Виклик надійшов пізно. У такий час люди вже спати лягають…!
Але й, звичайною людиною, Сав, все-таки не був… Хоча, як не крути – незвичайні теж не проти би поспати!
А тут – отаке! Чи ж воно йому нада?
– Рррр… – тихенько загарчав він, але миттю опанував себе, глибоко задихав, виконав найкоротшу медитацію і заспокоївся.
– Не нада.
Але незапланована лють – надто дорого коштувала. У його ж справі – й поготів. Та й не досяг би він свого становища, якби хоч колись дозволяв люті керувати собою…
Хіба що до трьох рочків. А далі вже – або-або… Таке воно сучасне життя.
На погляд Сава нічні вулиці майже не відрізнялись від денних. Трохи слабшим освітленням. Та й усе.
І справа була незначна. Така, що ніби можна й не збиратись. Як-от в крамницю сходити. Хіба хоч хтось для такого збирається? От, навіть після багатократного здорожчання пластикових пакунків, що його таки протисла ООН – навіть нині деякі люди й досі бува купують їх на касі, замість принести з собою…
Але Сав змалку знав, що "арматурка не завадить!", тому й узяв мінімальний набір. Бо правду ж кажуть: "як щось може піти не так, то воно й піде не так".
На вулиці одразу ж почав ускладнювати собі завдання.
Передусім вимкнув звук. Мало хто на таке наважувався. Вночі. Бо й досі вважалось, ніби-то ніч небезпечніша. А на тлі більшої знервованості, вигоди від усунення шуму розцінювались як недостатні.
Далі Сав вимкнув нюх і смак. Щоправда, треба визнати, що нині у місті ним узагалі мало хто користувався за межами дому або хорошої харчівні чи квітника. Мало хто. Але не Сав.
А от без відчуття дотику вже стало складніше. Бо ж дотик – то "очі" для ніг. А спробуйте-но походити зі сліпими ногами!
Сав зосередився, налаштувався, розширив бічний зір і хтось сторонній міг би навіть подумати, що так впевнено й плавно йде людина з усіма чуттями.
Та Сав знав, що не все добре і вирішив ускладнити справу – увімкнув новини з сурдо перекладом в очній лінзі. Щоправда, лише в одній. На шосте чуття Сав мало сподівався. От не любе воно, щоби все звалювали на нього одненького.
Інколи Саву здавалось, що то й не чуття, а якась незалежна, жива істота…
*
Новини були не надто цікаві. А що могло би статись у сучасному світі? У світі де всі міряються у кого менший індекс?
От і зараз переповідали не інакше як чутки. І знову про Московський кластер. Той самий, що й досі вперто звав себе царством.
Сав бридливо стежив за останнім розслідуванням, але не надто вірив, що Московія й справді зможе грозити світові зброєю масового знищення. Та хто ж, після усього того, знову ризикне дати їм доступ до чогось небезпечного?
З’явились кадри гарячкових заперечень з боку високопосадовців кластеру… "царства".
Індекс люті в куточку аж зашкалював! Але важко було збагнути від чого та лють. Може й від безсилля? Вже не здатні зробити таку зброю, але й досі хочуть?
Багато чуток ходило світом про москвинів… Хтось розповідав про невдачі чергової гуманітарної місії. Другий – про неповірені й накручені люметри. Третій – про докази їхнього небажання рухатись вперед з цивілізованим світом…
І про зброю, звісно ж.
*
Сав одним оком сканував вулиці. Іншим дізнавався чутко-новини. А подумки відзначав як мало роботи зосталось йому в місті. А це ж не абищо, це столиця!
Невеличке скупчення людей в завулку за нічним клубом. привернуло його увагу. Ніби й нічого особливого, люди як люди. Але тренованим оком, навіть одним, Сав відчув дивне внутрішнє напруження саме цих. Один чіплявся з чимось до перехожих, а ті лиш відмахувались і прискорювали крок.
А може це шосте чуття? Воно ж любить з’являтись, коли нема тисняви. Як-от зараз – коли лише два ока на дві нелегкі справи.
Сав вирішив, що є сенс витратити запас часу і розвідати що та як.
Непоспіхом перетнув вулицю і рушив до дивних.
Простежив як вони безуспішно чіплялись ще до трьох перехожих і, нарешті, й до нього.
– Чи могли б ви приділити нам трохи часу? – звернувся знервований молодик з розбурханою зачіскою.
– Хіба що трошки. – мовив Сав, вдаючи нехіть.
– Дуель! У нас дуель і я потребую ще одного свідка.
Сав трошки спантеличився.
Не те щоб його щось лякало, чи непокоїло. Та й самому доводилось, колись… Але щоб у "наш просвітлений час", як любили казати в новинах, коли сказати більше й нічого… Дивно. Бо от – навіть свідків знайти не можуть. Замало нині охочих ризикувати власним індексом. При спостережені теж можна рознервуватись. То що ж казати про саму дуель?.
– Буду свідком, але спершу розкажіть, що сталось. – Згодився, ретельно приховавши зацікавлення, і не забувши додати в голос поблажливості. І, водночас, розіслав всім доступним колегам адресу незакритої справи – бо хто-зна наскільки тут все затягнеться.
