Я вражено втупився в екран, аж дух перехопило.
— Ну?!! — громовисто вкушпелив майор Власенко і я утямив — викликали мене не тішитися зображенням.
Об’єкт був завбільшки з огрядну планету. Украй химерної і безладної форми: із несиметричними заокругленнями, вузлуватими наростами і хаотично розкиданими впадинами. З дозволу сказати — справдешня почвара міжзоряних глибин. Із чорного світлопоглинаючого матеріалу. Памороки забивало. Бортінтелекту довелося напосісти, аби скласти наближене до дійсності відображення.
— Це... — я зирнув на показники радіаційного фону та параметри випромінювання обіруч страшидла, — напевне штучного походження. Космічна станція чи зореліт...
— Зореліт?!! Таких розмірів?!! Неможливо! — ляснув майор м’ясистою долонею по сердешним сенсорам.
— Його форма вказує... Функціонально це скоріш судно.
— Чиє? — доскіпувався очільник нашого корита.
— Із моїм рівнем доступу до баз даних... Імперії невідомі такі об’єкти.
Майор далі не слухав.
— Відіслати депешу з усіма відомостями у генштаб із копією в управління розвідки. Перший рівень секретності. Запит на негайне направлення сюди дослідницького спецпідрозділу та бойової ескадри... — заповзявся він роздавати накази.
А я ще з такою нехіттю чалапав на капітанський місток. Гадав, що чергова навчальна тривога. Хоч щось цікаве за три роки служби. Якщо не рахувати появу на кораблі другого лейтенанта півроку тому. Усі чоловіки донині казяться за нею, та марно. Плюй не плюй в море — води не прибуде. Марта Білецька — струнка двадцятип’ятирічна білявка. Цілком жіночна, на відміну від решти жінок-офіцерів на кораблі. Пронизливі блакитні очі. Довге волосся до поясу, причому розпущене — чого нікому до неї не дозволялося. Мені й досі з дива не сходить як ця заборона зникла із довжелезних списків укладених жмикрутом-майором правил (ох, і любив же він цю справу).
Той саме щось бубнів до неї. Радиться. Лейтенант хутко утерлася в довіру до старого вовка і стала першим помічником. Не дивно. Її гострому розуму можна було позаздрити, а зовнішністю вона нокаутувала усю жіночу частину екіпажу.
— Присутні оголошуються носіями імперської таємниці першого рівня із обмеженням на пересування кораблем молодших чинів, — гаркнув майор. Сказав — як в око вліпив, усі одразу принишкли.
Народу на капітанському містку та в центрі управління нижче було хоч греблю гати. Спеціалісти усякечких профілів, старший офіцерський склад, із півдесятка практикантів. Повільна, марна та марудна товкотнеча. Химерна конструкція містка у нас виснувана традиційно для суден Імперії, тобто геть незручно. Данина якимсь допотопним традиціям. Несосвітенна дурниця — тіснота, задуха, а під обстрілом усі летітимуть положистими дугами сторч головою.
Практиканти отетеріло витріщалися на монітори, а то й хапали дрижаки. Справдешні бевзі.
Дівча, яке я випадково збив на вході, упоралася зі збиранням розсипаних планшетів. Я, коли уздрів що у нас на екранах, обмежився вибаченням. Тим паче, що найближче до мене упала її зашмаркана хусточка, торкатися якої бажання не було. Стояла поруч зі мною, вдивлялась в екран. Обличчя бліде, волосся розвихрене, піт градом лився із чола. Не надто естетичне видовище, щоб їй добре було. Я презирливо пхикнув, одначе практикантка не зауважила натяку. Куди там — такого вона у своєму житті не бачила. Добре, що за розпорядженням майора практиканти носять на формі нашивки з іменами. Ніхто їхніх імен не запам’ятовує. Емма Руснак.
— Неймовірно, — хрипко прошепотіла вона. Чим остаточно відірвала мою увагу від лейтенанта, котра під мерехтливими червоними лампами тривоги виглядала особливо чарівно.
Дівчина дивилася на об’єкт із виразом панічного страху й одночасного зачудування. Ніби у прострації. Зовсім зелена, подумав я. Близько двадцяти років. Обскубане абияк чорне волосся (упізнається робота корабельного перукаря) із хвостиком, що ховався під комір. Украй бліде обличчя неприродно контрастувало із волоссям. Блідо-сині очі теж незвичні — мабуть, родом із якоїсь задрипаної колонії на околицях Імперії. Придивившись, я збагнув, що не вперше вона розсипала планшети через мене. Також пригадав, що дівча вже кілька разів складало мені звіти. Теоретично, мені мало стати соромно.
— Цього не вчать в академії, — повагом буркнув я.
Емма перевела на мене погляд. Сахнулася, напружено кивнула і позадкувала до столика третього помічника — навдивовижу дебелого й опасистого чолов’яги. То був кінцевий пункт призначення її електронних планшетів. Спостерігала за екраном вона надалі звідти. Я хмикнув — може страшиться, що знову наступлю на її тендітну ніжку чи докину чергових доручень. Практикантам на кораблі не позаздриш.
На містку панувала статечна тиша. Дещо важка атмосфера — так і занидіти недовго. Насичений синій колір панелей, якими нещодавно обшили стіни, посилював це відчуття. Панелі дисонували із потертим обладнанням та вицвілим гербом, що висів за спиною майора. На новий символ виділених на ремонт бюджетних коштів не вистачило. Стяги Імперії й Альянсу Міжзоряних Держав, утім, були новенькими.
