Темно. Відчуваються електроди на висках та поколювання наче в скальп встромлені сотні і тисячі голочок. Пробую поворушити руками та ногами – виявляється вони теж добре зафіксовані чимось м’яким. Де я? В полоні? Не схоже, надто хороше почуваюся. Руки… ноги… Цікаво, невже я на славному винаході Едісона – електричному стільці? Точніше – на електричному ложі. Відкриваю очі, бачу кілька вимкнених світильників та вершечок добротних дверей. Здається, дубових. Намагаюся повернути голову, скошую очі – і, нарешті, бачу якусь молоду особу, що уважно вдивляється в монітори перед собою та, прикусивши губу, ворушить мишкою. Судячи з відображення в скельцях тонких великих окулярів – розкладає пасьянс.
Пробую привітатись і аж тепер відчуваю в роті щось м’яке. Тут особа підводить на мене очі та голосно скрикує.
– Ой!
Підхопившись, панночка кудись біжить. Що ж, невдовзі про все дізнаюсь. Навряд чи це страта, там, здається, процедура інша. І точно не полон, я впевнений. Перед полоненими грудасті панночки в білих халатах пасьянси не складають.
Пробую зібратись з думками, в голові – мішанина. Спогади плутаються та накладаються. Аплодисменти та звуки пострілів. Люди в ділових чорних костюмах та безкрайній степ. «Цей степ – як море, тільки степ», – спадають на думку чиїсь слова. Разом із ними накочує давнє, приглушене відчуття втрати. Знову вибухи – «Горинич» плюється полум’ям з обох стволів, і гелікоптер сідає на дах десь в мегаполісі. Сім’я…. туманно. Чиїсь руки, ручки, рученята, битий посуд, кава. Багато, багато кави. Перекладач, репетитор, БТР. Швидка допомога. Не та, гарненька синьо-зірчата, а інша, пробита осколками. Зала, аплодисменти, золота ручка. Панночка, яка щойно втекла.
Здається саме вона нещодавно тримала мене за руку, дивилась великими очима та говорила щось заспокійливе. Здається, це клініка. Здається я багатий. Ні, не так. Не багатий, а дуже, дуже, дуже багатий.
…Довгий лакований стіл, ряд статечних чоловіків і жінок в кріслах та на моніторах. Дивляться на мене. Недоречний спогад.
Залишилось пригадати, що я тут роблю. Щось думок негусто. Відчиняються двері й заходить якийсь, у білому халаті. Судячи з благородного вигляду, окулярів у тонкій золотій оправі та акуратної сивої бороди – це якийсь поважний лікар та заслужений професор. Навіть академік. Стовідсотково відрекомендується якось так. Якщо вже я в клініці для багатих, то там все так і має бути, це входить в прейскурант. Ну який багатій погодиться довіритись рукам хіпаря в засмальцьованій футболці? Нехай буде «Професор», борода зобов’язує.
Той сідає поруч, дістає з кишені золотого годинника та міряє пульс. Потім зазирає в очі й, нарешті, запитує:
– Хворий, як почуваєтеся? Зараз я обережно дістану капу з рота, а ви спробуйте відповісти. Не хвилюйтесь, якщо одразу не вийде.
– Почуваюся… Судячи з вигуку вашої асистентки – краще, ніж очікувалось. Вона, здається, й не сподівалася, що я отямлюсь.
– Чудово, чудово… дихання стабілізувалось, пульс рівний, наповненість середня, погляд сфокусований. Знаєте, я мабуть відключу вас від апаратури, а ви спробуйте порухати руками та ногами. І, будь ласка, зосередьтесь на моєму голосі, чіпляйтесь за нього. Повірте, це дуже важливо.
Чомусь я очікую, що зараз увійдуть два здоровані та розв’яжуть мене. Але ні. Професор тільки натискає якусь кнопку – і з мене спадають пута.
Обережно рухаю руками, ногами: наче все гаразд. Намагаюся піднятись – виходить.
– Ви б краще ще полежали, – Професор поглядає на годинник. – Вам рано поки що вставати.
Ага, поки що – рано. Треба з’ясувати більше. Пригадується, я це вмію.
