18+
Макс прокинувся.
І вкотре порадів, що серед вцілілих. Серед живих. І здорових.
Аж так пощастило – далеко небагатьом…
Як і завжди – передусім трохи погортав стрічку, налаштувавши її на ніжний режим. М’яке, дрімотне, й стрічкате пробудження – що може бути кращим?
І знову порадів, але вже тайкома, – як же ж все стало добре. А от про людське око, як і годилось – посумував парою смайликів – кількості інфікованих і безпрецедентній площі заражених територій. Годилось. Але було важкувато… Самі ж винні! Порпались і у власній ненависті, і ще й у концентрованій – на всіляких інфопомийках, підчепили там тестові нейровіруси, які, потім, при повірці, виявились мутованими й смертоносними… То хто ж їм усім винен!? Хто з мечем йшов – той від власного меча й загинув. Що ще кому не так!?
Єдина справжня прикрість усього цього – мабуть, таки доведеться переїздити в безпечніше місце. Бо хто-зна чи будуть всі вони так само апатичними й байдужими також і незадовго до смерті? Власної смерті…
Макс обговорив з годинку плани переїзду в нечисленній місцевій спільноті, видобув корисну адресу й почав збиратись.
Комбінезон – є.
Респіратор – є.
Нейрофільтри – є.
Броньоване взуття – є.
– Взяти арматурку? – на хвильку задумався Макс. – Ні… Від неї забагато ускладнень. Краще вже пістолет! Шумно, але завжди ж дієво!
Квартира підтвердила надійність захисту й непоспіхом, ніби вагаючись, відімкнула двері. Макс тяжко зітхнув і ступив назовні.
Вистрибнуло вже звичне сповіщення окулярів нейрозахисту: „Не знімайте до повернення!”
Макс ображено засопів… – „Та за кого вони мене мають! Може вимкнути? А… Та хай вже й так – недовго ж зосталось.”
Світ, як і завжди, мав лячний вигляд.
Макс, як і щодня останніми місяцями – ретельно й обережно обходив або перечікував усіх, кого нейрофільтри позначали заразними чи радіоактивними.
І менше їх не ставало… „Тривалий інкубаційний та напіврозпадний період” – погоджувались всі соцмережі, не забуваючи проклинати винахідників цього жаху…
А переважна більшість з позначених – навіть і його обходили! І схоже, ще й сподівались на щось. – „Захисне вбрання і техніку носять!” – дивувався Макс. І його аж розчулювала їхня турбота про інших, про чужих…! Інколи він замислювався: – „Хай хоч яку шкоду вони хтіли нам заподіяти у минулому – але, у глибині душі, на порозі смерті, люди, все-таки, мабуть, хороші…”
Багряно-сліпуче сповіщення перервало рожеві думки, нагло вистрибнувши перед очі: „Небезпека! Озвірілий! Без нейрофільтрів! Радимо тікати!!!”
Макс за частки секунди оцінив виділеного парубка. Люте, озвіріле, кровожерне обличчя не залишало сумнівів – перетин траєкторій вкрай небажаний! Макс кілька разів відскочив убік. Але камери окулярних дужок все одно показували скорочення дистанції!
Макс, ледь стримуючи паніку, вихопив пістолет. „Стріляти!?” – билась у мозку зацькована думка.
То не рекомендувалось і було вкрай небажаним – розпорошенна кров могла бути вірусна, а вона, зараза, так далеко розбризкується, розлітається, налипає…
Газ! На щастя, всі пістолети вже віддавна мали запас нетравматичних набоїв.
Макс вистрілив найменшу капсулку і це таки подіяло. Зомбак закашлявся, спинився, а потім люто витріщився в Макса…
Ще й нейрофільтр, здавалось, теж лютував, і скажено блимав застереженнями: „Подальше просування в обраному напрямі – вкрай небажане! Значна концентрація здичавілих особин!!”