– Залюбки! – гарячково зачастив розпатланий. – Цей, цей, … цей мишебрат прилюдно висміював нашу перемогу, паплюжив пам’ять померлих героїв…
– Але можна ж було вимкнути звук? – здивувався Сав.
– Так. Я спочатку так і зробив. – знітився той.
– І що? – не вгавав Сав.
– Цей… Продовжував. А натовп, як зазомбований – ковтав все те навіть не жуючи. То був справжнісінький гіпноз!
Сав глянув на другого. Невиразний, дрібний, навіть хирлявий, з тьмяними очима – той не справляв враження Великого Зла. "Миршавий! Позначу його Миршавим." – вирішив Сав. А вголос:
– Гм… Що ж. Справа ваша. – не став розпитувати далі. Бо мало що там примарилось людині, яка і досі схильна до дуелей. – Зброю маєте?
Дуелянти передали йому пістолети. Звичайні, масові моделі. З тих, що продавались у всіх крамницях, у відділі "1000 щоденних дрібниць". Хіба що, пістолет дрібного здавався трохи важчим. Але їх так роблять, що в тому нічого дивного…
– Індекси люті й наркотики в крові? – поцікавився Сав, повертаючи зброю.
– Співставні й у межах норм. – відрубав один зі свідків. – А ми вже втомились чекати і скоро скінчаться 5 хвилин.
– Розумію, але повинен перевірити – не піддався Сав.
Дуелянти відкрили розширений доступ до своїх інформерів. Сав зчитав і вдав, що гортає на смартфоні графіки. Тим часом розсилав по базах даних запити про дуелянтів. Зайві, непотрібні витрати, але справа зацікавила Сава. – "А раптом це остання моя дуель?"
– А виїхати з кластеру не бажаєте? – мимохіть поцікавився у Миршавого. – Все ж краще аніж псувати собі індекс або й вмерти…
– Ні. – коротко відрізав той. А от прозвучало майже як "ніт"! На когось, та що вже там – на багатьох це б суттєво вплинуло. Сав якось і не очікував, що за таким посереднім фасадом – отакий гіпнотизуючий промовець.
– Ні то ні. – не став приховувати своє здивування. – То починаємо?
– Я ще не перевіряв зброю супротивника! – раптом озвався Миршавий. – Маю переконатись що все буде чесно.
– Хочеш здатись, то так і кажи. – зло огризнувся розхристаний, але зброю подав, нетерпляче відмахнувшись від запропонованої навзаєм.
Миршавий незграбно покрутив ворожий пістолет і пару разів зазирнув у цівку, викликавши тим скептичні усмішки.
Сава щось непокоїло, але він не розумів що саме… Тому, про всяк випадок збільшив обсяги запису події. У таких справах краще зменшити резерв, аніж потім, у випадку "чогось такого", осоромитись перед іншими слідчими.
А далі все було як і завжди.
Розійшлись. Порахували. Вистрілили.
Лише один постріл.
А Сав дедалі більше дивувався.
Так, справа непроста. Так, людям властиво хвилюватись перед ців’ям. Так, це може призводити до незграбності.
Але ж не настільки! Бо Розхристаний перевершив все й усіх. Так погано триматись на ногах. Так невдатно цілитись, щоби стрілити на кілька корпусів убік – то ж треба було би бути повним нездарою і ще в школі отримати "вовчий квиток" на будь-яке володіння зброєю.
Не кажучи вже про дуелі.
Та й багато хто, навіть вправно користуючись пістолетом, все-одно обирав не самостійний ризик, а більший податок за професійний захист. Нині кожен другий ходив з наліпкою "людина під охороною"! А багаті задираки – то й з кількома. І, звісно ж, мало хто хотів "вчити" їх, коли перед тим треба відстріляти цілу чергу професійних дуелянтів.
І от, тепер, складалось враження, що це була одна з таких нерівних дуелей.
Розхристаний, з пустим пістолетом, приречено чекав на свою смерть. А Миршавий навіть не зіпрів. Так, ніби то й не він щойно важив життям. І так, ніби й не людину зараз застрелить, а якусь картонну мішень…
Й Саву він дедалі більше не подобався. У всьому. І від причини дуелі, й до ось такого нелюдського ставлення. З супротивником поводяться поважніше …
Але, згідно Закону, все ще має минути не менше 20 секунд від першого пострілу, щоби дуель можна було спинити! І схоже було, що Миршавий має намір їх використати…
Він зручно став.
Повільно й плавно підняв руку
Ретельно прицілився.
І, як і давні досвідчені мисливці зі слабкою зброєю – влучив поміж очей.
А це, ще й досі – стовідсоткова смерть…
– А як відшкодування за моральні збитки – я заберу все майно, наявне у нього зараз – гіпнотизуючим голосом порушив хвилину мовчання Миршавий, чим ще підсилив відразу Сава до всього цього дійства.
Але заперечити було нічого. Всі цінності, крім картки з грошима для трупарів – отримував, за бажання, викликаний переможець.
*
Таке вже воно – самоврядування громадян… З усіма перевагами й з усіма вадами. І, як показувала історія – однак краще, аніж безупинне накопичення люті, ненависті, нетерпимості – аж поки не вибухне. Але вже для всіх… Кривавою кашею.
Роздроблення світу на інформаційно ізольовані кластери започаткували стародавні так звані "соцмережі". Згодом їх називали й соцгільйотинами, але то таке…
А остаточно вирішила проблему втрата "корисними копалинами" корисності.