Майор замислено шпортався у просторій кишені свого мундиру. Лейтенант Білецька оглядала присутніх на містку. На мить її погляд зупинився на мені. Ех, хотілося би, щоб довше, ніж на мить... Осьтут я зрозумів. Це ж незла нагода. Я рішуче попростував до майора.
— Про це не може бути й мови! — гримнув той за п’ять хвилин.
Увага присутніх мене крихту непокоїла, одначе пильний та уважний погляд лейтенанта компенсував усе з вершками. Не пригадую, щоб вона колись сприймала мене так серйозно. Це й додало хоробрості. Навіть занадто...
— У нас чіткі інструкції на такі випадки. Ми викликаємо спецпідрозділ і чекаємо. Об’єкт досліджуватимуть вони.
— У моїх функціональних обов’язках... — почав заперечувати я.
— Це військове судно! Ви робитимете, що вам накажуть старші за званням!
Це була зайвина. Як тільки майор помічав натяки на порушення субординації, пиши пропало. Судно не було суто військовим, як би йому не хотілося так думати. Воно військово-дослідницьке, і від «військово» у нас негусто. Лише майор, він же капітан, якого відіслали у відставку зі справжньої військової служби, комплект формальних «офіцерів», що зроду не бачили війни, сяке-таке військове обладнання і хирлява зброя.
— Скільки часу потрібно спецпідрозділу, щоб прибути сюди? — спитав я обережно майора, коли помітив, що той охолов.
П’ятнадцять хвилин обачних зауваг, викладених стишеним голосом, і я вторував шлях до мізків пана Власенка. Об’єкт рухається; черепашача швидкість либонь не все, на що та почвара здатна; він може увійти у гіперпростір — неможливе для нас не конче неможливе для них; нас можуть виявити; я проходив спецпідготовку і знаю закономірності будови суден усіх цивілізацій. Запевнив у 90% ймовірності відсутності на борту живих істот (я дещицю заокруглив, бо моє слабке місце — відсутність спеціалізації з контактування). І всетакеінше, і всетомуподібне. Як треба, то макітра у мене варить, навіть такого недовірка вистачить кебети переконати.
Лейтенант це оцінила — я вдостоївся ледь помітної, та від цього не менш запаморочливої посмішки. А це не абищо — вона ніколи не посміхалася. Майор же похмуро зирив з-під кошлатих брів.
— Ви розумієте, що це означає?
— Так. Мене готували до цього.
Він перезирнувся із лейтенантом і та кивнула. У її погляді тепер виявлялося стільки поваги, що я просто очманів. Навіть на сержанта Петренка вона так не дивилася, коли той самотужки на катері захопив баржу з контрабандою. Ще й перевізників віддухопелив як слід.
— Що ж, улаштовуйте катер, — кинув майор. — Простежте, щоб там було все необхідне для завдання.
Емма ніби прокинулася він сну. Із переляканим виразом вона підійшла до капітана, і пробелькотіла:
— Ви не можете... Ви ж посилаєте людину на смерть!
Майор не звернув на неї уваги.
— Ми ж не зможемо за статутом забрати його! Він же там загине! — її голос став рішучішим.
— Практикантко! Негайно поверніться до виконання своїх обов’язків! Нічого тут вештатися!
Це була Марта Білецька. Дівчина з острахом зиркнула на неї і вийшла з містка.
Не довго музика грала. І нащо було нагадувати? Емма права, я знав, що мене чекає. Одначе така нагода приключається раз у житті. Я увійду в історію. Чи не увійду, але принаймні лейтенант мене запам’ятає.
Під час недовгого польоту на катері я встиг відчути усю гамму відчуттів. Полегшення від комфортної і прохолодної кабіни, що разюче різнилася із задушливими приміщеннями мого осоружного місця роботи. Гордість і самовдоволеність від слів підтримки, які лунали відеозв’язком мало не від усього екіпажу. Я вірив, що мені все до снаги. Навіть спорохнілі старечі слова дідка-кока, від яких зазвичай у душі верне, слухав із радістю. А ще мав справдешнє щастя від короткої індивідуальної розмови з лейтенантом.
— Я пишаюся, що у нас на судні виявилися такі відважні науковці, як ви.
Таким чарівним поглядом вона не обдаровувала ще нікого на кораблі! Подейкували, що в неї на флоті є наречений, і саме через нього вона не заводила ні з ким стосунків. Та під час розмови я твердо вирішив, що то просто плітки.
Однак коли катер віддалився і відеозв’язок відключили із міркувань безпеки з моїх очей спала полуда. Виринули тривога, і непевність, і страх... Коли я наблизився до підвади на візуальну відстань, то вже кляв себе за ідіотське самовбивче рішення. От куди мені тепер тричі не хотілося.
Катер плавно прикріпився до безкрайньої обшивки велета у зарання розрахованому місці. На цю мить я остаточно забув усі свої плани дослідження і розрахунки. Мені йшлося про одне — лишитися живим. Я не міг повернутися, бо за статутом катер збили б. Та й сором.
Шансів на виживання усередині не набагато менше, аніж зовні. Розуміння цього штовхнуло мене до дій. Я увімкнув маніпулятори і плазмовий різак повільно вгризся в обшивку корабля. Як я і розраховував, це був технічний шлюз, з огляду на його невеликі розміри. Товщина виявилася посильною, хоч аналіз показав дивний результат — це був не метал, а щось близьке до надтвердої кераміки. Невдовзі у дослідницькій капсулі я потрапив вглиб, де довелося різати ще одне перестіння.
