Богдан прокинувся вдосвіта. Сьогодні був день його перевірки. Вже двадцять сім років поспіль він щорічно відвідував офіційне представництво ертрійців на Пантоні, де перевірявся стан його душі. Люди називали те місце простіше –“посольство”.
Богдан неквапливо йшов передмістям. Поважний вік та недуга давалися взнаки: ноги слухались дедалі гірше. У душі вирував неспокій, тоді як навколо було спокійно і тихо. Вздовж вулиці рівненько стояли охайні двоповерхівки; підстрижені газони тішили погляд своїм соковитим кольором. Де-не-де на подвір’ях височіли квітучі дерева. "А на Землі, певно, яблуку нема, де впасти. Живуть бідні у своїх височенних коробках і світу Божого не бачать", – згадка про Бога повернула Богдана до тяжких роздумів.
Що ж, його час вичерпано. Тепер він обдурить дияволів! Візьме і зіпсує свою душу. Ти бач, які перебірливі! Найвищу якість для своїх малих збирають. Буде їм якість!
Старий міцно стиснув маленький пістолет у кишені куртки. Ще вчора надумав, що найнадійніше буде когось вбити. Вчинив би самогубство, та не був певен, що за мірками прибульців такий вчинок цілковито зіпсує душу. Погляд зупинився на трьох дівчатках, що гралися на коцику перед будинком. Богдан здригнувся лише від натяку на думку. "Ні, то ще не продані душі. Ще справжні – людські". Вже знав, куди прямує.
У крамниці стимуляторів емоцій, які на думку багатьох старших людей були справжнісінькими наркотиками, працював Андрій. “Лише дев'ятнадцять, а вже продався. І хай би, як колись Богдану, гроші конче були потрібні, щоб прогодувати родину. Та де там! Схотів вчитись на платному. Мав би розум, не треба було б платити, а так би хай руками працював, як чесні люди. Все правильно – то вже не людська душа. Нема чого сумніватись". Старий потер праве вухо. Дружина завжди кепкувала з тої його методи заспокоюватись. Випростався і впевнено зайшов до крамниці.
– Доброго дня, Богдане Петровичу! – почув, ледве переступивши поріг. – Оце вперше ви до нас завітали. Ще жодного ліміту не вичерпали, то можу запропонувати увесь асортимент. Як раз нова партія поступила. Таке все, знаєте, неординарне: обурення, відчуття подяки, зацікавленість з домішками сорому. Але для початку радив би взяти щось класичне.
Спантеличений таким енергійним початком бесіди, Богдан трохи знітився, але пістолет стиснув ще міцніше.
– Ти, Андрію, чекай зі своєю хімією. Маю питання до тебе.
– Питайте, – щиро усміхаючись виказав готовність хлопець.
Нестримна енергія та доброзичливість Андрія дедалі більше спантеличувала Богдана. Виглядало так, наче продавець сам перебрав свого товару.
– Я чув, ти душу вже продав. Навіщо?
Здавалось ніщо не могло позбавити хлопця позитиву.
– Дивне ви питаєте. Усі ж продають. Певно, кожен другий.
– А я не за всіх питаю, – чомусь почав сердитись Богдан. – Молодий такий. Нащо поспішив?
– А чого тягнути? Раніше продаси, раніше подальші виплати підуть. А так ще зіпсуєш ненароком – нащо ті ризики, – жваво пояснив хлопець і на хвильку замислився. – А ви, хіба, свою не продали?
– Продав, – різко відповів Богдан. – Не про те зараз мова. Я вибору не мав.
– Так і я не мав, – хлопець раптом посерйознішав. – Мені для навчання треба. Скажете дурний, як так не поступив? Може і не найрозумніший, але не ледар – кого завгодно спитайте. Готовий ту науку і вдень, і вночі засвоювати. Лікарем хочу бути. Сестричку мою, Агатку, пам'ятаєте?
– Хороша була дитина.
– Померла, як десять рочків їй було. Ту хворобу на Землі, давно, кажуть лікують, а наші лікарі не навчені і апаратури не вистачає. Не правильно це.
– Не правильно, – лише й зміг проказати Богдан. Рішучість розсипалась вщент.
–Засмутив вас, – занепокоївся хлопець. Давайте я вам якусь позитивну емоцію підберу.
– А, давай! – махнув рукою, яка вже давно відпустила пістолет. – Рішучість маєш?
– Звісно маю!– знову повеселішав хлопець. – Без домішок!
Богдан ще довго блукав затишними вулицями, згадуючи, як сталося, що більшість мешканців Пантону без зайвих міркувань продають свої душі. Він був одним із перших, хто пристав на пропозицію посольства. Спочатку це здавалось вимушеною необхідністю.