Тож, тепер кожен жив де хотів, як хотів, і з ким хотів.
Головне було – гармоніювати.
І, звісно ж, дуелі. Як же ж без них? Бо траплялись особи, які не вірили навіть ЗНО. Та й у буферних зонах, з суттєво неоднорідним населенням, попервах було важко…
*
Сав, знову вимкнувши майже всі подразники і навіть одне око, невдоволено чимчикував нічними вулицями.
А згодом вимкнув і друге. Задіяв ультразвуковий сонар, сповільнився і задумався…
Щось його непокоїло у цій справі. Щось невловиме, загадкове, темне…
– "Але чи ж воно мені нада!?" – вже вкотре запитався Сав. – "Справа з перших хвилин виявилась геть не принадною. Не вартою втраченого часу. І вигода навряд буде, навіть якщо то серійний вбивця. Бо якщо вже про нього не гудуть у всіх новинах – то народ і не заплатить. То чому б не викинути цю справу з голови?"
Так, непоспіхом, занурений у власні думки, Сав додибав додому й забувся в неспокійному, тривожному сні.
Передчасного ранку, бо Сав вже давно налаштував вимкнення виснажуючих снів, він трохи понипав по хаті, й продовжував бурмоситись.
Сон не освіжив, як то мало би бути. Та ще й люметр показав зростання. За одненьку ніч. Справжнісіньке неподобство!
Сав увімкнув відтворення найчіткіших кадрів сну і аж скривився – Миршавий! Ось він нудиться. А тепер – цілиться. А ось – шкіриться після вбивства.
Чекайте! Чому вбивства? Була ж законна дуель. Ніби-то…
Та й сам Сав, навіть своєю присутністю додав їй законності – подумалось і аж скривився.
– "Треба з цим покінчити!" – вирішив Сав і, придушивши легке небажання, зчитав платну інформацію з реєстру дуелей.
Вбивця – частий фігурант. Але таке буває.
Більше десятка вбитих. Але й таке буває…
Та й викликали завжди лише його. Отже – просто право на самозахист. Тому й жодної сигналізації від штучного інтелекту дуельному комітетові…
А ще Миршавий постійно змінює імена. Сав прочитав перелік, але, як і слід було очікувати – жодних цікавинок. А згідно закону про право на приватність – і жодних підозр…
Трохи цікавішими були причини дуелей, що їх можна було звести до однієї – людей дратувала його дрібна, повзуча пропаганда. Але ж і вона не була заборонена, згідно Закону про Суспільне Обговорення.
Сав навіть переглянув кілька записів з громадських місць – до дуелей. І справді – ніби й нічого особливого. Типова мишебратська маячня, як від тих бідолах, що й досі згадують міфічну імперську "велич" і готові платити за неї якістю життя. Але ж скільки таких зосталось на Кубані? Дрібка міських божевільних – нема про що й говорити.
Сав роздратовано вийшов з дуельних файлів і увімкнув новини.
А в новинах знову вона. Так ніби більше нема про що розповісти. Якийсь час Сав невдоволено слухав скарги керівників Московії
– Нема підстав звинувачувати нас! – переконано каже один.
– Усі незаконні військові розробки були знищені під час розвалу нашої великої країни – осудливо заявляє інший.
– Та ми ж узагалі новачки в цій справі – шкіриться третій під акомпанемент підлабузливого хихотіння.
Сав спересердя вимкнув ті ніби новини.
Бо от не смішно чомусь.
Для Землі – вони просто кумедні блазні. З манією величі. І від того майже всім стає ще смішніше…
Але ж Кубань пам’ятає все. Все, що під маскою. Геноцид, Терор. Кров. Вбивства. Катування. Узаконений садизм… Те що мали би лікувати. Але ж і у всьому світі нема стількох лікарів… Тому – змогли лише підтримати саморозпад і лишили шматки – варитись у власному соку.
*
– Від усього цього має відволікти праця! – нагадав собі Сав. – Мали ж лишитись і для нас якісь важливі справи!? – й увійшов в базу замовлень для слідчих.
Минуло пів-години.
Сав назбирав кілька оголошень про загублених собачок, котиків і кроликів. І одну свинку. І про підозри в несплаті аліментів. І про можливе, але слабковловиме вібраційнне забруднення у житловому кварталі.
Багато всього.
Головне – налаштуватись!
"Нема неважливих справ – бо от замовник бачить же в них якусь важливість!!" – переконував себе Сав. Але чомусь безуспішно…
"Курочка по зернятку…" – нагадував собі. І теж без особливого успіху.
– Хай йому чорт! Я таки візьмусь за Миршавого!! Переконаюсь, що марно – й знатиму, що вже ввижається і пора кидати цю справу. – спересердя вигукнув Сав.
Й, у відповідь почув стогін.
"Ой… Мабуть, забув вимкнути гучність!" – злякався Сав.
Почулось човгання й в дверях виникла вона. Нечесана, заспана і наїжачена.
– Хто такий Миршавий і чому задля нього треба було мене будити? – сердито пропищала й всілась на коліна.
– Кицю, то ненавмисне… Вчора увечері була дуель…
…
*
Запис події – не надто прояснив ситуацію.
Але тепер, на тлі влучності Миршавого, ще підозрілішою виглядала його невмілість зі зброєю супротивника суперника.
