, що все, що попадає до чорної зірки під дією шаленої гравітації розтягується і розривається.
Добре - розерветьсе-не розерветься... Я читав одну теорію, ви - іншу... Добре. Але ви не будете заперечувати, що чорна зірка - це об'экт з шаленою гравітацією? І вирватися за границі її поля важко?
Так у моєму уповідання до чорної зірки ще далеко. Навкруги неї ціле коло захоплених зірок і інших космічних об'єктів, що поступово затягуються. Як показав Хаббл. І це факт. Звичайно, радіація там шалена. І виглядає це скоріше, як тор з радіоактивного газу, ніж спіраль.
Мова і не їде про те, що корабель затягнуло до центру зірки. Тоді це все - фініта ля комедія. У оповіданні корабель увійшов у зону тяжіння цього монстру Чумацького шляху. І до загибелі ще далеко. Але й вирватися не можливо.
О! Оце вже розмова. Спочатку би так.
PS Доречі, нещодавно прочтав статтю про дію вакууму на людину. Дуже цікаво. Я-то, як новачок, вважав, що у космосі холодно. А виявляється, що температуру вакууму людина не усвідомить, бо нема теплоносія. Людина буде відчувати легку прохолоду від вологи, що випаровається. Але скоріше - декопресія від страшенного перепаду тиску. Але! Після декількох хвилин перебування у відкритому космосі людину ще можливо врятувати.
Дякую за розмову і аргументи!
7Sergiy Torenko01-09-2011 22:45
Артур Кларк мікрооповідання "Зробіть глибокий вдих". Про батьків-засновників клубу "ковтаючих порожнечу". Є у збірці "Місячний пил" та на піратських сайтах
8Автор01-09-2011 22:48
Правильно. Але оповідання фантастів я сприймав, як вигадку. А от коли прочитав наукову статтю, зрозумів, що нічого не знаю.
9Chernidar02-09-2011 09:25
гм... перегляну фільми.
але знову - мова про сприйняття читачами, тому придивиться до поради про використання слова "аномалія", "просторова аномалія" тощо. це теж "зіб'є" зайві асоціації.
а у вакуумі людина досить довго може жити, і аж ніяк не замерзне. в "космічній одісеї" це гарно показано
10Автор02-09-2011 09:50
Дякую, Chernidar'е. Я потім, коли ще раз буду правити оповідання, подумаю над аномалією.
Обов'язково подивіться "Монстр Млєчного путі". Знається, я декілька місяців тому скачував цілу низку наукових фільмів BBC з "berloga". Дуже цікаво. Там багато фільмів про чорні діри було і взагалі про космічні об'єкти. Я пам'ятаю, що там розповідалося про гравітацію, але не пам'ятаю, що конкретно у якому фільмі було.
Зараз за допомогою Хаббла знайдено дуже багато цікавого. Екзопланет ціла купа. Чорних зірок. Квазарів. Подивишся, аж моторошно стає, як мало ми ще знаємо.
Але коли вже подивився ці фільми, то спочатку засмутився, тому що у цілих парсеках від центральной чорної зірки - розріджений радіоактивний гас, ще й, здається, гарячий. Там, де скупчення зірок, що попали у поле тяжіння зірки і поступово затягуються. Шанс, що там можливе збереження життя - мізерний.
Але я думав, що ви скоріше впіймаєте мене на тому, що атмосфера тримається навколо астероїдного поля. Адже це неможливо без сильного гравітаційного поля тяжіння. Тому я й побудував декілька фантастичних теорій, чому гравітаційце поле могло залишитася. Ми ж майже нічого про гравітацію не знаємо.
Дякую!
11Зіркохід02-09-2011 11:29
Гарний у Вас вийшов світ. Але мене вразило зовсім не те, про що тут іде дискусія. Скажімо, звідки взялася навколо скупчення киснева атмосфера, та ще й придатна для життя? Кисень можуть продукувати або вулкани, про які у Вашому світі мова не йде, або рослинність, головно водорості. На голому місці вони також не виникають. Також викликає сумніви комфортна для людини температура. Там же немає геотермальної енергії, а обігріти планетоїди могла б іще хіба сонячна радіація, котра в розрідженій атмосфері була б смертоносною для всього живого.
Тепер про проект "Ковчег" і його кораблі. Вже тепер можна з певністю сказати, що людство переселятиметься на інші планети якось інакше. Гадаю, переселення взагалі стане можливим лише після відкриття гіперпросторового зореплавства, а там дредноути непотрібні. Відповідно відпаде потреба в анабіозі. Плюс гіперкораблям непотрібен буде запас пального, в крайньому разі робоча речовина для двигунів буде братися з простору. Інакше наддалекі рейди просто неможливі.