Ертрійці з'явились на Пантоні у складні часи. Клімат з невідомих причин почав змінюватись, врожаї гинули, люди голодували. Про технічний прогрес годі було й говорити. Після того, як стало відомо, що на єдиному клаптику суші посеред суцільного океану немає вартісних копалин, Земля остаточно втратила інтерес до найвіддаленішої колонії людства і мільйона її мешканців. Допомога надійшла звідкіля не чекали – від прибульців, які зовні майже не відрізнялись від людей.
Невисоким зростом та делікатною статурою ертрійці нагадували підлітків. Обличчя були витягнуті, а очі трохи більші за людські, завжди чорні, з ледь помітним червоним відтінком. Довге, блискучо-чорне волосся. Чим не дияволи зі старих зображень? А ще вони і кроку не ступали без захисного поля, через що повітря навколо них переломлювалось і виблискувало. Дарма кликали їх дияволами – ертрійці прибули на Пантон виключно з дружніми намірами. Допомогли налагодити клімат, в життя людей не втручались, з Землею контактувати відмовлялись, мотивуючи, що не готові, і потрібен час для ознайомлення з людством на теренах колонії. Прибульці тримались відособлено, людям не набридали, про себе майже нічого не розповідали, хоча мову засвоїли майже одразу. Такі собі ненав'язливі космічні туристи, якби не одна дивина. Туристи почали скуповувати душі.
Спершу пантонці сприйняли це за жарт чи непорозуміння, але прибульці серйозно взялися за рекламу своєї пропозиції. За підтримки місцевого уряду по медіа почали проходити роз'яснювальні передачі, проводились публічні виступи у громадських місцях, розповсюджувались листівки. У роз'ясненнях все виглядало просто і зрозуміло. Накопичення енергії, які люди називали душами, були необхідні прибульцям для гідної мети. У рідному вимірі ертрійців скінчилась ця енергія і не стало душ для новонароджених. Майже безсмертну расу спіткала проблема, яку так колись боялось і людство, – перестали народжуватися діти. Тож людські душі мали неабияку цінність.
Не дивлячись на те, що релігія на Пантоні майже не мала впливу, а пантонці сприймали віру більше, як данину традиціям, люди спершу боялися. Злидні допомогли відкинути вагання. Богдан наважився один з перших. Дружина, Зоряна, маючи діда священика, відмовляла до останнього. Чоловік завжди прислухався до найближчої в світі людини. Завжди, та не цього разу. З вікна домівки визирали дві пари голодних оченят. Після того, як найвідчайдушніші отримали першу платню, збір душ набрав обертів. Богдан був задоволений своїм рішенням. Завдяки початковій виплаті у вигляді запасів харчів, доброго насіння для посіву та будівних матеріалів родина швидко встала на ноги. Це вже пізніше, коли з ертрійцями була налагоджена торгівля, розрахунки за душі здійснювались у грошах. Перша виплата була найбільша, та не остання. Ертрійці купували виключно якісні душі: будь-який поганий вчинок міг збити ціну або і зовсім знецінити товар. Щороку душі перевірялись, і відповідно до результатів перевірки люди отримували подальшу виплату.
От і зараз Богдан сидів вже на лавці перед посольством, чекаючи на час своєї перевірки. Зі зброєю в туди не зайдеш, тож він лишив пістолет у смітнику з наміром забрати на зворотному шляху. Дістав з кишені придбаний вранці балончик. На етикетці було зазначено: "Тридцять хвилин рішучості". Богдан на повні груди вдихнув вміст балончика.
Представництво ертрійців було схожим на банк: триповерхова поважна кам'яна будівля з темно-зеленим дахом. На вході була невелика, але помітна біла табличка з написом: "Прохання заходити по одному". Для Богдана той шлях був не новим.
Вхідні двері розкривались автоматично. Два кроки – і ти всередині прямокутної металевої коробки, схожої на ліфт. На стіні навпроти очей висвітилося: "Прохання не рухатись. Іде сканування". За мить напис зник. Натомість у ліфті пролунав м'який жіночий голос: "Доброго дня, Богдане Петровичу! Фахівець чекає на вас в кабінеті номер чотири".
Богдан добре знав фахівця-ертрійця. Останні п’ять-шість років спрямовували завжди до нього. І це спрацьовувало, бо перші відчуття були такими, наче завітав до давнього знайомого.
– Як завжди пунктуальний, Петровичу! – ертрієць, який ще під час першого знайомства перейшов з Богданом на “ти” і запропонував називати себе Давидом, добре давав раду зі своєю роллю. Як настрій сьогодні?
– Який там настрій в моєму віці, – підтримував вступну бесіду Богдан.
– А чого розхвилювався?
Богдан швидко прибрав руку від вуха.