Надмірна смиканість Розхристаного – пояснювалась як його давньою, ще родовою, боротьбою за незалежність Кубані, так і неприкрито мишебратською промовою Миршавого в клубі.
Але, чому у вирішальну мить Розхристаний, замість зібратись – аж так посипався – Сав наразі не розумів. Керованих у часі отруєнь ще ж не буває!
А на власних записах, яким Сав довіряв майже як і собі – жодних ознак зовнішнього впливу після початку дуелі. На всіх частотах – лише природні завади й звичайний зв’язок…
То чому ж тоді…?
– Пістолет? – Але, жалів Сав – спецспорядження задіяв не одразу…
*
Міська трупарня займала крихітний будиночок на околиці, й, подейкували, що наступного року переїде у ще менший – бо надто мало було криміналістичних розтинів у наші часи. Відколи зникла можливість отримати вигоду від вбивств – відтоді зникли і вони…
Гроші, інформація, таємниці – зберігались у внутрішній зашифрованій пам’яті. Біль вимикалась – як і будь-які інші чуття. І навіть діти, що, з якихось причин, не бажали виплачувати спадщину родителям – навіть вони вкрай рідко вдавались до вбивства, бо виплачувати державі – на суспільні потреби, та ще й автоматично втратити спадкове право на дитину – навіть при підозрах на насильницьку смерть – мало хто хотів собі таке…
Сав ще вчора надіслав родичам вбитого прохання оплатити розслідування. І розтин зокрема…
Ваги його словам додавала роль свідка, але надії все одно було мало. Надто мало праці для слідчих, і надто багато ласих розслідувати всілякі химерні здогадки, які більше не вселяли людям довіри.
Тепер і на оплату аналізу крові – марно сподіватись.
Навіть тіло зайвий день не притримають!
Сав криво усміхнувся. – "Гарно мати знайомого розтинача. Але чи ж надовго він лишиться у справі…? Добре хоч розслідування за власний кошт ще дозволені. Ще…"
*
Знайомого звали Патиком.
Ще змалку. Худий був як патик!
І виріс так само – лише в довжину.
Здебільшо.
То ж не дивно, що дорослим, на продовження чіпіндейлівського дитинства, і на відміну від Сава, допомагав вже неживим – так воно для худих якось і простіше, і безпечніше.
– Здоров Патиче! – загоготів Сав.
– Вітаю Саве! – радісно озвався той. – Знову крові хочеш? – вкинув вже звичний сміхогачок.
– Та як інакше… Вже з тиждень без неї животію – підтримав Сав.
– Тиждень? Один тиждень?? Ти мені зрадив??? З ким же ж це так… – забідкався Патик, заламуючи руки, що, при такій худорлявості, трошки навіть і лякало.
Сав згріб його в оберемок, стиснув і спитав:
– То щось знайшлось? – вже не зміг стримувати гризучу думку.
Патик вислизнув і повів в операційну.
– Здоровий хлопець. Жити б і жити… І жодних отрут. Але ж сам знаєш, яка у мене лабораторія. Лише кілька мільйонів домішок можу знайти, та й ті – лише у високих концентраціях. Тут краще би звернутись до Чорнобиля – там ООН і досі розгрібає мишебратську діяльність і змушена підтримувати глибокий аналіз…
– Та розумію. Але ж у них і плата… – засумував Сав, та швидко отямився – А як у тебе справи?
– Таки думаю з наступного року розпочати важливішу! Для початку – рівнобіжно. І потроху згортати цю.
– Ту саму "важливішу" – скептично потягнув Сав.
– Але ж так і є. Я точно знаю, чому люди передчасно помирають. Як не я – то хто? – гаряче заперечив Патик.
– Та от і я теж трохи знаю, ніби-то. – не здавався Сав.
– Але ж то тільки наслідки. Головне ж таки – взуття! – переконував Патик.
– Знаю, знаю… "В якому можна буде втекти від смерті" – відтворив Патикову скоромовку.
– Звісно ж! Бо так і є. Щойно людина менше рухається – то одразу стає кандидатом на мій стіл. Або в піч при колумбарії – розкрив істину Патик.
– А з правильним взуттям…
– Звісно ж! Ходи, поглянь. Щойно надрукував. Це революція! Це диво, що раніше хтось не додумався!! Взуття на будь-яку погоду!!! Від лютої спеки і до крижаних калюж по коліна… – мрійливо наспівував Патик. – І ще й модне. Глибоке ретро.
Сав задумливо роздивлявся підошву з довжелезними шнурками і кількома наборами шкарпеток.
– Хто з них взуття? – нарешті несміливо поцікавився.
– На спеку це несповзаючі сандалі. На прохолоду, чи у пилюці, чи десь в колючках – вдягаєш під низ оцю шкурку. 100% дихання, крім носка і країв! А ось, наприклад, ця – додаткова, на люті морози. Й не треба більше думати, що вдягнути. Береш все, а вже в дорозі визначаєш! – захоплено частив Патик.
Сав зважив у руці набір з 5 елементів і з повагою поглянув на друга.
– І ремонтувати простіше. Щось одне – а не все відразу. І от чому раніше так не робили? Мо’ хтіли більше продати? А мо’, навіть, щоби люди ненавиділи своє взуття і не берегли його? Дикі ж часи були, сам знаєш. Нам праці було більше, але…
*
Сав, увімкнувши сонар, тихо дибав містом і розмірковував над побаченим.