Коли я пройшов через усі перепони, то вибрався із капсули у приголомшливо просторе приміщення. Протилежна стіна розташувалася не ближче кілометра. Стелю було видно у височині на такій же висоті. Ліворуч і праворуч велетенські проходи танули у темряві. Я ступив кілька кроків уперед і зупинився. Один як палець. Ох і дурницю ж я втнув із цим дослідженням. Чувся тепер обшахраним. Ледь поборов крижану тінь жаху.
— І що далі? — пирхнув сам собі під ніс.
Поверхня стін була рівною, та не гладкою. На висоті метрів десяти зі стіни долинало тьмяне червонувате освітлення. Причому я не бачив освітлювальних пристроїв — світло линуло прямо зі стіни чи то крізь неї.
Повітря не було. Аналіз показав близький до зовнішнього вакуум. Я дістав решту приборів і настрій підупав ще дужче. Зсередини неможливо передати дані, бо всі хвилі глушилися. Тільки із катером ще був сякий-такий тривкий зв’язок, коли я підходив до отвору. Суденце могло відсилати повідомлення на шифрованих надслабких гамма-хвилях. Доведеться щоразу повертатися сюди. Я надіслав короткий рапорт із зображеннями вже побачених приміщень цього творива та показниками датчиків.
Рушив вперед й одразу помітив, що світло позаду гасне. Воно реагувало на мою присутність. До того ж було чітке чуття, що за мною хтось стежить. Від цього усього млоїло під серцем. Відчув, що з’являється приступ агорафобії, з чим, мені здавалося, я вже давно розпрощався. Закортіло повернути назад.
Я розчув шум позаду й обернувся. Розрізнив у напівтемряві постать, що стояла неподалік зробленої моїм катером діри. Із дощу та під ринву. У мене душа пішла у п’ятки. Єдине, що дещицю заспокоювало — постать скидалася на людську. Якщо це раса, яка витворила цей корабель, то сенсації не сталося. Вони теж гуманоїди.
Постать повільно подалася до мене. Я чув глухі кроки.
Коли вона увійшла в освітлений червоним простір — у мене всередині тьохнуло від радості. На ній красувався наш імперський гермокостюм. Капітан прислав когось на підмогу — майнула перша думка. Потім я засумнівався. Не могло цього статися. Хутко опустив погляд на датчики — у таких ситуаціях тільки на очі покладатися не можна. Однак це таки була людина і навігатор навіть указав хто саме — практикантка Емма Руснак.
Це взагалі нікуди не в’язалося. Практикантку вони ніяк не могли пустити сюди. І чому над нею не загорілося світло?
Дівчина наддала ходу і невдовзі перейшла на біг. Коли опинилася біля мене, то я помітив її тремтіння й вираз неприхованого переляку на обличчі.
— Добре... що ви не зайшли надто далеко, — пробурмотіла сердега.
Зв’язок між нашими костюмами працював добре. Однак упало в око, що з катером і, відповідно, кораблем, він уже втрачений.
— Як ви опинилися тут? — свого здивування я не приховував, навіть страх відступив.
Емма зніяковіла.
— Я... Правду кажучи, я втекла...
— Чому? І як?
Збентеження тільки зросло.
— Я... хочу знати, чий це корабель.
— Для вас це важливіше за життя?
— А для вас?
Питання захопило мене зненацька. Я довго озирав дівчину, а потім мовив:
— У мене були причини.
— У мене теж.
— Які?
Емма напружено озирнулася по сторонам і тільки після цього пробурмотіла:
— Це мрія мого життя... Знайти подібне... У мене майже не було шансів. Я багато навчалася, але нас, унжійців, не допускають до повноцінної служби. Мені вже двадцять п’ять, а я тільки практикантка.
— Двадцять п’ять? — перепитав я. — Земних років?
— Так.
Я отетерів. Давав їй років двадцять лише з огляду на те, що вона практикантка, а вони не можуть бути молодшими. Виглядала ж вона ще меншою. А тепер виходить, що ми майже однолітки.
— А чому сюди вирушили ви? На смерть.
Людська доскіпливість не має меж.
— Ну, це теж було метою мого життя. Знайти і дослідити такий об’єкт.
Не міг же я сказати, що просто панна лейтенант позбавила мене на ті фатальні кілька хвилин розуму. Емма розсіяно кивнула і знову озирнулася.
— Загалом це підло. Відправляти людину саму в таке місце, — докинула вона.
— Ніхто не змушував мене важити головою.
— Хіба ви знали, куди йдете... За уставом забороняється відсилати на таке завдання людину саму.
Позаду неї почувся скрегіт. Із боку діри, через яку ми прибули. Я рушив туди, але дівчина мене зупинила.
— Не варто. Обшивка зростається. Ми вже не зможемо повернутися.
— Зростається? Як це?
Емма коротко зиркнула на мене:
— Не знаю. Я помітила це, коли проходила. Ледь протиснулась.
— У мене є ручний лазер!
— Його потужності не стачить. І взагалі, нам треба швидше йти звідси.
Дівчина припустила бігцем у смерк. Знову я звернув увагу на те, що світло над нею не загорається. Ще раз глянув убік отвору — навігатор підтверджував слова Емми.
— Ну? Швидше! — гукнула та.