– Гаразд. Як пройшла процедура? Що саме пішло не так?
Здається я загнав його в кут, він чомусь знову зиркає на годинник.
– Ви б присіли. За процедуру не хвилюйтесь, все гаразд. Десь зараз ви маєте прокинутись і залишити клініку. Вас чекає курорт, адаптаційний період та безліч запланованих лікувальних розваг.
– Я? Прокинутись?
Професор зітхнув.
– Інший ви. А для особисто вас у мене погана новина. І прохання. Та ви сядьте, хоч, по правді, це не має такого аж значення. Ймовірно, у вас можуть бути прогалини в пам’яті, тож я розповім що й до чого. Хоч, зауважу, ви добре тримаєтесь. Якщо ваша ласка, краще сядьте в ось це крісло, я б хотів контролювати ваш стан. Ні? Ну як забажаєте.
Під час цієї тиради мені таки вдалось звестись на ноги, але ще на якісь дії сил вже забракло.
– Коротше, професоре, – згадую про ввічливість та додаю: – Будь ласка.
– Як забажаєте. Одним словом, ви пройшли операцію по перенесенню свідомості. Насправді, я тут зовсім не провідній фахівець, радше фахівець по роботі з клієнтами, тому технічних деталей не знаю. А в загальних рисах: зчитуються стани свідомості, пам’ять, асоціативні ланцюжки… геть усе. І записується у спеціально створене ідеальне тіло вашого ж фенотипу. За гроші ви отримуєте все: довголіття, юність, абсолютне здоров’я, абсолютну потенцію, пробачте за деталі.
Цікаво, абсолютна потенція – це як? Хоча, про що це я? Чіпляюсь до слів.
– Зрозуміло, – кажу. – Ідеальна копія. А оригінал? Знищується?
– Ні, звісно, ні! По правді, в цьому немає потреби. Розумієте, при зчитуванні всі зв’язки руйнуються. Це, здається, принципове обмеження. Якщо трішки зачепити теологію, мабуть не може душа ділитись на два тіла. Втім, я про це нічого не знаю. Інколи буває, що залишаються фантомні особистості, та, зазвичай, час їх життя – хвилини. Ви… Ви ж розумієте, про що я?
– Чекайте, що означає: зв’язки оригіналу руйнуються? Я ж розмовляю із вами? Тобто на матеріальному рівні все в порядку, а інформаційний… Чекайте… Отже, я – ця ваша фантомна особистість?
– Боюсь, що так. Я нічого не можу сказати, скільки часу вам залишилось існувати, але, гадаю, що не багато. Теоретична межа невідома, та з практики, здається, двадцять чотири години, не більше. Проте, будьте певні, весь цей час ви матимете максимальні зручності. Розумієте? Натомість, дозвольте себе досліджувати та не створюйте зайвих проблем. Ви ж розумієте…
– А якщо я захочу піти геть? Затримаєте?
Зиркаю у вікно, там шумить сосновий ліс. Напевне шумить, подвійні шиби звуків і не пропускають. Проте вікна не заґратовані, поверх максимум другий. Стрибав і з більшої висоти. А чи не морочить пан професор мені макітру?
– Ви, тобто, ваш оригінал, підписав певний договір про нерозголошення. Ви ж розумієте, ми наполягатимемо, щоб ви його дотримувались. В іншому зробимо все, що у наших силах. Та, чесно кажучи, я б на вашому місці не розраховував навіть на двадцять чотири години. Крім того, врахуйте, що потік вражень прискорює розпад фантомної особистості. Тому я б радив вам вибрати комфортне приміщення та відпочити. Втім, як я вже сказав: усе, що хочете.
Отже, мені залишилось існувати менше доби. Якщо мені не брешуть, звісно. Чи є їм зміст брехати? Не знаю. Професор ще сказав, що для таких випадків є кімната відпочинку з усіма зручностями та забаганками. Що значить: з усіма? Ну, наприклад, чи мріяв я колись кохатись з близнючками? На жаль, не пригадую.