Багатьох дивувало те, що ертрійці не автоматизували процеси, пов'язані з купівлею та перевіркою душ. Раптом промайнула думка: "А може це їхні роботи. Хто знає, на що вони здатні. Але ні. Прибульці мають бути справжніми, бо нащо ж тоді витрачатись на захисне поле, яке жере купу енергії".
Аж раптом Богдан помітив, що навколо ертрійця відсутнє звичайне виблискування. Думки прискорились: "Чого це? Невже забув увімкнути? Підозрілий збіг. Дуже підозрілий. Іншого такого шансу не буде. Треба діяти! Що вхопити? Потрібно щось гостре”.
В кабінеті не було жодної зайвої речі. Та й взагалі речей було не густо. Стіл з монітором, два стільці, та вимірювальна капсула, яка була наразі заблокована. Погляд впав на стиглу кремку на тарілці поряд з ертрійцем. Богдан любив кремки. Солодкі фрукти нагадували йому грушки, які вже давно перевелись на Пантоні. Тарілка могла виявитись і не скляною. Та що йому втрачати?
– Гарні кремки цього року вродили, – зауважив Богдан. – А в мене, он, не ростуть.
– Так пригощайся.
За мить тарілка зі стиглим фруктом опинилась в Богдана. Діяти треба було швидко. Впустивши фрукт, який беззвучно покотився по килиму, Богдан щосили вдарив тарілкою об стіл. Задум спрацював – у руці лишився уламок з нерівно відбитим краєм. Богдан щосили перехилився через стіл, лівою рукою притягуючи до себе ертрійця, а правою притискаючи уламок до його горла.
– Вибач, Давиде. Потрібно видалити фіксацію. Фіксацію моєї душі.
– Чому? – голос Давида аж ніяк не змінився, наче його геть не зачіпало зазіхання примітивної людини на його багатовікове життя примітивним шматком скла.
– Навіщо тобі це, Петровичу? – гнув своє ертрієць. – Шкода душі для наших дітей стало? Чи може згадав під старість про релігію і вбачаєш у цьому гріх? Гріх у сприянні народженню довгоочікуваної дитини, яка зростатиме у любові і достатку, і майже не відрізнятиметься від людини?
– То не твоє діло, – від хвилювання і втоми руки тремтіли так, що скоро він ненароком- таки поранить ертрійця, якщо, звісно, тою іграшкою взагалі можливо поранити. – Давай, стирай той клятий запис!
Наче читаючи його думки, Давид продовжував: “Ти ж розумієш, що не нашкодиш мені цим, і справа не в гостроті. Ми бачили твій візит до хлопця в крамниці”.
Згадка про те, що він ледве не занапастив і хлопця, і себе, ножем вдарила по серцю.
– Заспокойся, опусти той непотріб. Маю для тебе пропозицію. Або ріж горло, – самовпевнено додав ертрієць.
Стало зрозуміло, що нічого не вийде. Богдан прибрав руки від ертрійця і розгублено стояв перед столом, очікуючи, що його зараз заарештують.
– Присядь, – м'яко запропонував Давид. – Я казав тобі про пропозицію. Небагато людей наважуються напасти на нас. Переважно це гаряча молодь, яка вже за пару років приходить до нас з душею. Ще менше людей намагаються зробити це настільки спонтанно. Нам треба знати причини.
– Де твоє поле? ¬– згадав про поштовх до свого вчинку Богдан.
– Тут, просто ти його не бачиш. Воно йде за контуром шкіри.
– Провокація? – авжеж це не могло бути випадковістю.
– Надав можливість для дії. Богдане, ти ж знаєш про свою хворобу, – не питав, скоріше стверджував.
– Так, – відмахнувся Богдан, – лікар казав місяць-два маю. Запропонуєш вилікувати?
– Ні, то не в моїй компетенції. Так от, щодо угоди. Ти відповіси мені на поставлене питання, а я натомість розкажу тобі дещо, і видалю запис, якщо це все ще буде актуально.
Знов щось підозріле, та зрештою, гірше вже не буде.
– Зоряна, – нарешті Богдан зізнався і перед собою про справжню причину. – Вона не віддала вам душі. Буде в іншому місці, ніж я. Виходить, не зустрінемось з нею. Тільки зараз усвідомив. Померла вже давно, а воно мені болить. Дедалі більше болить.
– Богдане, мені шкода, що ти втратив дружину. З твоїх спогадів, вона була хорошою людиною. Якісна душа.
– Як це, з моїх спогадів?
– Як ти гадаєш ми визначаємо, чи не зіпсувалась душа? Скануємо душі? Наші технології сягнули меж, про які люди ще і не замислювались, але ж не на стільки…Ми перевіряємо спогади, яскраві спалахи емоцій. Програма перевіряє увесь потік, а ми вже в ручному режимі розглядаємо потенційно небезпечні моменти.