І, нарешті, вже традиційний на цьому конкурсі штамп: наші луплять ненаших, незважаючи на повну ізоляцію від дому й дикий брак усього (а чи не логічніше припустити, що вони мали б об'єднатися?).
А загалом непоганий твір, хоч без іграшкових літалок-стрілялок він сприймався б, як на мене, таки краще.
12Автор02-09-2011 12:13
Зіркохід, дякую.
Скажімо, звідки взялася навколо скупчення киснева атмосфера, та ще й придатна для життя?
Планета, яку розірвало на частини, була з рослинністю та кисневою атмосферою - версія раз. На кораблі могли існувати причтрої для терамормінга планети, і, хоча корабель закинув, пристрої для переробки атмосфери могли зберегтись. Але мені більше подобається перша версія, бо ми бачимо крім земних тварин (голубів), що привезли поселенці з собою, ще й інопланетних (восьмилапа коза та летючі миші, що живляться насінням), які дихають тією ж атмосферою.
Як збереглася атмосфера? Версія з гравітацією, як залишковим явленям мені подобається, хоч і досить фантастична. А, може, допомогли аборигени чорної - оті самі плями.
про проект "Ковчег" і його кораблі. Поки гіпердвигуни будуть знайдені, переселення також можливі. Гіперпростір - це теорія (або фантастика). Двигуни - іонні, фотонні, що мандрують з швидкісті, наближаючись до швидкості світла - це більш можливо. Та й зараз вже теоретично розраховують польоти по Сонячній системі, прискорюючись за рахунок гравітаційних полів планет. Вираховуючи оптимальний маршрут. Але я згоден, що міжпросторові двигуни потрібно розробляти.
-І, нарешті, вже традиційний на цьому конкурсі штамп: наші луплять ненаших, незважаючи на повну ізоляцію від дому й дикий брак усього (а чи не логічніше припустити, що вони мали б об'єднатися?).
О то ж бо й воно... "Наші" і "не наші". А хто в оповіданні "наші" і "не наші"? Обидві сторони поступають нерозумно. Найчастіше, люди поводять себе , як павуки у банці. І безодня - це не тільки оточуюча людей аномалія, а ще й вічна війна, і людська душа, "отягощенная злом".
А загалом непоганий твір
Дякую!
13Фантом02-09-2011 12:47
Не хочу вдавадитя до дискусії, тому просто про оповідання. Як пересічному читачу, що просто читає твір задля задоволення, а не вишукує розбічності та неточності в теоретичному базисі, сподобалося. Прочитав із задоволенням, за що вдячний Автору. От лише діалог Вашого ГГ із Простором трохи нагадав розмови Фесса із Західною Пітьмою у Перумова, але то так, дрібнички. Успіхів та наснаги.
14Автор02-09-2011 12:53
"пристрої для тераформінга", вибачте. Коли пишу поспіхом - попадаю не на ті клавіші.
А от розріджена атмосфера і зовнішня радіація, що підігріває - це проблема. Але і в оповіданні радіації чимало. Та й тоді, коли героїв винесло за межі Простору, радіаційне випромінювання зашкалює. А атмосфера і астероїдні поля все ж таки частково захищають.
Навколо чорної зірки - скупчення гарячої плазми - тому і є мізерний шанс - один на мільярди, що можуть вийти умови, придатні для життя на деякій відстані.
От і ми живемо та й не знаємо, що, може, і наша Земля - такий же маленький шанс. Випадковий збіг.
15Автор02-09-2011 13:00
О! Поки писав попереднє - новий відгук.
Дякую, Фантоме.
"От лише діалог Вашого ГГ із Простором трохи нагадав розмови Фесса із Західною Пітьмою у Перумова, але то так, дрібнички". Чесне слово - не читав. Мені взагалі Перумов не подобається, вибачте. Але, може, такий штамп вже існує, бо прийом досить простий, коли герой трішки сходить з розуму, та приховує свій страх. Але, якщо думати, що все штампи - то й писати нічого не будеш. Якщо мені прийшло у голову передати це таким способом, то, мобудь, комусь також, бо спосіб зовсім не складний.
16Лариса Іллюк13-09-2011 04:35
Сподобалось. Наразі щось грунтовнішого сказати не можу. Мова, побудова твору, його внутрішня логіка ні разу не примусили мене засумніватись, що все воно так і було
Автору - наснаги! Вболіватиму за Вас.
17Док14-09-2011 13:49
Гарний твір. Легко читається, героям співчуваєш, є ідея. Як читачеві, сподобалося. А спеціально шукати недоречності не люблю. Авторові наснаги!
18Автор25-09-2011 18:52
Сновидо, Док, дякую. Здається, і в мене є свої читачі. Дякую.