– Я відпочину. На самоті, якщо дозволите. Я розумію, що буду під наглядом, але не відсвічуйте. Хіба що придумаєте, як мені допомогти.
– Як забажаєте, – Професор задоволений. Ну й нехай.
– Показуйте дорогу, – кажу.
Кімната приємна. Великі вікна, штори. Ніяких ґрат, все легко відчиняється. Ідеальна в’язниця. Зовсім не схоже на підвал, сірі стіни та риски на стінах. Замість хриплого: «Не доживеш до ранку!» – «Вам залишилось існувати менше доби». Чому існувати, а не жити? «Цей інсульт ви пережили без особливих втрат, але…»
Трясу головою, мішанина спогадів тисне.
Стукіт в двері.
– Заходьте.
Знову Професор. Ковтаю роздратування.
– Перепрошую, ви, мабуть, неймовірна флуктуація. Знаєте, у нас ще один випадок відносно стабільної фантомної особистості. Я от подумав, що для науки було б цікаво, якби ви поспілкувались. Якщо, звісно, забажаєте.
Я забажав. Хоча нічого з того й не вийшло. Жінка виявилась доглянутою та не в міру худою. Я її навіть знав… здається. Але вона хотіла тільки тістечок і нічого більше. «Я все життя себе обмежувала, – заявила вона, – тож дайте мені тістечок!». Точно знав.
Оплески, шампанське, палюче донецьке сонце. Парк безпілотних гвинтокрилих машин. «…Завдяки недосконалості законодавства… попередня влада… мала авіація». Що далі? Не пам’ятаю. Знову спогад: якась паніка, біганина, охоронці, закриваючи тілами, тягнуть цю пані… кудись. В її руках скавулить перелякана собачка під колір сукні.
Тепер ці руки вимацькані в джемі, кремі та ще чомусь липкому.
Вона так і не озвалась до мене. Десь через двадцять хвилин її погляд осклянів а всі м’язи розслабились. Геть усі, якщо ви розумієте про що я. Неприємне видовище. І сморід. Поспілкуватись нам майже не вдалось.
Втім, я тепер знаю, як це виглядатиме.
Неприємно.
Жінку везуть геть, прибирають, Професор багатослівно вибачається. Відвертаюсь до вікна. Чомусь здається важливим пригадати ту промову. Я пам’ятаю, що саме після неї у мене з’явилась перша сивина, але не можу пригадати, що говорив.
Дивлюсь у небо, рахую ворон. Багато їх сьогодні. Та й не ворони це: надто вони механічні, шестикутні якісь. Снують туди-сюди.
«…завдяки недосконалості законодавства та недавній енергетичній революції, ми можемо не перебудовувати структуру пілотованої малої авіації, а одразу впроваджувати безпілотний варіант…»
«…Ви ж розуміє, що акціонерам потрібен гучний та очевидний успіх? Запуск першого безпілотного летовища не можна…»
Коли ж то було? Аж тепер вдивляюсь у своє віддзеркалення в шибі. Черевце, обвислі щоки, густа, хоч і сива кучма волосся. І це я збирався стрибати з другого поверху?
Гаразд, досить рефлексувати, спробую розібратись, що ж таке ця «фантомна особистість». Не певен, що вони знають, але якщо дозволити вивчати мене, то можна буде й розпитувати, еге ж? Як там говорив Професор: «При найменшій потребі просто натисніть кнопку та опишіть суть справи». Так і роблю.
Та сама панночка в окулярах уважно мене слухає та пропонує піти за нею. Якщо не відволікатись на попу, то можна помітити, що її окуляри – без діоптрій, просто для краси. Мабуть товстосуми очікують побачити тут кмітливу дівицю в окулярах. Розумну, лагідну, і, подекуди, смішну. Такий закон жанру, я б сказав.
Ідемо тим самим коридором. Якщо я не помилився, то в кінці його має чекати хтось, хто справді компетентний. Наприклад, той придуманий мною чувак в засмальцьованій майці… Але ні. Професор виявляється справжнім. Ну або достатньо компетентним. А от панночка нас покидає. Жаль, звісно. З чисто естетичних міркувань її бракує.