– Чому не кажете людям правду?
– Спогади можна підкорегувати. Люди вже це вміють, як не тут, то на Землі. Багато хто, хитрував би. Що таке душа, і як її вимірювати для людей усе ще загадка. Відповідно існує переконання, що її неможливо підробити.
– Виходить ви також не вмієте її вимірювати, – непомітно для себе Богдан зацікавився зізнанням. – Не вмієте вимірювати, але вмієте забирати?
– Ні, забирати теж не вміємо, – усміхнувся ертрієць. Нема ніякої фіксації. У сьогоднішньому стані людство є серйозною загрозою для нас. Швидкість Вашого технологічного прогресу значно перевищує швидкість розвитку ваших особистостей, свідомостей. У вас досі припускається можливість вкрасти, обдурити, катувати і навіть вбити живих істот. Та що там живих істот – людей. На все це майже будь-яка людина здатна за певних обставин. Ми не можемо допустити, щоб люди добрались до нашого виміру такими. Наш експеримент спрямовано на корекцію свідомості людини. І вже є непогані результати. Рівень злочинності на Пантоні за останні десять років скоротився майже до нуля. Усі бережуть душі, бо душа – це капітал і не тільки. Також бережуть, бо вже так заведено.
– Населення Пантону не перевищує мільйона. Все людство – це десятки мільярдів. Де візьмете стільки ресурсів?
– Якщо експеримент буде признано вдалим, ми масштабуємо його на людство іншими методами. Деталей я не знаю, бо то не моя зона відповідальності, але можна, наприклад, мотивувати керівництва держав і перекласти на їхні плечі функцію контролю та заохочення.
– Тобто вам не потрібні душі? – було складно одразу призвичаїтись до такої новини. – І з народжуваністю у вас усе гаразд?
– Діти народжуються, – не став вдаватися в подробиці ертрієць.
Богдан замислився. Стільки років він думав, що сприяв чомусь неправильному, неприродному, що через таких як він люди можуть стати приреченими. Тепер усе стало на свої місця. Більш розвинена раса бажала лише захиститися, покращуючи людство.
– Розповів мені, бо помираю?
Ертрієць мовчав.
– Дякую, що розповів.
Давид поставив Богдану блокування на отриману інформацію, щоб не було спокуси поділитися нею.
Ввечері дідусь вперше за останні роки засинав спокійно. Він знав, що усе гаразд. І його зовсім не турбувало, що тепер зовсім не ясно, де будуть їхні з Зоряною душі. Не важливо де. Головне – разом.
***
У виміри, до якого людство поки не знайшло шляхи, на невеличкій зеленій планеті маленька дівчинка з великими темно-вишневими очима підбігла до мами. Вона дуже хвилювалась, бо за мить вперше виступатиме на сцені. Переконавшись, що ніхто не бачить, дівчинка злегка потерла праве вушко – це її завжди заспокоювало.
Коментарів: 30 RSS
1Стишена24-03-2018 19:23
Цікава ідея про те, що аби врятувати людство від самого себе, треба його трохи обдурити.
2murrrchik24-03-2018 20:45
Оповідання сподобалося. Написано дуже добре, лиш два чи три місця треба трошки підправити. Ідея також сподобалася.
Успіхів на конкурсі!
3Джан Кухуалі Дарматрі24-03-2018 20:49
Вітаю, авторе! Такий собі твір із гуманістичною складовою, на мій погляд із душами трохи недостовірно в тому сенсі, що якось абстрактно (аналог із всякою чертівнею зрозумілий), проте хотіло ся б деталей - як саме відбувається той процес продажу душі (ми ж говоримо про наукову фантастику), ну, хоча б натяк який, розуміння самими людьми цього. Успіхів на конкурсі!
4Afonia24-03-2018 21:24
Легке і світле оповідання. Дякую авторові. Дуже сподобалось. Успіхів на конкурсі!
5arg24-03-2018 23:27
Гарна мова, якісно написано. Особисто мені моралістична сторона сюжету а не дуже до
душі. Але читати було цікаво, і розв'язка мені здалася неочікуваною і багатозначною.6Лісовик25-03-2018 20:03
Брехня не породжує нічого путнього. Через брехню ми отримали епоху постмодернізму, коли піддавалося під сумнів все підряд. Давайте рухати літературу на новий виток спіралі. Тоді не доведеться говорити, що ми отримали дорослі іграшки раніше ніш подорослішали.
Дякую автору. Успіхів.
7Автор26-03-2018 07:12
Доброго дня!
Дякую усім за коментарі!