Макс вагався недовго. – „До біса вигідну точку! До біса увесь той мотлох!! І нащо я його збирав всеньке життя? Маю тепер собі мороку… Краще таки домовлятись про продажі зі ще не припаленими мозками, які ж і досі ще є в мережі! І хай самі вивозять!!”
***
Це рішення неабияк прискорило переїзд у безпечне місце.
Не такий вигідний – але Макс не жалів.
Нарешті ж можна було ходити без респіратора! Та й навіть без комбінезона!!
Щоправда, квартирка була менша, і без такого захисту як раніше…
– „Але ж тут люди навіть не зачиняють двері на замок!” – не переставав дивуватись щасливий Макс. – „Та й взагалі диво, що там хтось купив… Хіба що – їм гроші вже неважливі. А доживати віку краще таки зі зручностями…”
Зовнішній світ потроху затихав.
Про це не надто розводились. Вочевидь, всі думали про жахи вимирання і дотримувались старого, але доброго правила: „…або ніяк”. От і не говорили.
Лиш інколи ще хтось із уцілілих діставався у Новий Світ. Але то були змучені, мовчазні, дикуваті люди і їх не діймали розпитуваннями. І так все ж зрозуміло…
Спокій.
Головним був спокій.
Сонце впоралось – воріженьки згинули – отже Спокій.
Хоча… То вже як пощастить. Чвари інколи спалахували і між своїми. Ще й майже на рівному місці. І тліли, тліли, тліли… От і зараз. Осінь – і всі соцмережі заповнені сварками з приводу компостування листя. Частина людей думає, що простіше все разом і в одну яму – все одно ж згниє. Інші – вимагають кожен вид окремо. А деякі – навіть вважають листя вже безпечним (після зникнення рушіїв внутрішнього згорання) і пропонують дозоване спалювання задля ароматизації повітря! От же ж маргінали!! Навіть Максу здавалось, що вони перебирають міру. Хоча…
І от, аби відволіктись до приходу зими, коли все й так вщухне – Макс зголосився на волонтерське патрулювання меж безпечної зони Нового Світу. Досі ж існує ризик вторгнення здичавілих! Не всі ж вимерли… Подейкували навіть про імунних!
Тож – краще допомогти прикордонникам нині, аніж побиватись потім.
***
– І, все-таки, змішування листя шкодить компостуванню. – наполягав Орест – колега-патрульний. Штурман. Такий же волонтер, як і Макс, але новіший, молодший, зеленіший, і, відтак – глибше зануреніший у Першу Велику СоцМережну Борню Нової Ери.
Макс помилувався краєвидами – за орною смугою вони чомусь особливо принадні…, пожував зуби, сплюнув… У вікно. Але таки відповів:
– У Дикій Природі змішувалось – і якось вона виживала! Впродовж кількох мільярдів років!!
– Ха! Але ж кожне дерево їло власне листя – відбив Орест.
– А у змішаних лісах!? – не дав себе заплутати Макс.
– Це було й справді дивно… – похнюпився колега. – Але, все-одно, найбільше з дерева падало на його ж таки корені! – звеселів він, знайшовши лазівку.
– Гаразд. Отже, якщо згрібатимемо листя до його коренів – це ж вирішить всі-всі проблеми? – заманююче промуркотів Макс.
– Мабуть що так… – спантеличено озвався Орест після відчутної затримки.
– Отже, якщо закріпити за кожною людиною по дереву, і вона згрібатиме в ямку та притрушуватиме кількома лопатами землі – це ж вирішить всі проблеми компостування! – дотискав впевнений у перемозі Макс.
– Важко сказати… А якщо деякі люди не знатимуть як правильно… – буркотів Орест.
– Ага! То отже деякі люди безмозкі, і їм потрібні наглядачі й вказівки. Десь я вже це чув… Ага! В Минулому Світі! – зло визвірився Макс.