Життя змінюється. І таки ж на краще. А другові вдалось не зав’язнути у ностальгії, і, можливо, зробити світ ще на крихту кращим! Дехто, як-от Миршавий, здатні жити лише у минулому. Але хтось, колись його таки вб’є. І світ рушить далі.
Так нада.
І так буде.
Сав полинув думками до своєї нади.
Грошей на пасіку ще було малувато, але ж можна почати й з меншої ділянки! Можливо, попервах, крім гудіння бджіл ще щось заважатиме, але якийсь час можна й потерпіти…
Гудіння наростало, з джмелиного ставало бджолинішим, потім прорізались комарині писки, і якось і не одразу Сав збагнув, що сонар вловлює наближення чогось надто вже швидкого. Збоку. Ще секунда знадобилась, щоби шосте чуття запанікувало й змусило увімкнутись перші п’ять.
Сав застиг, лічачи частки секунд, і в останню мить, забувши про всі люмерти світу, і знавіснівши як, можливо, то робили ще первісні люди – скрутився клубочком в неймовірному стрибку і, черкнувши ногами об машину, покотився її дахом. Впав, продовжуючи котитись і аж тоді почув – гальмує…
– "О. Якраз вчасно…" – подумав Сав, і собі спиняючись, так, щоб бачити машину.
Та постояла. Саме час вже було би комусь вибігти – рятувати збитого. Це зменшувало покарання… Але чомусь не у цьому випадку.
Гави вже скупчувались в натовп.
Починали затуляти машину.
Сав записував і ще сподівався.
Але марно.
Поїхала…
Коли машини вже не було видно навіть і при збільшенні, Сав поволі перевірив кістки, потім ще раз, але сильніше помацав надірвані підошви, скрушно зітхнув "таки кепське взуття – пропало все й одразу…", й викликав медиків.
Знайомих.
З такою працею добре мати знайомих лікарів.
*
– Саву, то що писати в історії хвороби? – здивовано витріщався костоправ на його відновлювальні вправи.
– Добре було би перелом хребта й параліч. А от кому – мабуть не треба.
– Ти певен?
– Та… Кома буде зайва – не поступався той. – Але окрема палата потрібна. І з хорошим зв’язком та глушилками.
– А надовго? Бо то ж дорого.
– Та на добу мало би вистачити… – впевнено мовив Сав перевертаючись довкола перекладини.
*
Вона прийшла першою.
Вже причесаною.
Докірливо зиркнула.
Невдоволено засопіла.
Сав здався першим.
Увімкнув режим таємної і непорушної близькості й почав виправдовуватись:
– Я вже збирався покинути справу, як безнадійну. А вони бач що витворяють…
– Вони? Ті самі Вони?? – скептично округлила брови.
– Випадковостей…
… – не буває. Нехай. Але що ж далі?
– Справа небезпечна. І не надто вигідна. Але все це схоже на змову. І Кубань під загрозою. І хлопці згодились відкласти справи й допомогти. І нада ж… – повільно вмовк.
– Це нада? Відколи таке стало надою? Що принадного з безоплатній боротьбі невідомо за що й кого? За тих, що так легко й невимушено зазомбовуються і прагнуть повернення у "велике й могутнє" стійло? – аж почала притопувати від обурення.
– Але ж це Кубань. Наша Кубань. Мій прадід вижив, щоби жили ми. Ми ховались, поки настав час повстання. То що ж тепер – покинути все? – зболено шепотів слова, що ніби линули з глибини часів…
– Ні… Не покидай. Але ж будь обачнішим, чорти б їх взяли! І пам’ятай – хоч би як тут все склалось, краще продовжити боротьбу у мене на Київщині, аніж славетно померти тут. Досить вже смертей. Досить було ще в 32 році. Годі вже!
*
Він був наступним.
Невідомий вбивця.
Невпевнений. Нерішучий. Несміливий.
Наляканий.
Коли, дочекавшись, щоб витягнув зброю, хлопці бережно його скрутили, почав тихенько скімлити:
– Він казав, що це добра справа. Що треба допомогти людям, які зубожіють від непомірних лікарняних рахунків. Казав, що пішов би сам, але його впізнають…
– Сподіваюсь, що й справді впізнаємо – заспокійливо мовив Сав. – Отже, який він на вигляд?
*
Сав роздивлявся зображення.
Так – і не впізнати. Хіба що очі… Очі – підробити найважче. То ж майже що рідні частини тіла. Не зміниш так просто лінзи на інші – хіба що колір. Але й цього мало би вистачити!
А от маска гарна. Навіть контури обличчя змінює! Що не кажи, а у цій справі корисно мати знайомих акторів.
*
В нічному клубі було на диво гамірно.
– "І чого то людям не спиться?" – загадувався Сав, потягуючи воду крізь соломинку.
Миршавий теж клубився. Але, наразі, вільготно розвалившись на подушках у східному кутку – щось просторікував: про все "хороше і проти всього поганого".
Сав краєм вуха слухав напрямлений мікрофон і чекав слушної нагоди.
Й вона не забарилась.