Або врятувати, або ні. Хотілося лишити це питання відкритим за рахунок останнього абзацу . Дякую, murrrchik, працюватиму над вдосконаленням. Як буде можливість, підкажіть, будь-ласка, які моменти Ви б підправили. Врахую, що така інформація не була б зайвою. Я не знаю, чи можна за правилами конкурсу викладати такі додаткові пояснення, але, якщо можна, то я залюбки спробую описати, як люди розуміли цей процес.8Автор26-03-2018 07:41
Afonia, дякую! Якщо сподобалось, вже не дарма написано
Arg, тут нічого не поробиш, але приємно, що відмітили розв'язку Лісовику, якась брехня однозначно була. Чи на добре це, автор лишає на розгляд читача. Вочевидь, Ваша позиція з цього питання є безкомпромісною.9Род Велич26-03-2018 09:41
Якісь дивні враження від оповідання. Написано дуже непогано. Але я так і не зміг якось для себе визначити мораль, що витікає з цієї історії. Вона якась двояка.
І жанр теж якийсь двоякий: я вже тільки настроївся на фентезі, як воно виявляється НФ, тільки я перестроївся на НФ - знов фентезі.
10Волод Йович26-03-2018 12:52
Спроба відбілити дияволів, і їх історичну (й вже якусь аж нездорову) любов до "душ"?
Але спроба таки вдала!
По-перше, купують саме у людей (а не у якихось "клінгонів" і т.п. рас нашого виміру; отже, вигода наша!)
По-друге, людям таки не завадило би хоч колись зупинити геометричну прогресію свого розмноження. Скільки вмирає — стільки й народжуйте...
Кількість має ж колись перейти у якість?
Але, тоді незрозуміло, чому у диявольському вимірі виникла ця "душна" проблема?
Якщо вони не вмирають, то нащо їм діти? Куди їх, зрештою, подіти?
Тобто, щось тут таки не теє в оповіданні... Щось – недосказане... Щось підступне Щось диявольське!
11Автор27-03-2018 09:58
Род Велич, Волод Йович, дякую за коментарі!
Могло бути декілька причин. Наприклад, вони стали використовувати цю енергію не за її прямим призначенням. Але найімовірніше трапилось таке: через те, що "дияволи" продовжили собі тривалість життя майже до безсмертя, вони перестали помирати. Відповідно перестала вивільнюватись енергія, яка мала б поповнювати запаси для новонародженних.
Хотілось би вірити, що діти їм потрібні для подальшого розвитку і запобігання регресії: передавати знання, удосконалюватись, поповнювати расу "свіжою кров'ю". Головне, щоб вони не перестарались і не викачали усе з виміру людей (хоча тоді і місця багато з'явиться, "де їх подіти" :gulp.
Це Ви точно підмітили!12Волод Йович27-03-2018 12:30
Перша – здається ймовірнішою...
Так само як і у нас – наприклад., в амер.фільмах школота (і не тільки?) інколи влаштовує бійку їдлом... І, я так припускаю, його потім не збирають, щоб погодувати худобу... І це все — у світі, де й сотні років не минуло з часів Голодомору, Великої Депресії... Де люди й досі подекуди голодують...
І це ж ще не все!
Щойно звернув ретельну увагу на назву оповідання:
Перший мільйон.
І на правила!
Отак-от...
То де, Ви кажете, писалось це оповідання?
13Кіт Базиліо27-03-2018 15:17
Це є симбіоз, який піде на користь людству?
На мій погляд: і не симбіоз, і не на користь.
Це те ж саме, що я заявився б на змагання з плавання, прийшов в басейн, і сам з собою почав грати в шахи.
14Волод Йович27-03-2018 15:45
А якщо поглянути з такої точки зору:
Є люди, їх (за)багато, і вони ставляться до подібних собі як до сміття.
Або й гірше – як на "матеріал" для "польових досліджень". "Матеріал", який можна вбивати ГолодоМором, або в газових камерах, або "ЗаградАтрядамі".
У середні віки (та й нині, власне, теж), цей матеріал не мав права навіть вмерти дочасно – бо його власники зобижались дочасній втраті раба і придумали лякалку про "вічне прокляття душі"...
Автор, в ролі адвоката диявола , пропонує іншу версію – в якій проданій душі (причому праведній!) забезпечать кращі, суттєво кращі умови (ніяких Пекл ).
То чому би не проголосувати ногами (чи що там є в душ ). Проголосувати проти всіх жахів життя в людському суспільсті!
От уявіть, якби московити, замість, реікарнація за реінкарнацією, варитись у власній недолугості, отруті й озлобленості на увесь світ, виявили, що вони (після певного утримання від традиційної поведінки) комусь потрібні! І масово б "емігрували". Світові було б легше. Та й у самій Московії людина (коли їх буде менше, і вони стануть важливішими для влади) може почала б почуватись людиною, і перестала би мріяти про знищення світу...