19John Smith26-09-2011 06:49
Панове автор та Сhernidar, ви обидва маєте рацію. Поведінка об'єкта при наближенні до ЧД залежить від розмірів та щільності ЧД. Якщо вона невеличка, скажімо, кілька кілометрів, то тіло буде розірване припливними силами. Якщо вона велика й не дуже щільна, то цілком можна проскочити ГШ неушкодженим. Цікаво, що при ЧД розміром з наш Всесвіт розрахункова щільність її також близька до середньої щільності Всесвіту, що наводить на певні роздуми, чи не так?
20John Smith26-09-2011 08:37
Тепер питання до вашого тексту.
Де знаходиться той Занепад, в якому знаходиться будинок, і що воно таке - місцевість чи назва астероїду?
Фіалка узяла Ангелію губами за рукав і потягла хазяйку додому - взяла Ангелію, а потягла хазяйку?
Епізод з молитвою та боєм пафосний, аж боляче дивитись.
Звук не створений,а виданий.
В розрідженій атмосфері астероїди довго не пролітають. Тим більше, у вашій атмосфері лунають постріли - отже, не така вона вже й розріджена. В принципі можна натякнути, що катастрофа сталася зовсім недавно, але тоді орбіти будуть нестабільні й там буде шалене бомбардування уламками. Оскільки це корінь вашого сюжету, то, на жаль... ну, ви зрозуміли.
Куля, хай навіть з вибухівкою, крило не відірве. Навіть влучання 23мм снаряду робить дірку розміром зо дві долоні, і все. А у вас куля. Якщо скажете, що в майбутньому вибухівка потужніша, то мабуть же ж й конструкція космічного винищувача теж міцніша.
А, і ще. Ви даремно ділите зльотані пари - втрати у цьому випадку сильно зростають.
Русизми: палахнув, повезло
21Автор26-09-2011 10:57
Дякую, пане Радій. Може, і так. Мені зовсім вже пафосним не здалося, ну, то таке... Катастрофа відбулася вже давно, тому і загалом система стала. На межі гравітаційної аномалії можуть діяти інші закони.
Вже другий чоловік мене соромить занепадом. Може і русізм, не знаю. Як на мене, вираз, який доволі часто зустрічається, і я все гадаю, що в ньому не так.
Спасибі.
22Ворон27-09-2011 01:17
Гарний твір. Може і є кілька недоліків та майже вони не заважають читанню.
Як намене ваш твір найкраще відповідає усім вимогам конкурсу.
Дякую Авторе.
23Автор27-09-2011 08:57
Це вам спасибі, Вороне, за відгук.
24містер Ігрик27-09-2011 23:23
не знаю наскільки то реально, лае ж це фантастика! світ у вас чудовий, головне, оригінальний..
і сюжет є, і динаміка, і гостросюжетність.
Ваш твір - хороший представник цієї групи.., але на жаль, для мене все виглядало надто по-голівудському.., стрілянина, двоє закоханих, і ГГ - супергерой з літерою еС на грудях..
Навіть, Голлівуд так уже не знімає.
Але, повторююсь, твір хороший, я думаю ви потрапите у мій топ-5
Дякую,
25Автор28-09-2011 07:43
Дякую, містере Ігрик.
26Олег Сілін01-10-2011 01:28
Антигона, Антигона, а я маленький такой ;)
Після конкурсу поговоримо, авторе)
27Автор01-10-2011 11:12
Ой, не треба... Краще вже за - він мені більш до душі.
Це цитата з статті Skaermanа.
Для мене також.
28Олег Сілін03-10-2011 15:54
Тоді одразу після розкриття авторства.
29John Smith03-10-2011 17:09
До речі, Chernidar'e, використання куль з вибухівкою може й справді мати місце. На одній з радянських протиракет формувалося осколкове поле не з власне осколків, а з досить складних "кульок" з оболонкою та вибухівкою.
30Автор03-10-2011 18:15
Дякую, John'е.
31Пан Мишиус04-10-2011 09:21
Рассказ соответствует теме конкурса. Ничего плохого в наличии в рассказе черной дыры я не вижу, тем более, что она действительно есть в центре нашей Галактики, как спящий зверь.
Боевик... Гм-м... Для меня герой не выглядел таким уж суперменом - вспомните Красного Барона, сколько он десятков самолетов сбил?
А вот с некоторыми пафосными местами автору надо что-то делать. Иногда переигывает.
Персонажи, в принципе, есть. Многое читается за кадром.
Идея контакта с неземной цивилизацией, способной жить в условиях повышенной гравитации - не нова, конечно, но реализована неплохо. Концовка понравилась - отсутствует яркий хеппи-энд и наводит на размышления.