Я попрямував за нею, лишивши катер із усім гамузом. Мабуть дійсно, треба прожогом утікати подалі від «місця злочину». Червоне освітлення рухалося за мною.
— Чому це світло тільки біля мене? — буркнув я.
— Це тривога. Ви ж проникли у корабель не зовсім звичним шляхом. Але не переймайтеся, зараз не цього треба боятися.
— Що? Чого боятися? І звідки ви це знаєте?
— Логіка, інтуїція, трохи знань... Це припущення, я не знаю напевне... а, довго пояснювати. Не зважайте на те, що я несу.
Ми бігли довго, хвилин двадцять. Сім верст до небес і все пішки... Потім практикантка ураз зупинилася і наблизилася до стіни. Мені придалося кілька хвилин розглядання, аби побачити чому. Стіну просікала тонка лінія, що нагадувала обрис високого проходу.
— Це двері в шлюз, — мовила вона.
— Двері? У шлюз?
Бодай тому грець — я почувався ніби на якій чудернацькій екскурсії із не менш дивним гідом. І мені це не було до вподоби.
— Це не можуть бути двері, — твердо сказав я. — Це просто лінія, висічена в суцільній стіні. І шлюз був там, де я прорізав шлях лазером.
— Можливо, і так, — стенула плечима дівчина, але не припинила свого вивчення.
Невдовзі вона знайшла ще менш помітний висічений прямокутничок поряд. Якраз на висоті людського зросту. Стала його вивчати, потім доторкнулася. Глибоко в стіні щось зашуміло. Я розрізняв певний ритм, ніби монотонні удари, що складалися у потойбічну мелодію.
На обличчі Емми з’явився страх.
— Відійдіть, швидко! — кинула вона.
Я ступив кілька кроків назад — у шумові дійсно чулася загроза. А дівча зірвало герметичну рукавицю з руки і приклало долоню до прямокутника. Я не встиг її зупинити.
— Ти що, збожеволіла?!!
Коли я підбіг до неї, вона вже натягла рукавицю назад на неслухняну, обморожену вакуумом руку.
Однак це подіяло. Шум кудись заподівся. А за кілька секунд, на моє зчудування, частина стіни від’їхала вглиб, а потім убік. Не так сталося, як мною гадалося. Це таки були двері, а за ними таки шлюз. Кількість моїх питань до практикантки зростала, але озвучувати їх не було нагоди. Після шлюзу ми втрапили у житлову частину корабля. Тут стояло зеленувате освітлення, хоча поряд зі мною все одно воно червоніло. Кривулясті коридори, якими ми швидко простували далі були дуже просторими, метрів сто ушир.
Я не розумів, куди так поспішає Емма. Кожну хвилину мені хотілося зупинитися і розглянути черговий химерний пристрій, сила-силенна яких траплялася на шляху. Їхня строго геометрична форма, як і всього всередині, гладінь, дивно контрастували із виглядом цього покруча зовні. На поверхні пристроїв були висічені усілякі тонкі квадратики, прямокутнички та трикутнички. Матеріал скидався на пластик.
Несподівано знову зазвучав той самий тривожний ритм і практикантка різко зупинилися. Ухопила за руку й мене, бо я за інерцією біг далі. Сила тяжіння тут трохи менша, аніж на нашому судні.
— Не встигли, — захекано мовила вона.
— Що?
Позаду і попереду нас зі стелі опустилися дві перегородки. Ми опинилися у кубі із рівних стін, які видавалися зеленими через освітлення. Пахне смаленим, подумав я. Груди стискала нервова ядуха. Ох, і чого мене лихий попутав утрапити сюди?
Шум наростав, на обличчі дівчини відбилася паніка.
— Доведеться зняти шлеми, — нерівним голосом промовила вона.
— Що?
— Немає вибору. Якби ми встигли... Я розумію, що це небезпечно... Тут щось сталося, нікого немає. Можливо, епідемія...
Повітря у житловій частині було придатне для людей, хоч і містило кисню дещо більше за норму. Відомих вірусів і бактерій датчики не показували.
Емма перша звільнила голову із гермокостюма. Мої руки потягнулися до мого, та ось їх наздогнав глузд і я зупинився.
— А навіщо? Що це дасть?
— Будь-ласка!
Шум наростав. Я нічогісінько не тямив. Досі дівчина приймала правильні рішення і я скинув шлем. Практикантка одразу кинулася до мене і поцілувала. Міцно так... Я вкляк. Обійняла і не відпускала. Її розмаяне волосся приємно пахло фарбою. Ну й устругнула. Це щось типу останнього вияву почуттів перед обличчям смерті чи що? — думав собі я.
Шум стих. Коли зникли останні удари Емма відпустила мене. Вона знесилено сповзла на підлогу, прихилилася до стіни і подивилася угору. Я підняв погляд і мене піт пройняв. Оце так притичина... Незважаючи на химерну вузлувату конструкцію, ствол лазера я ні з чим не сплутаю. Їх було чотири, у кожному кутку стелі. Усі спрямовані на мене.
— Не хвилюйся, тепер вони тебе не зачеплять.
І дійсно, зброя беззвучно згорнулася, притулилася до стіни і ніби розтанула у ній. Я покліпав очима, бо не розумів як воно могло розчинитися у міцній структурі стін.
— Там голограми, — сказала дівчина.
Я обернувся до неї. Емма важко дихала, а на її сполотнілому обличчі з’явився химерний рум’янець — у вигляді трикутничків на щоках. Я такого ще не бачив, але виглядало мило.