15Автор28-03-2018 09:26
Кіт Базиліо, дякую за коментар!
Саме це питання залишається на розсуд читачів.
Оце Ви закрутили! Як буде можливість, поясніть, будь-ласка, бо автор не подужав порівняння :(16Автор28-03-2018 09:34
Волод Йович, дякую за такі цікаві міркування щодо твору!
На жаль, юриспруденції автор не навчений - нікого не захищає, лише дає правдиві свідчення17Кіт Базиліо29-03-2018 18:54
Кіт Базиліо: "Це те ж саме, що я заявився б на змагання з плавання, прийшов в басейн, і сам з собою почав грати в шахи."
Автор6 "Оце Ви закрутили! smile Як буде можливість, поясніть, будь-ласка, бо автор не подужав порівняння :("
Тема конкурсу - «симбіоз».
Ви пишете не про симбіоз, а про щось своє - нехай навіть, особисто для вас, і дуже наболіле.
Ви не вписуєтесь в правила ціх змагань. Ви поза їх межами. Але Ви прийшли сюди, та почали грати в якусь власну гру з самим собою.
18Волод Йович29-03-2018 20:08
Пане Коте, я тут трохи експерементую в ролі адвоката для адвоката диявола , і, крім того, оцінив це оповідання як "найсимбіозніше" з 19 оповідань у першій групі:
Тому відповім.
1) словник:
2) В оповідання маємо:
2.1) різні види (і навіть різні виміри);
2.2) їх співжиття (одні виробляють – інші за це платять);
2.3) взаємну вигоду – і людям (так, деякі мають довічне утримання і краще місце, аніж людство, для своїх душ; інші люди – більше простору й гарантії, що всілякі бомжі не вселять, якимось дивом, свої душі в якесь блакитно-кровне-оке генно-модифіковане дитятко...; і людство стає кращим, чит. оповідання), і отим, іншовимірним якась вигода теж ніби є.
І, припускаю, що для спокійнішого сприйняття цього оповідання, просто необхідно спробувати поглянути на питання з іншої точки зору.
От, наприклад, про фашистів ми знаємо лише те, що розповіли їх вороги – переможці. Але чи достовірна ця інфо? А сухий факт лише один – після першої світової сильні європ.країни "затарились" по самі вуха колоніями в Африці, Азії, а німці сиділи з зубами на полиці... У "мирний час" українці масово мерли від голоду (і в 21-23, і 32-33, і 46-47), а під час війни, під "фашистською окупацією" голодомору чомусь не було... Моя мама, щоправда, казала, що була тоді голодна (хоча, особисто я не пам'ятаю себе до 4річного віку...) Але я дивлюсь на фото (священик, чи пастор і купа дітей) початку травня 1944р, коли фронт вже був близько до Львівщини, і не бачу на дітях ознак голоду! Бачу квіточки, бантики, стрічечки, хтось шкіриться... А дехто здається й жирнуватим... А вже 46-47 мама бачила біженців зі сходу (де не було УПА), які випрошували їжу... Отакий от "мирний час"...
Про дияволів ми теж багато поганого чули – від церковників. Тих самих "праведників", що жирували на десятині, заснували інквізицію, катували людей, і палили жінок... Але чи ж багато правди в словах аж таких "праведників"...?
Тобто. Достовірних даних про дияволів – нема. Про продаж душ – теж нема. А отже, думаю, оповідання має право на життя, саме як симбіозне
19Автор29-03-2018 20:23
Кіт Базиліо, дякую за роз'яснення!
Якщо чесно, здивували.
В оповіданні описана тривала взаємодія та співіснування людей з прибульцями, яку обидві сторони вважають вигідною для себе (можливо, помилково вважають). Симбіоз у чистому вигляді! І навіть спосіб порятунку людства представлений (якщо припустити, що прибулець не брехав про експеримент). Отож, усе відповідно до опису теми конкурсу
20Кіт Базиліо29-03-2018 21:07
Волод Йович, Автор.
Якось важко з Вами розмовляти. Начебто, як і дорослі люди, а мені доводиться пояснювати тут «ази».
Ви впевнені, що знаєте СПРАВЖНЮ ціну душі, як в рамках нашої реальної історії, так і в рамках цього оповідання?
Ні! Але, не дивлячись на це, Ви наполягаєте на тому, що обмін рівноцінний. В чому сенс? Може Ви у цій справі теж маєте свій маленький ґешефт?
Якщо вже Ви почали приводити історичні приклади, спробую і я.