Назбиравши з мігруючих потоків вдосталь думаючих, але вже розслаблених слухачів – Миршавий повернув розмову у знайоме Савові русло: – А згадайте як добре було, коли кисільні ріки текли поміж молочних берегів, і всі нас боялись…
Це було воно.
Саме воно.
Сав поволі рушив до купки.
А люди слухали все те. З різним ступенем зацікавлення. Хтось, хто вже довго там сидів, вже був навіть готовий погодитись. Або й готовенний… Інші все ще скептично усміхались. Дехто бридливо кривився.
Але, схоже, що всі вже були на гачку.
Це ж не інети з купою машинних інтелектів, які, згідно Закону ООН про Запобігання Поширенню Брехні – перевіряли всю інформацію й позначали непідтверджену.
Це було живе й необмежене спілкування. Непорушна демократична свобода. Невід’ємне право на Громадське Обговорення. Без будь-яких обмежень.
Сав непомітно прилаштувався скраю, пропустив звук крізь мікрофони й інет, і, слухаючи в пів-вуха, роздивлявся одним оком результати аналізу, а іншим – натовпик.
"Брехня, брехня, брехня, напівправда, правда." І от – люди згідливо кивнули.
Знову брехня. Але всі невербальні заперечення бідолашних слухачів кожного циклу ставали все слабшими.
Майже у всіх.
Одна людина дедалі більше нервувалась. Інколи поривалась піти, але залишалась щось заперечити. Вислуховувала правдиву відповідь і лишалась. І так цикл за циклом.
Сав зчитував загальнодоступну інфо з особистих люметрів і навіть без аналізу графіків бачив коливання. Особливо у нервового.
Настав час втрутитись.
Сав зімітував таку ж нервовість і став синхронно заперечувати. І, водночас, перестав стримувати зростання люті.
Миршавий спершу ніби й розгубився, але, поблажливо посміхнувшись – вправно відбивав всі удари, дедалі менше утримуючись від брехні. Так, ніби провокував!
Якийсь час Сав навіть спробував послухати його напряму – але майже одразу вимкнув. Невиправданий ризик. Так само можна ж "пробувати" наркотики й загадуватись – "а що може статись?"
*
Коли Нервовий вже був близький до зриву, Сав скочив на ноги й заверещав:
– Такому мишебратству не місце на Кубані. Я викликаю вас на дуель!
Нервовий здивовано, спантеличено, і якось ніби й ображено зиркнув, але вже за мить полегшено піднявся зі словами:
– Я буду свідком!
Миршавий поблажливо поглянув на одного, на іншого, і продовжив, ніби всього цього й не сталось:
– От бачите? Правду на Кубані не люблять. Але я готовий її відстоювати навіть власним життям! І запрошую усіх у свідки агонії злочинного режиму.
Свідки чомусь не запалали бажанням. Надто вже ця ситуація відрізнялась від попереднього розслабленого речитативу.
Але двоє, найспокійніших, які до того сиділи ніби зомбі – чомусь, раптом, зголосились. Раптом, але не зовсім – бо Сав вже десь їх бачив…
І, рухаючись до виходу на безпечній відстані, знайшов їх де й очікував – свідки Миршавого на кількох попередніх дуелях. Яке дивовижне співпадіння…
*
– Потрібен ще один свідок. – турботливо мовив Миршавий.
– Знайдемо на вулиці. – не розгубився Сав.
– То не так просто… – не вгавав той.
– Охоче вірю. Але не втрачаймо надію. – твердо тримався Сав.
– Але не забувайте, що після п’яти хвилин очікування дуель буде анульована.
– Не забуду. Не турбуйтесь.
На вулиці Сав роззирнувся, одразу побачив Патика, зобразив на обличчі розпач, і вдав, що намагається зупинити перехожого.
Перехожий прискорив крок. Бо хто ж матиме справу з навіженими, коли треба про індекс думати?
Те саме було й з кількома наступними.
Сав мав дедалі знервованіший вигляд.
А Миршавий щоразу знущально посміхався.
– Чи можете бути свідком!? – Сав вчепився в Патика, як потопаючий в соломинку – дуже бережно. Хоч і виглядало інакше.
Той бридливо скривився, але милостиво погодився.
Все йшло за стандартним сценарієм. Секунданти звірили поточні індекси. У Сава значний, але у межах норм. Можна стрілятись.
Як і завжди – Миршавий "раптом" схотів перевірити зброю.
І вже коли віддавав назад, то щось пішло не так.
– Чому ви в рукавичках! – зло зашипів він на Сава.
Той зобразив невинність:
– А щось не так?
– Це проти правил!
– Яких правил? Мишебратських? Бо на Кубані Правила цього не забороняють. – не розгубився Сав.
Раптом, чомусь, секунданти Миршавого потягнулись по зброю.
– Легше, легше… – Патик вже тримав їх на прицілі. – Це ж не груповуха якась, га?
Нервовий здивовано оглядав усіх, але й собі витягнув зброю і спрямував на групу Миршавого.
– То стрілятимемось по-людськи, чи як? – примирливо замурмотів Сав.
Миршавого тіпало. Він лихоманливо оцінював шанси, витріщався на Савину маску й не знав що обрати.
– Всім скласти зброю! Гільдія слідчих! Ми зупиняємо дуель для розслідування! – вирішили за нього голоси позаду.
Миршавий охоче, навіть радісно кинув пістолет.