Після майже годинної метушні медтехніків, я вирішив розпитати про результати. Вони, як це не дивно, виявились обнадійливими. Тобто, основні функції нервової системи не погіршились, асоціативні ряди не розпались, когнітивні функції поки що в межах норми. Особливо тішить оте «поки що». Зате розібрався, що ж таке фантомна особистість. На прикладі недавньої жіночки: те, що вам шепоче ночами: «Ну сходи до холодильника, ну з’їж тістечко, нічого ж не станеться, тільки одне і все».
Чудово. Я – це голос в голові. Голос, якому привалило щастя отримати в розпорядження всю голову.
– Таким чином, – питаю в Професора, – те, що зараз сформувало мою свідомість, це залишки особистості оригіналу?
– Не зовсім так, – лікар зняв окуляри, схоже вони йому потрібні більше для іміджу. – Так сталось, що до вашої особистості не вели ані спогади, ані асоціативні ланцюжки основної. Якби не детальна попередня діагностика, я б припустив, що базова особистість страждала роздвоєнням особистості, пробачте за тавтологію. Що ж, вкрай вдячний за вашу співпрацю, прошу в крісло. Перевіримо асоціативні ланцюжки: я ставитиму прості запитання і спостерігатиму за активністю вашого мозку.
– Відповідати правдиво?
– Як хочете, це несуттєво. Що спаде на думку.
Он воно як.
– Ну, запитуйте.
Питання – відповідь – спогад. Питання – відповідь – спогад. Питання – спогад. Питання…
Розумію, що я давно вже мовчу, просто лежу із заплющеними очима. Я ж, здається, хотів про щось розпитувати? Невже… невже почалось? Здається, я мав би панікувати. Розплющую очі.
– Лікарю, я тут згадував своє минуле… Якщо ж вірити вашим словам, у мене не повинно бути спогадів, хіба ні?
– Справді згадували? А розкажіть-но якийсь випадок. Наприклад, як ви вперше поцілувались. Чи пішли в школу… щось конкретне. Можете?
Мозаїка в моїй голові почала складатись у щось… У щось.
– Там були дерева, – врешті видав я. – Багато дерев. І тепло. Літо?
– Безперечно, якісь області у вашій пам’яті залишились від оригіналу. Зараз ваша свідомість намагається їх зібрати в цілісну картинку та впорядкувати, вигадуючи фрагменти, яких бракує. Я правий?
– Ну нехай, але ж є базові поняття. Мова… я розумію значення слів! Я мислю, отже, існую, лікарю!
– Безперечно. Ви існуєте, відчуваєте, мислите. На жаль, нейробіологічного пояснення цьому ми не маємо, тільки здогади з царини психології. Хотів би я дізнатись, які вам снитимуться сни. Розкажіть, будь ласка, завтра, якщо зможете.
Тут мене накрило. Невже я справді існую лічені години і ось-ось зникну, розчинюсь у ніщо? Я – тільки хвороба, і навіть не маю душі?
– Лікарю, ви згадували про душу. Я що, її не маю?
– Боюсь, я не дам вам компетентної відповіді на це питання. І ніхто не дасть. Проте, якщо ви хочете зустрітись зі священником… – він запитально подивився на мене.
Ні, я не хочу. Нагрішити ще наче не встиг, невдовзі або сам про все дізнаюсь, або, якщо, всупереч почутому, бути оптимістом, ще матиму час.
– Професоре, я втомився. Якщо дозволите – повечеряю та відпочину.
Сивобородий дивиться на мене із жалем та співчуттям. Але погоджується. Напрочуд людяне ставлення до відпрацьованого матеріалу. Дивно, але я чомусь вважаю, що тут повинні бути інші правила. Чому? Мабуть, психологія. Важко повірити в уважних та професійних лікарів. От в бездушно-цинічних вбивць у білих халатах – то інша річ.
Ловлю себе на думці, що насправді завжди хотів стати письменником. «Насправді» – слово саме по собі містить логічну хибу, воно заперечує знання, яким ти нібито володієш. І, до речі, я пригадав, як вперше поцілувався. Я тоді прочитав дівчині свій перший опус. А вона щиро й безтурботно розсміялась. А потім поцілувала мене, щоб втішити.