— Поясни, будь-ласка. Усе, — тихо мовив я.
Дівчина кивнула. Перегородки піднялися і нам знову відкрився широкий коридор. Емма зирнула на один із квадратиків у стіні, що для мене нічим не відрізнявся від інших, і піднялася. Зняла рукавицю і тицьнула здоровою рукою, достоту як раніше. Прочинилися невеликі двері.
— Ходімо сюди, — сказала вона.
Тут виявилася простора кімната із кількома підвищеннями на підлозі та виступами на стінах. Дівчина сіла на одне з перших. Воно виявилося м’яким.
— Краще сядь, зараз ми увійдемо у гіперпростір.
— Що? — але не встиг я вимовити закінчення складу як в голові запаморочилося.
Перед очима попливло. Час ніби уповільнився, що допомогло мені зберегти рівновагу і не впасти, коли перехід завершився. Однак самопочуття було препаскудне, а мовленнєві функції тимчасово порушилися. Я заходився робити стандартні вправи для артикуляції, аби повернути здатність говорити. І таки сів, бо нудота не минала.
— Вибач, це сталося раніше. Я така розтелепа. Мабуть, через старе обладнання час указувався невірно.
Сама чулість та гречність, однак мій погляд був промовистий.
— Так-так, я розповім. Зараз би випити... Та краще ні, бо після ваших коктейлів я сама не тямлю, що плещу... Це александрійський корабель. Як ви називаєте їх... Нас тобто.
Я починав добирати все до пуття.
— Не дивуйся так, — провадила Емма далі. — Я чудово знаю, що в александрійців нині немає нічого подібного у суднобудуванні. Та воно наше. Йому кілька тисяч років. На світанку цивілізації, коли тільки був відкритий гіперпростір, предки збудували дванадцять отаких велетенських кораблів. Наша планета була перенаселена й тривала війна. Яка за тодішніми розрахунками мала скінчитися поразкою і знищенням усієї нації. Тому більшість населення була відправлена таким робом у найвіддаленіші куточки Всесвіту. До планет, які за даними розвідників були придатні до життя. Аби зберегти націю. Однак багато закономірностей гіперпростору тоді не було вивчено. Жодне із цих суден не потрапило до пункту призначення. На такий випадок вони програмувалися на багатовікове блукання космосом у пошуках придатної оселі. І не мали повертатися додому, окрім виключних випадків. Наша цивілізація вижила у війні, і навіть змогла створити неприступний бастіон зі своєї системи. Та були втрачено всі культурні здобутки того часу. Зараз ми користаємо тим, чим і наш перманентний ворог. Тобто Імперія. Це судно безцінне для нас. Як пам’ять.
Емма взяла щось прямо із стіни і задумливо розглядала ту штукенцію. Потім продовжила:
— Я агент, упроваджений до ваших структур. Наша проблема в тому, що з імперських народів біологічно ми схожі лише на унжанців. Та й ця схожість дається шляхом багатовікового відбору і корекцій. А вже 15 років як комітат Унґ в опалі після спроби революції, тому нам складно досягати високих постів в Імперії.
— Це н...неможливо... — я потрохи повертав артикуляцію. — Служби безпеки... не п.. пропустять жодного... шпигуна на службу.
— Нас із сестрою підкинули малими дітьми на Унґ. Мені було чотири, сестра — новонародженою. Дитбудинок, а потім родина. У дванадцять я «зникла». Чотири роки проходила навчання, а потім ще чотири була в стані... Не знаю як перекласти... Тіло не змінювалося, а мозок працював й отримував решту інформації. Потім підлаштували нещасний випадок і моя сестра опинилася у лікарні у важкому стані. Там нас підмінили, фізіологічно ми стали одного віку. Не знаю, чи Софія жива зараз. Нащо я це розповідаю... Я можу поплатитися... Але... мені хочеться, щоб ти знав, що я теж людина. Я жила серед вас, я була дитиною, я люблю Унґ, люблю своїх батьків... Ех, це складно...
Її голос затремтів і вона відвернулася.
— Цей корабель єдиний, що повертається додому. Через стільки часу. У трюмі кілька тисяч криогенних трупів... Планета була знайдена, але згодом там почалася епідемія. Корабель із незараженими вирушив назад. У них була якась важлива інформація. Така, що дозволила системі подолати суворі інструкції. У цьому секторі одна з кількох точок входу у гіперпростір, через яку такий великий об’єкт може опинитися біля Александрії. Він прямував саме сюди. Я одразу його впізнала, хоч у нас не збереглося навіть зображень. Безперечно, я мусила рушити сюди.
— А поцілунок? Що це за вистава?
— Система тут вкрай застаріла. Хоч я вчила давньоалександрійську, але насправді вона виявилася не такою. Я маю можливості, — дівчина постукала пальцем по своїй голові, — обмінюватися інформацією і навіть віддавати команди, але судно розуміє далеко не все. Як і я його. Довелося діяти так, аби дійшло, що ти не ворог.
— Дивна дія...
— У кожного народу є традиції і риси, що незмінні віками. Які знаходяться дуже глибоко на генетичному рівні. Я показала, що ти мій... партнер, і система це розпізнала.
Я похитав головою. Емма приємно усміхнулася і сказала:
— Відпочинь. Політ буде довгим.
Піднялася і вийшла з кімнати. Я ліг і швидко заснув.