– Гм… Якісь невиправдані звинувачення і формулювання…
– Чекай, чекай! Бачу вогонь!! – Макс знайшов привід вирватись із навічно зачаклованого компостного кола.
– Так і є. Теж бачу. – Орест причепив дальномір до шолома й розгублено озвався. – Хто ж це…? Хіба що підлітки могли так далеко забрести з безпечної зони! І чого їм вдома не спиться... Та ще й ріллю так ретельно відновили, жодного слідочка!! – замилувався він потайки.
– Або… Це хтось ззовні!? – припустив Макс.
– Як? Вже з місяць не було! Хто б перед зимою пробував дістатись? – не вірив Орест.
– А зомбі!?
– Я відправляю сповіщення на Базу!
– Але не завадило би й перевірити – наполягав Макс.
– Слушно. Але заряду в авто вже малувато… Там – вже майже точка неповернення! – доповів Орест.
– Ризикнемо! Повідом про зміни маршруту. – кинув Макс з’їзджаючи на бездоріжжя.
– Надто вже організована стоянка як для дикунів. – бубонів Макс у рацію. – Але й речі не наші! Схожі, але невідомого виробництва. Щось тут не так… Передавай!
– Але ж акумулятори… А ми далеко. Якщо й далі тратитись на зв’язок і освітлення – назад вже не дістанемось – ображено заскімлив Орест.
– За нами приїдуть! Таке схоче ще хтось побачити. Відправляй на повній потужності й із найкращою на такій відстані якістю! – наказав Макс, продовжуючи знімати дивне стійбище.
Коли акумулятори розрядились, принишклі Макс з Орестом насторожено сиділи й зиркали довкола, мерзлякувало обійнявшись у темній автівці, що її перед цим сховали в кущах, наприкінці підштовхуючи вже руками…
Очікування підмоги виснажувало не згірш за тренувальні збори у літніх таборах самооборони. З тією лише відмінністю, що тоді вкритись сім разів потом було приємніше, аніж тут – один раз інеєм.
О! Нарешті…! Довго ж вони запрягали… – радісно зітхнув Орест, забачивши світло численних фар.
Макс теж хотів було побурчати на честь Завершення Очікування, але його щось, чомусь спинило…
– Ходімо назустріч? – поривався тим часом Орест.
– Не варто…
– Чому!?
– Вони не з того боку приїхали… – зло зашипів Макс.
– Трясця… Може з іншої застави? Хоча… І що робитимемо?
– Арештовуватимемо!
– За що!?
– За все!!!
– Але, схоже, їх втричі більше… – невдоволено скривився Орест.
– Зате нас поки-що не чекають!
Орест засопів, але змирившись з необхідністю, витягнув і перевірив зброю.
Волонтери тихо скрадались до темнішого боку крайньої автівки. Там, у світлі фар, та ще й одного прожектора – походжали підозрілі типи. І, схоже, сварились. Точніше – один гавкав, а більшість бігала й вантажила стійбище в автівки…
– Стояти! Ані руш!! Кинути зброю!!! – Макс лютував, не стерпівши такої нахабної крадіжки доказів. Його! Власних!! Доказів!!!
Крадії завмерли. А от зброю чомусь не кинули. Натомість запитально втупились у крикуна.
А той іронічно роздивлявся Макса й Ореста.
– Коли ви востаннє говорили з керівництвом, хлоп’ята? – нарешті озвався він. Надто вже добре імітуючи спокій та ще й поблажливість… – як здалося Максу.
– Киньте зброю, або ж ми стрілятимемо – люто заволав він у відповідь.
– Ой-йой. І де ж то вчать стріляти в розумних, мислячих людей? – продовжував знущатись той.
– Ми прикордонники і зобов’язані стріляти! – накручував себе Макс.