Смаку вечері не зауважую: ловлю в морі пам’яті рибини-спогади. Цікаво, які із них насправді мої? До питання «Хто я?» волію не повертатись.
«Що ти робитимеш потім?» – напівтемна кімната вводить в транс, жовте світло світильника раптом змінюється, змінюються й стіни. Тепер вони обшиті дошками. Бліндаж. На полицях – переносні ліхтарі. Раз у кілька днів їх слід заряджати, і це дратує. Найгірше, що всі вони дають неприродньо біле світло, починаючи з другого тижня це пригнічує. Друга лінія, найгірший ворог навіть не горілка – нудьга. Що таке «потім» не питає ніхто, це й так зрозуміло. Це не після перемоги – після дембеля. Багато хто б залишився, але за умови, що відправлять «на нуль». Втім, про це теж не прийнято говорити.
«Чуєш, що робитимеш потім? Знаєш, у мене є ідея. Слухай-но…»
Читалка відкладена, книжки нікуди не дінуться.
Здається, тільки ненормальний тут мріятиме про те, як створить компанію по безпілотних авіаперевезеннях. І зовсім схиблений – розповідатиме, малюватиме схеми, окреслюватиме бізнес-план.
Плутаюсь в спогадах. Хто я: той, хто говорить, чи той, хто слухає?
Клацає вимикач, панночка в окулярах щось подає.
– Пробачте, паперових книг знайти не встигла, проте все, що ви захотіли – на читалці.
– Дякую.
Довго читаю книжки. На жаль, не відчуваю хрусту паперу під руками: надто довго чекати на доставку «справжніх» книг. Але я завжди вмів швидко читати з екрану. Цікаво, скільки триває моє «завжди»? Силую себе, щоб не пропускати рядки та сторінки, намагаюсь не зазирати в кінець. Їм та п’ю, що приносять, дозволяю себе обмірювати та відповідаю на якійсь запитання. Потім помічаю, що п’ю вже далеко не першу чашку кави: гупає серце. Ну так, інший я вів не надто здоровий спосіб життя. І правда, яка різниця, як зникнути: розчинитись в порожнечі чи померти від інфаркту? Втім, різниця є – хоч помру, як людина.
Здається, обіцяна доба давно минула. Дочитую останні сторінки чергового файлу, очі злипаються. Мабуть, усе. Пора й поспати. Нехай мені присниться щось… щось.
Засинати страшно. Попросити сильніших стимуляторів, виграти ще трошки часу? Скільки людина може не спати? І що це змінить?
А, може, я прокинусь і все ще буде?
Мені снились сни. Настільки яскраві, та живі, що не хотілось прокидатись. Мені снилось моє життя. Мені снилось… а потім я прокинувся. Біля мене сидів лікар та уважно дивився поверх золотих окулярів.
– Коли ви спали, я, було, подумав, що там вам цікавіше, ніж тут.
– Де там?
– У снах, – пояснив він, – якщо вірити апаратурі, ви щойно прожили чи не половину життя. І, знаєте, у мене для вас є кілька новин.
– Погана і ще гірша? – жартую. Самопочуття мерзенне, в роті наче їжаки облаштували вигрібну яму. Яка у них тут кава?
– Та ні, мабуть хороша і ще краща. – Професор чимось збентежений, починає частити. – Ваша психіка стабільна і все ще керує організмом. Якщо тенденції збережуться, то зможемо вас пересадити в інше тіло. Після проведення відповідних підготовчих процедур, звичайно.
– Знаєте, лікарю… Пробачте, але я щось не дуже довіряю вашим технологіям. Як ви думаєте, чому?
– Ви не переймайтесь, – він блиснув еталонно-білозубою посмішкою, – вибору у вас так чи інакше немає. А ще у вас відвідувач.
– Чекайте. Може я вмиюсь і все таке? Ранковий туалет. Сніданок, там…
– Немає потреби, – пролунало від дверей. – Я достатньо довго володів твоїм теперішнім тілом, щоб здогадуватись про його потреби. Е… нам варто познайомитись?