Прокинувся я із жахливим головним болем. Спав, мов бабак. Довго не міг зрозуміти, що сталося, і чого мені наснилося таке жахіття. Поступово все згадуючи, я з тривогою роззирнувся по бокам кабіни дослідницького катера. Глянув на мапу навігації і ще більше занепокоївся. Я був бозна де, на віддаленій околиці Імперії. Добре, хоч до найближчого населеного об’єкту, якогось промислового заводу, лише кілька днів льоту.
Потім звернув увагу на блимання екрану. Увімкнув запис, що там був.
— Як александрійка я зробила поцілунком вибір за двох, не питаючи тебе. Та як твоя співвітчизниця я мушу повернути тобі свободу.
Коментарів: 18 RSS
1Тролік05-03-2011 08:42
На невичитку тут усі страждають, тому не в докір, а просто звертаю увагу:
"Емма права"
"Поверхня стін була рівною, та не гладкою. На висоті метрів десяти зі стіни долинало тьмяне червонувате освітлення. Причому я не бачив освітлювальних пристроїв — світло линуло прямо зі стіни чи то крізь неї."
"приборів"
Це те, що впало в око.
Оповідання суперове, проте розтягнутий початок налаштовує на повільний розвиток сюжету, крок за кроком, а натомість наприкінці коні зриваються в галоп.
Думаю, чи не забагато тут оцих "простонародных выражений", як каже Ворд. Головний герой, хоч і формальний, проте офіцер флоту, а потік думок у нього трохи обкурений. Позабирати усі зменшувальні форми, і буде дійсно схоже на летючу казарму, а не на клуб любителів погонів.
Далі. Чому герой повинен загинути? Зрозуміло, що біологічне зараження актуальне, але для цього можна було б виділити йому окрему капсулу, тримати осторонь корабля, витримати карантин, дослідити все до ладу.
Мелодраматичність вийшла дуже награною, незрозумілою. Раджу переробити оповідання до більшого розміру, і надати любовній лінії... гм, об"єму Маю на увазі, щоб усе було схоже на правдиві почуття, а не на підліткові марення.
Загалом дуже добре. Сподіваюсь, всі інші оцінять теж високо.
2марко05-03-2011 09:15
на мій погляд, написано так, ніби це шматочок чогось більшого...
3Автор Релікту05-03-2011 10:58
2Тролік
Дякую за відмічені помилки. Редагувалося нашвидкоруч в передостанній день, тому напевне багато не зауважено.
Коні зриваються в галоп через обсяг. Скоротити ж початок - це зробити силу-силенну важливих нюансів незрозумілими.
Герой не офіцер, а консультант-науковець - світська особа. Військовий був би більш безстрашним і рішучим.
Необхідність знищення героя - це те, що просто не було змоги пояснити до ладу в такому обсязі. У тому світі інші варіанти неможливі.
Сторінку-дві дійсно можна накинути, але якщо сильно розтягувати, то втратиться динаміка. Над любовною лінією теж треба подумати.
Ще раз дякую.
2марко
У межах сюжету все, загалом, завершено. Якщо провадити історії героїв далі, то це вже інші сюжети. Однак світ, де відбувається дія, безперечно більший.
4Пан Мишиус09-03-2011 16:43
Так-так, зараз побачимо, що ми маєму у творі, який за назвою схожий на роман Головачова.
Початок твору.
— Ну?!! — громовисто вкушпелив майор Власенко і я утямив — викликали мене не тішитися зображенням.
Для мене - набір слів. По-перше, Власенко (кома) і я утямив.
Це якщо я не помиляюсь.
А от далі...
"викликали мене не тішитися зображенням". Хто? Або що? Ви самі можете пояснити зміст цього речення?
Далі є деякі нісенітниці з часом.
"Той саме щось бубнів до неї. Радиться. Лейтенант хутко утерлася в довіру до старого вовка і стала першим помічником".
Мабуть, всеж таки - радився.
Маленький шедевр:
"Тим паче, що найближче до мене упала її зашмаркана хусточка, торкатися якої бажання не було. Стояла поруч зі мною, вдивлялась в екран".
У вас вийшло, що біля головного героя стояла зашмаркана хусточка і дивилась у екран.
(Далі буде)
5Автор Релікту09-03-2011 18:03
2Пан Мишиус
Кому після Власенка мені поставити нескладно, однак я не певен, що вона там потрібна. Треба буде перевірити у правописі... Стосовно іншого - дуже дякую, бо дописував в передостанній день і стилістику не встиг довести до ладу. Про хусточку я бачив, але вирішив - читачі зрозуміють, що хусточка стояти не може. Обов'язково підправлю.
Головачова, до речі, не читав. Щось схоже на моє?
6Пан Мишиус09-03-2011 18:36
Кома потрібна.
Про платок порушення грубе - таке необхідно виправляти. На багатьох інших конкурсах існуюсь рубрики, де таки "перли" вакладують.
А ви не ображайтесь - оті всі коми на мою оцінку не вплинуть. Коли оповідання дочитаю.
(Скажу вам по-секрету, знаєте, як мене критикують у 2 групі? Сильно критикують.)
А Реликт Головачова я читав ще у дитинстві. Раннього Головачова, ще можливо було читати. Зараз в нього супермени одні пішли. Поки ще ваше оповідання не схоже на тей роман.
7Автор Релікту09-03-2011 19:09
2Пан Мишиус
Я аж ніяк не ображаюся, навпаки, дуже вдячний. Чекатиму на ваш вердикт, цікаво стало. Якщо ви автор того оповідання, про яке я подумав, то те оповідання одне з найкращих, попри помилки. Називати не буду, щоб не дискваліфікували - будьте обережні з подібними висловлюваннями, дехто вже зійшов з дистанції ні про що. Втім, там багато кого критикують, а помилки є практично у всіх.