– Слушно. – напрочуд легко згодився дядько. – А ще повинні залишати заряд для зв’язку з керівництвом. Але що з молодих волонтерів взяти… У самого купа таких одоробал! – обвів він їх нищівним поглядом. Та так, що вони аж ніби й поменшали. – Тому маю кращу пропозицію. Я вмикаю відкритий зв’язок з вашим керівником. Говоріть пане Миколо!
– Максе! Спробуй не накоїти дурниць. Ми вже їдемо. Хвилини зо три ще треба. І я вже й так злий. Мене розбудили… То, звісно ж добре, що розбудили…, але, водночас, і неприємно посеред ночі…
Макс розгублено кліпав кожному звукові. – „Як, як якісь дикуни змогли все це організувати й синтезувати!? Та ще й дізнатись голос та поведінку керівника… Це ж не може бути правдою. А якщо правда, то як тоді безпечна зона й досі залишається безпечною!?”
Він стояв з ображеним виглядом і тихо злився. Світ, досі такий гарний і правильний, дав тріщину. Глибоку, зазубрену, бридку тріщину…
Схоже, такі ж відчуття поглинули й Ореста, та й, диво-дивнеє – майже всіх дикунів. Крім керівника, звісно ж.
– Ану ж всім заспокоїтись! – зло рикнув він. Мабуть, на своїх. Хоча… Здавалось, що таки на всіх.
Приїзд пана Миколи ніби гору з-пліч зняв.
А от коли той обмінявся рукостисканням з "отим" – гора повернулась. Ще й вдвічі важча…
– „Все. Це кінець. Голова згнила. Скільки зосталось рибі…?” – апатично крутились у мозку апокаліптичні картинки… І мозок Макса потроху закипав… Ще й окуляри скажено мерехтіли, безнадійно намагаючись знайти розумне і, водночас, привабне пояснення такому небезпечному зближенню Шанованого Громадянина й огидного дикого зомбака…
– Хто це такі? – набурмосено спитав Макс пана Миколу, коли зайди безборонно дозбирались і поїхали.
– 23*51?
Макс гальмував, але якось та помножив, через пень-колоду, і аж з подвійною затримкою, таки склав все докупи: 20*50+20+50*3+3=1173!
– Слідкуй за пальцем! – і керівник почав ним водити Максові біля носа. Макс зміг. Хоча…, неабияк заважало ще й власне люте сопіння.
– Гаразд. То були люди. Але чужі й неприємні. Якщо коротко, бо важко про таке казати – вони і досі живуть також і з жінками! Та ще й дотепер уникають маткових реплікаторів!! Страхітливі ретрогради... Тому їхня мережева активність – і фільтрується. І майже не потрапляє у нашу стрічку. Тому й патрульована зона розмежування між нами… Вирішуй. Сеанс гіпнозу – й про все забуваєш. Або послаблюємо тобі фільтри, муситимеш читати їхні новини перед патрулюванням, і відстежувати небажані зміни активності. Обрати треба до вечора! Або гіпно, або протвереження!
***
Макс патрулював свою ділянку кордону.
А Орест знову діймав його!
– „О вищі сили. І нижчі. І сторонні. І потусторонні. І бічні. І потойбічні… От як його переконати, що змішане листя теж компостнеться!? Він, звісно ж красень, але, як не крути – надокучливий інколи…” – розмірковував Макс у перервах між обдумуванням якнайдошкульнішої репліки.
– О! А що це там мерехтить! І далеко ж як… – раптом перервався зачудуваний Орест.
– А й справді… Чудасія. – вперше згодився головний.
– Поїдемо!? – запалав коханий, збуджений недорозтраченою енергією.
– Не сьогодні. – задумливо мовив Макс, відсилаючи повідомлення у Штаб, і готуючи наступні випади для вічної, але милої гри. – Крім того, хлопці на наступній стоянці лазню натопили! Тепло не чекатиме!!
– Хлопці... А чому в одного з них є цицьки...? – завередував Орест.
– Вони несправжні. І не кусаються. А декому навіть і подобаються!