– Не варто, – вирішую. – Надто це сюрреалістично виглядатиме. Професоре, навіщо це?
– О, ти теж звеш його «Професором»? До речі, професор це посада, а не наукове звання.
– Ну, я таки професор Харківського Національного. І, до речі, здається, розібрався, що сталось.
– Я таки виявився шизофреніком? – поцікавився гість. Як би його назвати? «Оригінал» мені не подобається, прикро відчувати себе дублем. Понижує самооцінку. «Перший Я»? Якось кострубато. Нехай буде: «Гість», це звучить так, наче я тут господар.
– Ні, звичайно ні. – Замахав руками Професор. – Крім того, шановний, ви невірно вживаєте цей термін. Але я маю невелике припущення, тож хочу, щоб ви його підтвердили. Ви свій перший мільйон заробили, заснувавши компанію безпілотних авіаперевезень, адже так?
– Це загальновідомо.
– А потім виключно вдало розпорядились доходами. А скажіть-но, чи не було у вас ніколи бажання… як би сказати… стати кимось іншим?
– Я й став кимось іншим, – різко відповів Гість. – Я не просто роблю гроші, я роблю людство кращим. Регенерація біосфери, вертикальні ферми та псевдоорганічне житло замкнутого циклу – це мої проекти. Давно ви бачили останнього безхатька?
– Ага, і ти нічого на не заробив на цьому, – вирішую, що можу звертатись на «ти». Врешті-решт, моє біологічне тіло старше.
– Не в тім річ, – відмахнувся Гість.
– Ні-ні, ви не зрозуміли. Ви стали тим, ким хотіли. Але невже ніколи не хотіли бути кимось іншим? Дуже-дуже?
– Он що! – Починаю здогадуватись. Слухай, а ким ти насправді мріяв стати всі ці роки? Хочеш, розповім спогад? Бліндаж, бізнес-план. Багато-багато балаканини, а відлити так хочеться. Здається, це бажання когось врятувало.
– Не говори так, – попрохав Гість. – Так, я не міг цього позбутись. Побратим загинув, я вирішив втілити в життя його ідеї. Хороші ідеї, насправді. Не одразу, але… Когось доля веде, а когось жене копняками. Здається, ми з тобою – другий випадок. Я справді зробив багато корисного, і затягнуло… Спершу ніхто не вірив у мою справу, а потім довелось осідлати тигра. Про інші мрії мусив забути, не завжди я міг собі дозволити бути тим, ким хотів. Все одно на все не вистачило б часу, розумієш?
– Здуріти. Я – твоя вигадка, уявний друг… як це правильно назвати? Альтернатива? І що? Що далі?
– А далі ви отримаєте нове тіло і зможете жити своїм життям, – це вже лікар.
– Навіть не знаю, чи заздрити…
– Чекайте, чекайте… фантомна особистість тієї жінки залишилась для того, щоб наїстись тістечок. Така була мета її життя. І як тільки ця мета була досягнута… А я… Я що, живу для того, щоб читати? Е, ні! Я так не згоден. Хоч в чомусь тут перевага є, начитатись мені справді не загрожує. Професоре, я буду безсмертним?
– Не читати, – зітхнув Гість. – Писати. Я мріяв бути письменником. А тепер ти можеш бути.
– О!
Раптом усе стало на свої місця. І постійне бажання виправити авторів, і жага переповісти прочитане, переробити, продовжити, покращити. Зробити своїм.
Стає образливо.
– Звучить так, наче мене змушують робити те, що я й так збираюсь. А ти що, так і не написав власної книги, щось на кшталт «Шлях до успіху»? Дарма, кожен мільярдер таку пише. Тепер, значить, друкуватимеш мене?
– І не подумаю, – єхидно усміхнувся Гість. – Я ж пам’ятаю власну графомань. Тобто нашу, мабуть, так правильніше. Знаєш, тобі доведеться багато чому навчитись.
Ми усміхнулись одне одному: раптом я відчув, що попереду у мене багато цікавого. А що ще потрібно письменнику?