– А чому оцей не кидає? – звинувачувально вказав на Сава.
– Він теж слідчий. Та ще й головний у цій справі… – гмикнув один з новоприбулих.
– Це свавілля! – люто заверещав Миршавий. – Я скаржитимусь Раді Громадян.
– У вас з рукава випало. – не зважали на нього слідчі, запаковуючи ампулку, та й пістолет Сава теж…, у пакунок реч.доказів. – А Раду це, мабуть, зацікавить…
*
Арешт майна теж відбувся вдало.
Бо Миршавий запізно подав сигнал на знищення. Та й глушилки вже працювали. А відкритими каналами поки воно дійде…
На такі справи збіглись всі слідчі, тому копати далі було значно простіше.
А коли Миршавий і пара його постійних помічників заговорили – то розкриття мережі стало питанням лічених годин.
Вже наступного дня був Суд.
Гарно, коли всі докази зібрані заздалегідь…
*
Далі все розвивалось надто вже стрімко й Сав дізнавався про події згодом – у випусках новин.
Ось – розширена рада безпеки ООН, з терміново зібраних, на мережеву конференцію, керівників усіх кластерів Землі – знайомиться з новою хім.зброєю, синтезованою в наукових центрах усіх столиць.
Ось – переважаючою більшістю, вирішує негайно знищити лабораторію де мишебратья налагодили масове виробництво.
Ось – з десяток кластерів, отримавши оплату від інших, виділяють зі своїх запасів по каменю для удару з орбіти.
Ось – з лабораторії розбігаються люди.
Ось – половина керованих метеорів просковзує системи ППО.
Ось – димиться кратер в якому булькають розплавлені решки дорогучого обладнання…
Якийсь час світом ще ходити чутки про керівників Московії, які, ніби-то, хотіли закидати своїм камінням світ. Але мало хто вірив в такі нісенітниці. Хто ж витратить свою зброю впусту, отримає масований удар у відповідь, а потім ще й оплачуватиме всім збитки? То ж було би цілковите безглуздя!
*
Роль кубанців у визначенні місця виробництва хім.зброї визнали вирішальною.
Та й постраждали від мишебратьєв переважно саме вони та інші кластери української групи.
І, звісно ж, виплата репарацій пішла передусім до постраждалих.
А Сав стояв на роздоріжжі…
– "Що ж тепер робити? Робити що ж?" – побивався він.
На столі лежали два аркуші.
Сав переводив погляд з одного на інший і скрушно зітхав.
На одному – його часточка репарацій, якої, за скромними підрахунками, вистачить на десяток Над!
На іншому – запрошення у відновлену Службу Безпеки Кубані. Люди проголосували за збільшення податків! Люди хочуть цю службу!! Люди хочуть бачити там саме його, Сава!!!
– То що ж мені тепер Нада!? – заволав Сав, впав обличчям на папери, а потім ще й вимкнув всі чуття.
Вона увійшла, зітхнула і тихенько бурмочучи собі під ніс щось нерозбірливе, "от … знову рятуй його… правду писав Мерль… я йому ще згадаю…" – повільно перетягнула Сава на килимок й підсунула подушку під голову. А подумавши – лягла поруч.
Коментарів: 10 RSS
1Ната17-05-2019 13:10
Цікавий світ, незвичний.
Сподобалось, дякую!
Успіху на конкурсі.
2Лісовик17-05-2019 21:40
Оповідання гарний середняк. У другій групі в нього не було б шансів, але тут все ж певні шанси включити до топу є. Перше, це досить грунтовно промальований світ з цікавою ідеєю. Друге, це взята в лоба тема, де зброя нової ери - це тролінг. Ну і фантастичний елемент, вимикання почуттів та приглушення емоцій - дайте два. Хех. Тепер про перспективи у фіналі. Перше. Світ без динаміки. Тобто зовсім. Фактично без різниці з тим, що є зараз, з тим що в оповіданні, і з тим, що мало б бути після епілогу. Як ото кажуть, якщо знати куди їхати, то приїдемо. А тут куди їхати - незрозуміло. Друге. Пласкі персонажі без чіткої мотивації. Як ото кажуть, не розказуйте, а показуйте. Вистачило б хоча б однієї фрази, коли герой слухає троля напряму під час промови. І щоб від цієї фрази читачу враз захотілося перемкнутися разом з героєм і вимкнути. Герой також не переживає бодай певних трансформацій і його емоції у фіналі хоч є вдихом свіжого повітря у світі алексетимії, але не дозволяють співпереживати і відчути такий жаданий у фіналі катарсис. Фінал досить цікавий і незвичний. Герой досяг успіху! Який бідолашний! Так, це гарно працює у першій групі. Але конкурувати з кульбабою, що росте крізь асфальт у "М'якому вітрі"... Що ж.. побачимо.
Успіхів!
3Автор19-05-2019 11:20
Дякую за відгуки й поради.
Ех... І чому не можна "перезаливати оповідання" до початку голосувальної частини конкурсу?
Бо сам, замиленим поглядом, тицяєшся у несподівані 30,000 і не бачиш, що б ще зробити. А є ж люди, які не пожаліли часу, щоби порадити.
4карась19-05-2019 17:37
Назва мене підкупила. Після назви я чекала, що це буде прикольний, іронічний такий твір.