– Але не мені...
– То відвернешся!
– Бе... А може він увесь несправжній?
– Справжній, справжній... З обличчя видно, і з плечей. І людина хороша! От нитимеш, то покину тебе і піду до нього!
– Та добре... Хай живе. Чого вже там... – набурмосився Орест і, пригорнувшись до Максового плеча, задумався – як же ж боротись з такими нетиповими конкурентами...?
*
А для Макса світ вже не був таким простим і легким...
Він розділився на дві частини.
На рідну – й на чужу.
На біле – й на чорне.
На до – і після.
Але цей світ був повнішим.
З гірчинкою – але ціліснішим.
Тепер він був відкритим!
Тепер можна було інколи глянути по той бік межі, й усвідомити яке ж то щастя – таки мати, хоч і половину Нового Світу, але Власну Половину! Свою Половину!! Безпечну Половину!!!
Коментарів: 11 RSS
1Шпрота08-12-2019 19:11
о_О
У мене є несміливе припущення: цей текст писався ще на "Війну нов. ери" навесні, але щось пішло не так.
Тому посередині, точніше, ближче до фіналу, тема інформгігієни з натяками на те, що не все так просто, стала якоюсь антигейпропагандою.
Я перепрошую за прямоту, але воно як чорті-шо, сокирою тесане. Найкраще - діалог про компостування листя.
2Панас08-12-2019 19:27
А мені здалося, що це писалося на "Антисоціальну мережу". Бо до теми сексу тут трохи за вуха притягнуто.
Удачі на конкурсі.
3Шпрота08-12-2019 19:43
Або на Антисоціпльну мережу, ага. Але явно "домашня заготовка" - і шурупами прикручені сексуальні проблеми.
4Автор08-12-2019 21:38
Дякую за відгуки.
Та ні. Писалось таки восени.
Втім, тут таки варто би спочатку визначитись – чим є "війна" і "секс".
В ідеалі, як мені здається, "війна" – крайній прояв ненависті, а "секс" – найсильніша приязність і любов.
А всілякі збочення (війна як повага, а ґвалт як зневага...) – то вже, мабуть, винятки – для підтверження "правил"...
Де у цьому оповіданні війна? Мені здавалось, що я таки показав – в одне місце з'їхались люди із більш-менш спільними поглядами на життя. Та й де там "антигей"? Я ж, як і Буджолд (у книзі "Етан з планети Ейтос") – вважаю, і пишу тут, що люди мають право на власний стиль життя...
Але радий, що хоча би доля листя вдалась ;)
І знову ж таки – нема тут "антисоцмережного" спрямування.
Навпаки – оця їх [соц.мереж] найімовірніша (як мені здається) роль у світобудові (розділення людства на ізольовані й спокійні кластери!?) – і справді непогана. Краще ж так, аніж постійні сварки, бійки, війни... :(
І секс-проблеми – це явний показник надмірної неоднорідності й змішаності людства. Завеликої ненависті... :(
Інакше – все було би як у фант-книзі "Квозі"!
5Ліхтар08-12-2019 22:11
Авторе, хіба ж можна створювати в читача такі хибні очікування Я вже зацікавився, яку роль зомбаки відграють у відповідній еволюціїї, а тут листя і накладні цицьки :(
6Автор09-12-2019 13:25
Та хто-зна чи можна...?
Мабуть, все залежить від кількості й інтенсивності скарг від читачів??
7Сторонній11-12-2019 13:36
Погано. Щоб зберегти таємничість, автор дає інформацію про світ дуже погано. А ще твір зшито з різних подій з різним ритмом, від чого виглядає дуже неоднорідно. Ніби автор задумав написати як мінімум повість, але спробував вмістити все це в оповідання. І, навіть якщо автор того не задумував, кінцівка справді читаєтсья трохи гомофобною (з коментарів я зрозумів, що автор таки не гомофоб, просто так вийшло).