– От і чудово, – лікар піднявся. – Далі самі розберетесь, я пішов готувати операційну. Отже, шановний, – він подивився мені у вічі. – Тільки враховуйте, що ви не просто уявний персонаж чи альтернативне «Я». Ви – мрія.
Коментарів: 12 RSS
1L.L.29-08-2016 20:40
Почитала, бо зацікавила назва - колись так само називалась пісня гурту Фантом-2.
Сподобалось. Я, правда, половину не зрозуміла, але сподобалось. А на фразі
взагалі сміялась.
Вболіватиму за це оповідання.
2автор01-09-2016 22:11
Ага! Все ви зрозуміли, якщо аж таку асоціацію вловили. Ну хіба геть пісню забули ;) Хоча й вона відсилає до одного полтавського поета ;)
...
Хто ти, людино? Природи вінець?
Дарунок галактик? Планети творець?
Привид минулого? Цвіт майбуття?
Чи непрочитана книга життя?
(С) Фантом-2
Дякую за відгук!
3Спостерігач02-09-2016 00:41
Цікава переробка гарного голівудського фільму.
правда порівняно з оригіналом надто затягнутий початок. Немає подій які б затягнули читача. Передивіться стрічку ще раз. Помітите ті кілька важливих деталей, що не дають глядачу нудьгувати.
Але кінець мені сподобався.
П.М.: Ні я не звинувачую автора у плагіаті. Навіть не думав.
4Володимир02-09-2016 12:01
Цікаво було.
Але згодом і моторошно...:
> За гроші ви отримуєте все: довголіття, юність, абсолютне здоров’я,
От розведеться купа "вічних" багатих людей і для інших місця майже вже й не залишиться...
5Амі02-09-2016 20:23
У мене двояке відчуття. Твір цілісний, гарний живий діалог, початок інтригує. На додачу хепі енд. Але поряд з тим якісь кордонні герої. Панна з попою. Професор Це Посада з бородою. Гість. Чи то вони надто голлівудські, хоч йде прив’язка до України, чи не встигли себе проявити. Гг здався мені флегматиком, це непогано. Просто біснуваті гг легше чіпляють. Якби він більше боровся, або більше займався самокопанням – хто я? бути чи не бути, – мені б більше сподобався, але тоді б він був моїм, а не вашим) Так що отаке двояке відчуття. Авторський виклад сподобався, рух сподобався. Ще та жіночка, яка розслабила всі мязи.. класна деталь. Але харизми, як на мене, не вистачило.
6автор03-09-2016 10:08
2 Спостерігач
Фігассє! Я розумію, що "все написано до нас", але, побий мене грім, якщо я розумію, про що Ви. Хоч назву фільму скажіть!
2 Амі
"до мене" - дивно звучить... ну, менше з тим.
Тут я попався у пастку "погляду від першої особи". Цих героїв зображено очима особистості, яка тільки формується зі скалок, і в якої переважна більшість уявлень - кліше. Герой так бачить по сюжетних причинах, а читач все бачить очима героя.
2 Володимир
Там недарма є згадка про космічні програми ;) А народжуваність і так невелика. Виклики будуть, але геть моторошно - не буде. Окрім того ми й так навантажуємо мозок, невідомо скільки часу свідомість справно функціонуватиме навіть за умов бездоганно-молодого тіла. Установість ОС на комп'ютер. Потім перенесіть її (саме перенесіть, не переустановлюючи) на нове залізо. Потім ще раз... Скільки раз залізо не міняй - система рано чи пізно умре. А в недбалого користувача - умре задовго до початку проблем із залізом ;)
Дякую всім за відгуки!
7Спостерігач04-09-2016 15:27
Прошу: назва стрічки "Self/less".
І від переносу з машини на машину з оперційною системою станеться мммм... дайте подумаю - нічого. Особливо якщо конфігурація харда близькі. Звісно якщо мова іде про операційну систему, а не про віндоус.(Хоча десятка поки що виказує дива стабільності)
8автор05-09-2016 16:47
А, цю бачив. Якщо подумати - певна подібність є, тільки у фільмі переносили свідомість на зайняте тіло. Тут - на чисте, а у звільненому тілі - щось залишилось. Звісно, у фільмі не розкривають, що сталось із "старим" тілом... так, що при наявності уяви ;)
Проте я глибоко сумніваюсь, що є можливість перенести свідомість на настільки інше "залізо".