8Автор Пачамачі09-03-2011 19:31
Пан Мишиус... Ви балансуєте на межі дисваліфікації. Намисне чи нє? совєтую вам умєріть свой пил... Може ви і класний пацан по жизні но каждому в літературкі своє
Автор Пачамачі
9Пан Мишиус09-03-2011 19:37
Автор Пачамачі - ви й тут продовжуєте тролити? Доречі - я вам не "пацан".
10Пан Мишиус09-03-2011 19:40
А що до дискваліфікації... Звичайно я ж у другій групі, якщо третю оцінюю. А критикують там всіх - так що тут усе нормально.
Вибачте, якщо я щось не те написав. Просто завжди лякаюсь, що хтось може переживати з-за моєй критики.
11Автор Пачамачі09-03-2011 19:58
Пан Мишиус... Растроган вашей признатєльностю... Та критикуйте ви на здоровля. Це ж харашо шо є така людина як ви не байдужа до творчєства. Я вже писав шо нада побольше таких як ви но торлько по суті дєла і побольше побольше аргумєнтіруйтє... А то висказиваніє Брєд сівой кобили Как то мєлковато для вас
Автор Пачамачі
12марко09-03-2011 20:07
Релікт Головачева то, звичайно, інше, з колегами по перу погоджуюся, цього автора можна було читати колись, раннього. У Головачева Релікт перетворився мало не на серіал, але продовження не читав. А щодо Вашого Релікта, то одне міркування додам, про що не встиг попереднього разу, мені здалося трохи стереотипно (штамп) - поява об'єкту поблизу корабля, виріте -одразу згадав "п'ятий елемент", але то таке, мої враження. Проте така ситуація (поява невідомого об'єкту - корабля чи чогось такого) здається є поширеною у фантастиці.
13Автор Релікту09-03-2011 20:12
2Пан Мишиус
Схоже, через вашу критику переживає лише шановний автор Пачамачі. Я спокійно сприймаю будь-яку критику. Образитися можу тільки на прямі образи, однак то не є критика.
2Автор Пачамачі
Гм... Просити вас писати по темі не є коректно, бо ж нащо читати оповідання там, де ви все одно не голосуєте. Та принагідно... Хоча ні, задам зара це питання там, де доречніше.
2марко
Поява об'єкту поблизу корабля - там я нечітко прописав. Військово-дослідницьке судно обстежувало міжзоряний простір і випадково знайшло цей корабель. Він не з'явився випадково.
14Пан Мишиус10-03-2011 10:19
Ну, раз я обіцяв, то повертаюсь до своїх подумок, щодо оповідання.
Все же на русском напишу - может быть так у меня получится более понятно все высказать, а то трудно порой мысли сформулировать. Мои замечания никак не повлияют на оценку. Будем считать, что это не замечания, а просто мои мысли вслух.
Насколько я понимаю - ошибка "показниками датчиків". Показники - это показатели, используется в выражении "показники якості". Покази - это показания. Тут необходимо "показами датчиків". Просто мне по работе часто приходится сталкиваться с этим термином, и люди часто допускают ошибку.
Наблюдаются некоторые неудобные для глаз словосочетания, которые возможно убрать лишь после энной по счету вычитки "чітке чуття", "цього усього".
Мне кажется, что вместо "цього усього" лучше "цього всього". Но это не более, чем придирки.
При прочтении немно резало взгляд обилие старых выражений. Например, "Сім верст до небес і все пішки". Нет, это замечательно, что вы их знаете (мне кажется, что я кое-что для себя выпишу, если вы не против). Просто на космическом корабле со слов научного сотрудника, от которого ведется повествование, данные выражения выглядят несколько архаично. Данные крылатые выражения никак не выделялись бы из текста, наоборот, даже подчеркивали красоту описания, если бы в речи главного героя было немного больше разной терминологии, создающей антураж, более погружающей в атмосферу космических перелетов.
Далее по поводу научного сотрудника. Не очень он получился. По его мыслям и поступкам - тюфячок, у которого образования десять классов. Чего только стоит его описание приборов на инопланетном космическом корабле: "усілякі тонкі квадратики, прямокутнички та трикутнички". Извините, но так может разговаривать гламурная девица, а не научный сотрудник.
Его поведение совершенно не логично и не мужское. Читатель давно уже про все догадался, едва герой увидел на инородном корабле практикантку, а научный сотрудник корчит из себя невинную девицу, ни о чем, не догадывающуюся. Тут нормальное поведение - ствол лазера под горло практикантке и заставить во всем признаться. Нет же, герой вместо того, чтобы при первых признаках зарастания стены, вместо того, чтобы пытаться прорваться на катер, послушным теленком бежит за практиканткой. Тут уже любой читатель про все догадается, а у героя только возникают вопросы, которые он пока не удосуживается задать.
"— Поясни, будь-ласка. Усе, — тихо мовив я".
Точно - мямля, а не сотрудник. Его похитили, а он тут же сдался без сопротивления.
Теперь по поводу корабля. Девица рассказывает, что на планете (одной планете, заметьте - еще не расселились по другим, гиперпространство только найдено) идет война. И одновременно они находят ресурсы и возможность построить двенадцать! космических кораблей. Каждый величиной с планету! Ладно - проехали. Неземные технологии и все такое.