А діалог з листям справді толковий
8Владислав Лєнцев11-12-2019 18:20
Замість того щоб писати рецензію на це одоробло, напишу рецензію на відгук Ліхтаря.
Якою була вірогідність створення саме такого речення за все життя Всесвіту після Великого Вибуху? Я не знаю. Але що я знаю точно - камєнт бімба-ракета. Сміюся кілька хвилин поспіль. І хоча б за це варто подякувати оповіданню!
9Читач11-12-2019 19:41
Написано непогано, читається легко. Але і мені не вдалось знайти відповідність темі конкурсу..
10Автор11-12-2019 19:56
Дякую за відгуки.
> А ще твір зшито з різних подій з різним ритмом, від чого виглядає дуже неоднорідно.
Різні умови – різний і ритм. Хіба ж може бути інакше? Чи, вважаєте, що якщо людина істерить, то вона це робитиме незалежно від умов?
> І, навіть якщо автор того не задумував, кінцівка справді читаєтсья трохи гомофобною (з коментарів я зрозумів, що автор таки не гомофоб, просто так вийшло).
От халепа...
Але таки потрібна експертна точка зору!
"Гей хлопці, де ви є?"
Що ж не так в оповіданні!?
> Сміюся кілька хвилин поспіль. І хоча б за це варто подякувати оповіданню!
> Написано непогано, читається легко. Але і мені не вдалось знайти відповідність темі конкурсу..
Дякую.
Тема "секс.еволюція".
еволюція -ї, ж.
1》 Процес зміни, розвитку кого-, чого-небудь.
2》 філос. Форма розвитку, що полягає в безперервній, поступовій кількісній зміні, яка готує якісну зміну.
3》 Процес розвитку органічного світу шляхом поступового пристосування живих систем нових умов існування.
Якісна зміна у даному випадку – це безпека. Не лише сексу, а й життя у цілому.
А розумна органіка не пристосовується до світу – вона змінює його...
Ще ж Макаревич колись про це співав!
11Волод Йович24-05-2020 10:57
І знову, вже вкотре – про передбачення у фант.творах... (3).
Маю оповідання 6-ти місячної давності.
"Вільні":
"
Макс обговорив з годинку плани переїзду в нечисленній місцевій спільноті, видобув корисну адресу й почав збиратись.
Комбінезон – є.
Респіратор – є.
Нейрофільтри – є.
Броньоване взуття – є.
...
Квартира підтвердила надійність захисту й непоспіхом, ніби вагаючись, відімкнула двері. Макс тяжко зітхнув і ступив назовні.
Вистрибнуло вже звичне сповіщення окулярів нейрозахисту: „Не знімайте до повернення!”
Макс ображено засопів… – „Та за кого вони мене мають! Може вимкнути? А… Та хай вже й так – недовго ж зосталось.”
Світ, як і завжди, мав лячний вигляд.
Макс, як і щодня останніми місяцями – ретельно й обережно обходив або перечікував усіх, кого нейрофільтри позначали заразними чи радіоактивними.
І менше їх не ставало… „Тривалий інкубаційний та напіврозпадний період” – погоджувались всі соцмережі, не забуваючи проклинати винахідників цього жаху…
А переважна більшість з позначених – навіть і його обходили! І схоже, ще й сподівались на щось. – „Захисне вбрання і техніку носять!” – дивувався Макс. І його аж розчулювала їхня турбота про інших, про чужих…! Інколи він замислювався: – „Хай хоч яку шкоду вони хтіли нам заподіяти у минулому – але, у глибині душі, на порозі смерті, люди, все-таки, мабуть, хороші…”
...
"
Ох і дивний же ж цей рік...
Стільки всього почало збуватись.
І вірусні карантини, і будівництво землянок, і люди потроху тікають з мегаполісів...
Але от якось не чекав, що й реальне життя так швидко зможуть спотворити як заманеться – і запхнути у віртуал...