Щодо того, що у мене ремейк - тут не погоджусь категорично. Хоча б тому, що при певній подібності фантприпущень, ідея творів принципово різна. А про переніс свідомостей не писав тільки лінивий, "селфлесс" з тим же успіхом можна вважати ремейком Шеклі ;)
Все-таки різні речі: свідомість людини, яка заміщає чужу (і вибір, із цим пов'язаний) та набуття самосвідомості і особистості затаєними мріями.
ЗІ
Про переніс сервера на нове залізо я б із вами поговорив, але як автор боюсь розлякати коментаторів і приманити зацікавлених. А анонімність не дозволяє сказати: "повірте моєму досвіду, після другого переселення простіше все підняти заново, ніж переналаштовувати старе" ;)
Десятку - не переносив ще, не доводилось.
ЗІІ
Та ви мене засмутили: все придумане до нас :(
9Спостерігач07-09-2016 00:18
Відкидаємо невдале слово "переробка" і "рімейк" туди ж. Я був не правий.
Просто саме асоціації з цим фільмом викликало в мене читання вашого твору.
Ну і так з часів Гомера важко написати щось нове. Але варто старатися. Все ж про боротьбу звитяжців, та мандри крізь таємничі лабіринти (наукових)(психологічних) загадок людям читати не набридає.
10автор07-09-2016 13:22
Після Вашого пояснення - у мене теж :( Якщо замінити клоноване тіло на просто "інше" та змінити часопростір - то запросто може вийти фанфік-доповнення :(
Втім,не уявляю, як від цього відбитися. Перенесення свідомості буде викликати такі асоціації, варп-двигуниасоціюватимуться із Зоряним Шляхом (хоч винайдені не там), роботи - з Азімовим, лазерні мечі - із Зоряними Війнами (хоч де їх тільки не описували).
Втім, якщо будуть задумки, як, зберігаючи основну ідею твору - самозародження особистості із нереалізованих, загнаних у підсвідомість мрій - можна реалізувати щоб уникнути згаданої Вами асоціації - підкажіть.
Дякую за приділений час, Ви показали мені мій твір з геть іншого боку
11Спостерігач07-09-2016 16:44
*погялд лемура*
Збагойно!
Даю натяк.
Star Wars, StarCraft (прости Боже) and Halo - мають "лазерні мечі". Їх часто їх знаходять подібними? Ні. Бо в них є і інші унікальні деталі, атмосфери, сюжетні ходи (о так їх можна і варто робити) стилістику та легендаріум.
Більш детальне опрацювання світу, створення додатакових історичних персонажів та ідеї. Все це дасть Вам змогу зіткати своє інікальне полотно. ну і звісно сюжет. Який чіпляє за живе. Змушує спів чувати.
Втеча з лабораторії аби збагнути як там опинився. Сни про іншого себе, зустірч з "собою" - це все стандартні та сильні ходи.
І повертаючись до того ж StarCraft - дуже багато передрано з 40К, стилістика часом сильно плаває а технічна база створює купу питань. І шо? Завадило це Старіку стати популярним? (про баланс не треба. Я люблю РТС і глибоко переконаний Блізи ніколи навіть не намагалися збалансувати геймплей)
П.М.: я не для того пишу коментарі аби когось образити чи відбити охоту писати. Я просто хочу читати твори від яких неможливо відірватися українською. Отака я корисна скотина
12Олександр11-09-2016 19:43
Кращі твори завжди викликають найжвавіше обговорення. Твір якісний, на високому рівні. В технічні деталі після прочитання навіть не хочеться лізти. Мені по темі більше нагадало Линию Грёз Лукьяненка, але тільки здалеку. Так саме по собі оповідання не схоже на інші книги. Дякую автору, бо нинішній конкурс поки не дуже радує, особливо у порівнянні з минулим. А - іще - краща онлайн-гра зараз все таки WoT. )))