У американських індіанців такі само підприємливі люди за скляне намисто, дзеркальця і вогненну воду скуповували землю цілими штатами. Ви теж вважаєте це рівноцінним обміном?
Під час другої Світової війни, під час блокади Ленінграда такі само підприємливі люди скуповували у мешканців міста золото, коштовності, твори мистецтва за 100 грамові шматочки хліба. Ви вважаєте рівноцінним обміном - полотно Рубенса на 100 грамовий шматочок хліба?
Чому Ви наперекір здоровому глузду проштовхуєте це оповідання до призового місця? Яка причина Вашої наполегливості? У чому полягає Ваша особиста зацікавленість?
Ви так впевнені, що «піпли все схавають»?
21Кіт Базиліо29-03-2018 21:25
Трохи іншою мовою, але теж сучасною.
В оповіданні Ви змалювали класичну розводку для лохів. Навіть для лохів із сільської місцевості.
Коли ж виявилося, що далеко не всі навколо Вас лохи, ви почали обурюватись.
22Кіт Базиліо29-03-2018 21:27
Перед нами приклад класичного паразитизму!
23Лісовик30-03-2018 05:55
Волод Йович, зараз прийдуть адепти гугл-транслейту і почнуть верещати, що в Україні самі фашисти.
Взагалі проблема епохи постмодернізму саме в тому, що люди почали сумніватися в усьому, і не виробили нових цінностей. А без цього, замість переходу в еру хайтек та хайтек-літератури ми переходимо в еру цифрового цинізму.
24Волод Йович30-03-2018 06:00
Пане Базиліо, Ви теж здаєтесь упередженим.
До більшості людей на Землі (а може, майже і до всіх) ставлення – як до сміття. Їхні мозки – то дешеві самопрограмовані й самомотивовані комп'ютери. Їхні тіла – дешеві, самовідтворювані біороботи. Їхні душі – були використані церковною владою просто як додаткове ярмо, як засіб перекриття останнього виходу для рабів...
Тобто, для олігархату, чи хто там нині править світом – люди, душі – то просто цінний актив. Зрештою, існував же колись "подушний податок"!
Може, саме тому Китай вдавав, що бореться з перенаселенням, але мав і має неперервний приріст свого населення?
Щодо Вашого прикладу про Ленінград – є цікавіша інфо. Якийсь московський радіо, чи телеканал спробував (нещодавно) провести ~ таке опитування: "навіщо було так мучити ленінградців, і чи не краще було здати місто?" Цей канал швидко змішали з багном, але хто хотів – міг вловити суть. Для влади Московії навіть свої, навіть 100% московити і їх душі – були, є, і будуть просто сміттям. Нащо їх здавати ворогам разом з золотом і картинами, за які вони зможуть купити багато-багато всього, якщо можна всі ті цінності вичавити для себе, "рідних", і майже за копійки – скориставшись блокадним голодом? Тим більше, що технології такого вичавлювання вже були випробувані в Україні, в 32-33рр. Єдина різниця, що ленінградцям (московитам) треба було таки підкидати трохи їдла, бо вони, все ж таки цінний актив (для Московії) також і в довготривалій перспективі, на відміну від українців, яких хотіли не лише обібрати, а саме винищити, мабуть, щоб не так явно бачити свою московську вторинність.
І з індіанцями ситуацію теж можна побачити інакше. Вони просто були добрими людьми. Вони знали, що інші люди теж потребують землю, їжу, житло... Теж мають право на все це.
Зрештою, хіба порядна людина сяде дупою далі ніж бачить і скаже нужденним – "це все моє, йдіть топіться в море"?
Вважайте так, що індіанці не продавали, а просто взяли символічні подарунки в нових сусідів. І допомагали їм за потреби – День Подяки, Ви чули про нього?
А що сусіди виявились підлими й непорядними – жодним чином не може принижувати самих індіанців і їх вчинки.
Індіанці, саме тому, що цінували душі!, просто не могли вчинити інакше, бо для того треба було би бути "орками".
25Род Велич30-03-2018 06:16
Не розумію, про що тут взагалі спір)
Тема конкурса "симбіоз", у цьому оповіданні вона 100% є. Всі варіанти про спасіння людства й ідеальні рішення - з розшифровки теми - це я вважаю за додаткові, але необов'язкові побажання на розсуд кожного автора (і критика).
Паразитизм - це теж форма симбіозу.
Рівноцінного (чи себто "справедливого") обміну взагалі немає майже ніде. Цінність взагалі для кожного своя, саме на цьому й тримається будь який обмін.
P.S. Я бачу читачам просто треба було даті більше зайвого часу на читання, тоді само собою пожвавлюється обговорення у коментарях
26Волод Йович30-03-2018 06:32
Також хотілось би згадати Саймака.
