Як багато книжок, що набули статус культових, «Гобіт, або Туди і звідти» неодноразово зазнавав різноманітних адаптацій. Задовго до відомої трилогії Пітера Джексона, що змінила саме ставлення до екранізації фантастичних книжок, були інші спроби перенести на екрани цю історію, а також радіопостановки, графічний роман, комп'ютерна гра та навіть мультиплікація і балет за мотивами історії. Але почалося все з театру.
Джон Рональд Руел Толкін, якщо вірити дослідникам, не був у захваті від ідей інсценування "Гобіта" на сцені дитячого театру, але дозволив постановку у школі Святої Маргарити в Единбурзі. До нього звернулися знову з такою ж пропозицією у 1959 році, але отримали відмову через сценарій, який він назвав "фарсом".
Толкін сформулював ряд вимог до подальших дитячих театральних постановок, яких дотримувалися довгий час:
- спектакль можуть ставити у драматичних гуртках та театральних дитячих школах, як частину навчального процесу;
- постановка має бути гарною (яке б значення він у це не вкладав);
- це не має бути спектакль для широкої глядацької аудиторії.
Вже п'ять років поспіль наприкінці грудня в київській середній загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 195 ім. В.І. Кудряшова ставлять театральні вистави. У 2021 році для постановки вони обрали саме «Гобіта».
Акторами стали учні школи, а глядачами - не тільки їхні друзі та рідні, а й вихованці інтернатів Дніпровського району м. Києва, Коростишівського інтернату, а також місцеві меценати. Здавалося б, гарна ініціатива. Але важко сказати одразу, чи відповідає критеріям Толкіна цей нещодавній спектакль.
В школі пройшло п'ять вистав, прем'єра відбулася 20 грудня 2021 року.
Команда з директора школи Оксани Пасічник, режисера Артура Железняка та педагогів Жанни Голуб і Галини Іванової давно опікуються театральними постановками. У цій виставі вони задіяли п'ятдесят чотири дитини, які були акторами, співаками та танцюристами.
Давати серйозну оцінку акторській грі школярів, які не є професійними акторами, не варто, тим більше, що і актори, і глядачі були щасливі, а це для таких вистав найголовніше.
Але до вистави залишається ряд запитань:
- чому на афішах вистави та в анонсах "Хоббіт", а не "Гобіт"? (запасаємося попкорном для коментарів);
- чи не руйнує атмосферу історії використання популярних американських пісень, зокрема, пісень Майкла Джексона?
- чому вистава має більше спільного зі сценарієм трилогії Джексона, навіть повторює деякі її сцени?
І все ж, це добре, що традиція дитячих постановок "Гобіта" потроху добирається і до України. Ми не можемо показати відео з київської вистави, тому залишаємо для вас відео з однієї з західних дитячих вистав.
Коментарів: 1 RSS
1Рудєв Тарас26-01-2022 11:57
Круто, що замахнулись на таке епічне дійство. Молодці!
1) Хоббіт - Гоббіт. Ще один привід для сварки. Нехай чубляться філологи та філологині ))
2) Руйнування атмосфери популярними американськими хітами. Згоден, але якими хітами потрібно замінити? Українськими? Так, патріотично, але ефект буде такий же. Хто буде писати музику та пісні для дитячої вистави? Для "зірок" пишуть лай...., а на халяву написати десяток тематичних пісень - це рівень мюзиклу і композитор повинен бути певного рівня. Але згоден, можна було взяти кельтську, європейську середньовічну музику і написати текст, згідно сценам.
3) Чому вистава має більше спільного зі сценарієм трилогії Джексона, навіть повторює деякі її сцени? Тому що в Джексона вони цікавіші та жвавіші. Хай простить метр Толкін та фанатське середовище ????.
Важливо, що початок покладено. А для розвитку потрібна підтримка ініціативи, в першу чергу дітей (п'ятдесят чотири дитини!!!). Подяка постановнику та меценатам - костюми, освітлення, декорації - навіть на мінімалках це та ще копійчина.
Гарний огляд! Фентезі нарешті виходить за рамки спільнот.