Мир в рассказе слегка безумный и... ну не бывает такого.
"Бывает, - ответил внутренний голос, - в рассказах".
Нравятся мне безумные миры.
Но, автор, убирайте пафос к чертовой матери.
32Автор04-10-2011 10:35
Дякую, пане, з пафосом будемо боротися.
33Зіркохід04-10-2011 19:01
Гм... Або забарахлила моя інтуїція, або один із дописувачів - той-таки Автор, що пише коменти сам на себе . Незрозуміло, щоправда, навіщо - невже ж тут водяться мстиві гобліни, котрі навмисно вичисляють сміливих критиків ? Коли так, піду й собі замаскуюся ...
34Автор04-10-2011 19:27
Так-так... Треба поміркувати над словами Зіркохода. Невже детектив виходить? (Самому цікаво стало).
Невже Зіркохід натякає на ...? Ех, нажаль ні "так" ні "ні" відповісти неможливо, все одно не повірить. Нічого-нічого, після фіналу всіх виведемо на чисту воду. Від нас ніхто не заховається.
35я05-10-2011 22:47
Добротне оповідання про вічні цінності. З технічною частиною щось явно не так, проте за перипетіями сюжету про це забуваєш. Читається легко, написано красиво. Відразу кандидат у топ, проте це ж тільки початок.
36Автор06-10-2011 08:08
Дякую.
Спеціально для Зіркохіда. "я" - то ні в якому разі не автор. Просто вже починаєш хвилюватися після кожного відгуку - може хтось вирішить, що то автор сам пише (тому що на цьому конкурсі були такі випадки, коли автор вже взагалі наглів). Можливо, на майбутнє потрібно прохати організаторів, щоб не можливо було писати анонімні відгуки від будь-якого імені (наприклад, автору можна написати - автор такого-то оповідання) а писати відгуки - тільки зареєстрованим користувачам).
Так хвилюєшься перед кожним відгуком, але так їх чекаєш.
37Зіркохід06-10-2011 18:13
Вірю!
38Автор06-10-2011 18:46
Звідси висновок - "я" то також зіркохід, тому він і вірить.
Усе - паранойя, де ти, ау.
39Параноя06-10-2011 19:29
Я тут, мій повелителю! Слухаю й скоряюся!
40Олег Сілін08-10-2011 21:30
Обіцяв одразу після відкриття авторства - тож, Володю, отримуй
Помітив одну штукенцію за тобою. Це - самоповторення. «Безодня» - це космооперні «Квіти Макоші». Я читатв чотири твої оповідання, і в кожному з них ти використовуєш на гарному технічному рівні фактично, один сюжет. Умовно його можна назвати Він для Неї. Він (хлопець з суспільства, суспільство - кількома рисами) для Неї (завжди чарівної) робить щось надзвичайне (виходить з дому, несе квітку, кидається у битву). Звісно, то лишень чотири оповідання, але ж тричі - то вже статистика...
Звичайно, з цього можна зробити "фічу" у вигляді збірки оповідань «Воїн для Неї». Зрештою, пан Лук'яненко повторювався неодноразово і доволі непогано себе почуває.
Міркуй, авторе, бо рішення тільки за тобою.
41Пан Мишиус08-10-2011 21:38
Спасибо... Ты знаешь, не обращал даже внимания. Со стороны виднее. Вполне может быть! Как-то незаметно для себя, скажем так, не один сюжет, а общий мотив, наверное. И я так подозреваю, что еще в некоторых рассказах может быть - уже не припомню сейчас.
Ага - сборник... Сборники рассказов молодых авторов - не печатаются. Ибо невыгодно. Если на крупную прозу надежда есть, то на сборник рассказов - нет.
42Пан Мишиус08-10-2011 21:39
Придется на следующий конкурс написать совсем неузнаваемое.
43Пан Мишиус08-10-2011 21:59
Олег, ты знаешь, насчитал у себя еще два рассказа, но, давай не будем называть это сюжетом. Наверное, общим мотивом. Но зато два последних написанных - ничего подобного. Вот здесь только в "Бездне" прорвалось. Ну и ладно. Спасибо за замечание. Буду следить за собой и хватать за руки.
44Олег Сілін08-10-2011 22:05
Звісно, це не сюжет. Мотив - так, саме мотив.
А те, що збірку зараз не беруть, не означає, що її не треба складати))
45Пан Мишиус08-10-2011 22:12
Ну, на сборник уже может хватить. Олег, я обнаружил, что вконтакте (а я очень далек от социальных сетей - почти не заглядываю) тоже можно писать сообщения. Чтобы здесь не засорять этер, я тебе туда послал сообщение.