Здається роман "Кільце навколо Сонця". В ньому автор почав переселяти зайвих людей (тих, що були опущені суспільством найнижче) – на якісь сусідні, пусті "Землі". Вже й не згадаю як він це робив і чиїми руками, але така втеча дуже схоже на оцю, подушну (в оповіданні). Хіба що, тут все логічніше – мотиви іншовимірників описані й зрозумілі. А там невідомо хто й чому рятував людей...
А ще цікавий цикл гумористичних книг у Аспріна – "Міфологія". От всім хто боїться демонів, вампірів – варто таки ознайомитись з ними. Бо там демон – розшифровується, здається, як "ДЕМОНстратор вимірів". І всім тим демонам 100% байдуже і до Землі, і до землян... У них свої світи, і свої справи.
І, повертаючись до цінності людських душ, бачу два сценарії:
1) Якщо душі ростимуть і переходитимуть (діленням?) від предків до нащадків – то їх цінність падатиме пропорційно зростанню населення (в межах незмінного життєвого простору). Залишаючи душу тут, і не маючи при цьому грошей на генні корекції для дітей – ви прирікаєте її(їх) на рабське життя. Причому, вже й без можливості, без шансу звільнитись! Я про це писав нещодавно в оповіданні "Гемеошки" (базуючись на статті з журналу, про сучасні генні "досягнення"), а Гакслі написав ще в 1932!!! (книга "Прекрасний Новий Світ", є укр.)
Чи правильно це, чи порядно? – кидати свою душу в те феодальне болото, яким, схоже стане, і вже скоро, людство?
2) Навіть якби в цьому оповіданні іншовимірники розповіли людям (і ГГ) всю правду, та ще й відвозили б на екскурсію – думаю, вони мали би постійний потік переселенців, і, може, й знизили б затрати... Все було би так само невідворотно, як і в романі Саймака .
27Волод Йович30-03-2018 06:46
Та хай приходять. Їм корисно буде дізнатись, що ми думаємо про їхню велику (за територією, і лише за територією...!) країну.
А щодо сумнівів – то не можна ж жувати ту саму жвачку тисячоліттями?! Особливо, коли в неї якось підозріло "ноги ростуть".
І якщо не в фантастиці, то де ж тоді люди можуть вийти за зашкарубі рамки?
І коли автора (зі свіжою ідеєю) цькують, і вже й незрозуміло за що, то таки потрібно втрутитись – він має ж бачити, що у світі ще є свобода слова .
28Род Велич30-03-2018 07:07
Так, це факт - ми переходимо в еру цифрового цинізму. Подобається це комусь чи ні. Але питання що з цим робити? Заперечувати реальність? Пристосовуватись до неї? Пропонувати власні шляхи?
Принаймні я бачу в літературі (а найперше фантастичній) потужний інструмент моделювання варіантів реальності та їх наслідків. Що дає змогу працювати з сучасними й майбутніми проблемами та шляхами їх вирішення.
А "проблему епохи постмодернізму" особисто я вбачаю у "дорослішанні" людства. Так буває у кожного, на певному етапі життя ти враз розумієш, що Діда Мороза не існує, а улюблена лялька не жива, а це просто добряче потерта ганчірка, напхана ватою. І як не плач, як не бийся головою об стінку - вже ніяк не повернути дитячої віри у живі ляльки та реальність Діда Мороза.
Можна звичайно повернутися до моралізаторських наративів "виразно чорного" і "непорочно білого". Де звитяжні паладини Світла неодмінно перемагають зловісних демонів Пітьми. Але я у цьому вбачаю лише повернення у моральне дитинство та мислення епохи Середньовіччя. Та й було вже це все - і у фентезі, і у "Зоряних війнах" ;)
29Волод Йович30-03-2018 07:30
Здається, сперечаємось, чи мають "дияволи" право на "презумпцію невинуватості", чи, може, краще одразу їх розстрілювати, не вступаючи в перемовини
А, при бажанні, в цьому оповіданні можна знайти і порятунок людства, і ідеальні рішення, і... не знайти паратизму
А якщо вигода, задоволеність – взаємні, то хіба то не є рівноцінність?
Та... Читачі – пригноблена меншість і повинні боротись за свої права!
Навіть партії читачів не існує... Яка ганьба...
30Род Велич30-03-2018 11:02
Перш за все хочеться запитати: чи багато ви зустрічали "дияволів", що бак перейматися цим питанням?
Я тех так вважаю. Думаю, індіанці були абсолютно задоволені скляними бусами. А образу на "неріноцінний" обмін придумали вже їхні далекі нащадки, коли від полювання перейшли до землеробства, а від фігвамів переселилися до типових американських коттеджів - відповідно змінивши культуру й систему цінностей
Хоча б організація для початку