При подлете к кораблю я не нашел мысли персонажа, про возможную противометеоритную защиту, да и вообще про защиту корабля от инородного вторжения. Неужели герой не думал, что его могут испепелить еще на подлете? У меня яркая картина в голове - это рассказ Гарри Гаррисона "Линкорн в нафталине". Да и вообще - вы должны были продумать логичную защиту столь огромного корабля. Если упоминание было, и я пропустил - извините.
Потом - капитан корабля наплевала на инструкцию и поддалась на уговоры одного человека. Отправила его одного! на чужой корабль. Нет, господа, это пахнет трибуналом.
При посещении корабля герой упоминает о вакууме. Упоминания про температуру я нигде не нашел. Есть такая мысль, что -270 по цельсию. А практикантка снимает перчатку. Это не холод, схватывающий руку - это мгновенное отмирание тканей.
После прочтения рассказа запутался в поисках малейшей идеи (так и хочется сказать устами героя Терри Притчета - "индеи", раз тут фантастика тоже с уклоном в легкий юмористический жанр), которую хотел донести автор до читателя. Может быть, это любовь, раз шпионка поступила настолько нелогично, что сначала выдала врагу все тайны (а это трибунал), а потом отпустила (точно - трибунал, без вариантов.)
За сим разрешите раскланяться.
С уважением, пан Мишиус.
15Автор Релікту10-03-2011 10:42
2Пан Мишиус
Дуже дякую за таку деталізовану критику - навіть не очікував, що буде так багато. Тепер є над чим подумати і що корегувати.
Читатель давно уже про все догадался, едва герой увидел на инородном корабле практикантку
Відверто кажучи, я не розраховував на таких уважних читачів.
Лазер під горло людині, дівчині, з якою багато років разом працював? Мабуть, у мене трохи інше уявлення про мужність.
Безініціативна поведінка героя - це спроба розкрити тему конкурсу. Учасники екскурсії зазвичай не проявляють великої ініціативи.
Про захист корабля і взагалі про той корабель детальніше розповісти не дозволив обсяг. Однак постараюся врахувати зауваження, якщо саме це кидається в очі.
Стосовно вакууму там дійсно вийшов прокол. Я зрозумів це вже після того, як відіслав, коли консультувався із фізиком. У вакуумі при розгерметизації тіло просто розірве. Тому той епізод я перепишу. Однак у неї рука не просто замерзла, а саме відмерли тканини і вона навряд чи зможе її відновити.
Ідея - таки любов. Реліктова.
16Пан Мишиус10-03-2011 10:56
Правда, здогадується читач. Зараз важко придумати, щось таке, що здивує пересіченого читача.
"Лазер під горло людині, дівчині, з якою багато років разом працював?"
Герой її на початку твору ледь згадав. Екскурсія по інопланетному кораблю з інопланетянкую-шпигуном. Ну... Може бути
17Михайло Зіпунов17-03-2011 15:54
"відчути усю гамму відчуттів"
"Позаду неї почувся скрегіт." - скрегіт у вакуумі? ну-ну
"Глибоко в стіні щось зашуміло. " - те саме.
Ну ритм добре, тобто вібрацію стіни чи підлоги він міг відчувати при доторку, але звук у вакуумі не передається. Звукові коливання не коливаються
" Наша планета була перенаселена й тривала війна." - ось тут треба додати з ким війна. Бо складається враження - війна александрійців між собою (планета перенаселена і різні країни воюють за територію), але далі випливає ніби все ж таки то війна була із зовнішнім ворогом.
"— Цей корабель єдиний, що повертається додому. Через стільки часу. У трюмі кілька тисяч криогенних трупів... Планета була знайдена, але згодом там почалася епідемія. Корабель із незараженими вирушив назад. " - Щось якось гарнющий початок оповідання стрімко перетворюється у шиту білими нитками "об"яснялівку" :(
Порівнюємо два твердження:
1. "Однак багато закономірностей гіперпростору тоді не було вивчено. Жодне із цих суден не потрапило до пункту призначення."
2. "Цей корабель єдиний, що повертається додому. Через стільки часу. У трюмі кілька тисяч криогенних трупів... Планета була знайдена, але згодом там почалася епідемія"
То все ж таки - жоден з кораблів не долетів, чи цей таки знайшов планету?
І що тут із часовими проміжками? Тобто здоровезні кораблі ці були побудовані і відправлені світ за очі, я так розумію, у сиву давнину.
Якщо цей конкретний корабель знайшов підходящу планету, то чи був становлений з"язок між колонією і александрійцями? Якщо так - чому колонія не допомогла батьківщині відновити культуру, яку, за словами героїні, було втрачено? Якщо ж зв"язок встановлено не було - звідки Емма все це знає?
18Автор17-03-2011 21:04
По вакууму там багато помилок, буду той епізод повністю переробляти.
"Об'яснялівка" дійсно не кращим чином вийшла, бо було недостатньо обсягу аби вписати її органічно. Тому або розпишу її детальніше, або подумаю і скорочу чи приберу зовсім. І дякую за знайдені неясності фраз: коли знаєш усю цю фонову історію - то одне, а коли читає людина незнайома з нею, сприйняття зовсім інше.
Зв'язку встановлено не було. Героїня про все дізналася вже коли потрапила на цей корабель, вона мала можливість ментально з ним контактувати. Там про це говориться, може й не ідеально.
Ще раз дякую за відгук. Буду редагувати.