Ну, частково очікування справдилися - але кльова назва, насправді, не дуже обіграна, а наприкінці "нада" вийшло на якийсь дивний пафос.
Ну, нехай.
Про певну недбалість із мовою сказали, не буду повторюватися.
Хочу сказати про те, що мені дуже сподобалося, як автор написав про інформаційну гігієну, критичне мислення й фактчек. Це було класно й актуально. Одна з найкращих алюзій на сучасні проблеми з усіх представлених наконкурсі спроб. І сама сцена із "живим людським спілкуванням" гарно зроблена в плані динаміки.
У принципі, детективний складник мені теж сподобався, і персонаж такий симпатичний. А от фінал, справді, хотілося б яскравіший. Не в плані того, як все склалося для світу й герой - а суто в плані якихось "ударних" останніх слів.
А загалом цікавий твір, своєрідний, запам'ятовується. Дякую авторові.
5Автор19-05-2019 22:55
Дякую за відгук.
З пафосом боротимусь нещадно! ;)
А от це неабияк зацікавило:
Хто сказав? Де? Коли?
Чи це "взагалі"? Про конкурс в цілому?
Деякі слова в оповідання я вводив навмисно і знаю статтю на їх захист. Можу знайти посилання. Це про них кажете?
6карась20-05-2019 01:43
Хто сказав? Де? Коли?
Чи це "взагалі"? Про конкурс в цілому?
А, моя провина, це мені здалося, що сказали. Погано відкривати кілька вкладок поруч, починає всяка фігня ввижатися)
Я радше не про навмисні загравання з мовою на рівні лексики чи граматики, а про речі з розряду орфографії та пунктуації:
"У такий час люди вже спати лягають…!" - що за крапки?..
Бо правду ж кажуть: "як щось може піти не так, то воно й піде не так". - навіщо лапки?..
сурдопереклад - разом, не окремо
– Хіба що трошки. – мовив Сав, вдаючи нехіть. - кома після "трошки"
У нас дуель і я потребую ще одного свідка. - кома перед "і я"
Згодився, ретельно приховавши зацікавлення, і не забувши додати в голос поблажливості. І, водночас, розіслав всім доступним колегам адресу незакритої справи – бо хто-зна наскільки тут все затягнеться. - зайва кома перед "і не забувши", зайві коми з обох боків "водночас", хтозна точно не пишеться через дефіс, коми бракує після нього.
– "Треба з цим покінчити!" – вирішив Сав і, придушивши легке небажання, зчитав платну інформацію з реєстру дуелей. - або вже тире, або лапки в офомленні прямої мови
Я більше про отаке. Це теж недбалість. А мова взагалі соковита))
7Автор20-05-2019 08:45
А... Розділові знаки...
Та. З ними біда. Знаєте ж, мабуть?
От, бува, візьмеш ціле сито, підеш садити, а вони випадають, розбігаються, а інколи й дірочку прогризуть і сиплються... :(
Дякую, що допомогли виловити.
Але деякі я б хотів захистити. Вони, думаю, таки правильно вгніздились.
Наприклад:
>> "У такий час люди вже спати лягають…!"
> - що за крапки?..
– ці крапки позначають нинішнє (і майбутнє?) "лягання". Воно ж не відбувається миттєво. А дослідники пишуть, що, наприклад, розмова мобілкою перед сном порушує, збурює біоритми мозку. Здається, робить бета-хвилі замість альфа-хвиль – і на наступні пів-години про сон можна забути. Про вплив wi-fi ще не читав... Але є надія, що він мав би бути меншим.
От та трикрапка і є замість всього цього...
>> Бо правду ж кажуть: "як щось може піти не так, то воно й піде не так".
> - навіщо лапки?..
Запозичена фраза. Здається, один і Законів Мерфі.
Навряд чи можна використовувати чуже без лапок...?
>> – "Треба з цим покінчити!" – вирішив Сав і, придушивши легке небажання, зчитав платну інформацію з реєстру дуелей.
> - або вже тире, або лапки в офомленні прямої мови
А тут інша біда.
Я й досі погано уявляю, як показувати думки (тобто, НЕзвукові слова).
Лапками? Але ж тоді на лапки забагато "навантаження" припадає.
Різні види лапок? “ ”. « ». " ". „ ”. Але ж хіба десь закріплена роль кожної пари???
Похилий текст – погано, бо він любить губитись.
Біда... :(
8карась20-05-2019 20:21
Як на мене, ви штучно ускладнюєте речі, які з погляду пунктуації оформити досить легко)
Уривок про вайфай і як це пов'язано з ... перед ? я не дуже зрозуміла, але нехай) Мені, їй-бо, не принципово.
9Владислав Лєнцев20-05-2019 23:57
Вибачайте, але це оповідання просто, як то кажуть, взриває мій мозок.
Текст написан з таким ритмом, із цими частими абзацами ніби саме для того, щоб постійно збивати. Після половини тексту я просто перестав розуміти, що відбувається, та головне: для чого читати далі? Тільки з коментів зрозумів, про що це взагалі. Дуже цікаво за змістом, як виявляється, але ж форма, форма...
Фінал?
Ніт, не нада.
10Автор21-05-2019 10:37
Ю-ху-ху!
Я винайшов абсолютну зброю!!
Мозковиривальний текст!!!
Тепер всі війни точно скінчаться.